Boerenboeldag in Brouwershaven Nieuw tankstation bij Autobedrijf Mol voldoet aan alle milieu-eisen Kookcursus voor de liefhebber van de echte Indische keuken Dansschool Kramer gaat fris van start met nieuw seizoen Maaskant Shipyards herstelt zwaar beschadigde HD 29 Kapasi start nieuwe seizoen Wagenpark Goedbloed voor Reserdie RBO start opleidingen werk zoekenden Open Dag Noordwal Kreatief Toorop- weekenden Yoga-training Bharathi Devi van start Uitbreiding van activiteiten WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1993 3 De eerste paal van het nieuwe tankstation bij Autobedrijf Mol werd donderdag 26 augustus gesla gen. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - Donderdag 26 augustus werd bij Autobedrijf Mol in Nieu- werkerk de eerste paal geslagen voor de bouw van een geheel nieuw tanksta tion. Het nieuwe station, waarvoor de bouw zo'n vijf weken in beslag neemt, voldoet bij oplevering aan alle nieuwe milieu-eisen die wettelijk gesteld wor den, hetgeen ook een van de redenen was om de nieuwbouw te realiseren. On danks de drukke werkzaamheden gaat de verkoop van brandstof gedurende de nieuwbouw gewoon door. De nieuwe wetgeving betref fende de tankstations ver plichtte de heer M. W. Mol, ei genaar van Autobedrijf Mol, min of meer tot de bouw van een nieuw tankstation. „Wan neer ik dit niet zou doen, dan is het alternatief stoppen", aldus Mol. Maar omdat er toch al plannen voor nieuwbouw wa ren, heeft hij het nu maar ge lijk goed aangepakt. De nieuwe wetgeving is niet de enige reden voor de bouw van het pompstation. ,,We zijn een garage en willen graag alles behouden dat met een auto te maken heeft", aldus Mol. Hier hoort de mogelijkheid tot tan ken natuurlijk bij, maar ook de wasserij en de accessoires die men kan kopen en de water en luchtinstallatie maken deel uit van het totale pakket. Catotisch beschermd Het nieuwe tankstation be staat, bij oplevering door Hoofdaannemer Wandel uit Nieuwerkerk, uit een pompei- land met luifel, waarbij aan twee zijden getankt kan wor den door alles wat maar rijdt. De opslagtanks, die onder -de grond liggen, en alle leidingen waardoor de brandstof loopt zijn catotisch beschermd. Dit houdt in dat vervuiling van de grond en het grondwater niet mogelijk is omdat direct con tact hiermee voorkomen wordt. Een andere eis met betrekking tot het milieu betreft de bestra ting. Deze is vloeistofdicht, zo dat de brandstof die gemorst wordt niet in de grond ver dwijnt, maar afgevoerd wordt via een zogenaamde olie- en benzine-afscheider. Bovendien zijn de tanks voorzien van een damp-retoursysteem. Bij het vullen van de opslagtanks ko men gassen vrij. Deze worden door het damp-retoursysteem via een slang in de tankwagen geleid. Met deze voorzieningen vol doet het station aan de voor waarden die in de nieuwe wet staan. Deze gaat 1 januari 1995 in en dan moeten alle stations in Nederland aan de gestelde eisen voldoen. Autobedrijf Mol is wat dat betreft dus ruim op tijd. GOES - De Vriendenkring Ka pasi houdt zaterdag 4 septem ber weer haar eerste dans avond van het nieuwe seizoen in Wijkcentrum de Spinne in Goes. De dansavonden van Kapasi zijn bedoeld om alleenstaan den tot ongeveer 45 jaar de ge legenheid te geven elkaar te ontmoeten, zodat zij op deze manier hun vriendenkring uit kunnen breiden. De aanvangs tijd van de dansavond op 4 sep tember is 21.30 uur. ZIERIKZEE - Vrijdag 27 augustus leverde Goedbloed Auto's uit Zierikzee, Citroën- dealer voor Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee en Citroën Business Center voor Zuid-West Nederland, aan Installatiebedrijf Reserdie