Kabinet redt met loonstop in ieder geval ook zichzelf &eeee PvdA zou nu de vierde partij zijn Partijvoorzitter VVD ongeschonden uit affaire-Wiegel waterstanden 'Uitbreiding Rotterdamse haven kan samen met verbetering milieu' Volgens NIPO-enquête: Bolkestein blijft lijsttrekker Utrechters gaan politie met zwaard te lijf Onverwacht snel overeenstemming bereikt Bloemen veiling- start met biologisch geteelde bloemen Eindconclusie Havenplan: mie! eenf ■ÏAA&je Ocogjxjf oucxrig&&&2&0 caoJ UÊütütX&ieeAU'É, iti «er avm? «ee '~J/ a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG - Als er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden worden gehouden, zou de Partij van de Arbeid met 25 zetels de vierde partij in ons land worden. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO in opdracht van de AVRO. In juni stond de PvdA nog derde, maar de partij heeft deze plaats moeten af staan aan de VVD die nu 26 zetels heeft (winst van twee). Het CDA (nu 54 zetels) zou er 42 krijgen en blijft de grootste partij. Op de tweede plaats komt D66 met 28 zetels (nu 12). Vergeleken met de enquête uit juni overigens een verlies van vier zetels. De vierde plaats van de PvdA wordt bevestigd door de meest recente peiling van het bureau Interview, ver richt onder andere ten behoeve van de politieke partijen. Ook volgens deze peiling, die loopt tot vorige week maandag, scoort de PvdA 25, de VVD 26 en D66 maximaal 28 zetels. De peiling laat echter een hogere score zien voor het CDA, die op 49 zetels uitkomt. Dat is zeven meer dan de NIPO-uitkomst. De Centrum Democraten blij ven volgens het NIPO in de lift; deze partij (nu één zetel) zou kunnen rekenen op maar liefst zeven zetels (twee meer dan in de vorige peiling). Groen Links (nu zes zetels) zou uitkomen op veertien. SGP en GPV blijven met respectievelijk drie en twee zetels constant. De RPF gaat van één naar drie. De Interview-peiling week opmer kelijk af in het aantal zetels voor Groen Links en de CD, die respectievelijk uitkomen op negen en vijf zetels. Een rela tief hoog percentage van de on dervraagden, namelijk 32 pro cent, zegt voorts niet te weten waarop ze zouden stemmen. Op basis van de cijfers van het NIPO zou geen enkele coalitie van twee partijen op een meer derheid kunnen rekenen. De huidige combinatie van CDA en PvdA, die nu een riante meerderheid heeft van 103 ze tels, zou nog maar op 67 zetels kunnen rekenen. In de Interview-peiling is er één coa litie van twee partijen die wèl een meerderheid heeft, zij het een kleine. Dat is een coalitie van D66 en CDA. Samen heb ben die 77 zetels. GARD EREN - De „affaire-Wiegel" blijft voor VVD- partijvoorzitter mevrouw Van Leeuwen vooralsnog zonder gevolgen. Na afloop van een gesprek over de kwestie tussen het hoofdbestuur en de voorzitters van de kamercentrales, zaterdag in Garderen, sprak de woordvoerder van het partijbestuur over „een goed en constructief overleg". De vraag of de VVD de komende verkiezingen ingaat met Bolkestein als lijsttrekker en Van Leeuwen als partijvoorzitter, beantwoordde hij bevestigend. De woordvoerder en de hoofd rolspelers zelf wilden verder niets zeggen. Het staat evenwel vast dat door een aantal voor zitters van de kamercentrales kritiek is geleverd op de rol van partijvoorzitter Van Leeu wen in de kwestie rond de mo gelijke terugkeer van VVD- coryfee Wiegel in de landelijke politiek. Haar werd enkele da gen geleden door een aantal van deze regionale partijba ronnen van de WD publieke lijk verweten al te voortvarend en op weinig elegante wijze een mogelijk lijsttrekkerschap van Wiegel te hebben geblokkeerd. Van Leeuwen, die in 1991 Gin jaar opvolgde als partijvoorzit ter, zorgde al eerder met haar door sommigen als eigenzinnig en autoritair