6,0% UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELANB Zalmschouw na zes jaar op het droge weer in oude glorie te water gelaten Voor het eerst ook gemeentedag in Bru Sportcentrum Onderdak start met nieuwe wateractiviteit Gratis overhemden gratis jeans deurloo mode r ZIERIKZEESCHE BBJM I NIEUWSBODES! I BOS VISHANDEL EXTRA CLUBS IN PAn^o-ooL janvic^F,. Akkers onder water door regenval 2e kilo voor f 10,- Braamfeest De Dobbel steen van Duke Kostenbroek dé krant van schouwen - duiveland! ,,Je moet een beetje gek zijn van al dat oude spul" NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SC HO U WE N - D UIVE L A N D ZIE ADVERTENTIE PAGINA 21 MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 presenteert speciaal voor zaterdag. Kabeljauwfilet Zie advertentie elders In deze krant NIEUWERKERK - De openba re basisschool De Dobbelsteen houdt weer haar jaarlijkse Braamfeest. Het thema van de ze dag is circus. De dag begint om 8.30 uur met behendigheidsspelletjes voor de kinderen. Als zij dat willen mogen zij verkleed mee doen. De groepen één en twee zijn on geveer 11.30 uur klaar en de groepen 4 tot en met 8 om twaalf uur. Ouders en belang stellenden zijn van harte wel kom om aan te komen moedi gen. 's-Middags van 13.00 -15.00 uur brengt iedereen in zijn ei gen klas door. Het avondpro gramma dat om 18.45 begint is nog een verrassing. In ieder ge val vindt de prijsuitreiking plants. Advertentie Staten Spaarrekening STATENBANK HOLLAND N.V. HOGE RENTE VRI.I OPNEEMBAAR GEEN MINIMUM INLEG INLICHTINGEN: TELEFOON 01110-12605 Advertentie DRIEBERGEN - De nieuwe ceerd op de A-2 tussen Deil en wijze van snelheidscontrole Vianen, is een succes gewor- die maandag werd geïntrodu- den. Advertentie voor conditietraining (aerobics-callanetics) Maandag 20.00 uur Dinsdagochtend 10.00 uur Start 27-28 september Informatie en aanmelden 01110 - 15425 Of 01100 - 20176 m i Korte Nobelstraat 37-39 Zierikzee bij de Nobelpoort. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48.50 kwartaalabonnement met autom. afschr. a f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: i 1 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. I CD Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. BRUINISSE - Het heeft zes jaar geduurd. Maar nu ligt de zalmschouw van Martijn Dijkstra weer in al zijn pracht te pronken in de haven van Bruinisse. Martijn kreeg de schouw van zijn opa, Theo de Ko ning, die het bootje weer van zijn broer had gekocht, nadat deze gestopt was om ermee op paling te vissen in het Grevelingenmeer. En tegenwoordig zeilt Mar tijn er wederom mee op de Grevelingen, want het water, dat is zijn lust en zijn leven. De zalmschouw is in de vorige eeuw ontstaan langs de bene denrivieren. Ze heeft een gebo gen vlak in het voorschip, een spits achterschip en werd in verschillende typen gebouwd. Voor welke type werd gekozen hing af van het vaargebied en van de vismethode waarvoor het schip werd gebruikt. Te genwoordig wordt de zalm schouw niet meer bedrijfsma tig gebruikt. Maar ze is uitste kend geschikt voor het beoefe nen van verschillende vormen van watersport. Door de gerin ge diepgang is het een boot met vele mogelijkheden. Ruwer De zalmschouw van Martijn Dijkstra, die nu genoemd is naar de stopwoorden van Mar tijn 'Rot op', is rond 1918 in Moerdijk gebouwd. Ondanks het feit dat de naam van het ty pe anders doet vermoeden is er nooit een zalm mee gevangen. De gebroeders Visser uit Moer dijk hebben met het bootje lang op spiering gevist in het