i Zierikzee wil alsnog de Vrede van Munster tekenen Presentatie van recreatief inrichtingsplan Neeltje Jans Medewerking aan initiatief van Commissaris der Koningin in Zeeland 1 Vergadering inter nationale uitwisse lingen MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 NR 25421 8 FOTO MARIJKE FOLKERTSMA ZIERIKZEE - Zierikzee wil meewerken aan het initiatief van de Zeeuwse Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder om, bijna 350 jaar na datum, alsnog de Vrede van Munster te tekenen. Dat laat de Zie- rikzeese burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs in een brief aan de Commissaris weten. Hij vraagt daarbij Zierikzee, die in 1648 de tweede plaats van Zeeland was, bij de vredesfestiviteiten de plaats ie geven die haar toekomt. Toentertijd telde de Staten van Zeeland zeven leden, waarvan zes de zogenaamde stemheb bende leden waren, in rangor de: Middelburg, Zierikzee (hoofdstad van Zeeland Be- ooster Schelde), Goes, Tholen, Veere en Vlissingen. Het zeven de lid was de stadhouder, die zich liet vertegenwoordigen. In de bewuste periode was deze Eerste Edele Johan de Knuyt. In de vergaderingen van de raad van Zierikzee \verd regel matig gedebatteerd over de rol van Zeeland in het vredespro ces. In de raadsvergaderingen van 22 april 1648 werd de agen da van de Statenvergadering behandeld en besloot de ge meenteraad haar afgevaardig den opdracht te geven ,,te vigi leren beneffens andere leden te conserveren en de maintineren den luijster en de digniteijt van de provincie van Zeeland, oock onderhouden de contrac ten ende alliciën ende specia- lijck de alliancie met Vranck- rijck gemaeckt ende voornae- melijck sullen vigileren dat werde onderhouden alle een- drachtichheit, vrundtschap en de unie met de respective pro- vintiën". Kort gezegd: niet toe geven; vasthouden aan het ver drag met Frankrijk, verzetten tegen het verdrag van Munster. Voorts werd verwezen naar de bepalingen van de Unie van Utrecht die bepaalden dat in zaken van een dergelijk ge wicht met unanimiteit van stemmen moest worden be slist. De Raad van Zierikzee wenste zich te beroepen op het vetorecht. De Zierikzeese afge vaardigden brachten dit stand punt naar voren in de Staten vergadering van 28 en 29 april. Het bleek dat alle steden op één lijn zaten. Op 30 mei toen de vrede inmid dels toch getekend was, beslo ten de Staten de publicatie van het verdrag toe te staan, het geen betekende Mat Zeeland zich onder protest, neerlegde bij de feiten. Tevens werd be sloten, overeenkomstig het ver zoek van de Staten-Generaai, een bededag in de kerken uit te schrijven tegen 10 juni. Echter, uitdrukkelijk werd bepaald, dat op de dag van publicatie er geen tekenen van vreugde mochten worden getoond. Op nieuw als Zeeuws protest, vooral bedoeld tegen Holland. Gelet op de historie waren het de zes Zeeuwse steden die het beleid bepaalden van de Staten van Zeeland. Daarom vraagt Asselbergs aan de Commissa ris om bij de verdere uitwer king van zijn initiatief de his torie recht te doen door deze steden, en in elk geval Zierik zee, hierbij nauw te betrekken. ,,Ons college zou gaarne zien dat Zierikzee als tweede stad van Zeeland bij de vredesfesti viteiten de plaats krijgt die haar toekomt", aldus de burge meester. De relatie Zierikzee-Spanje is volgens hem op velerlei wijze aan te geven: De vele handels relaties vanaf de Middel eeuwen, vooral op het gebied van de zouthandel. In 1506 ver trokken landsheer Philips de Schone en Johanna van Aragon naar Spanje. De meeste sche pen waarmee de tocht werd ge maakt, waren uit Zierikzee af komstig. Het vorstelijk echt paar bevond zich aan boord van de Juliaan van Jacob Cor- nelisz de Huybert uit Zierik zee. In 1517 was het een nieuw schip, onder dezelfde naam, met Jan Cornelisz de Huybert, die Karei V vervoerde om de Spaanse Kroon te aanvaarden. De tocht werd in acht dagen volbracht. In 1540- bracht Kei zer Karei V, Koning van Span je, een bezoek aan Zierikzee en logeerde ten huize van burge meester Lieven Jacobsz de