Rustpunt Engelse country-life en retro-style favoriet in het nieuwe seizoen Commissaris van de Koningin op werkbezoek in Duiveland Postzegels verzamelen weer sterk in de belangstelling Rondrit door gemeente en bezoek aan verschillende bedrijven Drie casco's vanuit Polen naar Maaskant Shipyards Jeugdwerker terug naar baan 36 uur Holty Mode presenteert eeri warme herfstcollectie VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 NR 25424 Nederlandse postzegelcatalogus 1994 verschenen: Mannequin Sefanja toont een combinatie van tweed en leer. (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - Donderdag 23 september brengt drs. W. T. van Gelder, Commissaris van de Koningin in Zeeland, een werkbezoek aan de gemeente Duive land. Van Gelder wordt om 12.30 uur verwacht voor een werklunch in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Hem staat een uitgebreid programma te wachten. Om 12.30 uur wordt Van Gelder verwacht in het gemeentehuis in Nieuwerkerk voor een werk lunch. Tijdens die lunch wor den verschillende onderwer pen besproken. Aan de orde komt onder meer landbouw, re creatie, het bestemmingsplan buitengebied en het dorpen plan Oosterland. Ook de toena me van d<* verkeersproblemen op de N59 staat op het menu. Oversteken Het verkeer op de N59 neemt volgens het college van b en w van Duiveland zienderogen toe. „Een en andermaal hebben wij aandacht gevraagd voor de problematiek", aldus het colle ge. „Voor de bewoners van Oos terland en Sirjansland is er nauwelijks gelegenheid om veilig over te steken, waardoor ook de parallelweg heel inten sief wordt gebruikt, met de no dige risico's vandien. De brug bij Bruinisse veroorzaakt re gelmatig grote verkeersstro men", aldus het college. B en w van Duiveland hebben de mi nister gevraagd om van de N59 een volwaardige autoweg te maken. Tijdens de werklunch ook aan dacht voor de recreatieve mo gelijkheden en onmogelijkhe den binnen de gemeente Duive land. Wat in ieder geval aan de orde komt is het Ecopark. „Een nieuw produkt dat zich nadrukkelijk onderscheidt van het bestaande aanbod en zo doende, binnen het gekozen thema, iets toevoegt aan de re creatieconcentratie Ouwer- kerk. In het kader van deze vi sie wordt ook gedacht aan het creëren van een gebied voor wonen in het bos". De situatie bij het haventje van Viane noopt volgens het college tot herbezinning. ,,Op de lokatie waar voorheen een scheepsslo- perij was gevestigd dient het een en ander te worden opge knapt waaronder de kademu ren. Hierbij wordt tevens ge dacht de toeristisch recreatieve voorziening in de vorm van een mini-scheepvaartmuseum te le galiseren". Na de werklunch wordt de Zeeuwse Commissaris van de Koningin meegenomen op een rondrit door de gemeente Dui veland. Allereerst wordt een bezoek gebracht aan Grobeka Sirjansland, een inpakstation voor groente. Aansluitend wordt een bezoek gebracht aan glastuinbouwbedrijf Kik. Via de hoofdontsluitingsroute in Oosterland - gerenoveerd met provinciale middelen - voert de rit verder langs het haventje van Viane, door de polder bij Ouwerkerk, langs de buurt schap Kapelle en via de nieuw- bouwlokatie Loensweg/d'Heu- le naar het servicewoningen- complex in Nieuwerkerk. Daar geeft ir. Ph. H. van Doorne, di recteur van woningbouwver eniging Beter Wonen, een toe lichting op de opzet van het servicewoningencomplex. ZIERIKZEE - „De slechte jaren voor de filatelie zijn tot een halt gekomen. Ik hoop dat het met de filate lie daadwerkelijk weer bergopwaarts gaat." Dit schrijft H. Stins, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren (NVPH), in het voorwoord van de zojuist verschenen Speciale Catalogus 1994. Deze 53ste editie van de officiële ca talogus van postzegels van Nederland is vanaf deze week verkrijgbaar bij de erkende postzegelwinkels en in de boekhandel. In de catalogus zijn niet alleen alle Nederlandse postzegels vanaf 1852, eerste-dagenvelop- pen en postzegelboekjes opge nomen, maar ook de postzegels van Curagao, de Nederlandse Antillen, Aruba, Suriname, Nederlands-Indië en Neder lands Nieuw-Guinea. Uit on derzoek is bekend dat ongeveer één op de tien Nederlanders - jong en oud - op de een of ande re wijze postzegels bewaart. Meest voorkomend Circa een half miljoen mensen doet dat op een zodanige ma nier, dat