Stadsgezicht Toename van fraudemeldingen en onderzoeken sociaal rechercheurs Boerenleiders huilen dikke tranen om kilheid politiek nieuws Steeds meer boerenbedrijven komen in financiële problemen' Jaarverslag Intergemeentelijke Sociale Dienst: Hardnekkig probleem Spreken in het openbaar Werkplan Sociaal Economische Voorlichting ZLM: DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 NR 25419 5 FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - In het jaarverslag over 1991 van de In tergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duive- land en Sint Philipsland werd geconstateerd dat fraude een hardnekkig en intensiteit toenemend probleem is. In het jaarverslag van de IGSD over 1992 wordt dat nog eens bevestigd. „Over de gehele lijn is er een toename te zien in onder meer het aan tal fraudemeldingen, fraudebedrag en daadwerke lijke onderzoeken". In 1992 lag de prioriteit van de fraudebestrijding bij de IGSD bij controle op zwartwerken, het verzwijgen van inkomsten en het verzwijgen van eigen vermogen. Het is de bedoeling dat uitkeringsfraude in de toe komst bestreden wordt aan de hand van een fraudebeleids plan. Het concept voor een der gelijk plan ligt al klaar. De IGSD verwacht, zo blijkt uit het jaarverslag, dat fraude bestrijding in de toekomst nog meer tijd en werk zal gaan kos ten. Dat komt vooral omdat er bij de IGSD steeds meer tips binnenkomen met betrekking tot uitkeringsfraude. Het aan tal 'signalen' is gestegen met 480 procent. Achterstanden In eerste instantie werd uitge gaan van één frauderecher cheur per 1000 uitkeringsge rechtigden. Inmiddels is die norm verlaagd en is er sprake van één frauderechercheur per 800 uitkeringsgerechtigden. Die normverlaging heeft vol gens het jaarverslag voor de IGSD geen personele conse quenties. ,,De werkdruk geeft echter een aanzienlijk stijgen de lijn aan. Dit heeft tot gevolg dat grote achterstanden wor den opgebouwd die niet meer te verwerken zijn", aldus het jaarverslag. Men tekent daar meten bij aan dat een terugloop van het aan tal fraude-signalen en te be handelen onderzoeken niet in de lijn der verwachtingen ligt. ,,De komende jaren zal steeds meer informatie-uitwisseling plaats vinden zoals thans het geval is tussen de belasting dienst en de sociale dienst. Dit kan alleen maar een toename van de werkdruk bij de sociale recherche veroorzaken", aldus het jaarverslag. „Daarnaast zal de centrale overheid steeds meer gaan vergen op het ge bied van voorkoming en be strijding van fraude". In 1992 werden in totaal 102 fraude onderzoeken afgewerkt. Pro centueel is er in de afwerking van de onderzoeken een stij ging van 65 procent te zien. In 1992 kwam het in 46 procent van de onderzochte gevallen tot maatregelen. Volgens het jaar verslag betekent dat een daling ten opzichte van 1991 met acht procent. Het fraudebedrag over 1992 be draagt volgens het jaarverslag 290.340,76 en het bedrag als besparing als gevolg van het onderzoek van de sociaal re chercheur bedraagt 7935,38 per maand. Het totale fraude bedrag is volgens het jaar verslag van de IGSD in 1992 ten opzichte van 1991 toegenomen met 76.394,45. Het bedrag aan besparing is afgenomen met 326,20 per maand. Voor wat betreft de IGSD Zierikzee kan gesteld worden dat van het totale cliëntenbestand over 45 procent een informatie van fraude-vermoeden is ingeko men. Van de ingekomen infor matie werd vijftien procent in behandeling genomen. In 27 procent van de gevallen werd fraude en/of onregelmatigheid vastgesteld. Minder uitkeringsgerechtigden Uit het jaarverslag blijkt ver der dat er een lichte daling in het