'Opbellen als je last hebt van treiterballen of twistzaaiers' LAMPLICHT OVER HET ERF ft Diedt debeelc Buis lïlmnieuws Indecent Proposal met Robert Redford Tweede Scoutingdag voor gehandicapten Expositie over de Kindertelefoon in Bruse bibliotheek De Zaete Valselijk beschuldigde schilder wil geld zien 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Via posters op panelen wordt in bibliotheek De Zaete informatie gegeven over de kindertelefoon. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - 'Praat maar, lach maar, zwijg maar, roep maar, huil maar, scheld maar, vraag maar'. Die aan moediging staat met grote letters op een poster van de Kindertelefoon Zeeland. De poster maakt onderdeel uit van een expositie in de Bruse bibliotheek De Zaete, die geheel is gewijd aan het fenomeen Kindertele foon. De panelen waarop de mobiele tentoonstelling is aangebracht zijn tot en met vrijdag 10 september tijdens openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen. De expositie werd in De Zaete opgesteld op initiatief 'van bi bliothecaresse Jacqueline Ja cobs uit Bruinisse. „Ik hoorde van een collega van de biblio theek in Haamstede van het bestaan van deze reizende ten toonstelling. Naar aanleiding daarvan heb ik contact opgeno men met de medewerkers van de Kindertelefoon Zeeland om te vragen of de expositie ook in De Zaete in Bruinisse kon ko men. We bieden in de biblio theek altijd ruimte aan ten toonstellingen over allerlei on derwerpen die voor de bezoe kers interessant kunnen zijn". Omdat het in dit geval een on derwerp betreft dat vooral be doeld is voor jongeren, staan de panelen waarop de tentoon stelling is aangebracht in de aparte jeugdafdeling van de bi bliotheek. Dinsdag werd de ex positie ingericht door twee me dewerkers van de Kindertele foon en dinsdagavond konden de jeugdige bezoekers van de bibliotheek er voor het eerst kennis van nemen. „Het was extra druk omdat het nieuwe schooljaar van de basisscholen weer is begonnen en het ook de wekelijkse strip-o-theek was". De Kindertelefoon ging in 1985 van start in Zeeland; dertien jaar nadat tijdens het 'Jaar van het Kind' in 1972 de eerste Kin dertelefoons werden opgericht in de grootste Nederlandse ste den. Het begrip Kindertele foon houdt in dat jongeren tot en met achttien jaar dagelijks via een gratis telefoonnummer in contact kunnen komen met vrijwilligers die naar hen wil len luisteren. „Bel ons als je moeilijkheden hebt met je ou ders, met je broertjes of zusjes of op school. Wanneer je steeds op je kop krijgt, sexueel wordt misbruikt, problemen hebt met je uiterlijk, wanneer je ge pest wordt of verliefd bent", al dus de informatie van de ten toonstelling. Twintig vrijwilligers In Zeeland zijn twintig vrijwil ligers actief om dagelijks tus sen 14.00 en 20.00 uur de tele foons te bemannen, die .door kinderen worden gebeld via het telefoonnummer 06-0432. „Wij doen dat omdat we het be langrijk vinden dat ook kinde ren en jongeren iemand kun nen bellen als dat nodig is", zo wordt via de informatieborden verteld. Dat daarmee in een be hoefte wordt voorzien blijkt uit de enorme groei van het aantal telefoontjes van kinde ren de afgelopen jaren. In heel Nederland nemen zij jaarlijks zo'n 50.000 keer het initiatief om, de Kindertele- föciri' të bellen. Omdat die tele foontjes behalve gratis ook anoniem zijn is niet bekend hoe vaak kinderen en jongeren uit Schouwen-Duiveland de Kindertelefoon bellen. Jacque line Jacobs heeft de indruk dat de .meeste kinderen die zij via de bibliotheek kent wel eens hebben gehoord van de Kinder telefoon. „In de bibliotheek en ook op scholen hangen daar re gelmatig posters van". Zij denkt dat de tentoonstel ling dan' ook vooral de functie heeft om kinderen nog eens ex tra te attenderen op het be staan van de Kindertelefoon. „Ze komen niet speciaal voor de tentoonstelling naar de bi bliotheek. Maar zo tussen neus en lippen door worden ze er wel mee geconfronteerd. Zo weten ze op den duur heel goed dat de Kindertelefoon er is. Dat is handig voor het gevjal dat zij behoefte krijgen aan ie mand die naar hen wil luiste ren. Ik denk namelijk dat de echte interesse voor de Kinder telefoon pas