Nieuwe wet tast positie alle vreemdelingen aan Ko van Hese was 'gezicht' Onderdak Commerciëler spoorbedrijf biedt een dunner spoorboekje Vermiste jongen dood aangetroffen waterstanden BaaaMBBEi Grafschennis op joodse begraafplaats Hoogleraar migratierecht Prof. Femhout: Nota: snelheden- beleid werpt vruchten af Gevolg van Operatie Stofzuiger Fpe&ziéi* «B0 ££*J fi/tj ptAM U(re^i uoe Agctieaaner/és ^SPÊCÓAJ WEEKENDSERVIDED1ENST DEURLOO B.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE gen effectieve aanpak. ,,Dan pakten we' de sporter op en hielden het pijnlijke lichaams deel langdurig onder de koude kraan. Dat verminderde de pijn en het geblesseerde li chaamsdeel zwol naderhand niet zo op". Het alziend oog van de kassier was tot in de kleed kamers bekend. „Als ik daar even langs kwam zeiden ze: 'Si garetten weg, want daar heb je Ko. Ook als ze helemaal niet rookten. Dat deden ze om me te jennen". Daarmee waren ze bij de Zierikzeeënaar precies aan het goede adres. „Ik houd wel van een geintje". Ko van Hese verbaasde zich tij dens zijn werkzaamheden vaak over de nonchalance van mensen. „Heel dikwijls bleef hier kleding of badgoed liggen, die men pas na enkele maan den of nooit meer op kwam ha len. De mensen zijn ook heel gemakkelijk met geld. Ik heb in de kleedkamer van de sport hal eens 1700 gulden aan con tant geld gevonden plus een mapje met betaalcheques. Dat lag zo maar open en bloot op de zitbank. Toen ik opbelde naar de eige naar, wiens naam in het mapje betaalcheques stond, bedankte hij me en zei heel nonchalant dat hij zijn spullen in de ko mende dagen wel een keer op zou komen halen". Als kassier behoorde het jaren lang tot Ko van Hese zijn taak om na sluitingstijd de geldcas- sette met inkomsten van de kassa naar een bankinstelling op het Kraanplein te brengen. „Dat deed ik altijd op de fiets. Wanneer ik in de omgeving van de bank iets zag dat ik niet ver trouwde reed ik gewoon door. Dan nam ik de cassette mee naar huis. Een keer ben ik ont zettend geschrokken. Toen kwam er onverwachts een per soon uit een zijstraatje op het moment dat ik de cassette te voorschijn haalde om in de gleuf in de muur bij de bank te doen. Er was helemaal niets aan dfe hand, die man liep ge woon door. Maar ik had me van alles in het hoofd gehaald". In middels is het al lang niet meer gebruikelijk dat het geld dat men in Onderdak ontvangt op die manier wordt vervoerd. De bijzondere evenementen in Onderdak, zoals grote sport toernooien, korenavonden en vroeger zelfs postzegelbeurzen waren voor Ko van Hese altijd hoogtepunten. „Ik vond het al tijd heel gezellig met zoveel mensen. Hoewel topsporters wel hoge eisen stellen. We heb ben eens een tafeltennistoer nooi gehad met landelijk be kende deelnemers. Die kwa men steeds klagen, dan was de vloer weer te glad, dan weer te bot. Ik kon daar natuurlijk niets aan veranderen dus dan dacht ik 'het is wel goed hoor". Op dat alles terug kijkend is de Zierikzeeënaar van mening dat hij een mooie tijd heeft gehad in Onderdak. „Er is overal wel eens wat, maar ik heb het werk altijd met veel plezier gedaan". Op donderdag 30 september wordt die periode in het restau rant van Onderdak officieel uitgeluid met een bijeenkomst die om 20.00 uur begint. Door extreem-rechtse groepering MIDDELBURG - Een extreem-rechtse groepe ring die zich aanduidt als het Nazi Front Zee land, heeft het afgelopen weekeinde 25 graven op de Portugees-Joodse begraafplaats in Mid delburg beklad met hakenkruizen en racisti sche leuzen. Een woordvoerder van de Middel burgse politie heeft dat donderdag pas beves tigd. De groep blijkt de afgelo pen week ook driemaal per telefoon te hebben gemeld dat een bom zou ontploffen in het Asielzoekerscentrum (AZC) in Middelburg. Tel kens ging het om valse bom meldingen. Een buurtbewo ner ontdekte de grafschen nis op de joodse begraaf plaats zondagmorgen vroeg. Hij waarschuwde de politie. Dezelfde ochtend nog heeft de gemeentereini ging de bekladding verwij derd. Op pamfletten bij de graven eiste het Nazi Front Zeeland de verantwoorde lijkheid ervoor op. Vorige week vrijdag had de politie in Middelburg zelf al een te lefoontje gekregen van „ie mand" namens het Front meldde dat binnen korte tijd een bom zou afgaan in het AZL aan de Kruitmo- lenlaan. De politie heeft het gebouw nagezocht maar niets gevonden. Dinsdag- en woensdagavond kwamen opnieuw valse bommeldin gen binnen van „het Nazi I?ront Zeeland", ditmaal rechtstreeks bij het AZL. Twee maanden geleden kwam het Nazi Front Zee land voor het eerst in het nieuws toen leden van de pas opgerichte Vlissingse stichting tegen racisme 'Bravo' schriftelijk met de dood werden bedreigd. Volledig onbekend Daarvoor was de groepe ring bij de politie volledig onbekend. Het is volstrekt onbekend wie er achter dit Front zitten. De politie heeft de grafschennis aan vankelijk bewust stil ge houden. „Aandacht in de media is precies wat ze wil len en dat 'succes' gunnen we hen niet", aldus de woordvoerder van de Mid delburgse politie die inmid dels een onderzoek heeft lo pen naar grafschennis en valse bommeldingen. Tijden en standen volgens getijdelafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 augustus 01.05 140 07.15 - 117 13.45 131 19.55 - 137 29 augustus 02.25 156 08.35 - 119 14.55 146 21.10 - 147 30 augustus 03.25 168 09.35 - 119 15.50 157 21.55 - 150 28 augustus 12.30 126 06.35 - 109 19.05 - 130 29 augustus 01.05 150 07.35 - 111 13.35 143 19.45 - 140 30 augustus 01.55 167 08.10 - 112 14.10 157 20.25 - 145 28 augustus 01.05 150 07.30 - 123 13.40 140 20.00 - 145 29 augustus 02.40 164 08.35 - 127 15.10 156 21.05 154 30 augustus 03.45 181 09.30 - 12 7 16.10 170 21.55 - 157 28 augustus 01.05 147 07.25 - 121 13.50 138 20.00 - 142 29 augustus 02.30 163 08.35 - 124 15.05 153 21.05 - 151 30 augustus 03.35 176 09.35 - 124 16.00 165 22.00 - 155 WEMELDINGE Springtij 3 september Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De nieuwe Vreemdelingenwet, zoals die volgende week door de Tweede Kamer wordt be handeld, tq.st de positie van alle vreemdelingen in Nederland aan. Ook die van mensen die hier al jaren zijn. Dat zegt prof. R. Fernhout, hoogleraar migra tierecht aan de Katholieke Universiteit van Nijme gen en voormalig voorzitter van de Nederlandse af deling van Amnesty International. Fernhout is een van de vier sprekers tijdens een briefing vrijdagochtend over de nieuwe Vreemdelingenwet voor Eerste en Tweede-Kamerleden en le den van de Raad van State. De bijeenkomst is georganiseerd door Amnesty International, het Nederlands Centrum Bui tenlanders en de Vereniging Vluchtelingenwerk. De drie or ganisaties hebben zware kri tiek op de nieuwe wet en hopen door de briefing kamerleden ervan te overtuigen dat er een flink aantal wijzigingen in de wet moet komen. „Vooral de aantasting van de rechtspositie van de mensen die hier komen, is een groot ge vaar. In de wet is er nog maar een -lage- gerechtelijke instan tie die beslist over het lot van de vreemdeling," aldus Fern hout. Alle procedures verlopen voortaan via de Vreemdelin genkamer van de rechtbank in Den Haag ondersteund door vier andere rechtbanken. „Er is geen hoger beroep mogelijk. Ook de gang naar de Raad van State wordt onmogelijk en de Hoge Raad en de Raad van Sta te zijn van zoveel belang ge weest in het verleden. Elke - gewone- Nederlander heeft zelfs voor iets simpels als een bouwvergunning het recht om naar de Raad van State te gaan. Vreemdelingen