Verantwoordelijke burger centraal bij CDA en PvdA &ee& Wim Kok voorstander van lager minimumloon Van der Linden niet naar rechter voor ,afluister-affaire' waterstanden Greenpeace tegen boren in Waddenzee Binnenkort verbod op verkoop brandgevaar lijke nachtkleding Behalve verschillen ook veel overeenkomsten KLM hoopt op lijndienst naar Peking Ex-staatssecretaris Ter Veld: i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Otutiraber praktijk'' DEN HAAG - Oud-staatssecretaris en huidig CDA Tweede Kamerlid R. van der Linden is vooralsnog' niet van plan de rechter in te schakelen naar aanlei ding van recente berichten over het afluisteren van zijn telefoon ten tijde van de zogenoemde paspoort affaire. Dit heeft Van der Linden zondagavond des gevraagd meegedeeld. DEN HAAG - Bij alle verschillen tussen de verkie zingsprogramma's van CDA en PvdA is opvallend dat in beide de verantwoordelijke burger een centra le plaats in neemt. In het zaterdag verschenen PvdA- programma staat het in de inleiding als volgt: ,,De motor van deze gemeenschappelijke beweging is de burgerzin. Burgerzin is het besef dat eigen en soms heel persoonlijke belangen en waarden on losmakelijk verbonden zijn met een geordend en be schaafd samenleven." Als zijn telefoon en die van di recteur W. Baard van de Schie- damse drukkerij KEP inder daad is afgeluisterd is dat een „onoirbare praktijk", maar hij is zelf vooraising r,iet van plan de rechter cmv een oordeel te vragen. Van der Linden rea geert daarmee op recente pu blicaties, onder meer in het Al gemeen Dagblad, over het af luisteren van de partijen die een hoofdrol speelden in de paspoortaffaire. Aftreden Drukkerij KEP had destijds de drukorder voor het nieuwe fraudebestendig Nederlands paspoort in de wacht gesleept. Toen uiteindelijk bleek dat het document niet aan de verwach tingen voldeed, moest Van dei- Linden als verantwoordelijk staatssecretaris aftreden. Volgens een voormalig functio naris van de PTT in Rotter dam, A.B., zou Justitie in 1988 de telefoonlijnen van drukke rij KEP hebben laten afluiste ren om meer inzicht te krijgen Door te stoppen met de verspil ling van aardgas en andere energiedragers is die hoeveel heid aardgas binnen hooguit twee en een half jaar terug te verdienen. Dit schrijft de mi lieuorganisatie in haar maan dag verschenen notitie „Wad- dengas - Van winning naar winnen". Het kabinet moet de komende maanden een besluit nemen over boringen in de Waddenzee. Eind dit jaar loopt het 'heren-akkoord' tussen het Rijk en enkele oliemaatschap pijen af. Tien jaar geleden kwamen zij overeen tot 1994 niet te boren in de Waddenzee. De NAM, mede-eigendom van Shell en Exxon, en Elf Petro land overwegen te gaan boren. Deze maatschappijen hebben daarvoor in de jaren zestig al een concessie gekregen. Vol gens Greenpeace is er sinds de jaren zestig het nodige veran derd. Het unieke karakter van de Waddenzee, haar grote inter- Op het ogenblik is tien tot twintig procent van de nacht kleding die wordt verkocht licht ontvlambaar, zo meldt het blad van het ministerie van WVC. Een kleine warmtebron (lucifer, kaarsvlam, vonk uit een open haard) is vaak al vol doende om de kleding binnen enkele seconden in vuur en vlam te zetten. Tientallen men sen raken op die manier jaar lijks (soms dodelijk) gewond. De bepaling over brandveilige ROOMPOT BUITEN 7 september BRUINISSE 7 september in de onderhandelingen tussen de drukker en de staatssecreta ris. B. is opgeroepen om maan dag te getuigen in een rechts zaak over drugshandel. Van der Linden bevestigde zon dagavond dat hij destijds in zijn contacten met de Staats drukkerij, een andere gegadig de voor de paspoort-drukorder, ..zaken is tegengekomen die niet in het normale verkeer thuishoren". Het CDA- Kamerlid weigert echter voor beelden te geven van dergelijke incidenten. ,,De berichten over mogelijke