Trekvogels hebben recht op een veilige vlucht Corsa nu ook als vijfdeurs en GSi Gezonde slankdrank uit Zwitserland Internationale actie Vogelbescherming Nederland Professional Perfect Driving voor tweede keer in Zeeland Succes van OpeVs kleinste zet door Nieuw seizoen Platform Zeeuwse Vrouwenraad 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - Zondag 10 oktober is het Internationa le Trekvogeldag. In heel Nederland en in meer dan vijftig andere landen worden er vogels geteld en ge bieden geïnventariseerd. De regionale omroepen besteden er de hele zondag aandacht aan. Verteld wordt dan onder meer dat er van alles met vogels aan de hand is en dat Nederland voor tienduizenden vogels enorm belangrijk is. Het organiseren van de ze dag is financieel mede mogelijk gemaakt door de Stichting DOEN/Nationale Postcode Loterij. Trekvogels zijn vogels, die jaarlijks een reis maken. In de herfst vliegen ze naar het zui den en in de lente terug naar het noorden. Heel veel vogel soorten trekken. Maar hun tocht wordt steeds gevaarlij ker. Vogelbescherming Neder land voert dit jaar actie voor de trekvogels samen met de we reldwijde vogelbeschermings organisatie BirdLife. De be doeling is om in Europa en Afrika bedreigde gebieden langs de trekroutes van deze vogels beschermd te krijgen. Vogeltrekdag Om aan te geven hoe belang rijk Nederland is voor trekvo gels organiseert Vogelbescher ming Nederland op zondag 10 oktober aanstaande een natio nale vogeltrekdag, waaraan al le regionale omroepen in Ne derland meewerken. Duizend ervaren tellers die zijn aan gesloten bij SOVON (Samen werkende Organisaties- Vogel- onderzoek Nederland) en vo gelwerkgroepen gaan in heel Nederland in belangrijke vo- gelgebieden vogels tellen. Dui delijk zal worden dat ons land een grote vogelrijkdom heeft en dat we er alles aan moeten doen om daar zuinig mee om te gaan. Trekvogels zijn echte globe trotters. De Noordse stern ver toont een staaltje van wereld burgerschap door ieder jaar 80.000 kilometer te vliegen. Hij broedt in het voorjaar op de noordpool en overwintert op de zuidpool! Maar ook de boe renzwaluw kan heel wat vlieg uren maken. Hij pendelt jaar lijks tussen Europa en Zuid- Af rika. Als de boerenzwaluw 16 jaar is,'heeft hij bijna de af stand van de aarde naar de maan afgelegd! Deze topatle ten krijgen het steeds moeilij ker door problemen die ont staan door landbouw, indu strie, watervervuiling, toe risme en jacht. Gebieden waar ze voedsel zoeken en rusten worden steeds meer aangetast en zelfs vernietigd. Overal wordt er op ze gejaagd. In Nederland worden nog jaar lijks 13.000 watersnippen (die van het briefje van honderd) geschoten. Maar ook in Italië en Afrika vangt men trekvo gels. Het gevolg is, dat trekvo gels hun leven niet zeker zijn. Elf soorten trekvogels zijn al heel zeldzaam geworden, bij voorbeeld de kwartelkoning die ook in Nederland voor komt. Als we er niets aan doen dan verdwijnen ze misschien voorgoed van de aarde. Trekvo gels moeten beschermd wor den. In Nederland, maar ook daarbuiten. De nieuwe vogel beschermingsorganisatie Bird Life International zet zich hier voor in. Vogelbeschermingsor ganisaties uit de hele wereld maken deel uit van BirdLife. Ook Vogelbescherming Neder land. Waterrijk Waterrijke gebieden zijn heel belangrijk voor vogels. Van daar dat Nederland ook zo'n belangrijk land is voor vele trekvogels die hier ofwel broe den of overwinteren of alleen maar langs komen, op hun tocht van