Veel belangstelling voor zevende editie van Open Monumentendag GRATIS ADVERTENTIE Scouting bezorgt verstandelijk gehandicapten onvergetelijke dag UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Twee fietsers zwaar gewond bij aanrijding r 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nieuwkomer Museumhaven trekt 450 bezoekers Voor de tweede keer Gehandicaptendag Inbraak dé krant van schouwen-duiveland! j 32bö ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25425 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De' fraaie plafonds in het kantongerecht zijn nog in prima staat. (Foto: Marijke Folkertsma). SCHOUWEN-DUIVELAND - De Open Monumentendag trok weer een bevredigend aantal bezoekers naar Schouwen-Duiveland. Net als voorgaande jaren bezochten toeristen, Zeeuwen en dagjesmensen een monu ment. Vooral de steden waren erg in trek. Daarnaast grepen verschillende stichtingen de gelegenheid aan om activiteiten te organiseren voor een goed doel. prijkt de naam: Kraayestein, zonder n. Bij een speurtocht naar de juiste spelling van de naam van het Slot kwam een curieuze verrassing die voort aan alle discussies in de kiem kan smoren. Volgens de kro niek van het land van de Zee- Ondanks de wat sombere weersvoorspellingen bleef het op een enkele bui na droog en zonnig weer. We volgen de rou te van een eilandbewoner die een hele dag uitgetrokken had om zijn eiland met andere ogen te bekijken. Begonnen wordt bij boerderij Kraayenstein aan de Kraayensteinweg 25 die be woond wordt door de familie J. J. Dalebout van der Weel. Deze fraaie boerderij is in 1890 op de fundamenten van het vroegere slot Kraayenstein gebouwd. De toenmalige bewoners besloten gewoon om het kasteel af te breken en een nieuw woonhuis te bouwen. Alleen de eeuwen oude toegangsbrug over de slotgracht herinnert de bezoe ker aan de tijd dat Kraay- enstijn nog een slot was. Op de gevelsteen boven de voordeur meermin zijn er niet minder dan zeventien verschillende schrijfwijzen gevonden! De route volgend komen we bij: Plompe Toren Westerschouwen Hoewel de Plompe Tb ren altijd te bezichtigen is brachten toch veel mensen een bezoekje aan dit herkenningspunt aan de route Haamstede-Zierikzee. Oorspronkelijk was deze toren in de 12e eeuw het centrum van het doipje Koudekerke aan de Oosterschelde. De teloorgang heeft heel geleidelijk plaats ge vonden en niet zoals sommige bezoekers dachten, in het rampjaar 1953. Nadat de zee sterker bleek dan de mens heeft men in 1581 een zogenaamde slaperdijk aange legd om het dorp te bescher men. De verdediging bleek niet af doende, de bewoners werden keer op keer door het water be dreigd. Om uiteindelijk een deel van Koudekerke te redden werd een extra dijk in de Oosterscheldezijde aangelegd. De zee bleek opnieuw sterker. In 1583, nadat de buitendijk opnieuw was bezweken, was de kerk dusdanig beschadigd dat tot afbraak werd besloten. Het puin werd gebruikt om de oude inlaagdijk, toen buitendijk, te versterken. Heden ten dage zijn aan de oostkant van de to ren de lijnen van de daklijst van de kerk nog waar te ne men. De huidige inlaagdijk aan de landzijde werd in 1654 aangelegd. De toren is uitein delijk gespaard gebleven om dat de scheepvaart over de Oos terschelde het als baken ge bruikte. Het is moeilijk om een keus te maken uit de vele mo numenten die te bezichtigen zijn en het is verleidelijk om overal te gaan neuzen. Zierikzee Maar we beperken ons tot de vervolg pagina 2 BROUWERHAVEN - Voor de tweede keer in de ge schiedenis organiseerde de Scouting Brouwershaven oftewel de Grevelingengroep Brouwershaven een ge handicaptendag. Zo'n twintig verstandelijk gehan dicapten van het dagverblijf Brugzicht en Schou- wenoord in Zierikzee waren voor dit evenement sa mengekomen op het scoutingterrein, pal achter het Grevelingenmeer. Direct bij aankomst straalden de gezichten al. Voor de zeeverkenners en de scouts van de wilde vaart was de ontmoeting met de verstan delijk gehandicapten niet echt vreemd. Voor de welpen (van zeven tot elf jaar) en de in ja nuari gestarte groep van be- vertjes (vier - zesjarigen) lag dat anders. Zij keken wel even vreemd. Eén van hen merkte op: ,,Als ze nou zo geboren zijn, waarom zijn ze dan nog zo als ze groot zijn?". De gasten had den hun draai snel gevonden tussen de zestig Brouwse scouts. .Verschillende van hen waren vorig jaar ook van de partij en zij hadden daar goede herinneringen aan overgehou den. En na de koffie/limonade was het voor de kleineren ook al niet vreemd meer. Wilde vaart-begeleider Norbert Tromper verwelkomde ieder een waarna de enthousiaste De gasten van de Brouwse Scouting hadden het prima naar hun zin. (Foto: Marijke Folkertsma). menigte zien rondom de vlag- gemast schaarde. Bever lied Allereerst werd daar het Be verlied gezongen en de bever- tjes trappelden daarna van je welste met hun voeten op de Brouwse bodem. Elmer, één van de welpen, hield zijn groepsgenoten de welpenpet voor: „Een welp speelt samen met anderen in de rimboe, hij is eerlijk, vriendelijk en zorgt goed voor de natuur"! René Korteweg, een van de Zie- rikzeese gasten viel de eer te beurt de Nederlandse drie kleur te mogen hijsen. En salu eren kon hij ook! Een zeever- kenster las de zeeverkenners- wet voor. Na deze