Duiveland wil maatschappelijk werk nu toch wel subsidiëren De zomer is voorbij, tijd voor de Zeeuwse Volksuniversiteit Hartelijk dank! nieuws Advies om begroting 1994 van Federatie Maatschappelijke Dienstverlening goed te keuren Cursusaanbod van 26 verschillende cursussen op Schouwen-Duiveland Diefstal uit tenten VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 NR 25416 De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland wil in het servicewoningen.com- pliex in Nieuwerkerk een steunpunt oprichten. De federatie is gevestigd aan het Havenplein in Zierikzee. (Archieffoto). NIEUWERKERK - Wanneer de Duivelandse gemeenteraad het advies van het college van burgemeester en wethouders opvolgt krijgt de Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening Noord-Zeeland in 1994 vanuit de gemeente Duiveland alsnog subsidie. In het begin zag het er niet naar uit dat dat zou gebeuren omdat de Duivelandse bestuurders de begroting 1994 van de federatie niet wilden goed keuren. Men was namelijk van mening dat de federatie zich bij de ramingen niet had gehouden aan de begrotingsriehtlijnen. Naar aanleiding van een bezwaar schrift dat de federatie indiende wil het Duivelands college op haar mening te rugkomen en de begroting alsnog goedkeuren. Of de Düivelandse gemeente raadsleden die mening delen blijkt donderdag 2 september wanneer in het ge meentehuis in Nieuwerkerk weer de eerste maandelijkse raadsvergadering na de zomervakantie wordt gehouden. In een toelichting op haar be zwaarschrift (tijdens een open bare vergadering van de Duive landse adviescommissie alge mene zaken) bracht de Federa tie Maatschappelijke Dienst verlening naar voren dat alle gemeenten op Schouwen-Dui- veland, Tholen en Sint Philips- land de federatie al sedert de zeventiger jaren op dezelfde wijze subsidiëren. Wanneer de gemeente Duiveland eenzijdig zou besluiten om daar verande ring in aan te brengen zou dat problemen opleveren voor de federatie. Een korting op de subsidie voor 1994 zou volgens de fede ratie niet op zijn plaats zijn vanwege de toename van werk zaamheden die in dat jaar wor den verwacht. Men deelde daarbij mee dat een reële kans bestaat dat de inrichting van een informatiepunt van de fe deratie in het nieuwe service woningen-complex in Nieuwer kerk niet doorgaat, wanneer Duiveland wijzigingen aan brengt in de wijze van subsi diëren. Naar aanleiding van dit alles adviseerde de commis sie om de begroting 1994 van de federatie toch goed te keuren en het Duivelandse college van b en w volgde dat advies. Don derdag zal blijken of ook de raad eieren voor haar geld kiest. Het streven naar samenvoe ging van Duiveland en Bruinis- se tot één gemeente speelt ook een belangrijke rol in de raads vergadering. De raadsleden be slissen donderdag op basis van een rapport over dat onder werp of men verder wil gaan met samenvoeging of niet. Tij dens de vergadering van de ad viescommissie algemene zaken die begin deze week werd ge houden bleek dat de CDA- en PvdA-fracties binnen de ge meenteraad én burgemeester A. Bergshoeff niets zien in het plan. Zij willen liever één ge meente Schouwen-Duiveland. De SGP/RPF- en VVD-fractie opteren voor samenvoeging van Duiveland en Bruinisse. Zij vormen een krappe meer derheid binnen de raad. Don derdag zal blijken of de menin gen nog steeds zo liggen. Voor de herinrichting van het centrumgebied Oosterland is bijna 794.000 gulden nodig. De Duivelandse gemeenteraad be slist donderdag over het be schikbaar stellen van dit be drag en de 'potten' waaruit het moet worden gehaald. Voorge steld wordt om ruim 92.000 gul den uit het