Fancy-fair Luncani succesvol Schemering dichters Leden van Natuur- en Vogelwacht bekijken vogeltrek in volle gang 0) 0) DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 NR 25426 5 JB FOTO JOOP VAN HOUDT SEROOSKERKE - Een twintigtal meer en minder geoefende vogelaars deed af gelopen zaterdag mee aan een door de vogel werkgroep van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland georganiseerde vogeltrekexcursie bij de Flaauwers- inlaag. Honderden in de inlaag en het aangrenzende grasland vertoevende bo- gels zorgden ervoor dat de excursiegangers geen spijt kregen van hun ochtendje turen en gluren in de frisse najaarswind. „Trekvogels lijden een steeds moeizamer bestaan. Rust- en fourageergebieden langs de trekroutes naar het warme zui den worden alsmaar schaarser en in vele landen worden de kwetsbare dieren nog altijd ge schoten of gevangen", aldus de inleidende woorden van Leo Tromper, die samen met Rinus van 't Hof als excursieleider optrad. Hij vertelde verder dat de we reldwijde vogelbeschermings organisatie Birdlife het pro bleem mondiaal onder de aan dacht wil brengen door een In ternationale Trekvogeldag te organiseren. Hieraan zal ook Vogelbescherming Nederland meewerken. De aktiedag wordt gehouden op 10 oktober. Hoewel rond dat tijdstip de na jaarstrek het grootst zal zijn, waren ook zaterdag al veel doortrekkende zangertjes en steltlopers in het excursiege- bied te vinden. Naast de altijd aanwezige zêêlieven - schouws voor scholeksters - konden soorten als kemphaan, bont- bekplevier en zilverplevier ge noteerd worden. Van de eend- achtigen waren onder meer wintertaling en smient verte genwoordigd, terwijl een vijf tigtal kluten zich op veilige af stand in het midden van de in laagpias liet gadeslaan. Clubjes druk kwebbelende putters dwarrelden rakelings over de dijk en streken neer op de distels op een der eilandjes waar zes blauwe reigers, keu rig op rij, alles ogenschijnlijk maar gewoon aan zich voorbij lieten gaan. Opgeschrikt door een helikop ter in de verte, stegen grote groepen wulpen en grutto's op uit het Prunjegebied en pas seerden met hoorbare vleu gelslag richting Flaauwers. Onverwachte waarnemingen waren er ook, zoals die van een haastig overvliegende boom valk en de op een paaltje aan een muis plukkende torenvalk. Opmerkelijk èn komisch was het baltsgedrag van een kievit- tenpaar in de inlaag. Allemaal zaken die het vogelkijken leuk en het meemaken van zo'n ex cursie de moeite waard maken. ZIERIKZEE Concert Julya Lo'ko band Op zaterdag 18jS^ptember is in het podium voor muziek en theater Brogum te Zierikzee een optreden van de band Ju lya Lo'ko Band. De zangeres Julya Lo'ko werd bekend door optredens als backing voca- liste en door solo-optredens. Zij maakte deel uit van Hans Vermeulen's Rainbow Train en werkte mee aan de Labyrinth lp. Het nummer Help me out hiervan stond zes weken in de Amerikaanse Top honderd. De zangeres treedt in Zierikzee op met de muzikanten Erwin van Ligten en Ton Dijkman. Het concert begint om 22.00 uur. WESTERSCHOUWEN najaarsstrandwandeling op het strand bij Westerschouwen. Dit is voor hondenliefhebbers een gelegenheid om een wande ling langs het strand te maken en te genieten van het schouw spel van een zeer groot aantal ravottende honden. De terug tocht gaat door de duinen en bossen en uiteraard moeten de honden hier aan de lijn. De wandeling start om 14.00 uur op het parkeerterrein voorbij de Rotonde. Om er te komen volgt men de ANWB-borden richting Westerschouwen. RENESSE Najaarsstrandwandeling Zaterdag 2 oktober houdt de Kynologenclub Zeeland een ZIERIKZEE - Het initiatief van de kerkeraad van de Hervormde wijkgemeente Zierikzee om een hulpactie op touw te zetten voor het Roemeense dorp Luncatii was een succes. De rommelmarkt en de gezellige fancy-fair achter de Beuze in Zierikzee mocht zich ver heugen in een behoorlijke belangstelling. De telling van de opbrengst was tot nu f 5313,- Tot grote vreugde van de organisatoren komen er nog steeds giften binnen. Veel belangstelling trokken ook de zelfgemaakte kaarten van één van de 25 vrijwilligers, Gerry Beilsma. Zij maakt kleine zahdschilderijtjes op wenskaarten en kaarten met een gehaakt randjehiervan heeft zij voor ruim f 300.