&eeeL 'Alexander krijgt het zeker niet gemakkelijker dan zijn moeder' Politie zet under cover-motor in „AH is 'niet goed' voor personeel" Vredesactivist Cees Koning weer terug Greenpeace in actie voor jonge schol U! 'Verlammende greep' verhindert aanpak van sociale uitkeringen agenda Nieuw boek: De koning komt Parlementaire enquêtecommissie: Motief moord aanslag op bejaarde vrouwen nog onbekend ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ter bevordering verkeersveiligheid AMSTERDAM - De politie van Amsterdam start dinsdag met een grootscheepse campagne tegen roodlicht- en snelheidovertreders. Voor de agressie ve verkeersdeelnemer zal de politie een undercover motor inzetten die is uitgerust met video apparatuur, zodat de overtredingen „haarfijn" gere gistreerd kunnen worden. zijn een ,,heel scala" aan mo torpakken aangeschaft, om te voorkomen dat de motorrij ders herkend worden: De 16 po litiemotorrijders die op de „undercover" gaan, hebben een speciale rij-opleiding ge volgd. De gecombineerde roodlicht-/snelheidscamera's worden vanaf begin volgend jaar op een tiental kruisingen gebruikt. Zoals de naam al zegt, registreren deze toestel len niet alleen de roodlichto- vertreders, maar leggen ze ook de snelheid vast. Als onderdeel van de campagne verschijnt ook een lespakket voor de rij schoolhouders. Daarbij hoort ook een aparte film. Het lespakket is bedoeld voor de particuliere rijscholen en de rij-opleidingen die de overheid geeft. De campagne is finan cieel ondersteund door het mi nisterie van verkeer en water staat, het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Noord- Holland en het Platvorm Ver keersveiligheid Amsterdam. Ook zet de politie gecombi neerde roodlicht- en/of snel heidscamera's in. Het is voor het eerst dat dit soort appara tuur in Amsterdam wordt toe gepast. De politie in Amster dam heeft dit maandag be kendgemaakt. Het project loopt tot en met de tweede helft van 1994 en staat onder supervisie van de Dienst Ver keerspolitie in Amsterdam. Doel is het aantal verkeerson gevallen terug te dringen en de verkeersveiligheid te verho gen. Automobilisten en motor rijders vormen een speerpunt van de aanpak, maar ook over treders op de fiets, brom- en snorfiets blijven niet buiten schot. Verschillende motorpakken Voor het undercoverwerk heeft de Amsterdamse politie spe ciaal een motor gekocht. Ook Ombudsvrouw: DEN HAAG - Albert Heijn moet beter met zijn per soneel, in het bijzonder de deeltijdwerker, omgaan. Met deze boodschap heeft de stichting Landelijke Ombudsvrouw bij de Commissie Gelijke Behande ling Mannen en Vrouwen enkele klachten wegens ongelijke behandeling indiend tegen de super marktketen. De stichting heeft dat dinsdag laten weten. Deeltijdwerkers zijn voorna melijk vrouwen. Vooral die worden dus de dupe van de ver meende ongelijkheid. Vergele ken met full-timers krijgen mensen die per week minder uren werken relatief gezien minder vakantietoeslag, min der geld voor overwerk en klei nere toeslagen voor het werken tijdens koopavonden. Nog slechter is het volgens de om budsvrouw gesteld met werk nemers die minder dan twaalf uur per week voor Albert Heijn in de weer zijn. Zij heb ben geen recht op aanvulling op ziektegeld en wao en krij gen minder vakantiegeld. De vraag is volgens de ombuds vrouw wel of hier ook sprake is van ongelijke behandeling. Bij deze groep gaat het namelijk vooral om mannelijke werkne mers. Volgens de ombuds vrouw is niet alleen bij Albert Heijn maar ook in de rest van het Ahold-concern sprake van ongelijkheid. Werknemers die bij voorbeeld niet tien jaar lang meer dan dertien uur per week hebben gewerkt, mogen niet meedoen aan de vut regeling. EINDHOVEN - Vredesactivist Cees Koning is maan dag vanuit het voormalig Joegoslavië teruggekeerd in Eindhoven. Hij is daar ruim een maand geweest. Koning heeft samen met 57 andere Westerse vredes- demonstranten onder andere twee dagen in Sarajevo doorgebracht. ten bij een hulpkonvooi op weg naar Tuzla. Koning zag daar van af toen hem duidelijk werd dat de vrachtwagens al meer dan vijf maanden op dezelfde plek werden vastgehouden. Aanvankelijk was het de be doeling in de Bosnische hoofd stad een massale demonstratie te houden tegen het oorlogsge weld. Onderweg naar Sarajevo haakten de meeste deelnemers echter af vanw.ege het gevaar en de problemen om doorlaat posten te passeren, aldus Ko ning. Ondanks het geringe aan tal heeft het bezoek van de vre desactivisten aan Sarajevo vol gens Koning veel betekend voor de inwoners van de bele gerde stad. Later heeft hij nog overwogen om zich aan te slui- Pas toen hij terug was in Eind hoven hoorde Koning dat zijn onderkomen, een voormalige kippenren op het terrein van de werk- en leefgemeenschap van de Emmaüsgangers in Eindhoven, door brand was verwoest. „Dat was even een koude douche. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 september 08.10 150 01.45 -133 20.25 149 13.55 -121 9 september 08.55 140 02.25 -128 21.10 139 14.40 -118 ROOMPOT BUITEN 8 september 06.40 155 00.40 -130 19.00 152 12.50 -118 9 september 07.25 138 01.20 -122 19.50 132 13.45 -111 BRUINISSE 8 september 08.00 160 01.55 -142 20.15 160 14.05 -130 9 september 08.50 148 02.30 -137 21.15 146 14.55 -126 WEMELDINGE 8 september 08.10 157 01.50 -139 20.25 157 14.00 -127 9 september 08.50 147 02.30 -134 21.15 144' 14.45 -123 Doodtij: 11 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Een vrouw komt gemakkelijker goed over als koningin, dan een man als koning. Dat den ken sommige geïnterviewden in „De koning komt", een woensdag te verschijnen boek van de vroegere Volkskrant-journalist en royalty-watcher" Han Hansen. Na vier koninginnen zal Willem-Alexander straks het eerst mannelijke staatshoofd sinds 1890 zijn. Met name staatsraad Til Gar: deniers denkt dat er met de troonsbestijging van Willem- Alexander een hoop zal veran deren: „Mensen die helemaal niet verdacht kunnen worden van een opvallend Oranjege voel, plegen desondanks meer dan eens te laten doorscheme ren hoezeer de koningin voor hen een soort continu- veilig heidsbaken vertegenwoordigt. De moeder straalt van nature vooral geborgenheid uit voor haar kinderen. Als een man op de troon zit, zal automatisch een gevoel van verzakelijking gaan optreden, omdat het re- geercentrum in Den Haag nu eenmaal een mannenklimaat vertegenwoordigt." Zakelijk beoordeeld Volgens de vroegere directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, Gijs van der Wiel, wordt een man, en dus ook een koning, bovendien nog eens za kelijker beoordeeld. „Dat heb ik als waarnemer ook in de verschillende kabinetten mo gen meemaken: de benadering van de vrouwelijke minister is van een mildere en dus andere toonzetting dan die van een man." Willem-Alexander zal het volgens Van der Wiel in elk geval niet gemakkelijker krij gen dan zijn moeder. De oud- RVD'er vraagt zich onder meer ook af of een vrouw niet veel geschikter is voor representa tieve taken, omdat „ze zich zich leuker kan kleden" en omdat ze zich vaak bezighoudt met de directe betrokkenheid bij de mens. Hans Hansen heeft de public-relations-professor An ne van der Meiden om raad voor de kroonprins gevraagd. „Het eerste wat ik kan beden ken is dat de kroonprins de wijsheid zal moeten opbrengen zoals we die in de voorbije ja ren gewend zijn geweest van Juliana en Beatrix. Als de nieuwe koning dat waar kan maken, zal een belangrijk stuk van de vermoedelijke weer stand en van de vraagtekens verdwijnen", denkt de profes sor. Hij raadt Alexander verder aan: „Blijf dicht in de buurt van het imago van je moeder en je oma door niet expliciet op te vallen en geen opzienbarende uitspraken te doen over aller hande onderwerpen." De professor vervolgt: „Het zou met niets verbazen als hij vooral in de eerste tijd van zijn koningschap een tamelijk kleurloze indruk zal maken en zich pas na een jaar of tien be hoorlijk gaat profileren en een andere invulling zal geven aan het vorstendom dan de vier voorgaande vrouwen. Een ima go komt immers van twee kan ten; van de man zelf, maar ook van nieuwe generaties met een andere beeldvorming van het staatshoofd dan die wij voor ogen hadden." De Leidse pro fessor politiek Joop van den Berg zegt over zijn „zeker niet domme" oud-student en de ver meende omslag na diens troonsbestijging: „Als je al over een cultuuromslag kan praten dan zou die veeleer lig gen in het verschil tussen zijn karakter en dat van zijn moe der, die uitgesproken ambi tieus en perfectionistisch over komt. Ik denk weieens: stel je voor dat een kroonprins de am bities en aspiraties had van ko ningin Beatrix, dan zouden we wellicht een probleem hebben gekregen. Want mannen hebben nogal eens de gewoonte om zich als haantjes te gedragen en te la ten merken dat ze het voor het zeggen hebben." Van den Berg houdt er rekening mee dat Willem-Alexander een koning wordt die niet per se zijn gezag wil opdringen, maar vooral ge bruik zal maken van zijn com municatieve gaven, schrijft Hansen. Hoewel het nog altijd angstvallig stil is rond Willem- Alexander, heeft hij volgens Hansen „toch meer