Historie herleeft bij viering 525-jarig bestaan Bruinisse Mosselaanvoer daalt en prijs zakt mee Hard en zielig streeknieuws Protestactie tegen sluiten Zeeuwse verzorgingstehuizen Nostalgisch Mosseloproer in Bruinisse Presentatie nostalgische beroepsvaartuigen in Bru Honden vallen schapen aan Reünie familie De Jonge Grote manifestatie in Zeelandhallen Export naar België blijft stabiel VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 NR 25432 BRUINISSE - Tijdens de viering van het 525-jarig bestaan van het jarige mos- waar de moeilijkheden van de seldorp aan de boorden van de Grevelingen zal de toneelclub De Komedianten ™e°n gelteld"^De^ngeremoSll- zaterdag 25 september tot twee keer toe een uitveoring geven over het uit 1773 kwekers stond en steeds klaar daterende Mosseloproer. Het eerste optreden begint om 16.45 uur op het Kerk- om hun sector op allerlei ma- plein en 's avonds om 20.30 uur volgt de tweede aflevering in sportzaal De Van ger. Ter gelegenheid van jubileumviering BRUINISSE - Drie vroegere zeilende beroepsvaar tuigen zullen morgen (zaterdag) ter gelegenheid van de jubileumviering in de vissershaven van Bruinisse pronken om een nostalgische sfeer te creëren. Het initiatief is afkomstig van de Stichting tot behoud van het voormalig zeilend beroepsvaartuig (in oprichting). Niemand minder dan de 83- jarige oud-wethouder, ere-bur- ger en mosselfanaat S. A. Ju- melet kan beter op de hoogte zijn van de achtergronden van het genoemde toneelstuk. In het boek Bruinisse in de loop der eeuwen, dat ter gelegen heid van de jubileumviering te gen sterk gereduceerde prijzen in de boekhandel ligt, gaat Ju- melet ook al diep in op de mo tieven voor het nog steeds niet in de doofpot verdwenen Mos seloproer. Niet zo lang geleden werd namelijk in de 'kaaigan- gen' nog geopperd om een gelij ke protestdemonstratie te or ganiseren en dan bijvoorbeeld op de stoep van het parle mentsgebouw in Den Haag. Boontjes doppen Jumelet stelt het bijzonder op prijs dat de 'commissie voor de feestelijkheden' (zoals hij dat noemt) het stuk in het pro gramma heeft opgenomen: Ju melet: ,,Bru moet maar eens goed laten zien dat het als zelf standige gemeente uitstekend in staat is om zelf zijn boontjes te doppen. De opdeling in een grote eilandelijke gemeent is absoluut overbodig", zegt Ju melet die hoogst waarschijn lijk zaterdag samen met zijn oud-collega wethouder W. van Gilst op de pseudo-raadsverga- dering (om 9.45 uur in het ge meentehuis) van het hart geen moordkuil zal maken. De reden dat het toneelstuk Al in het afgelopen voorjaar waren de Zeeuwse bejaardente huizen doelwit van forse bezui nigingsmaatregelen op provin ciaal niveau, die zullen uit monden in de sluiting van een zestal huizen. Dat de overheid nu aanstuurt op de sluiting van nog meer bejaardentehuizen, achten de gezamenlijke organi satoren niet alleen onwense lijk, maar zelfs absoluut onver teerbaar. Het nieuwe overheidsbeleid is erop gericht ouderen, even tueel met verzorging aan huis, Maandag begon de mosselaan- voer met slechts vijf vrachtjes 'Zeeuwtjes'. De aangevoerde partijtjes varieerden in ge wicht tussen 177 en 565 bruto- tonnen. De grootste lading was afkomstig van de VE 14. die in het westelijk deel van de Oos- terschelde een vrachtje viste met een stukstal van 124 en een vleesgewicht van 22,3 kilo. Jonge mossels met een stukstal van 168 en een vleesgewicht van 21,8 kilo werden aangeland door de YE 69. Triton nam die dag 162 tonnen over van de ZZ 3 (Gebr. De Jonge-Schot) met van de grond kwam dateert volgens Jumelet