- verkocht. Er waren spelletjes te doen voorde kinderen en een rad van avontuur. De iverkgroep is al twee jaar bezig met acties voeren voor Roemenië. (Foto: Marijke Folkertsma). Klaverjassen De klaverjas vereniging Trouw moet blijken uit Renesse is weer begonnen met het nieuwe winterseizoen. Iedere donder dag vanaf 20.00 uur komen de leden van de vereniging bijeen in ï-estaurant 't Wapen van Re- nesse. Er wordt gespeeld in competitieverband en af en toe klaverjast men voor prijzen. De eerste bijeenkomst is op donderdag 16 september. Be langstellenden die lid willen worden van de vereniging kun nen naar die bijeenkomst ko men of zich telefonisch aanmel den via 01116-1482. BROUWERSHAVEN Bazar Sint Nicolaaskerk De bazar die tijdens Monumen- tendag werd gehouden in de Sint Nicolaaskerk te Brou wershaven heeft netto bijna 7500 gulden opgebracht. De or ganisator van het evenement, de kerkvoogdij van de Neder landse Hervormde Kerk Brou wershaven, bedankt iedereen die door deelname aan het eve nement aan dit resultaat bij droeg. Het was dit jaar de vijf de, en tevens laatste keer dat in de kerk een bazar werd gehou den. Volgend jaar is de restau ratie van het monument ge reed. De leden van de Her vormde Kerk zetten hun activi teiten voor inzameling van geld voor de restauratie dan op een andere manier voort. NIEUWERKERK Verkoping lingerie Op woensdag 15 september wordt in de zaal van de Gere formeerde Gemeente in Neder land aan de Stationstraat te Nieuwerkerk een verkoping van lingerie en keukentextiel gehouden. De opbrengst is be stemd voor de stichting Adul- lam die zich bezig houdt met de gehandicaptenzorg. Van 19.30 tot 21.00 uur. Ouderensoos Op dinsdag 21 september be gint in Nieuwerkerk weer het nieuwe winterseizoen van de ANBO-soos voor senioren. Men komt vanaf 14.00 uur bijeen in Ons Dorpshuis voor een gezel lige middag. Behalve de men sen die al langer lid zijn van de soos zijn ook nieuwe belang stellenden welkom. De Tekenaers De teken- eri schilderclub De Tekenaers begint op dinsdag 21 september weer met de weke lijkse clubavonden in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Op deze avonden probeert men el kaar de fijne kneepjes van te kenen en schilderen te leren. De volgende technieken komen daarbij aan bod: olieverf, aquarel, pentekenen en schil deren op zijde. Behalve het op doen en verdiepen van vaardig heden staat gezelligheid en ontspanning centraal bij de Te kenaers. Het motto is Niets moet, alles mag. Belangstel lenden die lid willen worden zijn welkom op dinsdag 21 sep tember vanaf 20.00 uur in de kleine zal van Ons Dorpshuis. Men kan ook even bellen via 01114-2014. BRUINISSE Motorjacht op klippen Afgelopen zaterdagavond om streeks elf uur kreeg schipper R. van het motorjacht 'Angeli- que' na het verlaten van de Bruse haven met storing aan de keerkoppeling te kampen. Bij het inlopen van het Zijpe ver daagde het jacht stuurloos in de glooiing op de hoek van het 'Nieuwlandje' en liep verder geen noemenswaardige schade aan de scheepshuid op. De Bra bantse schipper die in zijn een tje aan boord verbleef ontstak direct nadat de problemen zich aandienden enkele handstakel lichten. Ook de vele decibels producerende scheepshoorn doorbrak al gauw de monotone stilte boven het mosseldorp. Om het alarm slaande jacht te bereiken ondernamen meerde re bewoners uit Bru-Oost een (barre spekgladde) voettocht door het nachtelijk duister, het vochtige gras en de vele royaal gelanceerde 'schapevlaaien' trotserend. Juist op het mo ment dat de eigenaar van een Bruse mosselkotter via het smalle schapepaadje arriveer de en zich bereid verklaarde om de gedupeerde schipper de haven in te loodsen kwam het sportvissersvaartuig 'Alba tros' van schipper W. de Graaf vanaf het Zijpe langszij. Daar het opkomend tij was dreef de 'Angelique' vrij snel vlot. De Albatros sleepte het motor jacht met als thuishaven Burghsluis zonder problemen de gemeentehaven binnen. Zo wel functionarissen van de