Huybert in huize de Mossel. De portretten van Keize Karei V en zijn zoon Koning Philips II zijn terug te vinden in de ge vels van het stadhuis. In 1575/1576 werd Zierikzee bele gerd door de Spaansee troepen onder leiding van Christobal de Mondragon. Na een beleg van liefst negen maanden moest Zierikzee capituleren. NCVB start nieuwe seizoen De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond start het nieuwe ver gaderseizoen op woensdag 15 september. Dr A. Jobsen spreekt daarbij over leeftocht, leven met psalmen. De bijeen komst is in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk en begint om 19.45 uur. Behalve leden van de vrouwen bond zijn ook andere belang stellenden welkom. FNV-busreis voor ouderen en uitkerings gerechtigden Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV wordt dit jaar weer een busreis voor ouderen en uitke ringsgerechtigden georgani seerd. De reis is op dinsdag 19 oktober en voert onder de noe mer 'voor elk wat wils' naar vier verschillende lokaties. Eerst brengt men een bezoek aan de tuinbouwveiling in Bre da. Daarna gaat men naar droogbloemenboerderij Kooy waar een demonstratie droog- bloemschikken wordt gehou den. In galerie krijgt men ver volgens alles te horen over de bewerking van diamant, siera den en glaswerk. Het reisje wordt besloten met een drie gangen diner in restaurant de Bergschen Hoeve. Belangstel lenden kunnen zich voor 14 september aanmelden via D. Jeroense, Vlakestraat 33 in Zie rikzee. De bus vertrekt om 8.30 uur in Zierikzee en stopt ver volgens ook in Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse om deelnemers op te halen. ZONNEMAIRE Oud papieractie Muziekvereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire houdt morgen, dinsdag 7 sep tember, een oud papieractie in Zonnemaire. Men wordt ver zocht het oud papier gebundeld gereed te zetten. DREISCHOR Zang- en muziekavond met Reinata Heemskerk Op zaterdag 11 september wordt in de Nederlandse Her vormde kerk op de Ring van Dreischor een zang- en muziek avond gehouden waaraan de oratorium-zangeres Reinata Heemskerk meewerkt. Het evenement wordt' verder inge vuld met zang van het Neder lands Hervormd Kerkkoor on der leiding van Jaap Knuist en muziek van de fanfare Crescen do onder leiding van Johan de Witte. Het koor, de fanfare en de zangers brengen afzonder lijk enkele werken ten gehore, tei-wijl Reinata Heemskerk ook als soliste samen met het koor optreedt. Op het program- mé staan ook negrospirituals. Verder wordt veel aandacht be steed aan samenzang die op het orgel wordt begeleid door Mar' van der Veer. De Zierikzeeë- naar begeleidt ook de zange res. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Collecte ZOA-vluchtelingenzorg In de week van 12 tot en met 18 september wordt in de gemeen ten Bruinisse, Duiveland en Westerschouwen een collecte gehouden ten bate van de ZOA- vluchtelingenzorg. De op brengst van de collecte wordt besteed aan medische zorg in de Afrikaanse landen Malawi en Mozambique. ZOA-vluchte lingenzorg is een christelijke organisatie voor internationa le vluchtelingenhulp. In ver schillende kampen waar dui zenden vluchtelingen verblij den verzorgt ZOA aanvullende voedselprogramma's voor zwangere vrouwen en jonge kinderen en is verantwoorde lijk voor een ziekenhuis of po likliniek. Ook geeft men voor lichting over hygiëne en ziekte preventie. Zilveren jubileum J. van der Maas was op 1 sep tember 1993 25 jaar in dienst bij het loonbedrijf Van der Maas. In verband daarmee wordt op zaterdag 11 septem ber een receptie gehouden in het dorpshuis Oosterhof aan de Sint Joostdijk. Men kan daar van 19.30 tot 21.00 uur terecht om de heer Van der Maas te fe liciteren. SIRJANSLAND Collecte De collecte ten bate van de Kankerbestrijding heeft in Sir- jansland 444,55 opgebracht. Gevers en collectanten worden hartelijk bedankt. VEERE Jeugdcoricerten In het kader van de Zeeland Cultuurmaand worden in sep tember in De Grote Kerk in Veere drie jeugdconcerten ge houden. Op zaterdag 18 sep tember