Haringvliet. Omdat het water op het Haringvliet ruwer was dan elders heeft de schouw een hogere kop en boeisel dan ge bruikelijk is vooreen dergelijk type boot. Daarna ging de schouw over in handen van Be- zuyen uit Ouddorp. En tenslot te kwam ze in handen van Piet de Koning uit Bruinisse. Deze heeft met het bootje in de Gre velingen 25 jaar lang op paling gevist, totdat hij er noodge dwongen mee moest stoppen. De boot kwam echter niet in vreemde handen, maar beland de in 1987 in de tuin van Wouter en Marie Dijkstra-de Koning, de vader en moeder van Mar tijn, ter renovatie. De boot verkeerde toen in een zeer slechte staat. ,,We hadden hem eigenlijk weg moeten gooien, want het was niets meer", zegt Wouter Dijkstra. „Maar dan ga je er eenmaal aan beginnen en van het een komt het ander". Then de boot begin deze maand dan ook weer te water gelaten werd bij Bal in Zijpe, die hiervoor zijn kraan gratis ter beschikking stelde, was deze dan ook voor driekwart deel totaal nieuw. Huiswerk De eerste jaren nadat de schouw in de tuin van de fami lie Dijkstra beland was werd er slechts mondjesmaat aan ge werkt. „Het moest allemaal in de vrije uurtjes gebeuren en bovendien deed Martijn zijn huiswerk niet meer wanneer ik met de schouw bezig was", zegt Dijkstra. Hij kreeg tijdens het werk niet alleen hulp van zijn zoon, maar ook van zijn buur man Kees Verstrate. Allereerst kreeg de schouw een nieuwe bodem. Daarna werden de spanten, het boeisei en een stuk van het potdeksel (het bo venste randje van de boot) on der handen genomen. Van het groot katoenen dekzeil naaide Martijns moeder de zei len en Martijn zette de ogen en zogenaamde lijken aan de zei len. De schouw is echter niet geheel in zijn oude staat terugge bracht. Omdat er niet meer mee gevist wordt is de visbun eruit gehaald. Daardoor is er meer plaats voor de twee grote kooien, waarin een volwassen iemand uitgestrekt kan sla pen. Bovendien heeft het oude twaalf pk Bemarddiesel- motortje plaats gemaakt voor een 38-jarige Seagull buiten boordmotor. Maar het ligt wel in de bedoeling om in de toe komst weer een dieseltje in de boot te plaatsen. De liefde voor het water heeft Martijn van geen vreemde. „Wij zeggen altijd maar dat hij op het water is geboren", zegt zijn vader. En dit is ook eigen lijk zo, want al wonen ze nu aan wal, nog steeds trekken zij er regelmatig op uit met hun IJsselhaak. Bovendien is Wou ter Dijkstra zelf kapitein op een havensleper (de Varne- bank) bij Smit Haven in Euro poort. Deze liefde voor het wa ter staat bij de familie Dijkstra gelijk met de liefde voor de platbodems. Het is vooral de nostalgie van deze boten die Martijn trekt. „Je moet een beetje gek zijn van al dat oude spul. En als je bedenkt dat oom Piet met dit bootje 25 jaar al leen gevist heeft, dan is dat niet te geloven", zegt Martijn. Dat is misschien ook wel de re den dat hij zelf ook vaak alleen met de schouw erop uit trekt, ook al is het bootje alleen moeilijk te beheersen. Oom Piet deed het immers ook. Spriettuig Het bijzonder aan zalmschou- wen is dat ze giek noch gaffel hebben. In plaats daarvan heb ben ze een zogenaamd spriet- tuig, met daarbij een aange hangen roer en zij zwaarden. Voor grote schepen is een spriettuig gevaarlijk. Het is namelijk slecht te reven (het verkleinen van het zeilopper- vlak), waardoor de schepen bij harde wind snel omslaan. Zo had Arnemuiden vroeger een vissersvloot met spriettuigen. Tijdens een onverwachts op gestoken storm zijn echter veel schepen vergaan en daarna zijn alle