Siberië naar Afrika, om bij te eten en uit te rusten. BirdLife heeft vooral actie plannen gemaakt voor dit" soort gebieden, waar veel trek vogels van afhankelijk zijn. Vogelbescherming Nederland gaat samen met BirdLife onder meer de volgende projecten uitvoeren: Zeeuwse Delta: er is een tekort aan geschikte broed plaatsen en er is menselijke verstoring. Vogelbescherming creëert broedeilandjes en geeft voorlichting. Ebrodelta in Spanje veilig stellen: een ge bied dat veel vogels aandoen op weg naar Afrika. Door wa teronttrekking door overstap van rijst- naar groenteteelt is het gebied bedreigd. Sidi-Bourhaba, Marokko: na tuurmuseum wordt uitgebreid tot voorlichtingscentrum voor de bevolking. Voorlichting en educatie voor scholieren en training van bewakers voor na tuurgebieden. Kust Senegal en Ghana: tegengaan van vangen van sterns als tijdverdrijf door schooljeugd. Westen van Afri ka: er zijn nog veel onbekende waterrijke natuurgebieden die waarschijnlijk voor vogels van belang zijn. Deze gebieden worden in kaart gebracht. In Nederland heeft Vogelbescher ming de dwergstern gekozen als leidraad voor de trekvogel campagne. Er broeden in Ne derland nog maar 400 paar; 300 in de Zeeuwse Delta en 100 in de Waddenzee. Als er geen actie wordt ondernomen om de dwergstern te beschermen, zal de soort waarschijnlijk binnen een paar jaar uit Nederland verdwijnen. Vogelbescherming heeft een actieplan gemaakt om de dwergstern te redden. Hij broedt op stranden waar het heel rustig is. Die zijn nau welijks meer te vinden in Ne derland. Tijdens de uitvoering van de Deltawerken in Zeeland kon de vogel nog wel verlaten zand vlakten vinden, maar de delta werken zijn voltooid. Daarom heeft Vogelbescherming Ne derland sterneilandjes laten maken ten westen van Zierik- zee en aan de oever van de Oos- terschelde op Schouwen- Duiveland. Daar kan de dwergstern ongestoord broe den. Er moeten nog meer van dat soort plekken langs de Ne derlandse kust komen. Wat is de dwergstern voor vogel? Hij is de dwerg onder de sterns: zo groot als een spreeuw. Sterns jagen op vis. Deze sierlijke luchtacrobaten hangen op een plek boven het water in de lucht ('bidden') met fladderen de vleugels en hun snavel naar bepeden, speurend naar vis. Dan maken ze een stootduik, blijven een paar seconden on der water en zoeken met vis in hun snavel het luchtruim weer op. De dwergstern houdt van het strand. De dwergstern heeft een unieke broedplaats: het zandstrand. Het nest is een kuiltje in het zand, waarin twee of drie eieren liggen. Risico's Het broeden op de grens tussen land en water brengt risico's met zich mee. De schelpen op het strand zijn de enige scha mele bescherming tegen stui vend zand. Maar bescherming tegen springvloed is er niet. Het nest spoelt weieens weg, de zee in. Waarom broedt de dwergstern dan op zo'n gevaar lijke plek? Omdat op plaatsen die niet overstromen al andere vogels nestelen, zoals grotere sternsoorten, meeuwen en scholeksters. De dwergstern gaat hun concurrentie liever uit de weg. Bovendien nestelt de vogel het liefst zo dicht mo gelijk bij zijn voedsel in zee. Dit moet ook wel, want een jong krijgt ongeveer drie keer per uur een visje of garnaaltje aangeboden. De ouders moeten zelf ook eten en ze vangen de vissen één voor één, op het oog! Er zijn behalve de dwergstern nog meer sternsoorten: de gro te stern, reuzenstem, visdief en noordse stem. De in Nederland ter wereld ge komen sterns trekken met hun ouders in de