I iw-ze» Telefoneren vanuit een gevangenis niet beperken Bruinisse in feesttenue Parlementair onderzoek naar gezondheidszorg in-uutmuv Algemene Zeeuwse waterstanden Personeel van verpleeghuis werkt in verzorgingshuizen Gemeente Norg werkt mee aan aardgasopslag Simons denkt na over terugkeer naar Rotterdam Bonden dreigen met staking in sociale werk voorziening Staatssecretaris Kosto: ftu H PvdA-fractie komt met formaal voorstel in eg vtiAs Meijer w&e-u? w igMiar Qémerocu '&eu> et Moe, MMe eeM I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie verzekeringen ZEEUWS ZEKER Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekeringsadviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 Vervofq van paq. t len wanneer iemand in aan merking komt voor opname in een verzorgingshuis of ver pleeghuis. Of voor dagverple- ging of verzorging in die instel lingen). De indicatiecommissie heeft in elk van de drie verzor gingshuizen ongeveer tien ou deren geselecteerd die sinds maandag extra zorg krijgen in het kader van het substitutie project. Die zorg wordt gegeven aan de hand van een behandelings plan dat is opgesteld door de huisarts van de betreffende oudere samen met de verpleeg huisarts. In de praktijk houdt het in dat meer ziekenverzor genden beschikbaar zijn om de betreffende ouderen te helpen. Ook is men op een meer des kundige manier alert op klach ten en gebreken van die men sen. Daar wordt weer op in gespeeld Via een maandelijkse bespreking van het verzor gingsteam waarbij de zorgbe- handeling van de oudere steeds wordt aangepast. De familie van de ouderen die worden verzorgd in het kader van het substitutie-proje«t zijn via voorlichtingsbijeenkom sten geïnformeerd over deze nieuwe manier van zorg. Ook het personeel van de verzor gingshuizen is geïnformeerd en zonodig bijgeschoold. Volgens de heer Schouw wordt het substitutie-project voortgezet zolang daar door de rijksover heid en/of zorgverzekeraars geld beschikbaar voor wordt gesteld. Hij sprak de verwach ting uit dat de verpleeghuizen zich op deze manier in de toe komst zullen ontwikkelen tot bedrijfsmatige instellingen die op aanvraag (en via financie ring) van de zorgverzekeraars professionele zorg leveren in verzorgingshuizen of bij parti culier wonende ouderen. Buffervoorraad bij extreme koude NORG - De gemeente Norg is bereid mee te werken aan de plannen van de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) voor ondergrondse gasopslag in het Drenthse dorp Langelo (gemeente Norg). Een meer derheid van de commissie voor ruimtelijke ordening besloot donderdagavond mee te werken aan een ver zoek van de NAM tot wijziging van het bestem mingsplan. NAM en Gasunie willen het be staande gasveld bij Langelo be nutten voor de opslag van aardgas die moet dienen als buffervoorraad bij extreme koude. Dat is volgens beide be drijven nodig om de Neder landse huishoudens een on gestoorde gasleverantie te kun nen garanderen. Tegentanders van de plannen plaatsen grote vraagtekens bij de noodzaak van de installatie. Die zal 25 hectare natuurgebied in beslag nemen, terwijl een pijp van honderd meter hoog zal wor den gebouwd. Natuurliefheb bers en omwonenden vrezen horizonvervuiling, geluids overlast én hinderlijke lichtstraling door het affakke- len van de reststoffen. Zij maakten ruimschoots gebruik van de inspraakmogelijkhe den, maar' vonden alleen de Partij van de Arbeid en de com binatie D66-Groen Links aan hun zijde. VVD, CDA en Ge meentebelangen stemden in met de plannen. In april jongstleden wees de commissie ruimtelijke ordening het ver zoek van de NAM nog af, om dat zij niet over voldoende in formatie beschikte. Het college van burgemeester en wethou ders is in meerderheid even eens voor. Afgelopen dinsdag kondigde minister Andriessen van economische zaken nog aan dat gasopslag noodzake lijk is. Zou de gemeente Norg weigeren aan de plannen mee te werken, dan zou wellicht een aanwijzing vanuit Den Haag kunnen volgen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 25 september 11.50 115 05.30 - 102 18.10 - 127 26 september 00.45 140 06.00 - 105 12.20 127 18.30 - 137 27 september 01.05 156 07.15 - 111 13.30 144 19.45 - 144 25 september 11.00 107 04.55 - 93 23.40 133 17.40 - 119 26 september 11.15 121 05.25 - 96 23.50 150 17.55 129 27 september 12.10 140 06.30 - 103 18.35 - 137 25 september 12.05 124 05.20 - 107 18.15 - 131 26 september 00.45 151 06.15 - 110 12.20 138 18.40 - 144 27 september 01.10 165 07.20 - 120 13.35 152 19.45 - 152 25 september 12.00 121 05.30 - 106 18.15 - 131 26 september 00.50 148 06.05 - 108 12.25 134 18.35 - 141 27 september 01.05 163 07.15 - 116 13.35 150 19.45 - 149 WEMELDINGE Springtij 2 