van de werkzame en pluriforme sa menleving in ogenschouw ge nomen dan de media hadden waargenomen". Hij schrijft: „Hij liet zich tijdens zijn stu dietijd zo nu en dan al prak tisch voorlichten over allerlei interessante bedrijvigheden, die variëren van het meerijden met politiepatrouilles tot het bekijken van economische acti-' viteiten. Hij blijkt zich meest al wel te hebben voorbereid op het onderwerp, stelt aardige vragen, maar het valt soms op hoe snel hij een oppervlakkig oordeel klaar heeft op grond van onzorgvuldige supposities, die hem van dispuutcollega's waarschijnlijk op snerende reacties zouden komen te staan." Deskundigen In „De koning komt" komen een kleine twintig deskundi gen aan het woord die hun me ning geven over diverse onder werpen. Met name de ministe riële verantwoordelijkheid komt uitgebreid aan bod, waarbij diverse rellen uit het verleden nog eens uitvoerig worden belicht. Preciezere ge dragregels voor de leden van de koninklijke familie worden echter bepaald niet door ieder een toegejuicht: ministerieel ingrijpen ad hoe en naar be wind van zaken lijkt de voor keur te krijgen. DEN HAAG - De verlammende greep van de „socia le partners" op achtereenvolgende regeringen en de Tweede Kamer heeft geleid tot het volledig uit de hand gelopen stelsel van uitkeringen. Deze conclusie trekt de parle mentaire enquêtecommissie Uitvoeringsorganen sociale verzekeringen in haar dinsdag verschenen rapport. Vakbewe ging en werkgevers hebben be lang bij instandhouding van de „massieve bureaucratieën" waar duizenden vertegenwoor digers van beide instituties jaarlijks met miljarden gul dens omgaan voor uitkeringen Ziektewet, wao en ww, stelt de commissie-Buurmeijer. Pogingen van ministers, staats secretarissen en kamerleden om maatregelen te nemen te gen de explosieve groei van het leger uitkeringsgerechtigden zijn telkens gestrand op de te genwerking van vakbondsbon zen en werkgeversleiders. De kabinetten die Nederland de laatste tien, vijftien jaar heb ben geregeerd.jlurfden het niet aan om de sociale partners te weerstaan. Ruzie met de vak beweging moest worden voor komen, luidde het parool. Bo vendien had „Den Haag" hen nodig voor de zo broodnodig geachte loonmatiging. Voor de werkgevers gold in zekere zin hetzelfde. Zij probeerden de bonden zoveel mogelijk te vriend te houden met het oog op cao-onderhandelingen. Hun belang lag niet zozeer bij grote uitkeringsfabrieken. Zij kon den het op het gebied van de uitvoering van de sociale ze kerheid dus wel vinden met hun overlegpartners. De parle mentariërs aan het Binnenhof leunden gemakkelijk achter over. Enerzijds omdat zij geen oog hadden voor de onstuimige groei van het aantal wao'ers, anderzijds omdat zij verdeeld waren over wat er moest gebeu ren, zo heeft de enquêtecom missie vastgesteld. Ruim tien jaar geleden ging hun aandacht vooral uit naar de werkloos heid. Zij vergaten voor het ge mak dat er ook honderdduizen den mensen in de wao beland den. Nieuwe wetten Ook het ministerie van sociale zaken heeft het volgens de commissie-Buurmeijer lelijk laten afweten. De ambtenaren hielden zich alleen bezig met het bedenken van nieuwe wet ten. In de uitvoering ervan waren zij niet geïnteresseerd. Alar merende rapporten van een en keling op het departement ver dwenen in de prullenbak. Al leen de toenmalige staatssecre taris Dales, nu minister van binne2nlandse zaken, krijgt van de commissie een pluim. Op Waddenzee bij Den Oever DEN OEVER - Greenpeace Nederland heeft maan dag op de Waddenzee bij Den Oever actie gevoerd te gen het toelaten vanaf 1 oktober van grote vissers schepen in de zogenaamde 'scholbox'. Dit gebied in de Noordzee boven de Nederlandse, Duitse en Deen se waddeneilanden is een belangrijke kraamkamer voor jonge schol. Het is in het tweede en derde kwar taal taboe voor boomkorssehepen met een vermogen van meer dan 300 pk. Greenpeace had voor de actie haar schip Moby Dick ingezet. Zij kreeg de steun van een aan tal kleinere vissersschepen. De Europese Gemeenschap heeft de scholbox in 1988 ingesteld. Sinds '89 mogen schepen met een vermogen van meer dan 300 pk er niet vissen in de pe riode dat vooral jonge schol in dit gebied opgroeit. In het eer ste en laatste kwartaal van het jaar mogen de grotere schepen er weer vissen. Volgens de mi lieuorganisatie ruïneren de grote schepen met hun sleep netten in een paar weken tijd wat in het voorgaande halfjaar is opgebouwd. Niet alleen on dermaatse vis vindt een voor tijdige dood, ook voor andere dieren en de flora zijn de gevol gen