Opening Architectuurinstituut eind aan 80 jaar discussie 'Ik dacht dat de politie me wel zou beschermen' Oorzaak busongeluk nog steeds onbekend Luchtvaartmaat schappijen woedend over extra heffing 'Architect is een dienend beroep Rottenberg constateert 'richtingen strijd' in het CDA Voorzitter CNV-jongeren over ME-optreden tijdens jongerendemonstratie ptr is> ner AHrMooe-PA0>4iZAAr tóW *2op oir oae^&üic ÖÊAJ in WEB (ENDSE RVIC EO!! :NST DEURLOO B.V. 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderzoek nog niet afgesloten AMSTERDAM - De oorzaak van het busongeluk woensdag in Villefranche sur Saone is nog altijd on bekend. Het onderzoek in Frankrijk is nog njet afge sloten. heeft, speelt een doorslagge vende rol bij de eventuele toe kenning van smartegeld aan de slachtoffers of nabestaanden. Volgens de Amsterdamse advo caat De Vos, die optreedt als adviseur van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Rei sorganisaties en het busbe drijf, kan alleen smartegeld worden geclaimd als de busmaatschappij aansprake lijk is. Als Van Nood kan aan tonen dat de bus technisch in orde was en de chauffeur ge zond, dan is een beroep moge lijk op overmacht. Voor de di recte schade die het gevolg is van het busongeluk, waren de meeste passagiers verzekerd. De 15 inzittenden die geen reis verzekering hadden afgeslo ten, worden op kosten van de busmaatschappij teruggevlo gen. Zes tot acht gewonde pas sagiers zullen in Frankrijk blijven totdat artsen het voor' hen verantwoord vinden de te rugreis te aanvaarden. Een woordvoerder van de busmaatschappij Van Nood zei donderdag op een persconfe rentie in Amsterdam dat ver klaringen van passagiers dat een wiel van de bus zou zijn af gelopen, onjuist zijn. De woordvoerder sluit niet uit dat de chauffeur een hartaanval heeft gekregen of dat een klap band de oorzaak van het onge val, waarbij vijf doden vielen, is. Donderdag werden 44 passa giers naar Nederland terugge vlogen in twee vluchten. Ze zullen meteen na aankomst worden overgebracht naar het traumacentrum van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De chauffeurs van de busmaat schappij worden elke vijf jaar medisch gekeurd. De 48-jarige bestuurder H. Ogterop die bij het ongeluk om het leven kwam, was volgens een zegs man goedgekeurd tot 1995. De vraag of het ongeluk het gevolg is van een technisch manke ment of een medische oorzaak Martinair: Klinkklare onzin' AMSTERDAM - De Nederlandse luchtvaartmaat schappijen zijn woedend op de Stichting Garantie fonds Reisgelden (SGR) die eenzijdig heeft besloten tot een heffing van twee gulden op vliegtickets voor zover die worden verkocht via bij het SGR aangeslo ten reisbureaus. De heffing moet volgens de SGR reizigers beschermen tegen faillissement van lucht vaartmaatschappijen. De woordvoerder van Marti nair Holland noemt de heffing „klinkklare onzin". Bij Trans- avia heerst „irritatie en boos heid" en ook de KLM ziet „geen enkele reden" voor de heffing. Wie bij deze bedrijven rechtstreeks een ticket koopt, betaalt de heffing dan ook niet. Maar directeur P. Silbermann denkt niet dat veel reizigers vanwege de heffing de reisbu reaus zullen mijden om op Schiphol rechtstreeks bij de luchtvaartmaatschappij een ticket te kopen. Voor Air. Hol land heeft de regeling geen ge volgen omdat dit bedrijf zelf geen tickets verkoopt. Het ver voer door dit bedrijf is onder deel van door reisorganisties verzorgde vliegvakanties. Om te voorkomen dat mensen die een verzorgde vliegvakantie boeken worden gedupeerd, be taalt iedereen die zo'n reis boekt tien gulden opslag aan het garantiefonds. Dit bedrag wordt overigens per 1 novem ber verhoogd tot 15 gulden. Naar de zon Er zijn echter steeds meer men sen die via een reisbureau al leen een vliegticket kopen. Er zijn ook steeds