45cn Scheepvaartmuseumpje Viane: een wonderlijke verzameling Raad Zierikzee weigert om 'het gat van Duiveland' te dichten 0 1 9.95 4. UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND VOLOP MOSSELEN. r n RENTE VANAF 6r4 ZIERIKZEESCHE BF NIEUWSBODE i L J 3Z J mm vmimsmm SMROJItm HOMHUYS (Hi ma swimk DUS MORGEN LEKKER BLADEREN DOOR DE WOONBIJIAGE IN DE NIEUWSBODE EXTRA Hoe een hobby het huis uit groeide Geen extra subsidie voor Stichting Jeugd 3 Q =3 5 6 7 dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE DINSDAG 28 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25434 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 m.mrnm Bowfom posim mm MioMummm amiv VIH vol mfuseifn. mmtiim, ornmo com, siofferk en noem maar of. dan is hei prettig nu alvasi ie weien dai van dijke/kostenbroek voor iedereen de ideate hvpoeheer heefi, wani als oeheel onafhankfim kamioor verstrekken iii hypoiheken van gerenommeerde instellingen vraag -geheel vrijblijvend- oeeerte: van dijke/kostenbroek 0111 dl260s. van Duke Kosienbroek Het haventje bij het scheepvaartmuseum: nog steeds een probleem. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - Het haventje Viane ligt er uitgestorven bij. Het water heeft zich zover teruggetrokken dat de aanblik van Stavenisse dichtbij aan de overkant van de Oosterschelde, bijna uitnodigt om te voet over te steken, via het blootliggende slik. Een scheepswrak vastgezogen in de diepte van het modderige haventje en de roestige onderdelen op het aangrenzende plateau, herinneren nog aan de sloperij, waar tfit in de jaren tachtig honderden bekende en onbekende schepen hun eindbestemming vonden. Aan de dijk staat een huis dat naast woonoord voor het gezin Van der Marei, ook onderdak is voor een wonderlijke verzameling mari tieme zaken in de vorm van een scheepvaartmuseumpje. Een museumpje dat goed is voor zo'n 1000 bezoe kers per seizoen. Eigenaar Joop van der Marei, in het dagelijks leven sleep bootkapitein, exposeert in de uitbouw aan zijn huis zo'n beetje alles wat met de scheep vaart te maken heeft. En dat sinds zes jaar. Tientallen mo dellen van verschillende scheepstypen, zeekaarten, an sichten, tinnen miniatuur scheepjes, onderdelen en niet te vergeten een aanzienlijke bi bliotheek, vullen zijn mu seumpje tot aan de nok. Onder een model van de Titanic, het onzinkbaar geachte passa giersschip dat in 1912 toch naar de bodem van de oceaan ver dween na een aanvaring met een ijsberg, liggen keurig in schappen opgeborgen zo'n 14.000 kaarten van schepen, grotendeels gesorteerd op rede rij. Van der Marei begon als kind al met verzamelen. Zijn eerste aanwinst, het boekwerkje Zwervers op zee, prijkt nog steeds tussen de lange rijen naslagwerken over schepen, de zeevaart en de Watersnood ramp. De grote verscheiden heid van zaken die Van der Ma- rel in huis heeft, trekt ook een verscheidenheid van mensen, zo blijkt wel. ,,We maken eigen lijk nooit reclame, maar omdat geïnteresseerden elkaar vertel len over het bestaan van dit museumpje, krijgen we hier mensen van over de hele we reld", vertelt hij. ,,We doen het zo, als we thuis zijn, dan zijn we open. Hoewel we vanaf half juli tot aan het eind van het sei zoen wel geregelde tijden heb ben." Uitbreiding Dankzij zijn werk, hij voer lan ge tijd op een binnenschip, werkte mee op de sloperij die zijn vader in het haventje van Viane had en was kapitein op een duikvaartuig, is Van der Marei voortdurend in de gele genheid geweest om de verza meling uit te breiden. ,,Ik heb nooit echt gezocht naar spul len, maar ben er gewoon altijd tegenaan gelopen", zegt hij. Volgens hem is het museumpje nu aan uitbreiding toe. Het be stemmingsplan van de gemeen te Duiveland voorziet bij Viane echter alleen in wonen. Van der Marel's kleine onderneming staat er dus min of meer ille gaal. ,,Ik heb nog genoeg leuke spullen die ik er bij wil betrek ken, maar de ruimte is er niet, of liever: niet beschikbaar." Van der Marei doelt op een deel van het plateau naast zijn wo ning dat nu vol staat met oud roest, destijds achtergelaten door zijn vader, nadat deze de sloperij had beëindigd. Rotzooi Van der Marei zit letterlijk met de rotzooi. Net als de gemeente Duiveland, eigenaar van het plateau, zou ook hij graag de rommel opgeruimd zien. ,,Het wordt hoog tijd dat er iets ge beurt. Ik wil ook best oprui men maar als ik het alleen moet doen, dan wordt het een te kostbare aangelegenheid. De gemeente