ontstaat op het moment dat ze dat nodig heb ben". Nog veel meer dingen De bibliothecaresse speelt op de tentoonstelling in door in de vitrine va!n de bibliotheek boe ken uit te stallen over onder werpen waarover ook vaak wordt gebeld naar de Kinder telefoon, zoals gepest worden, verliefd zijn en ouders die gaan scheiden. Bij het bekijken van de tentoonstelling wordt dui delijk dat kinderen met nog veel meer dingen kunnen wor den geconfronteerd. „Heb je last van treiterballen, kwaad- brakers, scheldlummels, vies- vinken, twistzaaiers of kracht kwallen, bel ons". De tentoonstelling is geduren de drie weken te zien op dins dag van 10.00 tot 12.00 uur en van 18.30 tot 20.3fruur, woens dag van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 en 18.30 tot 20.30 uur. AMSTERDAM - In de Amster damse Melkweg wordt van 15 t/m 19 september een festival van de Nederlandse taal gehou den. Titel ervan is „Let's go Dutch". Het hele gebouw (thea ter, muziek, film, video en ga lerie) zal in het teken staan van de verscheidenheid van onze taal. CREA Studium Generale van de Universiteit van Am sterdam houdt elke avond le zingen en discussies. De the ma's die aan de orde komen zijn: trends in sociotalen, jon- gerentaal, grenzeloos Neder lands, streekdialecten en stads dialecten. LAREN - Het Singer Museum in Laren exposeert van 5 sep tember t/m 31 oktober schilde rijen, objecten, tekeningen en grafiek van Victor Vasarely (1908). Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 75 En dat is toch wel nodig, want je loopt kans dat de storm de haak losrammelt. Ze schuift de zware grendel ervoor, laat nu de storm maar razen. Dan loopt ze om de schuur heen, haalt even adem. Gelukkig, hier is het wat luwer. De kleine deur aan de achterzijde blijkt eveneens niet gesloten te zijn; de sleu tel steekt nog aan de buitenkant in het slot. 'Harmen toch', mompelt ze. Men zal de tractor wel niet stelen, maar ze heeft nu eenmaal een hekel aan deuren die niet op slot zijn. Juist als ze de sleutel heeft omgedraaid en in haar zak gestoken duikt iemand uit de duisternis op. 'Janus, wat moet jij?' vraagt ze ver baasd, want de man die grinnikend voor haar staat is Janus, de knecht. Janus is een beste knecht, maar toen hij op de hoeve kwam heeft Harmen het hem kort en goed gezegd: 'Janus, geen gekheid met de vrouwlui hier, laat ik het niet merken dat je het met de meid of de werkster of met de vrouw van een daggelder aanlegt, want ik schop je vierkant het erf af'. Het kwam bij Harmen niet op dat Ja nus wel eens een begerig oogje op zijn eigen vrouw, op Justine, zou kunnen slaan. Janus is geen lelijke jongen en brutaal genoeg. Harmen heeft er niet bij stilgestaan dat zulke knapen de af stand tot de vrouw van de boer wel eens kunnen vergeten. 'Wa ik hier moet? Hetzelfde als de vrouw dacht ik', zegt Janus. 'Kijken of alle deuren wel vast zijn met die storm. Of is de vrouw om een andere reden buiten?' Meteen begint hij zacht te flui ten, en wel zijn lijflied: Sarina, het kind uit de dessa. Justine wijkt terug. 'Dat is dan klaar, Janus, kruip maar weer gauw in je bed'. 'Dat bed is warm', grinnikt Janus en hij laat er fluisterend op volgen: 'Ga mee, Justine, wat heb je nou aan een ouwe vent als de boer? Hij slaapt niet eens meer bij je, en jij bent nog zo jong. Niemand zal het weten, een uurtje maar.' Justine is niet eens zo verrast, ze heeft een soort liefdesverklaring van Janus wel voorvoeld, maar er niet op gere kend dat hij dat nu, bij nacht en ontij, en onder deze omstandigheden zou doen. 'Doe niet zo mal en schiet op, waar denk je aan', snauwt ze hem toe en wil verder lopen, maar Janus probeert haar te pakken. 'Toe lieverd, toe nou maar'. Voor Janus het beseft ligt hij op zijn lange rug te spartelen. Wanneer hij had geweten dat Justine in haar meisjestijd een ijverig beoefenaarster van de ju- dosport was en had geleerd hoe ze aan vallen als deze vlug en afdoende af moest slaan, had hij zich wel tweemaal bedacht. Justine draait zich om en holt terug naar de veiligheid van de Grote Delta hoeve. Ze is niet van plan Harmen te vertellen wat Janus wilde misdoen, ze is wel in staat op zichzelf te passen, dat is geble ken. Huiverig kruipt ze weer in bed. Twee uur is het onderhand; nu toch wel tijd om een poosje van de wereld weg te zijn. Ze dut weer in, meent half in slaap het geluid van een draaiende motor te ho ren, maar let er niet op. Ze is nu toch wel heel slaperig, en er passeert 's nachts wel vaker een auto de Deltahoe ve. Die zal zijn weg wel vinden. Ruw wordt ze uit haar slaap gewekt. Freek staat al in zijn werkgoed voor haar bed. Met de ogen nog prik kend van de slaap staart ze hem aan. 