ervaren optreden, voor de nodige commotie, en gold al vóór de affaire-Wiegel zeker niet als onomstreden bin nen de partij. Bij de beoorde ling van haar functioneren zul len de partijbaronnen onge twijfeld hebben meegewogen dat de verkiezingen vlak voor de deur staan. Op zo'n moment de partijvoorzitter wegsturen is niet bepaald verstandig. De Wiegel-affaire heeft de partij en zijn beoogde lijsttrekker Bolkestein al geen goed ge daan. Maar dat is een gesloten boek voor de WD-top; Wiegel blijft als commissaris van de koningin in Friesland, Bol kestein trekt straks de lijst. Maar de vraag blijft nog open hoe de basis van de VVD op de kwestie zal reageren. Uit een peiling onder WD-stemmers van het bureau Interview, in opdracht van de Vara, bleek juist zaterdag dat 56 procent Wiegel wil als lijsttrekker en maar 26 procent Bolkestein. En 77 procent van de ondervraag den is er bovendien van over tuigd dat met Wiegel als num mer 1 méér stemmen worden gehaald. Het Haagse VVD-lid F. van der Vorm, die een actie is begonnen om Wiegel alsnog een „ereplaats" op de verkie zingslijst te geven, zei zaterdag dat het resultaat van de peiling „ons sterkt in onze actie". De kamercentrale Den Haag heeft zich weliswaar van de actie ge distantieerd, maar daar heeft Van der Vorm geen boodschap aan: „Het gaat erom wat de le den ervan vinden". ÜTRECHT - Als „Grote Pier" stonden drie Utrechters zater dagochtend vroeg op de Am sterdamse Straatweg in Utrecht met een zwaard te zwaaien. Even later moesten ook twee agenten eraan geloven. Met het zwaard in de aanslag stormden de 40-jarige W.Z., de 51-jarige G.D. en diens 23-jarige zoon R.D. op de dienders af, die zich daarop schielijk terugtrokken. Nadat de politie versterking had gevraagd, konden de drie worden gearresteerd in hun woning aan de Zilver geldstraat. Daar trof de politie naast het zwaard nog eens een flinke hoeveelheid wapentuig aan. De Utrechtse ridders wa ren in het bezit van een hand granaat, een pistool, zes lucht drukwapens, messen, een sti letto en 1.000 strijkers. De drie zijn oude bekenden van de Utrechtse politie. Tijden en standen volgens gctijdetafcl Hydro-mcleocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 31 augustus 04.15 173 10.15 - 115 16.25 162 22.35 - 149 ROOMPOT BUITEN 31 augustus 02.30 175 08.40 - Ill 14.55 164 21.00 - 147 BRUINISSE 31 augustus 04.35 188 10.10 -123 16.55 177 22.25 - 156 WEMELDINGE 31 augustus 04.20 183 10.10 - 120 16.40 171 22.30 - 154 Springtij 3 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Onverwacht snel bereikte het kabinet vrijdagavond overeenstemming over de begroting van volgend jaar. Pas aanstaande donderdagochtend moeten de bijbehorende stukken bij de Raad van State zijn die ze nog van commentaar voorziet voor dat de Miljoenennota op Prinsjesdag aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Ook dit jaar wees aanvanke lijk alles erop dat het kabinet al zijn tijd nodig zou hebben om de niet geringe meningsver schillen tussen de beide rege ringspartijen CDA en PvdA te overbruggen. Ruziënd waren de bewindslieden in juli op va kantie gegaan. Een voorstel van CDA-minister De Vries (so ciale zaken) om de toegang tot de Werkloosheidswet' (ww) moeilijker te maken vond geen genade in de ogen van de PvdA- bewindslieden. De zomer van 1991, toen de PvdA in al zijn voegen kraakte nadat op de dag voor de vakantie over forse bezuinigingen op de wao was besloten, lag kennelijk nog te vers in het geheugen van de so ciaaldemocraten. Koopkrachtplaatjes En dan waren er de politiek al tijd gevoelige koopkracht plaatjes van het Centraal Plan bureau (CPB) die voor 1994 een koopkrachtverlies van bijna 4 procent voor de minimuminko mens voorspelden, terwijl de hogere inkomens er hoogstens 1,5 