WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Periodieke oogcontrole steeds vaker uitgevoerd door erkend optometrist Teken- en schildercursussen Schildersclub Perspectief Het leven kan hard zijn CBS brengt woningbehoefte in kaart met grootscheepse enquête Uitreiking video awards MTV live vanuit Staver Tweede Scoutingdag voor gehandicapten n Bijeenkomst oud-stoottroe- pers in Goes Filmhuis Middelharnis Geen wachtlijst meer bij periodieke oogcontrole Vanaf dinsdag 7 en donderdag 9 september In Holland staat een huis Zimbabwe in Zeeland Mannenkoor Ons Koor Lamsvink met port en honing 11 Een rubberbootje, omgeslagen twee kinderen slaan dver boord een van de twee kan niet zwemmen mensen kijken, zoals het „hoort". Ze zien een kind verdrinken niemand vertrekt een spier dit is pas spektakel dit is pas plezier. En was het nu uw eigen kind bleef u dan ook staan? of was u dan als enige het water ingegaan? Langeweg DEN HAAG - Minister Kooij- mans van buitenlandse zaken brengt op 14 en 15 september een officiéél bezoek aan achter eenvolgens Tsjechië en Slowa kije. ROOSENDAAL - De Kring West-Brabant/Zeeland van de Bond van Oud Stoottroepers houdt woensdag 8 september een bijeenkomst in Hotel- Restaurant Terminus in Goes. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt onder meer gesproken over het vijftig-jarig bestaan van het re giment in 1994, over de vetera- nenpas en over de diverse acti viteiten die in het verschiet lig gen. Na afloop van het officiële gedeelte bestaat er voldoende gelegenheid om met elkaar herinneringen op te halen. De bijeenkomst is toeganke lijk voor alle oud-stoottroepers die tussen 1944 en heden ge diend hebben bij de Stoottroe pen. MIDDELHARN1S - Filmhuis Middelharnis draait donder dag 2 september de Franse speelfilm Madame Bovary, de verfilming van het bekende boek van Gustave Flaubert. De film is een eerbetoon aan deze schrijver via de vertaling in beeld en geluid van zijn meesterwerk. Regisseur Cha- brol wilde het boek al lang ver filmen, het sluit aan op het the ma van de onmogelijke drie hoeksverhouding, dat in veel van zijn films terug komt (on der meer Les Cousins, La Fem me Infidele). Madame Bovary is een film met een zorgvuldige aankle ding, een wat slepend ritme en de sobere suggestie van de tijd waarin het zich afspeelt. Mada me Bovary is het relaas van de driehoeksverhouding van Em ma Bovary, Charles Bovary en Rodolphe Boulanger. Charles Bovary is de serieuze burger man, Boulanger de avontuur lijke vrijbuiter. Filmhuis Mid delharnis is gevestigd in het Diekhuus aan het Beneden Zandpad. Aanvang film 20.00 ZIER1KZEE - Cleo is boos! Deze Dobermann, die al vanaf 11 april in het Dierenasiel Schouwen-Duiveland zit. is boos omdat haar maatje Rosco geplaatst werd en zij derhalve haar vriendje moest missen. Tot overmaat van ramp werd ook haar andere vriendje, Ivo. in een gezin ondergebracht. tEen dierenleven kan hard zijn Het teefje Cleo wil nu ook dolgraag een baasje. ..Het is een schat van een hond", zegt de beheerster van het asiel. Jolan- da Meerman. Cleo wordt 15 oktober twee jaar. Ze ziet er prachtig uitCleo heeft een mooie glanzende vacht. Deze viervoeter luistert heel goed. maar men moet wel consequent zijn. Met an dere honden kan Cleo kan het goed vinden, maar met een hond samen in een gezin vindt ze niet leuk. Ze kan absoluut niet met katten overweg. Met kinderen daarentegen kan Cleo goed op schieten. Dus mensen, die geen katten en honden hebben en deze lieve hond een goed onderkomen willen geven, kunnen contact opnemen met het asie' aan de Zandweg in Zierikzee via telefoon nummer 01110-17013. Even langsgaan kan natuurlijk ook. In dit asiel zitten twee honden en zestien katten. De pers Elsa uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeniging in Nienwerkerk is geplaatst. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Een periodieke oogcontrole is voor iedereen noodzakelijk. Deze con trole is nodig om tijdig oogafwijkingen te signale ren en te corrigeren. In ons land wordt tweederde van alle oogmeettests verricht door optometristen. Dit kan, in tegenstelling tot bij de oogarts, meestal zonder hiervoor eerst een afspraak te maken. Optometristen zijn opticiens die hiervoor een specifieke opr leiding hebben genoten. Veel opticiens (niet allemaal) zijn tevens optometrist. Zij zijn te herkennen aan een ANVO- sticker van dé Algemene Ne derlandse Vereniging van Op tometristen op hun raam. Het voordeel vdn oogmeting door een optometrist is dat er geen wachttijden zijn zoals bij de meeste oogartsen. Meestal kan de ogentest worden gedaan zonder hiervoor eerst een af spraak te maken. Als het oog afwijkt van het normale, dus wanneer de optometrist ver moedt dat het oog niet gezond is, zal hij adviseren eerst naar de huisarts of oogarts te gaan. Optometrisch onderzoek Bij de meeste dagelijkse din gen zijn we afhankelijk van ons gezichtsvermogen. Het is dus belangrijk om goed te kun nen zien en om van tijd tot tijd de ogen te laten controleren. Een optometrist kan door opto metrisch onderzoek eventuele oogafwijkingen vaststellen. Indien nodig zal hij corrigeren de hulpmiddelen, zoals een bril of contactlenzen voor schrijven. Soms zal hij advise ren eerst contact op te nemen met de huisarts. In de meeste gevallen is een bezoek aan de oogarts niet nodig. Niet iedere opticien is optome trist, ook al verricht hij oogme tingen. Na zijn studie voor op ticien heeft een optometrist een langdurige en gerichte op leiding gevolgd om dit onaf hankelijke beroep te kunnen beoefenen. Een optometrist is uitgerust met de modernste technieken en instrumenten voor onderzoek van het ge zichtsvermogen om correct te kunnen voorschrijven en bij tijds te signaleren. Ons land telt ruim 1.200 opto metristen. Zij zijn aangesloten bij de Algemene Nederlandse Vereniging van Optometristen. Deze overkoepelende organisa tie is in 1993 voortgekomen uit het samengaan van de Optome tristen Vereniging Nederland en de Algemene Nederlandse Vereniging van Contactlens specialisten. Twee organisa ties, die zich al tientallen jaren inzetten voor de verdieping en de verspreiding van de kennis van de oogmeetkunde en het aanpassen van contactlenzen. Nederlandse optometristen hebben een eigen tuchtrecht met een College van Tbezicht. Hier kan een cliënt beroep aan tekenen wanneer deze meent dat de oogmeting niet goed is uitgevoerd. Optometristen zijn bovendien aangesloten bij de onafhankelijke Geschillen commissie Optiek van de Stichting Geschillencommis sies voor Consumentenzaken in Den Haag, wat nog eens een extra zekerheid biedt. Elasticiteit Bijna iedereen weet dat men sen ongeveer na hun veertigste moeite gaan krijgen met het le zen. Ook wie nooit eerder een bril heeft gedragen, heeft dan een leesbril nodig. Dat komt doordat de ooglens met het stij gen van de jaren de elasticiteit verliest zich voldoende bol te maken om voorwerpen dicht bij scherp te kunnen zien. Een ander verschijnsel, dat vaak na het veertigste levensjaar pas optreedt, is verhoogde oog- druk. Dat is meestal de voorlo per van de oogziekte glaucoom, die uiteindelijk tot blindheid kan leiden. Een optometrist kan deze sluipende aandoening onderkennen als de patient er zelf nog niets van heeft ge merkt. Dat maakt tijdige be handeling mogelijk. Tegenwoordig laten bril- en contactlensdragers hun ogen vaker testen dan vroeger. De rol van de optometrist hierbij is in de laatste tien jaren ver dubbeld. In 1983 werd nog maar eenderde van de oogme tingen door optometristen ver richt, tegen ruim tweederde in 1992. Dat heeft alles te maken met de deskundigheid van de optometrist. Bovendien is het heel gemakkelijk, er is geen af spraak nodig en er gelden geen wachttijden, zoals in veel delen van ons land bij oogartsen het geval is. In het algemeen kan men zo bij een optometrist bin nenstappen. In Nederland wordt tweederde van alle oogmetingen verricht door speciaal opgeleide optometristen