van verzamelen kan worden gesproken. Postzegels verzamelen is dan ook één van de meest voorkomende vormen van vrijetijdsbesteding. De 'echte' verzamelaars - filate listen - gaat het er vooral om hun verzameling zo compleet mogelijk te krijgen. Vaak spe cialiseren zij zich op een be paald gebied, waarover zij zo veel mogelijk via postzegels in beeld willen brengen. Maar net als iedereen die postzegels be waart, vinden ook zij het leuk als hun verzameling in waarde toeneemt. Nadat een aantal ja ren de prijzen van postzegels onder sterke druk hebben gestaan, is er nu weer sprake van een waardevermeerdering. De nieuwe catalogus voor 1994 geeft maar liefst 2.000 prijsver hogingen. En van de redenen van deze prijsverhogingen is, dat de samenstellers van de ca talogus hebben besloten de al vele jaren geldende 'minimum prijs' van 25 cent voor gelegen heidszegels los te laten. In de loop der jaren is namelijk ge bleken, dat het verschil tussen een leuke gelegenheidszegel en een normale frankeerzegel (ko ningin of cijfer) niet voldoende tot uitdrukking kwam. Vele ge legenheidszegels hebben, im.de nieuwe catalogus een hogere waardering gekregen. Daar mee is tot uitdrukking ge bracht dat deze zegels meer waarde hebben dan de gewone frankeerzegels waarvan er et telijke miljoenen zijn. Toch kan ook zo'n 'gewone' frankeerzegel soms heel inte ressant zijn. Dat blijkt bijvoor beeld uit de in 1991 uitgegeven postzegel van 75 cent met de beeltenis van koningin Beatrix in zogenaamde 'inversie'. Deze postzegel is maar kort ge bruikt doordat PTT Post vrij snel na de verschijning de ta rieven verhoogde. Dit zegeltje is in de catalogus 1994 in prijs verdubbeld naar 3 gulden. Een postzegelboekje met vier van deze zegels is zelfs in prijs gestegen van ƒ5,- naar 17,50! Terwijl de prijs van zo'n boekje twee jaar geleden aan het loket 3,- bedroeg. Belangrijke prijsverhogingen komen ook voor bij de oudere postzegels van Nederlands-Indië. De editie 1994 van de Speciale Catalogus is éénmalig uitge breid met een door dr. Fred L. Reed samengesteld overzicht van de zogenaamde Tangstem- pels' op de emissie 1852. Dit is serie Nederlandse postzegels (5, 10 én 15 cent) met de beelte nis van koning Willem III. Vol gens een speciaal punten systeem wordt een waarde- aanduiding van deze stempels gegeven. De NVPH-voorzitter zegt hierover in zijn voor woord: „Geen goedkoop verza melgebied, maar wel een span nend en geliefd onderwerp." De Speciale Catalogus 1994 van de postzegels van Nederland en overzeese rijksdelen is sa mengesteld en uitgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelhandelaren (NVPH), waarbij alle erkende postzegelhandelaren zijn aan gesloten. De adreslijst.vaiv^e- zè postzegelwinkels is, voorin de catalpgus ppgenom§£.j a t GDANSK/BRUINISSE - In de buurt van Gdansk in Polen zijn vorige week en in de afge lopen week drie verschillende casco's voor Maaskant Ship yards te water gelaten. Binnen twee weken worden deze cas co's afzonderlijk naar de Maaskant-vestigingen in Stel lendam en Bruinisse versleept. Vorige week vertrokken de ge broeders Arend, Willem en Koos Toering uit Lemmer met vertegenwoordigers van Maas kant naar de Nortwerf in het Poolse Gdansk, om de tewater lating van de LE 63 bij te wo nen. Eerder dit jaar plaatste deze rederij de opdracht voor twee identieke boomkorschei pen met lengtes van ruim 44 meter. Het tweede casco staat voor 1994 op de rol. Zonder strubbelingen zou het schip in de loop van volgende week op de vestiging van Stellendam kunnen arriveren. Voor giste ren (donderdag) stond de tewa terlating van de boeienlegger 'Waddenzee' gepland. Voor dit vaartuig, dat voor rekening van DGSM wordt afgebouwd vond de kiellegging plaats op de Nautawerf in de directe om geving van Gdansk.' Vandaag zou volgens planning weer bij een andere cascobou wer (de Wislawerf) de mossel- kotter YE 56 voor de broers Krijn en Piet Hollestelle uit Yerseke van stapel lopen. Het nieuwe vaartuig (een vergrote versie van de eerder gebouwde YE 16, YE 19 en YE 73) wordt binnenkort in de reparatieha ven van Bruinisse verwacht, DEN HAAG - Vanuit Spijke- nisse vertrekt donderdag een vrachtwagen met hulpgoede ren van het Nederlandse Rode Kruis naar Novi-Sad in de pro vincie Vojvodina, gelegen in het