m krant van GRATIS ADVERTENTIE 'Iedereen die je daar op straat tegenkomt loopt met een wapen' Nieuwerkerk opgenomen in route van buurtbus SCHOUWEN-DUIVELAND r r ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODES Militair Erwin Bos uit Zierikzee even thuis uit Cambodja Passagiersaantal sinds oprichting teruggelopen Vergadering Werkgroep Ontwikke lingssamen werking Jongeren aangehouden wegens vernielingen dé krant van schouwen-duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote koliek!ie Jeuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons beste» en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25422 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEE - ,,Nee, ik zie er niet tegenop om terug te gaan. Ik weet nu ten minste wat me te wachten staat". Dat antwoordt de 22-jarige Erwin Bos uit Zie rikzee resoluut op de vraag of hij na alles wat hij in Cambodja heeft meege maakt nog wel terug wil. Deze week was Bos weer even in Nederland na een ver blijf van drie maanden in Cambodja en hij praat nuchter over zijn ervaringen. „Soms lijkt het net een betaalde vakantie, maar als er dan weer overal om je heen geschoten wordt sta je weer met beide benen op de grond". Militair Erwin Bos: ,,De verkeerde mensen hebben de verkeerde wapens en ze doen er de verkeerde dingen mee". (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Gisteren, maandag, opende burgemeester A. Bergshoeff van de gemeente Duiveland de nieuwe halte van de buurtbus bij zorgcomplex de Steenzwaenshof in Nieuwerkerk. Deze halte werd op zijn verzoek in korte tijd gerealiseerd. De heer M. A. Polak, coördina tor van het Buurtbuscomité reed de officiële openingsrit. Hij deed dit in de plaats van de heer J. van de Hamer die eigen lijk dienst had. Nadat de bur gemeester een kort openings woord had gesproken waarin hij alle betrokkenen bedankte voor hun inzet en de snelle rea lisatie van de nieuwe halte en de voorzitster van het buurt buscomité Rini van Stuijven- berg een woord van dank uit sprak, begon de rit. Vanaf de nieuwe halte werd met twee bussen naar Ouwerkerk gere den. Aan boord waren verschil lende bestuursleden, waaron der de heer J. Bakker die het monnikenwerk op zich geno- Bos koos naar eigen zeggen voor de wapenrok omdat hij weieens iets wilde beleven, avontuur zocht. Toen hem dan ook gevraagd werd dienst te doen als VN-militair in Cam bodja aarzelde hij niet lang. ,,Ik dacht dat ik de grote stap maar gewoon moest nemen", aldus Bos. Na in Doorn drie maanden lang voorbereid te zijn op hetgeen in Cambodja van hem verwacht werd en wat hij daar zou kunnen aantreffen vertrok de jonge Zierikzeeë- naar drie maanden geleden naar het land waar dan wel voor het eerst sinds zeer lange tijd verkiezingen worden ge houden, maar waar het geweld nog aan de orde van de dag is. De bevolking is er volgens hem ook helemaal op ingesteld. Zelfs als je in een winkel komt staat er een machinege weer achter de toonbank. Ie dereen op straat loopt met een wapen". In het niets Bos reisde met zijn mede militairen via Thailand naar Cambodja. ,,En als je dan de grens overgaat weet je echt niet wat je overkomt. In Thailand is er van alles, maar in Cambodja t is helemaal niets. Geen elektri- citeit, geen water, geen riole ring, geen voedsel. De toestand is Cambodja is volgens Bos ab soluut niet vergelijkbaar met de oorlog in voormalig Joe goslavië. Wel is er de alomte genwoordigheid van wapens. Wapens van zowel Russische, Amerikaanse als Chinese ma kelij en in allerlei maten en soorten. Hij zag tankgranaten opgestapeld in schamele hutjes en kinderen met machinegewe ren. „De verkeerde mensen hebben er de verkeerde wapens en ze doen er de verkeerde dingen mee", aldus Bos. „Ik heb kin deren van twaalf, dertien jaar gezien met van die Russische AK47 machinegeweren. Die kinderen worden gewoon inge huurd door de strijdende groe pen. En daar krijgen ze dan tien bath per dag voor". „In het begin schiet je in de lach als je zo'n kind met zo'n wapen ziet zeulen, maar later ga je daar toch anders over den ken", aldus Bos. Hij stelt dat de VN-macht vrijwel machte loos staat tegenover de praktij- Burgemeester A. Bergshoeff spreekt een dankwoord uit. (Foto: Joop van Houdt). men heeft de dienstregelingen te maken. Ook twee bestuurs leden van het eerste uur, me vrouw M. A. Dorst en de heer M. de Rijke reden mee. Me vrouw Dorst is nog regelmatig als chauffeuse actief, maar de heer De