WEEKEND RECEPT Schilderijen Paul Franssen in Surfcentrum Brouwersdam lieve mensen Vakantiepondjes wegen zwaar Nieuw model loofklapper Betonmortel Grevelingen bestaat een kwart eeuw ZAKEN-WEREL Uitgebreide collectie surftaferelen in acryl van 2 tot en met 15 oktober Gebraden gehakt met tomatensaus Nieuw seizoen Philatelica Begrip in regionale bouwwereld Behandeling als een VIP WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 11 Een kilo witlof en een komkommer graag geeft u ook maar een bloemkool die eet ik dan vandaag. Wat verse peterselie en een pondje prei de groenteboer wordt razend "wat denkt u wel van mij?" "Ik ben al jaren slager zij het in 't klein maar voor al uw groenten moet u bij de bakker zijn." Langeweg ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - De zomervakantie is weer voorbij. Wat rest zijn de zoete herinneringen en de extra pondjes, want tijdens de vakantie nemen de Nederlanders het er goed van. De consumptie van met name ijs en drank is enorm tijdens de zomer, terwijl er heel veel gesnackt wordt. Daarom beslui ten veel Nederlanders om na de zomervakantie te gaan afslanken. Een van de mogelijkheden daarvoor is de Malsovit slank- kuur. De kuur omvat een 1200 calorieën dieet, waarbij men alle essentiële voedingsstoffen naar binnen krijgt. Dat is heel belangrijk, want het lichaam komt niets te kort. De ba sismaaltijden bestaan uit be legd Malsovit slank-brood, aangevuld met bijvoorbeeld yoghurt, bouillon, groente, fruit en vis. Men mag alles blij ven eten en drinken, behalve snoep, snacks en alcohol. De kuur gaat uit van de gezond heid. De grootste tegenstander van afslanken is het hongergevoel. De meeste mensen komen daardoor al snel weer in de ver leiding. Juist daarom is de kuur een van de meest geschik te diëten. Het Malsovit slank- brood is heel voedzaam dank zij de voedingsvezel fibrex, waardoor het hongergevoel geen kans krijgt. De basis van de kuur bestaat uit Malsovit slank-brood en de Malsovit kuurdoos. Deze kuurdoos be vat onder meer broodbeleg, koek, kelptabletten, groente bouillon en het Malsovit Kuur- boekje. Dit boekje bevat alle informatie over afslanken met Malsovit. Malsovit produkten zijn verkrijgbaar bij de warme bakker. IJMUIDEN - Een Katwijks vis sersschip heeft het afgelopen weekeinde het stoffelijk over schot gevonden van de omge brachte kapitein van de Duitse vrachtvaarder Barbel. OUDDORP/SCHARENDIJKE - In de periode van zaterdag- 2 tot en met vrijdag 15 oktober is in het Surfcen trum Brouwersdam een uitgebreide collectie surftaferelen in acryl te bezichtigen. Het gaat om schilderijen van de 28-jarige Paul Franssen. Sinds de ingebruikname van het nieuwe gebouw, in het afgelopen voorjaar, worden de wanden van het surfcentrum permanent gesierd door schilderijen van Franssen. In verband met de expositie in oktober wordt de hoeveelheid werken van de schilder die in het surfcentrum hangt, aanzien lijk uitgebreid. In tegenstelling tot de meeste andere kunstenaars schildert Paul Franssen niet met een schildersezel, maar zittend op de grond. Regelmatig is hij met verf en papier te vinden aan de Kabbelaarsbank of aan het strand bij de Noordzee. Als surfer in hart en nieren heeft hij bij zijn creatieve werk zaamheden de zee nodig. Via zijn schilderijen geeft hij vorm aan zijn verlangen naar wind en golven. Zo maakt hij onder meer kleurrijke afbeeldingen van tabletops, loops en golfrit- ten van surfers. Zes jaar geleden werkte Paul Franssen nog bij een bedrijf in Venlo dat surfplanken produ ceert. Daarnaast studeerde hij voor tekenleraar. Vanwege een allergie voor materialen die worden gebruikt bij de pro- duktie van surfplanken moest hij met zijn werkzaamheden ophouden. De Limburger be gon zich toe te leggen op het maken van schilderijen, voor namelijk stillevens. Via kunst handelaren werden die ver kocht en met de