De zomer is voorbij, tijd voor de Zeeuwse Volksuniversiteit Shell-station is gesloopt Landbouw wil pas op de plaats met milieu Herinneringen aan bijna 25 jaar vakanties op Schouwen-Duiveland Hoofdingelanden achter fusie van waterschappen boven Westerschelde Cursusaanbod van 26 verschillende cursussen op Schouwen-Duiveland Brief van familie Jager uit Driebergen Landbouwschap: 'Overheid moet financiële steun bieden' Wandeltocht Dagelijks bestuur mag verder op ingeslagen weg WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 ZIERIKZEE - Als de lentekriebels uitgeleefd zijn in de tuin en de zomerzon steeds vaker achter de wolken verdwijnt ontstaat bij velen het verlangen 'iets te gaan doen.' Een vreemde taal leren of creatief bezig zijn. Wie op zijn gemak een keuze wil maken uit het gevarieerde cursusaanbod van de ZVIJ, kan zater dag 11 september terecht op de informatie-ochtend in de Openbare Bibliotheek de Stolpe in Zierikzee. Op deze ochtend zijn alle cursusdocenten en medewer kers aanwezig en kunnen vragen gesteld worden. Boeken en werkstukken lig gen ter inzage. drukkerij I-ikenrnan Ocht- man), kalligrafie, tekenen en schilderen (docente mevrouw Do van Rijn), creatieve ideeën met de videocamera (door Leen Koper), persoonlijkheid en kleuren, meer plezier 'van uw siertuin en natuur en fotogra fie (door J. Midavaine). Ten slotte de cursussen: Oud schrift voor beginners die wordt gegeven door archivaris H. Uil. Het doel van deze cur sus is de deelnemers vertrouwd te maken met het lezen van ou de handschriften uit de 18e eeuw en vervolgens uit de 17e en 16e eeuw. De cursus Litera tuur wordt gegeven door do cent Nederlands aan de RSG Professor Zeeman, de heer E. Plette. Op de kennismakings avond zal worden afgesproken welke boeken, verhalen en ge dichten zullen worden behan delt. De heer B. Witte verzorgt de cursus antiek. Hij behan deld de verschillende stijlen vanaf de late Renaissance tot en met de Empireperiode, Hol lands zilver, Zeeuwse kleder drachten en antiek algemeen. De laatste avond zal er een Tus sen Kunst en Kitschavond zijn waarin de mogelijkheid be staat om meegebrachte voor werpende laten bekijken. In formatie over lesgeld, aan vangstijden, enzovoort kunt u vinden in het boekje: cursu saanbod van de Zeeuwsé Uni versiteit Zeeland. Dit boekje kunt u krijgen op de informa tie-ochtend in de Stolpe en bij de bibliotheken. ZIERIKZEE - Onder de vakantiegangers, die jaarlijks naar Schouwen-Duiveland komen, bevindt zich een vrij grote groep die soms vele jaren achter elkaar naar dezelfde stek gaat. Zo brengt de familie Jager uit Driebergen al bijna 25 jaar haar vakantie door op Camping Seel in Renesse. Opk gedurende de afgelopen maand juli waren ze daar te vinden. Naar aanleiding van hun vele vakanties hier in de regio schreven zij een brief, die ze samen met een vakantiefoto opstuurden naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hieronder dat verslag van vele jaren vakantieplezier op Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE - Hoewel al een tijdje bekend was dat het zou verdwijnen keken een heleboel trouwe klanten toch een beetje vreemd op toen zij deze week het Sheli-tankstation aan de Weg naar De Val, of wat daar nog van over was, passeerden. Vorige week werd het tankstation gesloopt. Het tank station moet verdwijnen omdat de grond nodig is voor de toekomstige aanpassing van de Weg naar De Val. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een eind verderop een nieuw tankstation zou wor den gebouwd, maar dat plan is afgeblazen. Vórige week werd begonnen met het afgraven van de vervuilde grond. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het Landbouwschap vindt dat alles in het werk moet worden gesteld om het voortbestaan van zoveel mogelijk boeren en tuinders te garande ren. De overheid moet financiële steun bieden en verplichte milieu-investeringen dienen te worden uitgesteld, aldus voorzitter M. Varekamp. Ongetwijfeld zal bij de buiten landse vakantiegangers onder ons de wens zijn ontstaan zich te bekwamen in de taal- of culi naire kunst van het bezochte land. De Zeeuwse Universiteit biedt dit seizoen drie kookcur sussen en vijf verschillende ta lencursussen aan. Mevrouw P. C. A. Kenters-Verton is docente van de volgende drie cursussen Engels. Niveau 1 wordt in Haamstede gegeven, niveaus 2 en 3 in de RSG Prof. Zeeman in Zierikzee. De cursus Business English richt zich vooral op het schrijven van Engelse zaken brieven en het voeren van tele foongesprekken. Plaats: de Vismarkt, Sint Domusstraat. Vanzelfsprekend ontbreken dit 'Voor de 25ste keer houden wij onze vakantie in Zeeland, 24 keer op Schouwen-Duiveland en een keer op Walcheren. Al tijd kopen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode en lezen die met plezier. Wij vinden het zeer in teressant want we hebben be langstelling voor het wel en wee van het leven en wonen op Schouwen-Duiveland. Wij voe len ons thuis hier bij jullie en genieten van de rust en de na tuur. Elk jaar ontdekken wij hier wel weer iets nieuws. Zelfs onze kinderen brengen nog steeds graag hun vakantie hier door. Toen wij 25 jaar geleden met onze kinderen (toen respectie velijk twee, drie en vijf jaar oud^voor het eerst op vakantie gingen konden wij in een huis je (van mijn man zijn werkge ver) in Brouwershaven. Tien jaar lang hebben wij daar ge bruik van mogen maken. Dat huisje moest toen worden afge broken (maar het staat er nog steeds in de Molenstraat). Wij hadden inmiddels een tweede hands vouwwagen gekocht en gingen daarmee maar eens naar Walcheren. Het eiland is prachtig, vooral wanneer je bij Zoutelande bovenop de duinen staat en het hele gebied kunt overzien. Maar omdat wij graag langs de zee wandelen vond ik de golfbrekers steeds een vervelend iets. Hier op Schouwen kun je wel aan één stuk door langs de zee wande len, heerlijk. Ook fietsen wij veel, vooral mijn man met zijn racefiets. Veertien jaar staan wij nu met veel plezier op Camping Seel in Renesse. Deze camping ligt aan de Scharendijkseweg/ Rampweg. Het is een prachtige rustige camping, dicht bij zee Tijdens een eerdere vergade ring van het waterschap kwam een mogelijke fusie van water schappen al aan de orde en naar aanleiding van vragen vanuit de vergadering werd het algemeen bestuur een notitie over de kwestie in het vooruit zicht gesteld. Die notitie, waar in het dagelijks bestuur van het waterschap zich uitspreekt voor een fusie, werd gisteren aan het gezelschap van hoofd ingelanden voorgelegd. Een van de argumenten van het dagelijks bestuur van het wa- jaar de cursussen Duits en Frans niet. Russisch en Slowaaks Russisch is een moeilijke, maar mooie taal. Door de ope ning van de grenzen met Oost- Europa is Russisch een belang rijker rol gaan spelen, omdat je er in alle Oosteuropese landen mee terecht kan. In deze cursus wordt het Cyrilisch schrift, de uitspraak en grammatica on derwezen. Ook voor zakenlie den is deze cursus geschikt. Mevrouw F. de Veth-Thurzova geeft naast Russisch ook lessen Slowaaks. Zij gebruikt hier voor als basis het boek dat 5 en het zeewater is hier altijd schoon. De laatste acht jaar hebben wij op Camping Seel een vaste sei zoenplaats en we hebben in middels ook een caravan aan geschaft. Wij zijn op Schou wen-Duiveland goed ingebur gerd en voelen ons zeker bij jullie thuis. We zijn hier tijdens onze vakanties en in de week einden wanneer ons werk dat toelaat. Als mijn man over twee jaar mag beleven dat hij met de Vut gaat zullen wij hier nog vaker vertoeven. terschap voor fusie is dat het integraal waterbeheer - één van de taken van het water schap - steeds meer inzet van specifieke deskundigheid ver eist. Dat houdt in dat men spe cialisten in dienst zou moeten nemen, maar dat stuit bij een waterschap van de omvang als het Waterschap Schouwen-Dui veland al snel op financiële problemen. Daar komt bij dat het takenpakket van het water schap steeds uitgebreider wordt en ook steeds meer ken nis en personele inzet vereist. door de Universiteit van Bra tislava