'Wat is er in vredesnaam aan de hand', stamelt ze. (wordt vervolgd) 3 Vrijdag: 27 augustus NEDERLAND 1 17.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.32 uur Flipper, jeugdserie. 19.01 uur Tekenfilmfestival. 19.08 uur Star Trek, the next generation, Amerikaanse sf- serie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur Emma, queen of the south seas, 4-delige miniserie. Afl. 2. 21.21 uur Van Kenia naar Kaapstad. Documentaire. 21.55 uur The Saint, Engelse detectiveserie. 22.49 uur Katharsis, discussie programma. 23.23 uur Journaal 23.28 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.21 uur Kids for animals. 6- delige serie over jeugdleden van de dierenbescherming. 18.50 uur Special adventure, verslag van de Camel Trophy. 19.30 uur Candid camera. Amerikaanse humor. 19.58 uur Allo allo. Engelse co medyserie. 20.36 uur De Strauss dynastie. 6-delige miniserie. 22.21 uur TV Masqué, serie ont moetingen met bijzondere on bekende Nederlanders. 23.04 uur In the heat of the night, serie. 23.54 uur Late night concert, muziekspecial rondom een groep met Keltische muziek en Iona. 00.44 uur Journaal. NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Journaal. 18.15 uur Kijken met je vin gers, serie van 4 Werken-aan- werk-films over de zorgsector. 18.50 uur Lingo, spelprogram- ma. 19.20 uur Een rode neus voor de minister-president, Engelse film. 20.14 uur Uitmarkt klassiek '93, het concert, opening van het culturele seizoen '93/'94. 22.00 uur Journaal. 22.15 uur Sportjournaal. 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur uur Trekking dage lijkse lotto. 23.04 uur NOS-film classic: Old gringo, Amerikaanse speelfilm. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws. 07.05 uur Scooby Doo. 07.30 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear. 08.00 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws. 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur RTL 4 nieuws. 09.10 uur Rad van fortuin, spëlprogramma. Herh. 09.35 uur Secrets. Amerikaan se serie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL Text-radio. 11.45 uur RTL shop 11.55 uur Clip van de dag. 12.00 uur Telekids. 13.00 uur RTL text-radio. 13.30 uur 600 spel. Herhaling. 13.40 uur Showtime Summer time 14.10 uur Ooggetuige, herha ling. 15.00 uur General Hospital. Amerikaanse soapserie. 15.45 uur RTL shop. 15.55 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.20 uur The Oprah Winfrey show 17.05 uur Love Boat, Ameri kaanse serie. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.15 uur Secrets, Amerikaan se serie. 18.40 uur The bold beautiful. Amérikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws. 19.50 uur RTL 4 weer. 20.00 uur Full House, Ameri kaanse serie. 20.30 uur Het uur van de waar heid, een selectie van opmer kelijke en waargebeurde ver halen uit Amerikaanse en Duitse reality programma's. 21.30 uur Laurie Hill. Ameri kaanse comedyserie. 21.55 uur Dirty O'Neill, Ame rikaanse speelfilm. 23.30 uur RTL 4 laatste nieuws 23.45 uur RTL Sport: Atletiek. 00.45 uur The dunwieh horror, Amerikaanse griezelfilm. 02.15 uur De thuiswinkel, ho me shopping. 02.45 uur Naehtprogramma. BRT 1 17.30 uur Prins Valiant, 65- delige Amerikaanse tekenfilm serie. 17.52 uur Samsonclips. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 239. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 750. 18.35 uur Secrets, serie. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en pro gramma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Moeders mooiste. En gelse comedyserie. 20.30 uur Zeg 'ns AAA, Neder landse comedyserie. 20.50 uur De fabriek, 13-delige Nederlandse serie. 