Ko van Hese was ruim 21 jaar 'gezicht' sportcentrum Onderdak GRATIS ADVERTENTIE UW KRAMT I SCHOUWEN-DUIVELAND Hoofdingelanden achter fusie van waterschappen boven Westerschelde 3: r r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 3 5 9 HANDBAL Inbraak in auto's Ruit van restaurant ingeslagen BEVEILIG ZEKER ING. JAAP VISSER dé krant van schouwen-duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1993 150e JAARGANG NR 25416 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 'Ze hebben me ooit verweten dat ik maar politie-agent moest worden Ko van Hese: ,,Er is overal wel eens wat, maar ik heb het werk altijd met veel plezier gedaan". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Het leukste van zijn baan vond hij de sfeer in Onderdak wanneer de publieke tribunes bom vol zaten vanwege een populaire wedstrijd. De grootste hekel had hij aan zwarte strepen op de vloer, veroor zaakt door de zolen van goedkope schoenen. ,,Die kreeg je er bijna niet af. Dan moest je op je knieën einde loos poetsen en wrijven met wasbenzine". Hij zag in de afgelopen jaren bijna vijftig badpieesters en kas siers als collega komen en gaan en hij maakte vier voorzitters van de Stichting Sportcentrum Onderdak mee. Zelf bleef J. F. van Hese uit Zierikzee 21 jaar trouw op zijn post achter de kassa van het zwembad On derdak, in de kleedkamers en in de sporthal zelf. Voor de regelmatige bezoekers van het sportcentrum werd hij in die periode 'het gezicht van Onderdak'. Daaraan is nu een einde gekomen. Dinsdag 31 augustus is offi cieel zijn laatste werkdag en op 30 september wordt een afscheidsbijeenkomst gehouden. Ko van Hese gaat in de VUT. ,,Ik heb lang genoeg gewerkt. En nu is het nog mogelijk om gebruik te maken van de VUT, volgend jaar misschien al niet meer", aldus de 59-jarige Zie- rikzeeënaar, die werd geboren in Goes. In 1956 kwam hij in Zierikzee wonen vanwege een betrekking als stratenmaker bij de gemeente. Met die werk zaamheden moest hij aan het begin van de zeventiger jaren ophouden vanwege rugklach ten. Hij werd grotendeels voor 65 a tachtig procent afgekeurd om lichamelijk werk te doen. „Maar stilzitten dat was niets voor mij, ik was pas 38 jaar". Ko van Hese was dan ook heel blij tóen hem de gelegenheid werd geboden om als kassier te komen werken in het splinter nieuwe sportcentrum Onder dak in Zierikzee. Vanaf de ope ning in april 1972 zat hij achter de kassa om kaartjes te verko pen aan zwemlustige Schou- wen-Duivelanders. „Je had toen alleen in Nieuwerkerk nog een zwembad. Dus er kwa men mensen vanaf het hele ei- land. Later werd dat wat min der. Je kon toen merken dat in de omgeving meer zwembaden kwamen", Ko van Hese voelde zich tussen al dat publiek pri ma thuis. „Als stratenmaker was ik ook altijd onder de mensen. Ik maak graag een praatje". Het verkopen van toegangs kaarten voor het zwembad was slechts een onderdeel van zijn taak. Zijn werkzaamheden Om vatten ook het onderhoud van het sportcentrum „Het vervan gen van kapotte tegels en het schoonhouden van de ruim ten". Daarbij werd de kassier soms geconfronteerd met lasti ge klusjes. „Vroeger, toen de oude vloer nog in de sporthal lag, moesten de strepen daarop regelmatig vervangen worden. Dan was je met een stanleymes en wasbenzine uren bezig om die gebarsten rubber strepen van de vloer te krabben. Later was dat gelukkig niet meer no dig. Op de nieuwe vloer ston den geschilderde strepen die door de fabrikant werden on derhouden". Zeer attent was Ko ook altijd op mensen die de neiging had den om met hun schoenen aan de sporthal binnen te lopen. „Daar waren de beheerder H. Kloet en ik heel fel op. De spor ters die op blote voeten in de sporthal bezig zijn kunnen na melijk voetschimmel oplopen door het vuil dat van de schoe nen komt van mensen die daar de hal mee binnen lopen". Taken die niet in het arbeids contract van Ko van Hese wer den genoemd, maar waarmee hij wel regelmatig werd gecon fronteerd, waren de ongeluk jes. Kinderen die met hun hoofd klem kwamen te zitten in de draaimolen waardoor heen men vanaf de kassa naar de kleedruimte in het zwem bad loopt. „Dat gebeurde in al die jaren minstens iedere week een keer. Vooral met kinderen van een jaar of zes, wiens hoofd net boven de molen uitstak. Als ze wat haastig en onbe dachtzaam door de molen gin gen was het weerzover. Brullen natuurlijk en de moeder