GRATIS ADVERTENTIE 'Gs missen kans door plannen ecopark Ouwerkerk af te keuren' Opening gerenoveerd sportcentrum belooft groot spektakel te worden Q 3 i lil/ll KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 1 r r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Initiatiefnemer H. van Damme denkt dat provinciale bestuurders niet goed zijn geïnformeerd Met Olympische optocht en grootse beurs 2 3 O 5 Ruimtebes Vernuft! dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote koliek tie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25424 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18S9 Volgens de heer H. van Damme trekt een eco-park publiek dat bewust op zoek is naar stilte. (Archieffoto van het gebied waarop het eco-park zou aansluiten. OUWERKERK - „De Heidemaatschappij wil de basisprincipes van het ecopark g-aan promoten voor toepas sing- in de regruliere woningbouw. De landelijk bekende futurist Robert Das wil zijn naam aan het project verbinden. Hét is duidelijk dat we in de toekomst toegaan naar een woonvorm waarbij het enërgie- en wa terverbruik en de produktie van afval minimaal is. Ouwerkerk zou hierin via het ecopark een voorbeeld functie kunnen vervullen. Maar waarschijnlijk is de tijd nog niet rijp voor een ecopark. Het gaat om een geavanceerd en gedurfd project. Zo gauw iets boven het maaiveld uitsteekt moet het blijkbaar omgehakt worden". H. van Damme uit Ouwerkerk is zeer teleurgesteld over de reactie van het Zeeuwse college van gedeputeerde staten op zijn plan om aan de Zwanenburgseweg een vakantiepark met zeer milieuvriendelij ke woonvorm te realiseren. Het betreft kritiek van het da gelijks bestuur van Zeeland op de Ontwikkelingsvisie Recrea tieconcentratie Ouwerkerk. Een beleidsvisie die de ge meente Duiveland liet maken als leidraad voor mogelijke toekomstige recreatieve ont wikkelingen rondom Ouwer kerk. In de Ontwikkelingsvi- sie was onder meer de moge lijkheid opgenomen aan de Zwanenburgseweg een ecova kantiepark te realiseren. Een plan waaraan Van Damme al sinds 1985 werkt en waarin ook de gemeente Duiveland inmid dels de nodige tijd, geld en aandacht heeft gestoken. ,,Het is net een worst die je wordt voorgehouden. Je krijgt de in druk dat je plan een redelijke kans van slagen heeft en gaat er serieus aan werken. En dan wordt het zo maar even tussen neus en lippen van tafel ge veegd door gs", aldus de Ou werkerker. De kritiek van gs betrof onder meer het feit dat de bouw van 180 woningen in het 'ecopark een forse verandering teweeg zou brengen in het huidige open landschap. Een landschap dat de provincie bovendien wil gaan aanwijzen als stiltege- bied. Van Damme wijst die kri tiek van de hand met de opmer king dat het geen 'open land schap' betreft maar een kunst matig gevormd bos dat werd aangeplant in 1958. „Het is onze bedoeling om het gebied stil en rustig te houden. Een ecopark trekt ook publiek dat bewust naar stilte zoekt". De Ouwerkerker wijst er ver der op dat hij' nooit heeft ge zegd dat in het ecopark 180 wo ningen moeten komen. „Dat kunnen er best minder zijn". Het tweede punt van kritiek van gs betreft het feit dat het ecopark niet aansluit op de kern Ouwerkerk of op een be staand gebied voor dagrecrea tie-voorzieningen. Van Damme weerlegt dat door er op te wijze dat een ecopark een voorzie ning is waarin mensen niet al leen in een woning investeren, maar vooral in ruimte. „Een ecopark kan nooit op een klei ne oppervlakte worden gerea liseerd. Er is veel ruimte voor nodig. Vlak bij het dorp moet je met niets beginnen, terwijl hier aan de Zwanenburgseweg alle kernvoorzieningen aanwe zig zijn. Bos dat bij het ecopark kan worden getrokken en be drijfsgebouwen die kunnen worden verbouwd tot een cen traal gebouw waaromheen het park wordt gerealiseerd". Het argument van gs dat de wo ningen in het ecopark voor de verkoop in plaats van verhuur worden gebouwd en bij het park geen elkweervoorzienin- gen zijn gepland is volgens Van Damme ook niet helemaal te recht. „Het is wel degelijk de bedoeling dat de vakantiewo ningen die eerst worden ver kocht, vervolgens worden ver huurd". Het publiek dat naar een ecopark komt zoekt vol gens hem geen elkweervoorzie- ningen maar juist rust en stil te. „Dat heeft een andere visie dan de doorsnee toerist". De kritiek van het provinciaal bestuur dat bij het plan onvol doende