in Zierikzee een compleet nieuw wagenpark af. In een keer werd het totale be drijfswagenpark van Reserdie vervangen door negen nieuwe Citroën bedrijfswagens. Geko zen is voor: zes Citroëns C 15 Diesel en drie C 25 800 Diesel, alle in de kleur wit. Alle ge noemde wagens zijn door Goedbloed bedrijfsklaar ge maakt (imperials met ladder- rol, trekhaken en radio-/casset- tespelers, beletterd) en worden door de gebruiker zelf naar ei gen wens ingericht. Reserdie is een jong, sterk groeiend bedrijf dat zich bezig houdt met installatie, elektra en aanverwante zaken. Vanuit de vestiging Zierikzee wordt niet alleen heel Schouwen- Duiveland bediend maar ook daarbuiten. De sleutels van de auto's werden door Louis Goedbloed, directeur van Goedbloed Auto's BV, overhan digd aan de directeur van Re serdie BV, Leo 't Mannetje. GOES - Het Regionaal Bureau Onderwijs, waarin verschil lende onderwijsinstellingen samenwerken, start binnen kort in nauw overleg met het arbeidsbureau een vijftal op leidingen voor werkzoekende volwassenen. Zoveel mogelijk drempels die mensen ervan kunnen weerhouden om een opleiding te gaan volgen zijn geslecht. Volgens Leo Sorber, coördina tor van het bureau, zijn de voorwaarden om een opleiding te gaan beginnen erg aantrek kelijk. Zo is de opleiding om te BROUWERSHAVEN - Op za terdag 4 september wordt in het creativiteitscentrum Noordwal Kreatief te Brou wershaven open huis gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. Belangstellenden worden daarbij geïnformeerd over het nieuwe cursusprogramma dat begin september van start gaat. Bij het creativiteitscen trum kan men in het komende seizoen lessen zijde schilderen, kantklossen, kalligrafie, knip kunst, origami, papier-archi tectuur, houtsnijden, stroo- vlechten, borduren op papier en knipkunst volgen. Tijdens het open huis worden de diver se technieken op verzoek via demonstraties getoond. Een demonstratie houtsnijden is gepland van 14.00 tot 16.00 uur. DOMBURG - In het najaar van 1993 worden in Domburg twee Toorop-weekenden gehouden. Deze veelzijdige kunstenaar bezocht vanaf 1898 tot 1923, net als zijn tijdgenoot Mondriaan de badplaats Domburg met enige regelmaat. De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon biedt liefhebbers de mogelijkheid tot twee of meer overnachtingen in een hotel naar keuze. Men kan dan ver volgens in Studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle van 20.00 tot 22.00 uur een lezing over Jan Toorop in Domburg bijwonen. Zaterdag wordt in hetzelfde studiecentrum om 13.30 uur de film Het Zeeuwse licht vertoond. Aansluitend volgt een cultuurhistorische wandeling onder leiding van mevrouw J. van Paaschen. Ver der kan men op eigen gelegen heid een bezoek brengen aan het Zeeuws Museum in Middel burg. Voor meer informatie of boeking kan men bellen met de VW in Domburg (01188-1342) beginnen gratis, er is een ver goeding voor kinderopvang, boeken hoeven niet gekocht te worden en voor wie reizen moet is er een reiskostenver goeding. Wie een uitkering beeft, kan die tijdens de oplei dingsperiode gewoon houden. Deelnemers moeten zelf het in schrijfgeld van 60,— betalen. Het arbeidsbureau staat achter de aangeboden opleidingen. Het betreffen dan ook vakop leidingen voor beroepen waar nog steeds vraag naar is. Het gaat om elektrotechniek en een opleiding voor magazijnbe diende die beide in Middelburg worden gegeven, een opleiding voor bejaardenverzorgende in Vlissingen en een opleiding groenverzorging 'in Goes. De vijfde opleiding is een cursus voor buitenlanders die een jaar intensief Nederlands krijgen zodat ze daarna een