Steeds meer gemeenten werken aan een landschapsbeleidsplan Uit 1900 daterende boerderij in centrum Zierikzee wordt afgebroken Voor het eerst ook gemeentedag in Bru Voor aanleg nieuwe straat en parkeerplaatsen Bevolkingsonderzoek borstkanker binnenkort van start in Zierikzee Jaarverslag Stichting Landschapsverzorging Zeeland: Auto slipt op rijksweg bij Bruinisse ZIERIKZEESCH E (j&jj NIEUWSBODE Kil i DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 NR 25426 De voorbereidingen voor afbraak van de boerderij op de hoek Zevengetijstraat/Hofferstraat/Ver- renïeuwstraat zijn volop bezig. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hoewel dat aan de buitenzijde nog niet direct is te zien, zijn giste ren (maandag) de werkzaamheden begonnen die moeten leiden tot afbraak van de boerderij op de hoek van de Hofferstraat/Verrenieuwstraat in het centrum van Zierikzee. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft beslist dat het uit onge veer 1900 daterende sterk vervallen gebouw moet wijken voor de aanleg van een nieuwe straat die de Verrenieuwstraat met de Zevengetijstraat verbindt. De hui dige, plaatselijk zeer smalle Hofferstraat die nu die functie vervult wordt een pleintje met een loopstrook voor voetgangers. De boerderij aan de Hof ferstraat is een van de laatst overgebleven boerderijen in de binnenstad van Zierikzee. Het gebouw werd rond de eeuw wisseling gebouwd. Vroeger bouwde men bewust een aantal boerderijen binnen de muren of wallen van een stad om er voor te zorgen dat de bevolking toch te eten zou hebben wan neer de stad belegerd was en daardoor afgesloten van de buitenwereld. De boerderij aan de Hofferstraat werd aan het begin van deze eeuw overigens ook een tijd gebruikt als auto garage. Dat is nu nog (enkele dagen) te zien aan de vele grote deuren die in de schuren zitten. Tijdens de watersnoodramp in 1953 vormde de boerderij een toevluchtsoord voor mensen en dieren omdat het gebouw door zijn hoge ligging niet in het wa ter kwam te staan. Opslagruimte De laatste jaren werden de bei de schuren die bij de boerderij- woning horen vooral gebruikt als opslagruimte. De gemeente Zierikzee kocht de boerderij in juni 1991 voor een bedrag van 250.000 gulden van de laatste eigenaar A. Z. Meerdink. Daar na bleek dat het provinciaal bestuur van Zeeland 7000 gul den uit de knelpuntenpot wil de meebetalen voor de renova tie van de hoek Hofferstraat/ Verrenieuwstraat/Zevengetij- straat, die door de afbraak van de boerderij mogelijk werd. Naar verwachting duren de sloopwerkzaamheden van de boerderij ongeveer twee we- Van 16 tot 30 september ligt het plan in het Zierikzeese stad huis ter inzage voor belangstel lenden. Die kunnen er op don derdag 30 september hun zegje over doen tijdens een hoorzit ting die wordt gehouden in het stadhuis. Wanneer de reacties die daarbij naar voren komen positief zijn, beginnen de werkzaamheden voor renova tie van de hoek Hofferstraat/ Verrenieuwstraat in oktober. Naar verwachting kan de op knapbeurt van het gebied in dat geval nog dit jaar worden afgerond. Wanneer de plannen doorgaan komt de hoek Verrenieuwstraat/Hofferstraat/Zevengetijstraat er zo uit te zien. (Tekening gemeente Zierikzee). Tijdens viering 525-jarig bestaan Bruinisse Voor vrouwen van vijftig tot zeventig jaar ZIERIKZEE - De komende week ontvangen alle vrouwen van vijftig tot zeventig jaar uit de gemeen te Zierikzee een persoonlijke uitnodiging om deel te nemen aan het landelijk bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Deelname aan het onderzoek is vrij willig. Het onderzoek is voor vrouwen die deelne men kosteloos. Vrouwen die mee willen