Vijf jaar La Leche League op Schouwen-Duiveland rï i I I I A LAMPLICHT OVER HET ERF "Am Mad dog and glory in de Concertzaal Wereldwijde organisatie geeft zogende moeders steun en voorlichting run iiiiw i/i'ïiïto I bholMt, Lichte aardschok treft Middelstum 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODJ Borstvoeding is onvervangbaar en bevordert de lichamelijke en psychische ontwikkeling van de baby. ZIERIKZEE - Een goed begin is het halve werk zegt men wel eens. Als dat ergens voor op gaat, is het wel voor het prille begin van een mensenleven. De internationale organisatie 'La Leche League' maakt zich sterk voor, wat volgens hun een geboorterecht is van ieder mensenkind: moedermelk. In de jaren zestig was flesvoe ding bijzonder populair. In 1975 werd een 'top' bereikt en was een f-les geven zo gewoon dat nog maar de helft van de baby's de borst kreeg. Het ge volg was dat werkers in de ge zondheidszorg hun belangstel ling voor borstvoeding verlo ren en vrouwen het vertrouwen in deze manier van voeden gin gen missen. De kennis die over borstvoeding bestond werd van moeder op dochter doorge geven. Onzekere moeders kon den bij hen terecht of bij vrien dinnen of buurvrouwen. Tben dit verloren dreigde te gaan be sloten zeven drukbezette Ame rikaanse moeders hier een stokje voor te steken. Om het principe te handhaven van het doorgeven van eigen ervarin gen werd gekozen voor bijeen komsten van moeders die el kaar steunden met hun erva ringen en onzekerheden. Ze konden niet vermoeden dat de oprichting van La Leche Lea gue in 1956 zo'n vlucht zou ne men. LLL is nu een wereldwij de organisatie met ruim 9000 actieve leidsters in Amerika, Canada en 43 andere landen. Per jaar helpen ze meer dan 300.000 moeders met borstvoe ding en geven door middel van bijeenkomsten, telefonische hulpdiensten, boeken en infor matiefolders de broodnodige informatie. De organisatie wordt gesteund door een inter nationaal medisch adviescolle ge en treedt op als consulent voor de Wereld Gezondheidsor ganisatie. Opleiding In Nederland kreeg de LLL in 1976 voet aan de grond. In 1983 werd de eerste groep in Zee land, in Middelburg, opge richt. en vijf jaar geleden op Schouwen-Duiveland. Eén keer in de maand komen de moeders en aanstaande moe ders bij elkaar. In Zierikzee is dat bij Sophie Bin. Vijf jaar ge leden is zij in aanraking geko men met La Leche League LLL) na de geboorte van haar eigen zoon. ,,De enige LLL groep was toen in Middel burg," verteld Sophie ,,De leid ster bood op een gegeven mo ment aan om een groep in Zie rikzee -te beginnen als ik zo'n vijf moeders wist op te trom melen." Dat lukte en Sophie besloot om zelf leidster te wor den. De opleiding heeft ze sinds kort afgerond. Haar schoonzusje Kitty is nog in op leiding. Een van de voorwaar den om leidster van een groep te kunnen worden is dat je zelf minimaal een jaar borstvoe dingservaring moet hebben. Daarnaast moet de aspirant- leidster veel lezen en heen en weer schrijven met haar bege leider. Er worden samenkom sten voor aspirant leidsters ge organiseerd en tenslotte volgt het pré-view. Dit is een soort examengesprek en de kandida te moet hier een verslag over schrijven. Dit wordt opge stuurd naar het hoofdkantoor van LLL in Amerika. Na een positief besluit, hetgeen meest al het geval is, kan de nieuwe leidster aan de slag. Dioxine Wat wordt er op zo'n moedera vond nou besproken? Sophie: ,,De grootste zorg van de moe ders is vaak: heb ik wel ge noeg? of: zit er wel voldoende voeding in mijn melk? Vooral dit laatste kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. Moedermelk is altijd goed. Al leen in hele exceptionele geval len yan ondervoeding kan melk 'te weinig voeding bevat ten." Even dreven er donkere wolken boven de fervente voor standers van borstvoeding toen er in 1989 alarmerende berich ten in de kranten kwamen over de verontreiniging van moe dermelk met dioxine en pcb's. Van deze stoffen is bekend dat ze zich ophopen in vetweefsels van levende organismen. Hier door worden ze niet, zoals an dere afvalstoffen, afgevoerd via de waterhuishouding van het lichaam. Omdat een vrouw een beroep doet op haar vetre- serves om melk te maken komt een gedeelte van de door haar opgeslagen verontreinigingen in