bfl s Strengere controle op bewoners bejaardenoorden Kabinet denkt te rooskleurig over opbrengst Betuwelijn Ambtenaren-cao zonder loonsverhoging in 1994 waterstanden Oproep Algemene Vergadering van de Rabobank te Zierikzee agenda Vervuild Duits slib onderschept in Zeeland Wastora- complex voldeed niet aan alle eisen brand veiligheid Almeerse gemeente secretaris stapt op OPEN INSCHRIJFDAG Rabobank S Om oneigenlijk gebruik te voorkomen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE fn vrachtwagen tussen Zierikzee en Haamstede MIDDELBURG - In Zeeland is 27 ton waar schijnlijk vervuild slib uit Duitsland onder schept. De Middelburgse oficier van justitie A. de Lange heeft dit maandagmiddag bekendge maakt. De politie vond de grondverbeteraar vrijdagavond na een tip in een vrachtwagen tussen Zierikzee en Haamstede. De vrachtwa gen was van een Gelders bedrijf dat eerder al in andere provincies vervuilde compost uit Duits land had aangevoerd. Bij de Zeeuwse landbouwer voor wie de lading bestemd was, is daarop een al geloste hoeveelheid slib aangetrof fen, eveneens afkomstig uit Duitsland. Na analyse blijkt pas of het slib daad werkelijk is verontreinigd. Het onderzoek is in handen van de provincie Zeeland en de plaatselijke politie, maar zal volgens De Lange in verband met het grens overschrijdend karakter landelijk worden gecoördi neerd. Vorige week donder dag begon het openbaar mi nisterie in Zwolle een straf rechtelijk onderzoek naar als compost aangeboden, vervuilde grond in de Flevo- polder. Inmiddels is bekend bij welke boeren dat ligt. Om hoeveel het gaat, kon persofficier van justitie mr. Vermeulen in Zwolle maan dag niet zeggen. Ook zijn daar nog geen transporten onderschept, zoals nu in Zeeland is gebeurd. DEN HAAG - De verwachting van het kabinet over de opbrengst van de Betuwelijn is onwaarschijnlijk optimistisch. „Het kabinet lijkt vrij stelselmatig te zijn uitgegaan van veronderstellingen die een roos kleurig beeld opleveren." Dit concludeert het ad viesbureau Xwijnstra en Gudde in een voorlopig rapport over de Betuwelijn. In opdracht van de Tweede Ka- mer heeft het adviesbureau het kabinetsbesluit van mei beke ken over de aanleg van een bo vengrondse goederenspoorlijn van Rotterdam naar Duits land. Het rapport wordt dins dag aangeboden aan de Tweede Kamer. De rapporten die de grondslag vormden voor het kabinets besluit, bevatten volgens het adviesbureau te weinig infor matie over de te verwachten ef fecten op het milieu. De om vang van de bodemvervuiling is niet onderzocht en de finan ciële consequenties ervan zijn onbekend. Uit oogpunt van veiligheid is het door het kabinet gekozen tracé het beste. Maar de opeenstapeling van risico's die zich kunnen voordoen, is on voldoende bekeken. De doel stellingen op het gebied van ge- luidoverlast geven volgens Twijnstra en Gudde weinig aanleiding tot optimisme. Het adviesbureau vindt de bijstel ling van de geluidbelasting van het railvervoer in het jaar 2000 van 60 naar 57 db(A) on voldoende. De financiële cones- quenties daarvan zijn evenmin duidelijk, constateert het bu reau. Ook VVD-Tweede- Kamerlid J. Blaauw vraagt zich af öf de geluidsnormen niet moeten worden ver scherpt. „Voor vracht verver- keer geldt een norm van 53, ik zie geen reden om de overlast van railvervoer hoger te stel len", aldus Blaauw die al eer der vraagtekens stelde bij de rentabiliteit van de nog aan te leggen spoorlijn. DEN HAAG - De 120.000 rijksambtenaren krijgen volgend jaar geen loonsverhoging. Dit jaar krijgen ze 1,8 procent per 1 april en op 1 januari 1995 een half procent. Het kabinet, dat desnoods bereid is een wettelijke loonmaatregel te nemen, geeft hiermee het goede voorbeeld. Bevriezing (liefst vrijwillig) in 1994 van alle inkomens moet een belangrijke stimulans voor de werkgelegenheid worden. Mochten er zich in het bedrijfs leven toch loonstijgingen voor doen, dan kan de ambtenaren- cao worden opengebroken. Mi nister Dales en de vier ambte- narencentrales bereikten maandagavond kort voor mid dernacht een akkoord over een twee-jarige cao, die loopt van 1 april dit jaar tot en met 31 maart 1995. Behalve de loonstijgingen is er voor dit jaar een eindejaarsuitkering afgesproken van 0,3 procent, die om technische redenen pas in januari 1994 wordt uitbe taald. In volgende jaren, inclu sief 1994, wordt dat gewoon de cember. De centrales leggen het akkoord met positief advies voor aan hun leden. Naar ver wachting zal het cao-overleg in de andere overheidssectoren nu spoedig worden vlotgetrok- ken. Het overleg verliep maan dagavond onverwacht moei zaam. Er kwamen opnieuw, net als vrijdagavond toen het kabi net extra geld beschikbaar stelde en de onderhandelingen