meer buiten landse luchtvaartmaatschap pijen die vanuit Nederland „naar de zon" vliegen. Daarom is een regeling nodig die terug gave garandeert van de ticket prijs in geval van faillissement van de maatschappij. Volgens de SGR is het risico dat een luchtvaartmaatschappij fail liet gaat „aanmerkelijk ver groot". Volgens de Martinair- woordvoerder is dat uitslui tend te wijten aan de reisorga nisaties die vliegtuigstoelen boeken bij (buitenlandse) luchtvaartmaatschappijen die er financieel slecht voorstaan, in plaats van bij bonafide Ne derlandse maatschappijen. Wie de heffing per se niet wil betalen, moet zij» ticket recht streeks bij de luchtvaartmaat schappij kopen. Voor wie met de KLM vliegt, is dat niet zo'n probleem omdat dit een lijn dienstmaatschappij is met rechtstreekse, eigen, verkoop kanalen. Martinair en Transa- via zijn echter chartermaat schappijen die veel kale tickets Verkopen via reisbureaus die de gewraakte heffing in reke ning brengen. DEN HAAG - Het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) verschilt met het kabinet van mening over de be lastingaftrek die technische vernieuwing in bedrijven moet stimuleren. RIJSWIJK - Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft voor de zorgsector het bouwprogramma tot en met 1995 vastgesteld. Het voorziet, inclusief 1993, in ruim 7.700 nieuwe plaatsen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN BRUIN1SSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 11 september 11.00 114 04.40 -105 23.50 126 17.25 -110 12 september 12.35 117 06.10 -105 18.55 -121 13 september 01.25 144 07.35 -112 13.55 134 20.05 -135 11 september 10.10 106 04.05 - 96 23.00 119 17.05 -102 12 september 11.30 110 05.40 - 98 18.15 -113 13 september 00.10 139 06.35 -104 12.30 131 19.05 -128 11 september 11.10 126 04.30 -111 23.55 138 17.05 -113 12 september 12.30 128 06.25 - 109 19.05 - 127 13 september 01.20 154 07.35 -118 13.45 144 20.10 - 143 11 september 11.05 121 04.35 -108 23.55 133 17.15 -112 12 september 12.35 124 06.15 -108 18.55 -125 13 september 01.25 151 07.35 -116 13.55 141 20.05 - 140 Doodtij: II september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ROTTERDAM - „Een gebouw moet kunnen uitdruk ken hoe een mens beweegt, hoe iemand wordt ver leid om naar een bepaalde hoek te gaan. Architect zijn is een dienend beroep. Een gebouw moet niet al leen mooi zijn. Ik ben in elk geval pas tevreden als de dingen gebruikt worden zoals ik in gedachten had", zegt architect Jo Coenen. Hij ontwierp het Ne derlands Archituurinstituut in Rotterdam. Op 29 oktober wordt het geopend, naar verwachting door koningin Beatrix. De Limburger Coenen (43) is nog niet zeker van zijn zaak. „Een oordeel kan ik pas over een aantal weken vellen. Als het groen en het water om het gebouw er zijn. Die maken we zenlijk onderdeel uit van het geheel. Je komt over een loop plank binnen. Die loopt over het water. Er is ook water dat van buiten naar binnen stroomt. Dat moet het allemaal groter doen lijken. Ik hoop dat dit ook klopt." Spraakmakend Hoe het ook zij, met de opening komt een einde aan een discus sie van tachtig jaar over de noodzaak van het instituut, al dus directeur Adri Duivesteijn, ooit spraakmakend wethouder in Den Haag en initiatiefnemer voor een spectaculair nieuw stadhuis voor de Hofstad. Vol gens Duivesteijn is er met het gereed komen van het Archi tectuurinstituut een soort van nationale „inhaaloperatie" achter de rug. Het gebouw zelf is volgens hem een „manifesta tie" van wat architectuur bete kent en het instituut zal ook blijvend plaats Rieden aan het „archituurdebat". Drie jaar ge leden lag de collectie van het Architectuurinstituut voor oud vuil in een gebqyw.aan de Am sterdamse Droogbak. Inmid dels zijn alle 30.000 boeken op nieuw gecatalogiseerd en