'Solo zingen is leuk omdat al die mensen naar je kijken' Valschermzwevers regelmatig actief op het strand langs de Brouwersdam DAimCI-OOL JAIlViE3£ ÜW KRANT VAN SCHOMEN-DUIVELAND r: r Deur loo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE l TAPIJT GORDIJNEN VITRAGE Nooit te oud om te leren Collecte ZOA-vluch- telingenzorg Bij mooi weer worden daar op 18 en 19 september Nederlandse Kampioenschappen gehouden Noortje Wehrmeijer uit Bruinisse finaliste Vara Kindersongfestival Optreden Stafmuziek korps Leger des Heils INSCHRIJVING NIEUWE CURSUS Nieuwe halte buurtbus in Nieuwerkerk -I dé krant van schouwen - duiveland! NIEUWSBODE EXTRA ■1 WOO N TE XT I E U ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. 01110-15051 FAX. 16378 WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - 'Nooit te oud om te leren' is de titel van een foto-expositie die van 10 tot en met 29 september is te zien in de Zierikzeese bibliotheek De Stolpe. Het betreft een expositie waar bij de sociale kanten van de toenemende vergrijzing wor den belicht. Onder meer door het belichten van de mogelijk heden voor vrijetijdsbesteding van ouderen, zoals door cursus sen, gespreksgroepen en the madagen. Tijdens de expositie zijn lees- en leerboeken te zien die betrekking hebben op ou deren en informatie-materiaal vqn diverse instellingen voor volwasseneneducatie. De ten toonstelling wordt op vrijdag 10 september om 10.00 uur ge opend door burgemeester As- selbergs. Op zaterdag 11 sep tember houdt de Zeeuwse Volksuniversiteit haar jaar lijkse informatie-ochtend in de bibliotheek, van 9.30 tot 12.00 uur. OOSTERLAND - In de week van 12 tot en met 18 september wordt in de gemeenten Brui- nisse, Duiveland en Wester- schouwen een collecte gehou den ten bate van de ZOA- vluchtelingenzorg. De opbrengst van de collecte wordt besteed aan medische zorg in de Afrikaanse landen Malawi en Mogambique. ZOA-vluchtelingenzorg is een christelijke organisatie voor internationale vluchtelingen hulp. In verschillende kampen waar duizenden vluchtelingen verblijven verzorgt ZOA aan vullende voedselprogramma's voor zwangere vrouwen en jon ge kinderen en is verantwoor delijk voor een ziekenhuis of polikliniek. Ook geeft men voorlichting over hygiëne en ziekte-p revent i e. Bij valschermzweven is de plaats waar men landt heel precies te bepalen. (Foto: Marijke Fol- kertsma). SCHARENDIJKE/OUDDORP - „Het is opwindend, het is kicken. Wanneer je door de lucht zweeft en je realiseert je dat je aan een stukjes stof hangt voel je de adrenaline door je lichaam pompen". Johan Tuin man uit Zierikzee is een enthousiast valschermzwever. Bij mooi weer is hij regelmatig te vinden op het Noordzeestrand langs de Brouwersdam. Via een lier laat hij zich dan met een parachute de lucht in trekken om vervolgens minutenlang in de vrije ruimte te zweven. Uit zijn toelichting blijkt dat men als ervaren val schermzwever heel goed kan bepalen welke kant men opzweeft en waar men landt. Valschermzweven is een sport waar zich in Nederland vele honderden mensen mee bezig houden in hun vrije tijd. Op 18 en 19 september worden bij mooi weer aan de Brou wersdam zelfs de Nederlandse kampioenschappen valscherm- zweven gehouden. ,,Het wordt als vrijetijdsbesteding steeds populairder. Alleen op Schou- wen-Duiveland, het gebied dat vlak bij een ideale zweefloka- tie als de Brouwersdam ligt, zijn nog niet zoveel valscherm- zwevers. We hebben 35 leden uit heel zuidwest Nederland, maar geen enkele daarvan komt van Schouwen- Duiveland", aldus Tuinman. Samen met Jan Put uit Haam stede en diens zonen Cornie en Jaco vormt hij het bestuur van de afdeling Zeeland van de Ne derlandse stichting Valscherm Zweven. Dat .houdt in. dat ze voor geïnteresseerden demon straties, dagopleidingen en cursussen valschermzweven verzorgen. Al vijf jaar lang zijn ze in de periode van september tot en met juni daarmee bijna elk weekend bezig op het Noordzeestrand langs de Brou wersdam. ,,In de drukke zo mermaanden juli en augustus hebben we daarvoor geen ver gunning van de gemeente Mid- denschouwen omdat er dan te veel publiek is op het strand". Via hun demonstraties laten de valschermzwevers zien welke capriolen een ervaren zwever in de lucht kan maken en hoe precies men kan landen op een tevoren bepaalde plaats. „Tij dens de kampioenschappen -wordt op het strand een cirkel van tien meter aangebracht waarop men moet landen. Op het middelste gedeelte van der tig centimeter is elektronische apparatuur aangesloten waar mee op een display digitaal wordt aangegeven hoever een valschermzwever van het nul punt in de