beroepsop leiding kunnen volgen. Van september tot en met juni wordt wekelijks een Yoga-trai- ning gegeven, die verschillende thematieken behandelt. On derwerpen zijn onder meer het gezond houden van het li chaam, de ademhaling en de moraal en ethiek. Stap voor stap krijgt men tijdens de cur sus inzicht in de veelzijdige as pecten die de traditionele Yoga aanbiedt. Dezelfde Yoga-training wordt in maandelijkse dagcursus ge geven, waarbij ook mensen van buiten Zeeland aanwezig zijn. BRUINISSE - Maaskant Ship yards heeft de definitieve op dracht binnengekregen om de zwaarbeschadigde Helderse boomkorkotter HD 29 te her stellen. MIDDELHARNIS - Dinsdag 14 september gaat in 't Prieel van Sportcentrum de Staver in Middelharnis de cursus Indonesia Culinair, een Indonesische kookcur sus voor dames en heren van start. De cursus, die gegeven wordt door de 70- jarige Frans Barens bestaat uit vijf lange avonden, waarin hij bakt, braadt en snijdt en ondertussen de cursisten laat doen wat op dat moment van toepassing is. Voor-' iedereen die thuis een maaltje Indonesisch staat te bereiden en steeds tot de ont dekking komt, dat het resul taat wel lekker is, maar op te veel onderdelen afwijkt van wat men uithuizig gegeten heeft, is deze cursus een uit komst. Want wie een toko bin nenstapt met de gedachte om het nu eens een keer goed aan te pakken, komt toch steeds voor enorme hoge drempels te staan. Vragen hoe dat precies moet met dat ene wortelachti ge voorwerp valt nog wel mee. Maar iedere toko van enige om vang heeft onnoemelijk veel wortelachtige voorwerpen en bakjes, potjes en dozen. Boven dien zijn deze voorzien van op schriften die voor ons Neder landers vrijwel niet zijn uit te spreken, laat staan dat we er uit op kunnen maken wat we ermee moeten aanvangen. Praktijk Barens heeft hiervoor zo'n twintig jaar geleden met zijn kookcursussen de oplossing ge vonden. Volgens hemzelf ech ter niet op de manier die tegen woordig in wijkgebouwen ge bruikelijk is, waar een Indone sische vrouw in een paar uur de fijne kneepjes van de Oosterse keuken duidelijk moet maken, hetgeen, volgens Barens, in die korte tijd onmo gelijk is. Hij heeft een cursus bedacht van vijf lange dinsdag en donderdagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Hij ver wacht daarbij echter wel, dat de cursisten in de week na de les in praktijk brengen wat ze tijdens de les hebben geleerd. „Anders verzakt die kennis want tijdens de les lijkt het al lemaal wel logisch, maar wan neer het geleerde in de prak tijk niet meteen wordt toege past komt onvermijdelijk de vraag boven, hoe het ook al weer moest", aldus Barens. Barens noemt zijn kookcursus een modem Indonesisch kook boek. Hij verwerpt bijvoor beeld de gietijzeren wadjang (wok). „Zo'n ding bakt altijd aan. Beter is een wadjang met teflonVoering. Deze moet je wel voorzichtig behandelen, maar dan gaat hij ook jaren mee", zegt hij. De cursist begint met het klaarmaken van een nasi-go- reng, waarvan de ingrediënten, zoals elke avond opnieuw het geval is, tegen gereduceerde prijs klaarliggen om mee naar huis te nemen. Volgens Barens is het maken van een dergelijk gerecht helemaal niet moei lijk. „Stapje voor stapje vertel ik wat ik heb gedaan en waar om en laat ik de cursisten doen wat ze nog moeten leren. Bo vendien herhaal ik de vreemde Maleisische woorden voortdu rend, zodat na afloop iedereen weet hoe een bepaald kruid heet en wat ermee kan worden gedaan", aldus de leermeester. Hierbij komen ook wat grappi ge dingen aan de orde. Ketoem bar is gewoon koriander en djinten is komijn. De olie waarin gebakken wordt is