werden heropend, tal van voor stellen op tafel. Tbr discussie stond niet alleen de loonsver hoging, maar ook de vraag hoe het jaar van de nullijn over brugd moest worden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE I september 04.50 174 10.35 -112 17.05 166 23.05 -148 2 september 05.25 174 10.55 - 114 17.30 171 23.30 - 148 ROOMPOT BUITEN 1 september 03.05 "180 09.10 -112 15.20 170 21.35 -149 2 september 03.35 183 09.40 -116 15.55 177 22.10 - 151 BRUINISSE I september 05.10 189 10.40 -121 17.30 179 22.55 -156 2 september 05.45 187 11.05 -124 18.00 180 23.30 -159 WEMELDINGE 1 september 05.00 184 10.35 -117 17.15 174 23.05 -153 2 september 05.30 183 11.05 - 120 17.45 177 23.30 -155 Springtij 3 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZAANSTAD - Het maandag in het centrum van Zaanstad uit gebrande Wastora Shopping Centre voldeed in enkele op zichten niet aan de eisen van brandveiligheid. Daardoor kon het vuur zieh zeer snel via de plafonds door het complex verspreiden. Dat heeft com mandant R. Rasch van de re gionale brandweer Zaanstreek maandagavond gezegd. Volgens Rasch ontbrak in het gebouw een compartimentsge- wijze indeling. Bij een correcte compartimentering kan een brand zich slechts stapsgewijze naar een volgende ruimte uit breiden. Nu was de brandweer niet in staat het vuur te beper ken of onder controle te krij gen. De commandant maakte bekend dat er met de directie van Wastora al enige tijd over leg was om deze en andere brandpreventieve voorzienin gen te realiseren. De eigenaren van het winkelcentrum hadden welwillend hun medewerking toegezegd. Het complex be schikte wel ruimschoots over vluchtwegen. Het personeel zorgde na vergeefse bluspogin- gen op kordate wijze voor een snelle en ordelijke ontruiming. Ook ging een aantal perso neelsleden overeenkomstig de instructies het gedeeltelijk brandende centrum opnieuw in om onder meer toiletruim ten te controleren. Daar wer den geen mensen meer aange troffen. Niemand raakte ge wond. De brand brak 's mid dags tegen vier uur uit, moge lijk door werkzaamheden op het dak. Er ontstond een zware rookontwikkeling die enkele tientallen bewoners uit naburi ge huizen verdreef. Na twee ontploffingen werd de wijde omgeving afgezet. Ook bedrij ven in de directe omgeving werden uit voorzorg ontruimd. Een woordvoerder van Wastora raamt de schade op 50 tot 60 miljoen gulden. Behalve Wastora waren achttien onder nemingen in het complex ge vestigd. De bedrijven zijn alle verzekerd. Het nablussen zou ook dinsdag nog voortduren. Politie en brandweer hebben bij de brand circa 300 mensen ingezet. ALMERE - De gemeentesecre taris van Almere, drs. A. P. M. Schrijvers, heeft per 1 oktober zijn ontslag ingediend. Als re den geeft hij het gebrek aan vertrouwen tussen hem en het bestuur. De 48-jarige Schrij vers werd op 1 maart 1991 be noemd tot gemeentesecretaris van Almere. De gemeentesecretaris is de vijftie persoon die opstapt als gevolg van de bestuurscrisis in Almere. Burgemeester De Cloe en de wethouders Van Bijster- veldt, Gundersen en Tierie wa ren eerder gedwongen te ver trekken. In zijn ontslagbrief geeft Schrijvers aan dat door de gebeurtenissen van het afge lopen anderhalf jaar de nood zakelijke vertrouwensbasis is komen te vervallen. Waarne mend burgemeester Roozé- mond van Almere zegt in een reactie dat hij de ontslagaan vraag van de gemeentesecreta ris ten volle kan respecteren. „Ik heb kunnen constateren, ook in persoonlijke gesprek ken met hem toen ik aantrad, dat hij zich op zijn positie wil de bezinnen. Mede in het licht daarvan heb ik alle begrip voor zijn beslissing," aldus Roozemond. De vertrekkende gemeentesecretaris treedt per 1 oktober toe tot de leiding van ODRP Management Consul tants in Den Haag, adviesbu reau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). 1 jzIËLAN0 Woensdag 1 september 10.00-13.00 en 19.00-21.00 uur Ook voor cursussen zoals: DAG- EN AVONDSCHOOL VOOR VOLWASSENEN P.D.B. (Praktijkdiploma Boekhouden) Jannewekken 19 - 4301 HH Zierikzee Telefoon 01110-16368 Tekstverwerken W.P. 5.1 Vestigingen: Vlissingen - Middelburg en Computergebruik Goes. Opleidingen: Mavo, Havo, VWO, Meao Literatuurcursus Engels Cursussen: Diverse mogelijkheden op aanvraag. enz. enz. Hierdoor roept de Coöperatieve 1 Rabobank "Zierikzee en Omgeving" B.