fonds stads- en dorpsvernieuwing 1992 te ha len .en ruim 81.000 gulden uit het fonds stads- en dorpsver nieuwing 1993. Uit de provin ciale knelpuntenpot komt 170.000 gulden en uit de reserve onderhoud bestratingen bijna 204.000 gulden. Tenslotte wil het college van b en w ruim 40.000 gulden uit een oude re serve stads- en dorpsvernieu wing halen en bijna 55.000 gul den uit de reserve onderwijs voorzieningen (zonder bestem ming). De raadsleden nemen tijdens de vergadering de definitieve beslissing over de wijze van fi nancieren. Op de agenda staat verder aan koop van percelen grond aan de Burgemeester Romeijn- straat te Ouwerkerk waar vol gens het bestemmingsplan wo ningen gebouwd mogen wor den in de toekomst en enkele subsidieverzoeken. Het So ciaal Pedagogisch Dienstverle ningscentrum vraagt een fi nanciële bijdrage (van ruim 93- gulden) ten behoeve van de speelweek voor verstandelijk gehandicapte kinderen die in de grote vakantie werd gehou den in Zierikzee. De educatieve werkgroepen van verschillen de natuurorganisaties waaron der de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland vragen een subsidie van 254,50 per vrijwilliger die deelneemt aan de cursus natuur- en milieu- educatief medewerker. De gemeenteraadsvergadering kan door iedere belangstellen de worden gevolgd vanaf de pu blieke tribune in de raadzaal van het gemeentehuis in Nieu werkerk. Aanvang 20.00 uur. ZIERIKZEE - Als de lentekriebels uitgeleefd zijn in de tuin en de zomerzon steeds vaker achter de wolken verdwijnt ontstaat bij velen het verlangen 'iets te gaan doen.' Een vreemde taal leren of creatief bezig zijn. Wie op zijn gemak een keuze wil maken uit het gevarieerde cursusaanbod van de ZVU, kan zater dag 11 september terecht op de informatie-ochtend in de Openbare Bibliotheek de Stolpe in Zierikzee. Op deze ochtend zijn alle cursusdocenten en medewer kers aanwezig en kunnen vragen gesteld worden. Boeken en werkstukken lig gen ter inzage. Ongetwijfeld zal bij de buiten landse vakantiegangers onder ons* de wens zijn ontstaan zich te bekwamen in de taal- of culi naire kunst van het bezochte land. De Zeeuwse Universiteit biedt dit seizoen drie kookcur sussen en vijf verschillende ta lencursussen aan. Mevrouw P. C. A. Kenters-Verton is docente van de volgende drie cursussen Engels. Niveau 1 wordt in Haamstede gegeven, niveaus 2 en 3 in de RSG Prof. Zeeman in Zierikzee. De cursus Business English richt zich vooral op het schrijven van Engelse zaken brieven en het voeren van tele foongesprekken. Plaats: de Vismarkt, Sint Domusstraat. Vanzelfsprekend ontbreken dit jaar de cursussen Duits en Frans niet. Russisch en Slowaaks Russisch is een moeilijke, maar mooie taal. Door de ope ning van de grenzen met Oost- Europa is Russisch een belang rijker rol gaan spelen, omdat je er in alle Oosteuropese landen mee terecht kan. In deze cursus wordt het Cyrilisch schrift, de uitspraak en grammatica on derwezen. Ook voor zakenlie den is deze cursus geschikt. Mevrouw F. de Veth-Thurzova geeft naast Russisch ook lessen Slowaaks. Zij gebruikt hier voor als basis het boek dat door de Universiteit van Bra tislava speciaal is uitgegeven voor buitenlanders. Deze cur sus is bedoeld voor mensen die al enige contacten hebben met Slowakije of voor zakenlieden. Voor velen onmisbaar: de cur sussen informatica voor begin ners en gevorderden. De begin nerscursus is bedoeld voor die genen die overwegen een perso nal computer aan te schaffen of dat onlangs hebben gedaan. Er wordt gewerkt met het tekst verwerkingsprogramma wp 5.1 met paradox 3.0, virusprotec- tie. en MS DOS. (in de RSG