Rijkspolitie te land als die ter zee (post Wemeldinge) kwamen zich ter plaatse op de hoogte stellen. Verkoping/rommelmarkt in 't Opper In verzorgingstehuis In 't Op per aan de Dokter de Kock- straat in Bruinisse wordt op woensdag 13 oktober en grote verkoping en rommelmarkt ge houden. De opbrengst komt ten goede van de dagverzor ging van In 't Opper. In het Bruse verzorgingstehuis wordt van alles te koop aangeboden zoals: leuke kado-artikelen, kaarten, snoep, verse oliebol len, koffie en limonade, heer lijke slaatjes en handwerkarti- kelen. Voor de jeugd is er een grabbelzak, touwtje trekken, hengelspel, KI aartje Kip en nog veel meer!! Iedereen is van harte welkom op woensdag 13 oktober 's mid dags van twee uur tot vijf uur en 's avonds van half zeven tot acht uur. In memoriam Aart Maaskant In zijn woning aan 't Hoefje in Bruinisse is scheepsbouwer Aart Maaskant in de nacht van 111 op 12 september aan de ge volgen van een ernstige ziekte op 60-jarige leeftijd overleden. Ongeveer vier maanden gele den ontdekten de doktoren bij Maaskant een ernstige kwaal, waarna het snel achteruit ging met de gezondheid van de alge meen directeur van Maaskant Shipyards. Een eerste operatie verliep aanvankelijk geslaagd, maar toen op 12 augustus een tweedeingreep plaats vond, werd duidelijk dat de doktoren niets meer voor hem konden doen. Aartt Maaskant werd op 16 augustus in 1933 geboren. Na het afronden van de lagere school volgde hij anderhalf jaar de ambachtschool in Zie rikzee. In 1948 kwam Aart op het juist door zijn vader Piet Maaskant opgerichte machine fabriekje 'Welgelegen' op de haven van Bruinisse terecht. Samen met zijn vader en zijn broer Piet legden zij gedrieën de basis voor het bedrijf in z'n huidige omvang. In de afgelo pen 45 jaar bouwde de firma Maaskant ongeveer 180 nieuwe schepen, voornamelijk voor de visserijsector. Op zaterdag 20 maart dit jaar stond Aart Maaskant met het bedrijf in de schijnwerpers, toen op de vestiging in Stellen dam het 45-jarig bestaan van Maaskant Shipyards werd ge vierd. Vanwege ondermeer zijn vooruitstrevend ondernemer schap en joviale persoonlijk heid speldde burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse op 29 april 1993, tijdens de traditio nele lintjesregen, Maaskant de versierselen op die bij de Rid derorde van Oranje Nassau be horen. Dinsdag 25 mei overhandigde de algemeen directeur de ei gendomspapieren aan Jan 't Mannetje van rederij Wed 't Mannetje en Zonen CV. Het werd de laatste overdracht van een hele serie Maaskant- I kotters, die Maaskant door de jaren heen vanaf de afbouwka- des in Bruinisse en Stellendam zag verdwijnen. Binnen de directie van Maas kant Shipyards treft men nu eeh' lege plaats van een mar kante scheepsbouwer, die na een werkzaam leven niet licht zal worden vergeten. Tbt voor kort vervulde. Aart Maaskant een voortrekkersrol bij de bouw van moderne vissersche pen en mede onder zijn leiding heeft het bedrijf steeds nieuwe ontwikkelingen op de markt gebracht, bijna een halve eeuw lang. VVD-vergadering Op maandag 20 september wordt in cfe Prins van Oranje te Goes een openbare vergade ring gehouden van het dage lijks bestuur van de Kamercen trale Zeeland van de VVD. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Op de agenda staat onder meer bespreking van de groslijst voor de Tweede Ka merverkiezing 1994 en de groslijst Europees parlement. Verder wordt de Zeeuwse Wa- terschapsraad besproken, een brochure van de zeven Zeeuwse waterschappen, de gemeente raadsverkiezingen en de water schapsverkiezingen. Handen Vaak machteloos om goed te doen, kunnen eind'loos schrapen Zij mogen helend werken, koen, VI ook scheren kale schapen Moederhanden zijn zo zacht, al zijn ze hard van zorgen. Bewegen teer zo 't kindje lacht, in hen blijft lief geborgen. Rusten vaak in moede schoot, zo aan het eind van 't leven. Wee, zo bij 't nad'ren van de dood. zij tot veel spijt verweven P. C. Noordhoek Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zicrikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. We denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3