ZIERIKZEE - Evenals voorgaande jaren houdt de Schildersclub Perspectief dit seizoen teken- en schil dercursussen zowel op dinsdagavond als de donder dagavond, De lessen duren van half september tot Pasen 1994. De teken- en schilderclubs zijn zowel voor mensen die met tekenen en schilderen willen beginnen, als voor de wat meer gevorderde amateur tekenaar en schilder. Er wordt geoefend met diverse technieken en materialen onder leiding van grafisch ontwerper en schilder Kees van de Wetering uit Zie rikzee. Behalve aan vrij tekenen en schilderen wordt veel aandacht besteed aan basistechnieken zoals schetsen, perspectiefteke nen, portrettekenen, aquarel leren en schilderen met olie verf. In september wordt op za terdagmorgen ook buiten gete kend (landschap/perspectief), wanneer het weer het toelaat. Gedurende het hele seizoen wordt gewerkt met de volgen- 'de materialen: Grafietstift, contekrijt, pastelkrijt, water verf en olieverf, krantepapier, aquarelpapi,er, schilderskarton en schilderslinnen. Het seizoen wordt afgesloten met een expo sitie van het door de leden ge maakte werk. De teken- en schilderlessen worden gegeven in het UVV-gebouw in Zierik zee. Er is nog plaats voor enkele amateurtekenaars en -schil ders. Voor aanmelding en/of informatie over Schildersclub Perspectief kan men contact opnemen met Kees van de We tering, telefoon 01110-14358. Workshop Airbrush-techniek Een heel andere activiteit van Perspectief is de workshop Airbrush-techniek. In samen werking met creatief centrum Passe Partout in Zierikzee, worden diverse workshops ge organiseerd voor diegenen die wat meer willen weten over airbrush-techniek. Tijdens de ze workshops kan men oefenen met diverse airbrush-materia- len en verschillende retou cheerspuiten. Tevens wordt er informatie gegeven over airbrush-materialen en technieken. Er is een workshop voor beginners en voor gevor derden. Voor inschrijving en informatie hierover kan men ook terecht bij Kees van de We tering. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - In Holland staat een huis, luidt de eerste regel van een bekend kinder versje. Maar waar staat dat huis, en hoe groot is het? Hoeveel mensen wonen erin? Is het huis hun eigen dom of huren zij het? Zijn zij tevreden over hun woonsituatie? Zouden zij niet willen verhuizen? En waarheen dan wel? Het antwoord op zulke vragen wordt gegeven door het Woningbehoeftenonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Heerlen. Dat antwoord is hard nodig om de noodzakelijke nieuwe wo ningen te bouwen. De bestaan de woningen worden immers elk jaar ouder. En intussen groeit en verhuist de Neder landse bevolking. Er komen elk jaar zo'n honderdduizend mensen bij, evenveel als er in een stad als Amersfoort wo nen. Daarnaast verhuist jaar lijks één op de tien Nederlan ders. Ook komen er steeds meer huishoudens, die steeds meer uit slechts één of twee personen bestaan. Zowel de vergrijzing als de ontgroening van Nederland vergen allerlei aanpassingen in voorzienin gen. Veel van de gegevens over wo nen in Nederland verouderen snel. Daarom houdt het CBS om de vier jaar het zogenaam de Woningbehoeftenonder zoek. Staatssecretaris Heerma, van Volkshuisvesting, heeft het CBS gevraagd weer zo'n on derzoek te houden. Natuurlijk kunnen niet alle vijftien mil joen Nederlanders onder vraagd worden over hun wo ning. woonomgeving, woonuit- gaven en dergelijke. Het CBS benadert bijna hon derdduizend personen van achttien jaar of ouder. Daar mee is het onderzoek een van de allergrootste van Neder land. In principe heeft ieder een dezelfde kans om door het CBS te worden ondervraagd. Het onderzoek start in septem ber en wordt bij de mensen aan huis gehouden. Enorme inzet Het voeren van een dergelijk aantal vraaggesprekken vergt een enorme inzet van enquêtri- ces en enquêteurs. Een gesprek duurt gemiddeld een half uur. De gegevens moeten binnen drie maanden verzameld zijn. Daarom heeft het CBS het on derzoeksbureau AGB