Professor Zeeman). In de be stuurscursus/Vergadertech niek wordt aandacht besteed aan onder meer, rechtsperso nen, statuten, nieuw Burger lijk Wetboek. Ook onderhan delen en publiciteit komen aan bod. Docenten: J. Elenbaas en R. Korstanje. Koken Voor de fijnproevers zijn er een drietal kookcursussen. De culi naire reis door zes vakantielan den laat u kennis maken met verschillende buitenlandse ge rechten (docent R. de Spirt- Verdonk). Ernst van Toll (restaurateur Surabaya) ont hult hoe een Indonesische rijst tafel bereid moet worden. Als het voorgaande u echter wat te ingewikkeld lijkt is het mis schien verstandig om eerst de cursus koken voor beginners te volgen. Creatieve cursussen Voor de creatieve geesten is er een groot aanbod: Basiscursus fotografie (Leen Koper), boek binden (docent is de heer M. C. Coomans. Hij is werkzaam bij drukkerij Lakenman Ocht- man), kalligrafie, tekenen en schilderen (docente mevrouw Do van Rijn), creatieve ideeën met de videocamera (door Leen Koper), persoonlijkheid en kleuren, meer plezier van uw siertuin en natuur en fotogra fie (door J. Midavaine). Ten slotte de cursussen: Oud schrift voor beginners die wordt gegeven door archivaris H. Uil. Het doel van deze cur sus is de deelnemers vertrouwd te maken met het lezen van ou de handschriften uit de 18e eeuw en vervolgens uit de 17e en 16e eeuw. De cursus Litera tuur wordt gegeven door do cent Nederlands aan de RSG Professor Zeeman, de heer E. Plette. Op de kennismakings avond zal worden afgesproken welke boeken, verhalen en ge dichten zullen worden behan delt. De heer B. Witte verzorgt de cursus antiek. Hij behan deld de verschillende stijlen vanaf de late Renaissance tot en met de Empireperiode, Hol lands zilver, Zeeuwse kleder drachten en antiek algemeen. De laatste avond zal er een Tus sen Kunst en Kitschavond zijn waarin de mogelijkheid be staat om meegebrachte voor werpen te laten bekijken. In formatie over lesgeld, aan vangstijden, enzovoort kunt u vinden in het boekje: cursu saanbod van de Zeeuwse Uni versiteit Zeeland. Dit boekje kunt u krijgen op de informa tie-ochtend in de Stolpe en bij de bibliotheken. ZIERIKZEE Cursus liedbegeleiding Dinsdagavond 21 september start in Zierikzee de cursus liedbegeleiden op gitaar. De cursus is bedoeld voor mensen die nog geen kennis of vaardig heid hebben opgedaan op het muzikale/instrumentale vlak. Wie geen gitaar heeft kan er één huren om thuis te oefenen. De basisvaardigheden worden in 24 lessen van een uur op de dinsdagavond aangeleerd. Da gelijks minstens een half uur oefenen doet de rest. Stemmen van de gitaar, akkoordgrijpen, snaren aanslaan, tokkelen en op de goede hoogte zingen zijn de voornaamste leerpunten. Kampliedjes, volksliedjes, luisterliedjes en popsongs van onder andere The Beatles, John Denver, Simon and Gar- funkel en Boudewijn de Groot worden gebruikt als lesmateri aal. Noten lezen is bij liedbege leiding niet nodig en wordt derhalve niet behandeld. De minimumleeftijd voor de cur sus is 14 jaar. De cursus loopt tot en met 22 maart en wordt gegeven door Dik de Koning. Voor meer informatie en aan melding: 01110 17170. Activiteiten Jantje Beton In verband met het 25-jarig be staan van het nationaal jeugd- fonds Jantje Beton, dit jaar, wordt een aantal extra activi teiten gehouden. Op 23 oktober kan de plaatselijke jeugd in ruim honderd Nederlandse ge meenten een kijkje achter de schermen nemen bij bedrijven en instellingen. Onder de naam Jantje Beton Roefeldag kan men terecht bij bedrijven als bakkers, de apotheker of de po litie. Op 6 november wordt in elke provincie op hetzelfde tijdstip een