oktober Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De drie partijen binnen de Islamitische Om roep Stichting kunnen het uit stekend met elkaar vinden. De moslimomroep moet haar zendtijd op radio en televisie behouden. Dat heeft de advo caat van de Unie van Marok kaanse Moslimorganisaties in Nederland (UMMON) en de World Islamic Mission (WIM) donderdag bij de Raad van Sta te verklaard. UTRECHT - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) zal erover nadenken of hij bij de komende verkiezingen de lijst van de Rotterdamse PvdA- fractie wil aanvoeren. Het be stuur van de Partij van de Ar beid uit de havenstad heeft de bewindsman gepolst voor die functie. Volgens Simons' woordvoerder was er donderdagmiddag „nog geen" formeel verzoek" uit Rot terdam gekomen. „Maar als het komt, dan zal hij zich erop beraden." Het gewest Rotter dam besluit komendé dinsdag of het Simons „officiéél'' zal vragen de Rotterdamse lijst te trekken. In december wordt de volgorde van kandidaten defi nitief vastgesteld. Simons was enkele jaren wethouder van on derwijs in Rotterdam. APELDOORN - AbvaKabo en CFO hebben donderdagavond gedreigd met een 24- uursstaking op 6 oktober in een groot aantal sociale werk plaatsen in Overijssel en Gel derland indien volgende week geen behoorlijk cao-resultaat is bereikt. Dat hebben de bon den meegedeeld. Staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken moet zich bereid verklaren het wao-gat te dich ten, de wsw'ers 2,5 procent loonsverhoging te bieden en garanties te geven voor behoud van de werkgelegenheid, zo vinden de bonden. Na werkon derbrekingen in onder andere Zwolle, Doetinchem en Kam pen, werd donderdagavond in Apeldoorn tijdens een actiebij eenkomst besloten dit keer te kiezen voor 24 uur staken. De achterban is het „spuugzat be handeld te worden als derde rangs werknemers", aldus de bonden in een verklaring. De actiebereidheid onder de wsw'ers neemt volgens Abva Kabo en CFO steeds meer toe. HILVERSUM - Telefoneren vanuit de gevangenis moet niet onmogelijk gemaakt of beperkt worden. Als gedetineerden hun criminele zaken daar via de telefoon voortzetten, lopen zij daarbij het risico dat justitie de gesprekken afluistert. Het tappen van al le telefoongesprekken in gewone gevangenissen is „niet te doen". Aldus reageerde staatssecreta ris Kosto (Justitie) donderdag avond in het tv-programma NOVA op de vraag hoe een vo rige week gearresteerde hoofd verdachte, C.Z., vanuit de ge vangenis aan het roer heeft kunnen blijven staan van een grote drugsorganisatie. Z. zou voor vele duizenden guldens hebben verbeid om zijn organi satie draaiende te houden. Daartoe maakte hij gebruik van telefoonkaarten die hem werden verstrekt door leden van het syndicaat. Reeks aanhoudingen De Amsterdamse politie rolde de bende vorige week met een reeks aanhoudingen en huis zoekingen op. Z. zat een straf uit in een andere zaak. Enkele dagen voordat de man zou wor den vrijgelaten, werd hij in zijn cel gearresteerd en meege nomen voor verhoor over de handel en wandel van het ont mantelde drugssyndicaat. Vol gens Kosto is met de arrestatie van Z. bewezen welke gevaren een crimineel actieve gedeti neerde loopt. „De politie kan met toestemming van de rech- ter-commissaris de gesprekken afluisteren." De staatssecreta ris gaat ervan uit dat Z. niet toevallig vlak voor zijn vrijla ting is gelicht in het kader van het nieuwe onderzoek, maar dat deze actie mede is ingege ven door de afgetapte telefoon- gesprekken. Alleen gesprek ken van gedetineerden in Ex tra Beveiligde Inrichtingen (EBI's) worden alle afge luisterd. Volgens Kosto is het noodzakelijk dat gedetineer den telefonisch contact kunnen onderhouden met „het thuis front" in verband met hun „be heersbaarheid". Politie en justitie hebben mil joenen geïnvesteerd in het on derzoek tegen Z. en consorten. De Amsterdamse politie start te het onderzoek in de zomer van 1991. In totaal heeft de po litie 67 mensen aangehouden. De bende hield zich vooral be zig met grote hasjtransporten vanuit Marokko naar Neder land. Volgens teamleider W. Woel- ders heeft de bende vele in vesteringen gedaan in de legale wereld. Het geld werd overwe gend in de autohandel en auto racerij gestoken. BRUINISSE - Ze zijn er helemaal klaar voor, de Bruenaars. Iedereen zet zijn beste beentje voor om het oude vissersdorp zo fraai mogelijk te versieren en als het weer het toestaat is men soms tot in de avonduren actief met het ophangen van vlaggen of het aanbrengen van andere versieringen. Morgen, zaterdag, barst het feestgedruis los in Bruinisse vanwege de viering van het 525-jarig be staan. Op de foto een blik in één van de kleinste straatjes van Bruinisse: de Bergstraat. (Foto: Ma