'In zo'n kort mogelijke tijd zoveel mogelijk schepen in de sluis loodsen' Concert met brassband Excelsior en het Smalstads Mannenkoor Werkzaamheden aan voormalige CSG beginnen in september Verhalenwedstrijd Kinderboekenweek Ledental van CJ+koor in korte tijd fors gegroeid Zeeuwse Delta centraal in televisie-programma Hoogseizoen bij de Grevelingensluis in Bruinisse In Nederlandse Hervormde kerk Dreischor Appèldienst WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 Sluiswachter De Bruine kijkt in zijn sluiswachtershuisje naar de beeldschermen waarop te zien is wat in de sluis onder hem gebeurt. (Foto: Joop van Houdt). BKUINISSE - „De afgelopen weken had ik de indruk dat het minder druk was dan in voorgaande jaren. Maar uit de cijfers blijkt dat er toch weer evenveel schepen door de sluis zijn gegaan als in de zomermaan den van vorig jaar. Vanwege de regenachtige weersomstandigheden ging het allemaal wat geleidelijker. We hadden niet die echte piekdagen waarbij op één dag zo'n duizend schepen werden geschut". Ook voor M., de Bruine uit Nieuwerkerk is het hoogseizoen. Als sluiswachter op de drukste sluis van Zeeland, de Greve lingensluis bij Bruinisse, werkt hij er aan mee-dat de sluis dagelijks zo'n dertig keer wordt geopend. Gemid deld achthonderd schepen per dag varen zo van het Grevelingenmeer naar de Oosterschelde of omgekeerd. Hoewel de sluiswachter veelal in aanraking komt met plezierjachten, waarop mensen hun vrije tijd of va kantie doorbrengen, blijkt het schutten van schepen een spannend beroep te zijn. Dat komt omdat de sluis on derdeel vormt van de Rijksweg N59, een van de drukste toe gangswegen van Schouwen- Duiveland. „We zeggen altijd tegen elkaar: Het bes„taat niet dat zoveel auto's Schouwen- Duiveland oprijden en er dan blijven. Een groot deel moet er via een andere weg weer vanaf rijden, want op het eiland is onmogelijk plaats voor zoveel auto's". De combinatie van veelgebruikte vaarroute en drukke autoweg houdt in dat de handelingen, die sluiswach ter De Bruine via het knoppen paneel in zijn sluiswachters huisje verricht, altijd tot ge volg heeft dat mensen moeten „Mensen komen dan uit hun auto om elkaar uit te schelden. Soms voel ik me behalve sluis wachter ook pofitie-agent", .ah dus de sluiswachter, die de ge- móederen,dan tracht te sussen. Spanningen zijn er ook op het water. „Het komt veel te vaak voor dat watersporters zenuw achtig zijn omdat ze de sluis in moeten varen. Ze laten zich langzaam naar binnen drijven en zijn geneigd om gelijk aan te leggen wanneer ze in de sluis zijn. Dat houdt in dat alle sche pen die achter hen komen hen moeten passeren. Dat houdt het vullen van de sluis met schepen onnodig op, terwijl bo ven steeds meer automobi listen- staan te wachten". De luidspreker waarmee De Brui ne een en ander in goede banen kan proberen te leiden is niet altijd afdoende. „Wanneer ze zenuwachtig staan te doen met een touwtje, horen ze nog geen olifant brullen". Wanneer het licht bij de sluis rood/groen knippert is dat voor de watersporters het te ken dat ze hun boot van de kant moeten losmaken om de sluis in te varen en wanneer het licht op groen springt kan dat ge beuren. „Dikwijls maken ze hun boot pas los wanneer het licht al op groen staat. Het duurt dan allemaal veel te lang eer ze de sluis zijn in geva ren. De automobilisten begin nen te mopperen en als sluis wachter zit je daartussen. Dat is soms zenuwslopend". Een derde factor die het beroep van sluiswachter spannend maakt is de factor tijd. De Bruine tracht de tijdstippen waarop de sluis wordt geopend zo uit te kienen dat de ZWN- bussen die de route Zierikzee- Rotterdam rijden zoveel moge lijk door kunnen rijden. „Om twee minuten over het hele en het halve uur komt er een bus langs vanuit Zierikzee en om tien minuten voor het hele en halve uur een uit de richting Rotterdam. „Wanneer een bus twee minuten te laat is en het schutten lang duurt vanwege de drukte, is het nog een hele klus om de wegdelen weer op tijd naar beneden te hebben. Om op tijd te zijn moet ik soms