Piekfijne paarden met ruiters in Huzarensnit 'Bij signalen ben ik hier zo weg' Eén dode en veertien gewonden bij explosie waterstanden Onvrede in PvdA-fractie over Rottenberg blijft broeien Voorbereidingen voor Prinsjesdag Rijks waterstaat staakt opruimen olievlekken Oudste inwoner van Nederland overleden Positie partijvoorzitter onzeker Eén van Europa's grootste windparken in de Eemshaven in gebruik genomen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE PvdA-partijvoorzitter Rottenberg: DEN HAAG - PvdA-voorzitter Rottenberg is snel vertrokken als hij bij vernietigende kamerverkie zingen in mei de indruk krijgt dat de partij hem niet langer lust. Rottenberg pakt zijn biezen wanneer hem een soortgelijke positie wacht als zijn VVD- collega Van Leeuwen. Die heeft na interne kritiek aangekondigd zich niet herkiesbaar te zullen stel len. Rottenberg zegt dit zaterdag in het geruchtma kende vraaggesprek met De Telegraaf. De partijvoorzitter werkte zich vrijdag danig in de nesten door de voorpublikatie van de in het interview uitgesproken kritiek op fractieleider Wöltgens. Door tussenkomst van partij leider Kok herriep Rottenberg die uitspraken deels en zei hij niet de suggestie hebben wil len wekken Wöltgens te dis kwalificeren als fractieleider. De PvdA staat in de opiniepei lingen nog steeds op een zeer groot verlies. De partij blijft hangen onder de 30 zetels, te genover de huidige sterkte van 49. De voorzitter wil zich niet uitlaten over aantallen die no pen dat er koppen gaan rollen. ,,Wel zeg ik: als de uitspraak vernietigend is en ik krijg sig nalen dat ik moet vertrekken, dan ben ik zo weg. Ik zal me nooit in een positie dwingen zoals collega Van Leeuwen, die op termijn moet vertrekken en nu als een vleugellamme ope reert." Rottenberg pareert de kritiek die ook binnen de PvdA leeft op het leiderschap van Kok. Het is volgens hem veel te goedkoop Kok verant woordelijk te stellen voor de positie waarin de partij ver keert. De mensen verwachten te veel van Kok. „Hij moet per fect kunnen spreken, goed kun nen besturen en geestig en charmant zijn. Hij moet ie- mend zijn waar alle deugden in samenkomen. Noem mij een bedrijf waar een directeur zo véél kwaliteiten heeft. Daarom vind ik dat Kok best een paar slagen mag missen. Bovendien is Kok geen trapezeklimmer die het moet hebben van poli tieke trucs en opzetjes", zegt de voorzitter. Behalve de inmid dels gewraakte passage dat na de verkiezingen een wisseling in de fractieleiding gewenst is, bevat het interview ook kritiek op de doorsnee PvdA- kamerleden. Die krijgen een veeg uit de pan omdat ze zich te weinig onafhankelijk van hun partij ontwikkelen. Zo zegt Rottenberg: „De meeste ka merleden lijken allemaal op hun eigen fractiemedewerkers en zijn zo inwisselbaar voor ambtenaren." Brandweerman omgekomen LANGERAK - Pas zondag in de middag is het stoffe lijk overschot geborgen van een 33-jarige vrijwillige brandweerman uit Liesveld in de resten van de uit gebrande houtvezelfabriek in het Zuidhollandse Langerak. Hij heeft de enorme explosie niet over leefd die zich zaterdag volkomen onverwacht voor deed tijdens het nablussen van een brandje bij La- bee Vezelpers b.v. Veertien anderen raakten gewond, onder wie negen brandweermannen en vijf perso neelsleden van het bedrijf. Twee van de gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. Op zaterdagmiddag woedde op het bedrijf een binnenbrand in balen samengeperste houtve zel. Om 17.00 uur leek alles on der controle en gaf de brand weer het sein „brand meester". Drie kwartier later, toen brandweerlieden en personeel her en der door het bedrijf lie pen om te controleren of het écht uit was, volgde de explo sie. Die ging gepaard met een enorme steekvlam waarin de verongelukte brandweerman terecht kwam. Meteen daarop sloegen de vlammen aan alle kanten uit het gebouw, waaruit andere brandweerlieden en personeel zich ternauwernood wisten te redden. Stofexplosie Waarschijnlijk heeft