Achteraf ben ik blij dat ik de uitdaging ben aangegaan" Speurtocht met boerenwagen Zierick wil subsidie voor herhuisvesting Mini-camping Serooskerke werkt mee aan alternatieve straf buro HALT Vergadering commissie ro Zierikzee Auto total loss Auto gestolen Nieuwe fiscale maatregelen moeten carpoolen stimuleren Charlotte Köhlerprijs voor dichter DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1993 NR 25419 3 John Hanse uit Serooskerke: ,,Je moet iemand een kans geven het goed te maken". (Foto: Marijke Folkertsma). SEROOSKERKE - Toen John Hanse, landbouwer en mini-campingeigenaar uit Serooskerke, benaderd werd door een medewerker van het regionaal HALT buro uit Goes moest hij wel even slikken. Een week tevoren had een vijftien-jarige scholier 200,- bij hem uit de kassa gestolen en dat lag nog vers in het geheu gen. Zijn eerste reactie was dan ook negatief. Toch besloot hij mee te werken. De voornaamste taak van het HALT buro (HALT staat voor Het Alternatief) is het organi seren van een alternatieve straf voor jongeren die voor een overtreding of misdrijf bij de politie terecht zijn gekomen. Eén van de. Halt-medewerkers uit de regio Oosterschelde is Frank Beerens. Hij was de be geleider van de scholier die bij John een greep in de kassa had gedaan. „Ik had er helemaal niet zo veel trek in" vertelt Hanse, „Een biologische boer derij van 24 hectare en een mini-camping runnen met een handjevol personeel is hard werken en als je dan bestolen wordt, ben je woedend." Toen meneer Beerens echter uitge legd had wat HALT precies in houdt is Hanse er over gaan na denken en besloot de jongen een kans te geven. „Ik dacht: wie ben ik om te oordelen en iemand gelijk met de vinger na te wijzen". Rot-klusjes Er werd besproken wat voor werk er gedaan moest worden en Beerens adviseerde om de jongen echt rot-klusjes te laten doen, zoals w.c's schoonmaken. „Ook daar heb ik over nage dacht en kwam tot de conclusie dat dat niet de manier zou zijn. In gedachten zag ik hem hier iedere dag uit school langsfiet sen en denken: Wat een rot vent. Ik heb hem eerst gras la ten maaien met de tractor. Dat vond hij leuk werk. Tot mijn grote verbazing was hij daar erg handig in. Hij heeft hier vier uren moeten werken, later heb ik hem ook wc's schoon la ten maken. Ik vond de jongen sympathiek en had er geen moeite mee als hij in de buurt van de kassa kwam". John was uiteindlijk zo tevre den over de resultaten van het werk dat hij besloot hem een baantje aan te bieden. „Dat het zo goed uit zou pakken kon ik niet vermoeden. Maar ik ben achteraf blij dat ik de uitda ging ben aangegaan. De jongen komt hier in de weekeinden werken en als hij zijn les rooster heeft, ook af en toe door de week". Hanse vindt dat niet alleen de jonge dief veel heeft geleerd van deze er varing maar ook hijzelf: Ik ben goed van vertrouwen en had ei genlijk nooit iets aan diefstal preventie gedaan. Nu weet ik dat het bekend was bij sommi ge jongelui dat de kassa hier vaak onbeheerd stond en de schuurdeur open. Dat wist de scholier van klasgenoten. Ik heb de kassa nu omgedraaid "zodat je niet kunt zien welke code ik intyp om de kassa te openen. Er zit wel een alarm op en dat hoorde ik ook wel, maar het drong niet tot me door. Ook zorg ik nu dat er niet zoveel geld meer inzit". Wel aangifte doen Het blijkt dat niet iedereen he lemaal begrijpt wat het buro Halt doet. Daarom wordt er in eerste instantie vaak negatief gereageerd. De heer Henning, bedrijfsleider van Albert Heijn in Zierikzee begrijpt dat wel, maar is desondanks toch geen voorstander van deze ma nier van straffen. „Ik vind het op zich een goed idee, maar ik denk dat het hier niet uitvoer baar is. Ik heb dagelijks met diefstallen te maken. Die wor den door jongeren en ouderen gepleegd. Als het een kind be treft, en een tiener van vijf tien, zestien jaar is toch eigen lijk nog een kind, bel ik niet gelijk de politie. Ik ga eerst de ouders op de hoogte stellen. Die bel ik op waar ze bij zitten en zo kan ik gelijk controleren of ze hun juiste naam en adres hebben opgegeven. De reacties van de ouders zijn heel verschillend, van