in pa niek". Voor Ko van Hese werd het pakken van de sleutel, waarmee het middenstel van het draaimolenhek naar voren kon worden getrokken, in de loop van de jaren een routine handeling. In de loop van de jareir-ervoer hij dat het gedrag van de kin deren die in het zwembad kwa men wat vrijer werd. „Wanneer je ze vroeger waarschuwde dat ze niet zo hard door de hal mochten rennen omdat ze zich dan konden bezeren aan de banken was het oven Maar te genwoordig zijn ze veel bruta ler". Niettemin leefde hij in de loop der jaren met vele kinde ren mee met het proces dat is verbonden aan het behalen van het z werp diploma. „Dat waren soms kleine dra ma's. Kinderen die hun angst moesten overwinnen om in het water te springen. Sommige ouders vertelden me dat hun kinderen onder het bed kropen wanneer ze naar zwemles moesten. Het is altijd een kwestie van even doorzetten, dat moet hoor". Ook bij de aanpak van sporters die werden geblesseerd han teerde Ko van Hese zo zijn ei- vervolg pagina 2 Dagelijks bestuur mag verder op ingeslagen weg ZIERIKZEE - Tijdens de vergadering gisteren, woensdag, schaarden de hoofdingelanden van het Waterschap Schouwen-Duiveland zich achter het voornemen van het dagelijks bestuur om te werken aan een fusie van de waterschappen boven de Wes terscheid e. Wel werden enige kritische kanttekenin gen geplaatst. Tijdens een eerdere vergade ring van het waterschap kwam een mogelijke fusie van water schappen al aan de orde en naar aanleiding van vragen vanuit de vergadering werd het algemeen bestuur een notitie over de kwestie in het vooruit zicht gesteld. Die notitie, waar in het dagelijks bestuur van het waterschap zich uitspreekt voor een fusie, werd gisteren aan het gezelschap van hoofd ingelanden voorgelegd. Grotere schaal Een van de argumenten van het dagelijks bestuur van het wa terschap voor fusie is dat het integraal waterbeheer - één van de taken van het water schap - steeds meer inzet van specifieke deskundigheid ver eist. Dat houdt in dat men spe cialisten in dienst zou moeten nemen, maar dat stuit bij een waterschap van de omvang als iet Waterschap Schouwen-Dui veland al snel op financiële problemen. Daar komt bij dat het takenpakket van het water schap steeds uitgebreider wordt en ook steeds meer ken nis en personele inzet vereist. Slotconclusie is dat het aan trekken van specialisten de fi nanciële draagkracht van het Waterschap Schouwen-Duive land te boven gaat. Volgens het dagelijks bestuur van het waterschap is een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde de beste ma nier om problemen in de toe komst voor te zijn. Intensive ring van de samenwerking met andere waterschappen zou wel kunnen, maar dat zou in de praktijk op praktische bezwa ren stuiten. Er zou veel meer overlegd en vergaderd moeten worden. „Een uitbreiding van de samenwerking betekent voor medewerkers van het wa terschap een vergroting van de werkdruk", aldus het dagelijks bestuur in haar notitie. „Voorts kan samenwerking leiden tot een verminderde besluitvaar digheid: het besluitvormings proces gaat immers over veel meer schijven dan bij een 'au tonoom' waterschap". Een fu sie van alle waterschappen in Zeeland tot één groot Zeeuws Waterschap ziet het algemeen bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland niet zit ten. „Dat zou afbreuk doen aan het beginsel dat er voldoende betrokkenheid moet zijn van de ingelanden met het water schap". Hoofdingeland J. Geluk rea geerde op de notitie met de op merking dat hij een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde een goede zaak zou vinden. „Maar de conclu sies van het dagelijks bestuur gaan mij niet ver genoeg", al dus Geluk. Het dagelijks be stuur vindt dat een fusie van de waterschappen boven de Westerschelde haalbaar is, maar ik zou daar aan toe wil len voegen dat er hard gewerkt moet worden aan een dergelij ke fusie", aldus Geluk. Hij bleek een roepende in de woes tijn. Hoofdingeland B. de Groot plaatste wel enige kritische kanttekeningen. „Ik vind de notitie vrij mistig voor wat be treft de financiële kant", aldus De Groot. Hij koppelde daar wel meteen de opmerking aan vast niet tegen een dergelijke fusie te zijn. Hoofdingeland mr. J. J. P. M. Asselbergs sloot zich aan bij dat laatste. Te ver Hij zei het te ver te vinden gaan om nu al daadwerkelijk te gaan werken aan een fusie. „Op het financiële