afluisterpraktijken zijn blijkbaar afkomstig van een getuige in een rechtszaak. Laten we dan eerst maar eens het oordeel van de rechter af wachten en kijken wat er pre cies van waar is. Het is niet aan mij om die zaak te laten onder zoeken." Het CDA heeft vol gens Van der Linden komende dinsdag een regulier fractiebe- raad waar, naast de gebruike lijke agendapunten, volgens hem ook de berichten over af luisterpraktijken aan de orde zullen komen. nationale betekenis als nat ge bied ('wetland') is algemeen aanvaard. Er is veel meer be kend over de klimaatverande ring als gevolg van de uitstoot van kooldioxide door verbran ding van fossiele brandstoffen. Greenpeace vindt dat het Elek triciteitsplan 1993-2003 van de Samenwerkende Elektrici- teitsproduktiebedrijven (SEP) en het Plan van gasafzet van de Gasunie moeten worden inge trokken. In plaats daarvan moet de energiesector met een gezamenlijk plan komen. Daarin moet het doelmatiger gebruiken van fossiele brandstoffen worden gekop peld aan versnelde invoering van duurzame energiebronnen. De organisatie vindt dat het af gelopen moet zijn met de leve ring van goedkoop aardgas aan het buitenland. Nu gaat van de jaarlijkse aardgasproduktie globaal de helft de grens over. nachtkleding in de nieuwe Wa renwet moet nog met een Ko- ninklijkn Besluit worden be krachtigd. Het wachten is op een lijst met toegestane brand vertragende middelen. Op het ogenblik onderzoekt het Rijks instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) deze stoffen nog op mogelijke giftigheid. Stoffen waar bij brand druppels gesmolten brandend materiaal afvallen worden helemaal verboden. De CDA-programcommissie schreef enige weken geleden als toelichting op het politieke mandaat dat het CDA van de kiezers vraagt: „Een verantr woordelijke samenleving kan niet per wet worden afgedwon gen. Zij heeft vooral burgers nodig met veramtwoordelijk heidsbesef, burgers die bood schap hebben aan de mede mens en op basis van respect en tolerantie met elkaar samenle ven." Burgerzin In CDA-stukken was een derge lijke benadering niet nieuw, voor de PvdA eigenlijk wel. Fractievoorzitter Wöltgens heeft een paar jaar geleden al eens een lans gebroken voor het begrip burgerzin, nu is het echt officieel partijproza in het verkiezingsprogramma. Bo vendien denkt PvdA-voorzitter Felix Rottenberg dat het nu ge presenteerde verkiezingspro gramma zó fundamenteel is, dat het ook na de komende ka binetsperiode een bron van in spiratie blijft. Het PvdA-programma is niet de gebruikelijke opsomming van beleidsdaden voor een vol gende regeerperiode. Het is ook dikker geworden dan aan vankelijk de bedoeling was. In januari filosofeerde Rotten berg nog over een programma van drie velletjes. Nu ligt er een pak proza van 104 pagina's. Er is gekozen voor een essay achtige aanpak. Analyses van het verleden en de schets van een filosofie voor de toekomst SCHIPHOL - Nederland en China gaan volgende maand besprekingen openen over de onderlinge luchtvaart. De be doeling is over enige tijd een luchtvaartverdrag te sluiten. Dat heeft een woordvoerster van de Rijksluchtvaartdienst zaterdag bevestigd. Een lucht vaartverdrag zal de KLM in staat stellen een felbegeerde lijndienst te openen op de Chi nese hoofdstad Peking. China heeft op dit gebied ja renlang de boot afgehouden, uit ongenoegen over contacten tussen Nederland en Taiwan. Thiwan wordt door China be schouwd als een afvallige pr<5- vincie, en zeker niet als een zelfstandige staat waarmee an dere landen contacten zouden kunnen onderhouden. De toe nadering is het resultaat van het bezoek dat een Chinese de legatie begin dit jaar heeft ge bracht aan Nederland. De KLM juicht de jongste ontwik kelingen toe, aldus een woord voerder. Functionarissen van de luchtvaartmaatschappij hebben de afgelopen maanden werkbezoeken gebracht aan hun Chinese