speciaal is uitgegeven voor buitenlandei's-. Deze cur sus is bedoeld voor mensen die al enige contacten hebben met Slowakije of voor zakenlieden. Voor velen onmisbaar: de cur sussen informatica voor begin ners en gevorderden. De begin nerscursus is bedoeld voor die genen die overwegen een perso nal computer aan te schaffen of dat onlangs hebben gedaan. Er wordt gewerkt met het tekst verwerkingsprogramma wp 5.1 met paradox 3.0, virusprotec- tie. en MS DOS. (in de RSG Professor Zeeman). In de be stuurscursus/Vergadertech niek wordt aandacht besteed aan onder meer, rechtsperso- Wij hebben in al die jaren heel wat beleefd en meegemaakt. Heel interessant vonden we de aanleg van de Brouwersdam en de verbindingen over de Oos- terschelde. .Ongelooflijk wat een staaltje van kunnen is dat geweest. Zelfs onze kinderen kunnen zich het nog goed her inneren omdat wij vanaf het strand in Renesse de grote blokken beton voor de Brou wersdam uit de enorme hijs kranen zagen vallen. We heb ben in de afgelopen 25 jaar tij dens de vakanties veel gela chen en plezier gehad. Meestal Slotconclusie is dat het aan trekken van specialisten de fi nanciële draagkracht van het Waterschap Schouwen-Duive land te boven gaat. Volgens het dagelijks bestuur van het waterschap is een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde de beste ma nier om problemen in de toe komst voor te zijn. Intensive ring van de samenwerking met andere waterschappen zou wel kunnen, maar dat zou in de praktijk op praktische bezwa ren stuiten. Er zou veel meer overlegd en vergaderd moeten worden. ,,Een uitbreiding van de samenwerking betekent voor medewerkers van het wa terschap een vergroting van de werkdruk", aldus het dagelijks bestuur in haar notitie. .Voorts kan samenwerking leiden tot een verminderde besluitvnar nen, statuten, nieuw Burger lijk Wetboek. Ook'onderhan delen en publiciteit komen aan bod. Docenten: J. Elenbaas en R. Korstanje. Koken Voor de fijnproevers zijn er een drietal kookcursussen. De culi naire reis door zes vakantielan den laat u kennis maken met verschillende buitenlandse ge rechten (docent R. de Spirt- Verdonk). Ernst van Ibll (restaurateur Surabaya) ont hult hoe een Indonesische rijst tafel bereid moet worden. Als het voorgaande u echter wat te ingewikkeld lijkt is het mis schien verstandig om eerst de cursus koken voor beginners te volgen. Creatieve cursussen Voor de creatieve geesten is er een groot aanbod: Basiscursus- fotografie (Leen Koper), boek binden (docent is de heer M. C. Coomans. Hij is werkzaam bij o was het mooi weer. Zes jaar ge leden, in 1987 hebben we heel slecht weer gehad, zoals op de foto is te zien. Nu kunnen wij er wel eens om lachen maar toen was er verdriet. Overal op de velden lagen brandweer slangen om al het water van de velden te pompen. Iedereen- hielp elkaar waar dat nodig was. De luchtbedden dreven bij sommige mensen in de tenten. Alles was modderig en nat. In de recreatiezaal van de cam ping sliepen 's nachts gezinnen die geen droge plaats meer hadden in hun tenten. De ba- digheid: het besluitvormings proces gaat immers over veel meer schijven dan bij een 'au tonoom' waterschap". Een fu sie van alle waterschappen in Zeeland tot één groot Zeeuws Waterschap ziet het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland niet zit ten. ,,Dat zou afbreuk doen aan het beginsel dat er voldoende betrokkenheid moet zijn van de ingelanden met het water schap". Hoofdingeland J. Geluk rea geerde op de notitie met de op merking dat hij een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde een goede zaak zou vinden. „Maar de conclu sies van het dagelijks bestuur gaan mij niet ver genoeg", al dus Geluk. Het dagelijks be stuur vindt dat een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde haalbaar is, by's sliepen bij de beheerder in huis. Doordat wij verwarming in de caravan hebben konden men sen zich bij ons opwarmen en koffie komen drinken om op verhaal te komen. Zij hadden soms geen droog stukje kleren meer aan