vlak is het lang nog niet allemaal duide lijk", aldus Asselbergs. „Bij voorbeeld voor wat betreft de toekomstige investeringen is veel nog niet duidelijk". Hoofdingeland Ph. J. van Ast schaarde zich achter de opmer kingen van Asselbergs. Dijk graaf mevrouw A. P. de Haan reageerde op het commentaar vanuit het algemeen bestuur met de opmerking blij te zijn met de steun. Zij voegde daar meteen aan toe dat er nog heel wat komt kijken eer het zover is. „Behalve de financiële zijn er ook nog andere knelpun ten", aldus de dijkgraaf. Enige discussie ontstond tij dens de vergadering over de vraag of het aantal gezworenen - die samen het dagelijks be stuur van het waterschap vor men - teruggebracht zou moe ten worden naar vijf. In een korte toelichting op het voor stel om dat te doen stelde dijk graaf mevrouw De Haan dat er binnen het dagelijks bestuur uitgebreid over deze kwestie gediscussieerd is en dat men uiteindelijk uitkwam op een aantal van vijf. Hoofdingeland mevrouw B. J. Flach-de Geus zei het terugbrengen van het aantal gezworenen tot vijf net iets te ver te vinden gaan. Zij zei bang te zijn dat door een dergelijke ingreep de verhou ding tussen de verschillende belanghebbenden scheef zou worden getrokken. Eenzelfde geluid kwam van hoofdingeland B. de Groot. „En ik zet er grote vraagtekens bij of dat democratisch hande len is" aldus De Groot. Hoofd ingeland mr. J. J. P. M. Assel bergs sloot zich daarbij aan. „Het gezelschap van gezwore nen moet een juiste afspiege ling van de algemene vergade ring zijn", aldus Asselbergs. Hoofdingeland J. Geluk rea geerde op de kritiek vanuit de vergadering met de opmerking dat de algemene vergadering uiteindelijk toch de beslissin gen neemt. „We moeten het da gelijks bestuur ook weer niet overschatten", aldus Geluk. Dijkgraaf mevrouw De Haan: „Het uitgangspunt is en blijft dat alle categorieën vertegen woordigd zijn in het dagelijks bestuur". Na nog wat discussie werd het voorstel van het dage lijks bestuur om het aantal ge zworenen terug te brengen van zes naar vijf in stemming ge bracht. De overgrote meerder heid van de hoofdingelanden schaarde zich achter het voor stel. Een goed gezicht is de beste aanbevelingsbrief. Koningin Elisabeth Perioden met zon HET WEER Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur omstreeks 9 gra den. Overdag flinke zonnige perio den en droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Wind noorde lijk en matig, kracht 3 a 4, in de middag draaiend naar west. O BEGROTING Duiveland wil de begroting van de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening nu toch goedkeuren. CURSUSAANBOD De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft haar cursusaan bod voor het komende seizoen bekend gemaakt. ROMANTIEK Romantiek staat centraal in het nieuwe project van Stubbs Art Gallery. ZHV/Delta Sport won haar tweede oefenwedstrijd met 26-16. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ARNHEM - De Indonesische mensenrechtenactivist J. C. „Poncke" Princen heeft woens dag zijn familie ontmoet in Duitsland, vlakbij de Neder landse grens. Dat blijkt don derdag uit beelden van het NOS-Journaal en de actualitei tenrubriek Kenmerk. BROU WER-LIIAVEN /ZIE"- RIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag en donderdag overdag werden op Schouwen-Duiveland twee auto's open gebroken. In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een auto die stond geparkeerd in de Krepelstraat in Zierikzee en donderdag tussen 13.00 en 17.00 uur in een auto die gepar keerd stond bij het Slingerbos in Brouwershaven. In beide ge vallen werd de geluidsappara tuur uit de auto's gestolen. SCHARENDIJKE - In de nacht van woensdag op don derdag werd de ruit van een restaurant aan de Kampweg ingeslagen. Onbekenden drongen daarbij het gebouw binnen en namen de, achter de ruit staande, ra dio/cassetterecorder mee. Advertentie met ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Hoge Kèrkstraat 16, 4306 CD Nieuwerkerk Telefoon 01114-1518-2658 dag en nacht Al meer dan 25 jaar..... ZIEKENFONDSRITTEN BRUIDSAUTO VOLGAUTO'S GROEPSVERVOER KLEINBUS ROLSTOELVERVOER Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. 1 naam adres postcode: Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 22 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN "~1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1