hebben dat recht niet." En dat geldt ook voor hier legaal verblij vende vreemdelingen die er al een aantal rjaren zijn. In de nieuwe wet kunnen zij van de ene op de andere dag gecon fronteerd worden met een wij ziging van hun status of de in trekking van hun verblijfsver gunning. Tbn minste voor deze groep, die hier al lang is en uit gaat van een aantal eerder ge dane toezeggingen door de Ne derlandse overheid, zouden al le beroepsprocedures open moeten blijven, aldus de drie organisaties. „Er spreekt ook een rare tweeslachtigheid uit het Ne derlandse beleid. Aan de ene kant heb je het ministerie van binnenlandse zaken dat vóór de versterking van de rechtspo sitie van hier legaal verblijven de vreemdelingen is en die de ze mensen in de Nederlandse samenleving wil integreren. Het beleid van het ministerie van justitie staat daar haaks op," aldus Fernhout. Dat beleid wordt volgens hem ingegeven door de angst voor een lawine aan vluchtelingen. En dat is volgens Fernhout ook een van de redenen waarom er zo'n haast achter de invoering van de nieuwe wet wordt gezet. „In Duitsland is vergelijkbare wet geving al af en ingevoerd. Justitie is nu bang dat de vluchtelingenstromen deze kant op worden verlegd. Ik heb daar zo mijn twijfels over, want in Duitsland komen an dere vreemdelingen dan hier," meent Fernhout. Hij vindt ove rigens dat de voorgestelde Ne derlandse wetgeving niet slechter of beter is dan die van de ons omringende landen. „Ze doen allemaal ongeveer het zelfde. Het is afschuiven van verantwoordelij kheid Op doorreis In de nieuwe wet heeft een vluchteling die eerder in een ander EG-land is geweest, ook al is het maar op doorreis, na melijk geen enkele kans meer. Die moet onmiddellijk terug naar dat land. „Stel een vluch teling is een minuut in Duits land geweest, die gaat terug. Zijn zaak is hier bij voorbaat niet ontvankelijk. Maar Duits land heeft ongeveer dezelfde wetgeving dus de vreemdeling wordt alsmaar verder terug gestuurd. Uiteindelijk komen ze dan in landen als Polen of Tsjechië, die totaal geen asiel procedures hebben. De kans is zeer groot dat deze landen ze gewoon terugsturen naar het land van herkomst. Dat kan hier niemand wat schelen. Voor de overheid geldt in feite: uit ons land, uit ons hart." De ze procedure is wat Fernhout betreft in strijd met het vluch telingenverdrag van de Ver enigde Naties. Iets wat inmiddels door hot Franse constitutioneel hof er kend is. Of de Tweede Kamer volgende week de nieuwe Vreemdelingenwet zal tegen houden, betwijfelt Fernhout. „Er zijn wel kamerleden die iets willen doen aan de positie van de vluchtelingen, maar het CDA en de VVD lijken voorals nog akkoord te gaan." Ook wanneer de wet wordt aange nomen, is het laatste woord nog niet gezegd, aldus Fern hout. „We zullen ons blijven verzetten. Ik voorzie al proce dures bij de commissie en het hof voor de rechten van de mens". Uiteindelijk zullen maar heel weinig mensen toe gelaten worden in Nederland, voorspelt Fernhout. De over grote meerderheid zal zo snel mogelijk worden uitgezet. „Het lukt natuurlijk nooit om zulke grote groepen mensen uit te zetten. De groep mensen die in Nederland in de illigaliteit vlucht, zal dan ook flink groter worden." AMSTERDAM - Het Parool moet cineast Louis van Gaste ren een schadevergoeding van honderdduizend gulden beta len. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam donderdag be paald. DEN HAAG - Nederland doet het in Europees verband goed met de beperking van de snel heden op de autowegen. In de omringende landen neemt de gemiddelde snelheid toe, maar op de Nederlandse snelwegen is sinds 1989 sprake van stabi lisatie. De invoering van de nieuwe snelheidslimieten had destijds direct tot gevolg dat ef 30 pro cent minder doden en 15 pro cent minder gewonden zijn ge vallen. Dit staat in de nota Snelhedenbeleid, waarin het snelhedenbeleid van de afgelo pen drie jaar tegen het licht wordt gehouden. Winst is er ook geboekt voor het milieu. Ten opzichte van 1987 is de schadelijke uitstoot van kool dioxide en stikstofverbindin gen op de snelwegen met res pectievelijk 3 tot 4 procent en 5 procent afgenomen. Bovendien is er door personen- en vracht auto's samen in 1991 ten opzich te van 1987 3 tot 4 procent min der brandstof verbruikt. De ge middelde snelheid op de auto snelwegen, gemeten over alle wegvakken, is momenteel 109,4 km. Het doel van gemiddelde snelheid van 106 km is daar mee niet bereikt. Toch kan ge sproken worden van een suc cesvolle aanpak, aldus de nota. Het kabinet wil het drie jaar geleden ingezette beleid ook na 1993 voortzetten. Dat betekent extra maatregelen op het ge bied van preventie, voorlich ting en handhaving, zoals de introductie van verplaatsbare borden op de snelwegen (bij voorbeeld „U rijdt te hard") en intensivering van de opsporing van snelheidsovertredingen. Over dat laatste wordt al over legd met politie en openbaar ministerie. De nota wordt bin nenkort aan de Tweede Kamer aangeboden. UTRECHT - Het spoorboekje van de Nederlandse Spoorwegen zal volgend jaar dunner uitvallen. Als gevolg van de. Operatie Stofzuiger ontbreken in de nieuwe dienstregeling (vanaf 29 mei 1994) nogal wat treinen. De reiziger kan door de instroom van nieuw materieel in de loop van volgend jaar wel rekenen op een zitplaats, zo verzekert NS. Van de naar schatting 1.000 zeer onrendabele diensten (minder dan 15 reizigers per trein) schrapt de NS er 400. In concreto betekent dat de trei nen op maandag tot vrijdag rij den vanaf 6.00 uur 's ochtends, op zaterdag vanaf 7.00 uur en op zondag vanaf 8.00 uur. Voorts zal op werkdagen eer der worden teruggegaan tot een uurdienst in plaats van een halfuurdienst (vanaf 19.00 uur in plaats van 20.00 uur). Voor goed bezette treinen in de ex treem vroege ochtenduren geldt echter dat ze blijven rij den. Dit geldt ook voor het eer der teruggaan naar een uur- dienst op werkdagen. Ook zal de NS sommige slecht-bezette treinen in stand houden, om dat dit noodzakelijk is om het aanbod tijdens andere uren in de dag op peil te houden. Aanvullende maatregelen Op de volgende trajecten heeft NS nog aanvullende maatrege len genomen: Den Bosch-Arn hem en Utrecht-Arnhem-Zut- phen; van maandag tot en met zaterdag na 19.00 uur en op zon dag voor 16.00 uur van een hal fuurdienst naar een uurdienst. Venray-Roermond, Heeze- Weert, Leeuwarden-Harlingen, Leeuwarden-Sneek, Gronin- gen-Delfzijl, Groningen-Nieu- weschans, Heerlen-Kerkrade: stoptreinen buiten de spits en in het weekeinde van een half- uursdienst naar een uurdienst. Hofpleinlijn: in de och tendspits van een kwartier- dienst naar een 20- minutendienst; in de avond uren en in het weekeinde van een half-uursdienst naar een uurdienst. Mogelijk eindigen van de snel trein Den Haag-Venlo in Eind hoven. Niet altijd meer een doorgaand treinstel van Den Haag naar Enschede en vice versa. Het mogelijk opheffen of samen- voegen van sterk onrendabele internationale treinen. Tenslot te staan in het nieuwe spoor boekje ook enkele uitbreidin gen op het programma. Zo zal de kwartierdienst van Rotter dam naar Maassluis worden doorgetrokken naar Maassluis- West; zal de intercity Utrecht- Den Haag/Rotterdam sneller rijden, evenals de stoptrein Amsterdam-Haarlem-Uit geest. Ook gaat NS 's avonds laat een snelbus inzetten op de verbinding Arnhem-Tiel. CADIER EN KEER - In een gangenstelsel van de Keerderberg in Cadier en Keer vlakbij Maastricht is donderdagmiddag het stoffelijk overschot