De ramp geeft nooit al zijn geheimen prijs 'Ouderen zijn onterecht bang voor toekomst gemaakt' SGP doet de vrouw definitief in de ban Onderzoek volks gezondheid nuttig bij kabinetsformatie $000- Rapport geeft geen antwoord op alle vragen Uniek gezondheids centrum in Goes geopend Minister D'Ancona: 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Besluit ledenvergadering PUTTEN - Vrouwen mogen geen lid worden van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Dat heeft de ledenvergadering zaterdag definitief besloten op voorstel van het partijbestuur. Voorzitter Hovius en secretaris Boenders bera den zich op hun positie. Zij zijn als minderheid in de partijtop tegen uitsluiting van vrouwen in de SGP. Driekwart van de partijle den vindt dat vrouwen geen rol in een politieke partij mogen spelen op grond van de bijbel. ,,De vrouw is als hulp van de man bedoeld. Zij kan dus geen regeer macht uitoefenen, noch een actieve rol spelen in de poli tiek", zo verwoordde Hovi us de argumenten van de meerderheid na afloop van de partijbijeenkomst. De positie van de partijvoorzit ter is niet aan de orde ge weest. Vorige maand dreig de hij met aftreden als de partij vrouwen zou bui tensluiten. ,,Wij hebben meer conflicten dan U denkt. 99 Procent komt niet naar buiten. Alleen dit is uitgelekt. Maar de onder linge verbondenheid is groot", zo verklaarde be stuurslid Scholten de cou lante opstelling van de le den jegens Hovius. De SGP- voorzitter en zijn secretaris verkeren in grote gewetens nood, verklaarden zij bei den. De consequentie van de partijuitspraak is dat ko ningin Beatrix zou moeten aftreden voor haar zoon, kroonprins Willem Alexan der, zei Boenders zaterdag avond. De partij heeft in haar vergadering overigens met geen woord hierover ge rept. Fractievoorzitter Van der Vlies uit de Tweede Ka mer weigerde elke commen taar op het partijbesluit. De drie SGP-afgevaardigden in Den Haag hebben zich de afgelopen maanden vol strekt afzijdig gehouden van de verhitte discyissie over het vrouwenlidmaat schap. Het hoofdbestuur heeft wel de opdracht mee gekregen om te kijken wel ke rol vrouwen nog kunnen spelen in de SGP. ,,Wij laten het nu even bezinken en zul len dan later met voorstel len komen", aldus Hovius. De twintig vrouwen die al lid waren van de partij, mo gen dat blijven. „Zij wor den ongemoeid gelaten", zei de voorzitter. Een voorstel om vrouwen een buitengewoon lidmaat schap te verlenen, haalde het niet in de vergadering. Hovius verwacht niet dat het partijbesluit negatieve gevolgen zal hebben voor de SGP bij de Kamerverkie zingen in mei 1994. „De electorale gevolgen zijn niet in te schatten, maar de ge schiedenis leert dat het al tijd wel meevalt". Uit een. enquête onder SGP'ers bleek enkele weken geleden dat 20 procent de partij de rug zal toekeren bij het om streden „vrouwenbesluit". De gereformeerden van Ho vius en Van der Vlies heb ben 23.000 leden. Van de SGP-kiezers is meer dan de helft vrouw. De SGP sloot zaterdag niet alleen haar vrouwen buiten. Ook de massaal opgekomen journa listen moesten buiten het vergadercentrum in Putten urenlang op de uitslag wachten. De televisieploe gen kregen een filmverbod. Staatssecretaris Simons: HILVERSUM - Staatssecretaris Simons vindt dat een parlementair onderzoek naar de gang van zaken in de volksgezondheid nuttig kan zijn voor de kabi netsformatie in 1994. Hij zei zondag in het NOS- programma Het Capitool dat zo'n onderzoek zich dan vooral zou moeten richten op de vraag hoe een volgend kabinet verder vorm kan geven aan de in gang gezette veranderingen. Simons' partijgenoot Wölt- gens, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, heeft het onderzoek vorige week voorgesteld om na te gaan waardoor de afgelopen twintig jaar tal van