Personeel verpleeghuis verzorgt ouderen in drie bejaardenoorden Van Gelder onder indruk van aanpak Duivelandse bedrijven 0 UW KRANT VAN r n ZIERIKZEESCHE! NIEUWSBODE iü Samenwerking in kader van ,substitutie-project, Werkbezoek Commissaris van de Koningin gemeente Duiveland Passend in elk formaat slaaj 11 Merrie van Kerkwerve- naar lands kampioen Klok een uur terug dé krant van schouwen-duiveland! 4 ZIERIKZEESCHE IEUWSBODE I VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25432 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een activiteitenbegeleidster van verpleeghuis Comeliastichting aan het werk in verzorgingshuis Duinoord in Haamstede. (Foto: Ma rijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Met ingang van deze week is op SchouwenDuiveland het 'substitutie-project' van start ge gaan. Een samenwerkingsverband tussen het regionale verpleeghuis Comeliastichting en de verzorgings huizen (ofwel bejaardenoorden) 't Opper in Bruinisse, Duinoord in BurghHaamstede en Borrendamme in Zierikzee. Het project houdt in dat personeel van het verpleeghuis naar de bejaardenoorden gaat om daar ouderen te verzorgen die extra zorg nodig hebben. Op deze manier probeert men opname in het verpleeg huis van zorgbehoevende ouderen zo lang mogelijk voorkomen. Volgens de directeur van de Comeliastich ting A. C. M. Schouw is het substitutie-project onderdeel van een nieuwe manier van ouderenzorg waarbij de scheiding tussen verpleeghuis en verzorgingshuis in de toekomst steeds kleiner zal worden. Dat betekent dat verzorgings huizen (vanwege de vergrijzing van de bevolking) in toenemen de mate zullen worden.bevolkt door ouderen die zorg nodig hebben. Volgens verwachting zal in de toekomst veertig pro cent van de ouderen in een ver zorgingshuis zorgbehoevend zijn. Op dit moment heeft tien a vijftien procent van de oude ren in een bejaardenoord zo veel zorg nodig dat zij eigenlijk in aanmerking komen voor op name in een verpleeghuis. Van wege gebrek aan capaciteit in de verpleeghuizen is dat onmo gelijk. Omdat ook de verzor gingshuizen niet de faciliteiten en de hoeveelheid personeel hebben om aan de groeiende zorgbehoefte van hun bewo ners te voldoen, is het initiatief ontstaan om de benodigde zorg vanuit het verpleeghuis te be trekken: het substitutie-pro ject. Het gaat om een initiatief dat overal in Nederland wordt ge nomen. De substitutie-projec ten worden financieel gesteund door de rijksoverheid en de ziektekostenverzekeraars. Voor Schouwen-Duiveland houdt dat in dat verpleeghuis Comeliastichting jaarlijks ruim 400.000 gulden extra krijgt om het substitutie project uit te voeren. Met dat geld kon men ruim zeven full time personeelsleden in dienst nemen, voor het grootste ge deelte ziekenverzorgenden. Maar ook de verpleeghuisarts, de fysiotherapeut, ergothera peut, logopediste en activitei tenbegeleidster van de Come liastichting gaan naar de ver zorgingshuizen om zorg te ver lenen aan ouderen die dat no dig hebben. Het budget van 400.000 gulden hield in dat het verpleeghuis het substitutie-project met maximaal drie verzorgingshui zen in de regio kon aangaan. Dat betekende een keuze in waarbij het vierde verzor gingshuis in de regio De Wie ken in Zierikzee (voorlopig) af viel. Wanneer er in de toe komst meer geld beschikbaar komt voor substitutie projecten zal volgens Schouw ook dit bejaardenoord in het samenwerkingsverband wor den betrokken. Welke ouderen van de drie deelnemende verzorgingshui zen in aanmerking komen voor zorg van het verpleeghuisper- soneel wordt bepaald door de indicatiecommissie. (Een arts, verpleegkundige en maat schappelijk werkster die bepa- vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - Tijdens een eerste werkbezoek aan de gemeente Duiveland donderdag, stak Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder zijn bewondering voor de verrichtingen van het inpakstation Grobeka en glastuinbouwbedrijf Kik in Sirjansland, niet onder stoelen en banken. Met na me de marktgerichte aanpak van het inpakstation, waar groenten voor onder meer de export worden verpakt, en de milieuvriendelijke manier van werken bij komkommerteler Kik, spraken Van Gelder enorm aan. Grobeka is volgens hem een goed, Zeeuws voorbeeld van een bedrijf dat de huidige ma laise in de landbouw het hoofd weet te bieden door een uitge kiende bedrijfsvoering. Van Gelder: ,,Dit inpakstation weet zich uitstekend op ver schillende buitenlandse mark ten te richten door de verpak kingen aan te passen." Ook wat betreft de aanpak bij het glastuinbouwbedrijf Kik had de Commissaris niets dan lo vende woorden: Binnen dit bedrijf heeft men het gebruik van chemische bestrijdings middelen terug kunnen bren gen tot twintig procent van de oorspronkelijke toepassing." Tegenwoordig wordt bij kom kommerteler Kik voor een groot deel gebruik gemaakt van biologische middelen. 