DuiVeland be kijkt momenteel in het kader van de recreatienota, in hoever re het mogelijk is om het mu seumpje te kunnen legaliseren en wat ze precies wil met het gebied van de voormalige scheepssloperijhet haventje en omliggende wateren. Vol gens J. P. van der Laan van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente Duiveland be staan er echter geen concrete plannen voor een mogelijke aanpak van Viane. Grote namen Onder de talloze schepen die vanaf 1959 het haventje Viane binnen kwamen om gesloopt, of soms doorverkocht, te wor den, bevonden zich enkele gro te namen. Van der Marei weet zich bijvoorbeeld te herinneren dat een aantal radioschepen in het nu zo verlaten Viane, hun eindbestemming vond. Het zendschip van Radio Veronica en dat van Radio Schotland wisselden er destijds van eige naar, terwijl de schepen van Radio Caroline en Mi Amigo in de haven werden gesloopt. Een van de grootste schepen die ooit op de sloperij binnenliep, was de Esso olietanker Port Je rome, die vervolgens werd doorverkocht om in de film Soldaat van Oranje te worden gebruikt. De brug van dit schip is tot op de dag van vandaag te zien voor het Centraal Station in Rotterdam. Rest vroeger verleden Al wat nog rest uit een nog vroeger verleden van Viane, is de weegbrug naast het scheep vaartmuseumpje. Die dateert uit de tijd dat de boeren uit de omgeving hun suikerbieten af leverden om te wegen, voordat deze oogst vanuit Viane ver scheept werd naar de suikerfa brieken, die voornamelijk in West-Brabant stonden. Van der Marei laat de weegbrug voor wat hij is. Als 'extraatje' bij zijn mini-scheepvaartmuseum, worden er 's zomers zo nu en dan ijsjes verkocht. ZIERIKZEE - Met algemene stemmen schaarde de gemeenteraad van Zierikzee zich gisteren, maandag, tijdens haar vergadering achter het voorstel van het col lege om een verzoek van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland af te wijzen. Omdat de gemeente Duiveland de subsidie aan de stichting heeft stopgezet ver liest men ongeveer achttien procent van de inkomsten. De gemeenteraad van Zierikzee weigert, zo bleek gisteren tijdens de raadsvergadering in het Zierik- zeese stadhuis, om 'het gat van Duiveland' te dichten. De Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland vraagt om extra subsidie om te voorkomen dat twee medewerkers uren (en sa laris). in moeten leveren. Ge vraagd wordt een verhoging van ten hoogste 1,07 per inwo ner. Het college van b w van Zierikzee vindt echter dat aan het verzoek niet kan worden voldaan. Gesteld wordt dat de gemeente de financiële conse quenties van besluiten van an dere gemeenten niet op hoeft te vangen. Daaraan gekoppeld wordt de opmerking dat als men dat al zou doen daar zeker een bepaalde precedent werking van uit zou gaan. De Zierikzeese raad stemde zon der discussie of hoofdelijke stemming in met het voorstel van het college. Slachtkuikenstal Ook geen erikele moeite had de gemeenteraad met het voorstel van het college om door het ne men van een voorbereidings- besluit de bouw van een slacht kuikenstal aan de Gouweveer- seweg mogelijk te maken. De Maatschap Brooshooft heeft aan de gemeente medewerking gevraagd voor de bouw van ge noemde slachtkuikenstal. Ei genlijk past de bouw van die stal niet binnen het bestem mingsplan. Daarin staat name lijk dat alle tot één bedrijf be horende gebouwen uitsluitend mogen worden gebouwd bin nen een rechthoek met een op pervlakte van ten hoogste één hectare en een langste zijde van niet meer dan 120 meter. Aan deze bepaling wordt niet voldaan omdat de slachtkui kenstal aan de overzijde van de bestaande bedrijfswoning zou moeten worden gebouwd. Om de bouw mogelijk te maken moet dus het bestemmingsplan aangepast worden. Vooruitlo pend daarop nam de raad giste ren een voorbereidingsbesluit. Eveneens zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van het college van b en w om aan woningcorporatie Beter Wonen uit Zierikzee een ge meentegarantie van ruim 4,8 miljoen gulden te verlenen voor de bouw van 39 ouderen woningen aan de Manhuis straat in Zierikzee. Geen enke le moeite had de raad verder met het voorstel van het colle ge om een subsidieverzoek van sociaal-cultureel werk De Lichtboei voor de organisatie van de cursus Activiteiten voor mensen met een verstandelijke handicap af te wijzen. In ja nuari dit jaar werd door de Zie rikzeese gemeenteraad beslo ten een eenmalige subsidie te verstrekken voor de