officiële plechtigheid werden diverse gasten voorzien van een red dingsvest en klom de hele groep de dijk op. Op naar de scouting-haven waar drie lelie- vletten klaar lagen voor ver trek. Sommigen hadden er echt zin in. Eén van de heren: ,,Ga,an we weer op het water? We gaan de dames aanpakken!". In iede re boot gingen drie gasten met begeleider en een paar scout, 't Was wel even eng om in die boot te stappen maar je hoeft niet alleen. En in de boot han den vast, dan kan er niets ge- bueren... Het weer was uitste kend en terwijl de zeilen gehe sen werden zwaaiden bevertjes en welpen het vertrekkende ge zelschap uit. Het werd voor de verstandelijk gehandicapten een heerlijke tocht waarbij ook flink gespetterd werd af en toe. En zeker wanneer de zon schijnt lijkt alles op en om de Grevelingen nog mooier. Voor de meesten was de zeiltocht dan ook de topper van de Ge handicaptendag. Maar de rest van het program ma viel eveneens goed in de smaak. De welpen en bevertjes vermaakten zich met de overi ge gasten op het scoutingter rein aan de Spuiweg. Zo werd er op alternatieve wijze volley bal gespeeld en bij iedere be haalde punt flink gejuicht. Touwtrekken stond op het pro- grama en dat blijft een leuk spel voor iedereen. Bij het overloopspel Hollandse leeuw ging het niet altijd zachtzinnig toe. Voor Annerie- ke hoefde het dan ook niet zo nodig. Ze verzuchtte: „Ik doe niet mee, 'k bin nie in de diere- tuun!" en ze zoch een lekker zonnig plaatsje aan de kant. Inmiddels waren de bevertjes en welpen huiswaarts gekeerd ria flink wat indrukken te heb ben opgedaan. Maar voor de gasten en de oudere scouts ging het feest gewoon verder. Rond zeven uur werden de meege brachte boterhammen genut tigd en werd door Brouwse scouts een kampvuur gemaakt. Daarop werden even later flin ke worsten warm gemaakt én natuurlijk genuttigd. Er werd nog even gezongen en toen was het al weer tijd om naar huis te gaan. Dankbare gasten namen afscheid van de actieve Greve lingengroep Brouwershaven die voor hun gehandicapte me demens een onvergetelijke dag hebben georganiseerd. En ze gaan daarmee door! Ook deze dag krijgt een vervolg. De sa menwerking tussen Brugzicht, Schouwenoord en Scouting Brouwershaven blijft in stand. En dat zal Vliegbedrijf Prince, dat de scouting in 1992 spon sorde, goed doen. Tben is door het bedrijf voorgesteld om een tegenprestatie te leveren. Een leuke dag organiseren voor een groep verstandelijk gehandi capten. Twee van dergelijke dagen zitten er nu op, en reken maar dat het leuk was! Alle be trokkenenen kunnen straks nagenieten, bij het zien van de videofilm. Hulde aan de Brouwse scouts voor dit initia tief in een tijd waarin veel mensen slechts aan zichzelf denken... Men verzekert zich de toekomst, als men het verleden eert. Kaiserin Augusta Bewolkt en buiig HET WEER Veel bewolking en enkele buien, sommige met onweer. Minimum temperatuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Matige wind uit zuidelijke richtingen, rond kracht 4. o 3 OPKNAPBEURT Het houtwerk van de toren van de NH-kerk in Scha- rendijke is aangetast door houtrot. 4 EXPOSITIE In bibliotheek De Stolpe is de expositie Nooit te oud om te leren te zien. 8 VOETBAL Zierikzee in blessuretijd naar winstpunt in wedstrijd tegen BSC. 9 WIELRENNEN De afgelopen weekend verreden Delta-tour was lood zwaar, maar wel een succes. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Op de Krayesteinweg bij Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Mevrouw K. uit Rotter dam en haar zoon P. zijn met ernstige verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis. Zij werden zater dagmiddag door een auto aangereden terwijl ze met hun fietsen stonden te wachten voor de Krayestein weg bij Haamstede, die zij wilden oversteken. Het ongeluk gebeurde zaterdag om ongeveer 16.00 uur bij het punt waar de Krayesteinweg wordt gekruist door de Meel- dijk/Weeldeweg. Over de Krayesteinweg reed een aantal personenauto's in file met een snelheid van ongeveer vijftig kilometer per uur inde rich ting Renesse. B. uit het Bra bantse Bergschenhoek, zou bij het naderen van de rij auto's hun snelheid verkeerd hebben ingeschat. Hij reed met zijn personenauto achterop de laat ste auto in de file, die werd be stuurd door R. uit Rotterdam. Die schoot door de klap voor uit en schampte mevrouw K uit Rotterdam en haar zoon P. die voor de kruising stonden te wachten tot zij konden overste ken. Vervolgens botste de auto van R. tegen de auto van de voor hem rijdende R. uit ge meente Westerschouwen. De beide fietsers werden zwaarge wond. Hun fietsen werden zwaar be schadigd en twee van de drie bij het ongeluk betrokken auto's werden zo zwaar bescha digd dat ze moesten worden weggesleept. AMSTERDAM - Ruzie om wie er aan de beurt was in een snackbar aan de Amsterdamse Molensteeg, heeft zaterdag ge leid tot een dodelijlte steekpar tij. Het slachtoffer is een 26- jarige man uit Amsterdam. Volgens de politie kreeg hij in de snackbar onenigheid met zes mannen. OOSTERLAND - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in een wegrestau rant in Oosterland. Nadat onbekenden zich tóe gang hadden verschaft tot het gebouw gingen ze er vandoor met rookartikelen en geld. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1