'Iedereen die zich betrokken voelt bij De Schouw helpt hieraan mee' 9 0 1 r W KRAIIT VAK GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEK-DUIVELAK Autokrakers weer actief in de regio Begraafplaatsen in Serooskerke en Renesse worden opnieuw ingericht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brouivse Boerenboeldag brengt f 13.000,- in het laatje Stenen leeuw gestolen dé krant van schouwen - duiveland! Sport kantines open gebroken Aantal graven moet worden geruimd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kotlektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110 -16551 MAANDAG 6 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25421 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Koningin Pecunia geeft zowel geboorte als schoonheid. Horatius HET WEER Vrij zonnig en droog. Later op de dag van het zuidwesten uit meer bewolking. Minimumtemp. van 10 graden aan zee tot ^araden in het binnenland. MidiSgfemp. ±20 graden. Weinig wind. later matige zuidoostenwind rond kracht 3. 3 CADEAUTJE De IJsvereniging Zonnemaire krijgt van Brouwersha ven 50 mille voor de renovatie van de ijsbaan. O 4 HERFSTMODE De nieuwe herfstmode is elegant en vriendelijk, zo bleek tijdens een modeshow in Zierikzee. 8 VOETBAL Competitiestart Bruse Boys ontsierd door grof spel van opponent. 9 TRIATHLON 19-jarige Zuidafrikaan wint vijfde editie van Triathlon Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In Scharendijke, Renesse en Haamstede RENESSE/HAAMSTEDE/SCHARENDIJKE - Het afgelopen weekend was het dievengilde weer be hoorlijk actief op Schouwen-Duiveland. In totaal werden vijf auto's opengebroken. De autokrakers waren actiéf i'. Scharendijke, Haamstede en Renes se. S. uit Duitsland deed bij de po litie aangifte van diefstal van een surfplank ter waarde van 2500 D.Mark vanaf het dak van zijn auto. De diefstal y/erd za terdag tussen 10.00 en 1^.00 uur gepleegd. De auto van S. stond geparkeerd aan de Brouwers- dam bij Scharendijke. W. uit Duitsland deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto van de Duitser stond geparkeerd vaan de Kui- jerdamseweg bij Scharendijke. Uit de auto werd gestolen een fotocamera, een jas, een com plete hengeluitrusting, een portemonnee en een radiocas- settespeler. Een exact schade bedrag is bij de politie niet be kend. Ook de auto van L. uit Arn hem, die geparkeerd stond aan de Haaijmansweg bij Haam stede, werd opengebroken. Uit de auto verdwenen de radiocas- settespeler en twee luidspre kerboxen. De diefstal werd ge pleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag. K. uit Duitsland deed bij de politie aangifte van een inbraak in haar auto. Deze stond geparkeerd aan de Ca- pelweg in Renesse en werd in de nacht van zaterdag op zon dag opengebroken. Ontvreemd werd een zonnebril ter waarde van 250,-. Ook de auto van K. uit Numansdorp werd door dieven bezocht. Een autoruit werd ingeslagen en vervolgens werd geprobeerd de radio- cassettespeler uit het dash board te verwijderen. Dat luk te niet. Hoeveel de schade be draagt is bij de politie niet be kend. RENESSE - Mevrouw S. uit YVestersch ouwen deed bij de politie aangifte van vernieling en diefstal. Een stenen zuil en een stuk muur werden vernield. Een ste nen leeuw die op de zuil stond werd gestolen. Dc schade be draagt ongeveer 2250,-. I Blijf op de hoogte van al het - nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een 1 O kwartaalabonnement f 48,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— I jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 35 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Cd Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. sporingen. Een ander bord maakt melding van een specia le aanbieding: tijdschriften voor een kwartje de kilo. Een andere slogan: 'Boeken te huur tegen koopprijs'. Wie moe werd van het geslenter kon even uit blazen op het terrasje of één van de in het middengedeelte uitgestalde stretchers even uit proberen. Zoals gebruikelijk bij de Boe renboeldag was er ook dit jaar weer levende have aanwezig en wel in de vorm van geiten en schapen. Speciaal voor de kin deren was een gedeelte afgezet waar ze naar hartelust met skelter of trapauto konden spe len. Voor wie een gokje wilde wagen was er het Rad van Avontuur en de hongerigen konden terecht bij de oliebol- lenkraam. Tijdens de Boeren boeldag was ook modelbouwer H. van der Wekken present. Hij toonde een gedeelte van zijn fraaie collectie zelfgebouwde miniatuur-boerenwagens.