Promotie van de paardesport via rodeo-party in manege Grol 6,0% A m DEURLOO WÊn RSG-scholiere met geschiedenisleraar in televisiequiz-programma Cum Laude DArmChOOL JAnViE3 S r UIH KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Natuurexcursies op Neeltje Jans n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE r Lazybou /yt'L 'Je geeft je spontaan op voor zoiets en achteraf denk je wat doe ik mezelf aan' Op zaterdag 18 september in Renesse INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS FNV-stand van Duke Kostenbroek Yoga-lessen stichting Yogacentrum Rotterdam dé krant van schouwen-duiveland! NIEUWSBODE EXTRA Het beste medicijn voor gezond zitten. ^sassiTvfS dealer: \f»=J INTER-/WEUBEL Haringvlietplein 4, Zierikzee, telefoon 01110-12946 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND RENESSE - „Je geeft je spontaan op voor zoiets en achteraf, wanneer je in de studio bent, denk je wat doe ik mezelf aan. Maar toch was het een hele leuke ervaring. Familie en kennissen die bij de opnamen waren reageerden heel enthousiast. En inhoudelijk is het toch een hele aardige quiz. Ze biedt de mogelijkheid om jezelf te testen op je eigen specialiteit. Bij mij is dat kunstgeschiedenis, de studie waarmee ik bezig ben". Op maandag 27 september is de 29-jarige Renée Korbee-van der Mark uit Leiden op televisie te zien tijdens het quizprogramma Cum Laude van Jos Brink. Als oud-leerlinge van de Regionale Scholengemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee daagde zij geschiedenisleraar Jan van Dijk uit om zijn kennis op die manier met haar te meten. Tben Renée in juni van dit jaar het televisiespotje 2ag waarin Jos Brink 2ijn nieuwe kennis quiz aankondigde dacht zij di rect aan haar vroegere geschie denisleraar. ,Ik heb twee jaar les gehad op de RSG in Zierik zee. Dat was van 1982 tot 1984, toen ik daar vijf en zes Athe neum deed. Dat was een hele leuke tijd, vooral ook door Jan van Dijk, de geschiedenisle raar". Na haar schoolperiode in Zierikzee studeerde Renée een jaar rechten in Leiden, volgde een secretaresse-oplei ding, omdat ze niet precies wist wat ze wilde en besloot tenslotte (in combinatie met een part-time baan) kunstge schiedenis te gaan studeren. „Toen wist ik eindelijk wat ik echt leuk vond. Kunstgeschie denis is heel veelzijdig terwijl je er ook in de praktijk mee uit de voeten kunt via musea en tentoonstellingen' Renée is inmiddels derde-jaars student. In al die jaren hield ze af en toe contact met,haar vroe gere geschiedenisleraar uit Zierikzee. „Daarom moest ik gelijk aan hem denken toen ik hoorde dat je als oud-leerling via Cum Laude je vroegere le raar kon uitdagen". Renée bel de haar oud-klasgenote Caro- lien Deist met het voorstel om samen met de geschiedenisle raar aan de quiz deel te nemen. „Jan was gelijk heel enthou siast toen hij werd benaderd door Joop van den Ende Pro ductions". Carolien, die aan vankelijk al wat aarzelend rea geerde, trok zich terug toen de producers besloten dat niet twee maar één leerling zich moest meten met een leer kracht. De quiz wordt gepresenteerd in het decor van een oude school klas en ook de inhoud is ge richt op oude schoolkennis die televisiekijkers via Cum Lau de kunnen ophalen. Dat houdt in dat leerling en leraar eerst via vier rondes hun kennis van Nederlandse taal, sport, maat schappijleer en geografie me ten voor de specialisatie van de leerling aan bod komt in de eindronde. Renée Korbee en Jan van Dijk werden op het programma voorbereid via een screentest waarbij zij door een panel van acht mensen werden onderworpen aan een soort kruisverhoor. „Zo gaan ze na wat je weet en of je spontaan overkomt". Renée vond de vra gen die tijdens de screentest werden gesteld gemakkelijker dan die tijdens