Hoogaars overgegaan op de gaffeltuigen. In totaal zijn er nog zo'n 120 ou de zalmschouwen in Neder land. Ze worden nog wel steeds nieuw gebouwd, maar deze zijn dan langer dan dè oude exemplaren. Een echte schouw, ook wel zalmdrijver genoemd is 6,00 meter lang. De nieuwe daarentegen zijn groter, tot on geveer negen meter toe. „We spreken in zo'n geval van een overdrijver", zegt Martijn. De eigenaren van deze schouwen hebben zich verenigd in de Ver eniging tot behoud van de Zalmschouw. Deze heeft tot doel de zalmschouw in de vaart te houden en te presenteren tij dens een zeilwedstrijd of een evenement in een dorp of streek. Ook de familie Dijkstra is lid van deze vereniging en zij zijn dan ook regelmatig met hun IJsselhaak en zalmschouw el- ders.-Zo maakte de schóüw vo rige week zijn maiden trip naar Rotterdam, waar de ver eniging acte de présence gaf. Maar ook dicht bij huis toont Martijn zijn boot. Zo zal de schouw te zien zijn in de op tocht in Bruinisse ter gelegen heid van het 525-jarig bestaan van het dorp op zaterdag 25 septethber. 'Hiervoor moet de boot weer wel uit het water ge haald worden en op een trailer geplaatst. Maar voor Martijn is geen moeite te veel om zijn pronkstuk aan het publiek te tonen. Maar één ding gaat hem echter toch wel aan het hart. „Het is jammer dat opa en oom Piet dit niet meer mee kunnen maken". BRUINISSE - Behalve de viering van het 525-jarig bestaan van de gemeente Bruinisse wordt op zater dag 25 september in Bruinisse de landelijke gemeen tedag gehouden. Een dag die bedoeld is om het con tact tussen de lokale overheid en de burger te verbe teren. Door de openstelling van het gemeentehuis krijgen inwo ners de gelegenheid zich een beter beeld te vormen van de werkzaamheden en taken waarmee de gemeente zich be zighoudt. Dit jaar is met het thema 'ouderenbeleid' aanslui ting gezocht bij het Europeess jaar van de ouderen en solida riteit tussen generaties. Tijdens de gemeentedag zal het gemeentehuis open zijn van 9.30-15.00 uur. De hele dag zul len er gemeentebestuurders aanwezig zijn en de verschil lende afdelingen zullen open zijn om informatie te verstrek ken of vragen te beantwoor den. In het kader van het ouderen beleid zijn verschillende instel lingen aanwezig die zich bezig houden met bejaarden. Onder meer de bejaardensoos Tot Ons Genoegen, de Vrouwen Advies commissie Schouwen-Duive- land, de PCOB Schouwen- Duiveland, Veilig Verkeer Ne derland, Warme maaltijdver zorging Tbfeitje Dekje, Meer Bewegen voor Ouderen, Stich ting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland en de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duive- land. ginnen met één of meerdere re creatiegroepen. Mocht blijken dat er veel animo is vanuit an dere doelgroepen, dan zal ge probeerd worden om uren vrij te maken voor aangepast wa- tertrainen. Hierbij wordt ge dacht aan bijvoorbeeld mensen met chronische spier- of ge wrichtsklachten of revalide- renden. Daarnaast hebben Van de Zan- de en Reedijk ook ambitieuze plannen om het watertrainen te combineren met andere trai nings vormen op het droge. Zij denken hierbij aan trainingen voor geblesseerde sporters, mensen die gewicht willen ver liezen of bijvoorbeeld mensen die op skivakantie gaan maar ongetraind zijn. Extra introductieles Het watertrainen zal als cursus één keer per week gedurende tien weken gegeven worden. Op welke avond dit zal gebeu ren hangt af van de wens van de deelnemers. Naast deze tien lessen is er een extra introduc tieles om iets te vertellen