de melk terecht. Deson danks blijft LLL adviseren om borstvoeding te geven. In fles- sevoeding is immers koemelk verwerkt en ook hier kunnen afvalstoffen in zitten. Zelfs als de moedermelk meer dioxine bevat als koemelk is het vol gens LLL nog steeds beter om de borst te geven omdat deze melk zoveel andere unieke, waardevolle stoffen bevat.die de baby tegen allerlei levensbe dreigende ziektes beschermt. Afwijkingen t» Helaas worden er ook kinde ren met een afwijking geboren. Bijvoorbeeld baby's met het - Syndroom van Down of een schisis (een 'hazelip', een gespleten kaak of gehemelte). Hier doen zich extra proble men voor bij het geven van borstvoeding. Een kindje met een schisis verslikt zich heel gauw en kan slecht zuigen. Daarnaast krijgt de moeder een grote psychische schok te verwerken na de bevalling. Dit is vaak een reden dat het geven van borstvoeding gauw wordt opgegeven. In deze gevallen geeft de borstvoedingsorgani satie veel steuii en gerichte in formatie. Hulpmiddelen, zoals een elektrische kolf zijn te huur. Dag en nacht kan de tele fonische hulpdienst gebeld worden. Gelukkig komen der gelijke afwijkingen weinig voor en kunnen de meeste moe ders zich verheugen in het voe den van een gezonde baby. Specifieke eiwitten Steeds meer wetenschappers komen tot de conclusie dat moedermelk specifieke eiwit ten bevat die onmogelijk na te maken zijn. Bovendien is bewe zen dat niet alleen de baby hier wel bij vaart; ook de moeder blijft er gezond bij. Onderzoeken naar borstkan ker hebben aangetoond dat bij elke borstvoedingsperiode de kans op borstkanker met 15 procent afneemt! De baby van Kitty, Marije, vindt het alle maal prima. Terwijl haar moe der enthousiast de voordelen opsomt van borstvoeding graaft ze stilletjes achter een stoel de grond uit een planten bak. Wie geïnteresseerd is in La Leche League kan bellen naar Sophie, telefoon 01110- 15588. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 91 Het zal nodig zijn een paar arbeiders te nemen, hij mist Janus nu toch wel heel erg. Hij moet toegeven dat de voortdu rende dronkenschap van Janus aanlei ding was hem te ontslaan, maar als hij heel eerlijk tegen zichzelf wil zijn het was ook omdat hij het loon van Janus heel moeilijk meer kon betalen. Op vaders rekening bij de Boerenleen bank stond bijna geen geld meer, en geld opnemen op de hoeve was uitge sloten, die was belast tot de top. Het was iedere maand een hoofdbreken om rente en aflossing van het geleende geld bij elkaar te schrapen. De trekken rond zijn mond zijn hard geworden, en in zijn voorhoofd groeven zich de rimpels. Het zal niet lang duren of Freek van Delden zal een oud man zijn, moe en krom gewerkt. Hij kan al les niet alleen doen, het is maar een en kele keer dat Piet te Buck komt hel pen, de daghuur kan er nauwelijks af en Justine is nu eenmaal geen zuinige huisvrouw. De avonden zijn lang en eentonig. Justine draait geen grammofoonplaten meer en nu Roel niet meer komt blijft de klep van de piano gesloten. Justine slaapt nog steeds in het kleine kamertje. Op het nachtkastje staat een portret van Harmen, een vergroting van een pasfoto, Harmen zoals hij was, stoer en onverzettelijk. Ze zeggen 's avonds niet veel meer te gen elkaar, wat moeten ze zeggen? Naar de kerk is Justine niet meer ge weest, de boodschappen Iaat ze thuis bezorgen, ze mijdt het dorp en de dor pelingen. Ze kijkt vreemd op als Freek op een za-, terdagmiddag zegt: 'Zullen we morgen ochtend weer es naar de kerk gaan?' Ze staart hem verwonderd aan. 'Heb je daar behoefte aan?' vraagt ze. 'Jij ging bijna nooit'. 'Ik kwam de dominee tegen', verweert hij zich, 'en die had het erover. 'Freek', zei hij, 'de bank van de familie Van Delden staat al weken leeg'. Nou ja, dat is ook wel een beetje gek, hè'. Het is even stil, dan zegt ze: 'Het zal Wel waar zijn dat je dominee bent te gengekomen, maar geen dominee krijgt jou in de kerk als je zelf niet wilt. Daar steekt wat anders achter, Freek' Hij lacht even, gaat dan recht in zijn stoel zitten en zegt, haast snauwend: 'Ja, daar zit wat anders achter. Ik was blij dat ik dominee tegenkwam, we hebben samen een kop koffie gedron ken in de pastorie'. 'Viel het plafond niet naar beneden?' plaagt Justine, maar meteen is ze weer ernstig. Het schijnt belangrijk te zijn wat Freek heeft te zeggen. 