Rodeo-party in Renesse een succesvol evenement Aantal bezoekers op zondag maakt open dagen Natuurmonumenten goed 'Zeeuws bestuur heeft imago van een incompetent bestuur' streeknieuws Belangstelling voor slotconcert Nut en Uitspanning is zeer groot Zeepeduinen en Slotbos opengesteld voor publiek Manege omgetoverd tot feestzaal Volgens burgemeester start verbouw dorpshuis binnenkort Commissaris van de Koningin Van Gelder: MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 NR 25429 5 MIDDELBURG De weg van den engel In het Zeeuws Museum te Mid delburg is van 25 september tot en met 9 januari de tentoon stelling 'de weg van don engel' te zien. De expositie wordt ge houden in het kader van het twintigjarig bestaan van Flup Ju Bedrijf. Ze omvat vroeg werk van Pierre Schwartz, de schilderijenserie De weg van den engel en de fotoserie Het Flup Ju bedrijf van Henze Boekhout met objecten van Pierre Schwartz. De expositie is van dinsdag tot en met vrij dag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag, zondag en maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Lezing over humor Op donderdag 30 september houdt professor dr. H. van den Bergh een lezing met als titel: Wat is humor? Van den Bergh promoveerde in 1972 op het proefschrift: Konstanten in de Komedie. Een onderzoek naar komische werking en ervaring. Hij werkte als toneelrecensent voor het Haarlems Dagblad en Het Parool. In zijn onderzoek richtte hij zich vooral op het symbolisme in de Nederlandse letterkunde, de receptieestheti- ca, de werking van literatuur en de theorie van het drartia. Hij was lid van de redactie der Verzamelde Gedichten van J. A. van der Mouw (van Oor schot 1986) en redigeert mo menteel de resterende delen van de Volledige Werken van Multatuli. De lezing vindt plaats in de au la van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en gaat uit van de Open Universiteit. Tijd: 20.00 - 21.30 uur. Kaarten ver krijgbaar in het studiecentrum van de Open Universiteit of aan de zaal. Filmfestival Vrijdag 1 oktober begint het vijfde Filmfestival Zeeland in het Schuttershofcafé in Mid delburg. Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder zal het festival om 20.30 uur openen. Om 20.45 uur wordt de openingsfilm vertoond. De avond eindigt met een optre den van The Feen Brothers om 22.30 uur. Tentoonstelling Van 10 tot 31 oktober wordt in BURGH-HAAMSTEDE - In tegenstelling tot zondag wisten zaterdag slechts weinig mensen de weg naar de Burghse Schoole in Burgh te vinden. Daar stond dit weekend ter gelegenheid van de Open Dagen Na tuurmonumenten een informatie- en verkoopkraam van de vereniging Natuurmonumenten en bovendien vertrok er vanaf deze plaats ieder uur een excursie naar de Zeepeduinen en het slotbos. De vereniging hield in elke provincie op één plaats open dagen on der de naam Dagen van de Natuur. In Zeeland ge beurde dit dus in Burgh-Haamstede. Van 10.00 tot 17.00 uur was ie dereen welkom in het natuur gebied, dat normaal slechts door leden van Natuurmonu menten en Stichting Het Zeeuwse Landschap betreden mag worden. Bovendien kon men op beide dagen ook het bos van Slot Haamstede bezoe ken. Dit bos is privé-terrein en voor niemand toegankelijk. Maar tijdens de open dagen van Natuurmonumenten was het slotbos open gesteld voor het publiek. Bij de Burghse Schoole was te vens een luchtkussen voor de kinderen opgesteld en ook de Burghse Schoole zelf was ge opend. Naast de expositie in het oude klaslokaal, waar men kan zien hoe het er in vroeger jaren aan toeging op een school, is in dit gebouw ook een tentoonstelling ingericht over het landschap en het ver leden van de Kop van Schou wen. Hier kunnen de bezoekers op een voor kinderen aan schouwelijke manier kennis maken met bijvoorbeeld de in lagen, bossen, duinen en strand. Tijdens de open dagen werd er een speciale video ge draaid van Natuurmonumen ten. Begrazing- De Zeepeduinen is een stuk na tuurgebied dat geheel aan zijn lot wordt