75 jaar FNV afdeling Schouwen-Duiveland 'Mensen zijn zich tegenwoordig meer bewust van hun rechten en plichten' Mooi wonen hoeft niet altijd (te) duur te zijn Natuurmonumenten houdt open dagen Cursus Vrouw en techniek ABVA/KABO-afdeling Oosterschelde opgericht Prijs schilderswedstrijd Modeshow wintercollectie Patty Monard Para Norma in Goes Jeugd- concerten I WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 7 ZIERIKZEE - Op vrijdag 24 september wordt in de Con certzaal te Zierikzee de nieuwe wintercollectie van Patty Mo nard via een dinermodeshow gepresenteerd aan het pu bliek. Aan de show werken ook de bedrijven Verton schoe nen, Deurloo Mode, Lingerie Diane, Coen Honig Optiek en Pandora Kapsalon mee. Dit jaar is gekozen voor een op zet waarbij behalve damesmo de ook de kleding wordt gepre senteerd waarin heren er deze winter up to date bijlopen. De verschillende onderdelen van het evenement omvatten een showblok van sportieve kleding, lingerie, klassieke kleding en chique kleding. De showblokken worden afgewis seld door de diverse gangen van het diner. De modeshow begint om 19.00 uur, toegangs kaarten zijn te koop bij de di verse bedrijven die aan het eve nement deelnemen. GOES - Op vrijdag 17, zater dag 18 en zondag 19 september wordt in de Zeelandhallen te Goes voor het tweede achter eenvolgende jaar de beurs over paranormale verschijnselen Para Norma gehouden. Vanwege de grote publieke be langstelling voor het evene ment vorig jaar, wordt de beurs nu drie in plaats van twee da gen gehouden. In die periode wordt het publiek geïnfor meerd over bovennatuurlijke verschijnselen, cursussen, al ternatieve geneeswijzen, oplei dingen, spirituele vakanties en voeding. Er wordt verder aan dacht besteed aan astrologie, auratekenen, edelsteenthera pie, handlijnkunde, homeopa thie, iriscopie, pendelen en ta rot. Elke dag worden lezingen gegeven over diverse paranor male onderwerpen. De beurs is vrijdag geopend van 14.00 tot 22.00 uur en zaterdag en zon dag van 10.00 tot 18.00 uur. VEERE - In het kader van de Zeeland Cultuurmaand wor den in september in De Grote Kerk in Veere drie jeugdcon- certen gehouden. Op zaterdag 18 september pre senteert de percussiegroep van Ernesto Arrendell het klank- verhaal 'Een dag in het Tro pisch Regenwoud', een voor stelling voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Op woensdag 22 september staan de kleuters centraal tijdens de voorstelling Tilibom, theater recital. Zaterdag 25 september wordt de voorstelling No hol ding back, rock 'n roll, funk en soul gepresenteerd voor jonge ren van twaalf tot achttien jaar. Alle concerten beginnen om 13.30 uur en duren ongeveer een uur. Zaterdag 11 september speelt de Blue Jeans Big Band in de kerk vanaf 20.00 uur en op zondag 19 september wordt in de Grote Kerk een koffiecon cert gehouden door de Bredase PTT-Harmonie in samenwer king met het Gemengd Koor PTT-Breda, aanvang 11.30 uur. HAAMSTEDE - In het week end van 18 en 19 september houdt de Vereniging Natuur monumenten open dagen on der de naam Dagen van de Na tuur. Dat gebeurt op één loka- tie in iedere provincie. In Zee land is dat bij de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede op Schouwen. Op beide dagen is iedereen welkom van 10.00 uur tot 17.00 uur. De Zeepeduinen is een zeer af wisselend natuurgebied. Het zijn oude duinen die begroeid zijn met bos, duindoorn en vele andere duinplanten. Deze fraaie beplanting wordt hier en daar afgewisseld met stui vend zand. Om die afwisseling te behouden grazen er Shet- landpony's. Het is een leuke er varing om deze lieve dieren langs de wandelroute tegen