uitkeringsgerechtigden- bestand is opgetreden. Veel uit keringsgerechtigden zijn gesti muleerd om mee te doen aan scholing of herscholing, oriën tatiecursussen, sollicitatietrai ning etcetera om zo de weg te rug naar het arbeidsproces te vinden. In de financiële situa tie van uitkeringsgerechtigden is volgens de IGSD geen reële verbetering ontstaan. ,,En het ziet er ook niet naar uit dat dit gaat gebeuren. Er is eerder de neiging om de uitkeringen los te koppelen van de ontwikke lingen van het minimumloon", aldus het jaarverslag. In het jaarverslag wordt ook ongezouten kritiek geuit op de rijksoverheid. ,,In haar meer dan 30-jarig bestaan is de alge mene bijstandswet verworden tot een ondoordringbaar woud van regels, voorschriften en circulaires. De uitvoering blijkt de achilles-hiel van de wet. De vele onderscheiden woonvormen dagen de calcule rende burger uit de meest voor delige regeling te kiezen en lei den onherroepelijk tot fraude", aldus de IGSD. „Langzamer hand dringt bij velen het besef door dat alleen de weg naar vereenvoudiging een oplossing kan bieden". Maar zover is het, zo wordt geconstateerd, nog lang niet. „Er wordt een haast eindeloos controlesysteem los gelaten-op de bijstandsuitke ringen, waardoor elke uitke ring talloze malen gecontro leerd moet worden. Controles tot het absurde", aldus de IGSD. „Het zou een groot goed zijn dat ook de bonafide bijstandscliënten, waarvan er in deze regio nog vele zijn, niet vergeten worden". ZIERIKZEE - De Nederlandse boerenorganisaties zijn diep bedroefd over de weigering van landbouw minister Bukman en de Tweede Kamer om de nood lijdende agrarische sector financiële steun te verle nen. Laconiek, arrogant, ergerlijk, kil, hard en kli nisch, zo bestempelen ze de houding van de politiek. De drie Nederlandse boeren bonden spreken zonder uitzon dering schande van het gebrek aan betrokkenheid bij de volksvertegenwoordigers en de eigen minister. Nu historisch lage prijzen voor aardappelen, varkens, fruit en groenten dui zenden boeren- en tuindersge zinnen bedreigen met de onder gang, zou de politiek financië le steun moeten verlenen om de slechte tijden te overbruggen. In plaats daarvan haalt Den Haag de schouders op en wendt het gezicht af, zo constateren de boerenbonden verdrietig. Malaise De openbare bestuursvergade ring van het Landbouwschap werd woensdag bijna volledig in beslag genomen door de ma laise in de diverse agrarische sectoren. Voorzitter Varekamp had zich ziek gemeld, maar veroordeelde in een schrifte lijk openingswoord de stelling- name van minister Bukman. „Bukman onderkent de crisis achtige situatie in een aantal agrarische sectoren wel, maar hij handelt er niet naar. Zijn verwachting dat nagenoeg al les opgelost kan worden door een onverkort marktgerichte benadering deel ik bepaald niet. Landbouwbeleid is inko mensbeleid en heeft de laatste honderd jaar nooit zonder overheidsbemoeienis gekund, een aantal sectoren uitgezon derd." Volgens het Landbouw schap is gebleken dat de con currentiepositie van de Neder landse land- en tuinbouw niet zo vuurvast is als gedacht. Las tenverlichting voor de boeren en investeringssteun is nodig om de marktpositie te verster ken, vindt het schap. Daar naast moet de nationale over heid de boeren compenseren voor de nadelige gevolgen van de monetaire schommelingen binnen de EG. Volgens J. van Leeuwen van het Koninklijk Nederlands Land bouw Comité (KNLC) mag van de overheid worden verwacht dat ze de boeren en tuinders een hart onder de riem steekt. De huidige malaise gaat im mers het normale onderne mersrisico te boven, aldus de