Feest in Rotterdamse Oude Haven Pluimveehouders brengen eieren zelf naar de winkel Nederlanders steeds vaker op de fiets Boek Bruinisse in loop der eeuwen goedkoper BRU 12 loopt kopschade op Bruenaar finisht tijdens elfsteden tocht voor skeelers Zierikzee naar ZLM Renesse naar WEA Nieuw jaarprogramma NBvP Noordwelle China centraal op de nieuwe missiekalender 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nederlands eerste museumhaven jubileert ROTTERDAM- De Stichting Openlucht Binnen- vaartmuseum is alweer tien jaar actief in Rotter dam. De stichting beheert de Oude Haven en de aan deze haven gelegen scheepshelling Koningspoort: waar klassieke, hoofdzakelijk zeilende bedrijfsvaar- tuigen liggen en hellingen, alsmede een aantal lig plaatsen in Delfshaven. BRUINISSE - Nog bijna negenhonderd exemplaren van het boek Bruinisse in de loop der eeuwen van S. A. Jumelet zijn er momenteel in voorraad. Het Bru- se gemeentebestuur ziet in de viering van het 525- jarig bestaan van Bruinisse een goede aanleiding om de prijs van het boek met een tientje te verlagen en zo op twee manieren aantrekkelijk voor publiek te maken. Door haar activiteiten steunt de stichting de restauratie van dergelijke schepen en levert de stichting een bijdrage aan de gedachte, dat de historische be- drijfsvaartuigen als een onder deel van ons cultureel erfgoed moeten worden beschouwd en daarom behouden moeten wor den. Deze museale doelstelling wordt gedurende een weekein de per jaar extra onderstreept door het organiseren van de jaarlijkse Oude Havendag. Boompjesrace 's Zondags wordt dan tevens de inmiddels traditionele Boomp jesrace verzeild; de zeil wedstrijd op de Nieuwe Maas voor deze klassieke zeilsche pen om de Koningspoorttrofee. De Oude Haven en de scheeps helling Koningspoort - samen de Stichting Openlucht Bin- nenvaartmuseum - werden op 16 september 1983 officieel door de Rotterdamse burge meester dr A. Peper in gebruik Volgens de betrokken boeren is dat voor een groot dee*te wij ten aan de eierhandelaren. ••„Die halen de eieren door gaans één keer per week op bij ;de bóefén, moéten ze nog sorte- '•ren en verpakken en dan wor den ze pas in de winkels ge legd. Tussen het leggen en ver kopen zit dus minimaal een week", aldus initiatiefnemer Dick Grootherder uit het Gel derse Brummen. Samen met dezelfde groep pluimveehou ders introduceerde hij vorig jaar met veel succes al het Boeren-Adel-ei, een hoogwaar dig dagvers produkt dat door de boeren zelfs gesorteerd en, in speciale verpakking ver pakt, naar de winkels wordt gebracht. Uitbreiding Het aantal bij Boeren-Adel aangesloten boeren is inmid dels sterk uitgebreid en geza menlijk hebben ze nu de be schikking over drie miljoen ei eren per week. Omdat de for mule van het Boerenadel-ei bij zowel detailhandel als consu ment bijzonder goed aanslaat, gaan de pluimveehouders nu ook hun standaard-eieren rechtstreeks aan winkelbedrij ven en supermarkten leveren. ,,Het mes snijdt van twee kan ten", verklaart Grootherder. ,,Het geld dat de eierhandel nu nog in de zak steekt voor de be middeling, het sorteren en ver- Deze avond, die om 19.30 uur begint, wordt verzorgd door mevrouw C. Zuidema-Swint. Zij vertelt over kleuren, vor men, accessoires en criteria voor kledingkeuze. Haar be toog wordt ondersteund door videobeelden. Met medewer king van twee dames uit het publiek wordt de theorie in praktijk gebracht. Deze dames worden namelijk gekapt, ge kleed en opgemaakt om zo een ware metamorfose te onder gaan. Op maandag 25 oktober wordt een bijeenkomst gehouden in het dorpshuis van Scharendij- AMSTERDAM - Nog nooit in de afgelopen zeven jaar heeft het Nederlandse gezin zoveel geld besteed aan kinderboeken gesteld en