over het watertrainen. Op de vrije uren in het zwembad kunnen de cursisten het trainingsmate riaal huren om hiermee indivi dueel te trainen. Voor informa tie en opgave kan men contact opnemen met Sportcentrum Onderdak. De zalmschouw van Martijn Dijkstra rechtsis, mede dankzij zijn vader (links) weer in de oorspronkelijke staat gebracht, hetgeen wil zeggen onder zeil en met zwaarden. (Foto: Marijke Folkertsma). Effectieve activiteit ELKERZEE - Op meerdere plaatsen op Schouwen-Duiveland konden de sloten de grote hoeveelhe den regen die er de afgelopen dagen zijn gevallen nauwelijks of niet verwerken. Men name in de Schouwenpolder hadden de boeren last van ondergelopen percelen, waarvan de gewassen groten deels als verloren moeten worden beschouwd. Eind vorige week viel in twee dagen net zoveel regen als normaal in de gehele maand september het geval is. Langs de Elkerzeese weg had dat onder meer dit plaatje tot gevolg. In het laag gelegen deel van de polder zette het water uit de sloten de velden op meerdere plaatsen blank. (Foto: Joop van Houdt). oefenstof bestaat uit oefenin gen voor uithoudingsvermo gen, kracht en lenigheid. Deze zijn wat betreft de zwaarte aangepast aan de belastbaar heid van de doelgroep en het beoogde doel. Bij de oefeningen maakt men gebruik van verschillende hulpmiddelen die rond armen en benen gedragen worden. De ze hulpmiddelen dienen voor weerstand, fixatie en een goede drijfpositie. Daarnaast maakt men gebruik van muziek. Veel oefeningen worden op de maat van muziek uitgevoerd en mu ziek motiveert de deelnemers. Ambitieuze plannen Omdat watertrainen voor Schouwen-Duiveland een nieu we activiteit is wil Reedijk be- Tben Van de Zdnde met het idee TT om hiermee te starten in Sport- centrum Onderdak, bij be drijfsleider Reedijk aanklopte Bij het watertrainen maakt men gebruik van diverse hulpstukken. fectieve activiteit kan zijn heb ben Reedijk en Van de Zande de cursus tot Hydro-fit instruc tor gevolgd. Naast watertrainen bestaan er ook andere vormen van bewe gen in het water. Zo zijn er bij voorbeeld aquajoggen, aqua- fitness en aquarobics. Deze worden in de topsport gebruikt tijdens een blessure om in con ditie te blijven en om het her stel te bespoedigen. Volgens Van de Zande is watertrainen een geïntegreerde vorm van de ze drie, waardoor het geheel een complete vorm van bewe gen of sporten geworden is. De ZIERIKZEE - Eind oktober start Sportcentrum On derdak in Zierikzee met watertrainen. Dit is een nieuwe bewegingsvorm in het water, waarbij men op een plezierige en actieve manier bezig is. Het water trainen wordt als cursus gegeven. De trainingen staan onder leiding van Marco Reedijk (bedrijfslei der van Onderdak) en Peter van de Zande (fysiothe rapeut in Verpleeghuis Corneliastichting). Watertrainen is volgens Van de Zande een lichamelijke activi teit die ook omschreven kan worden als een zachte weg naar fitheid. „Een groot voordeel van deze vorm van bewegen, trainen of sporten, afhankelijk van de doelstelling is, dat ie dereen, jong en oud, getraind of ongetraind, deel kan nemen. Dit kan zijn als voorbereiding op een sportieve prestatie, om fit te blijven en bijvoorbeeld ook om weer op krachten te ko men na een blessure of opera tie", aldus Van de Zande. was deze direct enthousiast om deze nieuwe vorm van actief bezig zijn te introduceren in het zwembad. Omdat het wa tertrainen een breed scala van toepassingen omvat en voor veel doelgroepen een zeer ef-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1