zich een zogenaamde „stofexplosie" voorgedaan. Volgens een tech nisch medewerker van het be drijf kan gas zijn samenge- hoopt in nog smeulend houtve zel, en ontploft. Terwijl de gewonden naar zie kenhuizen in Dordrecht, Utrecht, Gorkum, Sliedrecht en Rotterdam werden ge bracht, hadden de brandweer korpsen van Dordrecht, Via- nen en Liesveld (de gemeente waar Langerak onder valt) èn een blusboot op de Lek achter het bedrijf, hun handen vol om de nieuwe, uitslaande brand de baas te kunnen. Dat duurde ruim drie uur. Omdat het in middels donker was en er groot gevaar bestond voor instortin gen besloot burgemeester Borgdorff van Liesveld in de nacht niet te zoeken naar de vermiste brandweerman. „We wilden niet nog meer levens in de waagschaal stellen. Boven dien was duidelijk dat de man op slag dood geweest moet zijn toen hij in een steekvlam te rechtkwam," vertelde de bur gemeester zondag. Voor brand weercommandant Kamphuis van Liesveld kwam de ontplof fing volkomen onverwacht. „Zulke brandjes zijn wel vaker voorgekomen. Dat is gezien de aard van het bedrijf geen ver rassing. Ook deze keer is er geen millimeter afgeweken van de standaardprocedure. Daar om hebben we het gevoel in een hinderlaag te zijn gelopen," zei hij zondag op een persconfe rentie. Inmiddels is een expert van het Landelijk Coördinatie centrum van het ministerie van binnenlandse zaken aangewe zen om uit te zoeken wat er nu precies is gebeurd, en hoe een eventuele stofexplosie is ont staan. Zoiets is nauwelijks te voorzien. Stofexplosies zijn vooral berucht in bedrijven die stoffige produkten verwerken, zoals Labee Vezelpers in Lange rak. AMSTERDAM - Het Racism Beat It! Festival, zaterdag in het Amsterdamse Bos, is een groot succes geworden. Volgens Gerrit Meijer, directeur van de stichting Pop Against Racism, hebben verspreid over de dag ruim 80.000 mensen het gratis evenement bezocht. AMSTERDAM - Prins Claus zal op donderdag 30 september in het Concertgebouw in Am sterdam een benefiet-concert bijwonen ten bate van de Stich ting Nationaal Muziekinstru menten Fonds. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst mee gedeeld. Tijden en standen volgens gclijdelafcl llydro-meleoccnlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 september 07.55 164 01.25 - 143 20.10 175 13.40 -129 ROOMPOT BUITEN 21 september 06.05 180 00.00 - 147 18.25 188 12.20 - 130 BRUINISSE 21 september 08.25 IÏ3 01.30 - 153 20.40 181 13.45 - 138 WEMELDINGE 21 september 08.05 170 01.30 - 149 20.20 180 13.45 -134 Doodtij: 24 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Een paar dagen voor Prinsjesdag zijn in de stallen van de Haagse gemeentepolitie de voor bereidingen voor Prinsjesdag in volle gang. Hoeven worden gekapt, manen geknipt en de hoefijzers be keken. Korpschef Brand komt voor een extra rit. Vijftien paarden van de Haag se politie rijden elk jaar mee in de stoet. Officeel maakt deze ere-escorte er geen deel van uit. Zij diende oorspronkelijk ter bescherming van de Gouden Koets en het gevolg. Mocht er iets gebeuren dan staan zij er tegenwoordig niet meer alleen voor. Langs de hele route is ge noeg politie op de been om bij calamiteiten in te grijpen. Speciale kleding „Voor de toeschouwers horen wij natuurlijk gewoon bij de stoet", zegt Sytte van den Oute- naar. „We dragen speciale kle ding en onze paarden zien er piekfijn uit." Van den Oute- naar opent als commandant de cortège van de politie. Achter hem rijden rijden, vergezeld van andere ruiters, korpschef Brand en zijn adjudant. Vier paarden sluiten tenslotte het geheel af. „Meerijden op Prins jesdag blijft leuk en spannend. Ook al doe je het al bijna twin tig jaar zoals ik. Het is de sjeu van ons vak. De eerste keren is het echt kicken. Al die mensen langs de kant die komen kij ken. Familieleden die een glimp van je proberen op te vangen, wat vrij moeilijk is; we zien er redelijk onherken baar uit in ons uniform en met een helm op", zegt Van den Ou- tenaar. Prinsjesdag