herfst naar Afrika en in de lente weer naar Neder land. Onderweg komen ze veel hindernissen tegen. Voor ver schillende gebieden langs hun trekroutes heeft BirdLife ac tieplannen gemaakt. In Ghana en Senegal bijvoorbeeld gaat de jeugd voetballen met T- shirts en sportkousen aan, waarop sterns staan afgebeeld. Zo leren ze en maken ze duide lijk dat je de vogels niet moet vangen-. In Zeeland zullen toe risten informatie krijgen over waarom zé de broedeilandjes niet moeten betreden. De over heden zal gevraagd worden om de plannen voor het behoud van de natuur uit te voeren, ook in de toekomst. HAARLEM - Het Teylers Mu seum in Haarlem toont onder titel „Papieren Paleizen" ar chitectuurtekeningen van Pie- ter Post (1609-1669). De exposi tie duurt van 27 november t/m 6 februari. De tentoonstelling vindt plaats ter gelegenheid van het verschijnen van een monografie over het werk van deze 17de-eeuwse architect. Het is de eerste maal dat een groot aantal bouwtekeningen van Post in een positie is bij eengebracht, aldus het mu seum. GOES - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid organi seert in samenwerking met de Zeeuwse rijscholen, het CBR en de Stichting Nederlandse Chauffeurs een grote verkeers- veiligheidscampagne. Onder deel van deze campagne is een competitie voor beroepschauf feurs. Bij de Professional Perfect Dri ving competitie kunnen vrachtwagen- en beroepschauf feurs hun praktische rijvaar digheid en theoriekennis testen. Hiervoor wordt naast de Zeelandhallen in Goes een circuit ingericht. De chauf feurs, die zichzelf vooraf aan moeten melden, leggen hierop behendigheidsproeven af. Daarbij zijn punten te verdie nen, evenals bij de verkeers- theorietest van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen. Ibnslotte maakt de chauf feur een buitenrit naast een ge kwalificeerde rij-instructeur. Het grootschalige evenement waar Perfect Driving deel van uitmaakt dankt haar bestaan mede aan de samenwerking met het bedrijfsleven. Ieder transport- of openbaar ver voerbedrijf in Zeeland kan één of meerdere kandidaten af vaardigen. Ook eigen vervoer ders worden verwacht. De be roepschauffeurs kunnen zich zelf aanmelden via formulie ren bij tankstations, vrachtwa- genbedrijven en grote Zeeuwse opdrachtgevers die meewerk ten aan de verspreiding van de inschrijfformulieren. De Per fect Driving Competition wordt gehouden op 19 en 20 ok tober. De competitie speciaal voor jongeren wordt op 29 en 30 oktober gereden in hal twee van de Zeelandhallen. NOORDGOUWE - De nieuwe Opel Corsa heeft zich ontpopt als een succesnummer van de eerste orde. Nauwelijks drie maanden na de introductie op de Nederlandse markt zijn al meer dan 3000 orders ge noteerd. Voor Opel aanleiding om het modellenaan- bod van de Corsa nog verder uit te breiden. Opel's kleinste is sinds kort ook verkrijgbaar in vijfdeurs- uitvoering én als GSi. Ibt nu toe werd de Corsa uit- sluitend geleverd met een driedeurs-carrosserie. Bijna de helft daarvan is voorzien van de 1.4i-motor van 60 pk sterk. De Corsa Swing is tot nu toe het populairst gebleken: onge veer 60 procent van de kopers kiest er voor. Ongeveer eenzelf de onderverdeling wordt ver wacht voor de nieuwe vijf- deurs-uitvoering. Verlengd dak Tbch is er ook een Corsa die uit sluitend met vijf deuren kan worden verkregen. Speciaal voor de automobilisten die zo wel van compact als luxe hou den is er de Corsa GLS. Deze gaat vergezeld van een bijzon der rijke uitrusting, met