boos ontkennen tot verdrietig en on gelovig". Henning heeft veel op die manier kunnen regelen wat de jongeren betreft. „Kijk, het voordeel is dat je hier in een betrekkelijk kleine gemeen schap leeft en op den duur weet je wie je voor je hebt". Het be zwaar van Beerens tegen deze methode, dié op zich goed is, is dat op deze manier niet precies bekend wordt hoe groot het probleem eigenlijk is. „Als je niet beschikt over cijfers van het aantal winkeldiefstallen of vernielingen kan er ook geen aangepast beleid gevoerd wor den en kunnen wij niet consta teren of een plan vruchten af werpt". Voor de 'kick' Op de uitzonderingen na is ste len of vernielen voor de meeste jongelui een 'kick' of gewoon spannend. Het komt ook voor dat ze onder druk gezet worden door oudere jongens om te gaan stelen. Maar de ervaring van het opgepakt worden door de politie en meegenomen naar het bureau, maakt meestal een diepe indruk op de betreffende tiener en heeft zeker opvoed kundige waarde. Het is goed als ze de afkeuring van de maatschappij voelen door hun gedrag en aan de andere kant is het aan de maatschappij om ze ZIERIKZEE - Maandag 6 sep tember vergadert de commis sie ruimtelijke ordening (ro) van de gemeente Zierikzee. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Zierik- zeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer de plannen van de Maatschap Brooshooft uit Zierikzee voor de bouw van een slachtkui- kenstal aan de Gouweveerse- weg. Het voor dat gebied gel dende bestemmingsplan laat de bouw van een dergelijke stal op die plaats niet toe. Er mag wel gebouwd worden, mits alle tot één bedrijf beho rende gebouwen en andere bouwwerken uitsluitend wor den gebouwd binnen een recht hoek met een oppervlakte van ten hoogste één hectare en een langste zijde van niet meer dan 120 meter. Aan deze bepaling wordt niet voldaan omdat de stal aan de overzijde van de be staande bedrijfswoning en ge bouwen wordt gebouwd. De commissie wordt advies ge vraagd. Tijdens de commissie vergadering ook aandacht voor het plan van Mol-Schudde- beurs BV om een verkooppunt voor dieselolie te realiseren en de herverdeling van de midde len in het stadsvernieuwings fonds. weer op de goede weg te hel pen. De Zierikzeese winkeliers rea geren heel verschillend op de manier van werken van Halt. Op de vraag: „wat doe je als je iemand betrapt op stelen?" lo pen de reacties uiteen van „neerslaan" tot „negeren". Het blijkt ook verschil te maken wié steelt en wót er gestolen wordt. Eén winkelier vertelt dat als hij iemand een brood ziet ste len hij de neiging heeft er nog een broodje bij te doen. Maar diefstallen uit pure armoede zijn veruit in de minderheid. Volgens Beerens reageren de slachtoffers vaak afwerend of gereserveerd als hij om mede werking vraagt, net als John Hanse. „Maar als ik goed uit leg wat de bedoeling is van on ze manier van werken, willen ze vaak wel meewerken". „Natuurlijk kunnen niet alle soorten misdrijven op deze ma nier opgelost worden. Maar als het gaat om kleine diefstallen, lichte mishandeling of vernie lingen lukt het meestal wel. Het grote voordeel is dat de jongere uit handen van de Offi cier van Justitie, waar we heel nauw mee samenwerken, blijft." Dit betekent dat hij of zij verschoond blijft van een strafblad en daardoor niet de kans loopt dat door zo'n stom miteit zijn of haar toekomst verknald wordt. „Kijk, als ze natuurlijk aan de gang blijven, kunnen wij niets meer doen", vertelt Beerens „Dan zijn we verplicht om ze over te dragen aan Justitie, er zijn grenzen." Wettelijk geregeld Buro HALT houdt zich niet al leen bezig met alternatieve straffen maar ook met het re gelen van schadevergoedingen (als het om vernielingen gaat moet de schade vergoed wor den), het geven van voorlich ting aan scholen en verenigin gen over de werkzaamheden van HALT, en het meedenken over de oorzaken van crimineel gedrag. Heel vaak blijkt dat verveling te zijn. Nadat de po litie een jongere naar HALT heeft verwezen, maakt een me dewerker van het buro een af spraak mét de ouders om ken nis te maken. De medewerker legt in dit ge sprek uit wat