is dé dag voor de bereden politie om haar gala-uniform met Huza rensnit te dragen. Een sabel in de hand completeert het ge heel. De paarden zijn bijpas send opgetuigd. Welk paard en welke berijder meerijdt is elk jaar weer een kwestie van op nieuw uitdokteren. „Een vos, een schimmel en een zwarte paard kun je niet naast elkaar laten rijden. Dat is geen gezicht. De dieren moeten bij elkaar passen. Vier vossen is mooi of zoals we dit jaar doen: twee schimmels en twee zwar ten. Dat kleurt ook goed", vindt Van den Outenaar. Daarnaast worden de paarden geselecteerd op geschiktheid. „Een dier dat niet tegen een muziekkorps kan, moet je niet inzetten. Evenmin een paard dat schrikt van een paraplu of niet goed stil kan staan. Prins jesdag is vooral heel veel wach ten. Bij het begeleiden van een demonstratie kun je het dier even laten uitlopen maar dat kan op de derde dinsdag van september niet. Daar is geen ruimte voor." „De paarden en hun berijders moeten heel goed zijn. Ze mogen geen fouten ma ken want dat valt op. De rui ters moeten zo rustig mogelijk zijn. Hun spanning slaat over op de paarden. We zorgen er voor dat de dieren goed afgere den zijn." De politie doet niet mee met de grote oefening op het strand van alle paarden die meerijden in de stoet. Dieren en berijders worden daar nog eens extra getraind op mogelij ke ongeregeldheden met veel rook en knallen. „Wij hebben dit niet nodig omdat wij, paar den en ruiters, het hele jaar oe fenen. We begeleiden vaak de monstraties. Wij. verkennen wel de route van te voren. Te smal Nieuwe rijders moeten bijvoor beeld ervaren dat de poorten naar het Binnenhof te smal zijn om met z'n vieren naast el kaar door heen te rijden", al dus Van den Outenaar. De dag zelf begint met een lange rit over het strand. Daarna moeten de ruiters hun paarden schoonmaken, hun uitrusting controleren en de dieren optuigen. Waarna zij zelf hun uniform aantrekken en wegrijden om zich bij de Ko ninklijke Stallen aan te sluiten bij de andere leden van de stoet. Vandaar gaat de rit naar het Paleis Noordeinde. „De of ficiële rijtoer naar het Binnen hof en terug duurt niet lang. Als de koningin de troonrede uitspreekt wachten wij op het Buitenhof. De gaarden moeten dan lang stilstaan. Mocht een paard van ons een hoefijzer hebben verloren dan zet onze hoefsmid die altijd aanwezig is, er weer een op. Grote proble men met onze paarden hebben we gelukkig nooit gehad", weet Van den Outenaar. Ook al is de stoet elk jaar het zelfde, de commandant hoopt ooit nog een keer een verandering in te voeren. „De korpschef op een schimmel en zijn adjudant op een zwart paard. Dat ziet er fantastisch uit. Helaas hebben nu niet de geschikte paarden hiervoor." DEN HELDER - De directie Noordzee van Rijkswaterstaat heeft zondagmorgen besloten het ruimen van een dubbele olievlek op de Noordzee nabij Den Helder te staken. Dat is meegedeeld door woordvoer der J. Huisman van Rijkswa terstaat. De aantrekkende wind en toe nemende golfslag hebben de stookolie uiteen gedreven en maken effectief vegen vrijwel onmogelijk. De vervuiling be hoort tot de categorie grote lo zingen. Desondanks is er ge zien de windrichting geen ge vaar voor de Nederlandse kust. Het bestrijdingsvaartuig Smal Agt heeft volgens de beman ning ongeveer vijf tot zes ku bieke meter olie kunnen rui men. Dat is slechts een fractie van de totale grootte van beide vlekken, die uit luchtwaarne- mingen op ruim honderd ku bieke meter werd geraamd. Rijkswaterstaat heeft de Euro pese havenautoriteiten ver zocht binnenlopende schepen te onderzoeken op hun moge lijk betrokkenheid bij de ver vuiling. DEN HAAG - De oudste inwo ner van Nederland, Johanna Francina Zandstra-Giezen, is donderdag in het verzor gingstehuis Zuiderpark in Den Haag overleden. Mevrouw Zandstra is 111 jaar geworden. Op 7 september was zij jarig. Een woordvoerster van het te huis heeft dat vrijdag desge vraagd gezegd. Als mevrouw Zandstra 26 september had be