Spanning onder tonelisten rond uitreiking van Zeeuwse Elektra's 'Met groene zeep en spiritus kregen we de luizen niet weg' Afscheid dokter Van den Hoorn Vergadering Stichting Renesse Negenentwintig mensen genomineerd voor toneelprijs De verborgen Schat onder de school DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 NR 25422 S Openbare Basisschool 't Mêêtje ELLEMEET - Wanneer de dagelijkse lessen op school voorbij zijn, begint voor een aantal leerlingen van de openbare basisschool 't Mêêtje in Ellemeet het werk pas goed. Dan gaan zij aan de slag in hun eigen schooltuin; een lapje grond van vijftig centimeter bij anderhalve meter, waarvoor ze zich behoorlijk verant woordelijk voelen. „Ik woon in Ellemeet. Daarom kan ik er in de grote vakantie ook elke dag even naar toe. Als ik zin heb doe ik ook de tuin van mijn vriendinne tjes die in Scharendijke wonen. Maar de tuinen van vervelende jongetjes doe ik niet", aldus de elf-jarige Anika Saman uit Ellemeet. De tuintjes aan de achterzijde van het schoolgebouw zijn vooral voor groentenliefhebbers een lust voor het oog. In elk mini-lapje grond staat een rode kool, een krop sla, snijbiet en radijsjes, ,,Dat hebben we van de meester gekregen als plantjes en zaadjes. Verder mochten we zelf weten wat we er nog bij wilden zetten". De negen-jarige Ricky de Groot plantte een witte koolplant die hij kreeg van zijn vader en moeder en tomaten-, prei- en aardbei enplantjes die hij kocht in Renesse. ,,lk heb ze heel vaak water gegeven. Iedere dag na de middag". Dat het leven van een tuinliefhebber niet altijd over rozen gaat blijkt uit het verhaal van de acht-jarige Jochem Smit. ..Mijn rode kool was eerst heel mooi. Maar toen schrom pelde hij steeds meer in elkaar omdat er luis op kwam. En de sla doet het ook niet echt goed. De krop bleef drie maanden lang heel klein, nu wordt hij eindelijk ietsje gro ter". Jochem ging de luis op advies van zijn moeder te lijf met een oplossing van groene zeep en spiritus. „Ik heb er drie keer mee gegoten, maar het hielp niet echt. Daarna heb ik het gewoon met Dreft gedaan en toen ging de luis wel weg". Audrey de Wijs (elf jaar) heeft ook al heel wat uurtjes doorgebracht in haar schooltuin. ,,lk ben er zeker iedere dag. Wanneer de grond hard is spit ik hem een beetje om en verder haal ik steeds het onkruid weg. Dat is heel las tig hoor. Vooral de aardperen die steeds bovenkomen. Die heeft de meester hier eens gezaaid toen er nog geen schooltuintjes waren. Het zijn van die lange stengels die onder de grond een hele dot met knollen hebben. Het is heel lastig om die weg te halen". Desondanks heeft Audrey veel plezier in haar tuintje. „Het leuke is dat je de spullen die er in groeien kunt opeten. We hebben thuis al een keer sla uit mijn tuin gegeten en biet. Maar dan wel met een andere groente er bij, want het was een beetje weinig". Anika heeft haar tuintje keurig afgezet met draad. „Dat komt omdat mijn boerenkool steeds kleiner werd. Hij staat precies op de hoek en daarom braken er alsmaar blaadjes af omdat andere kinderen er tegenaan liepen. Nu gaat het beter". De boerenkool is nu zelfs de groente waarop Anika het meest trots is. „Hij doet het zo goed. Heel anders dan mijn koolrabi, die is gelijk kapot gegaan. Toen heb ik een nieuwe geplant, maar die is nu toch ook wel een beetje dood. De sperziebonen doen het wel goed. Die kunnen we bijna eten" jdartgb Jolanda de Glopper (6 jaar) Michel Kostense (5 jaar) daadwerkelijk worden uitge reikt. 'Het zou niet terecht zijn als bij al de genomineerden, die bui ten de prijzen vallen, straks de teleurstelling gaat overheer sen. Immers ook een nominatie geldt als wapenfeit om trots op te zijn', aldus de voorzitter. De Elektra-commissie, die in totaal zeventien voorstellingen beoordeelde, heeft kunnen con stateren, dat er over het alge meen over de gehele linie van het Zeeuws amateurtoneel sprake is van een belangrijke kwaliteitsverbetering. De com missie was verheugd talrijke opmerkelijke prestaties te kunnen honoreren. In sommige categorieën (bijvoorbeeld man nelijke bijrol) was een gedegen afweging noodzakelijk om bin nen een acceptabel aantal ge nomineerden te kunnen blij