hun lichaam. Veel kampeerders gingen dan ook vroeger naar huis. Mijn man had samen met de beheerder een afspraak gemaakt: Wan neer de beheerder overdag het water overal weg pompte zou mijn man dat 's nachts doen. Dus hij draaide in de vakantie nachtdiensten. Op de foto kunt u zien wat een lol wij hadden. Ondanks het slechte weer de den we de gekste dingen. Dat was een vakantie om nooit meer te vergeten. Verdriet, el lende, maar toch ook hele mooie herinneringen, y Gela chen en soms gehuild. Het klimaat in Zeeland is voor mij een heel goed medicijn. Doordat ik de laatste vier jaar aan een huidziekte lijd is het zoute zeewater heel goed voor mij. In Zeeland ben ik na een paar weken helemaal klachten- vrij. Elke dag in de zee en de zon en rust doen veel goeds. Ik hoef dan geen zalf meer te ge bruiken. In het voor- en najaar wanneer wij alleen in de week einden naar Renesse gaan neem ik altijd een paar flessen zeewater mee naar huis en daar smeer ik de plekken mee in. We vinden dat de omstandighe den in Renesse de laatste jaren steeds beter worden. Neem nou alleen al het illegaal kampe ren. Wij hebben daar altijd veel last van gehad. Op de par keerplaats bij Kijkduin in Re nesse was hét altijd rumoerig. Nu is dat gelukkig voorbij. Medelijden met bewoners Ook hebben we bewondering voor het vele goede werk dat het recreatieteam doet voor. de gasten. Wij hebben vaak mede lijden met de bewoners van Schouwen-Duiveland. Balda digheid, vernielingen die wor den aangericht. En dan de rom mel die de recreanten neergooi en of achterlaten. Maar dat al les kan ons plezier niet beder ven. Wij genieten altijd volop en hopen dat dat nog lang zo zal blijven. Dit alles wilde ik eens even kwijt. Hartelijke groeten van de heer en me vrouw Jager. Driebergen. maar ik zou daar aan toe wil len voegen dat er hard gewerkt moet worden aan een dergelij ke fusie", aldus Geluk. Hij bleek een roepende in de woes tijn. Hoofdingeland B. de Groot plaatste wel enige kritische kanttekeningen. „Ik vind de notitie vrij mistig voor wat be treft de financiële kant", aldus De Groot. Hij koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast niet tegen een dergelijke fusie te zijn. Hoofdingeland mr. J. J. P. M. Asselbergs sloot zich aan bij dat laatste. Te ver Hij zei het te ver te vinden gaan om nu al daadwerkelijk te gaan werken aan een fusie. „Op het financiële vlak is het lang nog niet allemaal duide lijk", aldus Asselbergs. „Bij voorbeeld voor wat betreft de toekomstige investeringen is veel» nog niet duidelijk". Hoofdingeland Ph. J, van Ast schaarde zich achter de opmer kingen van Asselbergs. Dijk graaf mevrouw A. P. de Haan reageerde op het commentaar vanuit het algemeen bestuur Vrijwel de gehele agrarische sector, met uitzondering van de melkveehouderij, verkeert in grote moeilijkheden. Overpro- duktie en toegenomen buiten landse concurrentie hebben de inkomens zwaar onder druk gezet. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap verga derde woensdag over de ontsta ne situatie. Volgende week maandag overlegt het schap met landbouwminister Buk man over de maatregelen die nodig zijn om het boerenleed te verzachten. Voorzitter M. Varekamp meent dat overheid en bedrijfsleven met de opmerking blij te zijn met de steun. Zij voegde daar meteen aan toe dat er nog heel wat komt kijken eer het zover is. „Behalve de financiële zijn er ook nog andere knelpun ten", aldus de dijkgraaf. Enige discussie ontstond tij dens de vergadering over de vraag of het aantal gezworenen - die samen het dagelijks be stuur van het waterschap vor men - teruggebracht zou moe ten worden naar vijf. In een korte toelichting op het voor stel om dat te doen stelde dijk graaf mevrouw De Haan dat er binnen het dagelijks bestuur uitgebreid over deze kwestie gediscussieerd is en dat men uiteindelijk uitkwam op een aantal van vijf. Hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus zei het terugbrengen van het aantal gezworenen tot vijf net iets te ver te vinden gaan. Zij zei bang te