van een sinds 6 augustus vermiste 15-jarige jongen uit Maas tricht aangetroffen. Gevreesd wordt dat nog een tweede minderjarige jongen in dit als onherbergzaam om schreven gangenstelsel is om gekomen. Beiden verdwenen op 6 augustus uit het voogdij gesticht Huize Sint Jozef te Ca dier en Keer en werden sinds dien als vermist opgegeven. Uitgebreide zoekacties werden ondernomen maar deze lever den geen spoor van de ver misten op. De directie van Hui ze Sint Jozef deed meteen aan gifte bij de politie van vermis sing van de twee jongens. Het vermoeden dat de beide ver dwenen jongens mogelijk in het achter de inrichting gele gen gangenstelsel zouden ver blijven werd aanvankelijk als niet reëel beschouwd. Dit com plex onderaardse gangen is na melijk niet meer voorzien van behoorlijke toegangen. Vanwe ge instortingsgevaar zijn zij ge ruime tijd geleden dichtgemet seld. Wel zijn er nog enige ope ningen overgebleven voor on der meer vleermuizen. Hoogst waarschijnlijk hebben de jon gens toch nog een spleet ontdekt waardoor zij in het gangenstelsel konden terecht komen. Een politieman besloot vrijdag toch eens het gangenstelsel na der te gaan inspecteren waar hij het uitgemergelde lichaam van de 15-jarige Maastrichtse jongen aantrof. Met behulp van mijndeskundigen stelt de poli tie een zoektocht in naar de nog spoorloze tweede vermiste jongen. door Mare Legendre Vrijdag 27 augustus Brouwershaven Brouwse Zomermarkt. 15.00- 21.00 uur. Zaterdag 28 augustus Renesse Oud papier actie. Dreef. Van 10.00 tot 11.30 uur. Brouwershaven Vaartocht ouderen uit de ge meente. Haven Den Osse. 14.00 uur. Zierikzee Reünie mosselsector Zevibel. Aan boord van de Stad Zierik zee, afgemeerd bij 't Luitje. 10.30-11.00 uur. Maandag 30 augustus Zierikzee Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenteraadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 31 augustus Zierikzee Fietstocht voor senioren over 26 kilometer. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Ho gen Blok. Woensdag 1 september Zierikzee Spreekuur FNV in voormalig CSG-gebouw aan De Huij- bertstraat 35. Van 10.00 tot 11.30 uur. Donderdag 2 september Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Zaterdag 4 september Brouwershaven Boerenboeldag. In botenloods Gebr. van Ast. 09.00-16.00 uur. Veiling om 13.30 uur. Zonnemaire Feestelijkheden rond 100-jarig bestaan van ijs vereniging Zon nemaire. Op sportterrein. Van 10.00 tot 01.00 uur. Dreischor Concert Smalstads Mannen koor uit Sint Maartensdijk; brassband Excelsior uit Kloe- tinge. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 7 september Kerkwerve Demonstratie Koersbal. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Zaterdag 11 september Zierikzee Rommelmarkt/fancy fair. On der de Beuze. Vanaf 9.00 uur. Brouwershaven Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend: Grote- of St. Niclaaskerk, museum De Vergulde Garnaal, stadhuis, molen Windlust. Zonnemaire Open Monumentendag. Voor bezichting geopend: Neder landse Hervormde kerk en mo len De Korenbloem. Noordgouwe Open Monumentendag. Voor bezichting geopend de Neder landse Hervormde kerk. Dreischor Open Monumentendag. Voor bezichtiging geopend de Ne derlandse Hervormde kerk. Dinsdag 14 september Zierikzee Fietstocht voor senioren. Start om 13.30 uur vanaf sportpark Den Hogen Blok. Maandag 20 september Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-F^jn. 15.30-21.30 uur. Dinsdag 21 september Kerkwerve Meditatie en diaprojectie. Dorpshuis Zuudènde. 14.00 uur. Nieuwerkerk Zwemvierdaagse. Zwembad Dol-Fijn. 15.30-21.30 uur. Woensdag 22 september Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEURS TEL. 0HTO-TB255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2