Enthousiaste reacties op plan voor realisering Bru's handelsbeursje GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Duivelandse instellingen worden niet meer ondersteund door Stichting Jeugd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE a&bs Een prachtig idee, ik kan niet anders zeggen Voorzitter Doeswijk: de betrokkenen' Het doet pijn en het is triest voor 3 O 4 0 5 7 Lier gestolen Snelheids controles Vergadering commissie abz Zierikzee 1 n dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25423 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 - f i De oude handelsbeurs aan de haven in Bruinisse. (Uit: Bruinisse in de loop der eeuwen). BRUINISSE - ,,Een prachtig idee. Ik kan niet anders zeggen". Met die woorden reageerde mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse op het voorstel van het college van b en w van Bruinisse om op de hoek van de Beursstraat en de Oudestraat in Bruinisse weer een 'handelsbeurs' neer te zetten in de geest van het beursje dat daar tot ongeveer 1954 ook gestaan heeft. Ook de overige raadsfracties reageerden tijdens de vergade ring van de commissie openbare werken van de gemeente Bruinisse enthousiast op het plan. Het plan maakt onderdeel uit van de vierde fase van de her inrichting van het centrum van Bruinisse. Eerder werd een plan voor herinrichting van de Oudestraat gepresenteerd en door zowel omwonenden als ge meenteraad gefiatteerd. „Maar we zaten eigenlijk al een paar jaar tegen die blinde muur daar op die hoek aan te hik ken", aldus commissievoorzit ter wethouder J. Huizer. Hij stelde dat realisering van een handelsbeursje vanuit histo risch perspectief ook een ver antwoorde keuze is. ,,Er heeft op die plek altijd een handels- beursje gestaan", aldus Huizer. Aankleding Lijst Van de Velde-woord voer der C. van den Berge reageerde enthousiast op het door de ge meenschappelijke technische dienst Middenschouwen/Brui- nisse ontwikkelde plan. ,,Ik vind het een prachtig plan. Een prachtige aankleding van dat hoekje. Maar ik vind wel dat als we'daar iets doen we ook moeten proberen iets aan de overkant te doen. Anders krijg je een vlaggetje aan de ene kant en een modderschuit aan de andere kant", aldus Van den Berge. Wethouder Huizer rea geerde op de woorden van Van den Berge met de opmerking dat het college al een gesprek heeft gehad met de eigenaar van het pand tegenover waar het nieuwe handelsbeursje moet verrijzen. Mevrouw Maaskant reageerde evenals Van den Berge enthou siast op het plan. Wel vroeg zij aandacht voor de toegankelijk heid voor rolstoelgebruikers. Rolstoelgebruikers „En het zou natuurlijk ook leuk zijn als je daar met een kinderwagen op kon komen", aldus 'mevrouw Maaskant. A. Verschoor van de technische dienst stelde dat het beursje eventueel aan te passen is voor rolstoelgebruikers. Op de vraag van mevrouw Maaskant of het te bouwen beursje ook een soort terrasfunctie krijgt antwoordde wethouder Huizer ontkennend. „Het college vindt dat je dat eigenlijk niet moet gaan doen. Waar je wel aan zou kunnen denken is het inrichten als terras tijdens de Bruse visserij dagen of tijdens Bruniversails. Maar verder moet het gewoon altijd voor ie dereen toegankelijk zijn", al dus de wethouder. Ook van de kant van de SGP/RPF/GPV- fractie werd positief gerea geerd op het plan. Verdeeld bleek men over het opstellen van een landschaps beleidsplan en een gemeente lijk groenstructuurplan. Com- missievoo2*zitter wethouder J. Huizer liet meteen al weten dat het college niet staat te trappe len. „We maken tenslotte ook een dorpsplan en daarin komt het gemeentelijk groen ook aan de orde", aldus Huizer. „En wij vinden dat we in ieder ge val nu nog geen landschapsbe leidsplan nodig hebben". Lijst van de Velde-woordvoerder C. van den Berge liet een heel an der geluid horen. Hij stelde dat zijn fractie voorstander is van zowel het opstellen van een groenstructuurplan als het ont wikkelen van een landschaps beleidsplan. „Natuurlijk zijn wij ervoor om een groenstructuurplan te com bineren met een dorpsplan. Wij denken dat het heel goed is om tevoren een dergelijk plan op te stellen. Wij juichen dat toe", aldus Van den Berge. Landschapselementen Technische man A. Verschoor reageerde op het commentaar vanuit de commissie met een gloedvol betoog voor zowel een groenstructuurplan als een landschapsbeleidsplan. „Een landschapsbeleidsplan is erop gericht om alles van waarde in een landschap te behouden en/of te versterken. Er worden adviezen gegeven over bijvoor beeld erfbeplantingen en er wordt in aangegeven hoe je ver