cirkel is geland. Het gaat dan echt om precisie- landingen". Hoe lang een valschermzwever in de lucht kan blijven is af hankelijk van de thermiek; de stijgwinden en de hoogte tot waar hij wordt opgetrokken. „Die hoogte kan variëren van driehonderd tot zevenhonderd meter. Zo kan men een periode van twee minuten tot drie kwartier in de lucht blijven zweven", aldus Tuinman. Een ervaren valschermzwever ma nipuleert tijdens zijn demon straties de werking van een pa rachute in de lucht. Soms wor den aan de 'Brouwersdam de monstraties gegeven door een speciaal team bestaande uit valschermzwevers die al 2000 a 3000 vluchten hebben ge maakt. Maar ook mensen die nog nooit aan een parachute in de lucht hebben gehangen kunnen aan de Brouwersdam terecht. Voor hen bestaat onder meer de mo gelijkheid om een 'passagiers- vlucht' te maken. Dat houdt in dat men vast gekoppeld aan een ervaren valschermzwever een vlucht maakt. Belangstel lenden die zelf kennis willen krijgen van de werking van verschillende luchtlagen en weersomstandigheden op een parachute bestaat de mogelijk heid om een dagopleiding of een cursus te volgen. Dagoplei dingen worden alleen gegeven aan groepen. Ze houden in dat men 's morgens gedurende twee uur in de open lucht theo retische kennis krijgt over het valschermzweven en 's mid dags twee a drie vluchten maakt. Cursussen Via cursussen leiden de be stuursleden van de stichting Valscherm Zweven mensen op voor het brevet Valschermzwe ven dat is erkend door de KNVvL (Koninklijke Neder landse Vereniging voor de Luchtvaart). Een cursus omvat een gedegen theoretische oplei ding en het maken van twintig vluchten waarbij men via ra diocontact aanwijzingen krijgt van de instructeurs. In de afge lopen periode van september 1992 tot en met juni 1993 heb ben de heren Put en Tuinman op die manier tien mensen op geleid. Valschermzweven is volgens hen een sport die ge daan kan worden door ieder een van ongeveer veertien tot tachtig jaar. „Als men medisch maar voor honderd procent in orde is", aldus de Zierikzeeë- naar. De vluchten worden gemaakt met zogeheten scanning-shuts; matrasvormige parachutes waarvan de kamers en cellen onderling verbonden zijn via een cross-port verbinding. Dat houdt in dat de druk in die luchtkamers altijd gelijk blijft. De bestuursleden van de stichting kregen zo'» val scherm via sponsoring van café De Vlinder in Zierikzee. Ook het Middelburgse pannekoe- kenhuis de Kabouterhut en het Chinees Indische restaurant May Garden uit Haamstede droegen via sponsoring een steentje bij aan de activiteiten van de stichting Valscherm Zweven. Voorbereidingen Momenteel zijn de bestuursle den druk bezig met de voorbe reidingen voor de Nederlandse Kampioenschappen. Bij mooi weer worden die gehouden op 18 en 19 september. Wanneer de weersomstandig heden slecht zijn worden de kampioenschappen twee we ken uitgesteld tot 2 en 3 okto ber. „Dat moet wel in verband met de getijdestromingen van de zee. Voor de kampioen schappen is een breed strand nodig". Tot nu toe hebben zich 35 deelnemers uit het hele land aangemeld om aan het evene ment deel te nemen. „We ver wachten in totaal zo'n veertig deelnemers". BKUINISSE - Haar lievelingslied uit de serie Kinderen voor kinderen is Annemiek en het nummer De Mei dengroep wordt door haar gekwalificeerd als 'een stom liedje'. Binnen enkele weken krijgt Noortje Wehr meijer uit Bruinisse van de organisatoren van het Vara Kindersongfestival te horen welke van die twee lied jes zij moet zingen tijdens de landelijke finale van het festival dat 24 oktober wordt gehouden in Hooge- veen. De dertienjarige Bruse hoopt nu vurig dat het Annemiek zal zijn. Met de vertolking van dat liedje veroverde ze via drie voorrondes een plaats in de landelijke finale. „Ik houd van treurige liedjes. Die lang zame nummers kan ik veel beter zingen. Dat vrolijke klinkt niet". Noortje heeft echter de pech dat zes van de twintig, uit heel het land afkomstige finalisten, het liedje Annemiek hebben opgegeven als lied dat ze bij voorkeur willen zingen. „Je moest een lijst inleveren waar op de liedjes die je wilt zingen in volgorde van voorkeur staan". Met de eerste vijf had Noortje niet zo'n moeite. Na Annemiek koos ze spontaan voor Mijn vader is een ster, Droeverig gevoel, Ramons ver jaardag en Wakker met een wijsje. Maar daarna kwam er niks meer. „Dat waren ze. De andere liedjes van Kinderen voor Kinderen vind ik niet zo leuk". Noodgedwongen vulde ze haar top-10 lijst verder met 'stomme liedjes'. En uit een te lefoontje van de Vara bleek dat men behalve Annemiek er juist daar één van heeft