te komen, de zwarte pony's ste ken prachtig af tegen een ach tergrond van oranje bessen van de duindoornen en lijsterbes en de donkerrode bessen van de meidoorn. Het informatie punt is bij de Burghse Schoole, Kerkstraat 3 in de dorpskern van Burgh. Van hier uit kan men gemakkelijk naar de in gang van de Zeepeduinen lopen aan de Zandstraat. Hier kunt u een zelfgemarkeerde route lo pen of een excursie volgen. Voor de fietsers is er een fiets route te krijgen. Er kunnen te genover het informatiepunt zelfs fietsen gehuurd worden. ZIERIKZEE - Op de ledenvergadering van de AB- VA/KABO werd het besluit genomen om de kleinere afdelingen in de Oosterschelde-regio op te heffen en gezamenlijk één grote afdeling te vormen. De nieuwe afdeling Ooster schelde, gevormd uit de afde lingen Goes/Noord-Beveland, Reimerswaal, Westerschou- wen, Zierikzee en Bruinisse, telt ruim 2000 leden. In zijn in leidend woord sprak de nieuwe voorzitter van de afdeling, Cor Minnaard, de verwachting uit dat de schaalvergroting van het afdelingswerk zal bijdra gen aan een betere belangenbe hartiging van de leden. Het besluit van de ABVA/ KABO-afdelingen in de Oos- terschelderegio loopt vooruit op de voorstellen die het lande lijk Congres van de ABVA/KA- BO in maart 1994 zal bespre ken. Daarin wordt uitgegaan van het vormen van maximaal 48 grotere afdelingen in het land en van het versterken van de groepenstructuur. De belan genbehartiging zal daarmee vooral gestalte krijgen via de afdelingsgroepen die per be drijfstak of sector gevormd gaan worden, zoals Rijk, Lage re Overheid, PTT, Nutsbedrij ven, verzorgingshuizen enzo voort. In het nieuwe Dagelijks Be stuur van de afdeling Ooster schelde zijn naast voorzitter Minnaard gekozen als secreta ris de heer H. Eyke en als pen ningmeester de heer T. Wisse. AMSTERDAM - Een 22-jarige politieman van het Amster damse wijkteam Kinkerbuurt is maandag buiten functie ge steld. Hij wordt ervan verdacht valse aangifte van diefstal van een auto te hebben gedaan. Dat heeft de politie meegedeeld. EINDHOVEN - Philips Trans port en Expeditie bv in Eind hoven wil vóór eind volgend jaar 75 arbeidsplaatsen schrap pen. Bij het bedrijfsonderdeel werken nu nog 350 mensen. Een woordvoerder van het con cern heeft dit meegedeeld. Men was bang dat er een hoop heibel van zou kunnen komen met discussies en ruzies". Een angst die volgens de bestuurs leden geheel ongegrond is. ,,Ons enige doel is om belang stellenden rustig en gemoede lijk van informatiemateriaal te voorzien. We hoeven ook niet te discussiëren omdat de be staande en vastgelegde rechten en plichten ons uitgangspunt zijn. Daarover lichten we de mensen voor als ze daarom vra gen. En we zeggen het ook wan neer ze geen recht hebben op bepaalde zaken". In de loop van 75 jaar is inmid dels een behoorlijk deel van de werkende bevolking lid gewor den van een vakbond. „Onge veer zestig procent", schat Je- roense. Maar belangrijker dan het lidmaatschap op zich vin den de FNV-bestuursleden de betrokkenheid van de leden. ,,We hebben liever wat minder leden die zich wel willen inzet ten voor de FNV". Onder meer door deel te nemen aan de vak- bondsschool, een cursus waar bij FNV-leden worden voorge licht over de mogelijkheden van de vakbond en breed maat schappelijk worden geïnfor meerd. „Het is altijd moeilijk om daar tien a vijftien leden voor bijeen te krijgen". Maar toch doen Barendse en Jeroense hun werk voor de FNV afdeling Schouwen-Dui veland met veel plezier. ,,We worden gestimuleerd door de succesjes die we boeken. Men sen die via een telefoontje of tijdens het maandelijkse spreekuur om informatie vra