Open Monumentendag op Schouwen-Duiveland Jan de Prentenknipper: prenten en volkskunst langs 's Heeren wegen Plan om handelsbeurs te bouwen in Bruinisse Voor de zevende keer monumenten bekijken op Schouwen ér Aanpak illegale dumping van verontreinigd slib Eerste paal Riekusweel Vrijdag 24 september presentatie nieuw boek: Behandeling bezwaar schriften DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 NR 25422 Ook het stadhuis in Zierikzee staat op Monumentendag open voor bezoekers. (Archieffoto). SCHOUWEN-DUIVELAND - Aanstaande zaterdag 11 september is het weer mogelijk om op heel Schouwen- Duiveland monumenten, historische huizen en kastelen te gaan bekijken. Deze dag biedt een unieke kans om een kijkje te ne men in monumenten die normaal gesproken niet toegankelijk zijn voor het pu bliek. De gemeenten Brouwershaven en Zierikzee organiseren naast de mogelijkheid om gebouwen te bezichtigen diverse andere activiteiten in of bij de geopen de gebouwen. Zo geeft de volksdansgroep Nehalennia een demonstratie van histo risch dansen van 10.00 -11.00 en 12.00 uur in Zierikzee en van 14.00 - 15.00 en 16.00 uur in Brouwershaven. In de historische kern van Zie rikzee zijn achttien monumen ten geopend. Dit zijn het stad huis en het stadhuismuseum, Gravensteen (Maritiem Mu seum), het Burgerweeshuis, de drie stadspoorten (Nobelpoort, Noord- en Zuidhavenpoort) molens De Hoop en Den Haas, Nieuwe Kerk en Lutherse kerk, de Vismarkt, St. Lie- vensmonstertoren, bakkerij museum Om den Broode, Mu seumhaven en de panden 's Landskamer van Waterschap Schouwen-Duiveland, het Kan tongerecht (van 13.30 - 15.30 uur) de Vrijmetselaarsloge (Sint Domusstraat 66) en het pand aan de Oude Haven 54 waar de Intergemeentelijke So ciale Dienst gehuisvest is. In Zierikzee treedt gedurende de dag Volksmuziekgroep De Zeeuwse Rei op bij diverse mo numenten. In het stadhuis houdt de Werkgroep Stadsar cheologie Zierikzee van 10.00 - 11.00 uur en van 14.00 - 15.00 uur een archeologisch spreek uur en wordt regelmatig de film Elf eeuwen Zierikzee uit 1949 vertoond. Om 11.00 uur en om 14.30 uur zijn er stadswan delingen vanaf het VVV- kantoor onder leiding van gid-~ sen. Zaterdag is een unieke kans om een kijkje te gaan nemen in de kerk in Brouwershaven. Het gebouw wordt momenteel ge restaureerd en dan is het nor maal gesproken niet mogelijk om rond te kijken. Bovendien is dit de laatste keer dat men de kerk kan bekijken tijdens de restauratie omdat deze aan het eind van het jaar gereed zal zijn. Net als de laatste twee jaar tij dens de Monumentendag richt ten het architectenbureau en het aannemersbedrijf weer een expositie in over het verloop van de restauratie. Aan het ein de van de jaarlijkse bazar, dit jaar voor het laatst in deze kerk, zal de trekking van de' verloting plaats vinden die de afgelopen maanden is gehou den. Iets nieuws op de Monumen tendag in Brouwershaven is de Ramen-SponsorActie. Deze ac tie, bedoeld om de restauratie te steunen, startte op de Brouwse Dag en was meteen een groot succes. Na de Monu mentendag zal de actie huis- aan-huis voortgezet worden. Het Brouwse stadhuis, molen Windlust en museum de Ver gulde Garnaal zijn tevens te be zichtigen op de Monumenten dag. In de dorpen Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire is de' Nederlandse Hervormde kerk opengesteld en in de laatstgenoemde plaats kan de molen bezichtigd worden. Westerschouwen In Haamstede kunnen belang stellenden Slot Haamstede gaan bekijken waar ook een diaserie van de geschiedenis van het slot te zien is. De Hospitaalbunker aan de Ver- tonsweg, hoewel deze geen mo nument is in de zin van de mo numentenwet, is toch een be zienswaardigheid. Momenteel fungeert deze bunker als oefen ruimte voor de Vrijwillige Brandweer Westerschouwen. Verder is te zien: boerderij Craijenstein, molen De Graan halm en de Nederlandse Her vormde kerk. In Renesse Slot Moermond en de Nederlands Hervormde kerk en in Noord- welle de woningen Dorpsring 4, Stoof weg 42-44, de boerderij aan de Dorpsring 17 en de Ne derlandse Hervormde kerk. De overige te bezichtigen monu menten zijn: De Plompe Tbren en de Nederlandse Hervormde kerken in Burgh en Seroosker- ke. Het echtpaar Van der Panne uit Scharendijke is te bewonde ren in Zeeuwse klederdracht en maakt een rondrit langs de di verse opengestelde monumen ten. Duiveland In Oosterland en Nieuwerkerk zijn de korenmolen en de Ne derlandse Hervormde kerk opengesteld (de korenmolen in Nieuwerkerk alleen 's mor gens. Het voormalige bedrijfs gebouw De Meestoof aan de Rijksweg tussen Nieuwerkerk en Zierikzee is eveneens te be zoeken. In Bruinisse kan de Oudheidkamer aan de Ou destraat bekeken worden tus sen 13.30 en 16.00 uur Bij de meeste WV-kantoren en bij de monumenten op Schouwen is een kaart verkrijgbaar waar alle monumenten opstaan die te bezichtigen zijn. BRUINISSE - De Technische Dienst van de gemeen te Bruinisse heeft het plan ontwikkeld om op de hoek van de Beursstraat/Oudestraat te Bruinisse een 'handelsbeurs' te bouwen. Het gaat om een gebouw in de geest van de handelsbeurs die tot ongeveer 1954 op die plaats heeft gestaan. Het plan maakt onderdeel uit van de herinrich ting van het centrum van Brui nisse waarmee men inmiddels in de vierde fase is. Het plan wordt vanavond, dinsdag, in het Bruse gemeen tehuis besproken tijden de openbare vergadering van de Bruse adviescommissie open bare werken. De vergadering kan door iedere belangstellen de vanaf de publieke tribune worden gevolgd. Op de agenda van de vergade ring staat verder een stand puntbepaling ten aanzien van het ontwikkelen van een land schapsbeleidsplan en gemeen telijk groenstructuurplan. Dergelijke plannen zijn be doeld als leidraad voor het ge<- meentelijk beleid in de toe komst op het gebied van het ge meentelijk groen en het land schap. Tbnslotte moet de commissie advies uitbrengen over de her bestratingen die in 1993 en de daarop volgende jaren moeten worden uitgevoerd. Voorge steld wordt om in 1993 de oprit ten van de Boomdijk (Prinses Wilhelminalaan en Stoofpol- der) op te knappen en een ge deelte van de Dokter de Kook- straat opnieuw te bestraten. De Steinstraat zou dan in 1994 aan de beurt komen en de Prin ses Wilhelminalaan zou in 1995 opnieuw kunnen worden bestraat. De vergadering waar bij dit alles aan de orde komt begint vanavond om 19.30 uur. MIDDELBURG - Op verzoek van het Openbaar Mi nisterie (OM) gaat de provincie Zeeland coördine rend optreden bij de aanpak van de illegale dum ping van verontreinigd slib in de provincie Zeeland. Recent is op diverse plaatsen in de provincie moge lijk verontreinigd slib en ander afval aangetroffen. Dit slib wordt onder meer aangewend als grondver- beteraar bij agrarische bedrijven. In advertenties en landbouw bladen wordt onder het mom van meststof en bodemverbete raar dit slib aan boeren aange boden. In een aantal gevallen is het slib gratis aangeboden; weer andere boeren ontvingen bij afname een extra betaling. Het slib is afkomstig van een slibverwerkend bedrijf in Duitsland. Landelijk is een on derzoek gaande naar de import van dit afval, waarbij mogelijk ook enkele Nederlandse trans portbedrijven «ijn betrokken. Via het interprovinciale net werk werd de provincie Zee land begin vorige week op de hoogte gesteld van het vermoe den dat ook naar Zeeland ille gale transporten van slib on derweg waren. Dit vermoeden werd bevestigd door informa tie die bij justitie was ingeko men. Een van deze transporten werd vorige week vrijdag onder schept. Om het uitrijden van deze partij te voorkomen is door justitie een voorlopige