pinda-olie. En hiervan moet dan niet gelijk een scheut ge bruikt worden om de hele keu ken mee aan te walmen, maar slechts vijf druppels, die niet spetteren, niet walmen en de slanke-lijn niet aantasten. Ba rens is ervan overtuigd dat in het' begin alles nieuw en vreemd is. „Maar na een paar avonden is dat eraf en gebrui ken de cursisten alle vreemde dingen, alsof ze een bloemkool sausje maken", zegt Barens. De heer Frans Barens middengeeft al zo'n twintig jaar de cursus Indonesisch koken. (Foto: Ste phen Evenhuis). KERKWERVE - Het Centrum voor Yoga Rishi Cultuur van Bharathi Devi in Kerkwerve start in september weer met verschillende Yoga-trainingen in de traditionele, oorspronke lijke Yogalijn Paramparai. AMSTERDAM - De Vereniging van Beeldende Kunstenaars Arti et Amicitiae in Amster dam houdt van 18 september t/m 17 oktober haar jaarlijkse salon-tentoonstelling. Een groot deel van haar ruim 400 le den staat werk af voor deze ex positie. Galerie SIAU in Am sterdam exposeert van 7 t/m 30 september werken van Hans Leijerzapf. HAARLEM - Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben in de begroting van 1994 ruim drie miljoen gulden uit getrokken voor nieuw beleid. Om aan dat geld te komen wordt onder meer bezuinigd op de inzameling van gft-afval en op de kinderopvang. De enige provinciale belasting, opcen ten op de motorrijtuigenbe lasting, wordt niet verhoogd. Maaskant krijgt 108 dagen de tijd om de superkotter van Re derij Jac Bakker en Zonen in Den Helder weer als nieuw te maken. Aan boord van het nog geen vier maanden jonge vis sersschip, dat op 12 juli bij een aanvaring in de golven ver dween, moeten alle onderdelen worden gedemonteerd en op nieuw op- en ingebouwd. Om een kans te maken de reparatie te mogen uitvoeren, hebben vier werven bij een expertise- en taxatiebureau in Amster dam ingeschreven. Volgens een woordvoerder is de HD 29 bij lange na niet total loss ver klaard. Hoewel scheepswerf Maaskant niet de laagste in schrijver bleek hebben de ge broeders Bakker de knoop doorgehakt dat de 'Zeeuwse huiswerf' (de bouwer van het vaartuig) de klus zou uitvoe ren. BROUWERSHAVEN - Eenmaal per jaar wordt in Brouwershaven een grote Boerenboeldag gehouden en dit jaar staat het evenement op het programma voor zaterdag 4 september. De Boerenboeldag wordt gehouden in de loodsen van de jachtwinterberging van de Fa. gebr. Van Ast aan de nieuwe jachthaven. De deuren gaan om 9.00 uur open en om 13.30 uur is er de gebruikelijke veiling. AI jaren trekt deze Boerenboeldag een groot aantal bezoekers. Zij vermaken zich opperbest bij de vele kraampjes met lekkers, groente en fruit, curiosa en antiek. Verder worden ook kledingkunstvoorwerpen en een fors aantal boeken ter verkoop aangeboden. Ook dit jaar is er weer levende have aanwezig. Dit om het geheel zoveel mogelijk de sfeer van een boerengebeuren te geven. De hele morgen kunnen de bezoekers een kansje wagen bij het Rad van Avontuur en als vanouds toont modelbouwer H. van der Wekken weer zijn fraaie collectie modellen. Men kan onder meereen in aanbouw zijnd model van de Sint Lievensmonstertoren bekijken. Voor muziek endans wordt ook gezorgd. Om 11.00 en 13.15 uur treedt Volksdansgroep Nehalennia op. Een groot deel van de opbrengst van de Boe renboeldag is bestemd voor een ontwikkelingsproject in Bangladesh. Het geld wordt besteed aan de aanschaf van vissersbootjes. De Boerenboeldag is een initiatief van School met de Bijbel De Schouw. Archieffoto tijdens de één uur durende les op maandagavond door elkaar afgewisseld. Kramer is name lijk van mening dat een uur al leen maar aan