- Bij zonderheid dit jaar was wat hem betreft het in aanbouw zijnde schaalmodel van de Sint Lievensmonstertoren in Zie rikzee. Voor de eerste keer was er tijdens de Boerenboeldag in Brouwershaven ook dans en muziek. Volksdansgroep Neha- lennia uit Brouwershaven ver zorgde twee optredens. Veiling Vast onderdeel van de Brouwse Boerenboeldag is elk jaar de veiling en tijdens de editie 1993 van het evenement werd daar geen uitzondering op .gemaakt Onder de veilinggoederen ook weer de meest uiteenlopende zaken. Veilingmeester M. Bies- ma: „We hebben er toch weer bijzondere dingen tussen zitten hoor. We hebben een heel mooi schaakspel, maar bijvoorbeeld ook een dominospel met met ivoor bezette dominostenen. En natuurlijk een aantal oude landbouwwerktuigen". Onder te veilen goederen verder een witte trouwjurk in de maat 36/38 en een kleine collectie originele Dinky Tbys /mo de lautootjes. De trouwjurk bleek niet in trek, maar de Dinky Toys mo delautootjes wel. De laatsten bracht, zeven in één koop, 500,- op. De twee Tbotsie-toys modelautootjes, van Ameri kaanse makelij en van slechte re kwaliteit, bleken goed voor in totaal 110,-. Een lederen bankstel verwisselde tijdens de veiling voor 650,- van eige naar. In totaal was de veiling goed voor een opbrengst van 3500,-. „Er was ook behoor lijk wat belangstelling voor onze kunstkraam", vertelt M. A. Hanse. „We hadden aquarel len uit Roemenië en daar was behoorlijk wat belangstelling voor". Hanse toont zich zeer te vreden over het eindresultaat van de Boerenboeldag. „Dit jaar heeft het toch meer opge bracht dan vorig jaar terwijl we een beetje het idee hadden dat de opbrengst dit jaar wat minder zou zijn". SCHARENDIJKE/BRUINIS- SE - Mevrouw S. uit Wester- schouwen deed bij de politie aangifte van diefstal uit de sportkantine van voetbalver eniging ZSC uit Scharendijke. De dieven verschaften zich toe gang in de nacht van donder dag op vrijdag tot de kantine door een deur te forceren. Een hoeveelheid snoepgoed werd gestolen. Een schadebedrag is bij de politie niet bekend. Die zelfde nacht werd ook ingebro ken in de kantine van de ten nisvereniging Scharendijke. Hier konden de dieven niets van hun gading vinden. N. uit Oud Gastel deed bij de politie aangifte van een inbraak in zijn cafetaria in het centrumge bied van een recreatieproject bij Bruinisse. Alle speelauto maten werden opengebroken en leeggeroofd. De schade wordt door N. geschat op onge veer 2000 gulden. BURGH-HAAMSTEDE - Ruim elf jaar geleden besloot de Westerschouwse gemeenteraad om bepaalde ge deelten van de begraafplaatsen in Renesse en Serooskerke te sluiten. Dat betekent dat in die gebieden nu, ruim tien jaar later, de graven mogen worden geruimd en de begraafplaatsen opnieuw kunnen worden inge richt. Tijdens de openbare vergadering van de gemeente Westerschouwen, die dinsdag 14 september wordt gehouden in het gemeentehuis in Haamstede, wordt aan de raad voorgesteld om 440.000 gulden beschikbaar te stellen voor de uitvoering van deze werkzaamheden. Het grootste deel van dat bedrag, 340.000 gulden, is nodig voor de herinrichting van de begraafplaats in Renesse en 100.000 gulden voor de begraafplaats te Serooskerke. Uit het collegevoorstel blijkt dat de definitieve schetsplan- nen voor herinrichting van bei de begraafplaatsen reeds ge reed zijn. In het ontwerp is vol gens burgemeester en wethou ders een duidelijke relatie ge legd met de overige delen van de begraafplaatsen, die nog niet aan ruiming en herinrich ting toe zijn. Zo zijn de in Re nesse aanwezige oorlogsgraven in het ontwerp ingepast. Op de begraafplaats in Serooskerke is momenteel nog ruimte voor zeven graven. Voldoende voor de komende twee jaar, aldus het college van b en w. Voor de periode daarna moeten graf ruimten worden gecreëerd. De kosten daarvoor worden ge raamd op 100.000 gulden. Het ontwerp voor de herinrichting zal in eigen beheer worden ge maakt door de Westerschouwse gemeente-ambtenaren. Het is de bedoeling dat het ruimen van de graven en herinrich tingswerkzaamheden in com binatie met dezelfde werk zaamheden op de begraaf plaats in Renesse zal plaats vinden. De gemeenteraadsvergadering waarin hierover wordt beslist omvat 27 agendapunten, waar onder een grond aantal grond- verkopen en aankopen. Zo wil het dagelijks bestuur van de gemeente aan de Laone in Re nesse een stuk grond aankopen van de familie W. van Riezen om op die manier het fietspad langs die weg te kunnen uit breiden. Een uitbreiding die weer past in het mobili teitsplan van de gemeente dat ook aan de orde komt tijdens d'e vergadering. Het college van b en w stelt voor om het deelplan 1 van het mobiliteitsscenario nu offi cieel vast te stellen. Via dit deelplan 1 kunnen veranderin gen in de verkeerscirculatie worden aangebracht waardoor de grote hoeveelheden auto's die door de gemeente