gen en dan heel dankbaar en enthousiast reageren. Daar door merk je dat je wat kunt betekenen voor een ander". Beide heren beginnen daarom met frisse moed aan de volgen de 25 jaar van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland. Maar eerst moet het 75-jarig bestaan van de afdeling worden ge vierd. Dat gebeurt op vrijdag 15 okto ber in De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde in Zierik zee. Een bestuurslid van de lan delijke FNV komt dan naar Zierikzee om voor de jubileren de afdeling een inleiding te houden. Naar verwachting zul len ook bestuursleden van het district Zeeland van de FNV en regionale gemeentebestuur ders acte de présence geven. „Iedereen die ons wil felicite ren is welkom op de receptie die wordt gehouden en natuur lijk is er ook muziek". Het de finitieve programma met tij den wordt later bekend ge maakt. ZIERIKZEE - Marian Gerards uit Zierikzee heeft een tweede prijs gewonnen in de Atelier Winsor Newton schilders wedstrijd. Een wedstrijd waarbij meer dan zeshonderd inzendin gen uit Nederland, België, Duitsland en zelfs Spanje binnen kwamen. De jury beoordeelde ze op originaliteit, techniekbe- heersing en creativiteit. Van het portret van het negerkind dat Marian Gerards maakte vond men dat vooral de uitdrukking op het gezichtje heel mooi is getroffen. Het licht/donker contrast in het schilderij vond men uitstekend weergegeven en tenslotte meldde het juryrapport dat de kop goed is geobserveerd en pri ma opgebouwd. Dat alles had tot resultaat dat het schilderij van de Zierikzeese een tweede prijs werd toegekend. In totaal wer den uit de ruim zeshonderd inzendingen drie eerste prijzen, zes tweede prijzen en negen derde prijzen geselecteerd. ZIERIKZEE - Op 13 september 1918 kwamen in Haamstede tien mensen bijeen die lid waren van diverse vakbonden. Zij waren betrokken bij de oprichting van een nieuwe plaatselijke afdeling van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. Een overkoepelend orgaan waarin de negen vakbondsafdelingen werden on dergebracht, die toentertijd op Schouwen-Duiveland waren. Nu, 75 jaar later, heet dat orgaan de afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV (Federatie Nederlandse Vakverenigingen) en telt het 2140 leden van ne gentien verschillende vakbonden. Hoewel voorzitter W. Barendse en secretaris D. Jeroense van mening zijn dat mensen zich in de afgelopen 75 jaar, mede door de activiteiten van de afdeling, meer bewust zijn gewor den van hun rechten en plichten, zijn ze er van overtuigd dat de inzet van de FNV nog steeds noodzakelijk is. sie niet. „Hier op Schouwen- Duiveland was geen enkele ka tholieke bondsaf deling". Op initiatief van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland nam de regionale bevolking in de loop van de jaren deel aan diverse landelijke demonstraties, „In 1988 op het Museumplein in Amsterdam tegen de plannen voor een nieuw stelsel van ziektekostenverzekering. In 1991 op het Malieveld in Den Haag tegen de plannen met de ziektewet en de WAO. En de de monstraties tegen de kruisra ketten in Amsterdam en Den Haag natuurlijk. Dat sprak het meeste aan. Tben gingen we met acht bussen", herinneren Barendse en Jeroense zich. FN V-voorzitter W. Barendse (links) en FNV-secretaris D. Jeroense: ,,Er moet nog steeds geknokt worden". (Foto: Joop van Houdt). „Er moet nog steeds geknokt worden. In deze tijd vooral om zaken die zijn bereikt ook te behouden. Daarnaast zetten we ons natuurlijk in om waar mogelijk nieuwe en betere voorzieningen voor de mensen te creëren". Men denkt daarbij onder meer aan de kwijtschel ding van gemeentelijke