SM MODE Mosselaanvoer naar beneden streeknieuws Verkoop Aktie WIJ NODIGEN U UIT OP Opstap - instap Elektra voor Zierikzeese regisseur Brengt een speciale kollektie DAMESKONFEKTIE Grote keuze Kwaliteit Mode Exklusief Dit kan tijdens onze 2 dagen durende Kom kijken woensdag 22 september donderdag 23 september BRENGT DE MODE DICHTERBU Zevibel wil geen visserij mosselzaad in Waddenzee 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Z1EKIKZEE/M1DDEL- BURG - Het Zeeuws Centrum voor Amateur toneel heeft zaterdag avond tijdens een feeste lijk festival in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg de Elektra- Awards voor het seizoen 92/93 toegekend aan personen die in verschil lende categorieën een opmerkelijke prestatie leverden binnen het amateurtoneel. Rinus Pankow uit Zie- rikzee mocht de Elektra in de categorie opmerke lijke regie in ontvangst nemen uit handen van gedeputeerde drs. G. M. C. L. de Kok. Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn regie van het toneelstuk Nacht Moe der, bij Toneelvereniging Ouwerkerk. De verdere Elektra- Award winnaars zijn: To neelvereniging De Kunstvrienden uit Goes (repertoirekeuze); De Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg (grime en vrouwelijke hoofdrol); De Stichting Middelburgs Theater (vormgeving en kos tuums); De Camera van Rhetorica de Transfigu ratie in Hulst (mannelij ke bjjrol); De Goese Ope rette Vereniging (vrou welijke bijrol) en Toneel vereniging Sempre Avanti in Sluiskil (man nelijke hoofdrol). Vleesgewicht Duitse Wad BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 6 tot en met 11 september werden 82 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 30.760 ton netto. Dat is ongeveer 9.000 ton minder dan de vorige week. De aangeboden ladin gen gingen allemaal in kopershanden over. ZIERIKZEE Open School Nadat aanvankelijk de Open School voor ouderen volge boekt was, bleek na een aantal annuleringen dat er nog een stuk of vijf plaatsen vrij zijn. De Open School kent een vast programma dat uit twee hoofd elementen bestaat. Ten eerste de behandeling van belang rijke, vaak actuele onderwer pen die de groep in onderling overleg kiest. Het tweede on derwerp is taal. Niet zoals de meeste ouderen dat van vroe ger kennen, maar de dagelijkse praktijk zoals het lezen van de kleine lettertjes op officiële stukken, het schrijven van éen brief of het samen maken van een gedicht. Het Regionaal Educatief Centrum organiseert voor de deelnemers een aantal extraatjes zoals: korte cursus sen, een toneelstuk, lezingen en excursies. Wie belangstel ling heeft krijgt de eerste we ken de gelegenheid om vrijblij vend mee te doen. Daarna kan men zich definitief als deelne mer melden of stoppen. In principe kan iedereen meedoen die boven de 55 jaar is, hoewel het programma afgestemd is op mensen die vroeger geen, of hooguit enkele jaren voortge zet onderwijs hebben gevolgd. Voor informatie kan men bel len naar het Regionaal Educa tief Centrum in Zierikzee (01110 - 17687) of in Goes (01100- 31170). Geslaagd Sylvia Witkamp uit Zierikzee is aan het Hairstylisten-college in Rotterdam geslaagd voor het einddiploma kapster. Kleding inleveren voor najaarsbeurs Op vrijdag 1 en zaterdag 2 ok tober wordt in de obs 't Kof schip aan de Scheldestraat te Zierikzee een najaarsbeurs van tweedehands kinder- en baby- kleding gehouden. Het betreft een initiatief van de stichting Kledingbeurs Zierikzee. Op vrijdag 1 oktober kan iedereen van 19.30 tot 21.30 uur in het ge bouw terecht om maximaal 25 kledingstukken in te leveren in de maten 86 tot en met 188 en maximaal 15 stuks babykle- ding in de