Interact opdracht gegeven om in samen werking met de bureaus Re search Marketing en Veld kamp/Marktonderzoek de en quêtes af te nenjen. Het CBS nodigt iedereen voor af per brief uit, zodat niemand onverwacht een enquêtrice aan de deur krijgt. Er wordt voor dit onderzoek niet per telefoon geënquêteerd. Om misbruik te voorkomen is bovendien afge sproken dat alle enquêtrices zich altijd kunnen legitimeren. Het CBS roept alle inwoners van Nederland die benaderd worden om deel te nemen aan de enquête op, medewerking te verlenen. Want hoe meer men sen meedoen aan de enquête, hoe beter het CBS de woonsitu atie en -wensen van de Neder landse bevolking kan beschrij ven. En dat is in het belang van iedereen die ooit een andere woning zoekt of nodig heeft. THOLEN - Gedurende de maand september zal de Sint Willibrordkapel in Domburg ongebruikelijke bewoners heb ben. De kapel, recht tegenover het badpaviljoen, biedt een maand lang onderdak aan mo derne beeldhouwwerken uit Zimbabwe. De moderne Zimbabweaanse beeldhouwkunst is momenteel spectaculair in opmars. De laatste vijf jaar zijn er grote ex posities geweest in de Verenig de Staten, Japan en de grote Europese landen. De expositie in Domburg wordt georgani seerd door Chiefs Spirits. Deze galerie is in 1992 opge richt door de Haagse Zimbabwe-kenner Rob Rozen burg. De initiatiefnemer was jarenlang werkzaam voor een organisatie die actief is in de ontwikkelingssamenwerking tussen Nederland en Afrika. Hij beschouwt Chiefs Spirits als een praktische en zeer con crete voortzetting van die acti viteiten. De expositie toont een nieuwe collectie van ruim vijf tig moderne Zimbabweaanse beeldhouwwerken en omvat werk van gevestigde namen als John Takawira, Bernard Mate- mera, Sanwell Chirume en Brighton Sango. Daarnaast is er ruime aandacht voor talent volle jonge kunstenaars die niet eerder buiten Afrika heb ben geëxposeerd. Chiefs Spi rits, verkoopexpositie Sint Willibrordkapel, Badhuisweg 4, Domburg, van 1 tot en met 30 september. Opening woensdag 1 september om 17.00 uur door vertegenwoordigers van de ge meente Domburg en de Zim babweaanse Ambassade. Daar na dagelijks geopend van 14.15 uur - 17.00 uur. Dinsdag, don derdag en vrijdag ook van 9.15 - 12.00 uur. Tbegang gratis. SOMMELSDïJK - Dc repeti ties van Ons Koor in Sommcls- dijk zijn weer begonnen. Iede re maandagavond, 20.00 uur, komt men bijeen in het vereni gingsgebouw naast dc RK kerk aan dc Langeweg. Momenteel is men bezig met studie van de stukken die op het concours te Heythuyscn (23 oktober 1993) worden gezon gen. Uitgekomen wordt in de ere-afdcling. Mannen die van zingen houden en dat graag bij een mannenkoor willen doen, zijn bij Ons Koor welkom. Ge zongen worden: populaire-, klassieke-, licht klassieke- en geestelijke liederen, evenais volksliedjes uit diverse lan den. Basisbereiding smoren; Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in bruine boter aan weerszijden dicht en bak het samen met een bouquet van prei, ui, wortel en diverse kruiden (bijvoor beeld peperkorrels, laurier, kruidnagel) bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter met een wei nig water. Doe het vlees te rug in de braadpan of - sleden en smoor het met ge sloten deksel of in de oven zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 4 lamsschnitzels van de schouder van circa 90 gram 150 gram lamsgehakt 1 eetlepel honing 1 fijngesneden vleestomaat 1 eetlepel gehakte verse dragon of 1 theelepel gedroogde dra gon V< theelepel vers gemalen zwarte peper 3A theelepel zout 1 eetlepel olijfolie 1 borrelflas rode port 1 deciliter ongezouten bouillon 6 zwarte peperkorrels 1 theelepel allesbinder 2 eetlepels rozebottelsiroop Maak het lamsgehakt aan met de tomaten, de honing, de dragon, de peper en een xh theelepel zout. Verdeel het gehakt over de lams schnitzels en rol ze op. Knoop ze met drie tot vier lussen van garen dicht. Ver warm de overn voor op 175° C (ovenstand vier). Zet een sSSf "3 