Gelderse boerenleider. „He laas geven de laconieke uit spraken en relativerende op merkingen over de vermo genspositie van de landbouw blijk van weinig betrokken heid." Van Leeuwen conclu deert spijtig dat overheden el ders in Europa aanzienlijk wel willender omgaan met hun agrarische ondernemers. De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond (KNBTB) is ronduit woest om de weige ring een helpende hand uit te steken. Voorzitter J. Mares: „Ik erger me mateloos aan de reac tie van de politiek en de minis ter. Duizenden ondernemers verkeren met hun gezinnen in grote problemen. Dan past een dergelijke kille en harde opstelling niet." FNV- bestuurder A. Meijer, namens de werknemers in het Land bouwschap vertegenwoordigd, plaatste woensdag vraagte kens bij de collectieve veront waardiging van de boerenbon den. „Binnen de landbouw wordt tegen de werknemers al jaren geroepen dat er markt conform geproduceerd moet worden. Nu het slecht gaat zou landbouwbeleid plotseling weer inkomensbeleid moeten worden. Dat is toch wel iets te gemakkelijk." Volgens Meijer mag het Landbouwschap zijn hoofd niet in het zand steken voor de huidige situatie. „Je moet durven zeggen welke boerenbedrijven de blijvers zijn en welke de wijkers. En dat is verdomd moeilijk." Uit stel van milieu-investeringen is eveneens uit den boze, vindt Meijer. „Het milieubeleid is juist een van de pijlers van de toekomstige landbouw. Als je die investeringen uitstelt, krijg je later de rekening dub bel en dwars gepresenteerd." GOES - Het Regionaal Educa tief Centrum begint op maan dagavond 20 september met een cursus Spreken in het openbaar in het REC-gebouw in Goes. De cursus is bedoeld voor mensen die actief zijn in het verenigingsleven en hun mondelinge presentatie willen verbeteren. Centraal in de cursus staat het verminderen van spanning die veelal een goede presentatie in de weg staat. Tijdens de cursus wordt nagegaan waar die span ning vandaan komt. Er wordt aandacht besteed aan de op bouw van de toespraak en aan de afstemming van het onder werp op het publiek. Marleen Ennik, die de cursus gaat bege leiden zegt: „Het belangrijkste is de gewenning aan het voor de groep staan. We gaan niet in op wat er gezegd wordt, maar letten vooral op hoe het over komt bij het publiek. Duide lijk wordt ook dat de hele hou ding daarbij een rol speelt." De deelnemers krijgen een cur susmap waarin theorie en aan tekeningen kunnen worden be waard en nageslagen. De cur sus duurt tien avonden. Be langstellenden kunnen zich aanmelden bij het REC, Zus terstraat 11, 4461 JA Goes. Téle- foon: 01100-31170. Voor meer in formatie kan men de brochure aanvragen. AMSTERDAM - Op 12 oktober gaat in de Amsterdamse Stads schouwburg het toneelstuk „Brieven naar Huis"in premiè re. Rose Leiman Goldemberg stelde dit stuk samen uit brie ven van de schrijfster en dich teres Sylvia Plath aan haar moeder. ZIERIKZEE Leger des Heils De Stichting Welzijn en Ge zondheidszorg in Clubhuis de Lichtboei (Poststraat 27 in Zie rikzee) houdt op maandag 13 september een 'Sponsor-Info- Avond'. Op deze avond worden de sponsors van het 'Busje van Praag' uitgenodigd om samen met medewerkers, pers en an dere belangstellenden te ko men kijken naar een korte video-impressie (30 minuten) over de overhandiging en inge bruikname van het busje in Praag. De cake en bediening zal mede worden verzorgd door de servicegroep van dagver blijf Brugzicht. Tijd: 20.00 - 21.00 uur. FNV-stand Zaterdag 18 september van 10.00 tot 16.00 uur staat de af deling Schouwen-Duiveland van de FNV met een stand on der de Beuze in Zierikzee. Daarbij wordt informatie ver strekt over de FNV-vakbonds- school, een opleiding waarbij vrijwilligers worden geïnfor meerd over verschillende as pecten van het vakbondswerk, zoals sociale wetgeving en spreken in het openbaar. De zelfde zaken komen aan de or de tijdens een informatieavond van de afdeling Schouwen-Dui veland van de FNV op donder dag 30 september in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Nz in Zierikzee. De informatie avond begint om 19.