rijke Folkertsma). DEN HAAG - De fractie van de PvdA zal een formeel voorstel op tafel leggen voor een parlementair on derzoek naar het functioneren van de gezondheids zorg. Het voorstel zal binnenkort worden gezonden naar de vaste commissie voor de volksgezondheid en die voor de rijksuitgaven. PvdA-fractievoorzitter Wöltgens heeft dit donderdagavond gezegd op de tweede en laatste dag van de algemene en politieke beschouwingen. Woensdag al had Wöltgens gepleit voor zo'n onderzoek. De fracties van VVD en Groen- Links staan welwillend tegen over het plan van de fractielei der en ook het CDA wijst zo'n onderzoek niet op voorhand af. D66 heeft al laten weten er wei- nijg in te zien. PvdA, VVD en GroenLinks vormen samen een krappe Kamermeerderheid (76 zetels), zodat het vrijwel zeker is dat het onderzoek er komt. Wöltgens wil laten onderzoe ken hoe het mogelijk is dat er al bijna twintig jaar plannen worden gemaakt voor een so ciale verzekering van de volks gezondheid, die nooit tot een afronding komen. Hij wil een een analyse „a la de commissie-Buurmeijer", die de uitvoering van het sociale ze kerheidsstelsel heeft onder zocht. Aanleiding tot de uit spraken van Wöltgens is de af brokkelende steun voor de her vormingsplannen van PvdA- staatssecretaris Simons van volksgezondheid. Simons wil de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) omvor men tot een basisverzekering voor iedereen, met daarnaast een zeer beperkte vrijwillige verzekering. Een aantal orga nisaties in de gezondheidszorg heeft donderdag al laten weten positief te staan tegenover een parlementair onderzoek. Ook staatssecretaris Simons liet donderdagochtend weten aan een onderzoek alle medewer king te zullen verlenen. De VVD heeft het plan-Simons van meet af aan afgewezen om dat deze partij vindt dat het niet tot kostenbeheersing, maar tot veel hogere uitgaven in de gezondheidszorg leidt. Volgens de woordvoerder van de WD zal een eventueel on derzoek mogelijk gevolgen hebben voor de politieke posi tie van Simons. £AJ AJU BÉM iZ ARM en oK££uiKizie> is -r&crf HeteMAL A)i£T eeuMz- ZijK wA< iaffrBLr iM ne-r Uvem i8 /Ksreiu&cfjr/t, e# jèoep urrzïeu... -—-AT door Mare Legendre Vrijdag 24 september Zierikzee Afscheidsreceptie A. J. van den Hoorn. Centrale hal Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. 17.00 tot 18.30 uur. Diner modeshow wintercollec tie Patty Monard. Concertzaal. 19.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.^0-18.00 uur. Oud papier brengen. Gebouw Salem, Molenstraat. 18.30-21.00 uur. Zaterdag 25 september Zierikzee Concert Stafmuziekkorps Le ger des Heils. Grote Kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Stafmuziekkorps Le ger des Heils. Hervormde kerk. 15.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt/braderie Scou ting op het plein voor gemeen tehuis. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar sportzaal De Vanger. Van 09.30 tot 12.00 uur. Open gemeentedag. Gemeente huis. 09.30 tot 15.00 uur. Zondag 26 september Zierikzee Zangontmoetingsavond. Voor malig CSG-gebouw. 20.00 tot 21.30 uur. Burgh-Haamstede Excursie Zeepeduinen. Vanaf Slot Haamstede. 13.30 uur. Maandag 27 september Zierikzee Vergadering adviescommissie sociale zaken. Raadzaal stad huis. 16.00 uur. Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.00 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 28 september Zierikzee Vergadering 'adviescommissie middenstand, recreatie en toe risme. Raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommisie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Renesse Start seizoen ouderensoos. Dorpshuis. 14.00 uur. Woensdag 29 september Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Vergadering afdeling Zierikzee CDA. Driehoek. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Algemene ledenvergadring af deling Schouwen-Westhoek Ro de Kruis. Gebouw Schuitkant. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 Donderdag 30 september Zierikzee Pakketten inleveren voor Po len, Zijpestraat 7. Van 18.00 tot 20.00 uur. Introductie FNV-vakbonds- school. Driehoek. 19.30 uur. Vergadering afdeling Zierikzee PvdA. Vismarkt 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling Westerschouwen CDA. Gere formeerde kerk. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 20.00 uur. Oosterland Bijeenkomst NBvP. Oosterhof. 19.30 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Officiële opening afdeling Vliedberg. Verpleeghuis Cor- neliastichting. 14.00 uur. Start cursus Slapen kun je le ren. In het wijkgebouw aan het Jannewekken. 14.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS-TEL 0T1T0-T6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2