Veel muzikaal talent te horen in Dreischor Nooit te oud om te leren LAMPLICHT OVER HET ERF Scholieren eisen stakingsrecht Fototentoonstelling in bibliotheek de Stolpe Nederlands marineschip redt vissers ABVA/KABO-afdeling Oosterschelde opgericht Jubileum F. K. Vos Cursus Slapen kun je leren Cursus Zieken verzorging thuis Concert met soliste Reinata Heemskerk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De opening van de expositie trok niet zo veel belangstelling. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Vorige week vrijdag, 10 september opende burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs de fototentoonstelling Educatie voor Ouderen in bibliotheek de Stolpe in Zierikzee. De tentoonstelling sluit hiermee aan bij allerlei activi teiten die georganiseerd worden in het kader van het Europees Jaar van de Ou deren en Solidariteit tussen de Generaties. Door middel van fotoseries en allerlei foldermateriaal van di verse instellingen als het Re gionaal Educatief Centrum (REC), de Zeeuwse Volks Uni versiteit (ZVU) en de Dag- en Avondscholengemeenschap (DAS) toont men de belangstel lenden de mogelijkheden die er zijn voor educatie en hob by's voor ouderen. De biblio theek heeft boeken uitgestald op een tafel over de meest uit eenlopende onderwerpen die interessant zijn voor deze doel groep. Vergrijzing Europa krijgt steeds meer ou deren. Tot nu toe was de aan dacht voor de vergrijzing voor al gericht op de medische as pecten als gevolg daarvan, maar naar de sociale kanten werd nauwelijks gekeken. In zijn openingstoespraak vestig de Asselbergs er de aandacht op dat Zeeland de meest ver grijsde provincie is van Neder land. Eén op de zes Zeeuwen is 65+ en in gemeenten als Wes- terschouwen en Bruinisse ligt dit percentage zelfs nog hoger. Dit geeft aan hoe groot de doel groep is en het belang van alle instellingen die zich met oude ren bezig houden. Bovendien wordt deze doelgroep steeds groter. Hij sprak zijn teleur stelling uit over de lege plaat sen bij de opening en hoopte dat er door de publiciteit meer belangstelling zou komen voor de tentoonstelling die in de Zeeuwse bibliotheken zal rou leren. De burgemeester prees zichzelf gelukkig als 40-plusser nog niet tot de doelgroep te be horen, maar had er moeite mee dat de grens al bij 55 jaar ge trokken wordt. Asselbergs: ,,Aan de ene kant worden de mensen steeds ou der en aan de andere kant is het Europese beleid er op ge richt die grens steeds te verla gen. Vroeger was je met 65 jaar oud, nu zou je die grens, vol gens mij, bij 70 jaar moeten trekken." Paradoxaal Ook het woord educatief is vol gens de burgemeester para doxaal omdat volgens hem ou deren opvoeding niet meer no dig hebben, hoewel opvoeding natuurlijk maar een klein as pect is van de term educatie. Hij stipte de Franse uitdruk king Education Permanente aan hetgeen inhoudt: de voort durende ontwikkeling van de mens, van jong tot oud. Assel bergs: ,,Ik hoop dat deze ten toonstelling inspiratie zal ge ven aan iedereen die erbij be trokken is, discussies op gang zal brengen en ten volle zal vol doen aan de opzet. Ik ben van mening dat iemand nooit te oud én nooit te jong is om te le ren". De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 29 sep tember tijdens de openings uren van de bibliotheek. DEN HAAG - Een Nederlands marinevaartuig heeft zondag ochtend drie vissers opgepikt uit de Adriatische Zee. De Abraham Crijnssen ontving rond half zeven een noodo proep van een vissersbootje. Er werd een helikopter op uit gestuurd, die even later drie vissers uit het water kon op pikken. Onder hen was één ge wonde, aldus de woordvoerder van de marine. De vissers wa ren afkomstig uit het voorma lige Joegoslavië. De drenkelin gen werden aan boord van de Abraham Crijnssen gebracht, die toestemming vroeg en kreeg van zowel de Navo als de plaatselijke autoriteiten