'Praat nou geen onzin', zegt hij korze lig. 'Het is niet goed, en dat zegt de do minee ook, dat jij je voor de mensen verbergt. Je moet er dwars tegenin gaan, je kop hoog houden. Dominee was overigens van plan op bezoek te komen omdat je al die tijd wegbleef, maar nu is het zo gelopen. Dominee heeft zich erg kwaad gemaakt over die kletspraatjes over jou en hij schijnt het verleden week in de preek te hebben laten merken. Daar zinspeelde Piet te Buck tenminste ook op. Maar de men sen keken naar onze lege bank, zei do minee 'Als ze het niet gedaan heeft, zou ze wel komen', betekende dat. Je hebt het niet gedaan, düs gaan we mor gen naar de kerk. Je kunt een ieder vrij in zijn ogen kijken, Justine. Je hebt veel van vader gehouden en hij is ge lukkig met je geweest. De laatste maanden tel ik niet, toen was vader van de kaart'. Justine knikt. 'Ja, toen was het mijn Harmen niet meer, maar dat ben ik vergeten. Goed, we gaan naar de kerk'. Ze zwijgt even, klaagt: 'Waarom komt Roel nou niet meer thuis, dèt is het erg ste'. (wordt vervolgd) Vrijdag 24 september NEDERLAND 1 7.00 uur Journaal. 7.07 uur Alles kits. Gevarieerd kinderprogramma met om: 7.07 uur Pluizerd. Animatiese rie. 7.32 uur Breakfast club. 8.00 uur Journaal. 8.07 uur Boggle. Spelprogram- ma. 8.32 uur I love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 9.00 uur Journaal. 9.07 uur Het grote dierenrijk. Natuurserie. Afd. Budeldie- ren. 09.32 uur Het grote dierenrijk. Natuurserie. Afl. Aaseters. 10.00 uur Total work out. Li chaamstraining. 10.15 uur Dynastie. Ameri kaanse serie. 11.05 uur Masters of beauty. 6- delige documentaireserie over de wereld van schoonheid. 11.30 uur Reis om de wereld. Serie reisverslagen. 12.00 uur De Spaanse erfenis. Afl. 4. 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Cabarestafette. Ver slag van dit cabaret festival. 13.58 uur Niet uit het raam. Fragmenten uit het cabaret- programma Sprokkelaars. 14.20 uur Museumschatten. Culturele serie. 14.25 uur Lingo. Spelprogram- ma. 14.47 uur Zeg 'ns Aaa. Comedy serie. 15.20 uur Zappelin. Gesprek ken en reportages. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Young riders, Ameri kaanse westernserie. 16.57 uur Heb ik iets gemist? Terugblik op programma's van de afgelopen week. 17.44 uur Boggle, spelprogram- ma. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.29 uur Jeugdjournaal 18.39 uur Klokhuis 18.59 uur Tekenfilmfestival. 19.06 uur Star Trek, the next generation, Amerikaanse sf- serie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Sterrenslag, een sportieve krachtmeting tussen omroep, artiesten en politici. Afl. 3. 21.42 uur Van Kenia naar Kaapstad. Documentaire. 22.18 uur The Saint, Engelse detectiveserie. ;.y. - 23.12 uur Katharsis, discussie programma. 23.45 uur Journaal. NEDERLAND 2 15.00 uur Davis Cup. Recht sreeks verslag van de tennis wedstrijd Zweden-Duitsland. 16.05 uur De verlaten mijn. 6- delige serie. (Afl. 4). 18.00 uur Journaal 18.15 uur TV dokter 18.23 uur The Elite. Ameri kaanse misdaadserie. 19.16 uur Allo allo. Engelse co medyserie. 19.55 uur Candid camera 20.22 uur De beroemdste klas van Nederland. 21.39 uur In the heat of the night, serie. 22.29 uur Ruby Wax ten voeten uit. Talkshow. 23.03 uur De dwaze lotgevallen van Sherlock Jones. Neder landse speelfilm uit 1975. 00.32 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 3. 09.30 uur Vaar mee met Co lumbus! Afl. 3. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 3. 11.00 uur Schooltelevisie- weekjournaal 11.30 uur Elektrische stroom. Afl. 2. 16.30 uur Warreltaal. 16.40 uur Nieuws uit de na tuur. 17.00 uur Schooltv-weekjour- naal. 17.35 uur Weet wat je eet. Afl. 1. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Beeldverhaal. 18.45 uur Uitzending politieke partijen: GPV 18.54 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.25 uur Nederlandse filmda gen '93. Discussieprogramma. 20.20 uur De provincie. Neder landse speelfilm. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de minister-president. 23.10 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 23.11 uur Joris jaagt. Korte film uit 1993 van Mannin de Wildt. 