maatregel opgelegd. Gezamenlijk zal zowel be stuurlijk als strafrechtelijk in deze zaak worden opgetreden. Hiertoe worden maandag twee teams opgericht die de ver schillende activiteiten zullen onderzoeken. Overwogen wordt een lik-op-stuk-beleid te voeren. Door de provincie zal naast de coördinatie van het geheel in samenwerking met de AID (Algemene Inspectie Dienst) invulling worden gege ven aan het bestuurlijke hand- havingstraject. Het strafrech telijk onderzoek berust bij de politie en zal een landelijke uitstraling hebben. Ook de milieu-inspectie is bij dit on derzoek betrokken. Door het OM is vanaf eind vori ge week om een verhoogde at tentie van de politie tijdens surveillances verzocht. Ook vinden milieuvluchten plaats, waarbij verdachte lokaties worden opgespoord en gefoto grafeerd. Tbt nu toe zijn negen lokaties gesignaleerd. -i .i:-*. Ui BRUINISSE - Op woensdag 15 september wordt in Bruinisse de eerste paal geslagen voor woningen die worden gebouwd in het nieuwe woningbouwge bied van het dorp Riekusweel. Het betreft de bouw van tien ouderen-geschikte woningen. De eerste paal wordt geslagen door de burgemeester van Bruinisse, A. Vogelaar. De bur gemeester is daartoe uitgeno digd door de Christelijke Wo ningbouwvereniging Schou wen-Duiveland die de wonin gen laat bouwen. Op die ma nier wil men zijn waardering uiten voor de medewerking die het Bruse gemeentebestuur heeft verleend aan de plannen. De plechtigheid is gepland om 10.00 uur. ZIERIKZEE - Mevrouw, wilt u een prentje kopen?' Met deze vraag trok in de vorige eeuw in Zeeland een marskramer langs de deuren om zijn zelfge maakte bijbelprentjes uit te venten. De kopers sta ken die in hun bijbel. Generaties lang zijn ze be waard, keer op keer doorgegeven aan de kinderen. Wie ze nu nog bezitten, koesteren ze als een kostbaar bezit. Van de maker herinnerde men meestal alleen nog de bijnaam: 'Jan de Prentenknipper'. Deze volkskunst staat centraal in een nieuwe uitgave van uitgeverij De Koperen Tuin uit Goes: Jan de Pren tenknipper, volkskunst langs 's Heren wegen. Vrij dag 26 september wordt het eerste exemplaar aange boden aan de Commissaris van de Koningin in Zee land, drs. W. T. van Gelder. De afbeeldingen verwezen naar de noodzaak van een godsvruchtig leven, evenals de toegevoegde spreuken, waar onder: 'Ik zeg daar liefde is/ biet God dzegen' en 'De tyd is snel/ vreest God' Van deze 'Jan de Prentenknipper' werd verteld, dat hij soms de dorps jeugd aansprak en onderhield over het geloof. Hij vroeg de kinderen thuis een centje te gaan halen om een prentje te kopen: 'Huus ga naer uus, om een centje voe een prentje' was het dan. Hij drukte ze nog op het hart er bij hun ouders eer lijk om te vragen, want zomaar wegpakken was uit den boze. Schureslaper Soms mocht Jan bij een liefda dige landbouwer een paar da gen in het hooi slapen en kreeg de 'schureslaper' te eten. Dan maakte hij uit dank voor de gastvrijheid een grote prent van de hofstede waar hij ver bleef. In het centrum van zijn afbeelding tekende hij het huis en de schuur, de bak- keet en het varkenshok. De bewoners kregen ook een plaats: de boer in, druk bezig met water te put ten of het voeren van de kippen en hoepelende kinderen op het erf. De hond ligt aan de ketting naast zijn hok en de boer is on kruid aan het wieden in de moestuin. Paarden en koeien lopen in de boomweiden rond om de hoeve. Als in een getijdenboek zien we op de akkers, in een reeks taferelen, de landarbeid in ver schillende seizoenen: het ploe gen, eggen, zaaien, wieden en het binnenhalen van de oogst. Het lijkt ook wel een beetje op een stripverhaal. Terwijl een paardeknecht met zijn paard een volle wagen naar huis brengt en een ander met zijn sleepboord al bijna bij het toegangshek is gearri veerd, passeert een ruiter te paard. Zo