uit de vijfti ger jaren. Veel tegenslagen en armoede was er tot die tijd over de hoofden van de Bruse kwekers gekomen. Tot rond de eeuwwisseling was Bruinisse altijd de vissersplaats geweest waar de grootste mosselkwe kers en de meeste mosselexpor teurs huisden. Ihl van tegen slagen brachten daar verande ring in. ,,Wat denk je", zegt Ju melet. ,,De stormramp van 1911, de Eerste Wereldoorlog, de waardevermindering van de Belgische en Franse franc wa ren allemaal factoren waar door de mosselvloot op Bru in kromp. De vloot liep van hon derdvijftig schepen terug naar vijftig schepen. Velen gaven toen de harde strijd om het be staan in de mosselarij op, von den ander werk en vertrokken naar elders." Tegenslagen Yerseke dat geografisch veel gunstiger lag profiteerde daar vanzelf handig van en startte een moordende concurrentie. ,,Het gebeurde dat een ton mossels voor zestig en tachtig cent per mosselton van hon derd kilo werden verhandeld. Eindelijk na veel aandringen heeft de toenmalige regering een keer ingegrepen", zegt de doorgewinterde visserijjourna list die een periode van ruim zestig jaar met de neus boven op het mosselnieuws heeft ge zeten. thuis te laten wonen tot het mo ment van overlijden. Tenzij ze in zo'n slechte lichamelijke of geestelijke staat verkeren dat doorlopende verpleging in een verpleeghuis nöodzakelijk is. Ze denkt de overheid op ter mijn geld te kunnen besparen op de ouderenzorg. Dat deze gedachte niet strookt met de praktijk, valt eenvou dig voor te rekenen: 1 uur ver zorging aan huis kost de maat schappij ongeveer 100,-, 1 dag in een verpleeghuis ruim 200,-. Voor 100,- wordt ie- een stukstal van 139 en een vleesgewicht van 27,2 kilo. De volgende dag passeerden elf ladingen, waaronder zeven uit het noorden over de klok. De BRU 6 (Wout van de Berg) loste die dag 476 tonnen met een stukstal van 139 en een vlees gewicht van 24,6 kilo uit de Hammen. Solidair nam 349 tonnen over van de YE 182 die over de weg werden aagevoerd. Deze mossels kookten bij een stukstal van 107 een vleesge wicht van 30,2 kilo. De Duitse GRE 27 bood 582 brutonnen aan met een stukstal van 124. De Bond van Mosselkwekers werd vervolgens in het leven geroepen en met de inzet van het Crisis Mosselbesluit werd een aanvaardbare minimum prijs van 1,25 gulden per ton voor de derde soort en 2,25 gul den voor de eerste soort vastge steld. Een en ander kon worden bereikt door de beperking van de aanvoer, maar had tot nade lig gevolg dat de minder kapi taal krachtige kwekers die over minder goede aanvoermo- gelijkheden beschikten hun be ter toebedeelde vakbroeders dikwijls voor moesten laten bij het leveren. ,,Zo zijn de kwe kers door de dertiger jaren ge sukkeld tot de Tweede Wereld oorlog losbarstte en het dorp grotendeels werd verwoest. In 1950 volgde de mosselparasiet nog en weer drie jaar later kwam de Watersnood", weet Jumelet nog als de dag van gis teren. Nadat de mosselvissers de moeilijkheden weer te boven waren gekomen begon de roep tot het beurtelings varen en dab gekoppeld aan een kwan tumstelsel groter te worden. De doelstelling van de kwekers was om de mosselconsumptie met name in eigen land te sti muleren. De mosselafzet stond in die tijd op een bijzonder laag pitje. Jaarlijks werd een Visserij dag in het leven geroe pen die de plaats van de afge schafte Bruse kermis moest in nemen. ,,Je begrijpt natuurlijk wel dat er toen geen toneelstuk was mand in een bejaardentehuis 24 uur verzorgd. Bovendien ne men de bejaardentehuizen in toenemende mate deel aan het opzetten van thuiszorgprojec