de opname van het televisieprogramma aan de orde kwamen. „Je moest toen onder meer pro beren om tien voetbaltrainers te noemen. Ik wist er maar drie". Het (televisieprogramma werd 27 juli opgenomen in de studio's van Joop van den Ende in Aalsmeer. „Dat was dood eng hoor. Veel erger dan een tentamen, waarbij je een van de velen bent. Hier zit je in je eentje met twintig bekenden op de publieke tribune waar voor je niet wilt afgaan. Je wordt heel zwaar opgemaakt en helemaal gedrild. Hoe je moet zitten, hoe je moet kij ken. Wanneer je tijdens de op name je hoofd de verkeerde kant zou opdraaien verdring je Jos Brink van het beeld. Ik was doodzenuwachtig, maar op een gegeven moment gleed dat he lemaal van me af. „ïben dacht ik: je moet nu want je hebt het zelf gewild. Niemand heeft je gedwongen". Enthousiast Het optreden voor televisie be viel Renée toen zelfs zo goed dat ze enthousiast werd voor dit medium. „Ik zou best iets voor televisie willen doen. Een cultuurprogramma samenstel len of presenteren, zolang het maar niet oppervlakkig is. Het leukste lijkt me een televisie programma voor jongeren". Ze vond het ook heel leuk om in contact te komen met de ande- Renée Korbee-van der Mark: van Houdt). re deelnemers aan de quiz, waarvan in één dag diverse af leveringen worden opgenomen. „Er was een leraar bij van tachtig en een hele intelligente, Kunstgeschiedenis is heel veelzijdig en je kunt er ook in de praktijk mee uit de voeten(Foto: Joop yuppie-achtige student, die heel nerveus was". Renée mag niet vertellen of zij de krachtmeting waarvoor ze Jan van Dijk uitnodigde heeft gewonnen. „Ik moest een con tract ondertekenen om te voor komen dat de uitslag voor de televisie-uitzending in de pu bliciteit zou komen". Op maan dag 27 september kan iedereen het zelf zien. Vanaf 22.35 uur wanneer de NCRV via Neder land 1 het programma Cum Laude met Jos Brink uitzendt. RENESSE - „De mensen die paardrijden zien we hier altijd wel. Maar we zouden graag wat meer publiek naar de manege trekken. Mensen die naar de dressuur- en springwedstrijden komen kijken of die zomaar eens binnenlopen in de manege en de kantine", aldus de voorzitter van de ruitervereniging Renesse Rinus Dalebout uit Serooskerke. Vanuit het doel de manege meer toegankelijk te maken voor een groter publiek wordt op zaterdag 18 september in manege Grol te Renesse een rodeo-party gehouden. Een informele feest avond waarbij geen activiteiten met echte paarden op het programma staan. Wel rodeo-wedstrijden op een mechanische stier, country- en westernmuziek, een rad van avontuur, een kop van Jut en een jury beoordeling van de best geklede cowboy en cowgirl. Het initiatief voor het evene ment ging uit van de ruiterver eniging Renesse en manege Grol en kon worden gereali seerd dank zij de medewerking van hoofdsponsor restaurant 't Seepaerdje en co-sponsors Be- ba bedrijfskleding, Doe-land Renesse, Fasol transport Re- nesse en VOAC Accu's. Grote promotor van de rodeo-party is Leo van Oosten uit Zierikzee, lid van de rv Renesse en sinds enkele maanden lid van de eve nementencommissie van de ruitervereniging. Hij kwam op het idee om de jaarlijkse af sluiting van de zomermaanden in een wat groter verband te or ganiseren dan alleen voor de eigen leden. „Het leek ons leuk om een uitgaansavond te hou den voor de paardenliefheb bers en het publiek van heel Schouwen-Duiveland. Zodat men elkaar eens op een meer informele manier kan ontmoe ten en kennis maken met de manege". Een dergelijk evenement is vol gens Van Oosten heel geschikt om het verenigingsleven nieuw leven in te blazen en de ruiter sport te promoten. „Wanneer mensen hier eenmaal zijn bin- nengeweest voor een gezellig evenement, wordt de drempel om wat vaker te komen lager". Meer