'Blij dat de poten waarop het ziekenhuis rust nu steviger zijn' 'Ik ben een Zeeuw en hier liggen onze wortels' Geschiedenis Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis centraal bij afscheid internist A. J. van den Hoorn Reünie geslacht De Jonge en reünie oud-bewoonsters zusterflat Bronzen jubileum plaquette voor gemeente Goes Duizend gulden voor kunst grasveld hockeyclub Mail-Art in RSG Hoogste punt Energiebe sparings subsidies verlaagd Dubbel- optreden Gringo The Officials MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 NR 25433 3 A. J. van den Hoorn (midden) en zijn echtgenote in gesprek met een van de vele oud-patiënten en andere belangstellenden die naar zijn afscheidsreceptie in de hal van het ziekenhuis kwamen. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, het gebouw waar internist A. J. van den Hoorn uit Schuddebeurs ruim 28 jaar werkte, speelde een centrale rol tijdens zijn afscheidsbijeenkomst, afgelopen vrijdag. Bijna alle sprekers, waaronder Van den Hoorn zelf, haalden herinneringen op aan de gebeurtenis sen die zich in het verleden rondom het ziekenhuis afspeelden. „We hebben hier wat af moeten knokken om de dreigende sluiting van het ziekenhuis te voorkomen. Ik heb altijd geloofd in dit ziekenhuis en dat doe ik nog steeds. Daarom ben ik blij dat de poten Waarop het tegenwoordig rust heel wat steviger zijn. Wanneer ik langs het ziekenhuis rijd heb ik het gevoel dat daar ook een stukje van mezelf staat. Daar ben ik trots op en blij mee", aldus de scheidende internist. De afscheidsbijeenkomst werd gehouden in het (naast het zie kenhuis gelegen) verpleeghuis Corneliastichting. Een instel ling die 28 jaar geleden, tóen Van den Hoorn zijn werkzaam heden in Zierikzee begon, nog een ziekenhuis was. ,,Ik werd benoemd in beide ziekenhui zen en dat waren indertijd be hoorlijke concurrenten. Nu werkt men als verpleeghuis en ziekenhuis op vele gebieden sa men. Ik ben dan ook blij dat ik tijdens mijn afscheidsbijeen komst in beide instellingen mag optreden". De internist doelde daarmee op de' af scheidsreceptie in de centrale hal van het ziekenhuis, die in aansluiting op de bijeenkomst in de Corneliastichting werd gehouden. Met behulp van een overhead projector, waarmee alle gege vens nog eens overzichtelijk op een scherm zichtbaar werden gemaakt, ging voorzitter van de medische specialistenstaf van de Stichting Oosterschel- deziekenhuizen, R. R. van Dam uitvoerig iri op de medische specialist. Hij liet aan de hand van statistieken zien dat het aantal specialisten in de beide ziekenhuizen groeide van 34 in 1973 tot meer dan zeventig te genwoordig. En hij toonde aan dat dé medische specialist niet bestaat. Zijn scheidende colle ga Van den Hoorn omschreef hij als een 'unieke, solistisch ingestelde, in Leiden geschool de, extraverte specialist met groene vingers die van een glas wijn houdt en actief was op ve le terreinen'. Lid van het ziekenhuisbestuur en huisarts J. L. Flach uit Re- nesse omschreef Van den Hoorn als een 'basisspecialist in letterlijke zin'. „Multifuncti oneel en inzetbaar op vele fron ten. Op de interne afdeling konden ook patiënten met een hersenbloeding worden opge nomen en behalve internist was Van den Hoorn ook hoofd van het laboratorium en rönt genoloog". Hij omschreef het belang van het ziekenhuis in Zierikzee voor de huisartsen 'van Schouwen-Duiveland en de rol die Van den Hoorn daar bij speelde. „Als all-rounder voldeed je. Je was bijna vol maakt. Je wist namelijk al les". Dat laatste kwam volgens Flach omdat de internist altijd wat meer wilde weten dan al leen de strikt medische gege vens. „Je was niet een klein beetje nieuwsgierig". Als be langrijkste eigenschap van de internist noemde hij zijn aan spreekbaarheid. „Je was altijd bereikbaar en nooit was iets te veel. Het leek wel of je 's nachts wakker bleef". Als oud-bestuurslid van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis ging T. C. Hekman uit Zie rikzee uitvoerig in op de ont staansgeschiedenis van het zie kenhuis en de fusie met Goes. „Onder de bevolking bestond de vrees dat het ziekenhuis