beleids voornemens op het gebied van de gezondheidszorg geheel of gedeeltelijk zijn gestrand. Zelf had Simons in deze kabi netsperiode ook wel verder willen komen. Maar volgens hem zijn er veel weerstanden tegen zorgvernieuwing. Risico-selectie Voor een deel worden die ver oorzaakt doordat de overheid zich bemoeit met de particulie re markt om risicoselectie te voorkomen en de gezond- heidwszorg voor iedereen toe gankelijk te houden. „Over die doelstelling zijn velen het eens", aldus Simons. Hij schreef de weerstand tegen ver anderingen ook toe aan de prioriteit die het kabinet geeft aan de zorg voor langdurig zie ken en gehandicapten. Daar voor zijn namelijk ingrepen nodig in dure zorg, zoals kost bare technische behandelin gen. Volgende week neemt Si mons een besluit over het ver zoek bij de komende gemeente raadsverkiezingen lijsttrekker te worden voor de PvdA in Rot terdam. Hij zei dat „het rijks bestuur niet per definitie mooier en beter is dan het loka le bestuur", maar gaf ook aan nog wel een periode van vier jaar staatssecretaris van volks gezondheid te willen zijn. ARNHEM - De openlucht expositie Sonsbeek '93 in Arn hem heeft in vier maanden tijd 12.000 betalende bezoekers ge trokken. De Stichting Sons beek rekende op 60.000 belang stellenden voor de achtste afle vering van de internationaal vermaarde beeldende-kunst- tentoonstelling. HAAKSBERGEN - De 20- jarige Ronald Wegdam uit Haaksbergen is zondag overle den aan de verwondingen die hij in de nacht van zaterdag op zondag opliep tijdens een vechtpartij in zijn woonplaats. Hierbij raakte ook een 17- j.arige jongen uit Haaksbergen ernstig gewond. Tijden en standen volgens gclijdetafcl Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 september 02.00 167 08.15 -115 14.20 155 20.30 - 146 ROOMPOT BUITEN 28 september 00.35 165 07.05 -106 12.55 153 19.10 -139 BRUINISSE 28 september 02.20 178 08.15 -122 14.40 165 20.30 -153 WEMELDINGE 28 september 02.10 175 08.10 - 120 14.30 162 20.35 -150 Springtij 2 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Zal ooit bekend worden wat zich precies heeft afgespeeld boven Amsterdam op de dramatische zondagavond 4 oktober 1992? Het is zo goed als zeker dat het rapport van het bureau Voor onderzoek Luchtvaartongevallen geen definitief antwoord geeft op de vraag waardoor het El Al- vliegtuig tijdens de start zijn rechter binnenmotor verloor, die op zijn beurt de rechter buitenmotor lossloeg. Het rapport wordt niet open baar. Alleen voor zover de in houd op 14 en 15 oktober wordt besproken tijdens de zitting van de Raad voor de Lucht vaart, wordt het rapport van vooronderzoeker ir. H. Wolles- winkel publiekelijk bekend. Extreme omstandigheden Boeing heeft het afgelopen jaar onder extreme omstandig heden honderden vluchten ge maakt met zes jumbo's. Dat le verde geen concrete aanwijzin gen op, zegt Boeing- woordvoerder Ch. Villiers. Tb- gen alle mogelijke oorzaken die de technici kunnen beden ken, zijn maatregelen getrof fen in de veronderstelling dat één ervan de daadwerkelijke oorzaak zal blijken te zijn. Voor het onderzoek naar de ramp is echter minstens even belangrijk te weten of het on- gelük nog had kunnen worden voorkomen nadat de twee mo toren van de rechtervleugel waren gevallen. Er waren al snel vragen over belangen verstrengeling binnen de Rijksluchtvaartdienst (RLD). De Luchtvaartinspectie is on derdeel van de RLD, evenals de Luchtverkeersbeveiliging (LVB). Per 1 januari dit jaar is de LVB een zelfstandige orga nisatie. Nadat per 29 januari 1993 de nieuwe Luchtvaartongevallen wet van kracht werd, werd het vooronderzoek naar de ramp ondergebracht bij de onafhan kelijke Raad voor de Lucht vaart. Maar het vooronderzoek naar de ramp startte dus nog onder auspiciën van de Lucht