Duivelands college legt initiatief voorstel van raad naast zich neer Specialisten in Zierikzee en Goes houden actieweek 0 1 ow krant schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE r SPIEGELGLAD ^ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MI ïïbs PvdA-fractie vraagt zich af of verdere samenwerking met burgemeester en wethouders nog mogelijk is Geen spreekuren en geen operaties van patiënten die op wachtlijst staan Schade door aanrijding Vermoedelijke dader bedreiging voor rechter VAKTIEF FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een grabs advertentie bij de familieberichten in de Zlerikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1993 150e JAARGANG NR 25420 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NIEUWERKERK - 'We zijn nu op een punt aangeland dat er wat moet gebeuren. Welke beslissing daarbij ook wordt genomen, er zal altijd de een of de ander moeten lijden. Daarom moeten we niet proberen de kool en de geit te sparen, maar een stap nemen, een oplossing zoeken. Ook al zal die voor enkelen bijzonder ver velend overkomen'. Hoewel raadsleden van alle fracties in de Duivelandse gemeenteraad er met dit soort opmerkingen op aanstuurden de benoeming van J. M. Stouten als kaderlid van de Duivelandse brandweer ongedaan te laten maken door het college van b en w, wilde burgemeester A. Bergshoeff daar niet op in gaan. Hij legde het, door acht van de elf raadsleden gesteunde, initiatief-voorstel naast zich neer met de opmerking dat de betreffende persoon schade wordt toegebracht wanneer op het verzoek van de gemeente raad zou worden ingegaan. De PvdA-fractie was zo gebelgd over de houding van het college dat ze in twijfel trokken of verdere samenwerking van hun fractie met het college van b en w nog wel mogelijk is. A. J. C. Melieste liet weten dat men zich daarover zal beraden. Burgemeester A. Bergshoeff: „Welke beslissing er ook wordt genomen, er zal altijd de een of ander moeten lijden". Aanleiding van de commotie tijdens de vergadering van de Duivelandse gemeenteraad was het conflict tussen een groot deel van de Duivelandse brandweerlieden en het college van b en w dat ongeveer ander half jaar geleden ontstond. Aanleiding was de benoeming door het college van J. J. de Vlieger tot ondercommandant terwijl de brandweerman daarvoor niet de nodige brand weerdiploma's had. Verder ont stond commotie vanwege de benoeming van J. M. Stouten als vijfde kaderlid van het korps terwijl de brandweerlie den hadden begrepen dat zij via stemming inspraak zouden hebben bij de benoeming. De verhouding tussen college en brandweer verslechterde door dit alles zodanig dat nor maal overleg niet meer moge lijk was. Naar aanleiding daar van werd uit de Duivelandse raad een enquête-commissie voor brandweerzaken samen gesteld die de gang van zaken onderzocht. Dat resulteerde in april van dit jaar in een initiatief-voorstel van de Dui velandse raad om beide benoe mingen terug te draaien omdat het Duivelandse college inder daad verkeerd gehandeld zou hebben. Dat voorstel werd weer inge trokken omdat burgemeester Bergshoeff voorstelde de on derzoeksresultaten van de enquête-commissie eerst voor te leggen aan de afdeling brandweerzaken van het mi nisterie. Die liet weten dat de benoe ming van De Vlieger inderdaad niet terecht was, maar wel kon worden gehandhaafd wanneer hem ontheffing werd verleend voor de periode waarin hij als nog de voor ondercommandant benodigde papieren zou halen. In het initiatief-voorstel dat de Duivelandse raad donderdag avond indiende was daarom al leen nog sprake van het ver zoek om de benoeming van Stouten als kaderlid ongedaan te maken en de brandweerlie den via stemming alsnog een vijfde kaderlid te laten kiezen. Behalve beide wethouders was K. Hendrikse (SGP/RPF) het enige