beeldde Jan de Pren tenknipper het dagelijkse le ven af op een boerderij in zijn tijd. Hij moet de boerderij en het werken en leven van de be woners nauwkeurig hebben bestudeerd, om het zo te kun nen weergeven. Hij gaf het ook een godsdienstige dimensie, door spreuken toe te voegen zo als: 'Het land te bouwen is mijn lust/mijn hart en zinnen zijn gerust/ ik wie het rund vee/ gelijk als vader Jacob dee.' Ook maakte hij prenten van landhuizen en gedenk stukken, die herinneren aan de Engelse invasie op Walcheren in de Napoleontische tijd. Een geliefd thema was 'Het huis Davids' en 'De tempel van Jeruzalem'. Het ontbreken van perspectief en de onbeholpen spelling van de teksten zal nie mand de maker aanrekenen. In de naïeve kunst, schuilt de be koring juist in het onge kunstelde. Jan de Prenten knipper verbeeldde wat hij zag en de bijbelverhalen die hem bezig hielden. De zeggings kracht van zijn knipwerk wist hij te versterken door het ge bruik van kleur, wat we in ons land bij andere papierknippers nauwelijks tegenkomen. Voor al zijn boerderijenprenten zijn haast eerder schilderijtjes, dan knipsels. Het raadsel van de prentenknipper 'Wie was Jan tje de Prentenknipper?' Kwaliteit Met deze vraag hield Hil Botte- ma van het Nederlands Open luchtmuseum zich een eeuw la ter bezig. Ze herkende de kwa liteit van Jan's werk en reken de het internationaal tot de top. Ze schreef er artikelen over en probeerde belangstel ling op te wekken voor Jan's werk. Uit de overlevering was bekend dat hij een zwerver was, een 'schureslaper' zoals men die in Zeeland noemde. Hij was klein en dikbuikig en had een gebogen rug. Omdat hij misvormd was, kon hij geen zwaar werk doen en legde hij zich toe op de knipkunst. Maar verder sprak men elkaar voor al tegen. De een meende dat zijn opa vertelde dat Jan uit Zeeuwsch-Vlaanderen kwam, weer een ander noemde hem een Zuidbevelander. Hij heette een rietdekker te zijn, een afge zette dominee en een kleerma ker. Niemand wist het nog pre- Hil Bottema zou de ontkno ping van het raadsel zelf niet meer meemaken. In 1968 over leed ze plotseling aan een ern stige ziekte. Daarna werd het stil rondom het werk van Jan de Prentenknipper. Tbtdat de vondst op een zolder van een nummer van het Goese-Volks dagblad uit 1870 in 1985 ineens het antwoord bracht. Daarin stond een overlijdensbericht van Jan Huiszoon, bijge naamd... Jan de Prentenknip per. Deze ontdekking inspi reerde andere onderzoekers: Joke Verhave -die zelf prentjes knipt- en haar man Jan Peter. Ze wilden proberen door het combineren van de prenten (vaak voorzien van een jaar tal), de kennis van de personen voor wie ze gemaakt waren en allerlei archiefmateriaal over Jan Huiszoon een meer volle dig te krijgen van Jan de Pren tenknipper, zijn levensloop en zijn werk. Jan Huiszoon werd in 1798 in Colijnsplaat geboren. Then hij in Breskens in militaire dienst zat, raakte hij betrokken bij een inbraak. Hij kreeg daar voor twee jaar tuchthuis. Weer een vrij man, ontmoette hij Constantia du Pree uit het Bel gische Henegouwen. Ze raakte zwanger en ze besloten bij el kaar te blijven, maar niet te trouwen. In die tijd was dat ook onmogelijk, want zij was katholiek en hij protestant. Volgens de gangbare opvattin gen, leefden ze in zonde. Ze trokken samen rond en Constantia zou Jan in totaal zes kinderen schenken, waar van de meeste op jonge leeftijd overleden. Jan, die vanwege zijn lichamelijke gebreken geen zwaar werk kon doen, verdiende de kost met het ver kopen van prenten. Lukte dat niet,-dan waren ze gedwongen een beroep te doen op de bede ling, zo blijkt uit opgaven van de armenzorg. Nadat Constantia op 36-jarige leeftijd overleed, trouwde Jan drie keer met een weduwe. Het geen heel goed gebeurd kan zijn onder enige aandrang van de armenmeesters, die