een onder meer in hoogte verstel bare bestuurdersstoel, getint glas, elektrisch bedienbare zij ruiten en buitenspiegels, een toerenteller en centrale por tiervergrendeling. Kenmer kend voor de vijfdeurs Corsa zijn overigens niet alleen de twee extra deuren, maar ook het verlengde dak, de toege voegde zijruiten en de totaal andere, aanmerkelijk steiler aflopende, achterzijde. Prak tisch voordeel van die vormge ving is meer ruimte voor de achterpassagier en meer ruim te voor bagage. Het topmodel uit de Corsa- reeks is de GSi. Het uiterlijk van deze zeer sportieve auto mobiel wordt gekenmerkt door spoilers, bumpers en spie gels in de carrosseriekleur. De Corsa GSi beschikt verder over lichtmetalen velgen en brede banden. De door het uiterlijk gewekte verwachtingen wor den volgens Opel geheel waar gemaakt door de geheel nieu we 1.6 Ecotec Zestienkleps mo tor die een vermogen van 109 pk doorgeeft aan de voorwie len. De kleine gifkikker sprint in nog geen tien seconden van nul naar 100 en bereikt een top snelheid van een kleine 195 ki lometer per uur. En dat is ver boven de in Ne derland toegestane limie ten Met prestaties van dit kaliber is de Corsa GSLeen echte Juni or racer die er niet voor terug schrikt om de handschoen op te nemen tegen snelle auto's uit een veel hogere klasse. Belang rijke elementen daarbij zijn de uitstekende wegligging en de stevige zit in de kuipstoelen. De uitrusting is van huis uit compleet: elektrisch bedienba re zijruiten en spiegels, centra le portiervergrendeling, drie- spaaks sportstuur met leerom- klede rand, sportuitlaat en breedstralers in de voorbum per. De Corsa GSi heeft verder standaard dwarsbalken in de portieren, in hoogte verstelba re veiligheidsgordels en gor delspanners op de voorstoelen. Bovendien kan de snelste Cor sa van huis uit bogen op een standaard Anti Blokkeer rem- systeem (ABS). Een full-size airbag is tegen meerprijs lever baar. De Opel Corsa GSi 16V. Gevarieerd cursusaanbod MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwen raad organiseert het komende seizoen weer verschil lende cursussen en activiteiten voor vrouwen. In verband met de verkiezin gen voor de waterschappen, die begin 1994, tegelijk met de ge meenteraadsverkiezingen zul len plaats vinden, heeft een werkgroep van het Platform Zeeuwse Vrouwenraad, in sa menwerking met de steunfunc- tionarissen emancipatiewerk, een cursus opgezet. De bedoe ling daarvan is brede informa tie te verschaffen over de wa terschappen, zodat meer vrou wen bereid zijn zich beschik baar te stellen voor een bestuursfunctie in een water schap. De cursus omvat twee avonden en wordt gegeven op twee plaatsen in Zeeland: Tbr- neuzen: op 6 en 13 september in de Triangel, Korte Kerkstraat 26. Goes: op 7 en 14 september in het Waterschapshuis Noord en Zuid Beveland, Nassaulaan 8. De avonden beginnen om 19.30 uur en eindigen óm 22.00 uur. Inlichtingen omtrent de cursus kunt u krijgen bij me vrouw Van der Voet (op dins dagochtend) telefoon 01180- 34733 en bij mevrouw Huijs- man (op woensdagochtend) te lefoon 01180-33814. Ledenvergadering De Algemene Ledenvergade ring van het Platform Zeeuwse Vrouwenraad is op maandag 27 september om 10.00 uur. De vergadering wordt gehouden in het Abdijcomplex in Middel burg (ingang is op Abdij num mer 10). Na het huishoudelijk gedeelte zal mevrouw ir. M. J. van der Weele - Minderhoud uit 's-Gravenpolder een inleiding houden over bio-technologie. Op deze algemene ledenverga