is ingespeeld op de mo gelijkheden van openbaar ver voer weerlegt de Ouwerkerker door er op te wijzen dat het park op loopafstand van Zie- rikzee ligt. „Die route is ook heel gemakkelijk te fietsen, vooral nu men onder de Weg naar de Val een viaduct voor voetgangers en fietsers gaat realiseren". Gestoord Het meeste heeft Van Damme zich gestoord aan het feit dat GS het ecopark omschrijven als 'een futuristisch aandoend project'. „Het is een futu ristisch project. Wanneer het onverkort volgens mijn plan wordt uitgevoerd wil de lande lijk bekende futurist Robert Das er zijn naam aan verbin den". Via een telefonisch ge sprek met een lid van de Zeeuwse planologische advies commissie zegt hij de indruk te hebben gekregen dat de pro vinciale bestuurders niet goed weten wat een ecopark precies is. „Ik ben bang dat men zich een mening heeft gevormd ter wijl men niet goed was geïnfor meerd". Van Damme is daarom Van plan om de provinciale be stuurders een brief te schrijven waarin hij een en ander verdui delijkt. En verder blijkt hij op timistisch. „Dat ecopark komt er gewoon. Dat moet je zien in de tijd. Gezien de ontwikkelin gen op milieugebied zal men in de toekomst gedwongen zijn om de infrastructuur van wo ningen aan te passen. Ik ben een volhouder. Iets dat goed is laat ik me niet afpakken. Ik doe er alles aan wat menselij kerwijs gezien mogelijk is". BURGH-HAAMSTEDE - De (her) opening van het geheel gerenoveerde sport- en recreatiecentrum Westerschouwen voorheen Krayestein - op 25 september - be looft een groots spektakel te worden. Op het programma staat onder meer een Olympische optocht. Verder worden verschillende sportdemonstraties gegeven en is in één van de hallen een complete beurs met zo'n 25 stands ingericht. Op die beurs is de gemeente Westerschouwen nadrukkelijk aanwezig. De open ge meentedag, vorig jaar voor het eerst in Westerschouwen gehouden, wordt voor deze speciale gelegenheid deze keer niet in het gemeentehuis maar in het gere noveerde sportcomplex gehouden. Meest spectaculaire onderdeel van de opening van het sport en recreatiecentrum wordt on getwijfeld de Olympische op tocht. „Het is de bedoeling dat uit alle kernen van de gemeen te Westerschouwen sporters ko men. Die verzamelen zich dan allemaal op een centraal punt en vandaar gaat men in optocht naar het sport- en recreatiecen trum. We hebben al de toezeg ging dat er een aantal ruiters meerijdt in de stoet, maar we hopen natuurlijk zoveel moge lijk sporters zover te kunnen krijgen", aldus gemeentevoor- lichter G. van Breugel. De stoet is meer dan een verzameling sporters. „Het is eigenlijk een soort estafette", licht hij een tipje van de sluier op. „Maar in plaats van een estafettestokje krijgen ze iets anders mee". Experimenten De officiële openingshandeling staat gepland voor 11.00 uur en wordt verricht door wethouder G. J, W. van der Salm en ir. C. W. Veerhoek. Wat die officiële handeling precies inhoudt wil Van Breugel op dit moment nog niet verklappen. „Dat moet een verrassing blijven", aldus de gemeentevoorlichter. De gemeente Westerschouwen grijpt de combinatie van de opening van het sport- en re creatiecomplex en het houden van de open gemeentedag aan voor een experiment met Shuttlebussen. In het mobili teitsscenario van de gemeente Westerschouwen wordt uitge gaan van het toekomstig ge bruik van die zogenaamde Shuttlebussen. Op zaterdag 25 september wor den voor het eerst dergelijke bussen ingezet. Mensen die het gerenoveerde sportcomplex met een bezoek willen vereren kunnen van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur gratis gebruik maken van bussen die vanuit alle kernen van Wester schouwen een dienst onderhou den met het sportcomplex. Opstappunten zijn de dorps huizen in de verschillende ker nen. Ook verzorgingshuis Duinoord fungeert die dag als opstappunt. Uiteraard kan men na een bezoek aan het sport- en recreatiecentrum weer gebruik maken van een gratis bus terug naar huis. Zo als al aangestipt wordt in één van de hallen een beurs inge richt. Op die beurs kan men on geveer 25 kramen verwachten, waaronder tien kramen waarin de gemeente Westerschouwen de inwoners van de gemeente een kijkje gunt in de ambtelij ke en bestuurlijke keuken van Westerschouwen. Verder zijn er stands te vinden van Meer Be wegen voor Ouderen, de Stich ting Westerschouwen Cultu reel, VVV-Schouwse