maten 56 tot 80. Tot de gewone kinderkleding re kent men ook sport-, regen- en nachtkleding, sportschoenen, schaatsen, rollerskates, pantof fels, snowboots en maillots. Bij de babykleding mogen ook slaapzakken, draagzakken en zachte schoentjes worden inge leverd. Het is de bedoeling dat de kleding schoon en heel is. Tévens dient men kenbaar te maken of kleding die niet wordt verkocht al dan niet be schikbaar wordt gesteld voor Polen, De kledingbeurs zelf is zaterdag 2 oktober van 10.00 tot 11.30 uur. Tblefonische in formatie over het evenement kan men krijgen via 01110- 14143 of 15244. Jubileumviering FNV De afdeling FNV Schouwen- Duiveland viert haar 75-jarig bestaan op vrijdag 15 oktober in het Multifunctioneel Cen trum aan de Huybertstraat in Zierikzee. de feestelijke bijeen komst begint om 19.00 uur en omvat toespraken van dis trictsbestuurder T. Strous en vice-voorzitter van het FNV mevrouw K. Adelmund. Verder zijn er muzikale intermezzo's door de Zeeuwse troubadour Engel Reinhout en een verlo ting. HAAMSTEDE Geslaagd Aan de protestants-christelijke school De Vijverberg in Ede slaagde onlangs Annet van der Juinde voor het diploma HBO- verpleegkqjtde. KERKWERVE Ledenvergadering NCVB Woensdag 22 september wordt de eerste ledenvergadering van de NCVB afdeling Kerkwerve gehouden in het dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. De aanvang is 19.45 uur. De avond wordt verzorgd door medewerkers van het Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs. Zij geven voorlichting en adviezen over het bereiden van allerhande alcoholvrije drankjes. Jubileumreisje De Zierikzeesche Nieuwsbode van donderdag 14 juli 1938 maakte melding van het eerste jaarlijkse reisje van de bejaar den van Kerkwerve. Op 13 juli van dat jaar vertrokken zij met een stoet van zestien auto's naar vliegveld Haamstede. De reis werd georganiseerd door de toenmalige burgemeester van Kerkwerve de heer W. Baas. 55 jaar later, vorige week, reisden de ouderen, nu in een luxe touringcar, naar de autofabriek Nedcar in Born. Na een rondrit in treintjes door de fabriek ging het richting Weert en daarna naar het Na tionaal Beiaardmuseum in Asten. Na het diner in Woens- drecht keerde het gezelschap terug naar Kerkwerve. Bij te rugkomst in Kerkwerve wacht te de bejaarden een verrassing: De harmonie van Zonnemaire 'Nut en Uitspanning' stond ge reed voor een muzikale ont vangst. Het Oranjecomité ver zorgde ook dit jaar weer het reisje. SCHUDDEBEURS Afgestudeerd G. C. van Eek uit Schudde- beurs is aan de Rijksuniversi teit te Groningen afgestudeerd in de notariële studierichting. NIEUWERKERK Oud papier Vrijdag 24 september is er gele genheid om oud papier weg te brengen bij gebouw Salem aan de Molenstraat te Nieuwer- kerk. Deze actie is ten bate van de zending. Tijd: 18.30 - 21.00 uur. Braamfeest De openbare basisschool De Dobbelsteen houdt weer haar jaarlijkse Braamfeest. Het the ma van deze dag is circus. De dag begint om 8.30 uur met be hendigheidsspelletjes voor de kinderen. Als zij dat willen mogen zij verkleed mee doen. De groepen één en twee zijn on geveer 11.30 uur klaar en de groepen 4 tot en met 8 om twaalf uur. Ouders en belang stellenden zijn van harte wel kom om aan te komen moedi gen. 