daarmee was de eer ste museumhaven in Neder land een feit. Met de thema's voor de Oude Havendagen is de laatste jaren reeds toegewerkt naar het jubileumjaar 1993, waarin de stichting haar ver jaardag zal vieren door het houden van een groots Histo risch Maritiem Weekend op 10, 11 en 12 september aanstaande. In nauwe samenwerking met het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam - die tijdens hetzelfde weekeinde haar We reldhavendagen houdt - en de Vereniging Waterstad is een bijzonder aantrekkeljk pro gramma samengesteld en be langstellenden zijn gedurende dat weekeinde van harte wel kom op het terrein van de scheepshelling Koningspoort en rond het Haringvliet en de Oude Haven te Rotterdam aan de voet van het Witte Huis. Naast de schepen, die normaal reeds in de Oude Haven hun ligplaats hebben zijn geduren de het weekend veel gastsche- pakken wordt nu verdeeld tus sen de boer en de consument, terwijl de eieren gegarandeerd verser zijn. Een betere kwali teit dus voor een lagere prijs". Grootherder beseft dat het ini tiatief door de eierhandel niet met gejuich wordt begroet, maar dat maakt hem weinig uit. „Waar gaat het nu allemaal om? De consument wil een zo vers mogelijk produkt voor een zo laag mogelijke prijs. Daarnaast willen de boeren ze ker in deze tijd hun extra werk voor sorteren en verpakken be taald hebben. Dat is dan jam mer voor de handelaar, maar voor een deel is het ook zijn ei gen schuld, want hij slaagt er niet in het produkt te leveren waar de consument om vraagt". Kippenhok De bij Boeren-Adel aangeslo ten pluimveehouders zijn ver spreid over het hele land geves tigd, zodat er van transport problemen geen sprake is. Ie dere boer beschikt over een ei gen sorteer- en verpak kingsmachine, alsmede over vervoersmogelijkheden om de winkels dicht bij huis iedere dag te beleveren. „Super marktketens en winkels krij gen bij wijze van spreken een eigen kippenhok naast de deur, want versere eieren kunnen ze nergens inkopen. Daarnaast is het nog een stuk goedkoper ke. De avond wordt verzorgd door het Nationaal Reuma fonds. Een medewerkster van het fonds vertelt het een en an der over deze ziekte. In het dorpshuis van Noord- welle wordt op donderdag 18 november een Finse avond ge houden, die wordt verzorgd door mevrouw Scholten. Zij vertelt over het leven en wer ken in Finland en over oude ge bruiken, handwerken en recep ten. Deze recepten kunnen de aanwezigen ook proeven. De kerstviering wordt op 21 de cember gehouden in het dorps als in de periode juli 1992 tot juli 1993. Uit cijfers van de Stichting Speurwerk betref fende het Boek blijkt dat in de pen - zoals tjalken, klippers, aken, beurtscheepjes en luxe motoren, stoom- en motor sleepboten, Westlanders en zalmschouwen - en oude trans portmiddelen in en rond de ha ven aanwezig. Deze schepen zullen in combinatie met de transportmiddelen laad- en losdemonstraties verzorgen. Het geheel wordt omlijst door een aantal oude ambachten, een 'straat' van oude, stampen de en puffende scheepsdiesel- motoren en een scheepsrom- melmarkt. Voor de kinderen is er een spelcircuit en een kleur- wedstrijd. In samenwerking met de vereniging 'Ons Rotter dam' is op zaterdag het dakter ras van het Witte Huis de gehe le dag geopend, zodat van een wijds uitzicht over de Oude Haven kan worden genoten. In navolging van de voorgaande twee jaar houdt de Stichting Openlucht Binnenvaartmu- seum tijdens het weekeinde weer een internationaal Shan ty festival dat door de interna tionale samenstelling en de kwaliteit van de groepen in middels is uitgegroeid tot het belangrijkste festival op dit gebied in Nederland. Muzikale ondersteuning Voor beide dagen zijn in totaal twaalf shantykoren en ook, want de