zijn verder netjes op een rij gezet: 15.000 portfolio's, 1,5 km ar chiefdozen, 6.000 panelen, 500 maquettes, 400 meubels en 2.000 fotodozen, In de biblio theek is plaats voor twintig on derzoekers tegelijk. Ze kunnen tweederde van de boeken rechtstreeks raadplegen. Voor het „grote" publiek zijn er straks vooral de tentoonstel lingen. De grote openingsexpo sitie heet „STIJL, Norm en handschrift in de Nederlandse architectuur". Aan de hand van tekeningen, foto's en maquet tes probeert het Architectuu rinstituut „het tot dusver ge bruikelijke beeld van de archi tectuurgeschiedenis van deze en vorige eeuw te ontdoen van overleefde cliché's". Tegelijker tijd zijn er drie a.ndere, kleine re tentoonstellingen, waaron der één van de schetsen die Jo Coenen maakte voor het Archi tectuurinstituut., Theateruitvoeringen De grootste hal van het insti tuut kan volgens Duivesteijn niet alleen voor tentoonstellin gen, maar ook voor installaties en theateruitvoeringen worden gebruikt, als ze maar met ar chitectuur te maken hebben. Wat men ook komt doen in het Architectuurinstituut, het zal niemand ontgaan dat hij of zij toch in Rotterdam zit. Het ge bouw is zo ontwikkeld en heeft zoveel glas, dat de stad bijna altijd te zien is. Opvallend wor den ongetwijfeld ook de balies en meubelen van Boris Sipek. „Daar wordt al tegen geprotes teerd, het zou te barok zijn voor in dit gebouw. Daarom doen we het ook. Niet alles hoeft toch per definitie ratio neel te zijn. En het gebouw van Jo Coenen kan zoiets eigenlijk juist wel gebruiken", zegt Dui vesteijn. Hij vindt het eigenlijk niet normaal meer dat „een zo be langrijk gebouw" met „zulke budgetten" tot stand moest ko men, al prijst hij de inzet van cultuurminister D'Ancona. De ministeries van WVC en VROM fourneerden 22,5 miljoen gul den, maar daarmee kwam Coe nen niet uit: „Je moet niet de prijs halen, maar het idee." Na anderhalf jaar vertraging is het totaalbedrag uit diverse bronnen opgetrokken naar 31,3 miljoen. Aan de inrichting kon nog eens 5,8 miljoen worden besteed. Duivesteijn en Coenen leurden volgens eigen zeggen langs deuren van ministeries en bedrijven om hulp en mate rialen voor een lagere prijs. Het was een hoop extra werk, maar veel mensen zijn volgens Coenen „loyaal" gebleken. Schipperen Toch bleef het schipperen, zegt Coenen, onder meer met het, materiaal. „Beton, glas en staal hebben we zodanig moe ten rangschikken dat het ge heel niet afglijdt. Met beton denk je al gauw aan een par keergarage. We hebben gepro beerd te voorkomen dat die lul lige associatie opkomt. Het is aan de anderen om te oordelen, maar ik vind dat we heel ver gekomen zijn". Wie dat nog voor de opening zelf wil chec ken, kan terecht op de voorbe- zichtingingsdagen die tussen 18 september en 10 oktober worden gehouden. De entree van vijf gulden per persoon zal worden gebruikt om een kunst werk van Auke de Vries voor de vijver van te betalen. Op vrijdag 10 september wordt het lichtkunstwerk van Peter Struycken, voor de arcade van het gebouw, voor het eerst in werking gesteld. De première is tegelijk met de „Nacht van de Architectuur", waaraan zo'n 3.000 mensen uit de architec tuurwereld deelnemen. Struyc ken bedacht volgens Dui- vestèijn „een miljoen" varian ten voor het lichtspel, dat voortaan avond aan avond te zien zal zijn. DEN HAAG - Een klein groep je Albanese asielzoekers is vrijdagochtend tijdelijk over geplaatst van het opvangcen trum in Schalkhaar naar dat in Markelo. Dat heeft een woord voerder van de Centrale Op vang Asielzoekers (COA) be kendgemaakt. De Albanezen zijn overgeplaatst „om even af te koelen", aldus de woord voerder. Het is wel de bedoe ling dat zij weer terugkomen in Schalkhaar. Eerder deze week braken massale vechtpartijen uit tussen de Albanese en Bos nische bewoners varf