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE Tussen hemel en aarde In hét kader van het project Tussen hemel en aarde is van 11 september tot en met 9 oktober in de Bewaerschole Burgh- Haamstede een expositie van werken van de kunstenaar Da vid Vanderkop. Het gaat om de vijfde tentoonstelling van kunstwerken die zijn gemaakt vanuit een binding met de na tuur. Het project Tussen hemel en aarde is opgezet als een ode aan de natuur in de Kop van Schouwen-Duiveland. Naar aanleiding van de tentoonstel lingen werd een boek in twee delen uitgegeven. Het eerste deel bestaat uit teksten van de Zierikzeese geograaf Frans Beekman, kunsthistoricus Phi lip Peters en directeur Zeeuws Museum Ineke Peters. In het tweede deel wordt ingegaan op de resultaten van de tentoon stellingen van het project Tus sen hemel en aarde en worden onder meer conclusies getrok ken door hoogleraar kunstge schiedenis Graham Birtwistle. De tentoonstellingenreeks werd mogelijk gemaakt door financiële steun van onder meer de provincie Zeeland en de gemeente Westerschouwen. OOSTERLAND Collecte De onlangs gehouden collecte ten behoeve van de Nederland se Lever Darm Stichting heeft in Oosterland 1195,- opge bracht. De collecteweek had als thema 'Geef om kinderen met spijsverteringsziekten'. De op brengst van de collecte wordt gebruikt voor onderzoek naar aandoeningen in het spijsver teringskanaal. Wie de collec tant niet gezien heeft, maar toch een bijdrage wil geven, kan dat doen via giro 2737 of bankrekeningnummer 70.70.70.538 ten name van de Nederlandse Lever Darm Stichting. Bejaardensoos De bejaardensoos Oosterland start donderdag 9 september weer met haar activiteiten. Nieuwe leden van 55 jaar en ouder zijn van harte welkom. Uiteraard worden op deze eer ste bijeenkomst weer alle ser veersters en organisten ver wacht. BRUINISSE Vogelruilbeurs De Nachtegaal Op zaterdag 4 september hou den de leden van vogelvereni ging De Nachtegaal in Bruinis- se weer een ruilbeurs. De ope ningstijden zijn van 10 tot 12 uur in het clubgebouw, Molen weg 10. Leden en niet-leden zijn uitgenodigd om vogels, zaad en andere vogelbenodigd heden aan de man te brengen. De ruilbeurs wordt na de zo merstop elke eerste zaterdag van de maand georganiseerd en de koffie staat altijd klaar. Voor inlichtingen, telefoon 01113-2763. Teken- en schilderclub Op dinsdag 7 september begint de Bruse teken- en schilders club De Tékenaars weer met haar wekelijkse bijeenkom sten in het nieuwe seizoen. De hobbyisten komen wekelijks bijeen in het Bruse dorpshuis om daar te tekenen en schilde ren en elkaar daarbij te stimu leren. Belangstellenden die ook lid willen worden van de groep kunnen contact opnemen via Petra Kostense, telefoon 01113-1894. De bijeenkomsten zijn altijd op dinsdag van 19.00 tot 22.00 uur. Collecte Lever Darm Stichting De jaarlijkse collecte voor de Nederlandse Lever en Darm Stichting heeft in Bruinisse 1.559,95 opgebracht. Namens alle patiënten en patiëntjes dankt de stichting de gevers en de collectanten hartelijk. Heeft u de collectant niet gezien én wilt u alsnog een bijdrage leve ren, dan kan dat op giro 2737 of