procent op achteruit zouden gaan. Een dergelijk verschil in koopkrachtverlies was voor de PvdA onaanvaardbaar. Zelfs de altijd voorzichtige vice- premier Kok had onverholen een kabinetscrisis aangekon digd als. aan het verschil van zo'n 2,5 procent niet werd gesleuteld, zodat hogere en la gere inkomens ongeveer het zelfde inleverden. Ook een an dere voorspelling van de CPB- rekenmeesters droeg bij aan de spanningen in het kabinet. Weliswaar waren CDA en PvdA het eens overeen absolu te prioriteit voor de bestrij ding van de werkloosheid (die volgens het CPB in 1994 tot bo ven de 700.000 zou oplopen), maar zij verschilden van me ning over het hoe. CDA- bewindslieden hamerden voor al op lastenverlichting én de structuur van de economie, hun PvdA-collega's wilden daar voor de kortere termijn ook concrete banenplannen aan toevoegen via uitbreiding van banenpools en werkerva ringsprojecten aan toevoegen. Loonstop Achteraf gezien was de basis voor de oplossing van al deze problemen echter al voor de va kantie gelegd, toen het kabinet in juli besloot dat de lonen in 1994 onder geen beding moch ten stijgen. Als de sociale part ners dit najaar niet zelf tot de conclusie komen dat de Neder landse economie om de zoge naamde nullijn vraagt, dan is het kabinet bereid deze af te dwingen middels een loonstop die loonsverhogingen domweg verbiedt. Het gaat bij de loonstop om een zeer uitzon derlijke maatregel die volgens de wet alleen in zeer uitzonder lijke noodsituaties mag wor den genomen en die voor het laatst tijdens de diepe econo mische recessie van het begin van de jaren '80 werd toege past. De CPB-voorspellingen over met name de snel oplopen de werkloosheid maakten vol gens Lubbers c.s. echter af doende duidelijk dat er ook nu weer van een dergelijke nood situatie kon wórden gespro ken. Tbrwijl de ministers van hun vakantie genoten, sloeg het CPB andermaal aan het reke nen. En ziedaar; de voorspel lingen bleken inderdaad te ver anderen. Het waren echter niet de sombere werkgelegenheids- vooruitzichten die bijgesteld moesten worden. Extra banen levert de loonstop zeker op kor te termijn nauwelijks op. Het CPB ontdekte echter wel een belangrijk verschil met de voor de zomer voorspelde koopkrachtverhoudingen die inclusief loonstop veel minder ongunstig uitvielen dan zonder loonstop het geval was ge weest. De minimuminkomens zouden, als tegelijkertijd zou worden afgezien van de toch al twee jaar niet meer toegepaste inflatiecorrectie, nu nog maar 2,7 procent koopkracht verlie zen terwijl de hogere inkomens nu 1,75 procent moesten inleve ren. Nog voor er in augustus nog maar een politiek schot was gevallen, was het pro bleem van 2,5 procent verschil in koopkrachtverlies terugge bracht tot 0,95. Overzichtelijker Dat maakte de politieke pro blematiek voor het kabinet in één klap een stuk overzichtelij ker. Een kloof van nog niet 1 pro cent koopkrachtverlies was voor de PvdA weliswaar nog iets te groot maar kon met een beetje „passen en meten" nog net het hoofd worden geboden. Toen eenmaal de oplossing van de koopkrachtverschillen in het vizier was, konden ook de andere problemen (ww en ba nenplannen) teruggebracht worden tot hun ware politieke proporties. De Vries kreeg zijn beperking van de toegang tot de ww door de PvdA een iets langere duur van die uitkering te geven. De PvdA kreeg een paar honderd miljoen extra voor banenpools en werkerva ringsprojecten door zelf ak koord te gaan met de CDA- wens het arbeidskostenforfait (een belastingvoordeel voor werkenden) van ruim 1500 naar maximaal 2000 gulden te ver hogen. De toch al sterk geredu ceerde koopkrachtverschillen konden verder worden vermin derd (2,5 voor de laagste, 1,75 voor modaal en ruim 2 voor de hogere inkomens) door nog