21.45 uur Tropical heat. 22- delige Amerikaanse actieserie. 22.35 uur Tips voor trips Aansl. Paardenkoersen 22.40 uur Vandaag en sport. 23.05 uur Computerspelletjes. 4-delige Engelse miniserie. 00.05 uur Coda. BRT 2 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit binnen- en buitenland. 20.40 uur Ten huize van... Ma- nu Ruys, serie portretten. 21.30 uur Tips voor trips. 21.35 uur Journaal en sport 22.05 uur Kinderen, Engels psychologisch drama. Filmvoorstellingen in Concertzaal Zierikzee ZIERIKZEE - In bioscoop De Concertzaal Zierikzee wordt het komend weekeinde de film Indecent Pro posal gedraaid. Het betreft een rolprent waarin het in financiële nood verkerende echtpaar Diana en Da vid Murphy en de'gokker John Gage centraal staan. De hoofdrollen worden gespeeld door Demi Moore, Woody Harrelson en Robert Redford. David en Diana Murphy zijn een gelukkig getrouwd jong stel. Het enige dat hun geluk een beetje in de weg staat is geld. Vooral wanneer David door de recessie in de Verenig-, de Staten zijn baan als archi tect verliest wordt het moeilijk om de hypotheek te blijven be talen van het stuk land dat ze hebben gekocht om hun droom huis op te bouwen. Het echtpaar wordt bang dat ze hun land kwijtraken en jaren lang met een schuld blijven zit ten, Ze besluiten letterlijk een gok te nemen. Met geld van Da vids vader gaan ze naar het ca sino en slagen er in van vijfdui zend gulden 25.000 gulden te maken. Om uit de problemen te komen hebben ze echter 50.000 gulden nodig. Hun activiteiten in het casino zijn niet onopgemerkt geble ven. John Gage, een vaste klant aan de roulette- en de blackjacktafel, heeft het ge voel dat Diana hem geluk brengt. Hij vraagt aan David of hij zijn vrouw even mag le nen voor een gokje van 100.000 dollar en wint daarbij een mil joen. Tijdens het glaasje dat ze drin ken om dat te vieren ontspint zich een gesprek over de macht van het geld. Gage biedt een miljoen dollar om een nacht te mogen doorbrengen met Dia na. Nadat ze eerst verontwaar digd hebben geweigerd, begin nen David en Diana te twijfe len en gaan uiteindelijk op het aanbod in. 'Het is tenslotte maar voor één nacht'. De film Indecent Proposal wordt zaterdag en zondag om 20.00 uur gedraaid in bioscoop De Concertzaal Zierikzee. BROUWERSHAVEN - Voor de tweede keer organi seert Scouting Brouwershaven, in samenwerking met de Zierikzeese dagverblijven Brugzicht en Schouwcnoord, de jaarlijkse Scoutingdag voor ver standelijk gehandicapten. Voorjaar 1992 werd voor de eer ste keer een Scoutingdag geor ganiseerd voor de verstande lijk gehandicapten. Het idee werd geopperd door een spon sor van de Brouwsc padvin ders. Deze leek een tegen prestatie in de vorm van een gezellige dag voor verstande lijk gehandicapten een goed idee. Het werd een zeer ge slaagde dag en ook dit jaar hebben de scouts hun best ge daan om een leuk en afwisse lend programma te bieden op het scoutingterrein in Brou wershaven. Zaterdag 11 september om 14.00 uur begint de dag. Er worden twee groepen gemaakt. De eerste groep gaat de Greve- 'lingen op om te zeilen, de twee de groep blijft aan wal om spel letjes te doen. Na het wisselen van de groepen, gebruikt men rond 18.00 uur de maaltijd. En natuurlijk ontbreekt ook het kampvuur niet! Advertentie De Concertzaal te Zierikzee zaterdag 28 aug. 20.00 uur zondag 29 aug. 20.00 uur »e meest spRwaum,,; nLMV«fDIT,M0.ME,7, r™*®" l'OORSIB. IMY<K"I?soN '^decent HOLTHE - Dc Drentse kunst verzamelaar en schilder Cor van Locncn heeft samen met de Groningse galeriehouder D. Zwancvcld een schadeclaim bij justitie ingediend van onge veer 80.000 gulden. Die schade is volgens beiden ontstaan na dat Van Loencn vorig jaar ten onrechte werd verdacht een aantal schilderijen te hebben vervalst van de Groningse schilder Jan Altink. Dc veilinghuizen Christie's en Sotheby's weigerden vorig jaar dc door Van Loencn ingebrach te schilderijen te veilen toen duidelijk werd dat die moge lijk vervalst waren. Galerie houder Zwaneveld, die net een expositie van dc collectie-Van Loenen hield, heeft zijn winkel enige tijd moeten sluiten. Van Loenen heeft destijds vier da gen in voorarrest gezeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4