de ha ven van Dubrovnik (Kroatië) binnen te lopen om de vissers aan land te zetten. ZIERIKZEE - Op de ledenvergadering van de AB- VA/KABO werd het besluit genomen om de kleinere afdelingen in de regio op te heffen en gezamenlijk één grote afdeling te vormen. De nieuwe afdeling Ooster schelde, gevormd uit de afde lingen Goes/Noord-Beveland, Reimerswaal, Westerschou- wen, Zierikzee en Bruinisse, telt ruim 2000 leden. In zijn in leidend woord sprak de nieuwe voorzitter van de afdeling, Cor Minnaard, de verwachting uit dat de schaalvergroting van het afdelingswerk zal bijdra gen aan een betere belangenbe hartiging van de leden. Het besluit van de ABVA/ KABO-afdelingen in de Oos- terschelderegio loopt vooruit op de voorstellen die het lande lijk Congres van de ABVA/KA- BO in maart 1994 zal bespre ken. Daarin wordt uitgegaan' van het vormen van maximaal 48 grotere afdelingen in het land en van het versterken van de groepenstructuur. De belan genbehartiging zal daarmee vooral gestalte krijgen via de afdelingsgroepen die per be drijfstak of sector gevormd gaan worden, zoals Rijk, Lage re Overheid, PTT, Nutsbedrij ven, verzorgingshuizen enzo voort. In het nieuwe Dagelijks Be stuur van de afdeling Ooster schelde zijn naast voorzitter Minnaard gekozen als secreta ris de heer H. Eyke en als pen ningmeester de heer T. Wisse. ZIERIKZEE - In een vorige week gepubliceerd bericht over het jubileum van F. K. Vos is een storende fout geslo pen. De receptie ter gelegenheid van het jubileum van de heer Vos, die op donderdag 16 sep tember 25 jaar bestuurslid is van woningbouwvereniging Beter Wonen, is niet zoals eer der aangekondigd, openbaar. De bijeenkomst is uitsluitend bedoeld voor genodigden. ZIERIKZEE - Goed nieuws voor mensen die aan slapeloos heid lijden. Het Kruiswerk heeft speciaal voor die mensen een cursus Slapen kun je leren op poten gezet. De cursus gaat vrijdag 1 oktober van start in het wijkgebouw aan het Jan- newekken in Zierikzee. Sommige mensen hebben veel tijd nodig om in slaap te vallen of worden 's morgens voor dag en dauw wakker. Andere men sen worden 's nachts meerdere lieren wakker en zelfs als ze meteen daarna weer in slaap vallen voelen zij zich de vol gende ochtend niet goed uitge rust. Slecht slapen beïnvloedt volgens het Kruiswerk niet al leen de nachten, maar heeft ook invloed op het leven over dag. ,,Vaak zult u zich al vante- voren zorgen maken over 'hoe deze nacht wel zal zijn', dldus het Kruiswerk in een persbe richt. Om aan deze slaaponge- makken een einde te maken be gint het Kruiswerk met de slaapcursus. Cursusleidster is mevrouw V. Monteban. De cur sus bestaat uit negen bijeen komsten van 14.30 tot 16.30 uur. Voor meer informatie of opga ve kan men terecht bij Kruis vereniging Rondom de Ooster schelde (01100-49200). ZIERIKZEE - Voor mensen die een zieke thuis verzorgen start het Kruiswerk dinsdag 26 ok tober met de cursus Ziekenver zorging thuis. De eerste cur susbijeenkomst wordt gehou den in het wijkgebouw aan het f Jannewekken in Zierikzee en begint om 14.30 uur. Een zieke thuis verzorgen is niet altijd even gemakkelijk. Zeker niet als de zieke bedlege rig is en daarom veel zorg vraagt. Wat voor hulp u ook hebt van bijvoorbeeld ver pleegkundigen of de huisarts, als verzorger moet u veel doen. En veel dingen zijn voor de thuis-verzorger wellicht nieuw, zoals het verschonen van een bed terwijl de patiënt erin ligt of het aanpassen van het eten aan de zieke. Dergelijke din gen, en bijvoorbeeld ook waar je op moet letten bij het inrich ten van een ziekenkamer, ko men aan de orde tijdens de cur sus. De leiding van de cursus is in handen van wijkziekenver zorgende mevrouw T. van Du ren. De cursus bestaat uit zes wekelijkse bijeenkomsten op dinsdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur. Voor meer informatie of opgave kan men zich wenden tot de Kruisvereniging rondom de Oosterschelde (01100-49200). Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 85 'Zij wou geld, en een bontjas. Nou, die kreeg ze. Ze zal wel een keer erg lief voor de ouwe zijn geweest'. Groenenboom noteert ook deze uitla ting, dan vraagt hij langs zijn neus weg: 'Hoe stond Freek van Delden te genover zijn pleegmoeder? Heb je nooit gemerkt dat er tussen die twee iets bestond?' Janus begint hartelijk te lachen. 'Nee opper. Ik kan Freek zijn bloed wel drinken, maar Freek kijkt liever naar een mooie koe dan naar een mooie vrouw. Ik heb het idee dat hij haar ook niet mocht; als we koffie kwamen drin ken in de keuken was-ie altijd even zuur'. 'Dat is tenminste een eerlijk ant woord', denkt de opper, maar een ant woord dat hem weer een stap achteruit brengt. Wanneer Janus had kunnen ge tuigen dat er tussen Freek en Justine iets bestond was er een motief voor een moord. een driehoeksverhouding waarin tenslotte de vrouw en de min naar de man opruimen. Dat komt va ker voor. Groenenboom heeft in zijn vorige standplaats zo'n zaak helpen oplossen. Hij laat Janus gaan en zoekt de arbei der Tb Buck op. Die bevestigt wat Ja nus heeft verteld over de veelvuldige ruzies tussen man en vrouw. 'Op een maandag, het zal veertien da gen geleden zijn, was het heel erg', ver telt Piet. 'Janus en ik waren op het erf bezig, het raam in de keuken stond op een kier van de wasem, we konden al les horen. Het ging over geld, over een levensverzekering die de boer wél en zij niet wou hebben, of omgekeerd, en over een bontmantel. Roel moet het ook gehoord hebben, die zat in de ka mer, die ging 's middags terug naar Amsterdam'. Opperwachtmeester Groenenboom zit met Roel in een klein café in de Am sterdamse binnenstad. Tben hij zijn rapporten had ingeleverd kreeg hij op dracht Roelof Jan van Delden te gaan horen. De officier vond dat nog wel noodzakelijk om een volledig inzicht te krijgen. Groenenboom is in burger gegaan, on opvallend met de bus tot het naaste spoorwegstation en vandaar naar Am sterdam. Hij heeft Roel tevoren opge beld en met hem een afspraak ge maakt. Maar het dorp gonst weer van de ge ruchten: Groenenboom is op de Delta hoeve geweest. Groenenboom heeft Ja nus de Geyter opgezocht! En Piet te Buck! En vrouw Heres! En vrouw Bak ker uit de kruidenierswinkel! En Jan Ostindiër stond achter hem bij Jiet lo ketje in het station en Jan hoorde dui delijk dat de opper een kaartje nam naar Amsterdam. Wat moest hij daar? Natuurlijk ging hij Roel opzoeken. Nee, het zat toch niet goed op de Delta hoeve, het zat daar helemaal niet goed! Over de dood van Harmen van Delden v/as stellig het laatste woord nog niet gesproken. Roel trekt nerveus aan zijn zoveelste sigaret, dooft de peuk in de asbak en pakt met trillende handen een nieuwe uit het doosje. 'Het is wel erg wat je daar zegt, Roel', zegt de opper bedachtzaam, 'om kort te gaan geloof jij dus dat Justine je vader opzettelijk heeft laten omkomen door het inademen van giftig gas afkomstig van de uitlaat van de landbouwtrek ker?' Onwillekeurig praat de opper in pro cesverbaalstijl, de zin kan er zo in: 'na kalm beraad en rustig overleg heeft la ten omkomen door het inademen van giftig gas afkomstig van de uitlaat van de landbouwtrekker Roel slaakt een diepe zucht. 'Had ik maar zekerheid, Groenenboom, maar het is juist die twijfel, die bange twij fel die me gek maakt.' (wordt vervolgd) Dinsdag 14 september NEDERLAND 1 07.00 uur Journaal 07.07 uur Alles kits. Kinder programma met om: 07.07 uur Pluizerd. 07.32 uur Breakfast club. 08.00 uur Journaal. 08.05 uur Boggle. Spelpro- gramma. 08.32 uur I love Lucy. Ameri kaanse comedyserie. 09.00 uur Journaal. 09.07 uur Wijnwereld - onbe kend Spanje. Cursus over wij nen. Afl.: Galicië. 09.32 uur Kwispelen. Honden magazine. (Afl. 1). 09.57 uur Uitzending poitieke partijen. 