doen aan het onderzoek moeten zelf een afspraak maken voor het •eerste onderzoek. Dit kan via een gratis telefoonnummer 06- 0387, of via het terugzenden van het gele aanmeldingsfor mulier aan het afspraakbureau van het Borstonderzoekcen trum. Zij ontvangen dan een bevestiging van de afspraak met de datum en tijd waarop ze voor het onderzoek verwacht worden. Het onderzoek, dat be staat uit- het maken van rönt genfoto's van de borsten, vindt plaats in het Borstonderzoek- centrum, Schuttershof 17, Goes. Het is mogelijk om sa men met een kennis of buur vrouw een afspraak voor het onderzoek te maken. Voorlichting en informatie Voor vrouwen die meer willen weten over het onderzoek zijn twee informatieve bijeenkom sten georganiseerd. Op die bij eenkomsten worden dia's ver toond, waarbij op het waarom en hoe van een bevolkingson derzoek naar borstkanker wordt ingegaan. Deze bijeen komsten duren ongeveer een uur en vinden plaats op: dins dag 5 oktober om 14.00 uur in restaurant Mondragon, Oude Haven, Zierikzee en woensdag 6 oktober om 19.30 uur even eens in restaurant Mondragon. Het is ook mogelijk om telefo nisch vragen te stellen over het Bevolkingsonderzoek Borst kanker. Via de GGD Zeeland, telefoonnummer 01100-48472 op maandag, dinsdag en woensdag van 09.00-11.00 uur. In Nederland is borstkanker de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen boven de 45 jaar. Per jaar overlijden in Nederland ruim 3.300 vrouwen aan deze ziekte en komen er ruim 8.000 nieuwe ziektegeval len bij. Uit onderzoek is geble ken dat, wanneer borstkanker in een vroeg stadium ontdekt en behandeld wordt, de kans op genezing aanzienlijk toe neemt. Door het organiseren van een bevolkingsonderzoek hoopt men de hoge sterfte aan borstkanker in de komende ja ren terug te dringen. Boven dien is de verwachting, dat kleine afwijkingen kunnen worden behandeld door een borstsparende operatie, waar bij wordt voorkomen dat de borst volledig moet worden weggenomen. Het landelijk Bevolkingson derzoek Borstkanker wordt in deze regio georganiseerd door een samenwerkingsverband tussen het Integraal Kanker centrum Rotterdam en de GGD'en. ROTTERDAM - Zaterdag 18 en zondag 19 september kan het publiek kennismaken met de tunnel en de nieuwe stations Blaak en Rotterdam-Zuid. ZIERIKZEE - Steeds meer gemeenten in Zeeland zien het nut in van een landschapsbeleidsplan. „Op dat gebied is voortgang te bespeuren", aldus de Stichting Landschapsverzorging Zeeland in haar jaarverslag over 1992. Diverse gemeenten lieten in 1992 een plan opstellen. Van de 30 Zeeuwse gemeenten hebben er inmiddels zeven een landschapsbeleidsplan, terwijl voor vier andere de opstelling van een plan in het ver slagjaar gaande was". BRUINISSE - Behalve de viering van het 525-jarig bestaan van de gemeente Bruinisse wordt op zater dag 25 september in Bruinisse de landelijke gemeen tedag gehouden. Een dag die bedoeld is om het con tact tussen de lokale overheid en de burger te verbe teren. Op Schouwen-Duiveland be schikken twee van de zes ge meenten inmiddels over een landschapsbeleidsplan: Wes- terschouwen en Brouwersha ven. In de gemeente Midden- schouwen is men volop bezig met de opstelling van een land schapsbeleidsplan en ook in gemeente Duiveland is men be zig met de voorbereidingen voor de opstelling van een landschapsbeleidsplan. In Bruinisse werd onlangs beslo ten voorlopig nog geen tijd en geld in de ontwikkeling van een dergelijk plan te steken. De Stichting Landschapsver zorging Zeeland is meestal be trokken bij het opstellen van de plannen. Eén van de activiteiten van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland is het onderhoud van kleine landschapselemen ten. Zoals ook bij veel andere onderdelen van het werk van de stichting wordt hiervoor vaak een beroep gedaan op vrijwilligers. In een aantal ge vallen zijn het echter ook eige naren van landschapselemen ten en loonwerkers die aan de slag gaan. „Opvallend was dat vrijwilligers en eigenaren er steeds vaker toe overgaan om waar dat kan snoeihout op een milieuvriendelijke manier te verwerken. Dat betekent dat men kiest voor het verwerken van het hout in het landschaps element - door het maken van musters, houtstapels, takken- rillen en dergelijke - in plaats van het te verbranden of te ver snipperen". De vrijwilligers zijn onder te verdelen in weekendvrijwilli- gers, die in diverse regionale werkgroepen georganiseerd zijn, deelnemers aan natuur werkkampen en haanlozen die met behoud van uitkering in het landschapsonderhoud werkzaam mogen en willen zijn. Onder de vrijwilligers ook ouderen die na hun intrede in de Vut graag een deel van hun vrije tijd willen besteden aan het werken in en aan de na tuur. Het weekendvrijwilli gerswerk ontwikkelde zich volgens het jaarverslag van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland in vergelijking met 1991 in gunstige zin. Het aantal deelnemers nam toe met tien procent tot 455. Het aantal gewerkte uren nam met twin tig procent toe. Het afsluiten van onderhouds contracten met particulieren verliep volgens het jaarverslag opnieuw goed. Voor het onder houd aan kleine landschaps elementen bestaat een speciale subsidieregeling. Deze doel subsidie komt zoveel mogelijk ten goede aan het landschaps onderhoud en dat wordt ge daan door middels van eenvou dige onderhoudsovereen- komsten. „Men onderhoudt een landschapselement, sluit daarvoor een overeenkomst af en krijgt na de uitvoering van ken, tot 24 september. Zij wor den uitgevoerd door de firma Sagro uit 's Heerenhoek. Het Zierikzeese gemeentebe stuur heeft voor de renovatie van het, ongeveer 1250 vierkan te meter omvattende, gebied een plan laten ontwikkelen dat voorziet in de aanleg van een nieuwe straat, die parallel komt te liggen aan de huidige Hofferstraat. Die straat moet de nieuwe verbinding vormen tussen de Verrenieuwstraat en de Zevengetijstraat. Aan weerszijden van die nieuwe straat komen in totaal 29 par keerplaatsen. Daarachter is aan de zuidzijde (de kant van Zevengetijstraat) een groen strook gepland. De huidige Hofferstraat wordt een plein tje met bomen en groen waar door een loopstrook voor voet gangers komt. Hoorzitting het werk een onderhoudsbij drage. Uitbetaling vindt plaats na afloop van het werk", aldus het jaarverslag. Knotbomen De Stichting Landschapsver zorging Zeeland heeft besloten om een bijdrage uit te keren voor onderhoud aan en herstel van enkele geselecteerde land schapselementen. „Besloten is om vooral te kiezen voor die elementen die beslist regelma tig onderhoud nodig hebben om te kunnen blijven voortbe staan", aldus het jaarverslag. Als voorbeeld van dergelijke landschapselementen noemt de stichting knotbomen, heg gen, houtwallen, hoogstam- fruitbomen, leibomen, hak houtbosjes en drinkputten. Daarnaast wordt in bijzondere gevallen een bijdrage gegeven voor onderhoud van andere elementen als dijken, rietlan den en bomenrijen. Door de openstelling van het gemeentehuis krijgen inwo ners de gelegenheid zich een beter beeld te vormen van de werkzaamheden en taken waarmee de gemeente zich be zighoudt. Dit jaar is met het thema 'ouderenbeleid' aanslui ting gezocht bij het Europeess jaar van de ouderen en solida riteit tussen generaties. Tijdens de gemeentedag zal het gemeentehuis open zijn van 