aanloop kan zelfs nieuwe leden opleveren. Dat ervoeren de bestuursleden door de de monstratieavonden ponyrij den, waarvoor men kinderen De organisatoren van de rodeo-party zijn al helemaal in de juiste stemming voor het evenement. Rechts voorzitter RV Renesse Ri nus Dalebout. op paard Leo van Oosten van de evenementencom missie. (Foto: Marijke Folkertsma). en hun ouders uitnodigde die wel eens in de manege rondlie pen. „Men vond het heel leuk en we hebben er wel tien nieu we leden aan over gehouden". De RV Renesse telt momenteel ongeveer negentig leden. Een groot deel daarvan werkt mee aan het welslagen van de ro deo-party. „We verwachten ongeveer. drie- Éi vierhonderd bezoekers". Ter gelegenheid van het evenement wordt de ongeveer achthon derd vierkante meter grote ma negehal grotendeels belegd met een plankenvloer. Daar voor komt een podiumwagen te staan waarop de beide muziek groepen; een country- en westerngroep en de Willem Lemsom Rekels optreden. Op het planken plateau wordt een terras met parasols gemaakt en aan de zijkanten komen kra men en een ronde bar te staan waar de bedrijven die de rodeo- party sponsoren de nodige hap jes en drankjes verkopen. Het geheel wordt gezellig gemaakt met bloemen en sfeerverlich ting. De mechanische stier, die een van de belangrijke elementen van de rodeo-party vormt, wordt opgesteld aan het begin van de manegehal. Rondom het gevaarte komt een luchtkus sen, zodat de berijders die wor den afgeworpen niet al te hard neerkomen. De rodeo-party is van 18.00 tot 01.00 uur. Het eve nement begint met rodeo wedstrijden voor kinderen tot veertien jaar in combinatie met pannekoeken eten. Niet lang na aanvang van de rodeo party begint ook het rad van avontuur te draaien en bezoe kers kunnen hun kracht uitle ven op de kop van Jut. Senioren Om ongeveer 22.00 uur zijn de rodeowedstrijden voor senio ren gepland. Deelnemers vanaf veertien jaar mogen in volgor de van aanmelding plaatsne men op het mechanische ge- i vaarte. De heftigheid van de bewegingen die het maakt kun nen worden ingesteld. Dat houdt in dat deelnemers die een minuut op de stier kun nen blijven zitten, verder mo gen naar de volgende ronde waarbij het mechanische dier weer wat harder springt. De score wordt opgenomen met stopwatch en nauwkeurig op getekend op een scorebord. Bezoekers in stijl gekleed In verband met de aard van de avond wordt het op prijs ge steld dat bezoekers in stijl ge kleed komen. Dat wil in dit ge val zeggen in nonchalante country-stijl of als cowboy of cowgirl. „We zijn van plan om stropdassen die worden gedra gen af te knippen", aldus van Oosten en Dalebout. Een jury bestaande uit sponsors van het evenement beoordeelt de outfit van de als cowboy en cowgirl geklede bezoekers en stelt daarvoor een prijs beschik baar. Wellicht wordt tijdens het evenement ook nog een beste danskoppel uitgeroepen, maar in elk geval bestaat tij dens de rodeo-party de gele genheid tot dansen. De ruitervereniging Renesse heeft voor het evenement de le den van de vier andere ruiter- verenigingen op Schouwen- Duiveland uitgenodigd en twee ruiterverenigingen van Noord- en Zuid Beveland. Ver der is de toegang vrij voor iede re andere belangstellende van Schouwen-Duiveland. „We heb ben dit bewust gepland na het toeristenseizoen omdat we er vooral een evenement voor de bevolking van Schouwen-Dui veland van wilden maken", al dus Van Oosten en Dalebout. Wanneer de rodeo-party een succes wordt wil men voortaan jaarlijks aan het eind van de zomer in de manege een party voor een groter publiek organi seren. Advertentie Dagelijks 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur GOES - MIDDELBURG - ZIERIKZEE - MIDDELHARNIS 01100 - 20176 30428 01180 - 38370 01110 - 15425 NEELTJE JANS - De herfst nadert al. Langzaam maar ze ker krijgt Neeltje Jans haar herfsttooi. De zeekraal kleurt rood, de pluizen van de distels zorgen voor een zilveren schijn. Zo is iedere maand de sfeer weer anders en blijft het een eiland om van te genieten. De vereniging Natuurmonu menten en het Zeeuwse Land schap houden in de maand sep tember nog excursies door het boeiende natuurgebied van het nog jonge eiland Neeltje Jans tussen Schouwen en Noord-Be veland. Na de voltooiing van de bouw van de Stormvloedke ring in de Oosterschelde bleef het voormalige werkeiland Neeltje Jans als een soort nie mandsland achter. Natuurmo numenten en Het Zeeuwse Landschap zijn daar, bij gestaan door anderen, op in gesprongen met de ontwikke ling van plannen voor de aan leg van een duinlandschap. Dit landschap representeert de verschillende kustlandschap pen die voorkomen in het Del tagebied. Inmiddels is het grootste deel van het project gerealiseerd. Behalve een cen traal gelegen duinlandschap met een duinmeer zijn onder meer een vogeleiland en een slufter aangelegd. Pionieren Het gebied is in een pioniersfa se. Wind en water geven er ver der vorm aan, planten zijn nog schaars. De manieren van over leven en verspreiden van de planten die bij deze pioniersfa se horen zijn heel apart. De voortdurende ontwikkelingen maken het eiland tot een bij zonder boeiend natuurgebied. Hoe boeiend, ontdekt u tijdens de excursie, met het oog voor details van de excursieleider. Iedere dinsdagmorgen om 10.00 uur, iedere woensdagmid dag om 14.00 uur en de derde zondagmiddag, negentien sep tember om 14.00 uur, vertrekt de excursie vanaf het bord aan de rand van de natuur op de 'bovenste' parkeerplaats voor Delta Expo (bij de ongebruikte pijler. Aanmelden vooraf is niet nodig. Groepen kunnen excursie aanvragen bij me vrouw R Sloof, 01119-5431 ZIERIKZEE - Zaterdag 18 sep tember van 10.00 tot 16.00 uur staat de afdeling Schouwen- Duiveland van de FNV met een stand onder de Beuze in Zierikzee. Daarbij wordt informatie ver strekt over de FNV-vakbonds- school. een opleiding waarbij vrijwilligers worden geïnfor meerd over verschillende as pecten van het vakbondswerk, zoals sociale wetgeving en spreken in het openbaar. De- zeffde zaken komen aan de or de tijdens een informatieavond van de afdeling Schouwen-Dui veland van de FNV op donder dag 30 september in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Nz in Zierikzee. De informatie avond begint om 19.30 uur. Advertentie Staten Spaarrekening STATENBANK HOLLAND N V. HOGE RENTE VRU OPNEEMBAAR GEEN MINIMUM INLEG INLICHTINGEN TELEFOON 01110-12605 ZIERIKZEE - Op initiatief van de stichting Yogacentrum Rot terdam worden in Zierikzee en Haamstede cursussen gehou den waarbij de totale yoga- methode centraal staat. In Burgh-Haamstede worden de lessen vanaf donderdag 23 september wekelijks gehouden in De Schutse en in Zierikzee vanaf maandag 20 september in het kruisgebouw aan het Jannewekken. De lessen worden gegeven door ervaren leerkrachten en zij zijn geschikt voor mensen van alle leeftijden. In het jaar van de ouderen roepen de organisato ren met name mensen van deze leeftijdsgroep op om aan yoga te doen. Ook voor hen is het be langrijk om zowel lichaam als geest in goede conditie te hou den. De lessen duren steeds van 20.15 tot 21.15 uur. Belangstel lenden kunnen voor aanmeb ding of nadere informatie con tact opnemen met V. en .T. Mon- teban, telefoonnummer 01115- 1306. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 G kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,- D jaarabonnement f 183.— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats. telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. -1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1