ten voor die ouderen die graag zelfstandig willen blijven wo nen. En aan projecten waarbij aan bewoners met een ver pleeghuisindicatie in hun ei gen vertrouwde omgeving kwalitatief verantwoorde zorg wordt geboden. Om die ombui ging van de praktijk vol te kunnen houden, is minimaal handhaving van het huidige budget voor de ouderenzorg in Zeeland nodig. Denkfout Maar hiet zit volgens de geza menlijke organisatoren nog niet eens de grootste denkfout. Uit recent promotie-onderzoek van dr. Frits Mertens van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn is gebleken dat Het vleesgewicht schommelde rond de 42 kilo. Vleesgewicht Op woensdag verdwenen in twee veilingen 33 partijen over de klok, op drie na allen af komstig uit het noorden. Het merendeel van deze ladingen bestond uit jonge mossels met stukstallen vanaf 131 en oplo pend tot 196. De YE 3 viste in de Meep ruim 1.200 tonnen met een vleesgewicht van gemid deld 30 kilo. De stukstallen schommelden rond de 165. Uit het Oosterom arriveerde de YE 157 met 1.380 tonnen, met een vleesgewicht van ruim 25 kilo. De stukstallen van deze partij en lagen op 131 en 158. Murre toonde de meeste interesse voor een lading van de YE 79 met een stukstal van 137 en een vleesgewicht van 36,6 kilo. De BRU 48 (Firma Verspoor) arri veerde met twee ladingen van in totaal bijna 1.000 tonnen aan de veiling, een uit de Meep en een uit het Inschot. de stukstal len kwamen respectievelijk uit waar de moeilijkheden van de mosselsector aan de kaak wer den gesteld. De jongere mossel kwekers stonden steeds klaar om hun sector op allerlei ma nieren naar buiten te brengen maar daar bleef het ook bij", aldus Jumelet. Frappant Het waren destijds de mossel mannen VW-voorzitter Kees Jumelet en Wolfert Jumelet (die later leraar werd aan een Middelburgse school) die een belangrijke bijdrage leverden voor het schrijven van een pro pagandastuk. Jumelet die in een groot aantal bladen zoveel mogelijk kolommen probeerde vol te schrijven (met name in de Zierikzeesche Nieuwsbode) had onder de burgemeesters Van den Berg en Michaelis het unieke voordeel van eert^vrije toegang tot het gemeentear chief. Jumelet licht toe: ,,In een in varkensleer gebonden boek ontdekte ik al die bijzonderhe den over boze schippers die zich door overheidsmaatrege len beknot voelden in de uitoe fening van hun bedrijven. De overeenkomst tussen de jaren 1750 en 1950 bleken in feite heel frappant. In 1773 barstte de bom met een mosseloproer, maar dat betekende wel de op heffing van de onoverkomen- lijke overheidsmaatregelen. Van de beschrijving van het oproer is daarop onder leiding van J. A. Gilden een toneelstuk op de planken gebracht. De uit voeringen bleken een groot succes en later werd het stuk zelfs een keer in Yerseke opge voerd. Het is een hele goede zaak dat het weer terug is van weggèweest. Ongetwijfeld zal het stuk er toe bijdragen om van deze dag een succes te ma ken", meent Jumelet tot slot. het verblijf in een bejaarden huis bevorderlijk is voor het totale welzijn van de bewoners. Daarom is thuiszorg een prach tig iets, maar alleen voor oude ren die daar zélf voor kiezen. Voorkomen moet worden dat het bejaardentehuis als keuze mogelijkheid voortijdig wordt afgebroken. Op de manifestatie zal een breed scala aan provinciale en landelijke betrokkenen, onder wie politici, wetenschappers en vertegenwoordigers van ou derenbonden, over de voorge nomen maatregelen in discus sie treden. Ook zullen mede werkers van verschillende be jaardentehuizen, de directies verwanten van bewoners en na tuurlijk bewoners zelf aanwe zig zijn. De bijeenkomst staat onder voorzitterschap van Kees Mijnten, voormalig hoofd van de politieke redactie radio en televisie van de AVRO en tussen 1987 en 1992 directeur Voorlichting van het ministerie van verkeer en waterstaat. Wij hopen u bij deze manifesta tie te mogen ontmoeten. Het adres van de Zeelandhallen is Nobelstraat 6, 4462 GK in Goes. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de heer G. J. van der Sluis, ambtelijk secretaris van de VNB Zeeland, telefoon 01100-32960. op 166 en 146, het vleesgewicht schommelde rond de 35 kilo. Op donderdag maakte de han del keuze uit zestien ladingen, waaronder vier uit de Zuid. De YE 37 loste die dag 760 tonnen in twee ladingen. Bij een stukstal van 150 noteerden de ze mossels een vleesgewicht van gemiddeld 36 kilo. Triton toonde de meeste belangstel ling voor een klusje van de YE I met een vleesgewicht van 24,7 kilo, stukstal 129. Vrijdag 17 september meerden II schepen af, met in totaal ne gen ladingen schelpdieren. De grootste aanvoerder was de YE 30, die 1.577 tonnen bruto met een tarrapercentage van 9,7 procent in het Oosterom viste. Barbe nam deze lading met een stukstal van 159 en een vlees gewicht van 34 kilo over. ARNHEM - Van modder tot stroom. Het lijkt te mooi om waar te zijn. Maar de mogelijk heid om door zuiveringsslib te verbranden in elektriciteit scentrales stroom op te wek ken, wordt serieus onderzocht door de KEMA. het onderzoek scentrum voor elektriciteit in Arnhem. Het is een vervolg op een onlangs afgerond onder zoek dat heeft uitgewezen dat afvalhout geschikt is om bij te stoken in kolencentrales. De Centrale Gelderland van het energiebedrijf voor noord-oost Nederland EPON in Nijmegen draait in de tweede helft vol gend jaar voor een deel al op poederhout. De motor achter deze jonge Bruse stichting is Jaap Huizer, die met nog enkele dorpsgeno ten, een groot liefhebber is van varende monumenten. De his torische vaartuigen die worden gepresenteerd zijn van ver schillende types. Een er van is een Lemsterjacht, de TH 51 Brave Hendrik van Rob Frese. Dit bekende soort vaartuig was destijds met de hoogaar zen van het meest voorkomend scheepstype in de Zeeuwse vis serij. De Brave Hendrik liep reeds in 1902 van stapel en be schikt over een laadvermogen van 32 ton. De Bruenaar Wout Dijkstra showt de in originele staat verkerende ijsselaak De Cleene Mossel, die jarenlang diep afgeladen met zand over de Hollandse IJssel naar het zuiden voer. Het vaartuig van Dijkstra gleed in 1907 te water. Verder zal Jaap Huizer de be zoekers van de vissershaven de tjalk De Ware Jacob laten zien. Ooit vervoerde deze in 1905 ge bouwde tjalk turf en allerlei landbouwprodukten over de Nederlandse rivieren. Later werd het vaartuig omgebouwd tot parapluschip en trok een klusjesman ermee de boer op voor het verrichten van diverse karweitjes en het repareren van huisraad. Wie meer wil weten over de Stichting tot behoud van het voormalig zeilend beroeps vaartuig, kan contact opnemen met voorzitter Jaap Huizer of secretaris Wout Dijkstra. ASSEN - Het Drents Museum in Assen wordt de komende ja ren ingrijpend verbouwd. Die verandering is volgens direc teur G. Horstmann van het mu seum dringend noodzakelijk, wil het museum het huidige be zoekersaantal van ongeveer 70.000 mensen per jaar kunnen handhaven. OUWERKERK - Twee losge broken honden hebben in een weiland aan de Oostweg te Ouwerkerk een aantal scha pen verwond. Eén schaap werd zodanig toegetakeld dat het moest worden afgemaakt. De politie