daarbij zou worden onderge sneeuwd en degraderen tot een EHBO-post. Die angst leefde extra omdat het ziekenhuis werd beschouwd als een groot geschenk, dat men na de Wa tersnoodramp kreeg van de Zweedse bevolking". Hekman roemde de grote bewogenheid van Van den Hoorn met zijn pa tiënten. „De begeleiding die u gaf wanneer er een minder prettige boodschap moest wor den overgebracht. Dat is iets dat men op een universiteit niet kan leren". Directeur patiëntenzorg Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zen dr A. A. van Es omschreef de scheidende internist als een 'niet-alledaagse' figuur. „Een toegewijde dokter die dag en nacht klaarstond voor zijn pa tiënten, maar ook een man die een wandelende Winkler-Prins wilde zijn. Er was niets dat je niet had meegemaakt en niets waarop je geen antwoord wist". Van Es roemde de bij drage die Van den Hoorn lever de aan de samenwerking tus sen de ziekenhuizen in Goes en Zierikzee. „Door de verkoop van je röntgenpraktijk aan de röntgenmaatschap in Goes sloeg je een brug over de Schel de heen. Indertijd werd je daarvoor bestempeld als een verrader. Maar achteraf blijkt eerder het tegenovergestelde het geval geweest te zijn". Namens de bevolking van Schouwen-Duiveland bedank te de burgemeester van Brou wershaven, L. N. Labruyère de scheidende internist voor zijn inzet. Na afloop van. de officië le bijeenkomst deden vele oud patiënten van de internist dat persoonlijk via de receptie die werd gehouden in de centrale hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. ZIERIKZEE - Alhoewel er geen nazaten van het geslacht De Jon ge meer in Zie rikzee wonen, is de verbondenheid van dit oude Zeeuwse geslacht met de stad groot. Negenenzeventig nazaten van dit trotse geslacht van Zeeuwse bestuur ders kwamen zaterdag voor de tweede keer in Zierikzee bijeen om familieban den aan te halen. In het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis werd een reünie gehou den van oud-bewoonsters van de zusterflat bij het ziekenhuis, die binnenkort wordt afgebroken. De deelnemers aan de reünie van het geslacht De Jonge wa ren jong tot oud: de nog kaars rechte M. C. W. de Jonge, jurist en oud-militair, 82 jaar jong (hij schonk de stad onlangs nog antiek zilver) tot de 4-jarige Clara Francisca. Onder hetzelf de dak waar zovelen uit dit ge slacht de stad en zijn bestuur dienden: het perfect gerestau reerde stadhuis, verwelkomde burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs de familie. Een korte opsomming: sinds de 15e eeuw dienden 18 De Jonge's de stad als burgemeester, 21 als sche pen, 22 als raadslid, 9 als the saurier, 4 als stadspensionaris en 2 velden als baljuw vonnis sen. Een lijst die later nog aan gevuld werd. De burgemeester memoreerde dat toen in 1834 W. A. de Jonge zijn gouden bruiloft vierde de gehele stad met vlaggen ge tooid was, de wijn overvloedig vloeide en de dag besloten werd met een groots vuurwerk. „Daarna", aldus de burgemees ter, werd het in Zierikzee stil rondom de familie. En alhoe wel de schutterij is opgeheven, het weeshuis leeg staat, er geen weesmeesters meer nodig zijn Herinneringen ophalen en foto's bekijken tijdens de reünie van bewoonsters van de zusterflat bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. (Foto Marijke Folkertsma) en ook de schutterij is opgehe ven, zal ik vuurwerk afsteken als de familie terug komt." De kersvers gekozen voorzitter van de familievereniging J. M. de Jonge laat het vervolgens niet alleen bij woorden. In de archieven bevinden zich 35 de len geschriften van Marinus Jan de Jonge (1730-1783), in de plorabele staat. Indien ze niet snel gerestaureerd worden, hoeft het niet meer. Als het stadsbestuur en archivaris H. Uil kans zien voor een snelle restauratie schenkt de familie vereniging de helft van de kos ten. Ook de voorzitter van de Stich ting Familiebezit, mevrouw C. J. de Jonge kwam niet met lege handen. Zij geeft een histo risch boekwerk dat Willem de Jonge in de 18e eeuw als leer ling van de Latijnse School kreeg uitgereikt, aan het ar chief in bruikleen. Drs A. C. Meijer, die leiding geeft aan de