ven. Dat zegt, volgens de jury, dus vooral iets over het royale aanbod. Stimulans In de meeste gevallen kwam de commissie in zeer korte tijd tot een eensluidend oordeel. In de gevallen, waarin de meningen verdeeld waren, konden helde re argumenten steeds de door slag geven. De Elektra's, die niet gelden als competitiemid del, maar als stimulans tot kwaliteitsverbetering, zullen tijdens het Elektra-festival worden uitgereikt door: drs. A. H. C. Pijpers-Keijzer, sector- hoofd Cultuur VMC Zeeland; drs. M. R. A. Luijpen, directeur Stichting VMC Zeeland en door gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok. Genomineerden De nominaties voor de Elek tra's in de diverse categorieën zijn als volgt toegekend: Cate gorie Repertoirekeuze: Stich ting Middelburgse Theater voor De Maltese Falcon; Tb- neelvereniging De Kunstvrien den uit Goes voor De Wijze Ka ter. Categorie Grime: Stichting Middelburgs Theater voor de produktie Yvonne; Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg voor de produktie In de ban van een Ring. Categrie Kostuums: Stichting Middelburgs Theater voor de produktie Yvonne; Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg voor de produktie In de ban van een ring. Categorie Vormgeving: Tbneel- I vereniging Sempre Avantie, Sluiskil voor Het belang van Erst; Stichting Middelburgs Theater voor De Maltese Fal con. Categorie Vrouwelijke Bijrol: Marjolein Roovers-van Zonne veld als Bessie in Die Blume von Hawaii bij de Goese Ope rette Vereniging; Riet v. d. Wey- deri als Lolita Conchita in De Consul van Cocorico bij Toneel vereniging Heer Hendrik in 's Heer Hendrikskinderen; Inge Lensen-Falck als Roza Knikker in Een zoen van Miss Urk bij de Camere van Rhetorica De Transfiguratie in Hulst. Categorie Mannelijke Bijrol: Ben van Trirum als John Buffy in Die Blume von Hawaii, Goe se Operette Vereniging; Oscar Postema als Joël Cairo in De Maltese Falcon, St. Middel burgs Theater; Henk Geelhoed als Tbm in Tafelmanieren bij De Zeeuwse Komedie, Vlissin- gen; Hans Bakker als Jeeves in Come on, Jeeves, Toneelvereni ging De Reilanders in Rilland; Kees de Koeyer als de butler Merriman in Het belang van Ernst, Toneelvereniging Sem pre Avanti, Sluiskil; Martijn Erpelinck als IJsbrand Knik ker in Een zoen van Miss Urk, De Transfiguratie, Hulst. Categorie Vrouwelijke Hoofd rol: Cora Roon als Marjory in Plaza Suite, Toneelvereniging Op Drift, Renesse; Jeanette Tiery als de kater in De Wijze Kater, Toneelvereniging De Kunstvrienden, Goes; Renée van Brakel als Gollem in De ban van een Ring, Stedelijke Scholengemeenschap Middel burg; Marianne Minnaard als Koningin Margaretha in Yvon ne, Stichting Middelburgs Theater. Categorie Mannelijke Hoofd rol: Hans de Hamer als vader van de bruid in Plaza Suite, To neelvereniging Op Drift, Re nesse; Peter Adriaanse als Sam Spade in De Maltese Falcon, St. Middelburgs Theater; Peter Jacobs als John Worthing in Het belang van Ernst, Toneel vereniging Sempre Avanti, Sluiskil; Oscar Postema als Prins Philip in Yvonne, Stich ting Middelburgs Theater. Categorie Regie: Marijke Reu- ser, Over de grens bij Amateur Comedie Zierikzee; Rinus Pan- kow, Nacht Meoder, Toneelver eniging Ouwerkerk; Wim Mil- lenaar De Wijze Kater, Toneel vereniging De Kunstvrienden, Goes; Marc, Alliët, Het belang van Ernst, Toneelvereniging Sempre Avanti, Sluiskil. ZIERIKZEE - Op vrijdag 24 september is de officiële af scheidsbijeenkomst voor A. J. van den Hoorn die ruim 25 jaar als internist was verbonden aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. De bijeenkomst omvat een be sloten gedeelte dat plaatsvindt in de kerkzaal van het ver pleeghuis Corneliastichting en een receptie die vanaf ongeveer 17.00 uur wordt gehouden in de centrale hal van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. Tij dens de officiële bijeenkomst wordt onder andere het woord gevoerd door directeur patiën tenzorg Oosterscheldezieken- huizen dr A. A. van Es, voorzit ter van de medisch specia listenstaf R. R. van Dam, huis arts J. L. Flach en T. C. Hek man. De bijeenkomst in de Corneliastichting begint om 13.30 uur. RENESSE - De opening van het sportcentrum Wester- schouwen op 25 