project geopend dat tot stand kwam met hulp van Jantje Beton. In de periode van 7 tot en met 13 november wordt de jaarlijkse collecte ge houden ten bate van het natio naal jeugdfonds. HAAMSTEDE Repetities kerkkoor Het Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede begint donderdag 2 september weer met haar we kelijkse repetities. De koorre petities worden gehouden in de Winterkerk van de Hervormde gemeenten en beginnen om 19.30 uur. Nieuwe leden en be langstellenden zijn van harte welkom. BRUINISSE Braderie Zaterdag 25 september houdt Scouting Bruinisse een brade rie in de omgeving van het ge meentehuis. Men kan er onder meer terecht voor kwartjes spul, speelgoed, taarten en lek kernijen als oliebollen. Verder is de Scoutomatic present en kan men zich vermaken met het visspel. Bij slecht weer wordt de braderie in sportzaal De Vanger gehouden. EHBO-cursus Rode Kruis Het Rode Kruis in Bruinisse is driftig op zoek naar belang stellenden voor de komende EHBO-cursus. Deze opleiding kan namelijk alleen doorgang vinden als er voldoende be langstelling is. Deelnemers worden deskundig geïnstru eerd over de basisbeginselen die tijdens de hulp bij ongeluk ken van levensbelang zijn. De cursus vindt plaats in het Rode Kruis gebouw aan de Molen straat. Voor deelname aan de ongeveer twintig interessante lesavonden kunt u contact op nemen met mevrouw E. Mol- Bolier, telefoon 2247. Schilderbeurt Hervormde kerk In opdracht van de kerkvoog dij van de Hervormde Gemeen te in Bruinisse zijn vaklieden van schildersbedrijf Geluk uit Sint Philipsland tussen de bui en door doende met het schil deren van het exterieur van het kerkgebouw. Niet alleen het houtwerk zoals deuren en ko zijnen krijgt een nieuwe verf laag, ook de betonnen grauwe muren worden meesterlijk ge kleurd. Recentelijk zijn ook nieuwe zinken kielgoten aan gebracht. Volgens planning hoopt de kerkvoogdij in janua ri het interieur van het gebouw onder handen te nemen. Herinrichting Oudestraat Aannemersbedrijf De Voogd uit Grijpskerke is begin deze week in Bruinisse gestart met de reconstructie van de Oude straat en de kruising met de Havendijk. De herinrichting van deze straat is onderdeel van het Plan herinrichting Dorpskern fase vier. De nu nog vrij brede rijstrook van 7,00 meter ondergaat een versmal ling tot een breedte van 5,50 meter. Naast de rijbaan komen zestien parkeerplaatsen en over bijna de hele lengte van de straat worden leilindes aange plant. Het asfalt in de kruising met de Havendijk zal bij de realisering van de vierde fase worden vervangen door gebak ken klinkers, terwijl ter hoogte van jachtwerf Van Duivendijk een nieuwe trap in de dijk wordt aangelegd. Helpt Elkander Op de eerste bijeenkomst na de vakantie van de Hervormde vrouwenvereniging Helpt El kander in Bruinisse verwel komde mevrouw J. Stouten- Bevelander de aanwezige da mes. Na zang en gebed hield zij een inleiding over Mattheus 13 vers 18-23. Het betreffende bij belgedeelte handelt over de zaaier en maakt ons duidelijk dat zonder liefde en begrip niet geoogst kan worden. Vervol gens werd gezang 109 vers 1 en 3 gezongen. Felicitaties waren er voor de dames Bolijn-de Ronde en Bolijn-Okkerse die beiden een huwelijksjubileum hebben herdacht. Ook de jari gen werden niet vergeten. Na de koffie waren burgemeester A. Vogelaar en de heer L. Ot- tens uitgenodigd. Zij bespra ken met de Bruse dames het programma over de viering van het 525-jarig bestaan van het mosseldorp. Na het zingen van enkele gezangen las me vrouw A. Smit tot slot een ge dicht en eindigde met dankge bed. OOSTKAPELLE Kerkuil in Nederland In het