tegenhangers, on der meer om ,,de markt te ver kennen." Wanneer de KLM op Peking zal mogen vliegen is nog onbekend. Volgens de woordvoerster van de RLD hebben beide partijen aange geven dat ze graag tot zaken willen komen. Het is mogelijk dat dat binnen enkele maan den zal gebeuren, al kan het volgens de RLD ook langer gaan duren. hebben voorrang gekregen bo ven het aaneenrijgen van plan nen. Prof. J. de Beus, lid van de programcommissie, noemde het verkiezingsprogramma za terdag zelfs „een beetje maf". Vooral op gebied van nationale economie bevat het PvdA- programma genoeg concrete voorstellen voor een vergelij king met die van het CDA. Dat heeft een meer traditioneel programma met honderden voornemens. Beide partijen willen de komende kabinetspe riode verlaging van belasting en premiedruk. Het CDA denkt vvoral aan de hogere in komens en wil het toptarief af schaffen van 60 procent. De PvdA wil vooral de arbeids kosten van lager geschoolde ar beid verminderen. Minder belasting Ook bepleit de PvdA in ruil voor belasting op het milieu, een vermindering van belas ting op arbeid. Het CDA is daar minder uitgesproken in. De PvdA wil verder de premies volksverzekering niet alleen in de onderste belastingschijf, maar ook in de tweede. Het CDA stelt dat lagere premie druk in de onderste schijf al leen naar beneden kan als er minder uitkeringen komen. Beide partijen zijn voorstan der van het geleidelijk afschaf fen van de algemene na bestaandenwet. De meeste mensen hebben tegenwoordig particulier voldoende voorzie ningen. Voor het overige lijkt Ex-staatssecretaris Tbr Veld van dat ministerie heeft dit zondag gezegd voor de Vara- microfoon. Zij is in het voor jaar afgetreden onder druk van de PvdA-leiding. De fractie in de Tweede Kamer kon niet meer met haar communiceren, heette het. Volgens Ter Veld zwalkte Kok nogal eens als het over het minimumloon ging. De ene keer was hij voor en de volgende keer was hij weer te gen. In het ontwerp-verkie zingsprogramma van het CDA staat dat het minimumloon moet verdwijnen, maar omdat een internationaal verdrag dat verbiedt, streeft de partij voor lopig naar een verlaging met OOSTERBEEK - Meer dan 31.000 wandelaars hebben za terdag deelgenomen aan de 47ste Airborne-wandeltocht te Oosterbeek. De Airborne- wandeltocht is naast het spor tieve element bedoeld als her innering aan de luchtlandin gen in 1944 en de daaropvolgen de strijd. het CDA bij de uitkeringen een harde lijn te willen volgen. De PvdA zoekt het vooral in stroomlijnen van de uitvoering en het aan het werk helpen van werklozen. Bovendiên komen de sociaal-democraten met een nieuwtje: burgers moeten zelf kunnen bepalen welk pakket (uitkeringshoogte en -duur) aan verzekeringen ze willen. Een bekend geschilpunt is het minimumloon. Het CDA wil dat fors verlagen, de PvdA is daar absoluut tegen. De PvdA wil de koppeling tussen lonen en uitkeringen handhaven. Het CDA wil die gelijk op laten lo pen met de gemiddelde stijging van de laagste inkomens en dan mogelijk nog „op afstand". Lastenverlichting Het financieringstekort moet van het CDA wat verder terug dan de PvdA. Vooral het om vangrijke pakket lastenver lichting bij het CDA noodzaakt een ombuiging van nog eens 17 tot 18 miljard gulden in de vol gende kabinetsperiode boven de al klaarliggende plannen. Bij de PvdA ligt dat bedrag op 8 miljard. Beide partijen laten in hun verkiezingsprogram ma's het behoud van koop kracht varen. De PvdA wil een huurstijging van maximaal één procent boven de inflatie, het CDA spreekt zich daar niet over uit. Wel willen de christendemocraten een mil jard bezuinigen op subsidies volkshuisvesting. De PvdA pleit opnieuw voor het sluiten van de kerncentra les in Dodewaard en Borssele. Wel moeten kerncentrales er in de toekomst kunnen komen als er optimale veiligheid is en een oplossing voor het afvalpro bleem. Het