overgelaten. De na tuur kan er, sinds 1983 gehol pen door de grazende Shet- land-pony's, haar gang gaan. Door deze begrazing is er een zeer afwisselend landschap ontstaan. Struiken waar niet van gegeten wordt krijgen de kans om te groeien en doordat het hoge gras wel gegeten wordt door de pony's is het aantal kruidge- wassen in de Zeepeduinen aan merkelijk toegenomen. Boven dien ontstaan er op plekken waar de pony's veel lopen ver stuivingen. De Shetldnd- pony's zijn overigens niet de enige bewoners van de Zeepe duinen. Ook reeën en konijnen grazen in het gebied. Maar de aantallen van deze diersoorten heeft Natuurmonumenten geen enkele invloed. Men kon beide gebieden zowel zonder als met begeleiding be treden. Velen gaven er echter de voorkeur aan om dit onder begeleiding van een gids te doen. En dit was niet onver standig, wanneer we tenminste de familie Reinders uit Dor drecht en De Jong uit Lekker- kerk mogen geloven. De heer en mevrouw Reinders komen reeds jaren in de Westhoek en ze wandelen veel in dit gebied. Maar dankzij de gids, de heer David Vorst, was het deze keer een bijzondere belevenis. ,,Je krijgt van een gids meer uitleg over wat er zoal groeit en bloeit in het gebied en hij heeft ons toch op bepaalde dingen gewe zen die je anders niet zou zien", aldus de heer Reinders. Onverwachte drukte Zij waren slechts een van de weinigen die zaterdag de gele genheid te baat namen om na der kennis te maken met de Zeepeduinen en het slotbos. De zondag maakte echter veel goed. De heer G. Geleijnse van Na tuurmonumenten sprak zelfs van een onverwachte drukte. Er moesten zelf gidsen van huis geroepen worden om aan de belangstelling voor de ex cursies te voldoen. De heer R. Barkema, de districtsbeheer der van Natuurmonumenten van het district Zeeland, was niet alleen blij met de grote be langstelling op zondag, maar ook met het feit dat veel kinde ren aanwezig waren, die niet alleen voor het springkussen kwamen, maar ook aan de ex cursies deelnamen. Ook een dertigtal bewoners van Asielzoekerscentrum Burgh-F^aamstede kwam zon dag een kijkje nemen bij Na tuurmonumenten. Op verzoek van het AZC was het een en an der voor hen geregeld. Zo arri veerden zij per huifkar en na men ze onder leiding van En gels sprekende gidsen in twee groepen deel aan de excursies. De mensen waren echter niet alleen voor de excursies naar Haamstede gekomen. Ook de informatie- en verkoopkraam werd druk bezocht. Veel artike len waren dan ook aan het ein de van de dag uitverkocht. Bo vendien kreeg de vereniging, die dit jaar reeds zo'n 350.00 nieuwe leden kon verwelko men, er weer ruim tien nieuwe leden bij. En ook al zag het er zaterdag niet naar uit, na af loop konden alle medewerkers en vrijwilligers toch terugkij ken op een geslaagd evene ment. De Zeepeduinen: een stukje natuur dat nog echt natuur is. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELBURG - We moeten ophouden met elkaar om kleinigheden in de haren te zitten en eendrachtig werken aan verbetering van het bestuurlijke imago van Zeeland. Dat was vrij vertaald de boodschap die W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, deze week bracht tijdens de vergadering van de de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Middelburg. ,,Het provinciaal bestuur van Zee land heeft elders in den lande het imago van een in competent bestuur. De politiek wordt gezien als armoede-politiek. En daar wordt de Zeeuwse poli tiek geen dienst mee bewezen", aldus Van Gelder. Op het moment dat Van Gelder zijn toespraak hield was het precies een jaar geleden dat hij Boertien opvolgde als Commis saris van de Koningin in Zee land. In dat jaar heeft Van Gel der heel Zeeland doorkruist en heeft hij niet alleen kennis ge maakt met het Zeeuwse land, maar ook met de Zeeuwse men taliteit en de voor- en nadelen daarvan. Van Gelder is na een jaar tot de conclusie gekomen dat Zeeland onterecht het Cali- meroeffect over zich afroept. „Klein is zielig, maar