vaartinspectie. In het vervolg treedt B. Groenendijk op als vooronderzoeker voor de raad. Over de rol van de Luchtver keersbeveiliging is de nodige ophef gemaakt. De radarver keersleiding wilde het vlieg tuig op de Kaagbaan laten lan den, ver van dichtbevolkt ge bied. Captain Isaac Fuchs wil de rechtsomkeert naar de dichtsbijzijnde baan: de Bui- tenveldertbaan, met scherpe rechtse bochten over dichtbe volkt gebied. Volgens een vlie ger van een Boeing 707 die eveneens twee rechter motoren verloor, is een vliegtuig alleen in bedwang te houden door géén bochten te vliegen in de richting van de gehavende vleugel, de snelheid tijdens de landing hoog te houden en géén landingskleppen te gebruiken. De El Al-bemanning deed het tegenovergestelde. Het uit draaien van de landingsklep pen heeft vrijwel zeker bijge dragen aan de onbestuurbaar heid omdat kleppen aan de rechtervleugel waren weg geslagen. Zware schade Wellicht zou Fuchs net als de verkeersleiding voor de Kaag baan hebben gekozen indien hij had geweten hoe zwaar de schade aan de rechterkant was. In de verkeerstoren kwam vier minuten voor de crash een tele foontje binnen van het Kust- wachtstacion in IJmuiden. „D'r is een motor afgerold of zoiets." Die mededeling is vol gens de LVB terecht niet door gegeven aan de verkeerslei ding. Die had op dat moment wel wat anders aan zijn hoofd. Op het moment dat de melding binnenkwam, koerste het vliegtuig naar het noorden en was de gehavende vleugel van af Schiphol niet te zien. Deze gebeurtenis is als enige van het complex van omstandigheden onderwerp geweqst van straf rechtelijk onderzoek naar schuld of nalatigheid. Officier van justitie C. Hemmes in Haarlem concludeerde 16 okto ber dat daarvan geen sprake was en sloot het onderzoek. Verwijzend naar rechtspraak in de VS stelt mr. H. Geut, ju rist bij de Nederlandse Vereni ging voor Verkeersvliegers (VNV), dat het daar „tot de ver antwoordelijkheid behoort van de verkeersleider om de gezagvoerder te waarschuwen voor omstandigheden die de veiligheid in gevaar kunnen brengen en die op dat moment niet bekend zijn aan de gezag voerder". De Leidse lucht vaartjurist dr. P. Mendes de Le on vindt het 't overwegen waard de verkeersleiding in een rechtszaak aansprakelijk te stellen „omdat er aanwijzin gen zijn dat het heeft geschort aan communicatie, waardoor de El Al-bemanning niet op tijd heeft geweten wat er aan de hand was". Analyse „De analyse van de radiocom municatie heeft tot dusver niet tot opzienbarende conclusies geleid", meldde Wolleswinkel op 9 december 1992. „In het rapport van vooronderzoek wordt nader ingegaan op de vraag of nog verbeteringen in de procedures denkbaar zijn". „Op dit moment bestaan hier voor nog geen concrete aanwij zingen." Het onderzoek naar de ramp kan niet als bewijs voering in een rechtszaak wor den gebruikt. Dat is gedaan om getuigen te beschermen. Getui gen durven niet het achterste van de tong te laten zien als wat zij zeggen openbaar wordt en tegen hen gebruikt kan wor den. Mr. R. van Dam, jurist bij de International Civil Aviation Organisation (ICAO, de VN- organisatie voor burgerlucht vaart), vindt dat het garande ren van die vertrouwelijkheid „een onderschatting is van de integriteit van de betrokke nen". Om niet in conflict te ko men met de Wet Openbaarheid Bestuur blijft het rapport van het vooronderzoek geheim voor wat betreft de persoonlij ke levenssfeer van getuigen en voor zover er vertrouwelijke bedrijfsgegevens in staan. Wie genoegdoening zoekt, krijgt de deksel op de neus omdat de Raad voor de Luchtvaart geen tuchtmaatregelen kan opleg gen. De enige taak is nu nog le ring trekken uit vliegtuigonge lukken en met voorstellen voor betere regels en procedures de kans op ongelukken verminde ren. De raad had