9.30-15.00 uur. De hele dag zul len er gemeentebestuurders aanwezig zijn en de verschil lende afdelingen zullen open zijn om informatie te verstrek- Ook op Schouwen-Duiveland zijn vrijwilligers van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland aan het werk geweest. Er is gewerkt in de Verklikker duinen waar in een vochtige duinvallei opslag van struiken verwijderd werd en verder zijn er knotwilgen geknot en Uoog- stamfruitbomen gesnoeid. ken of vragen te beantwoor den. In het kader van het ouderen beleid zijn verschillende instel lingen aanwezig die zich bezig houden met bejaarden. Onder meer de bejaardensoos Tot Ons Genoegen, de Vrouwen Advies commissie Schouwen-Duive land, de PCOB Schouwen- Duiveland, Veilig Verkeer Ne derland, Warme maaltijdver zorging Thfeltje Dekje, Meer Bewegen voor Ouderen, Stich ting Thuiszorg en Algemeen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland en de Stichting Wel zijn Ouderen Schouwen-Duive land. Voor het onderhoud van Parti culiere Historische Buiten plaatsen beschikt de stichting over 0,6 formatieplaats. De ho venier die in het kader daarvan voor de stichting werkt werd onder meer ingezet voor werk op het terrein van Slot Haam stede en op het terrein van landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs. Verwachting t/m zaterdag 18 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 4 Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 07.13, onder 19.52 Maan op 06.18, onder 19.06 16 sept. Zon op 07.14, onder 19.50 Maan op 07.44, onder 19.30 Nieuwe Maan: 16 sept. (05.11) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De opklaringen zijn de ko mende dagen schaars. Zo ook de ko mende nacht. Af en toe valt er een bui en de minimumtemperatuur ligt rond 10 graden. De wind waait uit uit eenlopende richtingen, in het bin nenland zwak tot matig, rond kracht 3, aan de Zeeuwse kust later vrij krachtig, windkracht 5. Woensdag overdag heeft opnieuw de bewolking de overhand. Er vallen weer enkele buien, waarbij onweer niet helemaal is uit te sluiten. De wind waait in hoofdzaak uit het zuidwesten en is langs de kust nu en dan vrij krachtig, kracht 5. Landinwaarts is de wind meest matig, kracht 3. De tempera tuur haalt met moeite de 17 graden. Oorzaak van het bewolkte en regen achtige weer is.een depressie: deze verplaatst zich langs de Belgische kust naar ons land. Daarbij neemt de aktiviteit van het weersysteem sterk af. Komende nacht ligt het met de kern pal boven Nederland, woens dag en donderdag boven noord- Dultsland. Hierdoor is het bij ons tot en met vrijdag overwegend bewolkt weer en nu en dan valt er een bui. De temperatuur blijft daarbij op het zelf de niveau als woensdag. BRUINISSE - Op de Rijksweg N-59 nabij Bruinisse vond maandag om ongeveer 10.00 uur een ernstig ongeval plaats. Het ging om een eenzijdig om geluk waarbij De B. uit Zierik zee was betrokken. Hij reed met een personenauto over de rijksweg in de richting Zierik zee. Door onbekende oorzaak kwam hij daarbij met het rech- terwiel van zijn auto in de berm terecht. De Zierikzeee- naar verloor daardoor de macht over het stuur, slipte en sloeg met zijn auto over de kop. Het voertuig kwam in de rech- terberm terecht en ramde tij dens de slipmanoeuvre drie verkeersborden. De inzitten den kwamen er zonder noe menswaardige verwondingen af. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 1730 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkran! donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Vrijwilligers aan het werk op de Rietdijk bij Zonnemaire. (Ar chieffoto). Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1