23.33 uur Davis Cup. Samen vatting van de tenniswedstrijd Zweden-Duitsland. 00.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlands dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur Clip van de dag. 11.30 uur Eigen huis tuin. Herhaling. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur Barend Van Dorp, herhaling. 14.00 uur Love Boat. Ameri kaanse serie. 14.50 uur RTL shop. RTL Club Shopping. 15.00 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. Magazine. 18.35 uur The bold beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden, Nederlands dramase rie. 20.30 uur Het spijt me, pro gramma waarin mensen de kans krijgen een bloemetje te geven aan iemand waarmee ze iets goed te maken hebben. 21.30 uur Postema op pad, pro gramma waarin Koos Postema bijzondere mensen ontmoet. 22.25 uur Just the way you are. Amerikaanse speelfilm. 00.05 uur RTL 4 laatste nieuws. 00.20 uur The sex tapes scan dal. Amerikaanse speelfilm. 02.00 uur De thuiswinkel 02.30 uur Nachtprogramma. 14.00 uur Schooltelevisie. Met om: 14.00 uur Frans: lei Paris. Afl. 1: Paris, ville internationale. 14.15 uur Duits: Lernexpress. Afl. 1: Ich über mich. 14.30 uur Aardrijkskunde: Voedselzekerheid. Afl. 2: Meer landbouwgrond. 17.00 uur Willem Teil. Ameri kaans/Franse jeugdserie. 17.30 uur Prins Valiant. Ame rikaanse tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 267. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 777. 18.35 uur Top Score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De paradijsvogels. Belgische serie. 20.45 uur Weekendfilm: Red me. Amerikaanse speelfilm. Aansl. paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Tropical heat. Ame rikaanse actieserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal 19.00 uur Schooltelevisie 19.30 uur Het capitool, serie. 19.53 uur Benny Hill. Engelse humor. 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Herover de aarde: Vele kleintjes maken een gro te. Documentaire. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Stalins verloofde. Hongaarse speelfilm. Filmvoorstellingen op zaterdag 25 en zondag 26 september ZIERIKZEE - In bioscoop De Concertzaal in Zierik zee wordt aanstaande zaterdag en zondag de film Mad dog and glorie van de Amerikaanse regisseur John McNaughton gedraaid. De hoofdrol wordt ge speeld door Robert de Niro. De Niro speelt de verlegen Wayne Dobie die vanwege die eigenschap spottend 'mad dog' wordt genoemd. Hij werkt als expert bij de technische dienst van de politie. Tijdens een spo renonderzoek naar aanleiding van een schietpartij redt hij bij toeval het leven van een be ruchte gangster en woekeraar Frank Milo (Bill Murray). Frank knoopt vriendschap aan met de timide smeris en nodigt hem op uit in zijn nachtclub. Hij stelt Wayne daar voor aan Glory (Uma Thurman) die daar als barmeisje werkt. Frank staat er op dat Wayne haar als een soort 'gift' accepteert .'Glo ry moet Wayne een week lang thuis verzorgen. Wanneer de verhouding verder zou gaan is dat Glory's eigen beslissing. Wayne is daar niet zo blij mee maar Glory legt hem uit dat Frank het haar betaald zal zet ten wanneer Wayne haar weg stuurt. Daarom accepteert hij zijn 'gift'. Hij vat sympathie voor haar op en wordt verliefd. Maar dan beginnen de moei lijkheden pas, want dat was niet de bedoeling van Frank. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 25 »ej>l. 20.00 uur zonda» 26 m'|>1. 20.00 uur J MIDDELSTUM - Dc inwoners van het Groningse dorp Mid delstum zijn woensdagavond opgeschrikt door een aard schok. Dat heeft een woord voerder van het „KNMI in De Bilt donderdag bevestigd. De inwoners voelden de schok rond half acht 's avonds. De schok had een kracht van 2,4 op de schaal van Richter. Persoonlijke ongevallen heb ben zich bij de aardschok niet voorgedaan. Voorzover bekend is evenmin schade ontstaan aan gebouwen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Loppersum, waarvan Middel stum deel uit maakt, is,het dorp ook ongeveer een jaar ge leden getroffen door een lichte aardschok. Een relatie tussen de aardschokken en de aard gaswinning is niet uitgesloten. Volgens de KNMI-woord voer der is momenteel een onder zoek gaande naar de relatie tussen aardschokken en gas winning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4