'Sculpturen maken is voor mij eigenlijk meditatief gebeuren' Meer ladingen van Wad aangevoerd op mosselveiling Tarzan's zoon in Big-S Romantiek centraal in nieuw project Stubbs Art Gallery Drukke maand reddings brigade Groot pop festival tegen racisme in Amsterdam VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 NR 25416 5 ZIERIKZEE - „Ik hou er niet van op poppetjes te maken. Ik abstraheer, ik ben bezig met oervormen. Ik denk dat het maken van een sculptuur voor mij eigenlijk een meditatief gebeuren is". Aan het woord is Stijn Eijsbroek uit Vlissingen. Zij is één van de kunstenaars die een bijdrage levert aan het nieuwe project van Stubbs Art Gallery aan het Kraanplein in Zierikzee. Tot 26 september staat romantiek centraal in de galerie. Zondag 29 augustus gaat het nieuwe project van start. Stijn Eijsbroek begon drie jaar geleden met het maken van bronzen sculpturen. Daar voor had ik het veel te druk met andere dingen", aldus me vrouw Eijsbroek. Voordat ze met het maken van bronzen sculpturen begon had ze al wel wat geschilderd. ,,Maar wat mij aantrok was het driedi mensionale. En nu doe ik niet anders meer dan sculpturen". Het favoriete materiaal van de kunstenares is brons. „Ik vind het zo mooi omdat het levend materiaal is", aldus mevrouw Eijsbroek. Zij laat zich inspire ren door klassieke vormen, oervormen. Daarbij gaat het haar om de zeggingskracht van het sculptuur en niet om de de tails. Weglaten „Haar kunst is eigenlijk de kunst van het weglaten" vult galerie-houdster Joke Blom aan. „Wat dan overblijft is de essentie". Een goed voorbeeld van de manier waarop me vrouw Eijsbroek te werk gaat is de bronzen viool. Het werk is duidelijk herkenbaar als viool, terwijl de details ontbre ken. In een ander werkstuk, wat eigenlijk een vervolg is op die viool, zijn de vormen van de viool een eigen leven gaan leiden. De sierlijke lijnen zijn behouden gebleven. „Dat is een proces van groei", legt de kunstenares uit. „Door een voorwerp te abstraheren kun je steeds dichter bij de essentie ervan komen. En dat is wat mij drijft". Het maken van bronzen sculp turen is een proces dat de nodi ge tijd vergt. Eerst wordt een model gemaakt. Voor de grote stukken gebruikt de kunstena res klei, voor de kleinere was. Als dat model klaar is gaat het naar de bronsgieter die een af gietsel van het model maakt. Dan volgt het patineren. Daar bij wordt via chemische kleurstoffen de kleur aange bracht. Door verschillende nu ances aan te brengen, en door weer andere 'stukjes bronzen oppervlak te polijsten, ont staat een heel gevarieerd beeld. Het proces van het sculpturen maken is voor me vrouw Eijsbroek een' heel in tensief proces. „In het begin kon ik ook maar moeilijk af stand doen van mijn kunstwer ken. Voor mij is het ook heel belangrijk waar mijn werken terecht komen. Ze moeten er gens passen", aldus de kunste- Galeriehoudster Joke Blom: „Lang niet iedereen koopt kunst omdat men het mooi vindt. Voor sommige mensen is kunst iets wat je status ont leent, iets waardoor je bij een bepaalde groep hoort'. Me vrouw Eijsbroek kan zich hele maal vinden in die formule ring: „Sommige mensen ontle nen hun identiteit aan het bezit van bepaalde kunst. Ze hoeven het niet mooi te vinden, als het maar van een bepaalde kunste naar is". De kunstenares ziet het liefst dat haar werken 'goed terecht komen'. Bij mensen die het kunstwerk kopen omdat het hen in het hart raakt. Casanova Zoals al aangestipt staat tot 26 september alles in Stubbs Art Gallery in het teken van de ro mantiek. Centrale figuur is de 18e eeuwse avonturier Giaco- mo Casanova. Hij werd in 1725 geboren als zoon van acteur Gaetano Casanova en actrice Giovanni Maria Farussi. Casa nova was, zo blijkt uit zijn me moires, veel meer dan alleen een charmeur en een rokkenja ger. „Dat is juist wat die man zo vreselijk interessant maakt' aldus galeriehoudster Joke Blom. „Die man heeft van alles gedaan". Casanova heeft in zijn