Zeeuws Biologisch mu seum is een tentoonstelling te zien over de kerkuil in Neder land. De tentoonstelling wordt vrijdag 3 september om 16.30 uur geopend door de heer Luud Persijn, regiocoördinator Kerkuilen werkgroep, afdeling Walcheren. Plaats: Zeeuws Bi ologisch Museum, Duinvliet- weg 6, Oostkapelle Openings tijden museum: dinsdag tot en met vrijdag 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag: 13.30 uur-17.00 uur en zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Maandag gesloten. GRONINGEN - In het Noorder plantsoen in Groningen wor den van 28 augustus t/m 25 sep tember (einde van de zomer tijd) befelden en schilderijen van Groninger kunstenaars tentoongesteld. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Advertentie STICHTING WIELERSPORT Stichting Wielersport Zierikzee bedankt alle sponsors, premie schenkers en alle medewerkers en instanties voor hun hulp om de 11e Ronde van Zierikzee weer tot een succes te maken. verwachting t/m dinsdag 31 augustus WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 40% Min.temp. 10 graden Mid .temp. 20 graden Windkracht west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min,temp. 12 graden Mid.temp'. 18 graden Windkracht noordw. 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 18 graden Windkracht noordw. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28 aug. Zon op 06.43, onder 20.34 Maan op 18.36, onder 02.48 29 aug. Zon op 06.45, onder 20.31 Maan op 19.02, onder 03.56 30 aug. Zon op 06.47, onder 20.29 Maan op 19.23, onder 05.05 Volle Maan: 1 sept. (04.34). HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het komend weekeinde ziet het weer er gunstig uit. De zon laat zich vooral op zaterdag regel matig zien en de middagtempera- tuur gaat richting de 20 graden. Een hogedrukgebied boven Midden- Engeland heeft een uitloper richting zuidwest-Noorwegen. Deze uitloper verplaatst zich de komende 48 uur naar het zuiden en passeert Neder land zondagochtend. De komende nacht zijn er opklaringen en loopt de minimumtemperatuur uiteen van 12 graden vlak aan zee tot 7 graden landinwaarts. Morgenoverdag krij gen de perioden met zon de over hand en ligt de middagtemperatuur iets onder de 20 graden. Zondag begint de dag met zon, maar in de middag neemt de bewolking van het noorden uit toe en in de avond valt er wat regen. De bewolking en re gen hangen samen met een storing die via het midden van de Noordzee naar het oosten trekt. Begin volgen de week herstelt zich boven Neder-' land weer een noordwestelijke stro ming. Hiermee wordt koele en enigszins onstabiele lucht aange voerd. De kans op een bui wordt groter en ook de middagtempera tuur wordt weer wat lager. RENESSE - In de nacht van woensdag op donderdag wer den op een camping aan de Hoogenboomlaan in Renesse diefstallen gepleegd uit zeven tenten. Terwijl de kampeerders in hun tenten "lagen te slapen werden portemonnees met contant geld gestolen. Ook een vakan tieganger die op een camping aan de Jonge Jan Boeyesweg verblijft werd op die manier gedupeerd. Bij hem werden ook een paar dure sportschoe nen gestolen. Het vermoeden bestaat dat nog meer tenten zijn doorzocht maar dat de ei genaren daarvan nog geen aan gifte hebben gedaan. ZIER1KZ£ESCHE$35 NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zjerikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. 1 46.00 Per jaar 1 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1.00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de Iopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan dóór telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3