reikt, zou ze de oudste persoon zijn geweest die ooit in Neder land geleefd heeft. De oudste Nederlander die nu nog leeft, is mejuffrouw A. J. Flower uit Rheden. Zij is 108 jaar. DEN HAAG - Het blijft broeien in de PvdA-fractie over de positie van partijvoorzitter Rottenberg na diens onverhoedse en bovenal slecht getimede aan val op de positie van fractieleider Wöltgens. De fractie mag dan dit week einde in Doorn weliswaar for meel een streep hebben gezet onder de affaire na de door PvdA-leider l£ok afgedwongen terugtocht van Rottenberg, de fractie is er intern nog lang niet klaar meer. Dit leert een telefonische rondgang zondag onder fractieleden. De gefor ceerde rust in de sociaal democratische gelederen lijkt uitsluitend te zijn ingegeven omwille van de algemene poli tieke beschouwingen in de Ka mer komende week en de broodnodige eensgezindheid op weg naar de met bange ver moedens omklede kamerver kiezingen van mei. Een meer derheid van de PvdA- parlementariërs kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de gang van zaken van afgelo pen vrijdag er toe leidt dat het uiteindelijk Rottenberg in plaats van Wöltgens is, die ver zwakt uit de strijd te voor schijn komt. „De indruk is dat de positie van Felix is ver zwakt," heet het in fractiekrin gen. Die fractieleden weten zich in goed gezelschap van voormalig directeur Van den Berg van de Wiardi Beekman Stichting. De huidige PvdA- senator sprak zondag de ver wachting uit dat Rottenberg het slachtoffer wordt, en koesterde ook meer in zijn al gemeenheid de wens van een herbezinning op het fenomeen betaald partijvoorzitter. Een kamerlid dat bij voorkeur ano-, niem wil blijven, weet met stelligheid te brengen dat een aanzienlijke meerderheid van de fractie afgelopen weekeinde van oordeel was dat Rotten berg na het smadelijke terug fluiten door partijleider Kok, onmiddellijk zijn consequen ties had moeten trekken. „Ik weet zeker dat er mensen in de fractie zijn, die vinden dat het einde van het probleem er pas is als de voorzitter is afgetre den." Maar dit kamerlid tekent er weer bij aan dat, èls dat had moeten gebeuren, dat afgelo pen vrijdag al het geval had moeten zijn. Ook anderen erkennen dat de fractie „boos tot zeer boos en uitermate teleurgesteld" was over de onbesuisde actie van Rottenberg. Ook zij verwijzen naar onbegrip over het feit dat een partijvoorzitter niet het politieke benul heeft: je kunt het niet maken dergelijke uit spraken over een fractievoor zitter te ventileren op een poli tiek cruciaal moment als aan de vooravond van de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Zij ontkennen evenwel dat er in Doorn sprake was van een algemeen gevoelen dat Rot tenberg er verstandig aan had gedaan onverwijld zijn biezen te pakken. Criticasters van Rottenbergs interventie wijzen er daarente gen op, dat Rottenberg met zijn tweede 'voorzitter Vreeman weliswaar van het PvdA- congres het mandaat heeft ge kregen om het verande ringsproces in de partij gestal te te geven, maar niet een man daat om met olifantspoten door persoonlijke verhoudin gen te stampen. Zij vrezen dat Rottenbergs actie de partij geen goed doet, de moeizaam tot stand gekomen rust teniet doet en bij de modale kiezer louter verwarring schept. „Al met al geen bijdrage aan de beeldvorming van de partij," merkt een PvdA'er op. Rotten berg mag dan een zeker oppep- pend vermogen hebben, aan een bindend vermogen schort het blijkbaar nog behoorlijk, fijntjes verwijzend naar het concept-partijprogramma „wat ons bindt". Een sociaal democratisch volksvertegen woordiger die van meet af aan een voorstander was van de komst van vernieuwer Rotten berg, steekt zijn teleurstelling ook niet onder stoelen of ban ken. „Het lijkt wel of Felix pas na de verkiezingen met de ver nieuwing van de PvdA wil be ginnen en deze kabinetsperio de voor kennisgeving aan neemt." EEMSHAVEN - Eén van Euro pa's grootste windparken is vrijdagmiddag officieel in ge bruik genomen. Het