heffin gen voor mensen met een slech te financiële positie. En het sti muleren van de gemeentebe sturen om sociale gevallen fi nancieel te ondersteunen. De afdeling Schouwen-Duive land van de FNV behoort, sa men met de afdeling Middel burg tot de oudste van Zeeland. „De eerste vakbonden in Ne derland ontstonden aan het eind van de vorige eeuw en Schouwen-Duiveland was er redelijk vroeg bij om daar een overkoepelend orgaan voor op te richten". Dat werd 75 jaar ge leden gedaan vanuit de doel stelling die tegenwoordig nog onverminderd van toepassing is: 'het samenbundelen van krachten om gezamenlijke ei sen meer kracht bij te kunnen zetten". Uit oude papieren blijkt dat men zich in 1918 sterk maakte voor de volgende eisen. Af schaffing van de Eerste Kamer. Invoering van een acht-urige werkdag. Inwilliging van de ei sen van de bond van dienst plichtigen. Een belangrijke verhoging van de salarissen van lager overheidspersoneel. Een staatspensioen op zestigja rige leeftijd en invoering van het vrouwenkiesrecht. Alle maal wensen die hief specifiek" betrekking hadden op Schou wen-Duiveland maar landelijk leefden. „De vakbond was indertijd veel meer betrokken bij de po litiek dan tegenwoordig. Het doel van de FNV afdeling Schouwen-Duiveland was om de mensen in de regio bewust te maken van al die zaken", al dus beide bestuurders. Met dat doel werden door de ja ren heen vele vergaderingen en bijeenkomsten belegd waarin onderwerpen door deskundi gen nader werden toegelicht. De bijeenkomsten vonden vooral plaats in Zierikzee en Haamstede. Dat de inzichten in de loop van de jaren ook veran derden blijkt uit de notulen van een vergadering in 1958. De algemeen secretaris van de landelijke NVV, Willems deed toen in een vergadering de op roep om Zeeland te vullen met vakantiegangers in plaats van met fabrieken. „Er is hier ze ker ruimte genoeg". Tien jaar later al distantieerde 'district's- bestuurder Hoek zich tijdens het vijftigjarig bestaan van de afdeling Schouwen-Duiveland van deze uitspraak. In 1970 fuseerde het Neder lands Verbond van Vakvereni gingen (NW) met het Neder lands Katholiek Vakverbond (NKV). Een fusie waaruit de FNV ontstond en de naam van de afdeling SchouwenDuive- land veranderde in FNV Schouwen-Duiveland. Veel meer consequenties had de fu- Zij zijn respectievelijk onge veer 25 en 47 jaar lid van de FNV afdeling Schouwen-Dui veland en hebben in die jaren ervaren dat de mensen hier niet snel warm lopen voor een actie of demonstratie. „Men is geneigd om een afwachtende houding aan te nemen. Er heerst een zekere gelatenheid, een houding van moet dan nu op die manier". Dat komt vol gens beide bestuursleden on der meer omdat Schouwen- Duiveland door zijn ligging lang was afgesloten van de bui tenwereld. „Men is hier pas goed wakker geworden na de ontsluiting van het eiland met bruggen en dammen". Toch is er volgens de vak bondsleden nog altijd een heel groot verschil tussen de instel ling van werknemers in de gro tere steden en hier. „Je kunt heel goed merken dat Schou wen-Duiveland geen industrie gebied is. In Amsterdam en Rotterdam zijn altijd felle ac ties, hier is dat veel moeilij ker". Toch zijn Barendse en Je roense van mening dat ook de mensen op het platteland voor hun rechten moeten opkomen. „Maar dan moet je wel bereid zijn je nek uit te steken, risico te lopen. Veel mensen deinzen daarvoor terug". Die afweer ervaren de FNV- leden zelfs wanneer zij tijdens evenementen een stand met vakbond-informatie beman nen. „In sommige gebieden heeft het jaren geduurd voor wij een kraam konden krijgen. ZIERIKZEE - Bevelandse, Schouwen-Duivelandse en