opbrengst maakte de schilder reizen naar Frankrijk, Spanje en Portugal waar hij de surfgebieden be zocht. Onder invloed van surfvrien- den en mede-kunstenaars kreeg hij de techniek onder de knie om het gevoel dat zijn sport bij hem opriep vast te leggen met verf. Zijn instelling ten aanzien van het schilderen veranderde hierdoor. In plaats van werken in opdracht ging hij vooral schilderen wat hij voelde en zag tijden het 'afrij den van de golven'. Sinds enke le maanden verblijft Paul Franssen bij een vriend in Re- nesse en maakt zijn kunstwer ken aan de Schouwse Noord zeekust. Het is zijn bedoeling om eind oktober weer naar het zuidelij ke surfgebied Thrifa te gaan met zijn customboard. Voor die tijd kunnen belang stellenden dagelijks terecht in het Surfcentrum Brouwersdam om zijn schilderijen te bekij ken. Het gebouw ligt aan het Grevelingenmeer tussen Oud- dorp en Scharendijke aan Port Zélande 1. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 25 augustus zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- M. C. van Vessem, Korte Ring 23, Bruinisse De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- S. Poortvliet, Vroonweg 29, Dirksland De derde prijs: Een waardebon van f 10,- J. Rentier, Phoenixstraat 23, Ouwerkerk De sleutelwoorden van de puzzel van 25 augustus zijn: Pak vooral sla De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 24 september in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. wanbegrip; 7. voldoende; 8. handelwijze om te beginnen; 10. Evangelische Volkspartij; 12. als in een kleine woonkern; 13. wetering; 14. buidelbeer; 15. groot hert; 17. gelijkmatig: 18. nonsens; 19. oogziekte; 21. ri vier in Afrika; 23. inwoner van een Nederlandse provincie. 24. bijbelse kust plaats in Klein-Azië; 25. Europese hoofdstad; 26. lofdicht; 28. beoefenaar van een bepaald bordspel; 30. onderzoek naar kennis en/of bekwaamheid van iemand; 32. vorstelijke begraafplaats. Verticaal: 1. honingdrank; 2. beëindigen; 3. landbouwwerktuig; 4. schrede; 5. vastgesteld belastingbedrag; 6. projectieplaaije; 7. afgericht; 9. scheeps jongen voor het bikken; 11. zorgen voor (deelwoord): 13. bodeminzinking; 16. verdroogde; 20. het zomen afmaken; 22. gepast en netjes; 26. Algerijnse kustplaats; 27. op een keer; 29. woonplaats; 31. priemgetal. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes: 25, 18, 3, 2 en 1, 5, 7 en 1, 31, 24. STAD AAN 'T HARINGVLIET - De landbouwwerktuigenfabriek te Stad aan 't Haringvliet Rumptstad Industries BV heeft een nieuw model loofklapper aan haar programma toegevoegd. Het gaat om een tweerijige loofklapper met zijafvoer. De loofklapper wordt voorop de trekker ge monteerd, zodat in één werkgang zowel het loof kan worden geklapt als de aardappelen kunnen worden gerooid. Het geklapte loof wordt door de zijafvoer naar het reeds gerooide land afgevoerd. De frontlader is in standaarduitvoering voorzien van twee dieptestelwielen en een 1000-toeren tandwielkast. MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Het is dit jaar 25 jaar geleden dat het bedrijf Betonmortel Grevelingen uit Middelharnis de eerste betonmortel fabriceerde en leverde. Het bedrijf begon in 1968 met een centrale in Middelharnis, een jaar later begon de produktie in Zierikzee. In Middelharnis werd de centrale geves tigd op het opslagterrein van Esselink Bouwmaterialen, destijds op een smalle strook grond langs het Havenkanaal. In Zierikzee begon de eerste centrale op het terrein van voorheen Van Dijk Bouwstoffen aan de Scheepstimmerdijk. ZIERIKZEE - Het nieuwe sei zoen staat in de startblokken voor de afdeling Schouwen- Duiveland van de Internatio nale Vereniging Philatelica. De eerste vergadering staat ge pland voor maandag 20 sep tember in de vergaderruimte van het Scouting-gebouw aan de Van Veenlaan in Zierikzee. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer een veiling en een verloting. In oktober wordt geep verenigingsavond gehouden in verband met de postzegeltentoonstel ling/beurs die in het kader van de Dag van de Postzegel door de afdeling gehouden wordt op 9 en 10 oktober, ook weer in het Scouting-gebouw. De beurs is geopend zaterdag 9 oktober van 10.00 - 17.00 uur en zondag 10 oktober van 10.00 -16.00 uur. Tbr gelegenheid van het 250- jarig bestaan van de Regio VII van de Nederlandse Bond van Filatelisten-Verenigingen wordt volgend jaar een ten toonstelling op poten gezet met als thema Zee-Land-Water en Wind. Het is de bedoeling dat deze expositie van 18 tot eh met 20 maart 1994 gehouden wordt in de gebouwen van Delta Ex po op Neeltje Jans. Reeds enkele weken na de start te Middelharnis verongelukte een mixer. Nadat de chauffeur op de Stadse diek moest uit wijken voor een tegenligger raakte het gevaarte met vier kubieke meter beton als top- wicht van de weg en belandde ondersteboven in de sloot. De spoedig gealarmeerde brand weer spoot in korte tijd de trommel schoon, zodat de be ton niet op de verkeerde plaats kon verharden. In 1971 werd de centrale in Mid delharnis overgeplaatst naar een terrein aan de binnenhaven in Stellendam. De centrale in Zierikzee verhuisde in 1981 naar het Industrieterrein-Zuid. Onder leiding van de toenmali ge bedrijfsleider de heer A. W. de Ronde werd de kant en kla re betonmortel een begrip bij de bouwwereld op Goeree- Overflakkee en Schouwen- Duiveland. Binnen het bedrijf vindt conti nue kwaliteitsbewaking plaats. Hiervoor is een beton- technoloog in dienst, die de sa menstellingen berekent, de grondstoffen inspecteert en door middel van moderne be- proevingsapparatuur de kwali teit van het eindprodukt regel matig controleert. van een brug of een flatgebouw instort. Dit kan een gevolg zijn van een slechte fundering, van een ondeskundige berekening, van constructiefouten, maar ook van slechte kwaliteit be ton. Dankzij de strenge eisen en regelgeving komt dit in Ne derland gelukkig zelden of nooit voor. Enkele jaren geleden werd de Betoncentrale te Stellendam geheel vernieuwd. In later sta dium werd de hele installatie computergestuurd. Momenteel wordt zelfs gewerkt met rit- planning en indeling van de dagprodukiies via een compu ter. In de beginjaren werd ge start met mixers die vier ku bieke meter beton mee konden nemen. Later kwamen de ty pen van zes kubieke meter ter wijl momenteel tien kubieke meter mixers in het wagenpark zijn opgenomen. De gele mixers met de groen-witte trommels zijn een bekend ver schijnsel op de Flakkeese en Schouwen-Duivelandse wegen. Gedurende een aantal jaren was ook een mixer met vaste transportband in gebruik. Hiermee' kon de Betonmortel op grotere afstand van de ver harde weg worden gelost. Mo menteel is de nieuwe pomp- mixer het vlaggeschip van het bedrijf. Uitgevoerd in de zeven kleuren van de regenboog en uitgerust met een complete be- tonpompinstallatie wordt via slangen het beton verpompt tot de 35 meter vanaf de mixer. Het. traditionele kruien van be ton behoort hiermee voorgoed tot het verleden. Het bedrijf heeft tien goed op geleide en goed gemotiveerde medewerkers. C. Both, als be drijfsleider, werkt dagelijks met chauffeurs, mengmeesters, een transportleider en een be- tontechnoloog. Ervaring Als man van het eerste uur viert Kees van Felius te Zierik zee dit jaar zijn 25-jarig be- drijfsjubileum. Niet alleen hij maar vele andere r- Jewerkers hebben reeds een iange staat van dienst bij het bedrijf. Voor de afnemers betekent dat, dat er gewerkt wordt door mensen met een grote en langdurige er varing. ■Ceree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland Wie zou niet eens lekker wg willen zakken in de stoelen van een dergelijke limousine. MIDDELHARNIS - Re-Cars Auto-hifi-centre is sinds drie jaar gevestigd in de Nieuwstraat