ernstig, aldus de actievoer ders. Greenpeace heeft minis ter Bukman vorige maand ge vraagd er voor te zorgen dat de scholbox voorgoed wordt ge sloten voor de schepen met met meer dan 300 pk motorvermo gen. Het ministerie deelt de zorgen van de milieuorganisa tie. Volgens een woordvoerder overweegt de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de Gemeenschap, de regels voor de scholbox aan te scher pen. Het ministerie wacht op een voorstel van de commissie voor nader onderzoek naar de mogelijkheden. Willem Ment den Heijer van Greenpeace vindt nader onderzoek niet no dig. AMSTERDAM - Het Konink lijk Concertgebouworkest maakt in september een tour nee van drie weken door het Verre Oosten. Het orkest zal veertien concerten verzorgen in Hongkong, Thipeh en Japan. Het KCO presenteert zich voor de zevende keer in Japan, nu jfnet concerten in onder meer Osaka, Nagoya en Tokyo (vier concerten). Ook volgend jaar gaat het orkest naar Japan. De concerten in Hongkong en Tai- peh worden bijgewoond door delegaties van de gemeente Amsterdam en het bedrijfsle ven van de hoofdstad. WATERINGEN - De politie tast vooralsnog in het duister waarom twee bejaarde vrou wen in Wateringen maandag het slachtoffer zijn geworden van een moordaanslag. Duide lijk is wel dat de dader of da ders de bedoeling hadden om het huis waar de twee vrouwen vastgebonden zaten te laten af branden. De toestand van de 79- en 81- jarige vrouw is volgens de poli tie stabiel. Zij liggen op de in tensive care afdeling van een ziekenhuis in Delft., Hun toe stand is evenwel dermate ern stig, dat zij nog niet gehoord kunnen worden. Acht politie mensen voeren dinsdagoch tend een uitgebreid buurton derzoek uit in de hoop getuigen van het misdrijf te vinden. De bejaarden vrouwen, schoon zusters van elkaar, werden maandag door een kennis ge vonden. Zij zaten vastgebon den aan het meubilair en had den ernstig hoofdletsel. Het huis stond gedeeltelijk in brand. Nadat de brand was ge blust, bleek dat het huis gron dig was doorzocht. „De ravage was enorm. Het is nog onduide lijk of er spullen vermist wor den. Daarvoor moeten we de vrouwen horen", aldus een woordvoerder van de politie. door Mare Legendre - Dinsdag 7 september Zierikzee Open 'huis werkgroep School- biologie in de Balkenzaal van De Driehoek. Van 09.30-10.30 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Demonstratie Koersbal. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Bruinisse Begin bijeenkomsten schilder en tekenclub De Tekenaars. Dorpshuis. 19.00 tot 22.00 uur. Vergadering adviescommissie openbare werken. Gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 8 september Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Stichting Jeugd. Driehoek. 19/30 uur. Informatie-avond Waarom ko men voor borstvoeding. Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie alge mene zaken in het stadhuis. 19.30 qur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Bruinisse Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 Donderdag 9 september Zierikzee Vergadering adviescommissie Internationale Uitwisselingen. 16.30 uur. Vergadering commissie welzijn in de commissiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Raadszaal. 19.30 uur. Open huis buurt- en clubhuis werk. De Lichtboei. 19.30 tot 21.00 uur. Vrijdag 10 september Brouwershaven Opening expositie 35 jaar Schouwen-Duiveland door loco-burgemeester mevrouw S. C. J. B. Losschacoff-de Kanter. Opening om 17.00 uur in de hal van het stadhuis. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Informatie-ochtend Zeeuwse Volksuniversiteit. Bibliotheek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Brouwershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Gehandicaptendag Grevelin- gengroep Brouwershaven. Van 14.00 tot 20.30 uur op het Sou- tingterrein. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len Dé Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Zang- en muziekavond met Rei- nata Heemskerk. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 13 september Ouwerkerk Start cursus Hebreeuws in de kerk. Aanvang cursus begin ners 19.00 uur. Start cursus ge vorderden 20.00 uur. Dinsdag 14 september Zierikzee Vergadering werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 september Zierikzee Start seizoen NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Bruinisse Eerste paal woningen. Rifkus- weel. 10.00 uur. Zaterdag 18 september Zierikzee FN V-stand vakbondsschool. Onder de Beuze. 10.00 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2