Thoolse vrouwen kunnen vanaf maandag- 4 oktober meedoen aan een oriëntatiecursus techniek voor vrou wen. In Groot Stelle, school voor voorbereidend beroepsonderwijs in Goes, ma ken de deelnemers kennis met metaal- en houtbewerking, elektro- en installa tietechniek, lassen, schilderen en metselen. ZIERIKZEE - Altijd een spannend moment: het inrichten van ^e eerste eigen woonruimte. Of het nu om een kamer gaat, een appartement of - wie weet - zelfs een complete woning. De wensen zijn groot, maar het budget bescheiden. Boven dien wil je je geld verantwoord besteden. Hoe doe je dat het slimst? Zij leren omgaan met machi naal gereedschap en maken kleine werkstukken. Daar naast krijgen zij ondersteu ning en begeleiding bij het kie zen van een geschikte beroeps richting. De cursus duurt twaalf weken van ongeveer 24 lesuren en is kosteloos. Het gaat om een initiatief van Vrouw en Werk Zeeland; een organisatie waar vrouwen te recht kunnen die zich willen oriënteren op de arbeidsmarkt of hun kansen op betaald werk willen vergroten. Vrouw en Werk geeft individuele onder steuning en organiseert cursus sen beroepsoriëntatie. Al sinds 1987 werkt Vrouw en Werk ook actief mee aan de organisatie van cursussen, waarin vrou wen zich kunnen oriënteren in de techniek. Zeer handig Uit de praktijk is inmiddels gebleken dat bij veel vrouwen en meisjes de interesse voor techniek wel aanwezig is, maar dat zij vaak niet weten waar zij moeten beginnen of wat zij moeten kiezen. Ook zijn er veel vrouwen die denken dat tech niek niets voor hen is. Tferwijl zij in de cursussen op veel ge bieden zeer handig blijken te zijn en snel allerlei zaken op pikken. De cursus Vrouw en techniek biedt vrouwen de kans eens te onderzoeken of zij techniek leuk vinden, welke richting hen het beste ligt en hoe zij in de gekozen vakrich ting verder kunnen. De cursus wordt afgesloten met een certificaat en na af loop kan men doorstromen naar een vervolgopleiding. De cursus wordt georganiseerd in samenwerking met CBB-Zee- land en in overleg met het Ar beidsbureau. Informatiebijeenkomst Aan de cursus gaat een infor matiebijeenkomst vooraf op dinsdag 28 september vanaf 09.30 uur in Groot Stelle. Voor meer informatie of aanmel ding kan contact worden opge nomen mei Joke van der Meu- Ien van Vrouw en Werk Zee land, telefoon 01100-20329. Het belangrijkste van dat eer ste eigen huis is natuurlijk dat je je er thuis gaat voelen. In een rommeltje wonen is niet fijn. Probeer dus je eigen stijl te vinden. Voor de één is dat een landelijk sfeertje met hout, ro tan en planten; voor de ander misschien wel High Tfech met veel zwart en chroom. Welke stijl het uiteindelijk wordt, maakt niet uit. Het gaat om het persoonlijke karakter. Wees daarom kritisch ten aanzien van 'krijgertjes'. Passen ze niet in de sfeer die je in gedachten hebt, zie er dan vanaf. Hoe goedbedoeld het ook is. Het is tenslotte jouw interieur. Makkelijk gezegd, maar waar haal je dan betaalbare meubels vandaan? Geen nood. De grote woonwarenhuizen voeren hele aantrekkelijke collecties tegen zeer schappelijke prijzen. He lemaal afgestemd op het jonge, modebewuste interieur. Behal ve je basis-meubels vind je er vaak ook verlichting, vloerbe dekking, verf en behang, stof fen en allerlei leuke woon accessoires. En dat is wel zo ge makkelijk. Want zo kun je in één keer alles op kleur bij el kaar zoeken. En mocht zo'n to taalinrichting nog net iets te begrotelijk zijn, dan sprokkel je de onderdelen toch gewoon stukje bij beetje bij elkaar? Geef aan iedereen je favoriete kleur en stijl door en je zult zien, binnen de kortste keren is je huis