's-Middags van 13.00 -15.00 uur brengt iedereen in zijn ei gen klas door. Het avondpro gramma dat om 18.45 begint is nog een verrassing. In ieder ge val vindt de prijsuitreiking plaats. BRUINISSE Gymclub voor senioren Donderdag 23 september be gint de gymclub voor senioren weer voor dames en heren. Bent u nog geen lid kom dan eens een kijkje nemen. Niet zeggen dat kan ik niet of ik ben te stijf, want dan hebt u het juist nodig. Denkt u dat een oe fening te zwaar is dan doet u gewoon even niet mee. U zult zelf zien dat het heel gezellig is. We verwachten u donderdag 23 september van 16.15 uur tot 17.15 uur in het Verenigingsge bouw onder deskundige lei ding van mevrouw Koster van Meer Bewegen voor Ouderen. Helpt Elkander Morgenavond (dinsdag) komt de Hervormde vrouwenvereni ging in Bruinisse weer bij el kaar. Na de pauze spreekt ds. J. Smit over het Heilig Avond maal. Tijdens deze avond in het verenigingsgebouw zijn gasten hartelijk welkom. De aanvang is 19.30 uur. NCVB afdeling Bruinisse Op donderdag 16 september hield de NCVB afdeling Brui nisse de eerste ledenvergade ring van het nieuwe seizoen. De presidente mevrouw M. Knop-Jansen heette iedereen hartelijk welkom, in het bij zonder mevrouw Witkamp- Schalkwijk. Na het zingen van psalm 75 vers 1 las de presiden te een bijbelgedeelte uit Predi ker 3. Vervolgens hield zij een meditaie over Alles heeft een- tijd. Daarna werden de notulen van mei en juni voorgelezen, goedgekeurd en ondertekend. Na de huishoudelijke medede lingen kreeg mevrouw Wit kamp het woord. Zij besprak op zeer boeiende wijze de boe ken van mr. Jan van der Hoe ven, die destijds secretaris was van koningin Juliana. Alle vier de boeken handelen over een verstandelijk gehandicap te zoon van de familie Van der Hoeven. Na de pauze besprak mevrouw Witkamp in het alge meen de verstandelijk gehan dicapten die niet alleen een plaats in het gezin hebben maar ook in de kerk. Ook las zij enkele gedichtenvoor. De presidente sloot de avond af met het laten zingen van het Bondslied en dankgebed. Het was alleen jammer dat slechts 29 leden deze boeiende avond bezochten. Reanimatiecursus Bij voldoende deelname wordt binnenkort in Bruinisse een hartreanimatiecursus georga niseerd. Voor inlichtingen of opgave kan men contact opne men met de secretaresse van de Hartstichting, mevrouw R. Steketee-de Later, telefoon 01113-2267. Cursus Kalligrafie Bij voldoende deelname start in oktober in Bruinisse de cur sus Kalligrafie. De lessen wor den volgens planning vanaf half acht tot negen uur in een zaal van verzorgingshuis In 't Opper gehouden. De totale cur sus die bij het doorgaan op woensdagavond zal worden ge geven omvat in totaal zeven les sen. Voor deelname kunt u na 19.00 uur contact opnemen met Nelleke de Boer, telefoon 01113- 1887 of 01110-12829. Graag aan melden voor 5 oktober. GOES Baraolt Comité Op woensdag 22 september houdt drs. H. Eversdijk, hono rair consul van Roemenië, een lezing over de politieke achter gronden en de praktische in vulling van zijn functie voor Roemenië. Drs. Eversdijk is naast d$ze functie ook lid van de Tweede Kamer. Op deze avond zullen tevens aanwezig zijn het echtpaar Kiss uit Roe menië. Het programma begint met een evaluatie van de werk zaamheden en planning voor 1994 door de voorzitter van de werkgroep Baraolt, de heer J. Elènbaas en de voorzitter Me dische zorg, dr. F. Visser. Daar na spreekt drs. H. Eversdijk over Roemenië en vervolgens zal dr. I. Kiss, directeur van een Roemeens ziekenhuis vertellen over de actuele stand van zaken in de medische zorg ter plaatse. Na de pauze zijn er video en diabeelden te zien en is er gele genheid tot het stellen van vra gen. Deze avond vindt plaats in de Maranathakerk, Bergweg 43A in Goes om 19.45 uur. Kijk op Dorpen Vrijdag 24 september vindt in de Grote Kerk van Goes de ope ning plaats van het ten toonstellingsproject: Kijk op Dorpen in Zeeland. Dit project is georganiseerd door de Ver eniging van Zeeuwse musea en het Bureau provinciaal mu seumconsulent