voorheen vrij wel uitsluitend te maken met „slordige" vliegers. Nu moet een scala betrokkenen worden gehoord: verkeersleiders, weerdeskundigen en vliegtuig technici van de luchtvaart maatschappij èn van de bou wer van het vliegtuig. De voor zitter van de Raad voor de Luchtvaart mr. G. Bodewes on derkent het maatschappelijk belang van een zo groot moge lijke openbaarheid. Tbch zal het rapport van Wolleswinkel niet onverkort openbaar wor den, zelfs niet aan de Tweede- Kamerleden die over de Bijl merramp gaan debatteren. Al leen „betrokkenen" mogen het inzien en afschriften maken. Dat zijn volgens de wet dege nen die „hebben bijgedragen aan het ontstaan van het onge val". El Al heeft aan het onge val bijgedragen door vlucht LY 1862 vanaf Schiphol te laten vertrekken, en de luchtver keersbeveiliging door het vliegtuig door een „Pampus- departure" te begeleiden. Dat wil nog niet zeggen dat zij „schuldig" of „verantwoorde lijk" zijn. Daarover zal het on derzoek zich namelijk niet uit spreken. Behalve de Kamerle den zijn dus ook de bewoners van de flats Groeneveen en Kruitberg geen betrokkenen en krijgen het rapport dus niet volledig te zien. GOES - In Goes is zaterdag het multi-functionele gezond heidscentrum De Pijlers in ge bruik genomen. Patiënten kunnen daar op één lokatie te recht voor consultatie en be handeling bij de meest uiteen lopende takken van gezond heidszorg. Het particuliere en niet-gesubsidieerde initiatief is volgens de betrokkenen uniek voor Nederland. In het centrum zijn eerstelijns zorgverleners, van huisarts tot fysiotherapeut, van tandartsen tot orthopedisch schoenmakers en van revalidatietechnici tot logopedist gevestigd. De Oosterscheldeziekenhuizen werken de eerste twee jaar bij wijze van experiment mee met een dependance van de polikli niek oogheelkunde en labora torium en een spreekuur van de cardioloog. Volgens de ini tiatiefnemers is De Pijlers hét antwoord op de veranderingen in de structuur en financiering van de zorg, die door staatsse cretaris Simons in gang zijn ge zet. Het centrum in Goes telt zeven tien disciplines in de gezond heidszorg, er zijn 75 mensen werkzaam en dagelijks wordt een toestroom van 1000 tot 1500 cliënten verwacht. AMERSFOORT - „In de hele commotie rondom de bezuinigingen zijn de ouderen de afgelopen weken ten onrechte bang gemaakt dat ze van de ene op de andere dag uit hun verzorgingshuis zouden moeten. De mensen die dit type zorg ontvangen en notabene gemiddeld 85 jaar zijn, zullen deze soort verzorging krijgen tot aan het einde van hun leven." Dat zei minister D'Ancona van WVC zondagmiddag tijdens een voorlichtingsbijeenkomst van de PvdA in Amersfoort. Op deze „briefing" wilde de PvdA duidelijkheid verschaf fen over haar visie op het oude renbeleid. De briefing, op zeer korte termijn georganiseerd, was vooral bedoeld om tegen wicht te bieden aan de golf van kritiek die minister D'Ancona de laatste weken over zich heenkrijgt. De ouderen zijn boos over de bezuinigingen en de plannen om binnen vijf a tien jaar de verzorgingshuizen „oude stijl" op te heffen. De verzorgingshuizen moeten plaats maken voor moderne woon-zorgcomplexen, waarin ouderen veel zelfstandiger kunnen wonen. Niemand teruggestuurd D'Ancona probeerde de ruim 100.000 bewoners van de ver zorgingshuizen gerust te stel len. Zij benadrukte dat nie mand van die bewoners wordt teruggestuurd naar bij voor beeld hun oude woonbuurt of familie. Een deel van de pro testen bestempelt zij als stem mingmakerij. „Op een onfrisse manier wordt gespeculeerd op de angsten voor de toekomst onder de ouderen. Over de rug van die ouderen wordt actie ge voerd." Zij wees er nog eens op dat er naast de bezuinigingen van 1,6 procent op de verzor gingshuizen, juist extra geld wordt vrijgemaakt