Brouwse gemeenteraad ruziet achteraf over verbouwing van brandweergarage Stroopwafels in Big S Bouw dorpshuis Dreischor 1994 Overheid moet deal maken met Zeeuwse mosselkwekers Grotaffaire Limburg: onderzoek naar schuld directielid Wel of niet zinnig om contouren vroegere tramremise in gebouw te verwerken Albert Heijn snijdt in uitgaven kranten advertenties Vergadering Produkt- schap Vis- en Visprodukten Bromfiets cursus VVN Nieuwe mosselpercelen op de Westerschelde DINSDAG 31 AUGUSTUS 1993 NR 25418 Verwachting t/m zaterdag 4 sept. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noordw.4 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht noordw. 5 Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 06.50, onder 20.25 Maan op 20.00, onder 07.20 2 sept. Zon op 06.51, onder 20.22 Maan op 20.18, onder 08.26 Volle Maan: 1 sept. (04.34) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een omvangrijk hogedruk- gebied boven de Britse eilanden ver andert de komende dagen maar wei nig van plaats. Om dit hogedrukge- bied trekt een storing van IJsland via zuidwest-Noorwegen naar het zui den. Deze bereikt Nederland op don derdag met regen. Morgen voert een noordwest tot noordenwind nog steeds wolkenvelden van de Noord zee aan. In de ochtend kan de zon nog even te zien zijn, maar in de mid dag wordt de bewolking geleidelijk aan dikker. De kans dat er in het noor den van het land wat lichte regen of motregen valt wordt groter. Vannacht daalt het kwik tot omstreeks 9 graden en morgenmiddag wordt het niet warmer dan 17 a 18 graden. Ook de rest van de week blijft het tamelijk koel. Bovendien laat de zon zich maar weinig zien en de neerslagkan sen nemen geleidelijk aan toe. CADIER EN KEER - De rijks recherche gaat onderzoeken of een directielid van voogdij inrichting St. Joseph in Cadier en Keet schuldig is aan de dood van twee pupillen. De stoffelijke resten van de jon gens (15 en 17 jaar) werden don derdag gevonden in mergel grotten op 300 meter afstand van de inrichting. Het lid van de directie zou 'bij het melden van de vermissing op 6 augustus van de pupillen mogelijk hebben verzuimd te attenderen op de mergelgrot ten. Het ondergronds gan genstelsel is een favoriete ver blijfplaats voor de pupillen van het internaat. Het open baar ministerie heeft het on derzoek gelast op grond van de bevindingen van de rijksre cherche tot nu toe. Hoofdoffi cier van justitie in Maastricht mr. J. Franssen wil laten na gaan of het betrokken directie lid vervolgd kan worden voor dood door schuld. ZIERIKZEESCHE^Ï NIEUWSBODE Éi Uitgever Drukkerij Lakenman <4 Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Vrijdag Zaterdag ZIERIKZEE - Het is nog maar zeer de vraag of de mosselkwekers die na de realisering van de Delta werken hun kweekpercelen in productiewaarde ach teruit hebben zien gaan binnen een jaar gecompen seerd kunnen worden. „Deltaschade mag niet ver ward worden met 'gewone' natuurschade of met de finale eindronde", zei voorzitter Ben Schot van vis serijvereniging Helpt Elkander afgelopen zaterdag tijdens de jaarlijkse reünie van de mosselsector van Zevibel in Zierikzee. Schot reageerde hiermee op de gedane afspraken van minister drs. P. Bukman van landbouw, natuurbeheer en visserij, tij dens de Mosseldag in Yerseke. De minister gaf te kennen met de Zeeuwse mosselkwekers op korte termijn te willen afreke nen, ,,We zijn nu aan het eind van de finale en dan is het afge lopen. Finaal is finaal is fi naal" zo verklaarde Bukman in Yerseke. Volgens Schot staat er echter nog heel wat te gebeuren als de minister binnen deze termijn tot een afronding wil komen. Meer dan twintig kwekers heb ben in de achterliggende jaren een schadeclaim ingediend en juist deze eindeloze procedures betekenen een belangrijke spaak in het wiel. Naar de mening van Schot valt er in onderling overleg overi gens 'best wat te regelen'. Ge beurt dat niet dan loopt het volgens de Zierikzeese voorzit ter uit