inventarisatie van het Rijksar chief in Zeeland, kondigde ver volgens aan dat hij binnen en kele jaren, samen met H. Uil hoopt te komen tot een gedruk te inventaris van alle fami liestukken. En over het alsnog tekenen van de Vrede van Mühster heeft hij een afwij kende mening, maar dat gaat in dit bestek te ver. De vele jeugdige reünisten hebben ove rigens ook andere zaken aan het hoofd het galabal dat straks in Haamstede wordt ge geven, de dames in het lang de jonge heren in rok, zoals het een De Jonge betaamt. Reünie bewoonsters zusterhuis Nu het nog net kon - het zuster huis van het Rode Kruis Zie kenhuis wordt afgebroken - had mevrouw Corrie bij de Vaate kans gezien een reünie te organiseren van de opleidings klassen uit de jaren '66, '67 en '68. Men was er in geslaagd, ook dank zij de nodige publici teit, alle 36 betrokkenen te ach terhalen. Achtentwintig kon den zaterdagmiddag aanwezig zijn om de vele oude herinne ringen op te halen uit de tijd dat zij onder leiding van Zuster A. C. Rottier hun verpleegkun dige opleiding volgden: „Hun steun en toeverlaat", aldus de unanieme mening. Zuster Rottier, die zelf in 1955 begon, kreeg 34,34 per maand maar: „je was verplicht zwarte kousen te dragen, die kostteri toen een tientje per paar en ladderden snel. Kortom, ver pleegkundigen stonden toen al op achterstand". Document De herinneringen bestonden niet alleen uit foto's. Veel ple zier had men ook met een 'do cument' uit 1970: „Ondergete kende Abraham v. d. V. ver klaart geen bezwaar te hebben dat zijn dochter Annie v. d. V. haar vriend Geerit van A. op haar kamer ontvangt". Zo ging dat, als je intern was en om tien uur 's avonds thuis moest zijn. Maar de lichten mochten tot 12 uur branden. En Annie en Geerit hebben nu vijf kinde ren. Er werd nog lang nage praat, veel herinneringen op gehaald en foto's gekeken tij dens het koud buffet dat de zie kenhuisdirectie haar oud-leer lingen aanbood. GOES - Ter gelegenheid van het feit dat de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) honderdvijftig jaar ge leden werd opgericht heeft het bestuur van de ZLM besloten de gemeente Goes, als plaats van vestiging van de ZLM, een blijvend aandenken aan te bie den. De keus is gevallen op een bronzen plaquette met als op schrift ZLM 1843 - 1993 die aan gebracht zal worden in de bestrating voor het stadhuis op de Grote Markt in Goes. De plaquette is ontworpen door beeldend kunstenaar Hein Vree uit Hoogerheide. De pla quette wordt maandag 4 okto ber om 17.00 uur in de Trouw zaal van het Goese stadhuis overhandigd aan de burge meester van Goes. ZIERIKZEE - Jeugdige leden van het C-elftal van de Hoc keyclub Schouwen-Duiveland overhandigden zaterdag een cheque ter waarde van duizend gulden aan het bestuur van de hockeyclub. Het geld is een bij drage aan het realiseren van een kunstgrasveld voor de hoc keyclub. De jongens brachten het be drag bijeen via een sponsor loop die in mei van dit jaar werd gehouden. Voor elke ron de die zij om het hockeyveld liepen kregen zij een bepaald bedrag van sponsors. In totaal liepen de jeugdige hockeyers, in leeftijd variërend van elf tot dertien jaar, op die manier dui zend gulden bij elkaar. De che que die dat bedrag symboli seerde werd door de aanvoer der van het C-elftal Robbert Jobse aangeboden aan be stuursvoorzitter L. Noord- hoek. De jeugdige hockeyer sprak daarbij de hoop uit dat de actie van het C-elftal stimu lerend zal werken op de ge meentebesturen van Schou wen-Duiveland, zodat het geld voor de aanleg van een kunst grasveld zo snel mogelijk bij een komt. De cheque werd door het bestuur van HSD in dank aanvaard. ZIERIKZEE - Van 28 septem ber tot 12 november toont gale rie Galerij in de Rijksscholen gemeenschap professor Zee man een tentoonstelling van Mail-Art en Stempelrijm, ge maakt door de Amsterdamse kunstenaar Joris Meltzer. Meltzer groeide op in Amster dam. Zijn militaire dienst bracht hem in Middelburg en daar ging hij van Zeeland hou den. Na enige jaren in indu strie en handel besloot hij eco nomie te gaan studeren aan de universiteit van Amsterdam. Hij is er nu universitair