Zeeland in het kader van Zeeland Cultuur- maand. De ruim honderd dor pen in Zeeland zijn typerend voor het karakter van het Zeeuwse platteland. Deze dor pen zijn als samenlevingsvorm diep geworteld. De eerste dorpssamenlevingen in Zee land ontstonden in de negendè en de tiende eeuw en in de vijf tiende en zestiende eeuw kwa men de meeste van de huidige dorpen in ontwikkeling. Over dorpen en het leven daarin biedt Kijk op Dorpen in Zee land volop informatie. Kijk op dorpen in Walcheren is te zien in het Zeeuws Biologisch Mu seum, Duinvlietweg 6 in Oost- kapelle, van 25 september tot en met 31 oktober. Openingstij den: dinsdag tot en met vrijdag en zondag van 10.00 - 17.00 uur en zaterdag van 13.30 - 17.00 uur. Kijk op Dorpen op de Be- velanden is te zien in het mu seum voor Zuid- en Noord Be veland, Singelstraat 13, Goes van 28 september tot en met 23 oktober. Openingstijden: dins dag tot en met vrijdag van 13.00 - 17.00 uur en zaterdag van 13.00 16.00 uur. In Oost Zeeuws-Vlaanderen is de ten toonstelling te zien in het Streekmuseum Het Land van Axel, Noordstraat 11 van 25 september tot en met 23 okto ber. Openingstijden: woensdag tot en met zaterdag van 13.30 - 17.00 uur. In West Zeeuws- Vlaanderen in het Streekmu seum West Zeeuws - Vlaande ren Presenteert, Markt 28 in Ij- zendijke van 25 september tot en met 24 oktober. Openingstij den maandag tot en met vrij dag van 10.00 - 12.00 uur en van 13.00 - 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 14.00 - 17.00 uur. In aansluiting op Kijk op Dorpen organiseert de Stichting Edu catief Toerisme Zeeland Oran jezon een drietal workshops onder leiding van historisch- geograaf drs. A. P. de Klerk. De eerste op 2 oktober de twee de op 9 oktober en de derde op 14 oktober. Opgeven bij de Stichting Educatief Centrum Tberisme Zeeland, School straat 4 in Oostkapelle. Tele foon 01188-1507. Steunpunt voorlichting kindermishandeling Op 24 september opent gedepu teerde A. Dijkwel aan de Mag nolia te Goes het Steunpunt voorlichting kindermishande ling Zeeland. Het steunpunt biedt ondersteuning aan ieder een in Zeeland die in aanra king komt met kindermishan deling. Het betreft een initia tief van de Vereniging tegen Kindermishandeling (VKM) en GGD Zeeland. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft mee gewerkt aan de totstandko ming. Het steunpunt is telefo nisch te bereiken via 01100- 49464. Kapasi De vriendenkring voor al leenstaanden tot ongeveer 45 jaar, organiseert om de drie weken dans- en ontmoetings avonden. Wie alleenstaand is en graag zijn vriendenkring wil uitbreiden is welkom op zaterdag 25 september om 21.30 uur in wijkcentrum de Spinne in Goes. Voor informatie: 01109 - 259. Concert in 't Beest Op zaterdag 25 september is in het Goese podium voor mu ziek, theater, film en literatuur 't Beest een concert waaraan twee bands meewerken. Het betreft the Apemen uit Tilburg en de Firebirds uit Groningen, twee sixties/surftrash bands. The Apemen spelen vooral ei gen werk en treden op in star- trekpakken. The Firebirds spe len surfinstrumentals en six- tiescovers. Het concert begint om 22.00 uur. WOLPHAARTSDIJK Expositie Antoine Mes De Middelburgse kunstschil der Antoine Mes exposeert van 18 september tot en met 23 ok tober in Galerie de Hoekweide in Wolphaartsdijk. Mes heeft een opleiding genoten aan de Rijksacademie in Amsterdam in 'Beeldende kunst in de ar chitectuur'. De schilder laat zich inspireren door de aard van het Zeeuwse landschap: Dijken met populieren, rechte polders, een verre horizon. Het thema van de expositie is: Zee landschappen. Ze wordt ge opend op zaterdag 18 septem