boeren berekenen het voordeel door de uitschake ling van de eierhandel door", aldus Dick Grootherder. De Gelderse boer verwacht dat binnen een jaar het aantal deelnemende boeren verdrie voudigd zal zijn. Hij baseert zijn mening op een onafhanke lijk marktonderzoek waaruit blijkt dat consumenten bij hun aankopen de hoogste eisen stel len aan de versheid van eieren. Grootherder: „Dat is logisch, want iedereen associeert vers met gezond. Daar is hier inder daad sprake van. De consu ment hoeft nu ook niet meer de boer op voor echt verse eieren. Hij hoeft alleen maar te vragen naar Boerenadel-eieren. In dat geval weet hij of zij zeker dat ze door de boer zelf rechtstreeks geleverd zijn. Een betere ga rantie voor versheid is niet te geven". Overigens worden pluimvee houders, die zich bij Boeren- Adel aan willen sliuiten streng geselecteerd. Zij moeten aan diverse kwaliteitsvoorwaar den voldoen en worden door een onafhankelijke instantie op naleving van de regels ge controleerd. Daarnaast dienen ze over sorteer-, verpakkings- en 4vervoersmogelijkheden te beschikken, zodat ze inder daad dagverse eieren kunnen garanderen. „Van kip tot klant in eigen hand", noemt Groot- herder de formule van Boeren- Adel, dat in een totaalassorti ment op de markt komt: „Witte en bruine eieren in iedere sor tering, scharreleieren en na tuurlijk ook het zeer hoog waardige Boeren-Adel-ei, waarvan de kippen speciaal sa mengesteld voer krijgen en waarvan op de speciale ver- onderzochte periode drie mil joen kinderboeken werden ver kocht met een totale waarde van 45 miljoen gulden. groepen uitgenodigd om de zaak muzikaal te ondersteu nen, waaronder twee koren uit Polen, twee uit Duitsland, één uit Groot Brittannië, één uit Frankrijk één uit de Verenigde Staten en tenslotte enkele uit eigen land. Shanties zijn rit misch gezongen liederen uit de tijd van de oude zeilvaart. De liederen werden aan boord van de zeilschepen gezongen tij dens en ter ondersteuning van de werkzaamheden aan boord. De koren en groepen zullen bij de scheepshelling en op ver schillende plaatsen rond de Oude Haven hun liederen ten gehore brengen. Zoals al aangestipt laat de or ganiserende stichting zondag de historie op de Nieuwe Maas herleven. Dan wordt met ruim twintig Oudhollandse, zeilende bedrijfsvaartuigen de Boom pjesrace' verzeild. Een zeil wedstrijd om de Koningspoort trofee voor de klassieke zeil schepen, die ooit het grootste deel van het vrachtvervoer over de Nederlandse binnen wateren verzorgden. Een uniek gebeuren met zeilende klassie kers op de Nieuwe Maas. Een beeld dat zo'n zestig jaar gele den heel normaal was op de ri vier. De historie herleefd met als decor de moderne skyline van wereldhavenstad nummer één Rotterdam. pakking de datum staat waar op de eieren gelegd zijn". Toegevoegde waarde De boeren zien in het concept van Boeren-Adel ook een moge lijkheid hun eigen inkomen wat op te vijzelen. De sorteer-, verpakkings- en transport- werkzaamheden geven een toe gevoegde waarde aan het pro dukt en daarvoor krijgen ze een toeslag. „Dat wordt de toe komst voor boeren, want de ei- erprijzen zijn zo laag dat er nauwelijks sprake is van goed renderende bedrijven", zegt Grootherder. „Ze kunnen die toegevoegde waarde er beter zelf aan geven door wat extra arbeid te verrichten. Het is be duidend goedkoper dan wan neer de eierhandel dat doet, want die haalt er ook aan de af- zetkant nog een marge tussen uit. Zo wordt een ei in de win kel toch nog behoorlijk duur in verhouding tot wat de boer er voor krijgt. Boeren-Adel doet het dus beter, voor boer en con sument". De boeren wijzen er op dat ook de winkelbedrijven garen spi- nen bij het uitschakelen van de tussenhandel, althans wanneer