schoot ook een van de jagende honden dood. De melding van de jagende honden kwam donderdag bij de politie Schouwen-Duive- land binnen. Toen de politie aan de Oostweg kwam zaten de honden, een herdershond en een bouvier, nog volop achter de schapen aan. Een schaap bleek zodanig aangevallen te zijn dat het door middel van een pistoolschot uit zijn lijden moest worden verlost. Enkele andere schapen waren ook al aangebeten. De politie moest de herdershond doodschieten. De (twee afzonderlijke) eigena ren van de honden werden ach terhaald en aansprakelijk ge steld voor de aangerichte scha de. De honden bleken losgebro ken te zijn. De eigenaar van de bouvier overweegt zijn hond te laten afmaken. NOORDWELLE Excursie NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noord welle en omgeving bracht een bezoek aan de firma Paauwe in Zonnemaire. Na ont vangst met koffie en gebak hield de heer Van Kessel een praatje over verschillende slaapsystemen en de mogelijk heden die op dit gebied op de markt zijn. Vervolgens kregen de dames een demonstratie waarbij werd getoond hoe met een computertekensysteem heel snel een plattegrond van een woninginrichting kan wor den getekend. Daarna volgde nog een rondleiding door de showroom, waarna het bezoek werd afgesloten met een fris drank. Op donderdag 30 sep tember is er een bijeenkomst inhét dorpshuis te Renesse. Deze avond, die om 19.30 uur begint, wordt verzorgd door C. Zuidenia-Swint. Mevrouw Zuidema is onder meer bekend van Avro's Service Salon en Vrouw Zijn. Op deze avond zijn ook introducees welkom. KERKWERVE Eerste NCVB-ledenvergadering afdeling Kerkwerve De afdeling Kerkwerve van de NCVB kwam voor het eerst in het nieuwe1 winterseizoen weer bijeen in het Dorpshuis Zuud- énde in Kerkwerve. De avond werd op de gebruikelijke wijze geopend met zang, gebed en meditatie waarna de presiden te aandacht besteedde aan de notulen van de vorige bijeen komst en met huishoudelijke mededelingen kwam. Daarna was het woord voor medewer ker Verkeerspolitie Zeeland Post. Als vrijwilliger van het Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs hield hij een le zing over alcohol en verkeer onder de titel 'wat kan ik voor u inschenken'. Via een quiz werd eerst de kennis van de NCVB-leden over het onder werp getest. Medewerkster Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs mevrouw Engels besprak met de leden een vide opresentatie over het onder werp. Daarna werd in discus siegroepjes gesproken over een aantal vraagstukken. Mevrouw Post-Dalebout be dankte beide medewerkers voor hun bijdrage aan de avond, waarna de bijeenkomst werd besloten met het bondslied en een gedicht. OOSTKAPELLE Afvalpreventieproject Op woensdag 29 september worden in het Zeeuws Biolo gisch Museum te Oostkapelle de eerste werkkisten 'natuur lijk afval' overhandigd aan ge deputeerde A. M. Dek. Het gaat om een project waarmee de Zeeuwse basisscholen wor den betrokken bij het grote af valpreventieproject dat in 1992 werd opgestart door het Sa menwerkingsverband Natuur- en Milieuedukatie Zeeland. Onder het motto kiezen voor minder afval werden bedrij ven, overheden en burgers op geroepen om de geproduceerde hoeveelheid afval te verminde ren. Via de werkkisten geeft men nu basisscholen de moge lijkheid om met de leerlingen te werken rondom de afvalfase van de natuurlijke voedsel- kringloop. In Zierikzee ZIERIKZEE - Op zaterdag 25 september houdt de fa milie De Jonge haar vierjaarlijkse reünie in Zierik zee. De familie wordt om 15.00 uur door burgemees ter mr. J. J. P. M. Asselbergs