ber om 17.00 uur door de archi tect Jos Jobse. MIDDELBURG Fietstocht Lava Op initiatief van de landelijke organisatie ELF en de Zeeuwse vrouwenorganisatie LAVA wordt zondag 26 september een fietstocht gehouden voor vrou wen. De tocht voert over Wal cheren en is ongeveer zestig ki lometer. Het vertrek is gepland bij het station in Middelburg om 11.00 uur. Voor nadere in formatie kan men telefoneren via 01180-16301. Zeeuwse Vrouwenraad De Zeeuwse Vrouwenraad houdt haar algemene ledenver gadering op maandag 27 sep tember in het Abdijcomplex in Middelburg. Eén van de agen dapunten gaat over het teruglo pende ledenaantal van de vrou wenraad en de vraag of er nog toekomst is voor vrouwenorga nisaties. Mevrouw M. J. van der Weele-Minderhoud zal een inleiding houden over Biotech nologie. Aanvang 10.00 uur. De raad meldt dat de studiedag mobiliteit, die gepland stond op 1 november, voorlopig niet door kan gaan. Rozenkruisers Van september 1993 tot en met juni 1994 wordt in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek maan delijks een lezing gehouden door het Rozenkruisers Ge nootschap. De eerstvolgende bijeenkomst is op maandag 27 september en heeft de titel 'mens, tijdelijk wezen met een eeuwigheidsbeginsel. De toe gang is gratis en de aanvangs tijd 20.00 uur. Aansluitend start op donderdag 30 septem ber een cursus van twaalf avon den voor mensen die zich meer intensief willen verdiepen in de filosofie van de Rozenkrui sers. Voorlichtingsavond Amateurtheaterschool De Ambitie De Amateurtheaterschool De Ambitie geeft een voorlich tingsavond. Op dinsdag 28 sep tember bestaat voor belang stellenden de gelegenheid zich te laten informeren over het nieuwe cursusaanbod van het eerste jaar van de Amateur theaterschool De Ambitie voor volwassenen. Wie geïnteres seerd is in het spelen van to neel en daarvoor een gedegen twee-jarige oplleiding wil vol gen kan zich op die avond laten informeren over de verschillen de cursusmogelijkheden. Zo bestaat er in het eerste jaar de mogelijkheid tot hett volgen van vier cursusonderdelen. Elementair toneel gegeven door Naveen Visser, Mini- dramaturgie en Rolopbouw ge geven door Willem Huybreghs en Spelverdreping gegeven door Jps van Amsterdam. De cursisten van het tweede jaar zullen zich na dit jaar naar bui ten toe presenteren door mid del van een serie theater voorstellingen. De cursussen Elementair to neel, Rolopbouw en Spelver- dieping omvat tien avonden. De cursus Mini-dramaturgie omvat vier avonden. De infor matie-avond begint om 20.00 uur in het gebouw van de Stichting VMC Zeeland, sector Cultuur aan de Roozènburg- laan 89 te Middelburg. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel or ganiseert in samenwerking met het Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf een cursus Opdrachtverwerving in Dienstverlenende bedrijven. De cursus is bedoeld voor ie dereen die zich bezighoudt met acquisitie in dienstverlenende bedrijven. De cursus vindt plaats in het gebouw van de Kamer van Koophandel op 29 september en 6 oktober en duurt van 14.00-tot 20.00 uur. Aanmelden bij de Kamer van Koophandel, Adri Kievit, tele foon 01180-73540. De gemiddelde prijs in week 36 bedroeg 119,17 gulden, plusmi nus een tientje minder dan de voorgaande week. De verzen ding was voor zover bekend: België 8.431 ton, Frankrijk 2.381 ton, binnenlandse markt 3.914 ton en onder de noemer diversen verdwenen 366 ton. Met 22 ladingen 'Zeeuwtjes' startte de aanvoer in Yerseke op maandag 6 september. De grootste aanvoerder op die dag was de YE 87, die 583 tonnen in de Hammen viste met een stukstal van 159. Prins Din- gemanse nam dit vrachtje met een vleesgewicht van 24,4 kilo over. Steketee tastte de volgende dag het diepst in de buidel voor de 341 brutotonnen, die de Duitse GRE 27 over de weg liet transporteren. Deze opvallen de partij kookte bij een stukstal van 130 een vleesge wicht van 42,1 kilo. Op woens dag passeerden slechts zeven ladingen de mosselklok. Hier onder was een partij van ruim 400 tonnen met een stukstal van 127 uit de Hammen, aange boden door de YE 62. Deze par tij verdween naar de verwater- percelen van Zeelands Roem. 