noordoostelijk deel van voormalig Joegoslavië. Voor elke leeftijd moeten er wel nostalgische gevoelens naar boven zijn gekomen bij het zien van de geshowde kle ding. Ladyspeaker Gerda van Heemskerk introduceerde prachtige combinaties in con trasterende kleuren of juist tonür-ton- in de moderne bostinten als bessenrood, mos groen, warm bruin, zachtbeige, bosbessenblauw en okergeel. Ruitjes en streepjes Herkenbaar voor de tieners van de jaren zestig was bijvoor beeld een combinatie van Ma rianne (maat 38) die een enkel- lange blauwgeruite rok droeg DEN HAAG - De Kamermeer derheid vindt de manier waar op het kabinet illegale confectie-ateliers wil aanpak ken, onvoldoende. Het CDA zal donderdag bij de behandeling van het wetsvoorstel Kete naansprakelijkheid confectie, met daaroverheen een over hemdblouse in het zelfde ruitje maar dan kleiner. Dit droeg zij met halfhoge laarsjes en een grote sjaal in het zelfde ruit- dessin. Voor de kleinere maten blijven er volop jeans te koop in het klassieke blauw maar ook in allerlei modekleuren. Dit is weer heel leuk te combi neren met Noorse vesten en truien in natuurlijke tinten. Caroline (maat 44) oogstte ap plaus met een bijzonder mooie camel mantel, waarvan de sjaalkraag afgezet was met bont. Deze luxe uitstraling is een trend die zich uit in allerlei details als suède en leren bies jes langs broeken, gilets en op met een ook door PvdA en VVD ondertekende motie ko men waarin om een aanscher ping wordt gevraagd. Kern van de motie is dat de wet ook van toepassing moet worden op op drachtgevers in de confectie- branche. de kragen en zakkleppen van colberts. De mannelijke ele menten in de mode zijn zeker ook een 'Echo from the past.' Marlène Dietrich-achtige broe ken en colberts en niet te verge ten de mode-topper van dit sei zoen, de gilet. In combinatie met supervrouwelijke blouses, schoenen, mooie kousen en ele gante schoentjes een zeer draagbare mode. Sefanja (Maat 40) toonde een bijzonder leuke wintershort in een warme tweed stof met een gilet van het zelfde materiaal maar aan de voorkant uitge voerd in echt leder. Heel char mant was het slappe hoedje dat ze er bij droeg. Een panty in de- AMSTERDAM - Het Neder lands Bureau voor Tberisme en een tiental Nederlandse toe ristische bedrijven beginnen volgend jaar een vertegenwoor diging in Tsjechië. Dit' heeft NBT-directeur Cornelissen donderdag bekendgemaakt, zelfde tint maakt het geheel compleet. Naast bovengenoemde stijlen zien we ook de country stijl ge toond door Sefanja (maat 40). Zij droeg een wijde rok in een prachtige warme kleur geheel van een zeer soepele suède en daarbij een gilet over een ge ruite houthakkersblouse. Deze laatste is, evenals de waxed- coat, niet meer weg te denken uit het modebeeld van de jaren '90. Een warme behaaglijke mode waarbij luxe stoffen ge bruikt zijn als crêpe, wol met cashemir en léer. Deze stoffen zijn ideaal voor een duurzame basiskleding die jarenlang meegaat. ZIERIKZEE - In het artikel over de beslissing van de Stich ting Jeugd om de instellingen in de gemeente Duiveland niet meer te ondersteunen is een hinderlijke fout geslopen. Gemeld werd dat jeugdwerker J. Elenbaas van de Stichting Jeugd door het stopzetten van de subsidie van de gemeente Duiveland aan de Stichting Jeugd terug gaat naar een dienstverband van 26 uur per week. Dit moet zijn 36 uur. Elenbaas werkt nu op basis van een dienstverband van on geveer 38 uur per week. Met in gang van 1 januari 1964 gaat hij dus twee uur per week minder werken. Voor part-time kracht A. Stouten betekent de bezui niging door het stopzetten van de subsidie een teruggang van 21 naar zestien uur per week. ZWOLLE - De Zwolse politie heeft donderdag zeven Pit-bull terriërs in beslaggenomen. De rechter-commissaris had hier toe opdracht gegeven in ver band met een gerechtelijk vooronderzoek. De rechter be paalt uiteindelijk over het lot van de dieren, zo heeft de poli tie van Zwolle bekendge maakt. ZIERIKZEE - Bij het zien van de schitterend aangeklede mannequins bij de modeshow van Holty zou je de neiging krijgen alles wat in je kast hangt weg te gooien. Toch maar niet doen, want als je het lang genoeg laat hangen komt het vanzelf weer in de mode! FOTO MARIJKE FOLKERTSMA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5