bindingen kunt maken tussen verschillende landschappen en verschillende soorten van le ven", aldus Verschoor. Hij stel de dat een landschapsbeleids plan een goed hulpmiddel kan zijn. „En het gaat om het uit spreken van intenties. Je kunt bijvoorbeeld een boer niet ver plichten om een bepaald soort erfbeplanting aan te planten". Verschoor, die voor de gemeen te Middenschouwen al geruime tijd bezig is mëfKët opstellen van een landschapsbeleids plan, haalde als voorbeeld het bestaan van mini-campings aan. „Als er teveel mini- campings komen kan dat het landschap aantasten. En dan gaat het averecht werken om dat de mensen het landschap niet meer mooi vinden en een ander plaatsje zoeken", aldus Verschoor. Een groenstructuur plan, zo legde hij uit, is meer dan zeggen welke planten er in welk plantsoen moeten komen. Maai-regime „In zo'n plan kun je ook aange ven wat je maai-regime is en hoe je omgaat met onkruid- bestrijding. Zo'n plan kan be hoorlijk ver gaan'. Zijn gloed volle betoog kon de commissie leden echter niet overtuigen. De algemene mening bleef dat men in ieder geval nu nog niet over dient te gaan tot het (la ten) opstellen van een land schapsbeleidsplan. „Eerst een dorpsplan, en dan misschien weer een stukje verder", aldus SGP/RPF/GPV-woordvoerder J. Boogert. ZIERIKZEE - Instellingen uit de gemeente Duiveland die een beroep doen op de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland krijgen vanaf 1 januari 1994 nul op rekest. Tijdens de openbare vergadering van het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd werd unaniem besloten om de dienstverlening aan organisaties uit Duive land stop te zetten. Dat betekent dat scholen, peuterspeelzalen en jeugd- en jongerenorganisaties geen sport- en spelmaterialen meer kunnen lenen van de stichting en geen gebruik meer maken van de kennis en inzet van jeugdwerker J. Elenbaas, bijvoorbeeld bij het opzetten van een nieuwe jeugdorganisatie of pro blemen of bijzondere gebeurtenissen bij bestaande instellingen. Het algemeen bestuur van de Stichting Jeugd nam deze be slissing omdat het Duiveland se gemeentebestuur heeft be sloten om met ingang van vol gend jaar haar jaarlijkse fi nanciële bijdrage aan de Stich ting Jeugd stop te zetten. „Het doet pijn en het is triest voor de betrokkenen", zo vatte de voorzitter van de Stichting Jeugd, J. J. Doeswijk de gevoe lens van het bestuur samen. Hij bedoelde daarmee zowel de instellingen in de gemeente Duiveland die gewend zijn ge bruik te maken van de Stich ting Jeugd als jeugdwerker Elenbaas en part-time kracht A. Stouten die door de beslis sing van de gemeente Duive land minder uren moeten gaan werken. Het dienstverband van Elen baas wordt teruggebracht van 38 tot 26 uur per week en dat van Adriënne Stouten van 21 naar 16 uur. „Dat zijn de conse quenties, hoe triest het ook is", aldus Doeswijk. Hij omschreef de beslissing van Duiveland om haar subsidie aan de Stich ting Jeugd te stoppen als 'een miskleun'. De rigoureuze reac tie daarop van de Stichting Jeugd achtte hij noodzakelijk. „Anders denkt het Duiveland se gemeentebestuur: zie je wel wij houden de centen in onze zak en het loopt toch wel". Tbr verduidelijking liet Doeswijk weten dat de Stichting ook geen diensten zal verlenen aan Duivelandse instellingen die daar zelf voor willen betalen. „Dan zullen we zeggen dat we geen tijd hebben en wijzen op de gemeenteraadsbeslissing die daaraan ten grondslag ligt. Het is heel vervelend, maar het is niet anders". Tijdens de vergadering werd nadrukkelijk naar voren ge bracht dat de bezuiniging op het aantal werkuren van Elen baas en Stouten geen conse quenties zal hebben voor de dienstverlening aan instellin gen in de overige vijf gemeen ten op Schouwen-Duiveland, die de Stichting Jeugd wel sub sidiëren. „Die blijft gehand haafd zoals het altijd was". Tijdens de vergadering stelde het algemeen bestuur zich posi tief op ten aanzien van de vesti ging van een Jongeren Advies en Informatieburo in Zierik zee. Het betreft een dependan ce van de organisatie die onder deze naam al ongeveer ander half jaar draait in Goes. Het gaat om een kantoortje, gerund door vrijwilligers, waar jonge ren terecht kunnen met de meest uiteenlopende vragen. „Dat kan variëren van een mo gelijke vakantiebestemming in Frankrijk tot vragen over aids", legde jeugdwerker Elen baas uit. Wanneer de' proble men waarmee jongeren komen zo diep blijken te zitten dat professionele hulp gewenst is, kunnen de vrijwilligers van het Jongeren Advies- en Infor matieburo professionele krach ten van het maatschappelijk