voor de thuiszorg (60 miljoen) en de verpleeghuizen (120 miljoen). Woordvoerder H. Hooijer van de Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB), die de bezuinigingen op de verzor gingshuizen fel bestrijdt, zei te verwachten dat de verzorgings huizen „oude stijl" niet geslo ten zullen worden. „De huidige verzorgingshuizen vormen een deel van het voorzieningenpak ket dat niet kan worden ge mist. De politieke besluitvor ming in de Tweede Kamer moet nog plaatsvinden en daarom hebben wij goede hoop dat we de plannen van de mi nister kunnen afwenden", zo zei de VNB-woordvoerder. Een vertegenwoordiger van de Lan delijke Organisatie van Bewo nerscommissies in de Bejaar denoorden (LOBB) gooide D'Ancona voor de voeten dat de verzorgingshuizen deze zomer 282 miljoen te kort komen. Een getal dat wordt onder schreven door het Inter Provin ciaal Overleg (IPO). „Daar zijn de mensen in de verzorgings huizen bang voor", aldus de LOBB-vertegenwoordiger. Dat bedrag van 282 miljoen slaat volgens de minister echter ner gens op. „Je kunt wel allerlei bedragen gaan optellen, maar dat deugt niet. Ik ben het zelf met de VNB eens geworden dat dat bedrag van 282 miljoen niet klopt", aldus D'Ancona. DEN HAAG - Drs. H. H. Apo theker (D66) wordt burgemees ter van Leeuwarden. Hij is vrijdag door het kabinet voor gedragen voor die post. Apo theker is momenteel burge meester van de Groningse ge meente Veendam. door Mare Legendre Maandag 27 september Zierikzee Vergadering adviescommissie sociale zaken. Raadzaal stad huis. 16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 september Zierikzee Vergadering adviescommissie middenstand, recreatie en toe risme. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommisie welzijn. Stadhuis* 19.30 uur. Renesse Start seizoen ouderensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 29 september Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vergadering afdeling Zierikzee CDA. Driehoek. 20.00 uur. Burgh-H aamstede Algemene ledenvergadring af deling Schouwen-Westhoek Ro de Kruis. Gebouw Schuitkant. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Donderdag 30 september Zierikzee Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Introductie FNV-vakbonds- school. Driehoek. 19.30 uur. Vergadering afdeling Zierikzee PvdA. Vismarkt 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling Westerschouwen CDA. Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Bruinisse Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Officiële opening afdeling Vliedberg. Verpleeghuis Cor- neliastichting. 14.00 uur. Start cursus Slapen kun je le ren. In het wijkgebouw aan het Jannewekken. 14.30 uur. Inleveren kleding voor na- jaarsbeurs. 't Kofschip. 19.30 tot 21.30 uur. Scharendijke Péutergym. Gymzaal de Put- meet. 15.30-16.30 uur. Zaterdag 2 oktober Zierikzee Open huis. Dierenasiel Schou- wen-Duiveland. Zandweg. 10.00-16.00 uur. Najaarsbeurs tweedehands kinder- en babykleding. 't Kof schip. 10.00 tot 11.30 uur. Dubbelconcert Gringo the Officials. Brogum. 22.00 uur. Westenschouwen Strandwandeling Kynologen- club. Strand Westenschouwen bij de Punt. 14.00 uur. Renesse CJV-bejaardendag. CJV-kamp. Vanaf ±10.00 uur. Dinsdag 5 oktober Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Oosterland Verkoping zendingskrant Bidt en Werkt. Oosterhof. Van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Woensdag 6 oktober Zierikzee Informatiebijeenkomst kwijt- scheldingsbeleid gemeentelij ke heffingen. Driehoek. 13.30 uur. Donderdag 7 oktober Zierikzee I frambosi frivoli. Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 9 oktober Zierikzee Open studiedag voor vrouwen. De Lichtboei. 09.30 tot 16.00 uur. Woensdag 13 oktober Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2