zodoen de iedere keer Jan op een goed kope manier onder dak brach ten. Daarmee bespaarden ze zichzelf de--kosten van -een duurdere opvang. Stap voor stap slaagden Joke en Jan Pe ter Verhave erin een beeld te krijgen van de 'negosiant' (rondreizende verkoper) in prenten. Aan de hand van opgaven van bedeling, jaartallen in prenten en gegevens over de hofsteden die hij bezocht, gingen ze Jan's zwerftochten na. Doordat ze wisten wie Jan was, konden ze ook een paar nazaten van Jan's laatste echtgenote opzoeken. Onder hen Johanna Roose, leurster in olie, in Goes beter bekend als het 'olievrouwtje'. De speurtocht naar de identi teit van de prentenknipper, de levensloop van Jan Huiszoon en zijn prenten en hun beteke nis vormen de rode draad van het boek 'Jan de Prentenknip per, Zeeuwse volkskunst langs 's Heeren wegen', dat op 24 sep tember bij uitgeverij De Kope ren Tuin in Goes verschijnt. In full color zijn daarin de afbeel dingen opgenomen van de vele knipsels, die Joke en Jan Peter Verhave bij particulieren heb ben ontdekt Soms kwam hun bezoek niet erg gelegen, viel het middenin de drukte van de schoonmaak, de aardappel oogst of appelpluk. Maar meestal was de medewerking hartelijk en royaal. Het boek werd gedrukt bij drukkerij L O in Zierikzee en is verkrijg baar in elke boekhandel. Verwachting t/m zaterdag 11 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 14 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 13 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuid 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% 1 Min.temp. 12 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht zuidw. 4 ZON* EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 07.01, onder 20.09 Maan op 23.02, onder 14.53 9 sept. Zon op 07.03, onder 20.06 Maan op 23.54, onder 15.48 Laatste Kwartier: 9 sept. (08.27) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er komt nu snel een einde aan het droge en vrij zonnige weer. Op de nadering van tamelijk vochti ge en onstabiele lucht valt in de nacht van dinsdag op woensdag eni ge tijd regen. De minimumtempera tuur ligt rond 14 graden. De wind waait in hoofdzaak uit het oosten-, landinwaarts matig, rond kracht 3, aan de kust mogelijk krachtig, wind kracht 6. Woensdag overdag is de re gen uit ons land verdwenen. Nu en dan schijnt de zon, maar er ontwikke len zich ook buien, die soms met on weer gepaard gaan. De aangevoer de lucht is vrij zacht; de temperatuur loopt in de middag op tot ongeveer 20 graden. Inmiddels is de wind naar het zuiden gedraaid en waait met een matige kracht, windkracht 3 a 4. De aanvoer van de zachte en tame lijk onstabiele lucht wordt in stand gehouden door een depressie die met de kern dicht bij Ierland ligt. De komende dagen verandert dit druk- systeem nauwelijks van plaats. NIEUWERKERK - Tijdens een openbare vergadering van de Duivelandse adviescommissie algemene zaken op woensdag 8 september worden drie be zwaarschriften behandeld. Het gaat om bezwaarschriften die betrekking hebben op de vestiging van autobedrijf Van der Have aan de Oud Heiligen- weg in Oosterland en de nieu we uitrit die Hanse Staalbouw bv aan de> Lageweg te Sirjans- land heeft gerealiseerd. Verder komt hef onthouden'van goed keuring aan de begroting 1994 van de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland aan de orde. De indieners van de bezwaarschriften tegen een van deze drie zaken zullen hun bezwaren tijdens de commis sievergadering toelichten. De bijeenkomst is in het gemeen tehuis in Nieuwerkerk vanaf 19.30 uur en kan door iedere be langstellende worden bijge woond.' ZIERIKZEESCHEil NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01)10-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. (nfevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3