een afdoening via HALT inhoudt. Daarna volgt een gesprek met de jonge re over de gevolgen van zijn (of haar) gedrag. Aan de hand van dit gesprek, de ernst van het delict en de houding van de ouders wordt de hoogte van de schadevergoe ding (maximaal 1500,-) of het aantal werkuren bepaalt (tus sen de vier en vierentwintig uur). Ouders moeten vooraf toestemming geven voor het werk. De politie is sinds de oprichting van HALT steeds meer zaken naar hen door gaan spelen en er wordt al gespro ken over wettelijke regelingen. Het lik-op-stuk-beleid van HALT lijkt de jongeren aan te spreken. Door deze manier van werken wordt bij hen een pro ces op gang gezet, dat een pre ventief effect heeft. In het voorjaar van 1992 heeft de gemeenteraad van Zierikzee een eenmalige subsidie van 20.000,- toegekend aan PV Zierick in verband met de her huisvesting van de postduiven vereniging. Er was toen sprake van verhuizing naar een loka- tie in de Gravenstraat. Die plannen zijn echter niet door gegaan en als alternatieve lo- katie wordt nu gedacht aan een onderkomen aan de De Kanter laan in de Zierikzeese wijk Malta. Momenteel is in het gebouw in kwestie een school voor voort gezet speciaal onderwijs on dergebracht. Er bestaat echter nog onduidelijkheid over de verhuizing van deze school naar een andere lokatie en de termijn waarop deze verhui zing kan plaatsvinden. Voor uitlopend op het doorgaan van deze alternatieve lokatie heeft de vereniging een nieuw subsi- ZIERIKZEE - De auto van v. d. G. uit Middelburg werd giste ren, woensdag, totaal vernield bij een aanrijding op de Weg naar de Val. Het ongeluk gebeurde toen D. uit Duitsland, rijdende in de richting Zierikzee, linksaf het parkeerterrein op wilde draai en. Hij werd op dat moment echter ingehaald door v. d. G. De auto van v. d. G. werd bij de aanrijding die volgde totaal vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHARENDIJKE - W. uit Duitsland deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn auto. Inmiddels is de auto weer teruggevonden. De Mercedes-personenauto van W. stond geparkeerd aan het Baken in Scharendijke toen hij werd ontvreemd. Gisteravond, woensdagavond, werd de wa gen teruggevonden in Wissen- kerke. DEN HAAG - Er komen extra fiscale maatregelen om het carpoolen te stimuleren. Dat kondigde minister Maij van verkeer en waterstaat woens dag aan bij de start van de campagne „Vul die lege stoe len, ga poolen". De campagne is bedoeld om het carpoolen in het woon-werkverkeer te sti muleren. Gedacht wordt aan maatrege len die niet alleen de chauffeur maar ook de bijrijder finan cieel voordeel bieden. Op dit moment krijgt alleen de chauf feur een belastingvrije vergoe ding van 52 cent per kilometer van zijn werkgever. De bijrij der heeft geen enkel recht op reiskostenvergoeding. Maij zei dat nog druk overleg wordt ge voerd met het ministerie-van financiën over de invulling van de fiscale voordelen. Waar schijnlijk is voor het eind van het jaar meer bekend en kan het financiële voordeel voor de carpooler al volgend jaar in gaan. Op dit moment rijden 500.000 mensen samen naar het werk, dat betekent dat 1 op de 7 automobilisten carpoolt. Dat is veel minder dan het ministe rie wil. Het beleid van Verkeer en Waterstaat is er op gericht dat 1 op de 5 auto's tijdens de spits door meer dan één per soon wordt bezet. ,,Als werke lijk 1 op de 5 automobilisten carpoolt dan zien de wegen er uit zoals in de vakantie en kan iedereen, op een enkele opstop ping na, doorrijden", zo zei Maij. Volgens de minister moet afgerekend worden met het idee dat iemand die carpoolt zielig is. „Een carpooler is geen zielig figuur die zijn privacy kwijtraakt, maar iemand die op autokosten bespaart en te gelijkertijd het fileprobleem en de milieuvervuiling helpt te verminderen." dieverzoek ingediend. De eer der toegekende bijdrage blijkt niet voldoende te zijn voor het onderhoud en enkele repara ties aan het onderkomen in de De Kanterlaan. PV Zierick vraagt de gemeente om een eenmalige bijdrage van 47.500,-. De commissie wordt om advies gevraagd. Verder op de agenda van de commissievergadering een sub sidieverzoek van Hervormd verzorgingshuis De Wieken voor de aanschaf van maaltijd- koffers/bezorgsets. Gevraagd wordt om een bijdrage van in totaal 2045,-. De maaltijd- prijs is vanaf 1 januari ver hoogd met een bedrag voor afschrijvings- en vervangings- kosten. De reserve is op dit mo ment echter onvoldoende om de vijf gewenste bezorgsets aan te schaffen. Aan de commissie wordt verzocht hierover een advies uit te brengen. Verwachting t/m maandag 6 sept.| WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 15 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 7 graden Middagtemp. 16 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Middagtemp. 18 graden Windkracht zuidoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 3 sept. Zon op 06.53, onder 20.20 Maan op 20.36, onder 09.32 Laatste Kwartier: 9 sept. (08.27) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zacht weer zit er de ko mende dagen niet in. De middag- temperaturen komen niet of nauwe lijks boven de 17 graden uit. Bovendien vallen er enkele buien. In de nacht van donderdag op vrij dag is het meest bewolkt en af en toe regent het. De temperatuur daalt tot omstreeks 11 graden. Er waait een west- tot noordwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3, maar in het Waddengebied staat mogelijk een vrij krachtige wind, windkracht 5. Vrijdag overdag is het eerst nog bewolkt en er valt nu en dan regen. In de middag stroomt echter wat drogere lucht van het noorden uit over ons land. Af en toe schijnt de zon, maar de opklaringen worden afgewisseld door enkele buien. De maximumtemperatuur ligt rond 17 graden. De wind waait uit het noordwesten en neemt toe tot matig, windkracht 3 4, in het noordelijk kustgebied tot krachtig, 6. Tijdens het weekeinde moet de tem peratuur terrein inleveren; op veel plaatsen wordt het niet warmer dan een graad of 15. Verder wisselen zon en buien elkaar af en er staat een frisse noordwestenwind. AMSTERDAM - De dichter H.H. ter Balkt krijgt de Char lotte Köhlerprijs 1993. De prijs van 25.000 gulden is hem toege kend voor zijn bundels „In de kalkbranderij van het absolu te" (1990), „Laaglandse hym nen" (1991) en „Ode aan de Grote Kiezelwal" (1992). Dit heeft de gelijknamige stich ting donderdag meegedeeld. De jury bestond uit prof. dr. Frida Balk-Smit Duyzent- kunst, Bert Schierbeek en Rogi Wieg. De prijs wordt eens in de vijf jaar uitgekeerd aan een schrijver of vertaler op het ge bied van drama, proza of poë zie. Na de Staatsprijs der Ne derlandse Letteren en de P.C. Hooftprijs, is de Charlotte Köhlerprijs financieel de hoog ste bekroning waarvoor een dichter in Nederland in aan merking kan komen. De uitrei king is op 12 november. ZIERlKZEESCHEIfS NIEUWSBODE ia Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schraüwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. ZIERIKZEE - Te voet vanaf kinderboerderij De Punt naar Levensstrijd aan de Oosterscheldedijk en op een boerenwagen getrokken door een paard weer terug. Dat was de route die woensdagmid dag werd gevolgd tijdens de speurtocht die werd georganiseerd door de evenementencommissie van de stichting Kinderboerderij De Punt. Vijftien kinderen namen deel aan het evenement waar mee het zomerseizoen werd afgesloten. Tijdens de wandeling naar Levensstrijd kregen zij opdrach ten als het vouwen van papieren hoedjes en het op'blazen van ballonnen. Na de rit met de boerenwa gen ging de speurtocht verder op het terrein van de kinderboerderij zelf. Daarbij deed men spelle tjes als varkentje prik en dropveter happen en beantwoordde men vragen over de dieren. De reac ties van de kinderen op het evenement waren heel enthousiast. (Foto: Marijke Folkertsma). I Agenda commissie welzijn Zierikzee ZIERIKZEE - Postduivenvereniging Zierick heeft bij de gemeente Zierikzee een verzoek om subsidie ingediend. Dat subsidieverzoek van PV Zierick komt aan de orde tijdens de vergadering van de com missie welzijn van de gemeente Zierikzee op donder dag 9 september. De vergadering wordt gehouden in de commissiekamer van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3