IJsvereniging Zonnemaire krijgt 50.000,- van gemeente voor renovatie van ijsbaan Bestuur Landbouwschap neemt kijkje bij Zeeuwse bedrijven m COLIJN Diefstal uit auto's Kop/staart- ketting- botsing Vergadering Zierikzeese commissie onderwijs Afbouwen subsidie tennis vereniging Verjaardagscadeautje voor honderdjarige Schade door aanrijding Zeeuwse Vlegel is een blijvertje MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 NR 25421 3 Verwachting t/m vrijdag 10 sept- beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service !AmJ I Uneto I Bcveitajng-i I Fax. 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge ZIERIKZEESCHE® NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1,. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. I 46,00 Per jaar 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakitarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW. RENESSE - N. uit Berlijn deed bij de politie aangifte van dief stal uit zijn auto. Gestolen werd een radiocassettespeler ter waarde van 750,-. De auto van N. stond gepar keerd aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Ook de auto van W. uit Essen werd opengebroken. Uit de eveneens aan de Hoo genboomlaan in Renesse ge parkeerd staande auto werd de radio-cassettespeler ont vreemd. Ook de auto van D. uit Nieuw-Lekkerland, eveneens geparkeerd aan de Hoogen boomlaan, werd opengebro ken. ZIERIKZEE - Bij een kop/ staart-aanrijding op de N59 bij Zierikzee raakten vijf auto's beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde toen vijf auto's over de N59 in de rich ting van Zierikzee reden en moesten wachten voor het rode verkeerslicht. De vooraan rij dende R. uit Krefeld zette haar auto stil voor het rode licht. De achter haar rijdende v. B. uit Bosschenhoofd remde even eens en stopte achter de auto van R. De achter v. B. rijdende M. uit Dortmund zou volgens de politie de stilstaande auto's voor hem te laat hebben opge merkt. Hij botste achterop de auto van v. B. waardoor deze weer tegen de auto van R. schoof. A. uit Dortmund schrok van de aanrijding voor hem en remde hevig. De achter hem rijdende S. uit Numans- dorp zou dit volgens de politie te laat hebben gezien en botste achterop de auto van A. Alle vijf de auto's raakten licht be schadigd. ZIERIKZEE - De begroting van de Beatrixschool, het aan brengen van buitenverlichting bij de Johan Louis de Jonge- school en bestuurlijke vernieu wing in het onderwijs. Het komt allemaal aan de orde tijdens de openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie onderwijs. De com missieleden komen op dinsdag 7 september bijeen in de raad zaal van het Zierikzeese stad huis. Iedereen die belangstel ling heeft voor onderwijskun dige zaken in de gemeente Zie rikzee kan de beraadslagingen vanaf de publieke tribune vol gen. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE - Tijdens een openbare vergadering van de Zierikzeese adviescommissie financiën wordt onder meer gepraat over het afbouwen van de gemeentelijke subsidie aan de Lawn Tennis Club (LTC) Zierikzee. Het Zierikzeese college van b en w is van mening dat de fi nanciële positie van de tennis vereniging zo goed is dat een afbouw van de subsidie van twintig procent per jaar ge rechtvaardigd is. Aan de leden van de commissie wordt daar over een advies gevraagd. Tij dens de vergadering spreekt de commissie zich ook uit over de besteding van een eenmalig rentevoordeel van de gemeente, de besteding van het bedrag van 95.000 gulden dat men ont ving door de verkoop van het pand Kaersemakerstraat 9 aan Kunst en Eer en de begroting 1994 van de Regionale Brand weer Zeeland. Verder komt het geven van een gemeentegaran tie van bijna vijf miljoen aan de orde. Die wordt door Beter Wonen gevraagd in verband met de bouw van 39 ouderen woningen in het servicewonin- gencomplex aan de Man huisstraat. Tbnslotte beraadt men zich over een subsidiever zoek van de postduivenvereni ging Zierick in verband met herhuisvesting aan de Kanter laan. De vergadering begint om 19.30 uur en kan door iede re belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. MAASTRICHT - De 18-jarige studente Thnja Groen uit Scha- gen wordt vermist sinds haar ontgroeningsfeest op 31 augus tus. Zoekacties, onder meer met een helikopter, hebben niets opgeleverd. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 19 graden Windkrachl zuid 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuid 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept. Zon op 07.00, onder 20.11 Maan op 22.20, onder 13.53 Laatste Kwartier: 9 sept. (08.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het mooie weer houdt nog een dag aan. In de nacht van maan dag op dinsdag is'het helder en er staat weinig of geen wind. Mogelijk ontstaat hier en daar een mistbank. De minimumtemperaturen lopen uiteen van 10 graden vlak aan zee tot 5 graden plaatselijk in het bin nenland. Dinsdag is er vooral in de ochtend veel zon. Vanuit het zuid westen drijft er echter steeds dikker wordende sluierbewolking over het land en in de middag ondervindt de zon daar geleidelijk meer hinder van. Tot in de avond blijft het overal droog. De temperatuur loopt op naar 18 graden in het Waddenge bied en 22 graden in het zuiden van het land. Er waait een zuidoosten wind die meest matig is, rond kracht 3. De toenemende bewolking wordt veroorzaakt door het naderbij ko men van een depressie. Woensdag komt dit systeem boven Engeland aan en blijft daar enkele dagen lig gen. Hierdoor wordt bij ons tamelijk zachte, maar ook vrij vochtige lucht aangevoerd. Vanaf woensdag over heerst dan ook de bewolking en er vallen enkele buien, mogelijk met onweer. De middagtemperaturen liggen steeds dicht bij de 20 graden. ROTTERDAM - Het popfesti val Metropolis heeft zondag volgens de organisatoren zeker 85.000 mensen naar het Rotter damse Zuiderpark getrokken. Dat is ongeveer evenveel als vo rig jaar. Advertentie Tien leden van het dagelijks bestuur van het Landbouw schap keken die 'morgen achter de schermen bij een drietal agrarische bedrijven in Brui- nisse, Oosterland en Kats. Doornbos stelde, na deskundig door de firmanten te zijn voor gelicht, dat de Bruse onderne mers met een bijzonder interes sante ontwikkeling aan de slag zijn gegaan. De overschakeling naar de teelt van arbeidsinten sieve gewassen vereist volgens Doornbos een forse omschake ling van de akkerbouwer. De bestuurder sprak de hoop uit dat meer ruimte zal ontstaan om deze specifieke gewassen te telen. ,,De groeitijd van de Raddicchio Rosso bedraagt on geveer tien tot vijftien weken", legde Peter Hanse het gezel schap uit. Een akelig probleem is volgens hem voldoende werknemers aan te trekken. Tijdens de oogst van het pro- dukt zijn ongeveer acht ar beidskrachten nodig om het snijden en verzendklaar ma ken zo economisch mogelijk uit te voeren. Vrij bijzonder aan deze teelt is dat deze sla soort direct op het land wordt gesorteerd en in de kisten ver pakt voor de binnenlandse markt en ook de export naar Amerika. Zeeuwse Vlegel Het werkbezoek van de tien le den van het dagelijks bestuur begon 's morgens om negen uur in restaurant Grevelingen met een toelichting op de milieu vriendelijke baktarweteelt voor het boerenbrood Zeeuwse Vlegel. Veertig telers zijn door de stichting inmiddels gecon tracteerd om de tarwe voor het ambachtelijke broodsoort te verbouwen, zonder dat sproei middelen of kunstmest worden gehanteerd. Op de Zeeuwse landerijen kan de consument dan ook meer en meer het op vallende bordje: Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel op de ak kers tegenkomen. „Om het ver haal van alle kanten te doen kloppen worden bij de teelt van het gewas en de produktie van het broodsoort de Zeeuwse Milieufederatie en de Consu mentenbond betrokken", ver klaarde J. Koeman, sinds an derhalf