Rijke niet meer: „Ik ben de zeventig gepasseerd en dan mag je niet meer chauffe ren". Minder passagiers De buurtbus, die onder de vlag van de ZWN vaart, wordt gere den door 21 vrijwilligers. On der deze chauffeurs is ook bur gemeester A. Bergshoeff, hij neemt regelmatig een rit voor zijn rekening. Ook de terugrit naar Nieuwerkerk vanaf Ouwerkerk zat hij achter het stuur. Het Buurtbuscomité hoopt dat de nieuwe bewoners van Steenzwaenshof en jong en oud uit Nieuwerkerk veelvul dig gebruik zullen maken van de bus. Het aantal passagiers is sinds de oprichting in 1979 na melijk met zo'n 6000 passagiers teruggelopen. In 1980 was het aantal ruim 19.000 per jaar. Over het jaar 1992 waren dat er 13.000. Reden daarvan is onder meer de komst van meer jonge gezinnen in de dorpen die vaak een auto bezitten. In de zomer maanden wordt duidelijk meer gebruik gemaakt van de bus. Dit zijn de toeristen, die in de bus een oplossing zien voor het parkeerprobleem in Zierikzee. De route die in Nieuwerkerk gereden wordt is als volgt: Stoplichten. 1. Stolpweg 2. Burgemeester Van Veenstraat 3. Kerkring 4. Schoolstraat 5. Burgemeester Van Eetenstraat met een halte bij de Steen zwaenshof 6. Weststraat 7. Stolpweg stoplichten. Het nieuwe buurtbusboekje met de dienstregeling is verkrijgbaar bij het ZWN-kantoor in Zierik zee en in de bus zelf. ken van de verschillende par tijen die in het verscheurde land om de macht strijden. „Je bent daar als VN-militair om mensen te beschermen", aldus Bos. „Maar het is een raar idee om te weten dat er kinderen rondlopen met wapens waar ze de uitwerking niet eens van kennen. Ze hebben er geen idee van wat ze met die wapens kunnen aanrichten". Bos heeft in de drie maanden dat hij in Cambodja gelegerd was meer artillerievuur gehoord dan hem lief is. „Het is gewoon con stant goed uitkijken geblazen daar. Overal liggen landmijnen en als er geschoten wordt weet je niet of ze in de lucht schieten om de boze geesten te verdrij ven of dat ze gericht schieten". In de tijd dat Bos in Cambodja, gelegerd was kwam een Neder landse VN-militair om het le ven en sneuvelden de inzitten den van een Landrover die op een landmijn reed. „En dat was de achterste auto van een patrouille. Dus die andere wa gens waren misschien wel ra kelings langs die landmijn ge reden. Natuurlijk schrik je daarvan, dat is logisch. Dan sta je er toch even bij stil dat jij het ook had kunnen zijn die in die Landrover zat", aldus Bos. Hij wende echter, zo zegt hij zelf, vrij snel aan de constante dreiging. „Als je artillerievuur hoort en overal lichtflitsen ziet is het beste wat je kunt doen een sprintje trekken naar je bunker". Overigens moet men zich bij het woord bunker geen gebouw met dikke betonnen muren voorstellen. „Nee, dat was meer graafwerk", vertelt Bos. „Het ziet er niet uit, zo'n bunker, maar het biedt wel be- hoorli jke bescherming' Hutje van niks Bos heeft in de drie maanden dat hij in Cambodja zat gezien hoe de bevolking leeft en be paald hygiënisch ging het er volgens hem niet aan toe. Veel eten is er niet. „Maar wat er aan eten is ligt gewoon buiten en daar zwermen allerlei insec ten omheen", aldus Bos. Hij gruwt bij de gedachte dat hij in dergelijke omstandigheden zou moeten leven. „Want de luxe die we hier heel gewoon vinden, dat mis je daar eigen lijk nog het meeste. Wij waren daar blij als het eens regende, want dan konden we douchen", aldus Bos. Hij laat een foto zien van de 'douche'. Het blijkt niets meer dan een met plastic beklede grote kist waar een ?goot' naartoe is geleid. Hoewel hij onder redelijk primitieve omstandigheden leefde in Cambodja waren de militaire verblijven volgens hem nog verre te verkiezen boven de schamele hutjes waar de Cam bodj anen in leven. In Phum Prasat nam hij een kijkje in een ziekenhuis en wat hij daar zag zal hij niet snel vergeten. „In dat ziekenhuis lagen allemaal mensen die een of meer ledematen waren kwijtgeraakt. Elektriciteit is er vaak niet in ziekenhuizen. Als er geopereerd moet worden wachten ze tot er weer VN- soldaten in de buurt zijn. Wij wekten met een aggregaat onze eigen stroom op". De armoede maakte indruk op Bos, maar wat hem het meest is bijgeble ven is wat hij zag in één van de dorpen. „Om de zoveel tijd be talen de strijdende groepen 'hun strijders' uit en ik zag een man die zo met zijn benen on der zich weggevouwen zich op zijn handen naar die plaats worstelde. En dat was heel moeilijk want