leven zo'n beetje de hele wereld rondgezworven, hij werd ont vangen door de paus en ver schillende vorsten, hij schreef boeken, werkte als geestelijke, geheim diplomaat en theater directeur, maar schroomde er ook niet voor om in zijn levens onderhoud te voorzien als valsspeler. Zijn memoires zijn volgens Joke Blom een onthut send en eerlijk verslag van zijn leven. Casanova overleed in 1798 als biliothecaris. Op de openingsdag draait in de galerie aan het Kraanplein een gekuiste versie van Fellini's film over het leven van Casano- Naast werk van Stijn Eijs broek is in Stubbs Art Gallery werk te zien van Marian van Puyvelde (Bronzen en tuin beelden), Emmy Alma uit Re- nesse (keramiek en bronzen), Saskia Eggink (etsen), Joke Blom (gouaches), Coos Strien- ga (aquarellen), Jaap Reedijk uit Herkingen (schilderijen en beschilderde dakpannen en stukken rioolbuis), José van der Valk (bronzen sculptuur), Piet Visser (schilderijen), Maya Wildevuur (schilderijen), Elly den Engelse (engeltjes), Regina Schymiczek (geslepen spek steen) en Helen Vergouwen. Zondag is het publiek welkom tussen 13.30 en 17.30 uur. Stijn Eijsbroek met één van haar werkeneen bronzen schelp. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland organiseerde ook dit jaar weer een succesvolle jeugdstrand- dag. Op het strand bij Ouwer- kerk, waar de brigade 's zo mers bewaking uitvoert, meld den zich bijna negentig kinde ren om deel te nemen aan de spelen op het strand. Voor het eerst in ongeveer tien jaar organiseerde de reddings brigade weer een cursus Strand wacht. De 20 deelne mers, allen leden van dertien jaar en ouder, volgden gedu rende twee en een halve maand de praktijk- en theorielessen. Het grootste deel van de prak tijklessen is op het strand bij Ouwerkerk gegeven en een deel aan het Noordzeestrand. De examens werden aan het strand bij Renesse afgenomen. De exameneisen voor het over- levingsdiploma STA (Swim ming Tfeachers Association) houden onder meer in dat een grote afstand, zowel gekleed als in zwemkleding, in het wa ter moet worden afgelegd. Ge slaagden zijn: Sander de Bree, Raimo Dubelaar, Carlo Krista- lijn, Marlijn van Luyk, Theo Meeles, Cor Pronk, Dave Salo mons en Barbara Vink. De geslaagden voor de strand- wachtdiploma's zijn: Jeroen Babijn, Anton van Berchum, Lasse Dubelaar, Raimo Dube laar, Monique Hage, Mathijs IJsseldijk, Michel Janse, Mar co Renters, Dorine Pieters, Dennis Pol, Alexander Putten, Ingrid Saman, Peter van der Schee, Rob ter Beek, Martin Masbroek, Henrico van Nu land, Theo Voets en Sander de Bree. Inmiddels is het zomer seizoen met een gezellige strandbarbecue afgesloten. Vandaag, vrijdag 27 augustus om 19.00 uur wordt weer ge start met de opleidingen bin nenwater in het zwembad On derdak. De lessen in het zwem bad Dol-Fijn in Nieuwerkerk beginnen op dinsdag 31 augus tus. AMSTERDAM - In het Amster damse Bos wordt op zaterdag 18 september een groot pop festival tegen racisme gehou den. De Stichting Pop Against Racism wil met het gratis festival de tolerantie onder jongeren vergroten. In totaal treden vanaf 12.00 uur vijftien groepen op, waaronder Kool the Gang, Herman Brood and His Wild Romance, Lois Lane, Mother's Finest, de Raggende Manne en de Tröcke- ner Kecks. Alle bands spelen gratis en ondersteunen het doel van de campagne. De organiserende stichting werd in maart opgericht met het doel om kennis, begrip, to lerantie en samenwerking on der jongeren van verschillende etnische afkomst te vergroten. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 16 tot en met 21 augustus werden 99 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met een totaal ge wicht van 31.720 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg vori ge week 166,19 per ton. De verzending was voor zo ver opgegeven: België 15.312 ton, Frankrijk 1.438 ton, diverse landen 38 ton en de Nederlandse markt nam 4.033 ton op. De aanvoer begon op maandag met 21 ladingen van de Zeeuw se stromen. Grootste aanvoer der was die dag de YE 96 van Prins Dingemanse, die bijna 650 tonnen in de Hammen viste voor de eigen handel. Mossel- handel Hoogerheide nam 349 brutotonnen over van de BRU 19 (Fa. N. L. en L. de Keijser). Deze partij kookte bij een stukstal van 132 een vleesge wicht van 22,6 kilo. Zeelands Roem had op maandag de meeste belangstelling voor de 381 tonnen van de ZZ 5 (Fa. N. L. Praet), gevist in de Ham men. Deze mossels noteerden een vleesgewicht van 24,1 kilo. Op dinsdag waren de eerste kwekers van het Wad, de YE 20 en de YE 36 present aan de mosselmarkt. De YE 20 viste in het Inschot bijna 1.300 ton nen, klein van stuk, met een vleesgewicht van ruim 33 kilo. Roem van Yerseke nam deze beide ladingen over. Krijn Verwijs toonde de mees te belangstelling voor de 678 tonnen van de YE 36 uit het zelfde vangstgebied. Deze par tijen noteerden bij stukstallen van 101 en 107 respectievelijk vleesgewichten van 27,5 en 25,6 kilo. Prins Dingemanse werd de nieuwe eigenaar van de 454 tonnen bruto van de BRU 23 (Fa. gebr. Jumelet) uit het westelijk deel van de Ooster- schelde. Het stukstal van deze schelpdieren was 118 bij een vleesgewicht van 23,7 kilo. De ZZ 6 (vof Gebr. Kouijzer) voer met ruim 300 tonnen uit de Hammen, met een stukstal van 121 en een vleesgewicht van 23,6 kilo. Grote ladingen De volgende dag (woensdag) was het merendeel van de 37 la dingen afkomstig uit het noor den. Uit het Oosterom arri veerden de BRU 8 (Padmos BV), BRU 27 (De Ronde BV), BRU 50 (L. de Waal Beheer BV), YE 57 (Gebr. Nieuwenhui- zen) en de YE 182 (Leuschel). De aangeboden tonnages uit de buurt van Terschelling varieer den tussen 750 en krap 1.400 tonnen. Bij stukstallen van rond de 100 noteerden de YE 182 het hoogste vleesgewicht, namelijk 28,6 kilo. De BRU 50 was verantwoordelijk voor het laagste stukstal van 75. Het vleesgewicht schommelde rond de 24 kilo. Verder waren er die dag mooie vrachten uit de Meep, het Inschot en het Scheurrak. Uit de Meep voerde de YE 87 1.272 tonnen bruto aan, met stukstallen van onge veer 200. Op donderdag verdwenen 20 ladingen in de kopershanden. De YE 80 viste in het Oosterom 900 tonnen met een stukstal van 120, Deze lading met een vleesgewicht van 27,7 kilo ver huisde naar de eigen verwater- percelen van Hollestelle. Soli dair tastte die dag het diepst in de buidel voor de 224 tonnen netto van de YE 46. Het ging hierbij om schelpdieren met een stukstal van 140 en een vleesgewicht van 23,8 kilo. Uit de Hammen arriveerde on der meer de BRU 4 (K. Ver spoor) met 93 tonnen netto. Vet te Verhaert toonde de meeste interesse en werd de nieuwe ei genaar van een partijtje met een stukstal van 134 en een vleesgewicht van 23 kilo. De YE 86 viste een vrachtje van 346 tonnen in de Zandkreek en loste deze lading op de banken van Scheele. Vrijdag tenslotte meerde de YE 19 aan de veiling af met twee kleinere partijtjes. Ruim 250 tonnen met een vleesgewicht van 28,4 kilo werden op de ver- waterpercelen van Barbe uit gezaaid. De mossels'in het ach-" terruim werden voor rekening van het comité Zeeland Presen teert gevist. Een jungle van show en humor HAAMSTEDE - De wat bizarre artiest: Son of Tar- zan, zal aanstaande vrijdag, 27 augustus een optre den verzorgen in jeugdsociëteit Big-S. In tijgerkle- ding gehuld, brengt hij een gevarieerd programma met satirisch theater, live muziek, en parodieën op de top-40. Son of Thrzan begeleidt zich zelf met zijn 'Suïcide Machine', een constructie van drums, solo- en basgitaar en ook ver schillende geluidseffecten. Naast de bekende roep, blijkt hij ook te kunnen zingen. Deze maffe artiest heeft zel(s zijn ei gen house-nummer: Het huus van Thrzan, en zal dit zeker ten gehore brengen. Wie dus een avondje wil lachen en swingen, pakt een liaan en slingert naar Jeugdsoos Big-S. Sluispad 48 in Burgh-Haamste- de. Aanvang: 22.00 uur. Zaal open: 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5