dering bent u van harte wel kom! Verder is er een voorlichtings bijeenkomst voor vrouwen in de overgang (VIDO) op 8 sep tember in de Zeeuwse Biblio theek, Kousteensedijk 7 in Middelburg. Het doel van deze bijeenkomst is onder meer in formatie verschaffen over een te starten gespreksgroep voor vrouwen in de overgang. Eén en ander gebeurt in samenwer king met de VIDO-werkgroep Zeeland en de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Walcheren. Voor inlichtingen: mevrouw Douwes of mevrouw Huisman, telefoon 01180-33814! Studiecentrum In samenwerking met het Stu diecentrum Zeeland in Aarden- burg worden de volgende twee cursussen georganiseerd: Pre sentatietraining voor vrouwen. Van deze training mogen de volgende resultaten verwacht worden: Omgaan met spanning en onzekerheid, vergroten van zelfvertrouwen, weten hoe een verhaal op te bouwen en hoe te reageren op (lastige vragen). Uiteraard wordt tijdens de training geoefend in het hou den van een presentatie en het gebruik van hulpmiddelen. Aanmelden voor 8 september bij Studiecentrum Zeeland in Aardenburg: telefoon 01177- 1259. Op dit zelfde adres wordt de cursus Leiding geven aan vrouwengroepen/organisaties gegeven. In deze cursus wordt aandacht gegeven aan de volgende on derwerpen: Inzicht in de eigen leiderschapskwaliteiten en hoe die in te zetten, ontwikkelen van een eigen stijl van leiding geven, leiding geven aan verga deringen/discussies, sturing geven aan besluitvormingspro cessen en het vergroten van zelfvertrouwen. Tijd: donder dag 18 november 19.30 uur tot en met zaterdag 20 november 16.00 uur. Aanmelden voor 6 oktober. AMSTERDAM - De schrijver Anton van der Kolk krijgt voor zijn boek „Een pelikaan op straat" dc Jenny Smelik IBBY- prijs 1993. De Nederlandse sec tie van The International Board on Books for Young Peo ple (IBBY) heeft dat woensdag bekendgemaakt. Geconcentreerde melkwei: M Een goede dorstlesser, en ook nog eens goed voor de lijn.... ZIERIKZEE - Afvallen kan op veel manieren. Tijd schriften en tv-programma's brengen ons van de nieuwste afslankmethodes op de hoogte. Toch is er eigenlijk maar één goede manier om af te vallen: na melijk door minder, maar gezond te eten. Ter onder steuning is het raadzaam melkwei te drinken. Wei bevordert de spijsvertering. Bovendien geeft melk wei energie zodat het einddoel zonder al te veel pro blemen wordt bereikt. Een goed melkweiconcentraat is Molkosan. In verdunde vorm is Molkosan een frisse, licht zu re dorstlesser die de werking van de spijsverteringskliertjes stimuleert. Bovendien bevor dert dit melkweiconcentraat de celademhaling, zodat afval stoffen beter worden verwij derd. Zwitserse bergweiden Wei wordt al eeuwenlang ge bruikt als geneesmiddel. In de tweede eeuw bevond zich een wei-kuuroord op de „Melk- berg" in Napels. Hier ontwik kelde de beroemde arts Claudi us Galenus de later zo bekend geworden weidrinkkuren. Hij kwam tot de ontdekking dat wei uitstekend geschikt is om de darm te ontgiften en om pro blemen met de spijsvertering of overgewicht aan te pakken. Ook nu nog is het mogelijk in Zwitserland een weidrinkkuur te volgen: De meeste mensen volgen de behandeling om af te vallen. Met de kuur verliezen zij twee tot drie kilo zonder honger te lijden. Daarnaast voelen zij zich fitter na het vol gen van een kuur. Maar niet ie dereen hoeft naar Zwitserland te trekken om te profiteren van de weldadige werking van wei. Dankzij Alfred Vogel kan dat ook thuis. Vogel ontwikkelde