CDA is het met dat laatste eens, maar wil beide centrales draaiende houden. Een groot geschilpunt blijft het verzekeringsstelsel in de volksgezondheid. De PvdA is vaag, maar lijkt te kiezen vor twintig procent. De gedachte erachter is dat bedrijven daar door meer mensen met een lage opleiding zullen aannemen. De PvdA wil vasthouden aan het huidige minimumloon, zo blijkt uit het zaterdag gepre senteerde verkiezingsprogram van deze partij. Op dit punt verschillen de twee rege ringspartijen dus wezenlijk van standpunt. Volgens Ter Veld lagen de meningen twee jaar geleden in het kabinet pre cies andersom. De voormalige PvdA-bewindsvrouw vindt dat de bijstandsplannen van haar opvolger Wallage nauwelijks verschillen met de voorstellen die zij in het voorjaar lanceer de. In het geruchtencircuit ging AMSTERDAM - De rijksre cherche stelt een onderzoek in naar de dood van een 32-jarige Amsterdammer, die zaterdag avond wegens dronkenschap was overgebracht naar het poli tiebureau Lijnbaansgracht. Dat heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie meegedeeld. het plan-Simons. Het CDA komt met een geheel nieuw voorstel komt, met de AWBZ voor de zware onverzekerbare risico's, een compacte verplich te basisverzekering en een vrij willige aanvullende verzeke ring. Opmerkelijk is de aan dacht in het PvdA- verkiezingsprogramma voor de tanende populariteit van het huidige kabinet en de de- sastreuse val van de partij in de opiniepeilingen. Het kabi net Lubbers/Kok wordt geka rakteriseerd als „het kabinet van de strenge rechtvaardig heid". De populariteit van het kabinet Lubbers/Kok taant volgens de PvdA omdat er geen elegante manier van bezuini gen is. Bezuinigen zonder pro test en zonder verlies aan po pulariteit is onmogelijk. Bo vendien heeft de PvdA het be zuinigen ervaren als snijden in eigen vlees. Als voorbeeld stelt de programcommissie van de PvdA dat het ook onverstandig is om bezuinigingen op bij voorbeeld bejaardentehuizen voor te stellen als „beter voor de mensen", die zo langer met aanvullende hulp thuis konden blijven, om vervolgens op de aanvullende hulp te bezuini gen. Dat heeft „onmiskenbaar geleid tot verbittering onder de getroffenen en wantrouwen tegenover de overheid". Hoge prijs Over de WAO, die als geen an dere het huidige kabinet heeft gekenmerkt, achtervolgd en met crisis bedreigd, schrijft de programcommissie: „De prijs is hoog geweest. De nieuwe WAO is nog altijd niet het mo derne en stabiele stelsel waar naar de PvdA op zoek is. De vernieuwende krachten in de vakbeweging, toch al een be dreigde soort, zijn verder van de PvdA vervreemd. En bij de mensen in het land is het even passende als ongemakkelijke inzicht gegroeid dat 'je sociale rechten zelfs bij de socialisten niet meer veilig zijn". toen het verhaal dat de PvdA- fractie de nogal scherpe bezui niging op de bijstand niet wil de accepteren. Dat zou hebben bijgedragen aan haar val. Over het aangepaste voorstel van staatssecretaris Wallage zijn de sociaaldemocraten nu ronduit enthousiast. Tbr Veld wilde in de bijstand snoeien voor de groep jongeren tot 27 jaar. Wal lage gaat een stapje verder door de uitkering voor alle leeftijden aan te pakken. Sinds haar vertrek uit Den Haag heeft de vroegere PvdA- coryfee nauwelijks contact 'ge had met de leiding. Kok heeft zij nooit meer gesproken, Wölt gens een keer, op haar eigen verzoek. „Wat dat betreft zijn de CDA-collega's iets attenter geweest," zei Tbr Veld zondag avond. De snelle opkomst en ondergang van haar opvolger professor In 't Veld vindt zij voor de man zelf tragisch, maar voor Kok „net goed". „Op zo'n moment ben ik als vrouw wel een beetje vals". GOES - Op het Stationsplein in Goes is van 3 september tot en met 3 oktober het kunstwerk Das Rad van Armando te zien. Het werk is door patrijspoor ten in de stalen cilinder waarin het is opgesteld te bekijken. De cilinder staat van 15 oktober tot en met 14 november in het Bellamypark in Vlissingen. Maandag 6 september Zierikzee Vergadering commissie ruim telijke ordening in de raads zaal. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ingebruikname nieuwe buurt bus-halte aan de Burgemeester Van Eetenstraat. Eerste rit om 08.45 uur. Dinsdag 7 september Zierikzee Open huis werkgroep School- biologie in de Balkenzaal van De Driehoek. Van 09.30-10.30 uur. Vergadering adviescommissie onderwijs. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Demonstratie Koersbal. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur.' Bruinisse Begin bijeenkomsten schilder en tekenclub De Tekenaars. Dorpshuis. 19.00 tot 22.00 uur. Woensdag 8 september Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Stichting Jeugd. Driehoek. 19.30 uur. Informatie-avond Waarom ko men voor borstvoeding. Schou- wenbank 111. 20.00 uur. Renesse Vergadering Stichting Renesse. Jan van Renesseweg 25. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering commissie alge mene zaken in het stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie algemene zaken. Gemeente huis. 19.30 uur. Donderdag 9 september Zierikzee Vergadering adviescommissie Internationale Uitwisselingen. 16.30 uur. Vergadering commissie welzijn in de commissiekamer van het stadhuis. 19.30 uur. Vergadering adviescommissie financiën. Raadszaal. 19.30 uur. Vrijdag 10 september Brouwershaven Opening expositie 35 jaar Schouwen-Duiveland door loco-burgemeester mevrouw S. C. J. B. Losschacoff-de Kanter. Opening om 17.00 uur in de hal van het stadhuis. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Informatie-ochtend Zeeuwse Volksuniversiteit. Bibliotheek De Stolpe. 09.30 tot 12.00 uur. Brouwershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Gehandicaptendag Grevelin- gengroep Brouwershaven. Van 14.00 tot 20.30 uur op het Sou- tingterrein. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Zang- en muziekavond met Rei- nata Heemskerk. Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Maandag 13 september Ouwerkerk Start cursus Hebreeuws in de kerk. Aanvang cursus begin ners 19.00 uur. Start cursus ge vorderden 20.00 uur. Dinsdag 14 september Zierikzee Vergadering werkgroep Ont wikkelingssamenwerking. Stadhuis. 19.30 uur. Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Woensdag 15 september Zierikzee Start seizoen NCVB. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Zaterdag 18 september Zierikzee FNV-stand vakbondsschool. Onder de Beuze. 10.00 tot 16.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-mcleoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Hoogwater tijd stand Laagwater tijd sti WEMELDINGE 7 september 7 september 07.45 19.55 06.05 18.25 07.40 19.40 07.45 19.50 156 156 164 162 165 167 163 164 01.25 13.30 00.05 12.10 01.30 13.30 01.30 13.30 - 136 - 120 - 134 - 118 -145 - 129 - 142 126 Doodtij: II september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 door Mare Legendre AMSTERDAM - Greenpeace Nederland wil een mo ratorium voor onbepaalde tijd op boringen in de Waddenzee. Het voordeel van het winnen van de ge schatte voorraad gas van 100 tot 200 miljard kubieke meter weegt niet op tegen de risico's voor natuur en milieu, zoals verstoring van vogels, bodemdaling, landschapsvervuiling en geluidhinder. UTRECHT - De verkoop van lichtontvlambare nachtkleding wordt binnenkort verboden. Vooral ponnen en pyjama's voor kinderen zullen aan stren ge eisen moeten voldoen. HILVERSUM - PvdA-leider en minister van finan cien Kok wilde in 1991 het minimumloon verlagen. Premier Lubbers was daar ook voor. Na heftige dis cussies in het kabinet is besloten af te zien van de maatregel. Minister De Vries van sociale zaken leid de het verzet tegen het plan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2