presenteert de percus siegroep van Ernesto Arren- dell het klankverhaal 'Een dag in het Tropisch Regenwoud', een voorstelling voor kinderen vai^ acht tot en met twaalf jaar. Op^ woensdag 22 september staan de kleuters centraal tij dens de voorstelling Tilibom, theater recital. Zaterdag 25 september wordt de voorstel ling No holding back, rock 'n roll, funk en soul gepresen teerd voor jongeren van twaalf tot achttien jaar. Alle concer ten beginnen om 13.30 uur en duren ongeveer een uur. Zater dag 11 september speelt de Blue Jeans Big Band in de kerk vanaf 20.00 uur en op zon dag 19 september wordt in de Grote Kerk een koffieconcert gehouden door de Bredase PTT-Harmonie in "samenwer king met het Gemengd Koor PTT-Breda, aanvang 11.30 uur. VLISSINGEN Seniorenacademie Op initiatief van de stichting Zeeuwse Senioren Academie worden in oktober en novem ber in de Hogeschool Zeeland enkele series lezingen voor ou deren gehouden. De onderwer pen zijn: In de koetssporen van Mozart, Zeeuwse landschap pen, hedendaagse wijsbegeerte en vergrijzing en gezondheids zorg. De serie over Mozart wordt gehouden in het gebouw van de Pedagogische Academie voor leraren Basisonderwijs aan de Kruidmolenlaan 60 te Middelburg, de overige lezin gen in de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. Voor nadere in formatie kan men telefonisch contact opnemen via 01184- 89230 ('s morgens)-. OOSTKAPELLE Tekencursus Op initiatief van de stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon worden in septem ber twee cursussen tekenen, schilderen en aquarelleren ge houden in het studiecentrum van de stichting in Oostkapel- le. Er wordt gedurende vier da gen les gegeven door Trees Ver- willigen, waarna een bezoek wordt gebracht aan het Zeeuws Museum in Middelburg. De eerste cursus begint op 13 sep tember en duurt een week, de tweede op 29 september en duurt drie dagen. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 01188- 1507. ZIERIKZEE - Het officiële be zoek van een Zierikzeese dele gatie aan de Engelse stad Hat field staat centraal tijdens de openbare vergadering van de Zierikzeese adviescommissie internationale uitwisselingen. De commissie komt op donder dag 9 september bijeen in het Zierikzeese stadhuis om te pra ten over het bezoek aan Hat field dat is gepland van 17 tot 20 september. Verder wordt tij dens de vergadering een evalu atie gehouden van de jeugduit wisselingen die dit jaar wer dén gehouden met de jumela- gesteden van Zierikzee Hat field en Saint Hiiaire. De ver gadering begint om 16.30 uur en kan door iedere belangstel lende worden bijgewoond. DORDRECHT - Onder grote publieke belangstelling is za terdag even na middernacht de 350 ton wegende nok van Dordtse spoorbrug, bijge naamd De Vlinder, gesloopt. ZIERIKZEE Bewegen op muziek Bewegen op muziek heet de cursus die vandaag, maandag 6 september begint in De Drie hoek in Zierikzee. Het gaat om lessen die worden verzorgd door fysiotherapeute L. Philippo-van der Laan uit Zie rikzee. De deelnemers worden verdeeld in aparte leeftijds groepen. De lessen worden we kelijks gehouden op maandag om 19.30 uur en op dinsdag om 9.00 uur. Belangstellenden kunnen voor aanmelding of na dere informatie contact opne men via telefoonnummer 01110-13889. Nooit te oud om te leren 'Nooit te oud om te leren' is de titel van een foto-expositie die van 10 tot en met 29 september is te zien in de Zierikzeese bi bliotheek De Stolpe. Het be treft een expositie waarbij de sociale kanten van de toene mende vergrijzing worden be licht. Onder meer door het be lichten van de mogelijkheden voor vrijetijdsbesteding van ouderen, zoals door cursussen, gespreksgroepen en themada gen. Tijdens de expositie zijn lees- en leerboeken te zien die betrekking hebben op ouderen en informatie-materiaal van diverse instellingen voor vol wasseneneducatie. De tentoon stelling wordt op vrijdag 10 september om 10.00 uur ge opend door burgemeester As selbergs. Op zaterdag 11 sep tember houdt de Zeeuwse Volksuniversiteit haar jaar lijkse