zware koekepan op middel hoog vuur, doe er de olie in en wacht tot de olie goed heet is maar nog niet dampt. Schroei er de lams- vinken in dicht tot ze egaal bruin zijn en schik ze in een ondiepe vuurvaste schotel. Draai het vuur hoog en giet de helft van de port in de koekepan. Laat de drank één minuut bruisend opko ken en roer ondertussen de aanzetsels van de panbo dem los. Doe er de bouillon bij, breng het mengsel aan de kook en giet het over de vinken uit. Doe er de peper korrels en rozebottelsiroop bij. Leg een deksel op de schotel of gebruik alumini umfolie en laat de lamsvin- ken in de overn circa één mi nuut smoren. Haal de vin ken uit de schotel en snijd ze op een schone vleesplank elk in drie stukken. Schik deze schijven op een voor verwarmde schaal en houd ze warm. Zeef voor de saus het stoof- nat door een fijne zeef in een wijde steelpan. Giet ook de rest van de port in de pan en draai het vuur hoog. Laat de saus in circa vijf mi nuten tot inkoken. Bind de saus eventueel met alles binder. Strooi er daarna de nog overgebleven lA theele pel zout bij. Dien de lams- vinken meteen met de war me saus op. Lekker met lintmacaroni en andijviesalade met appel. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1210 kJ (290 kcal) Eiwit: 25 gram Vet: 18 gram Koolhydraten: 8 gram 3 MIDDELHARNIS - Vrijdagavond drie september wordt de tennishal van rekreatiecentrum De Staver in Middelharnis omgebouwd tot een enorme Disco- Bioscoop. Tijdens een zogenaamde Viewing-Party kan vanaf 19.00 uur worden meegedanst en gezongen met 's werelds beste videoclips van het jaar 1993 die worden weergegeven op een gigantisch scherm. Tijdens de eerste drie uur van deze avond worden in samen werking met MTV de MTV Mu sic Video Awards in beeld ge bracht. Bij deze oscaruitrei king onder videoclips zullen artiesten /groepen zoals REM, Aerosmith, Janet Jackson, Pe ter Gabriel, Annie Lennox en zovoort van de partij zijn. Dit spektakel, dat in Los Angeles wordt opgenomen, is al tien jaar het grootste evenement in de muziekwereld. Zeker omdat het slechts op drie plaatsen in Nederland op dergelijke wijze wordt uitgezonden kunnen be grijpen dat een bezoek aan dit spektakel de moeite waard is. Uniek evenement Het MTV-spektakel vormt op Goeree-Overflakkee slechts een gedeelte van de party avond. Van 23.00 tot 01.00 uur staat er een ouderwetse disco dans-avond op het programma, afgewisseld door diverse live optredens. Kortom, een uniek evenement in de regio, dat on der meer mogelijk werd ge maakt door ondernemers van Goeree-Overflakkee. Mede dankzij de vele vrijwilligers is de kaartprijs beperkt geble ven. Kaarten zijn (nog) telefo nisch te reserveren via 01870- 84870 en 01870-82538. Dit laat ste nummer kunt u ook bellen voor verdere informatie over deze avond. Op de avond zelf zijn (indien voorradig) ook nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van de Staver, vanaf 19.00 uur. BROUWERSHAVEN - Voor de tweede keer organi seert Scouting Brouwershaven, in samenwerking met de Zierikzeese dagverblijven Brugzicht en Schouwenoord, de jaarlijkse Scoutingdag voor ver standelijk gehandicapten. Voorjaar 1992 werd voor de eer ste keer een Scoutingdag geor ganiseerd voor de verstande lijk gehandicapten. Het idee werd geopperd door een spon sor van de Brouwse padvin ders. Deze leek een tegen prestatie in de vorm van een gezellige dag voor verstande lijk gehandicapten een goed idee. Het werd een zeer ge slaagde dag en ook dit jaar hebben de scouts hun best ge daan om een leuk en afwisse lend programma te bieden op het scoutingterrein in Brou wershaven. Zaterdag 11 september om 14.00 uur begint de dag. Er worden twee groepen gemaakt. De eerste groep gaat de Greve- lingen op om te zeilen, de twee de groep blijft aan wal om spel letjes te doen. Na het wisselen van dc groepen, gebruikt men rond 18.00 uur de maaltijd. En natuurlijk ontbreekt ook het kampvuur niet!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11