'Waddertjes' De eerste aanvoerders van het noorden kwamen als gevolg van de late uitslag van de wa termonsters pas op donderdag aan de mosselveiling in Yerse ke. Van de Waddenzee werden 38 ladingen voor de verkoop aangeboden, van de Zeeuwse percelen slechts vier. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De Zeeuwse vereniging voor vis- serijbelangen Zevibel heeft de leden voorgesteld om dit na jaar geen najaarszaadvisserij op de Waddenzee te houden. Volgens de visserijbestuurders is het beter om het mosselzaad te laten liggen waar het ligt, in plaats van het te verzaaien naar in de meeste gevallen in stabiele percelen. Omdat de voorraad half wasjes voor het volgend seizoen er tot vandaag De grootste ladingen met over wegend kleine 'Waddertjes' waren afkomstig van de mos- selkotters: Bru 8 (1.117 tonnen), YE 20 (1.487 tonnen), YE 87 (1.355 tonnen), YE 79 (1.222 ton nen), YE 73 (1.296 tonnen), YE 57 (1.435 tonnen), YE 157 (1.448 tonnen) en de ZZ 9 (1.245 ton nen). De stukstallen van deze partijen schommelden tussen 139 en 178, terwijl het visge- wicht rond de 35 kilo cirkelde. De Ye 20 viste 1.487 tonnen in het Inschot met een stukstal van 177 en een gemiddeld vleesgewicht van bijna 35 kilo. De YE 57 en de YE 157 van de gebroeders Nieuwenhuizen visten beiden op hetzelfde per ceel in het Oosterom gezamen lijk bijna 2.900 tonnen bruto. Bij stukstallen van 156 tot 165 noteerden deze mossels, ver deeld over vier partijen, een Henesse legde zich niet neer bij een gelijkspel en voerde de druk op. Opnieuw drong Leon Bakker met de bal aan zijn voeten het strafschopgebied binnen. Een SDO-speler wist Bakker alleen te stoppen door aan zijn broek te hangen. De scheidsrechter besliste straf schop. Tien minuten voor het einde verzilverde Mischa van der Hoek de zestienmetertrap (2-3). -- cca stukstal van 116 en een vleesge wicht van 29,1 kilo slechts 518 tonnen over. De Gre 27 was op donderdag weer van de partij met 366 tonnen met een stukstal van 128 uit het Duitse Ost-Friesland-gebied. Steketee ging met deze lading met een vleesgewicht van 43 kilo aan de haal. de dag goed bij staat, wil Zevi bel de zaadvisserij dit najaar het liefst afblazen. Stabiele percelen om het zaad te lossen zijn momenteel nauwelijks be schikbaar en mede daarom wil men verspilling van het jonge schelpdierenbestand voorko men. Als er eventueel toch ge vist zou worden is de kans groot dat het merendeel van het mosselzaad in het najaar of de komende winter wegstormt, met alle gemaakte onkosten vandien. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing be tekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Na de koffie stop, stond er een bus Ze plofte er in, en de man vroeg aldus Mevrouw wilt u Jiog naar Den Haag vandaag? Néé néé dat kan nie Ik zoeke de bus van Piet Mannie Bélbél wat kan een mens Z'n eige vergisse k Wil wi zó graeg terug nae Renisse Die bus stond er achter, en alles oké Die nam ze weer mee Naar Renesse aan zee. Piok P. J. Lodewij k-Hoogenboom OOK GROTE MATEN KUNNEN SLAGEN KERKRING 31 NIEUWERKERK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6