op een touwtrekkerij, die jaren zal aanlopen. Westerschelde Zevibel-voorzitter Jan de Voogd maakte in zijn toe spraak gewag van het feit dat de aanleg van kweekpercelen in de Westerschelde tot de reële mogelijkheden behoort. In een gesprek met Rijkswaterstaat is onlangs gebleken dat deze open zeearm voor de mossel sector bespreekbaar begint te lijken. ,,De Westerschelde wordt steeds schoner en scho ner, waardoor er voor ons weer uitzicht is op enige uitbrei ding", aldus De Voogd. Waar schijnlijk zal er. eerst nog over 'Een juweeltje van een industrieel monument', zo werd de tot gemeentewerkplaats/brandweergarage omgebouwde tramremise om schreven in de Brouwse raad. Wel een juweeltje dat duurder bleek te zijn dan was voorzien. (Archieffoto). BROUWERSHAVEN - „U moet niet boos zijn op elkaar, maar met zijn allen op het college van burgemees ter en wethouders. Omdat dat niet tijdig heeft gezegd wat de juiste financiële consequenties waren van een verbouwing waarbij de vorm van de vroegere tramremise behouden bleef". Het boetekleed dat de Brouwse burgemeester L. N. Labruyère aantrok kon niet verhinderen dat enkele raadsleden tijdens de Brouwse ge meenteraadsvergadering ruziet over het feit of het al dan niet zin had om de vroegere remise van de stoom tram in Brouwershaven als industrieel monument te behouden bij de verbouwing van het pand tot brand weergarage/gemeentewerkplaats. De verbouwingskosten bleken achteraf ruim een miljoen gulden te kos ten inplaats van de 815.000 gulden die de Brouwse raad voor ogen had, toen men de beslissing voor de ver bouwing nam. Hoewel alle raadsfracties het er over eefts waren dat nu aan de nieuwe toegangsweg van Brouwershaven bij het Slinger- bos een 'juweeltje van een in dustrieel monument' staat, vond met name het CDA-raads- lid R. J. van der Wekken dat het geld dat daaraan moest worden uitgegeven beter aan iets anders besteed had kun nen worden. ,,Wij hebben er als fractie van tevoren voor ge waarschuwd dat de verbou wing veel duurder zou uitpak ken dan het college voorgaf. De informatie die het college ons gaf was financieel onjuist en ondeskundig". Hoewel de andere raadsleden het met dat laatste eens waren, overheerste bij hen toch de te vredenheid over het resultaat. ,,Het betekent een verbetering van de kern Brouwershaven en een aanwinst voor de buurt", aldus PvdA-raadslid A. de Vlieger. Hij was van mening dat geen oude wonden meer moesten worden open gereten. Alle raadsleden wilden van burgemeester en wethouders weten wat die dachten te doen om ondeugdelijke voorlichting in de toekomst te voorkomen. Volgens burgemeester La bruyère zal dat niet meer snel gebeuren omdat de gemeente is toegetreden tot de Centrale Dienst Gemeentewerken (CDG); een organisatie die werkzaamheden voor meerde re gemeenten in Zeeland ver richt. „Men beschikt daar over een grotere deskundigheid, waardoor toetsing en bewa king van kostenoverschrij din gen effectief kan gebeuren". Labruyère vertelde dat de kos ten van de verbouwing van de brandweergarage onder meer hoger uitvielen omdat de ijze ren constructie van het gebouw in het aanvankelijke plan te licht gepland bleek te zijn. Van der Wekken wees er na drukkelijk op dat de andere excuses voor de overschrijding die in de raadsstukken werden genoemd nergens op sloegen. „De raad heeft nooit gezegd dat de verbouwing zo goed koop mogelijk moest. En de ar chitect kwam niet zelf op het idee om het gebouw te behou den als industrieel monument. Die opdracht hebben wij als raad gegeven". Uiteindelijk nam de raad genoegen met de berouwvolle houding van het Brouwse college. „We kunnen het gebouw moeilijk weer la ten slopen", aldus De Vlieger. Door financiële meevallers bij de projecten die gelijktijdig met de verbouwing werden ge realiseerd (de rondweg en de aanleg van een parkeerplaats op de ijsbaan) kon de verbou wing van de brandweergarage overigens wel worden gereali seerd binnen het totale krediet dat