10.00 uur Total work out. Li chaamstraining. 10.16 uur Bolke de beer. Kin derserie. 10.24 uur Rikke de raaf. Teken filmserie. 10.29 uur Candid camera. Ame rikaanse grappen met de ver borgen camera. 10.49 uur Ken je de witneusma- kako. Informatief spelpro- gramma. 11.14 uur Dingbats. Quiz. 11.39 uur Stopwatch. Serie kor te documentaires. 12.09 uur In kort geding. Juri disch magazine. 12.34 uur TROS Telearchief. Korte documentaires. 13.00 uur Journaal. 13.07 uur Zomergasten. Serie gesprekken. 16.00 uur Journaal. 16.05 Ja, natuurlijk. Natuur filmserie. 16.32 uur Parker Lewis. Ameri kaanse jeugdserie. 16.58 uur Circus van morgen. Reportage. 17.42 uur Boggle. Spelpro- gramma. 18.15 uur Sesamstraat. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Klokhuis. 18.59 uur Vinger aan de pols. Medisch magazine. 19.29 uur Growing pains. Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.25 uur Taxi. Ontboezemin gen in een taxi. 21.22 uur Televizier special. Ac tualiteitenrubriek 21.53 uur Op leven en dood. Discussieprogramma. 22.39 uur Hercule Poirot. En gelse misdaadserie. 23.30 uur Journaal. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuwè voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Het vragenuurtje. 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.10 uur Voyager. Documentai reserie. 16.40 uur Samson. Belgisch kinderprogramma. 17.20 uur Countdown. Muziek programma. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur De heilige koe. Auto- en motormagazine. 18.50 uur Empty nest. Ameri kaanse comedyserie. 19.20 uur Hollandse Hits 19.50 uur Veronica goes Asia. Serie reisverslagen. 20.20 uur Karlsruhe-PSV 22.25 uur Nieuwslijn, actuali teitenrubriek. 22.55 uur Privé-detective Zore. Duitse actieserie. 23.50 uur Praktijkdiploma in formatica. Voorlichtingspro gramma. 23.55 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Zuid-Afrika: alle stemmen gelden. Afl. 1. 10.30 uur Streetlife. Afl. 2. 18.00 uur Journaal. 18.18 uur Antilliaans verhaal 18.51 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.20 uur Van gewest tot ge west, regionale rubriek. 19.54 uur Brooklyn Bridge, 13- delige Amerikaanse serie. 20.23 uur NOS-dans: Dancing. Serie over dansvormen in ver schillende culturen. 21.28 uur Terug naar de Barok. 4-delige documentaireserie. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag, 23.15 uur Trekking dagelijkse lotto. 23.16 uur Fakkels. Zweedse mini-serie. 00.01 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur Scooby Doo 07.30 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 08.00 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin. Spelprogramma 09.35 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie (hh.). 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 üur Clip van de dag. 11.30 uur Eigen huis tuin. 12.00 uur Telekids 13.00 uur Showtime. 13.30 uur Ursus, il terrore dei kirghise. Italiaanse avonturen film. 14.50 uur RTL shop. 15.00 uur General hospital, Amerikaanse soapserie. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club. 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 21.10 uur World of Discovery. Documentaireserie. 22.00 uur De zwarte ruiter. Ne derlandse dramaserie. 23.05 uur Mistral's Daughter. Achtdelige miniserie. 00.00 uur RTL 4 laatste nieuws 00.15 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 01.00 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.45 uur General Hospital, Amerikaanse soapserie. 02.30 uur De thuiswinkel, ho me shopping 03.00 uur Nachtprogramma. BRT 1 17.00 uur Willem Teil. 24-delige Amerikaans-Franse jeugdse rie. 17.30 uur Draaimolen, kinder programma. 17.40 uur Amy. Korte film. 17.55 uur Tik tak, afl. 250. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top Score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma overzicht. 19.30 uur Journaal en sport. 20.00 uur De drie wijzen. Spel programma. 