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene ledenvergadering die gehouden wordt op woensdag 15 september 1993 om 19.30 uur in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Verkorte agenda - Opening - Notulen vorige vergadering - Jaarrekening 1992 - Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht - Wijziging huishoudelijk reglement - Mededelingen en rondvraag. De volledige agenda, de notulen van de 'vorige vergadering alsmede de jaarrekening 1992 liggen vanaf heden op het hoofd kantoor van de bank voor de leden ter inzage. In aansluiting op de vergadering zal Mr. R. Zonnevylle een inleiding verzorgen over "Notariële actualiteiten". Het Bestuur De Rabobank is een coöperatieve bank. Met als doelstelling leden ondernemers te financieren tegen lage rente en gunstige voorwaarden. De Rabobank is een bank met leden. Betrokken mensen, die via een gekozen bestuur en de ledenvergaderingen invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Zo is gegarandeerd dat bij elke dienst die de Rabobank verleent het belang van leden en cliënten zwaar meetelt. DEN HAAG - Gemeenten krijgen mogelijk de plicht om bij de belastingdienst na te gaan of bewoners van bejaardenoorden een juiste opgave verstrekken van hun inkomen en vermogen. Ambtenaren van het mi nisterie van financiën en het ministerie van WVC be spreken die mogelijkheid op grond van het rechtma tigheidsonderzoek naar de uitvoering van de begro ting 1992 door de Algemene Rekenkamer. De Rekenkamer kwam tot de slotsom dat nu te weinig wordt gedaan tegen misbruik en onei genlijk gebruik van een rege ling op grond van de Wet op de Bejaardenoorden. De rechtma tigheid van drie miljard gul den aan uitgaven is niet zeker, aldus de Rekenkamer. Minister D'Ancona van WVC heeft de Rekenkamer inmiddels laten weten dat de gemeenten op de hoogte worden gesteld van de controle-mogelijkheden. Ook het verplicht stellen van ge meentelijke controle aan de hand van fiscale gegevens wordt besproken door de amb tenaren. Achterstanden De Rekenkamer vindt ook dat te weinig is gedaan om het risi co van misbruik en oneigenlijk gebruik bij door de overheid gefinancierde rechtshulp te voorkomen. De ontslaguitke ringen voor gewezen over heidspersoneel worden niet al tijd volgens de regels gedaan, aldus de Rekenkamer. Er be staan achterstanden in het ver rekenen van neveninkomsten waardoor het niet zeker is dat die alsnog teruggevorderd kun nen worden. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat ver dween vorig jaar een postzak met 75.000 gulden aan buiten landse geld, cheques en reisdo cumenten. De Rekenkamer kwam in het rechtmatigheidsonderzoek van vorig jaar tot de bevinding dat er geen zekerheid was over de rechtmatigheid van 10,4 mil jard aan bijstandsuitkeringen. Dat was, samen met berichten over bijstandsuitkeringen in Groningen en Dordrecht, aan leiding tot onderzoek door de Tweede Kamer. De Rekenka mer heeft het onderzoek naar de bijstandsuitkeringen in 1992 dit keer nog niet kunnen verwerken in het jaarlijkse rechtmatigheidsonderzoek. Het bijstandsonderzoek zal de Rekenkamer in het najaar af sluiten. foor^e /Al ZofiSa tiruitl eveu e£M te Mtec door Mare Legendre HÏE-&, Dinsdag 31 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren over 26 kilometer. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Ho gen Blok. Woensdag 1 september Zierikzee Spreekuur FNV in voormalig CSG-gebouw aan De Huij- bertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 2 september Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Zaterdag 4 september Burgh-Haamstede Concert The Amazing Stroop wafels in jongerencentrum Big S. 22.00 uur. Zaal open vanaf 20.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Boerenboeldag. In botenloods Gebr. van Ast. 09.00-16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Zonnemaire Feestelijkheden rond 100-jarig bestaan van ijsvereniging Zon nemaire. Op sportterrein. Van 10.00 tot 01.00 uur. Dreischor Concert Smalstads Mannen koor uit Sint Maartensdijk; brassband Excelsior uit Kloe- tinge. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 7 september Zierikzee Open huis werkgroep School- biologie in de Balkenzaal van De Driehoek. Van 09.30-10.30 uur. Kerkwerve Demonstratie Koersbal. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Dinsdag 14 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Maandag 20 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Elke dinsdag vanaf 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen bij de Kruisvereniging in het Jannewekken. Van 09.15-10.00 uur en van 14.00-14.45 uur. Dinsdag 21 september Kerkwerve Meditatie en diaprojectie. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Woensdag 22 september Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Donderdag 23 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Vrijdag 24 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-18.00 uur. Vrijdag 1 oktober Zierikzee Officiële opening afdeling Vliedberg. Verpleeghuis Cor- neliastichting. 14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2