zij er voor kiezen de consument verse en goedkopere eieren te verkopen. Zo weet zij altijd precies van welke pluimvee houder zij de eieren betrekken, dat ze een compleet assorti ment in de schappen kunnen leggen, dat zij bij wijze van spreken het kippenhok naast de deur hebben en dat de prij zen bijzonder concurrerend zijn. De verpakking - los op trays of in zes- of tien stuks - is ook nog eens milieuvriende lijk, verkoopbevorderend en praktisch. Grootherder: „De detailhandel profiteert opti maal van de zeer korte lijnen, zodat ook hun marges kunnen verbeteren. Temeer omdat we de eieren zowel tegen weekprij- zen als tegen halfjaarlijkse contractprijzen aanbieden. Maar wellicht is voor hen de slogan „verser en goedkoper direct van de boer" wel het be langrijkste aspect van Boeren- Adel". VELDEN - Bij een rund op een boerderij in Velden (Limburg) is de ziekte miltvuur geconsta teerd. DEN HAAG - Een uitslaande brand heeft maandagavond de eerste etage verwoest van een logement aan het Spui in Den Haag. Een man is met brand wonden opgenomen in een zie kenhuis. BRUINISSE - Het mosselvaar tuig BRU 12 Wolfert Franke van de firma Otte en Jumelet is vorige week tijdens de te rugreis van de Waddenzee in aanvaring gekomen met een Belgisch binnenvaartschip. 'De afvarige BRU 12 was gela den met 1.500 tonnen half wasmossels toen het op de Lek ter hoogte van Ameide werd opgelopen door de Belgische binnenvaarder. Vanwege de la ge rivierstand ontstond zui ging waardoor een confronta tie onvermijdelijk bleek. Bei de schepen liepen schade op en konden na onderling overleg hun reis vervolgen. BRUINISSE - De 43-jarige Ste ven de Waal uit Bruinisse heeft afgelopen zaterdag de 200 kilo meter lange elfstedentocht voor skeelers binnen een tijds bestek van elf uur uitgereden. Om deze prestatie te bereiken sprintte De Waal weliswaar niet over dichtgevroren meren, vaarten en sloten maar over natte straatklinkers, glibberi ge kinderkopjes en de vele gladde bruggetjes van deze wa terrijke provincie. De Brue naar die fervent lid is van de rollerclub Hoekse Waard in Numansdorp had zich. samen met een sportmaat van deze vereniging laten inschrijven voor de monstertocht die voor de tweede keer werd gehouden, 's Morgens om zeven uur ver schenen 125 deelnemers uit heel Nederland, waaronder De Waal als enige Zeeuw, in Leeu warden aan de startlijn, 's Avonds om 18.00 uur passeerde de sportieve Bruenaar de fi nish in de Friese hoofdstad. Ongeveer de helft van de deel nemers belandde tijdens de tocht, die onder harde windsto ten en fikse regenbuien plaats vond, in de bezemwagen. De elfstedentocht voor skeelers is een sportief gebeuren dat om de twee jaar wordt georgani seerd. ZIERIKZEE - De twee aan deelhouders van het Accoun tantskantoor Schouwen- Duiveland brengen de activi teiten van het kantoor per 1 ja nuari 1994 onder in hun eigen organisaties. De vestiging Zie rikzee gaat naar Accountants kantoor ZLM en de vestiging Renesse komt bij de andere aandeelhouder, Westelijke Ac countantskantoren BV. De cliënten van Schouwen- Duiveland gaan in principe met hun vestiging 'mee' naar één van de twee aandeelhou ders. De reorganisatie leidt niet tot gedwongen ontslagen; de 27 medewerkers krijgen een dienstverband aangeboden bij de aandeelhouders. Effectiviteit en een betere be nutting van de specifieke ken nis bij de aandeelhouders heb ben WEA en ZLM ertoe ge bracht de vestigingen in hun respectieve bedrijven onder te brengen. Daarmee komt een eind aan een samenwerkings verband dat sinds 1975 bestaat. De directie van Schouwen- Duiveland heeft het personeel op de hoogte gesteld van deze beslissing. De vestiging Zierik zee wordt onderdeel van Ac countantskantoor ZLM die zelf per 1 