voor al deze activiteiten was gepland. Ook het financiële stof dat op waaide omdat de bouw van woonzorgcentrum Poortershof duurder zou zijn uitgevallen dan was gepland, bleek minder dik te zijn dan er aanvankelijk uitzag. Nadat alle financiële mee- en tegenvallers van el kaar zijn afgetrokken bleek dat de financiële bijdrage van de gemeente Brouwershaven aan het project (dat in totaal 1,3 miljoen kostte)'slechts' 150.000 gulden is. Een bedrag dat via subsidies en bijdragen van an dere instanties wellicht nog wordt verlaagd tot 100.000 gul den. Alles bij elkaar heel wat minder dan het bedrag van 383.000 gulden waar de ge meentebestuurders oorspron kelijk op ha'dden gerekend. Een en ander houdt in dat de gemeente jaarlijks 50.000 gul den betaalt aan de exploitatie kosten (uit de bijdrage die men krijgt voor flankerend oude renbeleid) en 11.000 gulden aan kapitaalslasten (uit eigen mid delen). Bij het vaststellen van de jaar rekeningen 1990, 1991 en 1992 van de gemeentelijke financiën speelde geld'ook een grote rol. De burgemeester haalde er zelfs' de schoenendoos bij, die zijn ouders vroeger gebruikten toen ze pas een zaak hadden om uit te leggen waarom de cij fers in die jaarrekeningen niet klopten. Hij vergeleek die schoenendoos met de 'tussenre- kening' waarvan betalingen werden verricht. „Zo bleef de begrotingspost er redelijk uit zien". Het kwam er op neer dat via fouten die werden gemaakt bij het gemeentelijk apparaat een aantal beleidsbeslissingen niet in de begrotingen werd verwerkt en uitgaven op ver keerde posten werden geboekt. „We hebben dit voorjaar grote schoonmaak gehouden en nu zijn we er veel alerter op", ant woordde Labruyère in ant woord op vragen van raadsle den, die via oplettend lezen grote overschrijdingen in de stukken opmerkten. Samenwerking met de andere gemeenten op Schouwen- Duiveland stond centraal in de discussie over het aanschaffen van nieuwe computerappara tuur raison van 200.000 gul-' den. De aanschaf gebeurt al in samenwerking met de gemeen te Middenschouwen en met het oog op de komende herindeling zouden daarbij nog meer ge meenten betrokken moeten worden, lieten de Brouwse raadsleden weten. De burge meester was van mening dat dat (gezien de opstelling van drie gemeenten ten aanzien van een gemeente Schouwen- Duiveland) nog niet realistisch is. Hij wist de raadsleden er van te overtuigen dat de aan schaf verantwoord was. ZAANDAM - Albert Heijn gaat meer adverteren op de te levisie en minder in dagbla den. Dat heeft een woordvoer der van het bedrijf dinsdag be vestigd. Woordvoerder E. Muller van het moederbedrijf Ahold wil niet zeggen hoeveel geld er wordt overgeheveld van krant naar tv. De totale uitgaven aan krantenadvertenties lagen tot nu toe op meer dan veertig mil joen gulden per jaar. Het Landbouwmuseum, dat is gevestigd in het oude lagere schoolgebouw, zou nog dit jaar verhuizen naar een andere lo- katie. Dit, omdat het schoolge bouw moet worden afgebroken om de bouw van een nieuw dorpshuis mogelijk te maken. Wanneer alles volgens plan verloopt is de bouw van het nieuwe dorpshuis/servicewo- ningencomplex in dé zomer van 1994 gereed. Dit alles ver telde de Brouwse wethouder S. RIJSWIJK - Donderdag 2 sep tember vergadert het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. De vergade ring wordt gehouden in het kantoor van het Produktschap voor Zuivel aan de Winston Churchilllaan in Rijswijk en begint om 13.30 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer het besluit tot vaststelling van de heffing On derzoekfonds aanvoersector 1993. Verder komt aan de orde het jaarverslag over 1992 van het produktschap en de benoe ming van leden en/of plaats vervangende leden voor de mosseladviescommissie en de haringadviescommissie. BRUINISSE/NIEIJWER- KERK - In samenwerking met de gemeenten Bruinisse en Duiveland verzorgt Veilig Ver keer Nederland een bromfiets cursus. De cursus is bedoeld voor jongeren tussen de 15,5 en 