jaar produktmanager voor de Stichting Zeeuwse Vle gel. Van elke hectare wordt ge middeld zeven ton graan gepro duceerd wat aan de strengste keuringseisen moet voldoen. Niet bakwaardige partijen gaan de deur uit als voertarwe omdat geen concessies aan de kwaliteit mogen worden ge daan. Bakkerijen die de Zeeuwse Vlegel in het assorti ment opnemen werken met een beschermd produkt welke door middel van een logo voor*de consument controleerbaar is. In Zeeland werken 75 grote en kleinere bakkerijen in het Zeeuwse Vlegel project mee. SCHARENDIJKE - Twee auto's raakten vrijdag bescha digd bij een aanrijding op de N57 ter hoogte van Scharcndij- kc. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. V. uit Heeswijk wilde de hoofdrijbaan oprijden maar zou volgens de politic dc reeds op die baan rijdende K. uit Ga- pinge door de laagstaande zon niet hebben gezien. last van hoogtevrees. De mees te jeugdige klimmers haalden zonder al te veel moeite de top van de 5,40 meter hoge klim wand. De klimmers werden be geleid door vier mensen van het bedrijf uit Driewegen. Wat minder animo was er voor de tokkelbaan. Die baan bestond uit een kabel die vanuit een boom naar de grond gespannen was. Middels een ladder kon den de kinderen in de boom klimmen om zich vervolgens via de kabel naar beneden te laten roetsjen. Veel belangstelling trok het ringsteken per kameel. ,,We wilden eens wat anders", aldus feestcommissielid Stouten. ,,En we kwamen dit ringsteken per kameel tegen op een brade rie in Ooltgensplaat. Het leek ons wel leuk om dat hier ook eens te proberen". Behoorlijk wat volwassenen bezweken voor de verleiding om eens plaats te nemen tussen de twee bulten van het schip van de woestijn. De meeste berijders Van de 9 jaar oude Toby en de vier jaar oude Boy hadden al moeite genoeg om het even wicht te bewaren, laat staan dat men ook nog in staat was de ring raak te steken. Kame len zijn telgangers en dat houdt in dat ze een enigszins schommelende gang hebben. Vertegenwoordigers van het Landbouwschap op bezoek bij Maatschap Hanse in Bruinisse. (Foto: Marijke Folkertsma). zegging dat de gemeente 50.000,- ter beschikking zou stellen van de ijsvereniging. Het is, zo liet Labruyère, niet de bedoeling dat de gemeente met een kant-en-klaar plan komt. „Wij willen graag dat de IJsvereniging zelf met een plan komt. We hopen daarbij op een stukje zelfwerkzaamheid en betrokkenheid", aldus La bruyère. Wat hem betreft kan nu zo snel mogelijk de hand aan de ploeg geslagen worden. ,,Het geld is er". Labruyère zegt desgevraagd al le vertrouwen te hebben in de gemeenschapszin in Zonnemai re. „Ik denk ook dat dit de ge meenschapszin weer stimu leert. Gewoon het feit dat je met z'n allen aan die renovatie van de ijsbaan bijdraagt". Voorzitter T. Prince van de ijs- vereniging was aangenaam verrast door de toezegging van burgemeester Labruyère. Een kant-en-klaar plan heeft de ijs- vereniging nog niet in de la lig gen, maar als het aan Prince ligt wordt daar zo snel moge lijk werk van gemaakt. Be stuurslid P. Stouten: „Ik denk zelf dat het nu vrij snel vorm kan krijgen. Het zou natuur lijk het mooiste zijn als de ijs baan voor de winter van 1994 helemaal klaar zou zijn. Want dit jaar bestaat de ijsvereni ging honderd jaar, maar vol gend jaar is het dertig jaar ge leden dat de ijsbaan werd aan gelegd". Stouten is optimis tisch over de toekomst. „We moeten natuurlijk alleen even afwachten of die 50.000,- ge noeg zal blijken te zijn". Zaterdag vierde de Ijsvereni ging Zonnemaire haar hon derdjarig bestaan en de feest commissie had een aantrekke lijk programma in elkaar we ten te zetten. „Dan ga je na tuurlijk zoeken naar dingen die iets te maken hebben met schaatsen, maar dat is nog niet zo gemakkelijk. We hadden bij voorbeeld een skeeler wedstrijd willen houden, maar dat is niet gelukt. Wat we wel voor elkaar hebben weten te krijgen is een demonstratie