uitge kozen. Ondanks die onzekere factor betekende alles wat met het festival te maken heeft, én zin gen in het algemeen, tot nu toe in de eerste plaats plezier voor Noortje Wehrmeijer. „Ik heb van jongs af aan al graag ge zongen. We hebben pas nog ge luisterd naar de cassetteband jes waarop ik als drie-jarige kinderliedjes zing. Ik heb ook altijd gezongen in het Christe lijk Kinderkoor hier in Brui nisse, onder leiding van Rian- da Dalebout. Daar zong ik vaak solo omdat ze mij dat vroeg. Ik vond dat heel leuk. Als ik zing voel ik me prettig en solozingen is nog leuker om dat al die mensen dan naar je kijken en luisteren". Enthousiast Noortje was daarom gelijk en thousiast toen ze hoorde van het Vara Kindersongfestival dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden. Het festival werd door de omroeporganisa tie georganiseerd om ook kin deren die wat verder uit de buurt van Hilversum woonden in de gelegenheid te stellen de liedjes van Kinderen voor kin deren te zingen. Via de provin ciale voorselectie in Vlissingen veroverde ze ook vorig jaar al een plaats in de landelijke fi nale van het festival. „Maar daar kon ik niet heen omdat de finale precies in onze vakantie viel. Dat vond ik heel jam mer". Daarom heeft het gezin Wehrmeijer dit jaar bij het plannen van de vakantie spe ciaal rekening gehouden met de finaledatum. Onder meer omdat Noortje vanwege haar leeftijd van dertien jaar voor het laatst de kans heeft om deel te nemen aan het festival. „Ik wilde per se weer deelne men aan de voorrondes omdat ik hoopte dat ik weer zou win nen". Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Met haar vertol king van Annemiek kwam Noortje door de eerste voorron de in het Vestzaktheater in Vlissingen, de tweede provin ciale voorronde die werd ge houden tijdens het Vlissingse straatfestival én de voorronde voor kinderen uit Zuid- Holland en Zeeland in Delft. Omdat veel meer kinderen dan vorig jaar deelnamen is Noort je al zeer tevreden met dit re sultaat. „In Delft werd ik tweede na een jongetje dat heel goed kon zingen. En ook Marie ke Meijer uit Middelburg, die vorig jaar het Kindersongfesti val won, bleef over. In de finale komen dus kinderen die heel goed kunnen zingen. Ik denk niet dat ik daarvan kan win nen". Binnenkort krijgt de Bruse van de Vara een cassettebandje toegestuurd waarop de achter grondmuziek staat van het liedje dat ze moet zingen in de finale Annemiek of Zingen in een meidengroep. Dan gaat ze repeteren om op 24 oktober in Hoogeveen zo goed mogelijk voor de dag te komen. In huize Wehrmeijer zullen ze daar niet van opkijken, want daar klinkt regelmatig gezang. „Mijn moeder en mijn zusje kunnen ook heel goed zingen en mijn vader zit in het Bruse visserskoor. Soms zingen we met zijn allen samen, of zing ik met mijn moeder. Die is goed in de tweede stem". De toe komstdroom van Noortje is om musicalzangeres en toneel speelster te worden. „Want zin gen is het liefste dat ik doe". ZIERIKZEE - Op zaterdag 25 september is in de Grote Kerk in Zierikzee een concert van het Stafmuziekkorps van het Leger des Heils. Het concert is door het Leger des Heils te Zierikzee georga niseerd omdat men de bevol king wil bedanken voor de fi nanciële giften die men jaar lijks bijdraagt aan de collectes van het Leger des Heils en de kerstpot. Het concert begint om 19.30 uur. Een dag later, op zondag 26 september treedt het Stafmuziekkorps op tijdens de dienst in de Hervormde kerk in Haamstede, aanvang 15.00 uur. Advertentie Dagelijks 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur -jp n rnC—fvi I i i Hl I li I li ITT—TTT I IIBUI ITTT—m* 'ik. Noortje Wehrmeijer: ..Zingen is het liefste dat ik doe". (Foto: Marijke Falkertsma). GOES MIDDELBURG-ZIE RIKZEE MIDDELHARNIS 01100 - 20176 30428 01180 - 38370 01110 - 15425 NIEUWERKERK - Maandag werd in Nieuwerkerk een nieu we halte voor de buurtbus in gebruik genomen. De nieuwe halte staat aan de Burgemees ter Van Eetenstraat. De eerste rit vanaf de nieuwe halte gaat om 8.45 uur van start. De daaropvolgende rit ten zijn steeds anderhalf uur later. De dienstregeling is ver krijgbaar bij Streekver- voersmaatschappij Zuid-West Nederland (ZWN) en in de buurtbus. Advertentie AUBERGE II] VL. .11 de eetkamer van Schouwen-Duiveland Vanaf 13 september zijn wij 'S MAANDAGS EN DINSDAGS GESLOTEN Ring 39, 4305 ag Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een C kwartaalabonnement èt 1 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,—' C jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode. plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1