september en de overdracht van het erf- pachtsrecht op enkele panden. Dat komt aan de orde tijdens een openbare vergadering van de Stichting Renesse. De verga dering wordt gehouden op woensdag 8 september in het pand van de stichting aan de Jan van Renesseweg 25 te Re nesse. Behalve over de opening van het sportcentrum praat men ook over personeelszaken die daarop betrekking hebben en tarieven die moeten worden betaald om gebruik te maken van de voorziening. De verga dering van de Stichting Renes se begint om 19.30 uur. DEN HAAG/CHOROG - De Nederlandse filmploeg die het afgelopen weekeinde Gorny- Badachsjan werd uitgezet, mag weer terug naar het gebied in het oosten van Tadzjikistan Alle genomineerden bijeen, en voorlopig ook nog in spanning over de vraag wie de uiteindelijke Electra-winnaars zullen worden. ZIERIKZEE - Binnen het Zeeuws amateurtoneel stijgt de spanning rond de uitreiking van de Elektra's over het seizoen '92/'93. In totaal zijn er 29 genomineerden voorgedragen, die voor de Elektra's in negen verschil lende categorieën in aanmerking komen. Be bekendmaking van de winnaars vindt plaats tijdens het groot Elektra-festival van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel op zaterdag 18 september in de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Onder de genomineerden be vinden zich vier amateurtone listen van Schouwen-Duive- land. Dat zijn: Cora Roon uit Zierikzee voor haar gastrol van Marjory in Plaza Suite bij To neelvereniging Op Drift in Re nesse. Zij wordt genomineerd voor een Elektra in de catego rie: Vrouwelijke Hoofdrol. Hans de Hamer uit Renesse wordt genomineerd in de cate gorie Mannelijke Hoofdrol voor zijn creatie van de vader van de bruid eveneens in het to neelstuk Plaza Suite bij To neelvereniging Op Drift. Genomineerden-avond Marijke Reuser uit Zierikzee is genomineerd in de categorie Regie voor de produktie Over de Grens bij de Amateur Come die Zierikzee en Rinus Pankow is eveneens in de rubriek Regie genomineerd voor zijn regie van het toneelstuk Nacht Moe der bij Toneelvereniging Ouwerkerk. Alle Zeeuwse ge nomineerde amateurtonelisten werden vrijdagavond in Mid delburg gastvrij onthaald door het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel. Deze speciale 'genomineerden-avond' gold enerzijds als opwarmertje voor het Elektra-festival op zater dag 18 september, maar vooral ook om te benadrukken dat het 'genomineerd zijn' als een be langrijke blijk van waardering voor een opmerkelijke presta tie moet worden beschouwd. ZCA-voorzitter de heer Koos van der Waals gaf aan, dat er straks slechts negen Elektra's De bel voor de eerste uren rinkelde. Zoals gewoonlijk ging idereen naar zijn klas lokaal. Alles verliep normaal tot dat de pauze begon. In de pauze moest ik een nieuw reken boekje halen voor de meester. Ik ging naar het magazijn, het was wel erg donker, want het licht was kapot. Ik ging terug naar de meester en zei dat ik het niet kon vinden. Mijn vriendje Jeroen ging toen mee helpen zoeken. Omdat het zo donker was, struikelde Jeroen en viel tegen een grote ronde ring in de grond. We bekeken deze even en keken elkaar aan. Ik trok aan de ring en het kraakte. „Het zal wel een oud ding zijn". Nu trokken we er samen aan en heel langzaam ging het luik open. Er was een holle ruimte onder de vloer. Ik stapte in het hol en keek. Het was er veel donkerder dan in het magazijn. Opeens hoorden we wat, toen bleken het mijn vrien den die boven ons hoofd op het plein speelden te zijn. We sloegen een zijgang in maar die hep dood. Toen ging de school bel weer. Vlug gingen we naar onze klas maar we vertelden niks van onze ontdek king en de volgende pauze gingen we de gang weer in. Deze keer haden we een schep meegenomen van huis en gingen we graven. Opeens stootte we op hards. Na een poosje verder graven, bleek het een schat kist te zijn. Er hing een groot oud slot aan en met onze schep maakten we het open. En we zagen dat de hele kist vol met kauwgomballen zat in alle kleuren van de regenboog. We hebben het nooit aan iemand ver teld, maar we kauwden nog lang en gelukkig, uit. Bobby van Baarle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5