iets te schuiven met sociale pre mies en huren (het „passen en meten"). Dat het allemaal net iets meer kostte dan eerst de bedoeling was, werd opgelost met een verhoging van de benzine- en dieselaccijns. Wel iswaar een lastenverzwaring maar toch ook een maatregel die gunstig is voor het milieu, benadrukte Kok de afgelopen dagen. Iedereen die voor de vakantie zijn geld op een spoedige val van het kabinet Lubbers/Kok had gezet, gaat er nu dan ook vanuit dat Lubbers het einde van zijn binnenlandse politie ke loopbaan ongeschonden zal halen. In mei 1994 zijn er weer kamerverkiezingen en noch PvdA noch CDA hebben er echt belang bij dat die moeten wor den vervroegd. Hoewel minder dramatisch dan de PvdA staat ook het CDA er niet goed voor in de peilingen. Voor het CDA is daarbij vooral van belang dat zij op grond van de huidige peilingen geen enkele twee- partijencoalitie meer zal kun nen vormen en dus in een vol gend kabinet in ieder geval met een minderheidspositie genoe gen zal moeten nemen. De loonstop is dus de basis van het kabinetsbeleid voor 1994. Als waar is wat het CPB heeft bere kend en wat overigens ook door werkgevers en vakbewe ging eensgezind wordt be toogd, namelijk dat de nullijn geen noemenswaardig effect heeft op de werkgelegenheid, dan heeft die loonstop straks niet zozeer 's lands economie maar eerder dit kabinet van een wisse ondergang gered. AALSMEER - Bloemen veiling Aalsmeer start volgende week woens dag op beperkte schaal met de verkoop van bio logisch geteelde bloe men en planten. De bloemen en planten zijn afkomstig van ruim twintig telers. Ze wor den voorlopig in tien winkels in de Randstad te koop aangeboden. De bloemenveiling vér- wacht dat zowel het aan tal biologische telers als het aantal verkooppun ten in de toekomst zal toenemen. Op termijn wordt een marktaandeel van 3 tot 5 procent voor speld. De bloemen en planten worden geteeld zonder chemische meststoffen of bestrijdingsmiddelen. Verwarming van kassen is wel toegestaan. De prijs van de biologi sche bloemen en planten ligt hoger dan die van re guliere sierteeltproduk- ten. Volgens de woord voerster van de bloemen veiling is dat nodig om dat de biologische teelt meer arbeid en risico met zich meebrengt. ROTTERDAM - De voorgenomen uitbreiding van de activiteiten in de Rotterdamse haven, genoteerd in het Havenplan 2010, kan samengaan met verbete ring van het milieu in het Rijnmondgebied. Dat is het resultaat van overleg tussen rijk, provincie Zuid- Holland, Rotterdam en Rijn mondgemeenten en het be drijfsleven. Dat overleg heeft geleid tot een geïntegreerd ruimtelijke ordenings- en mi lieubeleid (ROM) gericht op dit specifieke gebied. Maandag is in Rotterdam een derde versie van het eind 1991 voor het eerst gepubliceerde Havenplan en van het Plan van Aanpak ROM gepresenteerd. Milieubelasting daalt Ondanks de uitbreiding van de havenactiviteiten en mede van industrie en distributie, daalt de milieubelasting voor de re gio, behalve de uitstoot van kooldioxide (C02). Minder in- dustrielawaai, minder stank en een betere kwaliteit van de lucht zijn milieuvoordelen. Om die te bereiken wordt vooral het bedrijfsleven aangespro ken. Het zwakke punt blijft echter de toename van de ver keersstromen wegens de aan- en afvoer van de haven van 230 miljoen ton nu naar 370 mil joen ton in 2010 en toenemend personenvervoer door uitbrei ding van de werkgelegenheid. Daartegenover staat weer uit breiding van natuurgebieden met ongeveer 1.750 hectare. De kosten om de haven te verster ken, vooral op chemie, voedsel en containergebied, werden in 1991 nog berekend op 31 tot 36 miljard gulden, verdeeld over gemeente 4, rijk 7 en bedrijfs leven tussen 20 en 25 miljard. Twee jaar later zijn die ramin gen achterhaald, vooral