hij moest ook nog een trap op. En toen hij er eenmaal was werd hij wegge duwd. Hij kreeg geen geld. En dan moet je toch wel even slik ken als je daar op staat te kij ken. De mensen die het geld het hardst nodig hebben krij gen het niet". Bij tijd en wijle voelde Bos zich in Cambodja een rijke stinkerd. „Honderd bath, dat is omgerekend zo'n zeven gul den, was voor ons niets. Maar als je dan ziet dat de mensen daar van vroeg tot laat moeten ploeteren voor 50 bath, dat is echt onvoorstelbaar". Tijdens zijn verblijf in Cambodja heeft Bos naar zijn zeggen eigenlijk maar één ding echt gemist en dat was privacy. „In die drie maanden ben ik echt nooit één moment alleen geweest. Post van thuis was voor mij ook heel belangrijk, en trouwens ook voor de anderen. Er wordt wel stoer gedaan, maar ieder een is toch hartstikke blij als er een brief van thuis ligt". Zelf schreef hij ook regelmatig brie ven aan het thuisfront in Zie rikzee en stuurde hij foto's op. „Ze kunnen beter van mij ho ren wat er allemaal gebeurt, want het beeld dat op televisie en in de kranten wordt ge schetst, daar klopt niets van". Geweld bestraft tenslotte zichzelf: de geschiedenis leert het ons op iedere bladzijde. Prof. E. Dubois Enkele buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, sommige met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 graden. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Wind draaiend van oost naar zuid, matig, kracht 3 èt 4. o 2 KONING Willem-Alexander krijgt het volgens het nieuwe boek 'De koning komt' niet makkelijker dan zijn moeder. 3 MONUMENTENDAG Zaterdag 11 september zijn weer tal van monumenten open tijdens de Nationale Monumentendag. 4 ELEKTRA'S De spanning stijgt onder tonelisten; de uitreiking van de Zeeuws^ Elektra's is ophanden. 8 KORFBAL Korfbalvereniging All-Ready startte de veldcompetitie met magere winst op VIOS. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Op dinsdag 14 september wordt in het stad huis in Zierikzee een vergade ring gehouden van de Werk groep Ontwikkelingssamen werking. Tijdens de bijeenkomst komt de gemeentelijke ondersteu ning van de werkgroep aan de orde. Zoals bekend fungeért de Zie- rikzeese PvdA-wethouder D. van der Wekken als voorzitter van de werkgroep. Een meerderheid van het Zie- rikzeese college van b en w is van mening dat deze gemeente lijke inbreng alleen wenselijk was voor de aanloopperiode van de werkgroep, de tijd waarin de werkgroep werd op gezet. Een meerderheid van de Zie- rikzeese adviescommissie Wel zijn is echter van mening dat die inbreng (voorlopig) moet worden gehandhaafd. Tijdens de vergadering van de werkgroep wordt verder een penningmeester benoemd en gepraat over het verzorgen van een thema-bijeenkomst van de Zierikzeese Vrouwenraad. Iedere belangstellende kan de vergadering bijwonen. Aan vang 19.30 uur. HAAMSTEDE - De politie heeft in totaal zes jongeren aangehouden die worden ver dacht van het plegen van ver nielingen. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. In de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 september werd aan de J. J. Boeijesweg in Haamste de - nabij de daar aanwezige campings - een groot aantal vernielingen aangericht. Een groep jongeren, allen afkom stig uit Rotterdam, vierde een verjaardagsfeestje bij één van hen op de camping. Dat feest zou volgens de politie uit de hand gelopen zijn. Twee tele fooncellen werden totaal ver nield, er werd over een perso nenauto gelopen, verkeersbor den werden vernield evenals een verlichtingsplaatje op een camping. Verder werden op de camping diverse brandblussers leeggespoten uit baldadigheid en werd een ruit van de kantine ingegooid. De totale schade loopt volgens de politie in de duizenden guldens. AMSTERDAM - De cabaretier Youp van 't Hek heeft met zijn boek „Floppie, Youri andere helden" de eerste plaats be haald in de Tbp-lOO van de best verkochte boeken van 1992/93. Van het boek gingen 119.000 exemplaren over de toonbank. Blijf op de hoogte van al het-nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement t 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet. maar wacht eerst uw bericht af. "1 naam adres Dhr./mevr.. I postcodeplaats: telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: aK Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, J CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. "i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1