raadslid dat zich van dit verzoek distantieerde. Hij was van mening dat het terugdraai en van de benoeming te ingrij pend zou zijn en volstond met een pleidooi voor een beter be leid in de toekomst. Alle andere raadsleden lieten in niet mis te verstane bewoor dingen weten waarom zij een dergelijk verzoek indienden. ,,Er zijn ernstige fouten ge maakt door het college. Daar om zou het er goed aan doen het initiatief-voorstel serieus te nemen. Het geschaad ver trouwen' tüsse'n collége en brandweer wordt niet opgelost door de autoritaire en strakke houding die burgemeester en wethouders zich aanmeten", al dus C. J. Hillebrand (PvdA). SGP/RPF-raadslid L. Meer man wees er op dat het college als werkgever van de brand weer verantwoordelijk is voor het oplossen van het conflict. En CDA-raadslid M. A. Klaas- sen-Meijer vroeg zich af waar om een enquête-commissie werd benoemd wanneer de con clusies die zij trekt vervolgens terzijde worden geschoven. VVD-raadslid G. van den Ouden-Zwart presenteerde het initiatiefvoorstel als een hand reiking om het geschil uit de weg te ruimen. Dat alles had niet het gewenste resultaat. Bergshoeff gaf wel iswaar toe dat inderdaad ten onrechte ontheffing was ver leend aan de nieuwe ondercom- PvdA-woordvoerder A. J. C. Melieste:Twijfels over verde re samenwerking met college". mandant, maar bleef volhou den dat nooit is toegezegd dat de Duivelandse brandweerlie den zelf zouden mogen stem men over een vijfde kaderlid. ,,Als compromisvoorstel heb ben we een stemming voorge steld waarbij een tweederde meerderheid van stemmen zou gelden, maar dat werd door de brandweer afgewezen". Hij vertelde dat er geen bestendige gedragslijn bestaat voor de be noeming van kaderleden en wees het initiatief-voorstel af met de motivatie dat daarmee schade zal worden aangebracht aan de benoemde persoon. Om dat de raadsleden het college in dit geval alleen konden 'ver zoeken' en niet dwingen om de benoeming van Stouten terug te draaien deden zij er verder het zwijgen toe. Tijdens de raadsvergadering werd met de krappe meerder heid van één stem (de zes stem men van SGP/RPF en WD voor, de vijf van de PvdA en CDA tegen) besloten om verder te gaan met de pogingen om Bruinisse en Duiveland samen te voegen tot één gemeente. Daarbij werden de inmiddels overbekende motivaties van de verschillende partijen nog eens herhaald. PvdA-raadslidMe lieste deed een felle uitval naar de SGP/RPF en VVD die naar zijn mening blijkbaar graag in een isolement willen leven en opportunistisch zouden zijn. De begroting van "dé'Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning werd met een hamerklap goedgekeurd en men stelde het krediet van bijna 800.000 gul den beschikbaar dat nodig is voor de herinrichting van het centrumgebied van Ooster- land. Dat houdt in dat de riole ringswerkzaamheden die daar mee verband houden kunnen beginnen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Archeologisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn moet een voorbeeld wor den van een dagje-uit zonder auto. Volgend jaar net voor Pa sen gaat deze nieuwe toeristi sche attractie open. De bedoe ling is dat het publiek zoveel mogelijk met openbaar ver voer, touringcar of wellicht de fiets komt. DE BILT - De zomer van 1993 was somber, koel en nat. Dit blijkt uit de cijfers die het Ko ninklijk Nederlands Meteoro logisch Instituut (KNMI) in De Bilt over de maanden juni, juli en augustus heeft gepubli ceerd. De gemiddelde tempera tuur bedroeg deze zomer 15,7 graden celsius, het langjarig gemiddelde komt uit op 16,2 graden. DORDRECHT - Zeven van de tien verdachten die vorig weekeinde door de politie Zuid-Holland Zuid zijn aange houden wegens diefstal en he ling van grote partijen CV- ketels, faxen en computers, blijven in voorlopige hechte nis. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Dordrecht bepaald, zo is donderdag door de politie bekendgemaakt. HEERENVEEN - Tijdens een demonstratie in ijsstadion Thi- alf in Heereveen is donderdag de Rus Nicolai Nischenko, een van de leden van het ijsspeedway-team Roelof Thijs, om het leven gekomen. Dat heeft Volvo Nederland be kendgemaakt. De demonstra tie had plaats tijdens een inter ne presentatie van nieuwe Volvo-modellen. ZIERIKZEE - De specialistenstaf van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen Goes/Zierikzee heeft beslo ten tezamen met alle naburige ziekenhuizen in Zeeland en West-Brabant een budget-reductieweek te hou den van 13 tot en met 17 september. In deze week zullen geen regu liere spreekuren worden ge houden en geen operaties van de wachtlijst worden verricht. Ieder specialisme heeft maat regelen genomen om de conti nuïteit van de nodige, acute zorg te waarborgen. Om er een kwaliteitsweek van te maken zullen vele werkgroepen, com missies en de staf overdag ver gaderen in plaats van in de avonduren. In oktober, novem ber en december zal één werk dag per week een zogenaamde zondagsdienst worden gehou den in het kader van de volu me-reductie. De dagen worden steeds gewisseld om niemand te benadelen. Zoals bekend heeft staatssecre taris Simons in het afgelopen voorjaar in een brief aan de Tweede Kamer bekend ge maakt dat de tarieven van de medisch specialisten met in gang van 1 april 1993 met 14 procent werden verlaagd. In 1992 waren de tarieven reeds met 5 procent verlaagd. Vol gend jaar (1994) zal hij bekij ken met welk percentage (wéér 5 tot 15 procent) verder gekort zal worden. De heer Simons vindt namelijk dat de kosten, van de medisch specialisten moeten worden gefixeerd op het niveau van i989; ongeveer 2,1 miljard gulden, het specia listen-macro-budget. Omdat dat budget in 1993 weer ruim schoots dreigt te worden over schreden, zijn de tariefmaatre gelen afgekondigd. De staats secretaris meent dat er bij de patiënten te veel verrichtingen en diagnostiek wordt gedaan door de specialisten. Hij zegt dat de specialisten veel aan de lopende band' staan, hij vindt ook dat de specialisten eens wat meer aan kwaliteit moeten doen. De Nederlandse specialisten zijn het volstrekt oneens met de heer Simons. De toename van de specialistische zorg wordt veroorzaakt door een veelvoud van factoren, zoals de groei Van het aantal patiënten, de vergrijzing van de bevol king, de ontwikkeling van nieuwe technologische moge lijkheden en, niet in het minst, de mondigheid van de patiënt, die een snelle en exacte diagno se en behandeling wenst en eist. De staatssecretaris en zijn mi nisterie is niet in staat aan te geven wéér de „overschrijdin gen" worden gemaakt in welke ziekenhuizen (of juist daarbui ten?) door welke specialisten of welke specialismen. Hij vindt het totaal gewoon „te veel", en zegt dat het „minder" moet. Landelijk zijn er nu specia listenacties begonnen in de vorm van budget- of volume- reducerende maatregelen. Door vrijwillig minder ver richtingen en diagnostiek te doen, geven de specialisten de monstratief gehoor aan het streven van de staatssecretaris om tot een lager budget te ko men. Het doel van deze acties is natuurlijk aan de patiënten en de politiek duidelijk te ma ken dat er eens een eind moet komen aan de bezuinigings drift in de intramurale gezond heidszorg. Ook de kortingen in de ziekenhuisbudgetten zijn bedreigend voor het goed func tioneren van deze zorg. De acties van de specialisten hebben ten doel het behoud van optimale (en zeker niet: maximale) tweede-lijns patiën tenzorg, zoals die nu wordt ge geven in de ziekenhuizen. De politiek zal moeten erkennen dat kwaliteitszorg geld kost, dat men niet voor een dubbel tje op de eerste rang kan zitten. De specialisten zeggen ook op te