Wester schouwen rijden minder over last veroorzaken. Men wil dat onder meer berei ken door eerst nieuwe alterna tieve routes te maken, zoals een nieuwe hoofdverbindings route via de Helleweg, en pas wanneer blijkt dat die goed functioneren de oude route te beperken (door het invoeren van eenrichtingsverkeer op de Rampweg). Afsluiting van we gen in de verblijfsgebieden van de verschillende dorpskernen vindt voorlopig alleen inciden teel en op proef plaats. Het parkeerterrein aan de Ou de Moolweg in Renesse wordt voorlopig gehandhaafd, maar in de toekomst, wanneer meer dere maatregelen zijn genomen om het verkeer door de kern op een andere "manier te regelen, zal het belang van het parkeer terrein opnieuw worden afge wogen. De maatregelen die men op het oog heeft om het verkeer in de kern Burgh in an dere banen te leiden moeten volgens het college van b en w nog eens opnieuw worden afge wogen en vergeleken met ande re mogelijkheden. Tijdens de raad wordt ook be slist over het aanpassen van de riolering in de Julianastraat en een gedeelte van de Beatrix- straat in Haamstede. Bij in spectie van de riolering in dat gebied is gebleken dat het riool in die straten ernstige gebre ken vertoont. Dat heeft onder meer tot gevolg dat het wegdek in die straten verzakkingen vertoont vanwege de lekkages in de riolering. Het Wester schouwse college is van me ning dat vervanging of renova tie van het riool in die straten geen uitstel meer duldt. Men vraagt de raad daarom ruim 43.000 gulden beschikbaar te stellen voor dat doel. De ge meenteraadsvergadering waar in dit alles (en nog meer) aan de orde komt kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune worden gevolgd. Aanvang van de vergadering 19.30 uur. De Verkopersliepen tijdens de Boerenboeldag gehuld in klederdracht. (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - „We hébben hét hele jaar door spullen verzameld en de vrijwilligers zijn de hele week bezig geweest om spullen uit te zoeken. De meeste vrijwilligers zijn ouders van leerlingen, maar er zitten ook ouders van ex-leerlingen bij. Eigenlijk werkt iedereen die zich betrokken voelt bij De Schouw aan dit evenement mee". Aan het woord is M. Biesma. Door de week mag hij zich directeur van de christelij ke basisschool De Schouw in Brouwershaven noemen. „Maar vandaag hen ik gewoon 'onderdaan' en sta ik hier te verkopen", aldus Biesma. Hij, en met hem de andere 'handelaars', deed zaterdag tijdens de Boeren boeldag goede zaken. Het evenement bracht in totaal 13.000,- in het laatje. Eenmaal per jaar wordt in Brouwershaven een grote Boe renboeldag gehouden en elk jaar weer komt het publiek uit alle windstreken naar de lood sen van de jachtwinterberging van de Fa. gebr. Van Ast. Biesma: „De eerste paar keer werd het evenement op het schoolplein gehouden en van wege slecht weer is toen een keer uitgeweken naar de loods". Dat beviel zo goed dat besloten werd de inmiddels tot een complete Boerenboeldag uitgegroeide rommelmarkt voortaan elk jaar binnen te houden. Het grote voordeel daarvan, zo stelt Biesma, is dat de spullen door de vrijwilli gers op het gemak gesorteerd, schoongemaakt en uitgestald kunnen worden. En met een as sortiment zoals dat zaterdag tijdens de Boerenboeldag werd aangeboden kost dat tijd. Veel tijd Uitdragerij De botenloods aan de rand van Brouwershaven leek zaterdag meer op een gigantische uit dragerij dan op een plaats die gebruikt wordt om boten tij dens de wintermaanden te stal len. In lange rijen lagen en stonden de tweedehands spul len opgesteld. Het aanbod was zeer geva rieerd en liep van wandmeube- len via complete bankstellen tot klein huishoudelijk mate riaal en van keuken tot slaap kamer. Keurig op een rijtje la gen er de wasbakken en het middengedeelte was geheel als meubeltoonzaal ingericht. Ook op het gebied van geluidsappa ratuur was er een ruime keuze. De vijftiger jaren buizen-radio was present, maar ook zijn mo derne opvolger, vergezeld van draaitafels, cassetterecorders en dergelijke was te vinden tij dens de Boerenboeldag. Zelfs een bungalow-tent, die opgezet te bezichtigen was, werd ter verkoop aangeboden. •Verder kon men tijdens de Boe renboeldag snuffelen bij het antiek curiosa-kraam en was er ook een kraam met tweede hands kleding in alle maten en soorten. Van sinaasappelkist jes was een complete boeken wand neergezet waar men naar hartelust in kon zoeken. Op originele wijze werden de boe ken en tijdschriften onder de aaiidaeht van het langs de kra men slenterend publiek ge bracht. 'Darmstoornissen? Op het toilet kunt u ook een boek lezen', luidde één van de aan-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1