do cent. Zijn boodschappen belan den niet alleen op het school bord, ze gaan de hele wereld rond via het mailartnetwerk. Zijn hele leven had Meltzer al veel werk gemaakt van kerst en vakantiekaarten. Toen het tien jaar geleden mogelijk werd tweezijdig te fotokopië ren op karton, ging hij het hele jaar kaarten maken. Meltzer laat zich inspireren door nieu we postzegels en poststempels. Op de kaart brengt hij rijm pjes, tekeningen of foto's aan die weer in verband staan met het stempel. Hij noemt zichzelf dan ook 'stempelrijmer'. Veel kaarten zijn autobiografisch en zo schrijft Meltzer zijn me moires in de vorm van brief kaarten die betrekking hebben op zijn hobbies: Watertorens, kanalen, bruggen entrams. Zijn kaarten belanden niet uit sluitend in het mail - artcircuit, maar gaan ook naar instellin gen, vrienden, kennissen en steevast zijn vier kaarten be stemd voor zijn vier kinderen. In tien jaar maakte Meltzer 1750 verschillende t kaarten, waarvan er nu honderd worden tentoongesteld in Galerie 'gale rij'. De expositie is te bezichti gen op maandag van 14.30 - tot 15.30 uur of na telefonische af spraak. ZIERIKZEE - Als alles meezit wordt vrijdag 1 oktober het hoogste punt bereikt van het nieuw te bouwen magazijn bij werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Momenteel wordt bij het Zie- rikzeese werkvoorzienings schap gewerkt aan nieuwbouw en verbouw van een aantal magazijn- en produktieruim- ten. Vrijdag wordt tijdens een bijéénkomst met de medewer kers van De Zuidhoek aan dacht besteed aan het bereiken van het hoogste punt. DEN HAAG - Dc subsidies voor investeringen in een aan tal technieken om energie tc besparen zullen worden ver laagd. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met een voor stel van minister Andriessen (economische zaken) deze sub sidies tc verminderen. Het gaat daarbij om investe ringen in de warmtekrachtkop peling waarop tot nu toe 17,5 procent subsidie kon worden verkregen. Dat wordt na 1 ja nuari 1994 15 procent. Verwachting t/m vrijdag 1 okt. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuido. 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 sept. Zon op 06.35, onder 18.22 Maan op 17.07, onder 04.11 Volle Maan: 30 sept. (19.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt geleidelijk dro ger in Nederland. Een depressie die in het weekeinde veel regen en wind bracht ligt boven onze omge ving en vult op. De invloed ervan neemt dan ook af en dat geeft een lichte weersverbetering. Vannacht is er kans op mist en de minimumtem peratuur is ongeveer 10 graden. Morgenoverdag is er tamelijk veel bewolking en in eerste instantie valt er nog regen of motregen. Geleide lijk aan wordt het droog. De middag- temperatuur wordt ongeveer 15 gra den. De wind is tussen zuid en oost, zwak tot matig, rond kracht 3. Na dinsdag krijgt de zon meer ruimte maar de bewolking overheerst en in het zuiden van het land blijft de kans op een bui groot. ZIERIKZEE - Zaterdag 2 okto ber is in muziek- en theaterpo dium Brogum in Zierikzee een dubbeloptreden te zien (en te horen) van Gringo The Offi cials. Het optreden begint om 23.00 uur. De zaal gaat open om 22.00 uur. The Officials werd in 1990 op gericht. De band haalde in 1992 een plaats in de halve finale van de Grote Prijs van Neder land. De band werd toen om schreven als 'fel en gedreven'. The Officials zijn: Ronny van Nimwegen (bas), Wim van der Valk (gitaar), Jan Vis (drums) en Ewoud van Horssen (zang, gitaar). Gringo is de naam van de for matie rond Starshooters- zanger Rinko. De band speelt pakkende, dansbare en herken bare songs. Eigen werk wordt afgewisseld met covers van werk van onder andere Inxs en The Clash. Gringo bestaat uit: Rinko (zang), Peter Veen (drums), Andre Szachnowski (bas), Ronald Abresch (gitaar) en Erwin Meerman (toetsen). Speciale gast is backingvoca- liste Annemarie Louwerse. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11X30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11X30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17%% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3