klein is niet zielig maar zwak. En met een zwakkere partner doe je geen zaken", aldus Van Gelder. „Maar Zeeland is helemaal niet klein. Het is een groot ge bied met veel mogelijkheden". Etaleren Van Gelder koppelde daar de conclusie aan vast dat het hoog tijd wordt om de sterke punten van Zeeland te promoten. Door onder meer de schier eindeloze discussie over de Westerschelde Oever Verbinding (WOV) en za ken als de belastingaffaire is buiten de provincie volgens Van Gelder een negatief beeld van Zeeland ontstaan. „En als je zoals het een Commissaris van de Koningin betaamt ook vaak buiten je eigen provincie op pad bent wordt je daar ook op aangesproken". Volgens Van Gelder wordt binnen de Zeeuwse politiek nog teveel 'reactief gereageerd'. Met ande re woorden; men reageert op planrjen van anderen, maar komt niet zelf met nieuwe ideeën. „Het wordt tijd dat we met elkaar meer anticiperen, meer positieve ontwikkelingen op gang brengen", aldus Van Gelder. Als voorbeeld van wat overhe den kunnen bereiken als ze eendrachtig samenwerken in plaats van elkaar in de haren te vliegen noemde Van Gelder het behoud van de Marechaussee in Terneuzen. Toen het over- heidsvoornemen om mare chaussee in Terneuzen op te heffen bekend werd kwam zo wel de provincie als de gemeen te Terneuzen in aktie. „We heb ben gezamenlijk de tweede ka mer benaderd. En met succes", aldus Van Gelder. „En actieve opstelling is nodig. We moetén niet als een blind paard naar Den Haag hollen". Volgens Van Gelder moet de provincie veel meer stimulerend en coördine rend optreden. „De provincie moet meespeler en geen tegen speler van de gemeenten zijn". Zover is het nog lang niet, con stateerde Van Gelder spijtig. Als voorbeeld van hoe het niet moet noemde hij de zich al ja ren voortslepende discussie over de Westerschelde Oever Verbinding.Die WOV is echt van het allerhoogste belang. En nu zie je dat overheden el kaar bestrijden ten koste van de WOV. En dat is triest", aldus Van Gelder. Hij benadrukte herhaaldelijk het belang van de WOV, en de daaraan gekop pelde Noord-Zuidverbinding, voor de economische toekomst van Zeeland. „Voor vooruit gang zijn plannen nodig en als er nu al duiven worden opgela ten lijken dat meer kleiduiven waar onmiddellijk op gescho ten wordt", aldus Van Gelder. „We moeten echter niet in een schuttersputje blijven zitten maar onze nek durven uitste ken". RENESSE - De rodeo-party, die zaterdagavond door ruitervereniging Renesse dankzij de medewerking van meerdere sponsors werd georganiseerd, werd een echte knalfuif. Met zo'n 200 feestvierders bleef de belangstelling weliswaar wat achter bij de ver wachtingen, maar dat kon aan de gezelligheid geen enkele afbreuk doen. Van de zijde van andere ruiter- verenigingen uit de omgeving had men wat meer respons verwacht. De belangstelling uit eigen kring was bijna 100%. Door gebruik te maken van versiering en sfeerverlichting was men er in geslaagd de ma nege om te toveren tot een ech te feestzaal. Een flink deel van de binnenbak was belegd, met een plankenvloer. Deze werd deels gebruikt als terras met gezellige zitjes en deels als dansvloer. En gedanst werd er. Overvol De avond bood een overvol pro gramma, dat gepresenteerd werd door Daan Willem Beye. Heel wat van de gasten hadden aan de oproep gehoor gegeven en verschenen als echte cow boys en cowgirls. Live-muziek werd verzorgd door maar liefst twee bands. De boerenkapel De Klinkers bewoog zich door de zaal en wist zo de stemming er uitste kend in te brengen. Verder was er de zevenmans Country en Westernformatie de Remer- bers, die op het podium een swingende show compleet met lichteffecten neerzette. Bij ge zellig langs de kant opgestelde kraampjes konden de feestvie renden terecht voor lekkere hapjes en natuurlijk was er ook een bar neergezet. Tbr be strijding van de onkosten werd met succes het Rad van Avon tuur gedraaid. En dan was er van zelfspre kend de mechanische stier. Een niet weg te denken