het weicon centraat Molkosan na jaren lang onderzoek. Daaruit kwam naar voren dat de melk, afkom stig van koeien die grazen op de bergweiden in Appenzell, het meest geschikt is als grond stof voor Molkosan. Koeien die ingekuild gras of hooi krijgen, geven melk die ongeschikt is voor de bereiding van Molko san. *Via een gistingsproces ontstaat uit de melkwei een produkt dat circa vijf procent rechtsdraaiend melkzuur be vat. Verder bevat Molkosan nog ve le andere waardevolle stoffen, zoals vitamine B, calcium, fos for en ijzer. Met één of twee eet lepels Molkosan op een glas water kan iedereen zijn eigen kuur volgen. Wie niet van de licht zure smaak houdt, kan een theelepeltje honing toevoe gen. Een heerlijke dorstlesser, goed voor de slanke lijn, is het resultaat. A. Vogel's Molkosan is verkrijgbaar bij apotheek, drogisterij en reformzaak met drogisterijbevoegdheid. Nederlande Hervormde Kerk Benoemd te Oldelamer-Olde- trijne tot bijstand in het pasto raat: B. Koole, emerituspredi kant te Steenwijk, die deze be noeming heeft aangenomen. Beroepen te Zaamslag: W. van den Hul te Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Veendam: J. P. Kraaijeveld te Ridderkerk. Ds. M. J. W. Zevenboom 80 jaar ZIERIKZEE - Ds. M. J. W. Ze venboom, Hervormd emeritus predikant te Heerenveen, wordt vandaag, donderdag 2 september 80 jaar. Marius Jo- han Willem Zevenboom werd 2 september 1913 in Zierikzee ge boren. Hij bezocht de HBS in zijn geboorteplaats waarna hij staatsexamen gymnasium deed. Ds. Zevenboom studeer de theologie aan de Rijksuni versiteit-in Leiden. Hij werd 5 februari 1939 in Berkenwoude in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1945 naar Wilder- vank. Van 6 februari 1949 tot aan zijn emeritaat, op 1 okto ber 1978, was hij werkzaam in Heerenveen. Mevr. ds. N. J. Köthcr- Middelhock doet intrede ZIERIKZEE - Mevrouw ds. N. J. Köther-Middelhoek te Big- gekerke en Meliskerke (part time) wordt zondag 5 septem ber in de Hervormde kerk in Kerkwerve bevestigd als geestelijk verzorger van de Corneliastichting.te Zierikzee. De dienst begint om 14.30 uur en de bevestiger is ds. N. de Boo te Zierikzee. In dezelfde dienst doet mevrouw Köther intrede. Neeltje Johanna Köthfr-Mid- delhoek werd geboren in Hcn- drik-Ido-Ambacht op 4 oktober 1947. Op 13 maart 1988 werd zij in Biggekerke en Meliskerke (part-time) in het ambt beves tigd. Hier nam zij 14 februari afscheid. Ds. M. Dijkstra nam benoeming aan HAAMSTEDE - Ds. M. Dijk stra, predikant van dc Christe lijke Gereformeerde Kerk in Haamstede heeft een benoe ming ontvangen tot lucht machtpredikant, welke benoe ming hij heeft aangenomen. Ds. Dijkstra werd geboren op 21 maart 1958 en is sinds 1984 predikant in Haamstede Ds. J. J. Brijkcr 50 jaar predikant OUWERKERK - Het is zondag 5 september n.s. een halve eeuw geleden dat ds. J. J. Brij- ker, Hervormd emeritus predi kant te Wijns, in het ambt be vestigd werd. Johan Jacobus Brijker werd in 1917 in Franc kor geboren. Hij werd 5 sep tember 1943 in Ouwerkerk in het ambt bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1946 naar Arum Ds. Brijkcr verbond zich ver volgens in 1950 aan Klooster ter Apel vanwaar hij in 1957 naar Hoorn vertrok. Hij deed in 1967 intrede in Noord- Oostpolder voor wijk Creil- Espel. Vervolgens diende hij nog van 1 juli 1976 tot aan zijn emeritaat, op 1 oktober 1982, de gemeente Noord-Oostpolder wijk Emmeloord-Centrum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6