zijn dat door een dergelijke ingreep de verhou ding tussen de verschillende belanghebbenden scheef zou worden getrokken. Eenzelfde geluid kwam van hoofdingeland B. de Groot. „En ik zet er grote vraagtekens bij of dat democratisch hande len is" aldus De Groot. Hoofd- moeten streven, naar continuï teit voor zoveel mogelijk agra riërs. Dat betekent onder meer dat de bestaande hulpregelin gen, zoals het Bijstandsbesluit Zelfstandigen en het Borgstel lingsfonds, flexibel moeten worden toegepast, aldus Vare kamp. Daarnaast wordt Buk man gevraagd om financiële compensatie voor de monetaire ontwikkelingen binnen Euro pa. Door de harde gulden krijgt de Nederlandse boer re latief minder EG-geld dan zijn Britse of Franse collega. De na tionale overheden mogen deze verschillen van Brussel com- ingeland mr. J. J. P. M. Assel bergs sloot zich daarbij aan. „Het gezelschap van gezwore nen moet een juiste afspiege ling van de algemene vergade ring zijn", aldus Asselbergs. Hoofdingeland J. Geluk rea geerde op de kritiek vanuit de vergadering met de opmerking dat de algemene vergadering uiteindelijk toch de beslissin gen neemt. „We moeten het da gelijks bestuur ook weer niet overschatten", aldus Geluk. Dijkgraaf mevrouw De Haan: „Het uitgangspunt is en blijft dat alle categorieën vertegen woordigd zijn in het dagelijks bestuur". Na nog wat discussie werd het voorstel van het dage lijks bestuur om het aantal ge zworenen terug te brengen van zes naar vijf in stemming ge bracht. De overgrote meerder heid van de hoofdingelanden schaarde zich achter het voor stel. DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag wacht de uitkomst van de ledenverga dering van de SGP over het lid maatschap van vrouwen op 25 september af, voor er een be sluit valt over vervolging we gens aanzetten tot discrimina tie. penseren. Varekamp vindt dat het kabinet daarvoor geld moet uittrekken. Eerder dit jaar vroeg het Landbouwschap om dezelfde reden om 150 mil joen gulden. Dat werd toen af gewezen. Wat de investeringen op mi lieugebied betreft, moet „pas op de plaats" worden gemaakt, stelt Varekamp. De land- en tuinbouw ziet zich geplaatst voor flinke investeringen om het gebruik van bestrijdings middelen en meststofffen te verminderen. Daar is momen teel geen ruimte voor, aldus Va rekamp. Niet weglopen „We moeten niet weglopen voor het milieubeleid, maar even pas op de plaats maken. Je kunt wel allerlei verplichtin gen opleggen, maar als dat leidt tot faillissementen bereik je er niets mee. Het moet nou eenmaal betaalbaar blijven." De nieuwe voorzitter van het Landbouwschap pleit daarom voor uitstel van milieu doelstellingen. „We hebben het gevoel dat de milieukosten be hoorlijk doordenderen. Op zich zijn de eisen ten aanzien tfan het milieu wel rechtmatig. Maar omdat de land- en tuin bouw in het buitenland er niet in gelijke mate mee wordt ge confronteerd, ontstaat er een ongelijke concurrentiestrijd." 'S-HEERENHOEK - Zaterdag 28 augustus houdt wandelco- mitc Kasporgo uit Goes haar jaarlijkse zomerwandeltocht. Dit keer is gekozen voor de lo- katie 's-Heerenhoek. Start en finish van de wandeltocht zijn in café De Kroon aan de Hee renstraat. De wandeltocht gaat om 14.00 uur van start. In schrijven kan vanaf 13.15 uur. Men kan kiezen uit een tocht van 5, 10 of 15 kilometer. Voor meer informatie of opgave: 01100-27179/30669. ZIERIKZEE - Tijdens de vergadering gisteren, woensdag, schaarden de hoofdingelanden van het Waterschap Schouwen-Duiveland zich achter het voornemen van het dagelijks bestuur om te werken aan een fusie van de waterschappen boven de Wes terschelde. Wei werden enige kritische kanttekenin gen geplaatst. Vakantie 1987 Zeeland. Even Apeldoorn bellen. Die tekst schreef de heer Jager uit Driebergen zes jaar geleden op de kartonnen doos die naast hem op de stoel staat. Hij kon toen vissenin de plas sen die op de camping stonden. Maar ook dit jaar was de tekst van toepassing. (Foto: familie Jager).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5