kust, de bejaardensociëteit Bürgh, Vliegclub Haamstede en diver se sportverenigingen. Het is de bedoeling dat de kramen zo worden opgesteld dat er een middenterrein ontstaat. Op dat middenterrein wordt een tent neergezet waar men terecht kan voor een drankje. Verder wordt een aantal zitjes gecreëerd en is ook ruimte vrij gehouden voor verschillende demonstraties. Van 11.30 tot 12.15 Uur verzorgt Meer Bewe gen voor Ouderen een demon stratie Koersbal. Van 12.30 tot 13.30 uur wordt een demonstra tie Yoga verzorgd. Aansluitend volgt een demonstratie aero- bics en van 13.50 tot 14.45 uur verzorgt Balletschool Joke Zuyderwijk een open les. Daar na, van 14.55 tot 15.10 uur ver zorgt muziekvereniging Witte van Haemstede een concours en als laatste in de rij geven DFS D en Renesse D een de monstratie mini-voetbal. Buiten presenteren brandweer, reddingsbrigade en reinigings dienst zichzelf en is ook de dubbeldekker van de VW Schouwse Kust present. Rui tersportvereniging De Zilveren Trens verzorgt een demonstra tie dressuur en paardspringen. Voor de kinderen is apart ver maak. Zij kunnen een ritje ma ken op een pony maar op het terrein staat ook een groot springkussen opgesteld. Ver der is er speciaal voor hen een survivalbaan en een zeephel- ling. Natuurlijk kan men ook gewoon het gerenoveerde sportcomplex bewonderen en kennis nemen van de verschil lende mogelijkheden die het centrum biedt. Algemeen manager A. C. Ver hoeven ziet de toekomst van het sport- en recreatiecentrum zonnig in. Met onverholen en thousiasme schetst hij hoe het allemaal gaat worden. Zo komt er een sportóafé met verschil lende spelcomputers, een bil jart, air-hockey en tafelvoet bal. Uiteraard kan men aan de bar de laatste sportgebeurte nissen bepraten. Voor wie het wat rustiger aan wil doen is er de Taveerne. Verder krijgt men de beschik king over zes handboogschiet banen en drie indoor- tennisbanen. De laatste zijn voorzien voor het nieuwste snufje op indoor-tennisgebied: een speciaal soort velours ta pijt. „We hebben ook wel hard court banen, maar wie een maal hier op gespeeld heeft wil niet meer anders", voorspelt Verhoeven. Buiten zijn er nog eens drie tennisbanen, voor zien van nagelnieuw gravel. Vanuit het sportcafé kan men de verrichtingen van de tennis sers volgens, maar als het mooi weer is kan men ook gebruik maken van het buitenterras. Verhoeven waagt zich niet aan voorspellingen over de rentabi liteit van het sportcentrurh, maar stelt wel dat hij er alles aan zal doen om zoveel moge lijk verschillende activiteiten naar het sport- en recreatiecen trum te halen. „Ik denk aan sport-activiteiten voor oude ren, maar ook aan zaalvoetbal en volleybaltoernooien en cur sussen. Maar het sport- en re creatiecentrum kan ook een heel leuke lokatie zijn voor bij voorbeeld een personeels feest". De sport is het enige middel om in de mens de deugden van de pri mitieve mens te bewaren. Girardoux Opnieuw buien HET WEER In de nacht en vroege ochtend op klaringen. Min.temp. ±11 graden. Oyerdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtemp. ±17 graden. Wind uit zuidwest tot west matig 4, langs de kust nu en dan krachtig, 6. ARCHITECTUUR Opening architectuur-instituut maakt einde aan tachtig jaar discussie. SUBSIDIE De commissie financiën van de gemeente Zierikzee is verdeeld over subsidie aan LTC-Zierikzee. MODE Country-life en Retro-style zijn de steekwoorden in het nieuwe modebeeld. MOTORCROSS Erik van der Wekken heeft de Belgische motorcross- titel in de 250 cc veroverd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's LEEUWARDEN - De provincie Friesland wil de komende vijf. jaar ruim 830 miljoen gulden besteden aan versterking van de economische structuur. Dit werd donderdag in Leeuwar den bekendgemaakt bij de pre sentatie van het ontwikke lingsprogramma 1994/1999 voor Friesland, samengesteld door het college van Gedepu teerde Staten. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie S Met de kastsystemen| Paauwe Interieur in Zonnemaire u biedt, Iu letterlijk alle kanti Zowel qua formaat als indeling. De talloze accessoires verradei vernuft. Onze teken- computer zet 't haai op papier! Zuidwcg 20A. Zonnemaire I Tel 0111' Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ■g Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. BI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1