organisa tie van drie activiteitencursus sen voor mensen met een ver standelijke handicap. „Des tijds is besloten tot subsidië ring onder voorwaarde dat De Lichtboei de cursus met ingang van 1994 in het reguliere cur susaanbod opneemt. Wij waren dan ook enigszins verbaasd een subsidieverzoek ad 5200,- voor 1994 te ontvangen", aldus het college in haar toelichting op het voorstel om het subsi dieverzoek af te wijzen. Burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs: 'Niet financiële consequenties opvangen van besluiten andere gemeente'. De raad schaarde zich zonder discussie of hoofdelijke stem ming achter het college voorstel. Wel enige discussie ontstond over het voorstel van het colle ge tot wijziging van de verorde ning Kinderopvang Zierikzee. In deze verordening worden re gels gesteld waaraan de diver se vormen van kinderopvang minimaal moeten voldoen. Destijds is besloten de buiten schoolse opvang niet in de ver ordening te regelen omdat er toen nog geen mogelijkheid be stond voor buitenschoolse op vang. Inmiddels blijkt de be hoefte aan een dergelijke mo gelijkheid wel steeds sterker te worden en heeft het bestuur van de Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland laten we ten dat als het financieel haal baar blijkt men het kinderdag verblijf uit wil breiden met een dependance waarin zowel nul tot vier-jarigen (kinderdagver blijf) als vier tot twaalf-jarigen (buitenschoolse opvang) kun nen worden opgevangen. De raad, zo bleek tijdens de verga dering, had op zich geen pro blemen met de wijziging van de verordening. Wel werd raadsbreed gesteld dat het de gemeente geen extra geld moet gaan kosten. „Het moet niet meer dan die gulden per inwo ner worden". Woningbouw Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college om een krediet be schikbaar te stellen voor de aanleg van riolering en het rea liseren van een verharde rijstrook ten behoeve van wo ningbouw aan de Gravenstraat in Zierikzee. Woningcorporatie Beter Wonen uit Zierikzee wil op het voor malig bedrijfsterrein van schroot- en metaalhandel Groenleer twaalf woningen in de sociale huursector bouwen. De zes geplande woningen aan de Gravenstraat kunnen wor den aangesloten op de bestaan de riolering, maat ten behoeve van de zes op het binnenterrein geplande woningen moet een nieuwe streng worden aange legd. Tfevens is het noodzake lijk dat voor de bereikbaar heid van het binnenterrein een verharde rijstrook wordt aan gelegd. In geldzaken houdt alle gemoedelijkheid op. Hausemann Zonnige perioden HET WEER Zonnige perioden en droog. Mini mumtemperatuur rond 7 graden, middagtemperatuur van 15 in het noorden van het land tot 18 gra den in Limburg. Zwakke tot matige zuidoostenwind, rond kracht 3. KLAPBANK De gemeente Brouwershaven wil de klapbank in Drei- schor verplaatsen. VERKEERSDODEN Het aantal verkeersdoden in Zeeland is volgens het ROVZ nog onvoldoende gedaald. STRAATKINDEREN Dorkas zet zich in voor straatkinderen in de sloppen- wijken van Addis Abbeba. HOCKEY Leontine Koeman helpt hockeyteam aan winst op Gilze-Rijen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ENSCHEDE - In Nederland is deze week een pen op de markt gekomen die vals geld kan opsporen. Het gaat om een vin ding die in Amerika al een groot succes is. De stift is in Nederland geïntroduceerd door Marcel Haas, student werktuigbouwkunde aan de Universiteit Twente in Ensche de. De politie van Enschede heeft vastgesteld dat de valsgeld-detector goed werkt, zo heeft een woordvoerder maandag laten weten. ROTTERDAM - Het treinver keer tussen Rotterdam en Dor drecht heeft te kampen met aanzienlijke vertragingen door werkzaamheden aan de bevei liging in de nieuwe Wil lemsspoortunnel in Rotter dam. Vooral in de ochtendspits heeft dat geleid tot drommen wachtende reizigers. Tussen Rotterdam CS en Dordrecht heeft de NS snelbussen inge zet, die met name de reizi- gersstroom naar Rotterdam vervoeren. Advertentie We zitten weer middenin de mosseltijd.Endagelijks volop aanvoer betekent: lage prijzen. Daarom: profiteer nu. We hebben ze vers en kant en klaar gekookt. Belde verpakt in speciale lek- en geurvrije verpakking. Enonweerstaanbaar lekker. Verse mosselen bak 2 kilo 4t50- Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 2 oktober a.s. Vers gekookte mosselen zuurstofarm verpakt, 250 gram Am Albert Heijn, Lange Nobelstraat 28, Zierikzee. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1