onderdeel op een rodeo-party. Een onder deel dat niet alleen de deelne mers, maar zeker ook de toe schouwers, dolle pret bezorgde. Vroeg in de avond was er rodeo- rijden voor kinderen. Zeker 50 kinderen waren van de partij. Zij werden na afloop getrak teerd op een gratis pannekoek. Geslaagd Later op de avond streden de volwassenen om de eer. Rodeo kampioen 1993 werd Stef Nelis- sen. Het was de eerste keer dat de ruitervereniging Renesse zich waagde aan de organisatie van een dergelijk voor ieder een gratis toegankelijk evene ment. Zowel de organiserende vereniging als de sponsors wa ren uiterst tevreden over deze avond en het ligt dan ook zeker in de bedoeling dat het evene ment in de toekomst zal wor den herhaald. het pand 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 49/51 in Middel burg een expositie van moder ne kunst gehouden. Het betreft een initiatief van de afdeling projecten van de stichting Kunstuitleen Zeeland. De ex positie omvat het werk van tien Zeeuwse kunstenaars, waaronder David Vanderkop uit Dreischor. De kunstwerken worden tentoongesteld in het oude pand met dè complete in boedel er in. Tijdens de ten toonstelling presenteert de Stichting Kunstuitleen Zee land tevens haar tweede gra fiekmap. De expositie is van woensdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. DEN HAAG - De Mexicaanse president Carlos Salinas zal op 27 september, tijdens zijn staatsbezoek aan Nederland, de Frida-Kahlo-tentoonstelling in Den Haag openen. Het bleek nog niet zo eenvoudig om op de mechanische stier te blijven zitten. (Foto: Joop van Houdt). ZONNEMAIRE - De Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire mocht zich zaterdag 18 september verheugen in een zeer grote belangstel ling voor het zogenaamde slotconcert. Dit jaarlijkse concert vormt het einde van de zomeractiviteiten. Aansluitend aan dit concert werd een lampionop tocht gehouden. En ook hiervoor was de belangstel ling groot. Ongeveer zestig kinderen trokken, meest onder begeleiding, in een lange stoet achter de har monie door het dorp. Voorafgaand aan het concert verrichtte burgemeester L. N. Labruyère van de gemeente Brouwershaven de trekking van de 7500 loten omvattende loterij. Met de opbrengst van de loterij worden de kosten ge dekt die de harmonievereni ging gemaakt heeft in het ka der van de viering van het 120- jarig bes.taan. Het resterende bedrag is bestemd voor de aan schaf van nieuw instrumenta rium. Het concert werd in het dorps huis gegeven. Gezien de weers omstandigheden had dit bui ten in de muziektent plaats kunnen vinden. De beslissing hierover dient echter reeds op vrijdag gemaakt te worden om alles op tijd klaar te zetten en toen zag het er niet naar uit dat de zon zich zaterdag veel zou laten zien. De burgemeester ging in zijn toespraak in op de verbouw plannen van het dorpshuis. Za terdag bleek maar weer eens te meer dat de gelegenheid te klein is. Nut en .Uitspanning, de grootste gebruiker van het dorpshuis verkeert reeds lange tijd in onzekerheid over de ver bouw ervan. Omdat nog steeds niet zeker is wanneer de werk zaamheden aanvangen kan de harmonievereniging geen plan ning maken voor het volgende seizoen. Burgemeester La bruyère zegde zaterdag echter toe, dat de verbouwing hoe dan ook door zou gaan en dat bin nen zeer afzienbare tijd het werk zal aanvangen. Iets dat met veel instemming van alle aanwezigen begroet werd. Om 20.00 uur kon Nut en Uit spanning de ouderen verwelko men die terug kwamen van een reisje naar vliegveld Zestien hoven en Utrecht. Speciaal voor hen speelde de harmonie enkele vrolijke marsen. Geheel volgens het schema was het concert om 20.45 uur ten einde, waarna iedereen zich naar bui ten begaf, waar de kinderen reeds stonden te popelen om met de optocht te beginnen. Dan kon immers ook het kaars je in de lampion aangestoken worden. Een lampion in de fik steken is natuurlijk ook altijd leuk. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5