gevuld.... Over een paar dingen moet je natuurlijk zelf goed nadenken. Je bed, bijvoorbeeld. Zeker als je op kamers woont, is zo'n bed vaak een hinderlijk obstakel. Meestal wordt er een dappere poging gedaan om die slaap- functie overdag te camoufleren met een sprei en wat kussens. Dus waarom niet gelijk een zit- slaapbankje gekocht? Daar mee vang je twee vliegen in één klap. Overdag een gezellige twee-zitter en 's nachts een comfortabel tweepersoonsbed. En mocht je later zo'n super-de- luxe designbed nemen, dan verhuist dat praktische slaap- bankje gewoon naar de logeer kamer. Wat heb je verder nodig voor een plezierige start17 Een tafel natuurlijk en stoelen. Kies een lekkere ruime eetta fel. dan kun je die gelijk als bu reau gebruiken. Een los laden- blok erbij en klaar ben je! Stoe len zijn ook geen probleem. Vier van die tijdloze klapstoe- len heb je al voor een habbe- krnts. Een andere slimme keus zijn de rotan Lord Loom stoel- tjes. Later voldoen ze prima op balkon of terras. En nu we toch bezig zijn met het zitgebeuren: vervang dat obligate salonta feltje eens door een vrolijke bijzetter of zo'n flexibel ser veerwagentje. Ze zijn in tal van eigentijdse uitvoeringen te koop. Sommige zijn zelfs op klapbaar. Aan bergruimte heb je altijd gebrek. Nu en in de toekomst. Voor je kleding, boeken, de audio-installatie of zomaar wat fraaie* woon-accessoires. Kies daarom voor een stelling- kast of wandrek uit een aan- bouwsysteem. Dergelijke sy stemen zijn vaak zeer uitge breid, zodat je er alle kanten mee op kunt. Houdt daarbij al tijd voor ogen dat zo'n rek nog wel eens verbouwd of aange vuld zal worden. Voor de stu deerkamer bijvoorbeeld, of de kinderkamer. Zorg dus dat de maten van de verschillende ele menten goed op elkaar zijn af gestemd. Zo heb je nog jaren lang profijt van je investering. De vloer is de basis van elk in terieur. Op een houten vloer staat een karpet natuurlijk pri ma. Dat hoeft niet veel te kos ten. Met name de handgeweven Kelims of Dhurries heb je al voor een paar honderd gulden HeléVnaal goedkoop zijn de kleurrijke katoenen voddenta- pijten: slechts een paar tien tjes. En ze kunnen nog gewas sen worden ook. Een planken vloer? Niet getreurd. Ook vi nyl kan heel leuk staan. Sinds kort zijn er flitsende dessins met ingestrooide glitters. Lief hebbers van een warm inte rieur zullen goed uit de voeten kunnen met tapijt. Met name polyamide is heel betaalbaar: een sterke en kleurechte vezel die jarenlang meegaat. De aankleding is altijd het leukste karweitje. Want met gordijnen en kussentjes breng je pas echt sfeer in huis. Gor- dijnstoffen hoeven al lang niet ny;er netjes op rails. De meer ongedwongen ophangsystemen werken bijvoorbeeld met strik jes en dipjes op een roede of staaldraad. Ook horizontale ja loezieën doen het goed in het jonge interieur. Bij de doe-het- zelf zaken zijn vriendelijk ge prijsde standaardmaten te koop die met een lamellen- schaar zelf op maat zijn te ma ken. Voor romantici zijn de weelderige optrekgordijncn of exotische bamboe-rolgordijnen goede alternatieven. En dan tot slot de finishing touch. Waar je ook woont, de muren sauzen mag altijd. Koel wit is pass. Alles draait tegenwoordig om natuurlijke pasteltinten zoals stijlvol abrikoos, lieflijk licht blauw of zonnig zachtgeel. En met een paar fraai uitgelichte prenten aan de muur maak je het helemaal af. Echte kunst nog te duur? Welnee, bij de kunstuitleen kun je al voor een luttel bedragje iets moois uit zoeken. Een culturele prijswin naar voor mensen met een smalle beurs en een brede inte resse....

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7