ten koste van het bedrijfsleven. Dat dient inmiddels 85 miljard op te hoesten, het rijk bijna 10 miljard en de gemeente 5,3 mil jard. De noodzakelijke milieu investeringen worden op „slechts" 400 miljoen geschat. Tégenover de investeringen staat veel winst, volgens uit breidingsplanners. De werkge legenheid in de haven kan groeien met 15.000 personen. De bruto toegevoegde waarde stijgt op jaarbasis met 60 pro cent. Ook het aantal mensen dat in ons land economisch af hankelijk is van de haven kan toenemen van 290.000 nu naar 350.000 in 2010. Containeroverslag: Onderdeel van het Havenplan zijn onder meer uitbreiding van de Maasvlakte, vooral voor containeroverslag, de aanleg van een haven voor het West- land tussen Maassluis en Hoek van Holland, verplaatsen van havenactiviteiten naar Moer dijk, Spijkenisse, Dordrecht en de Hoeksche Waard, demping van havenbekkens in Rotter dam. Voor handel en industrie in voedings- en genotmiddelen, de (petro)chemie (ook recycling ^van chemische produkten) en Rotterdams stokpaardje, de container, komt dan dan meer plaats. Overheid en bedrijfsle ven moeten de plannen nog de finitief vaststellen. De Rotter damse gemeenteraad doet dat op 14 oktober. DEN HAAG - Een groep van vijf Hagenaars is dit weekein de aangehouden vanwege on der meer twee bankovervallen met een buit van ruim 100.000 gulden nabij Seedorf in Duits land. Onder hen is een 19- jarige dienstplichtig militair die in Seedorf gelegerd is. VENLO - De wereldkampioen schappen kunstzweefvliegen, die van 15 tot en met 28 augus tus in Venlo werden gehouden, zijn een volledig Poolse aange legenheid geworden. De drie leden van het Poolse team leg den beslag op de drie eerste prijzen. ROTTERDAM - Het evenement „Classical Spectacular", dat op 10 en 12 september in de Ahoy' in Rotterdam plaats zou vin den, is afgelast. Naar aanlei ding van de tegenvallende pu blieke belangstelling heeft de Nederlandse organisatie hier toe besloten. 24MP Éfiooee door Mare Legendre Maandag 30 augustus Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren over 26 kilometer. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Ho gen Blok. Woensdag 1 september Zierikzee Spreekuur FNV in voormalig CSG-gebouw aan De Huij- bertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 2 september Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Zaterdag 4 september Burgh-Haamstede Concert The Amazing Stroop wafels in jongerencentrum Big S. 22.00 uur. Zaal open vanaf 20.00 uur. Brouwershaven Boerenboeldag. In botenloods Gebr. van Ast. 09.00-16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Zonnemaire Feestelijkheden rond 100-jarig bestaan van ijsvereniging Zon nemaire. Op sportterrein. Van 10.00 tot 01.00 uur. Dreischor Concert Smalstads Mannen koor uit Sint Maartensdijk; brassband Excelsior uit Kloe- tinge. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 7 september Zierikzee Open huis werkgroep School- biologie in de Balkenzaal van De Driehoek. Van 09.30-10.30 uur. Kerkwerve Demonstratie Koersbal. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Dinsdag 14 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Maandag 20 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Elke dinsdag vanaf 21 september Zierikzee Meer Bewegen voor Ouderen bij de Kruisvereniging in het Jannewekken. Van 09.15-10.00 uur en van 14.00-14.45 uur. Dinsdag 21 september Kerkwerve Meditatie en diaprojectie. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Woensdag 22 september Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Donderdag 23 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Vrijdag 24 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-18.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2