komen voor het behoud van de kwaliteit en de kwantiteit van het ziekenhuispersoneel. Door Simons' kortingen van het specialisten macro-budget en het ziekenhuis-budget drei gen er financiële problemen te ontstaan in de ziekenhuisorga nisatie met de dan daarbij ho rende maatregelen van inkrim pingen van de produktie en vermindering van personeel. De specialisten voeren ook ac tie voor de patiënt door het be strijden van de maatregelen van Simons, die er op gericht zijn de medisch-specialistische zorg te fixeren op een niveau van vijf jaar geleden met nege ren van elke medische ontwik keling. SEROOSKERKE - Bij een aanrijding gisteren, donder dag, raakten twee auto's be schadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde op de kruising Serooskerkseweg- Stoofweg bij Serooskerke. L. uit Gorinchem stond stil voor het rode verkeerslicht. Achter hem kwam S. uit Oldenburg aanrijden. De laatste twijfelde over de vraag of hij linksaf moest slaan of rechtdoor moest rijden en zou volgens de politie daardoor het rode verkeers licht over het hoofd hebben ge zien. S. botste achterop de auto van L. Beide auto's werden be schadigd. SCHARENDIJKE - Vandaag, vrijdag, wordt de 18-jarige v. O. uit Rotterdam voorgeleid bij de rechter-commissaris in Middelburg op verdenking van bedreiging met een vuurwa pen. Op 23 juli werd op een camping in Scharendijke een jongen be dreigd. Bij hem werd een pistool op het hoofd gezet en werden er andere bedreigingen geuit. v. O. ontkent de bedrei ging- AMSTERDAM - In het week einde van 11 en 12 september wordt in hartje Bijlmermeer (bij Grubbehoeve) een verha- lenfestival gehouden. Vertel lers uit „alle windstreken" zul len uit hun eigen cultuur ko men voordragen, 's Zaterdags begint het programma om 20.00 uur en 's zondags om 15.00 uur. Theatergroep De Nieuw Amsterdam en de stich ting Bijlmer Meer Kunst heb ben het evenement georgani seerd. De beste artsenij is het vertrouwen in de arts. Fliegende Blatter Koel en buien HET WEER Wolkenvelden, overdag ook af en toe zon, en een enkele bui. Min. temp. van 11 graden aan zee tot 7 plaatselijk in het binnenland. Middagtemp. ongeveer 16 graden. Noordwestenwind, matig, kracht 3 4, aan de kust vrij krachtig, 5 2 LUCHTSPOOR Luchtspoor verdwijnt uit het stadshart van Rotter dam. 3 HERINDELING De plannen voor gemeentelijke herindeling blijven de gemoederen bezig houden. 5 AARDAPPELEN De ZLM gelooft niet in plan voor vernietiging van aard appelen. 10 VOETBALCOMPETITIE Het voetbalseizoen staat weer voor de deur. Een voor uitblik. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DEN HAAG/AMSTERDAM - Het Folkloristisch Dansthea ter komt over twee weken in India op televisie in een uitzen ding die door 720 miljoen men sen bekeken zal worden. Het gezelschap reist op 11 septem ber naar India en vervolgens naar China in het kader van een cultureel uitwisselingspro gramma. DEN HAAG - Het Nationale Toneel komt eind deze maand met de eerste voorstellingen van een nieuwe versie van „Ko ning Lear van Shakespeare. De regie is in handen van Franz Marijnen, de vertaling werd gemaakt door Hugo Claus. De titelrol is voor André van den Heuvel. Cabaretier Freek de Jonge speelt de nar. Advertentie .40 JAAR^ Schuren van grof tot fijn; tot in de kleinste hoekjes. Ook dat is noodzakelijk om uw auto na een schade weer in perfecte staat te brengen. Voor van Lint Autoschade spreekt dat vanzelf. Wij her stellen iedere autoschade snel en vakkundig; alles met de modernste apparatuur. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 ~i Blijf op de hoogte van al het - nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode;plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: •y Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <0 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1