bankrekeningnummer 70.70.70.538 ten name van de Nederlandse Lever en Darm Stichting, Postbus 25, 3620 AA in Breukelen. Door uw gift en het goede werk van de collec tanten wordt de stichting voortdurend in staat gesteld om het onderzoek naar aandoe ningen aan het spijsverte ringsstelsel een flinke finan ciële steun te verlenen. Voor meer informatie telefoon 03462-64946. APELDOORN - Bij Paleis Het Loo wordt zaterdagavond laat weer een spectaculair vuur werk georganiseerd. Een slag werkgroep, Circle of Percussi on, komt met Japanse trom mels (waarvan één met een doorsnee van twee meter) om het geheel luister bij te zetten. De klanken worden afstemd op het vuurwerk en andersom. Tbegangskaarten zijn voor drie gulden te verkrijgen bij het Pa leis en bij de VVV in Apel doorn. ZIERIKZEE - Het aantal agrarische bedrijven dat in 1992 in financiële problemen is geraakt is ten opzich te van voorgaande jaren fors gestegen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de dienst Sociaal Economische Voorlichting (SEV) van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Per 1 januari 1994 wordt de fu sie tussen de Geldersche Maat schappij van Landbouw, het Utrechts Landbouw Genoot schap en de ZLM een feit. Die fusie brengt ook grote verande ringen voor de medewerkers van de SEV mét zich mee. Bij de samenstelling van het werk programma voor 1993/1994 was de nieuwe structuur en werk wijze van de gefuseerde SEV- dienst nog niet bekend, maar individuele voorlichting blijft in ieder geval de basis voor het werk van de SEV. De onderwerpen waarover de SEV voorlichting geeft zijn be drijfsopvolging, bedrijfsbe heer, bedrijfsaanpassing, be drijfsbeëindiging, gezinsfinan- ciën, verzekeringen, ruimtelij ke ordening en milieu. Verder adviseert de SEV in kwestie die verzekeringen, grond- en pachtzaken en overige sociaal- economische zaken. Het gaat daarbij vooral om individuele voorlichting. Volgens het werk plan wordt steeds vaker een be roep gedaan op de diensten van de SEV. Dat komt volgens de SEV vooral door de minder gunstige situatie in de land- en tuinbouw. Eén van de problemen waar de SEV mee te maken krijgt is de bedrijfsopvolging. Het overne men van een agrarisch bedrijf wordt volgens de SEV steeds moeilijker. „Vooral in de ak kerbouw en de fruitteelt. Vele ondernemers zijn zich nog niet bewust dat de overdracht van het bedrijf niet meer vanzelf sprekend is", aldus het jaar verslag van de SEV. De be drijfsopvolging blijft een be langrijk aspect. In januari/februari wordt over dit onderwerp een cursus ge houden voor de leden. Daarbij komen vragen aan de orde als de vraag in hoeverre ouders bij de schoolkeuze van hun kinde ren al rekening moeten houden met een mogelijke toekomstige bedrijfsopvolging. Het SEV-team krijgt bij haar werk te maken met de ontwik kelingen in de landbouw. „De prijsvorming was op een breed terrein matig tot slecht. Dit heeft negatieve gevolgen gehad voor de inkomensvorming op de bedrijven. De liquiditeits positie is sterk onder druk ko men te staan. Het aantal be drijven dat in financiële moei lijkheden kwam was aanzien lijk groter dan in voorgaande jaren", aldus het SEV-jaarver- slag. Door het SEV-team werd naar de meest uiteenlopende oplossingen gezocht. Extra geld werd geleend bij banken of familie en in een aantal ge vallen werd ook een gedeelte van de grond verkocht. Diverse bedrijven hebben in het ver slagjaar volgens de SEV een beroep moeten doen op het Bijstandsbesluit Zelfstandi gen. Ook zagen een aantal agrariërs zich gedwongen hun bedrijf te beëindigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5