'Schitterend om te zien', noem de Van Gelder het gesloten recycling-systeem, waardoor geen vervuild water het bedrijf verlaat. Van Gelder benadrukte dat hij van overheidswege graag een stringent beleid ziet ten aan zien van de naleving Van mi lieumaatregelen. Dit om een bedrijf als dat van Kik, vol gens hem een voorloper op het gebied van het nemen van mi lieumaatregelen, te ondersteu nen en te blijven motiveren. De gemeente Duiveland hoopt op medewerking van de pro vincie als het gaat om de invul ling van het aangewezen glas- tuinbouwstimuleringsgebied ter hoogte van de Noord- Hogeweg bij Sirjansland. De gemeente ging eerder tot aanwijzing van dit gebied over omdat daaraan grote behoefte blijkt te bestaan, gelet 'op de concrete verzoeken tot vesti ging van glastuinbouwbedrij ven, die bij de gemeente zijn in gediend. Het bezoek aan Grobeka en glastuinbouwbedrijf Kik maakte deel uit van een goed gevuld programma dat Van Gelder tijdens dit werkbezoek doorliep met het college van burgemeester en wethouders van dè gemeente Duiveland. Aansluitend op de bedrijfsbe zoeken volgde een rondrit via Oosterland, onder meer over de hoofdontsluitingsroute die met provinciale middelen is ge renoveerd, en langs het bedrij venterrein daar, dat de ge meente graag als voorbeeld ziet voor de aanleg van een vol gens hun noodzakelijk, bedrij venterrein ten oosten van de Middenweg in Nieuwerkerk. Verder bezocht het gezelschap onder andere het servicewonin- gencomplex in Nieuwerkerk. Bouwmogelijkheden Gelegenheid tot bespreking van verschillende lopende za ken in binnen de gemeente hadden het college en Commis saris Van Gelder tijdens een werklunch, waar onder meer ter sprake kwamen, de bouw mogelijkheden in de kernen Ouwerkerk en Sirjansland, de problematiek rond Rijksweg N59 en de verdere uitwerking van de recreatienota. Aan fret gemeentehuis in Nieuvjerkerk hing de gemeentevlag uit ter ere van het bezoek van de Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder. (Foto: Marijke Folkertsma). Advertentie De kastsystemen, die Paauwe biedt, stellen u in staat een altijd passende kombinatie te kreëren. Uitvulling in breedte of hoogte, plaatsing in een hoek of onder een af schuining vormen geen probleem. Er is al een komplete vouw/glijdeur- kast vanaf Een genezende grijsaard: Het wordt u vergund op uw weg uit deze wereld nog eens om te kijken. Hebbel Af en toe regen HET WEER- Veel bewolking en vooral overdag af en toe regen. Vannacht een en kele mistbank en minimumtemp. ±10 graden. Middagtemp. ±15 graden. Matige noordelijke wind, kracht 3 4, aan de kust in de avond toenemend tot krachtig, 6. 8 1 5 HERSTEL TOREN Meerderheid van Middenschouwse gemeenteraad is vóór het opknappen van de kerktoren in Scharendijke. HISTORIE Biuinisse viert haar 525-jarig bestaan met een nostal gisch mosseioproer, BEJAARDEN Er komt een protestactie tegen het sluiten van Zeeuw se verzorgingshuizen. ZAALVOETBAL Het top-zaalvoetbalduel werd afgeblazen wegens niet opkomen van MEVO. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's KERKWERVE - De vijftien jaar oude merrie Luge van S. J. van de Velde uit Kerkwerve is landskampioen geworden tij dens een nationale paarden- keuring die werd gehouden in het Gelderse Kesferen. Het paard ging met de hoogste eer strijken bij de keuring van de Mérens, een ras van diep zwarte paarden uit de Andor ra. Het ongeveer vijf maanden oude veulen van de succesvolle merrie, Phantom, werd tweede bij de keuring. Van de Velde ging naar Kesteren om het veu len te laten keuren en registre ren. Dat laatste is verplicht. Het was dan ook een grote ver rassing dat beide paarden naar aanleiding van de keuring zo hoog werden gewaardeerd. ZIERIKZEE - Dit weekeinde gaat de wintertijd in. Dat bete kent dat de klok in de nacht van zaterdag op zondag een uur terug wordt gezet. Officieel gebeurt dat om 03.00 uur zomertijd waarbij de wij zers terug gaan naar 02.00 uur wintertijd. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Hoge Kerkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar..... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GR0EPSVERV0ER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O» Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1