januari 11993 is gefuseerd met Accountantskantoor Gel derland (ACG). De totale orga nisatie heeft 400 medewerkers en een jaaromzet van 35 mil joen gulden. ACG en ZLM be schikken over 25 vestigingen in Zeeland, Brabant, Gelderland en Utrecht. Renesse, het andere kantoor van Schouwen-Duiveland, gaat naar Westelijke Accountants kantoren BV WEA heeft 275 medewerkers, verspreid over 17 vestigingen in Zeeland, Noord- en Zuid-Holland, Bra bant en Almere. WEA heeft in 1992 29 miljoen gulden omge zet. In de personele bezetting van Zierikzee en Renesse wordt geen wijziging aangebracht. Beide vestigingen hebben vo rig jaar samen 2,7 miljard gul den omgezet. Tijdens de openbare vergade ring van de commissie finan ciën praat men over het plan om de prijs van het boek te ver lagen tot 19,75. Het boek kost nu nog 29,50. Tijdens de bij eenkomst wordt tevens een ad vies uitgebracht over de aan passing van het kruispunt Ha- geweg/Groeneweg/Jachtha- venweg. Om het kruispunt ver keersveiliger te maken wil men de oppervlakte van de kruising verkleinen, een stopstreep aanbrengen en stop- borden plaatsen aan de Jach thavenweg. Aan de commissie wordt gevraagd of het verant woord is om het hiervoor beno- Legden Nederlanders in 1975 gezamenlijk nog zeven miljard fietskilometers af, in 1980 was dit aantal al toegenomen tot 9,2 miljard, in 1987 tot 11,0 mil jard, terwijl vorig jaar liefst 12,5 miljard reizigerskilome ters per fiets werden afgelegd. Dit komt neer op een gemid delde van 850 kilometers per inwoner. Ter vergelijking: de totale vervoersprestatie van het openbaar vervoer bedroeg in 1992-27,4 miljard reizigerski lometers. Een en ander komt naar voren uit de nieuwste pu blicatie Kerncijfers Fietsen van de Stichting Fiets. Uit de brochure blijkt verder dat vorig jaar in totaal 93 mil joen fietsen in de wereld wer den vervaardigd. Hiervan nam de EG 16 miljoen exemplaren voor haar rekening. Inmiddels rijden er 850 miljoen fietsen in de wereld rond, waarvan circa 136 miljoen in de EG. Neder- De MZK 1994 laat dertien kleu rige gouaches zien, die ver vaardigd zijn door een jonge Chinese schilderes, Zhang Gui- Jie. Zij geeft uiting aan haar geloof door bijbelse taferelen te schilderen. Bijbelfiguren beeldt zij af als inwoners van China, in een huiselijke omge ving. Opvallend daarbij zijn "naar originele illustratieve stijl en haar aandacht voor et nische minderheden. Op de achterkanten van de ka lenderbladen wordt actuele in formatie gegeven over China en het christendom ginds. Het Rijk van het Midden kent offi cieel vrijheid van godsdienst, maar in werkelijkheid wordt religie er aan nauwe banden gelegd. Zo mogen christenen digde geld uit de post onvoor zien te halen. Verder komen onderwerpen aan de orde die een dag eerder ook worden besproken in de commissie openbare werken. Namelijk het realiseren van een handelsbeursje op de hoek Beursstraat/Oudestraat en de herbestratingen in de komende jaren. Verder staat de subsidië ring van Bruniversails in 1993 en de komende jaren op de agenda en de toeristenbelas ting. De vergadering kan dooi^ iedere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Aanvang 19.30 uur. land bezit met vijftien miljoer rijwielen tezamen met Dene marken de hoogste fietsdicht heid in de wereld namelijk ééi fiets per inwoner. Duitslan< telt één fiets per twee inwo ners, België één fiets per 2,6 in woners, Frankrijk één fiets pe 3,0 inwoners en Engeland ééi fiets per 3,7 inwoners. De verdeling van de fietsverko pen naar categorie laat zien da in ons land de sport/toerfieti met 51 procent nog steeds bo venaan staat, gevolgd door cU ATB/stadsfiets (26 procent), d€ zuivere ATB fiets (9 procent): de jeugd/kleuterfiets (9 pro! cent) en de