aerobics doen, behalve zeer vermoeiend, ook saai is en heeft dus gekozen voor een mengvorm van ver schillende soorten conditie training. De trainingen worden verzorgd door Laura Owens. Zij is do cente van de Koninklijke Ne derlandse Gymnastiek Bond en leidt alle leraressen die in Nederland aerobics- en jazzbal- letles geven op. „Het is dus niet zomaar iemand", zegt Kramer. „Ze weet alles van het lichaam en de spieren van de mens en ook van de muziek die bij de lessen gebruikt wordt. Het is iemand die haar vak verstaat en dat is voor de mensen die les krijgen alleen maar prettig". Er is overigens grote belang stelling voor deze training. „Er is op dit moment nog maar een aantal plaatsen vrij en mis schien komt er op de woens dagmorgen nog wel een uur bij, speciaal voor vrouwen", zegt Kramer. Aa*n deze stap ligt een aantal redenen ten grondslag. „Er zijn veel mensen van Goeree- Overflakkee die me gevraagd hebben om bij hun les te ko men geven en ik ben nu 27 jaar en als ik meer wil dan in Zie rikzee blijven, moet ik het nu doen en niet over vijftien jaar", aldus Kramer. Kramer gaat zelf de danslessen in Oude-Tonge verzorgen. Hij vindt het namelijk niet gepast om het opstarten van een der gelijk evenement aan een leer ling over te laten. „Ik heb er, net als mijn moeder overigens, een opleiding vopr gedaan en weet waarover ik spreek en bo vendien weten we ons gesteund door de Nederlandse Bond van Dansleraren waarbij we aan gesloten zijn, hetgeen voor de mensen toch iets vertrouwds is", zegt hij. De lessen in de Grutterswei be- In alle dansscholen in Nederland bruist het in september weer van de activiteiten. ZIERIKZEE/OUDE-TONGE - Na Dansschool Jan vier strekt nu ook Dans- en Balletschool Kramer uit Zierikzee haar vleugels uit naar Goeree-Overflak kee. Met ingang van het nieuwe dansseizoen veran derd iedere dinsdagavond de grote zaal in de Grut terswei in Oude-Tonge in een danszaal. Een andere uitbreiding van de Zierikzeese dansschool geldt de aerobics, callanetics en keep-fit training in Zierik zee. Volgend jaar is het twintig jaar geleden dat mevrouw Kramer - de Groot met haar balletschool begon. En ook nu nog worden vijf dagen in de week balleri na's van jong tot oud opgeleid in de sfeervolle balletzaal in 't Vrije. Maar de laatste jaren heeft het klassieke ballet toch steeds meer plaats moeten ma ken voor het ballroom dansen. Baalden ginnen voor de kinderen om 19.00 uur. Daarna is het de beurt aan de scholieren en ten slotte komen de ouderen aan de beurt. De groep waarmee in Oude-Tonge gestart wordt zijn allemaal beginners. Op deze manier kan de dansschool haar activiteiten langzaam uitbrei den, want volgend jaar kunnen deze cursisten doorstromen naar een vervolg-dansles om zodoende plaats te maken voor een nieuwe groep beginners. Om deze vorm van dansen te le ren komen reeds jaren vele dansleerlingen vanuit Goeree- Overflakkee naar 't Vrije in Zierikzee, waar Dans- en Bal letschool Kramer nu al weer zeven jaar gevestigd is. Daar voor toog dansleraar Onno Kramer vrijwel iedere avond samen met zijn moeder naar de dorpen op Schouwen-Duive- land om aldaar les te geven. „Hier baalden we van en we waren dan ook blij dat we in het oude Verenigingsgebouw in Zierikzee een dansschool kon den vestigen", aldus Onno Kra mer. „Maar nu gaan we naar Oude-Tbnge en doen we dus hetzelfde waar we zo'n hekel aan hadden". In Zierikzee worden de activi teiten van Kramer met ingang van het nieuwe seizoen uitge breid met aerobics, callanetics en keep-fit trainingen. Deze vormen van bodyform worden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3