hét op vangcentrum. Daarbij werden zes Bosniërs aangehouden maar die zijn weer vrijgelaten. DEN HAAG - PvdA-voorzitter Rottenberg ziet „een onder drukte richtingenstrijd" bin nen het CDA. „Lubbers en De Vries vertrekken en dat waren toch juist vaak de bruggenbou wers richting PvdA. Hun den ken is minder aanwezig in het verkiezingsprogramma." Rottenberg heeft dat gezegd in een interview met de VNU- dagbladen. Het is hem nog niet duidelijk welke kant het CDA nu precies uit wil. Rottenberg vindt het CDA-programma ook niet verhelderend op dit punt. De PvdA-voorzitter herhaalt" in het interview zijn uitnodiging aan D66 om samen nauwer op te trekken. „Kiezersstrijd tus sen D66 en PvdA is tijdverlies en energieverspilling." Hij vindt dat beide partijen nu al moeten afspreken dat ze samen aan een volgend kabinet zullen deelnemen of daar samen bui ten blijven. „De vraag of we gelijk optrekken, samen uit en samen thuis, moet nu, gesteld worden." D66-leider Van Mier- lo heeft echter dergelijke avan ces van de PvdA steeds van de hand gewezen. D66 wil zelf standig de verkiezingen in gaan, zonder zich op voorhand exclusief aan anderen te bin den. DEN HAAG - „Ik was eerst banger voor de autono men. Ik dacht tfat de politie me wel zou beschermen. Maar de politie bleek opeens de agressor." Eaurette Spoelman (27), voorzitter van de CNV-jongeren schrikt nog steeds van de beelden van de jongeren- demonstratie op 8 mei. Een me'er sloeg haar die dag een gebroken arm. Burgemeester A. Havermans zegt vier maanden na dato dat hij meteen ,,tw;ijfels" had over het politie-optreden. „Wat flauw, dat had hij wel meteen kunnen zeggen", vindt Spoel man. Havermans en de hoofd officier van justitie waren di rect voorstander van een onaf hankelijk onderzoek. Korps chef Brand ervoer dat als „een motie van wantrouwen", zo blijkt uit het rapport van de onafhankelijke deskundigen van het Crisis Onderzoek Tbam (COT). Vervolgens werd het ini tiatief tot 'een onafhankelijk onderzoek overgelaten aan de gemeenteraad. Blauwe muur Ondanks dat de politie toe geeft dat er fouten zijn ge maakt, blijft de discussie be staan over de „blauwe muur" van me in gevechtstenue, hon den en een waterwerper op de hoek Kneuterdijk-Lange Vij verberg. Het COT vindt dat het bedoelde afschrikwekkend ef fect is omgeslagen in angst aanjagen. „En dat irriteert. Dreigen en intimidatie gaat ons een brug te ver", aldus het COT. Brand stelt dat honden voortaan achter dé linie zullen blijven, maar de'muur" was noodzaak, alleen ter afschrik king en om te voorkomen dat demonstranten door zouden steken naar het' Binnenhof. Het advies van het CÖT dat de Haagse politie het „dreigings- en intimidatie-concept" moet heroverwegen, wordt niet over genomen omdat een dergelijk concept „niet bestaat". Volgens Spoelman moet met de aanbe veling van het COT juist wel iets meer gebeuren. „De politie ging uit van een veldslag. Ze moet zich bezinnen hoe ze met jongerendemonstraties om gaat. Wat voor psychologisch effect heeft de opstelling van de politie op mensenmassa's. Door de agressieve linie van me werden mensen eerst bang, toen paniekerig en vervolgens boos. Ik was ook woedend en had niet ingestaan voor wat ik had gedaan als ik niet gewond was geraakt." Niet gebruikelijk Het is niet gebruikelijk dat de me meteen in gevechtstenue klaarstaat tegenover demon stranten. Maar gezien ervarin gen met vorige jongerende monstraties en berichten over relschoppers, koos de Haagse politie daar wel voor. Brand geeft toe dat door me'ers in een aantal gevallen teveel en te lang is geslagen. Dat moet op de basisopleiding in Woens- drecht meer aandacht krijgen, vindt hij. Disciplinaire straf fen voor agenten komen er waarschijnlijk niet, „omdat je het optreden dan afwentelt op individuen". Spoelman wacht de