racefiets (4 procent), In totaal werd het afgelopei4, jaar 731 miljoen gulden be steed aan de verkoop van nieu we fietsen en 349 miljoen gul den aan reparatie en onder houd. De gemiddelde-prijs van een nieuwe fiets bedroeg vorig jaar 799 gulden. zich niet manifesteren buiten de twee erkende kerken om; geregeld 'verdwijnen' er kerke lijke leiders. De MZK laat in de achterkantteksten Chinese ge lovigen dikwijls zelf aan het woord. Zij vertellen wat hen beweegt en hoe zij hun toekomst zien, met een vaak verbazingwek kende geloofsovertuiging. Met deze inhoud beoogt de MZK 1994 mensen in Nederland te informeren en bij te dragen aan de gedachtenvorming en discussie over de missionaire opdracht in China. Bij de MZK is gratis gespreksmateriaal verkrijgbaar om de inhoud van de kalender in groepsverbahd te bespreken. Versere en goedkopere eieren rechtstreeks van de boer ZIERIKZEE - Een aantal pluimveehouders in Ne derland gaat de eieren zelf sorteren en naar de win kels brengen. Alleen op die manier zeggen ze de versheid van hun produkten te kunnen garanderen. Het is de boeren al langer een doorn in het oog dat het imago van eieren onnodig geschaad wordt omdat ze vaak niet vers in de winkels liggen. Kledingkeuze, Finse avond en creatieve workshop NOORDWELLE - In september hervat de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken haar activiteiten. Het be stuur van de afdeling heeft voor het seizoen 93-94 weer een afwisselend programma samengesteld. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op 30 september in het dorpshuis van Renesse. huis van Ellemeet en op 4 ja nuari is in het Apollo hotel te Renesse de gebruikelijke nieuwjaarsrecpetie. De jaar vergadering is gepland op 17 januari in het dorpshuis van Serooskerke. Na het zakelijk gedeelte van deze avond zal mevrouw Blom-Schaleven Zeeuwse voordrachten verzor gen. Op woensdag 16 februari ver telt notaris Biezen uit Zierik zee in De Putmeet te Scharen- dijke over zijn werk. In het dorpshuis van Ellemeet wordt op dinsdag 8 maart een work shop gehouden. Onder leiding van 't Vingerhoedje uit Haam stede wordt daarbij gewerkt met lapjes en piepschuim. Op dinsdag 22 maart wordt een bijeenkomst gehouden in het dorpshuis van Noordwelle. Me vrouw Alma zal dan haar werk tonen en erover vertellen. Ver der laat mevrouw Den Engelse ikonen zien en geeft daarbij een toelichting. Het program ma wordt gecompleteerd door het afdelingskoor De Noord- zeestemmen. Op de laatste bijeenkomst van het seizoen vertelt mevrouw Schalij uit Oostvoorne op 18 april in het dorpshuis van Re nesse over Engelse tuinen. In mei wordt het jaarlijkse reisje gehouden en zoals gebruikelijk zal het seizoen in juni worden afgesloten met een nog nader te bepalen buitengebeuren. Vóór de eerste bijeenkomst van het seizoen in hef dorpshuis van Renesse op ,30 september wordt reeds een excursie ge houden en °P woensdag avond 15 september om 19.30 uur. De afdeling brengt dan een bezoek aan de firma Paauwe in Zonnemaire waar men uitge breid wordt voorgelicht over meubelen en kleurcombina ties. ZIERIKZEE - De fiets geniet in Nederland een onge kende populariteit. Dit blijkt niet alleen uit het ho ge verkoopniveau van meer dan 1,3 miljoen eenhe den dat de afgelopen jaren werd gerealiseerd, maar eveneens uit het jaarlijks toenemende aantal kilo meters dat met de fiets wordt afgelegd. ZIERIKZEE - Hoe beleven Chinese christenen hun geloof, binnen het beperkende politieke systeem van het China van vandaag? Dit vormt het onder werp van de Missie-ZendingsKalender (MZK) 1994, een gezamenlijke uitgave van de Nederlandse Mis sieraad en de Nederlandse Zendingsraad, die zojuist is verschenen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6