20.35 uur Alles gaat voorbij. Magazine met fragmenten uit het beeldarchief van de BRT. 21.35 uur Married with child ren. Amerikaanse comedyse rie. 22.00 uur IQ. Quiz. 22.30 uur Vandaag en Sport. 22.55 uur Programma van de Liberale Televisie- en Radio- Omroep. 23.20 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie: Voedselzekerheid. Afl. 2. 19.30 uur Het capitool. 19.53 uur Benny Hill, Engelse humor. 20.00 uur Niveau 4. 20.25 uur Kijk uit! 20.30 uur De groene pracht van Europa. 12-delige Franse docu mentaireserie. (Afl. 11). 21.30 uur Journaal en sport 22.00 uur Track 29. Engelse thriller uit 1987 van Nicolas Roeg. DREISCHOR - Onder auspiciën van het Nederlands Hervormd Kerkkoor Dreischor werd zaterdag in de gelijknamige kerk geconcerteerd. Allereerst het Kerkkoor, Dit koor heeft als oorspronkelijk doel de muzikale begeleiding van de eredienst. Maar de 26 dames en tien heren van dit koor lieten horen veel meer in hun mars te hebben. Jaap Knuist is ook hier dirigent. Wie hem tegenkomt terwijl hij de scepter zwaait over orkesten kon weer eens horen en zien dat hij ook het vocale onder deel van de concertpraktijk be heerst. Het koor bewees zijn klasse in onder meer 'Wer bis an das Ende beharrt' van Men- delssohn-Bartholdy met zijn muzikaal kritische canons. Reinata Heemskerk was de so liste van deze avond. Zowel sa men met het koor als met haar begeleider Mar van der Meer (pendelend tussen orgel en pia no) liet zij horen dat zij een ge degen muzikale scholing ge kregen had aan het Rotterdam se Conservatorium. Met toch maar nauwelijks tijd voor repetities wist zij de goe de balans te vinden met het koor zoals onder meer in het Ave Verum van Mozart. Waar bij de goede uitspraak van het latijn van het koor best eenS gememoreerd mag worden. Zangeressen als Heemskerk gebruiken weliswaar de aan wezige microfoon maar tech niek en volume maken dat nau welijks nodig. Zelfs niet in een spiritual als Joshua fit the battle of Jerico. De Rei sense Muziekvereniging Crescendo vormde het andere onderdeel van deze muzikale avond. Drei schor ziet niet alleen kans een goed koor op de been te bren gen maar daarnaast ook een orkest van hoog niveau. Zelfs voor wie verwend is door radio en t.v. hebben deze muzikanten wat te bieden. In ingetogen samenspel met di rigent Joh. de Witte 'danste men met de wolven' (John Bar ry, dances with wolves), met fraaie solo-partijen van Ro nald Slager. Dat Crescendo ook geestige accenten weet te' leg gen in het wat meer frivole genre bleek uit een muzikale rondgang door Europa met 'Bonjour l'Europe' van Del- becq. Dominee Eekhout sloot op passende wijze de avond waarna het Schouwse Volks lied gezongen werd: geen mak kelijke muziek. UTRECHT - Scholieren moe ten stakingsrecht krijgen. Dat recht moet bij wet worden vastgelegd. Dat is één van de eisen uit een pakket dat zater dag in Utrecht is vastgesteld op een bijeenkomst van actie comités van scholieren. Om te voorkomen dat grapjassen bij elk wissewasje gaan staken, moet elk plan om te gaan staken wel eerst worden voor gelegd aan de medezeggen schapsraad van de school. De aanwezige scholieren beslo ten af te zien van de eis om stu- dieloon, een volwaardig loon voor schoolgangers. Wel was er ruim aandacht voor het milieu. Het eisenpakket zal in elk ge val naar minister Ritzen (on derwijs) worden gestuurd, al dus woordvoerder B. de Voogd van de organisatie. De scholie ren willen verder afschaffing van de jeugdloonschalen en een hoger minimumloon. Ver der moet het openbaar vervoer worden verbeterd en goedko per worden en mag er geen le gitimatieplicht komen. De con ferentie is een vervolg op de landelijke scholierenstaking van 10 juni, waar ruim 170.000 jongeren aan meededen. Na die staking hebben volgens de scholieren veel jongeren straf gekregen. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4