17 jaar. De vakanties zijn weer voorbij en veel kinderen gaan weer met (tegen)zin naar school. De kinderen van 16 jaar en ouder maken daarbij vaak gebruik van een brom- of snorfiets. En de kinderen die nog geen zes tien zijn staan wellicht te pope len om zo'n gemotoriseerd ver voermiddel te gaan gebruiken. VVN vindt het heel belangrijk dat kinderen die gebruik ma ken van een brom- of snorfiets zich realiseren dat ze erg kwetsbare deelnemers aan het verkeer zijn. Daarom wordt tij dens de cursus precies verteld wat de kinderen moeten doen en wat ze beslist moeten laten om geen ongeluk te krijgen. Kinderen die interesse hebben kunnen zich voor 8 september opgeven. Dat kan bij het ge meentehuis in Bruinisse en bij het gemeentehuis in Nieuwer- kerk. Er kunnen maximaal 20 kinderen meedoen aan de cur sus. C. J. B. Loschacoff-de Kanter tijdens de Brouwse raadsver gadering naar aanleiding van vragen van het PvdA-raadslid M. P. Ketting-Koopman. De wethouder is voorzitter van de werkgroep die de bouwplan nen voorbereidt. Zij omschreef de werkzaamheden in de voor bereidende fase als 'het goo chelen met vele balletjes' en hield bij het uitspreken van haar verwachtingen een slag om de arm. Landbouwmuseum zou nog dit jaar móeten verhuizen DRfelSCHOR - De bouw van een nieuw dorps- huis/servicewoningencomplex in Dreischor kan naar verwachting in de eerste helft van 1994 begin nen. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8,00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. leg met België plaats moeten vinden. De Zevibel-voorzitter conclu deerde in een terugblik over het afgelopen jaar dat de mos selsector er 'minder slecht' is afgekomen dan aanvankelijk werd gevreesd. Hij deed een klemmend beroep op de kwe kers om de onderlinge afspra ken na te volgen. Verder sprak hij de hoop uit dat alle betrok ken partijen, (natuur, milieu en visserij) daadwerkelijk met el kaar in evenwicht gebracht worden. Door de verantwoor delijkheden naar de sector te verleggen mag ook de overheid zich er niet met een Jantje van Leiden afmaken. „Wij ver wachten van de overheid een evenwichtig beleid, geen beleid vol verrassingen en uit hoge hoeden getoverd", aldus De Voogd tot slot. Burgemeester mr. J. J. P. M. As- selbergs complimenteerde de verantwoordelijke bestuurders met de perfect verlopen pr- campagne in het afgelopen jaar. Als eerste burger van een stad met een handels-, vissers- en (populairste) jachthaven ad viseerde hij de gelederen geslo ten te houden en de tijd te ge bruiken om als sector pal te staan voor een nauwe verwe ving met de natuur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173.00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeeschf Nieuwsbode gemeld te worden. BURGH-HAAMSTEDE - Wie van gezellige muziek met een knipoog houdt doet er goed aan zater dag 4 september jongerencentrum Big S in Haamstede met een bezoek te vereren. Dan treedt daar het illustere duo The Amazing Stroopwafels op. Deze tweemansband werd opgericht in 1979 en is afkomstig uit de Rijnmond. The Amazing Stroopwafels zijn Wim Kerkhof (contrabas, toetsen en zang) en Rien de Bruin (gitaar, accordeon en zang). Op de eerste albums van The Amazing Stroop wafels werd nog in het Engels gezongen, maar vanaf de derde elpee werd alleen nog met Hollandse songteksten gewerkt door het tweetal. De Stroopwafels zijn inmiddels al aan hun negende album toe onder het motto 'onbeperkt houdbaar'. Het optreden van The Amazing Stroopwafels in Big S- begint zaterdag 4 september om 22.00 uur. De zaal is open vanaf 20.00 V'.r. Inlevertijden advertentie* Maandagkrant vrijdag tot '3.00 uur Dinsdagkrant maandag .ot 11.30 iJr Donderdagkran woensdag tot V# uur -Vnjdagkrant 11.30 uur donderdag Voor fouten telefonische olSchlen geschreven/Verantwoording HL. n Adverh prijs 64 cent Toltarieven 0p aanvraag pfejes" (t/m 4 rpg f U./^e/'enfieprijzen ?jjn Wrclusief 17Vï% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3