rolschaatsen van Rolschaatsve- reniging Het Markiezaat uit Bergen op Zoom. Die hebben vandaag twee keer een demon stratie gegeven". Het feest programma was, zo stelt Stou ten, vooral gericht op kinde ren. „We hebben er bewust voor ge kozen om alle activiteiten gra tis te maken. We hoeven er ten slotte geen winst op te maken. Als de kinderen zich vermaken zijn wij tevreden", vult Prince aan. BRUINISSE - De familie Hanse in Bruinisse exploiteert een van de veertig be drijven in de Zeeuwse landbouwwereld dat zich heeft toegelegd op het telen van exclusieve gewassen. „Voor de agrarische sector betekent dit een interessante ontwikkeling wat mede door een goed samenspel tussen vader en zoon Hanse hier in Bruinisse goed lijkt te slagen. Niet iedereen durft dit." Dit onder meer zei vice-voorzitter G. L. Doornbos van het Landbouwschap donderdagmorgen na een kijkje te hebben genomen op een vijf hectare groot perceel Iltaliaanse Raddicchio Rosso sla aan de Langeweg in Bruinisse. Zelfwerkzaamheid „Het zijn heel eigenzinnige dieren", vertelt één van de be geleiders. „Als ze er geen zin in hebben wordt het moeilijk om ze toch zover te krijgen. Met kamelen werd ook geracet en daar is men mee gestopt omdat er zoveel kritiek op kwam. Maar de kamelen zelf hebben er geen probleem mee. Ze racen liever dan dat ze steeds rond moeten rijden met mensen op hun rug". Verder waren er zaterdag tij dens de viering van het hon derdjarig bestaan van de IJs vereniging Zonnemaire optre dens van Mario de Goochelaar en het muzikale duo De Brio's, 's Avonds konden de inwoners van Zonnemaire tijdens een re ceptie het bestuur van de Ijs- vereniging feliciteren met het honderdjarig bestaan. Daarna volgde het gekostumeerde bal. John Prins zorgde voor de mu ziek. In zijn toespraak constateerde Labruyère allereerst dat de IJs vereniging Zonnemaire naar alle waarschijnlijkheid de oud ste ijsvereniging van Schou- wen-Duiveland is. Hij om schreef de viering van het hon derdjarig bestaan van de ver eniging dan ook als 'iets heel bijzonders'. Vervolgens kwam hij op de proppen met de toe- In de grote feesttent werd gemusiceerd. (Foto: Marijke Fol kertsma). Het ringsteken per kameel trok veel belangstelling. (Foto: Marijke Folkertsma). ZONNEMAIRE - De gemeente Brouwershaven stelt aan IJsvereniging Zonnemaire 50.000,- beschikbaar voor renovatie van de ijsbaan in Zonnemaire. Dat maakte burgemeester L. N. Labruyère van Brouwersha ven zaterdagavond bekend in een toespraak ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van de ijsvereniging. T. Prince, voorzitter van de IJsvereniging, toonde zich zeer ingenomen met de toezeg ging van de burgemeester. „We gaan zo snel mogelijk een plan uitwerken", aldus Prince. Als de renovatie van de ijsbaan gerealiseerd wordt betekent dat de vervulling van een lang gekoesterde wens. De ijsbaan, grenzend aan het sportveld van Zonnemaire, is volgens de men sen van de ijsvereniging te diep. Daardoor duurt het lan ger eer men erop kan schaatsen en het feit dat de baan zo diep ligt geeft ook andere, prakti sche, problemen. Daar komt bij dat op dit moment nog de riolering van de sportkantine loost op de ijsbaan. „Die riole ring moet daar weg, en'dat is ook het eerste dat zal gaan ge beuren", aldus Labruyère. Het verleggen van de riolering is voor rekening van de gemeen te. „Dat gaat niet uit die pot van 50.000,-. Daar hebben we een ander potje voor", aldus Labruyère. Voor de kinderen was er zater dag van alles te beleven in Zon nemaire. De ijsvereniging had organisatiebureau De Bruin Outdoor Activities ingehuurd om op het sportveld een klim wand en een tokkelbaan in te richten. „Zo'n klimwand is vooral in trek bij kinderen", vertelt Yvo de Bruin. „Het grappige is dat als er eerst kin deren geklommen hebben de volwassenen vaak niet meer durven". De meeste kinderen hadden klaarblijkelijk geen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3