informatie-ochtend in de bibliotheek, van 9.30 tot 12.00 uur. Bevolkingsonderzoek borstkanker Binnenkort start in de gemeen te Zierikzee een bevolkingson derzoek naar borstkanker voor vrouwen van vijftig tot zeven tig jaar. Dat houdt in dat alle vrouwen van die leeftijd wor- dèn uitgenodigd om zich in het borstonderzoekcentrum in Goes kosteloos te laten onder zoeken. Via röntgenfoto's die daarbij worden gemaakt van de borsten is het mogelijk om kleine afwijkingen in de borst in een vroeg stadium op te spo ren. In Nederland is borstkan ker de meest voorkomende kanker bij vrouwen boven de 45 jaar. Uit onderzoek is geble ken dat de kans op genezing aanzienlijk toeneemt wanneer borstkanker in een vroeg stadi um wordt ontdekt en behan deld. Voor nadere informatie over het onderzoek kan men te lefonisch contact opnemen via 01100-49472. Optreden Stafmuziekkorps Leger des Heils Op zaterdag 25 september is in de Grote Kerk in Zierikzee een concert van het Stafmuziek korps van het Leger des Heils. Het concert is door het Leger des Heils te Zierikzee georga niseerd omdat men de bevol king wil bedanken voor de fi nanciële giften die men jaar lijks bijdraagt aan de collectes van het Leger des Heils en de kerstpot. Het concert begint om 19.30 uur. Een dag later, op zondag 26 september treedt het Stafmuziekkorps op tijdens de dienst in de Hervormde kerk in Haamstede, aanvang 15.00 Informatie-avonden Op initiatief van de organisa tie La Leche League wordt in Zierikzee een aantal informa tie-avonden gehouden over borstvoeding. Op woensdag 8 september staat het onderwerp keuze voor borstvoeding cen traal. Op 13 oktober wordt ge praat over de kraamtijd, op 10 november over problemen oplossen en voorkomen en op 8 december over het onderwerp Als borstvoeding alleen niet meer genoeg is. De bijeenkom sten worden gehouden in het pand Schouwenbank 111 te Zie rikzee en beginnen om 20.00 uur. Vrouwen kuniten hun baby meebrengen naar de bijeen komsten. Nadere informatie is verkrijgbaar via telefoonnum mer 0111017776 of 15588. Groot aantal mensen moet van natuur kunnen genieten NEELTJE JANS - Dinsdag 14 september presenteren de Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Natuurmonumenten het recreatief inrichtingsplan, zoals dat in hun opdracht is gemaakt door landschapsarchitect ir. J. W. Bosch van het bureau voor tuin- en landschapsarchitectuur Bosch en Slabbers uit Ga- pinge. De bijeenkomst vindt plaats in het Topshuisgebouw van Rijkswaterstaat op Neeltje Jans. Bij het maken van de plannen voor natuurontwikkeling op Neeltje Jans hebben Het Zeeuwse Landschap en Natuur monumenten altijd in het oog gehouden dat uiteindelijk een groot aantal mensen van de nieuwe natuur moet kunnen genieten. Vorig jaar kwam de slufter gereed. In de loop van de jaren zal ook nog een inlaag ontwikkeld worden. Geen re den echter om nog langer te wachten met een plan voor de recreatieve inrichting. Dat is inmiddels gereed. Binnen het plan in een aantal fases van uitvoering onderscheiden. De organisaties zoeken nu naar fi nanciële mogelijkheden om vooreerst de eerste fase uit te kunnen gaan voeren. Het plan De doelstelling van het recrea tief inrichtingsplan was twee ledig. Allereerst moest een goede infrastructuur voor na- tuurgerichte recreatie ontwor pen worden. Daarbij moest een zodanige zonering ontstaan, dat rust en ongestoorde ont wikkeling in delen van het na tuurgebied blijven bestaan. Daarnaast moesten ook goede mogelijkheden gecreëerd wor den om voorlichting te kunnen geven. Na uitvoering van het plan of een gedeelte daarvan moeten zowel mensen die weinig of niets van de natuur weten als mensen, die er al iets van af weten als de echte liefhebbers mogelijkheden hebben om ie der op hun eigen wijze van de natuur op Neeltje Jans te ge nieten. Ook moet voor mensen die slecht ter been zijn of af hankelijk zijn van een rolstoel een mogelijkheid bestaan om althans van een deel van de na tuur op het eiland te genieten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5