ontvangen in het stad huis. De heer drs. A. C. Meyer, hoofd inventarisatie van het Rijksarchief in Zeeland, houdt daarna een inleiding. De traditie van een regelmatig terugkerende reünie in Zierik zee gaat terug tot 1863. De familie De Jonge stamt uit Zierikzee. De stamhouder was Jan Lievensz., die omstreeks 1420 geboren moet zijn. Hij komt in 1474 voor als schepen van Zierikzee en werd vijf jaar later tot burgemeester be noemd. Een belangrijke scha kel in de stamboom vormde Jan Anthonisse de Jonge (1546- 1617), die drie keer gehuwd was en 24 kinderen kreeg. Van hen waren er ten tijde van zijn overlijden nog 17 in leven. De leden van de familie ver wierven vooraanstaande plaat sen in de besturen van de stad Zierikzee en van het Zeeuwse gewest. Zo werd mr. Bonifacius de Jonge, de heer van Ooster- land, Sirjansland en Ooster- stein in 1615 raadspensionaris van Zeeland. Zijn portret hangt in de Vierschaar van het Zierikzeese stadhuis. Mr. An thony de Jonge, heer van Brui nisse, was een geleerd man. Hij werd griffier van de Reken kamer van Zeeland en later pensionaris van Middelburg. Hij maakte zich verdienstelijk voor Bruinisse, waarvan hij ambachtsheer was. Thlrijke le den van de familie De Jonge, die in-de vorige» eeuw in "de' adelstand werden verheven, hebben vooraanstaande posi ties bekleed en onder hen telde men onder meer een minister en gouverneur-generaal van Nederlands Oost-Indië. Naast de achternaam De Jonge, draagt een deel van hen de ach ternaam De Jonge van Elle- meet, De Jonge van Campens- Nieuwland of De Jonge van Zwijnsbergen, naar heerlijkhe den, die i het bezit van hun voorouders zijn geweest. GOES - Hard en zielig' is de titel van het cabaretoptreden dat Hans Teeuwen op donderdag 30 september presenteert in 't Beest te Goes. Het betreft een optreden waarin het podium voor mu ziek. theater, film en literatuur het nieuwe theaterseizoen 1993/1994 opent. Behalve met cabaret wordt de theateravond ook ingevuld met een tango-optreden van de drie Argentijnen Dobal, Benitas en Fabio Russo. Zij spelen traditionele tango's en milonga's tot moderne composities, de cabaretier Teeuwen maakte vroeger deel uit van het cabaretduo Teeuwen Smeenk dat tot eind 1992 in het hele land optrad met het programma Heist. In zijn eerste soloprogramma speelt Teeuwen piano, zingt, acteert, vertelt en maakt danspasjes. In hoog tempo en met een vitale presentatie snijdt hij allerlei onderwerpen aan. Het optre den in 't Beest begint om 20.30 uur. ZIERIKZEE - Op maandag 27 september, van 17.00- 19.00 uur vindt in de Zeelandhallen in Goes een pro testmanifestatie plaats. Onder andere bij verzor gingshuis De Wieken in Zierikzee kan iedereen die sympatiseert met deze acties, zijn stem laten horen. Er zijn posters beschikbaar die overal achter de ra men geplaatst kunnen worden en men kan zijn hand tekening plaatsen. Deze lijsten zullen op 29 septem ber in Den Haag overhandigd worden. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 13 sep tember tot en met 18 september werden op de mos selveiling in Yerseke 76 ladingen aangevoerd, met een totaal gewicht van 32.233 ton netto. Deze ver daagden allemaal op de verwaterpercelen van de handelaren. De gemiddelde prijs bedroeg in week 37: 109,51. Het aangeboden tonnage bleef praktisch gelijk, de gemiddelde prijs daalde weer met een tientje per ton. De verzending was voor zover be kend: België 6.825 ton, Frankrijk 2.620 ton, diverse landen 434 ton en de binnenlandse handel nam 3.611 tonnen over.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5