park is ge vestigd in de Eemshaven en is eigendom van het EGD, Ener giebedrijf voor Groningen en Drenthe. Het windpark be staat uit veertig grote wind molens die in een lange rij van zes kilometer staan opgesteld. Gezamenlijk produceren zij een vermogen van 10 Mega- Watt, voldoende energie om 7.500 huishoudens van stroom te voorzien. De eerste van de dertig hoge windmolens werd 16 november vorig jaar ge plaatst. Vier maanden later was het hele windpark operati oneel. Het park is aangelegd samen met de Deense windmo lenfabrikant Micon in het ka der van een landelijk plan van alle samenwerkende elektrici teitsbedrijven om luchtveront reiniging terug te dringen. De Deense ambassadeur T. Frost was uitgenodigd de officiële openingshandeling te verrich ten. De EGD heeft de Eemsha ven als locatie gekozen omdat het één van de weinige gebie den is in de provincie Gronin gen waar het constant waait. Ook kan de geproduceerde elektriciteit makkelijk worden aangesloten op het elektrici teitsnet van de nabijgelegen Eemscentrale. Naar verwach ting gaan ze 20 jaar mee. door Mare Legendre Maandag 20 september Zierikzee Start cursus totale yoga. Kruis- gebouw. 20.15 tot 21.15 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Elke dinsdag vanaf 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen bij de Kruisvereniging in het Jannewekken. Van 09.15-10.00 uur en van 14.00-14.45 uur. Dinsdag 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen in gebouw Kruisvereniging aan het Jannewekken. Van 09.15 tot 10.00 uur en van 14.00 tot 14.45 uur. Vergadering streekarchiefcom missie. Raadzaal stadhuis. 16.00 uur. Informatieve bijeenkomst wet voorzieningen gehandicapten. Multifunctioneel gebouw Huy- bertstraat. 16.00 uur. Vergadering adviescommissie cultuur. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Meditatie en diaprojectie. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Eerste bijeenkomst nieuwe sei zoen ANBO-seniorensoos. Ons Dorpshuis. 14.00 uur. Oosterland Verkoping ten bate van gehan dicapten. Lage Maireweg 14, 9.30-11.30 uur en 14.00-16.30 uur. Woensdag 22 september Zierikzee Vergadering commissie van ad vies en bijstand voor jeugd- en jongerenwerk. Raadzaal stad huis. 15.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Serooskerke Eerste bijeenkomst van het sei zoen ouderensoos. Dorpshuis. 14.30 uur. Nieuwerkerk Eerste bijeenkomst wintersei zoen ouderensoos. Ons Dorps huis. 14.30 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Donderdag 23 september Burgh-Haamstede Start cursus totale yoga. De Schutse. 20.15 tot 21.15 uur. Haamstede Themamiddag Ouderen en Li chaamsbeweging. Zaal Gere formeerde kerk. 14.15 uur. Scharendijke Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Braamfeest openbare basis- schooi de Dobbelsteen. 08.30 uur. Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Vrijdag 24 september Zierikzee Afscheidsreceptie A. J. van den Hoorn. Centrale hal Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. 17.00 tot 18.30 uur. Diner modeshow wintercollec tie Patty Monard. Concertzaal. 19.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-18.00 uur. Oud papier brengen. Gebouw Salem, Molenstraat. 18.30-21.00 Zaterdag 25 september Zierikzee Concert Stafmuziekkorps Le ger des Heils. Grote Kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden Stafmuziekkorps Le ger des Heils. Hervormde kerk. 15.00 uur. Bruinisse Braderie Scouting bij het ge meentehuis. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar sport zaal De Vanger. Van 09.30 tot 12.00 uur. Open gemeentedag. Gemeente huis. 09.30 tot 15.00 uur. Woensdag 29 september Zierikzee Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde Kerk centrum. 14.30 uur. Donderdag 30 september Zierikzee Introductie FNV-vakbonds- school. Driehoek. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergadering afdeling Westerschouwen CDA. Gere formeerde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2