werk inschakelen. Het idee voor hel opstarten van Jongeren Advies- en Informa- tieburo's in diverse plaatsen in Zeeland is afkomstig van het provinciaal bestuur. „Dat pro beert op die manier de jeugd- hulp toegankelijker te maken voor jongeren", aldus Elen baas. Het is de bedoeling dat het provinciaal bestuur in no vember beslist over de structu rele subsidie van ruim vijfdui zend gulden die jaarlijks nodig is om in Zierikzee een Jonge ren Advies en Informatieburo te laten draaien. De start- kosten van bijna 8000 gulden zouden betaald worden door het comité Kinderpostzegels en het Juliana Welzijnsfonds. Het nieuwe bureau zou onder gebracht worden in de ruimte van de Stichting jeugd in De Driehoek te Zierikzee en in ja nuari 1994 van start kunnen gaan. Jeugdwerker Elenbaas vertel de dat de huisvesting van het Jongeren Advies en Informa tieburo in de ruimte van de Stichting Jeugd het karakter van de stichting wat zal veran deren. „Tbt nu toe lag de na druk bij onze werkzaamheden op de contacten met vrijwilli gers die met jeugd en jongeren werken. Door het adviesbu reau zullen we meer direct in contact komen met jongeren". Hij omschreef dat als een be leidskeuze die is gericht op de toekomst. Het algemeen be stuur van de Stichting Jeugd stemde unaniem in met de vestiging van een Jongeren Ad vies en Informatieburo. De ge meenten op Schouwen-Duive land (met uitzondering van Duiveland) zijn indirect bij het nieuwe initiatief betrokken via hun financiële steun aan de Stichting Jeugd. De beste profeet van de toekomst is het verleden. Byron Aanhoudend buiig HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral overdag enkele buien, mogelijk met onweer. Vannacht een mist bank en minimumtemp. 14 gra den. Middagtemp. 19 graden. Wind zuid tot zuidwest, kracht 3 4, aan de kust tot kracht 6. ACTIE De Schouwen-Duivelandse verzorgingshuizen zijn het hap-snapbeleid van minister D'Ancona meer dan zat. BIERTAPPEN 1 Eerste prijzen bij biertapwedstrijden voor Schouwen- Duivelandse deelnemers. KNOTWILGEN Binnenkort gaat een aanplant-estafette van start. Doel is het behoud van de knotwilg. ATLETIEK Atleet Jan Hoek heeft zijn persoonlijk record op de tien kilometer scherper gesteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - A. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van een elektrische lier. De lier zat bevestigd op een veetrailer. Deze stond gepar keerd op een parkeerplaats aan de Boerenweg in Zierikzee. Een-schadebedrag is bij de po litie niet bekend. ZIERIKZEE/HAAMSTEDE - Bij radarcontroles in Zierikzee en Haamstede betrapte de po litie zeventien automobilisten op te hard rijden. In Zierikzee werd gecontro leerd op de Haringvlietstraat in de wijk Poortambacht. Tbr plaatse geldt een maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Tweehonderdvijfenzestig voertuigen werden gecontro leerd. Negen automobilisten bleken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid be droeg 69 kilometer per uur. Ook langs de Krayesteinweg bij Haamstede werd een radar controle gehouden. Driehon derdvijfentwintig voertuigen werden gecontroleerd. Acht au tomobilisten werden betrapt op het overschrijden van de daar geldende maximumsnel heid van 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid- bedroeg 101 kilometer per uur. ZIERIKZEE - Maandag 13 sep tember vergadert de commis sie algemene en bestuurlijke zaken van de gemeente Zierik zee. De vergadering wordt ge houden in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis en-begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het voorstel van het college om een bedrag van een dubbeltje per inwoner beschikbaar te stellen aan het Comité Nationaal Vrijheidsca rillon. Dat geld wil het comité aanwenden voor het plaatsen van een speciaal carillon in Den Haag ter gelegenheid van de vijftigste herdenking van de bevrijding. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) adviseert de bij de VNG aangesloten gemeenten de ge vraagde bijdrage beschikbaar te stellen. „Gelet op deze stel- lingname en op de boodschap die het comité door middel van dit carillon blijvend wil uit dragen hebben wij het comité inmiddels bericht dat wij be reid zijn de raad voor te stellen de bijdrage te verlenen", aldus het college. Het advies van de commissie wordt gevraagd. Verder op de agenda van de commissievergadering de stand van 'zaken met betrek king tot ambtelijke- en be stuurlijke vernieuwing, en de raadsexcursie 1994. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, £Q Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1