klachtenprocedure bij de politie af, en overweegt dan om aangifte van mishandeling te doen tegen de me'er die haar op 8 mei een gebroken arm sloeg. Tbt op het moment dat ze werd geslagen dacht ze dat ze het voor elkaar kon krijgen men sen door te laten lopen op de hoek waar me en jongeren slaags raakten. „Dat lukt wel, dacht ik. We kregen ook de kans van de politie om dat nog een keer te proberen. Opeens ging het mis. Eerst kreeg ik een klap op m'n rug, ik draaide me om en kreeg toen een klap op m'n arm. Ze noemt haar optreden achter af gezien „misschien wat naïef". „Ik had een rotsvast vertrouwen in de politie. Blijk baar had ik dat verkeerd inge schat. De politie was de agres sor. Er werd ingeslagen op een massa die nergens heen kon. Voorlopig demonstreer ik niet in Den Haag." Het aanbod van de Haagse burgemeester en de politie voor een gesprek neemt ze aan. Ook de Landelijk Stu denten Vakbond en de FNV- jongeren doen dat; De laatste twee zijn in ieder geval tevre den over de kritiek die de poli tie tot zich neemt. Maar het ge schonden vertrouwen moet eerst worden hersteld voor er weer grote demonstraties van jongeren in Den Haag komen. AMSTERDAM - Door een onge val met een lijnbus zijn don derdagmiddag in Amsterdam- West kort na één uur zes gewon den gevallen. Volgens een woordvoerder van de Amster damse politie zijn drie mensen mogelijk ernstig gewond ge raakt. De betrokken bus, lijn 18, reed op de trambaan van de Bos en Lommerweg. Het onge luk ontstond doordat het mid denstuk van het gelede voer tuig - een 18 meter lange bus waarbij het voor- en achterstuk worden gescheiden door een flexibel harmonicagedeelte - plotseling in een gat raakte. door Mare Legendre Vrijdag 10 september Brouwershaven Opening expositie 35 jaar Schouwen-Duiveland door loco-burgemeester mevrouw S. C. J. B. Losschacoff-de Kanter. Opening om 17.00 uur in de hal van het stadhuis. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Informatie-ochtend Zeeuwse Volksuniversiteit. Bibliotheek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Bro u wershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Gehandicaptendag Grevelin- gengroep Brouwershaven. Van 14.00 tot 20.30 uur op het Sou- tingterrein. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Zang- en muziekavond met Rei- nata Heemskerk. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 13 september Dreischor Bijeenkomst NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Ouwerkerk Start cursus Hebreeuws in de kerk. Aanvang cursus begin ners 19.00 uur. Start cursus ge vorderden 20.00 uur. Dinsdag 14 september Zierikzee Vergadering werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 september Zierikzee Bijeenkomst NBvP. Mondra- gon. 14.00 uur. Start seizoen NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Eerste paal woningen. Riekus- weel. 10.00 uur. Zaterdag 18 september Zierikzee FNV-stand vakbondsschool. Onder de Beuze. 10.00 tot 16.00 uur. Renesse Rodeofeest. Manege Grol. Van af 18.00 uur. Oosterland Informatiemiddag Nationale Vereniging voor Fibromyalgie. Wegrestaurant de Blauwe Keet. 14.00 uur. Bruinisse Kerkbazar. Noorddijk. 10.00 tot 15.00 uur. Maandag 20 september Zierikzee Start cursus totale yoga. Kruis- gebouw. 20.15 tot 21.15 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Elke dinsdag vanaf 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen bij de Kruisvereniging in het Jannewekken. Van 09.15-10.00 uur en van 14.00-14.45 uur. Dinsdag 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen in gebouw Kruisvereniging aan het Jannewekken. Van 09.15 tot 10.00 uur en van 14.00 tot 14.45 Meditatie en diaprojectie. Dorpshuis Zuudèndc. 14.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0mtM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2