in Middelharnis. Buiten deze vestiging bezit eige naar Eric Leeuwenburgh nog drie andere vesti gingen in respectievelijk Oud-Beijerland, Hei- nenoord en sinds kort ook in Ridderkerk. De hoofdzaken van Re-Cars bestaat uit het inbouwen van exclusieve hifi-apparatuur in auto's. Dat er hiervoor vrij wel geen grenzen bestaan bewijst het feit, dat Leeuwen burgh momenteel bfcig is met het inbouwen van een instal latie van zo om en nabij de 40.000 gulden. De merken die men in de winkel aan de Nieuwstraat aantreft zijn onder meer Kenwood, JBL, Alpine, Clarion, Pioneer en Sony. Daarnaast verkoopt en installeert hij auto-alarmen, - telefoons en exclusieve accessoires. Hiernaast kan men zich bij Re-cars als een echte VIP laten behandelen. Hiervoor stelt Leeuwenburgh een schitterende Limousine, een Lincoln stretch, van maar liefst 7.40 meter lang ter beschikking. Dit wel zeer luxe vervoermiddel voor vier personen plus chauffeur is onder meer uitgerust met airconditioning, bar, tv met video, uitgebreide stereo-in stallatie en luxe fauteuils. Door een scherm is de auto in twee aparte ruimten te verdelen waardoor de inzittenden zich af kunnen zonderen van de chauffeur, die bij de huur prijs inbegrepen zit. De Limousine wordt voor uiteenlopende gebeurtenissen ge bruikt, maar in het algemeen zit er wel een feestelijk tintje aan, zoals bijvoorbeeld het geval is bij een vrijgezellen- feestje, een jubileum en natuurlijk bij een bruiloft. Vooral voor laatstgenoemd wordt er veelvuldig van de Lincoln ge bruik gemaakt. Volgens Leeuwenburgh is de auto op vrij dag bijna al voor het gehele volgende jaar verhuurd. Maar hoe kan dit ook anders, want wie wil er nu niet in een der gelijke auto naar het stadhuis gereden worden? De beide centrales van Beton mortel Grevelingen staan on der periodieke controle van de landelijke Betonvereniging. ja ren geleden werd het certifi caat van de Betonvereniging reeds ontvangen zodat al lange tijd gecertificeerde betonmor tel wordt geleverd. Wat het gevolg van slechte kwaliteit beton kan zijn, wordt merkbaar als er een gedeelte De pompmixer levert snel beton op de meest lastige plaatsen. Weinig organisatie vooraf en veel besparing in tijd en mankracht. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram gebraden gehakt, in 4 dikke plakken 120 gram groene kool 120 gram witte kool 120 gram paksoi 1 tomaat 1 eetlepel geroosterde pijn appelpitjes 4 kerveltakjes 4 eetlepels maïsolie 20 gram bloem witte peper uit de molen zout Voor de tomatensaus: 3 deciliter tomatensap 1 deciliter room 1 deciliter witte wijn 1 deciliter bouillon 20 gram boter of margarine Snijd de koolsoorten aan reepjes van circa vijf keer een halve centimeter. Fuit de witte en groene kool in een kwart van de maïsolie aan, zonder te kleuren. Voeg op het laatste moment de gesneden paksoi toe en breng het geheel met zout en peper op smaak. Bestrooi de plakken gebra den gehakt met bloem en bak ze in de resterende maïsolie goudbruin. Schep de warme gegaarde kool op het bord en leg op elk bord één warme schijf gebraden gehakt. Kook de tomaten sap iets in. Voeg de room, witte wijn en bouillon toe. Breng de saus op smaak met peper en zout en klop er op het laatst een klontje bo ter door. Omring het gehakt met de wanne tomatensaus. Gameer het geheel met de partjes tomaat, kerveltak jes en de geroosterde pijn appelpitjes. Lekker met gekookte kriel tjes. Tip; Een actueel alternatief voor gebraden gehakt is bloed worst. Ook kunnen boter hamworst en luncheon meat worden geblaiikt. Als, zoals in dit recept, de rechthoeki ge plakken rond worden uitgestoken, dan kunt u de snippers vleeswaar verwer ken in een salade of een pastaschotel. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2760 kJ (660 kcal) Eiwit: 23 gram Vet: 57 gram Koolhydraten: 15 gram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11