de rolbrug voor de sluis dicht doen om de stroom van sche pen die naar de sluis varen te gen te houden. Wanneer de wa tersporters zien dat dat ge beurt terwijl de sluis nog niet vol ligt beginnen ze te roepen en te mopperen. Ze begrijpen niet waarom ik dat doe". Meestal lukt het de sluiswach ter redelijk tussen al deze be langen door te laveren. Dan rij den de ZWN-bussen vriende lijk toeterend voorbij en ko men wachtende automobi listen' even uit hun auto om naar de drukte van de plezier jachten te kijken. De meeste directe contacten met de water sporters worden onderhouden door assistent-sluiswachter L. Hage uit Oostvoorne. De 62-jarige oud-stuurman op de grote vaart en ex-loods in de Rotterdamse haven zegt dit werk voor zijn plezier te doen. Elke zomer en in drukke perio des in het voorjaar is hij te vin den bij de Grevelingensluis. DREISCHOR - Het laatste concert dat de stichting Musi Voca dit seizoen houdt vindt plaats op zaterdag 4 september in de Nederlandse Hervormde kerk in Dreischor. De brassband Excelsior uit Kloetinge en het Smalstads Mannenkoor uit Sint Maartensdijk staan daarbij centraal. Het programma bestaat uit een af wisselend optreden van koor en muziek. Het concert begint om 20.00 uur. 'Wij leven met muziek' NIEUWERKERK - Hoe 4s het mogelijk dat het le dental van een Christelijk Jongerenkoor in tweeën eenhalf jaar uitgroeit naar 60 en de naam veranderd moet worden in ...Groot CJ koor? Volgens dirigent W. Timmermans uit Ouwerkerk zijn er diverse facto ren debet aan deze stormachtige ontwikkeling. ,,Het belangrijkste van alles is de ongedwongen sfeer. Het koor is samen met het combo, net één grote familie. De wil om te presteren komt dan vanzelf", aldus Timmermans. Het Smalstads Mannenkoor is een amateurgezelschap. Het werd opgericht in 1966 en be staat momenteel uit tien zan gers, een pianist en dirigent .Jan Wesdorp, allen wonend in wachten. „Omdat het zo gigantisch druk is zijn het in de zomer bijna al tijd stress-sluitingen. Wanneer de kleppen van het wegdek over de sluis omhoog gaan ont staan op de Rijksweg binnen de kortste tijd lange files, waarin soms kop/staart- aanrij dingen of kettingbotsin gen plaatsvinden. Mensen rea geren geïrriteerd omdat ze moeten wachten en gaan soms bijna op de vuist omdat ze geen voorrang krijgen". Dat laatste gebeurt volgens de sluiswach ter altijd op de parallelweg. Boven de sluis is die weg zo smal dat er maar één rij auto's tegelijk overheen kan. Wan de gemeente Tholen. Het reper toire dat zij zingen bestaat uit wereldlijke en geestelijke wer ken uit alle stijlperioden. In 1983 kwam de eerste grammo foonplaat uit waarop het brede neer de brugklep weer naar be neden is gelaten, mag eerst de rij wachtende auto's die uit de richting Oude-lbnge komt over de parallelweg en vervolgens de voertuigen die vanuit Brui nisse komen. Dat zijn er vaak zoveel dat vanuit Oude-Tonge alweer auto's aankomen ter wijl de file vanuit Bruinisse nog aan het optrekken is. De tegenliggers zijn dan boos omdat ze op de verkeersborden zien dat zij eigenlijk voorrang hebben. Ze rijden dan toch door tot op het smalle wegge deelte op de brug, waardoor de verkeersstroom van de paral lelweg vast komt te zitten. repertoire tot uitdrukking komt. Eind 1990 is een compact-disc uitgebracht met opnieuw een keuze van koor muziek uit vele eeuwen en stij len. Naast de vele jaarlijkse optredens neemt het koor deel aan concoursen als het Neder lands koorfestival, het Zeeuws Zangersmanifest in Middel burg en het vierjaarlijks Inter nationaal Koorfestival. Op bei de eerstegenoemde festivals behaalden zij, bijna uitslui tend eerste prijzen in de hoog ste klasse. Op het Internatio naal Koorfestival in 1987 in Arnhem eindigde de groep op de derde plaats in de categorie mannenkoren. Ook is het koor al enkele keren op radio en tv te horen en te zien geweest. Brassband Excelsior uit Kloe tinge werd opgericht in 1899 als fanfare. In 1970 werd overge gaan op de Engelse brassband bezetting. Organiek bestaat een brassband uit slechts 28 personen waardoor bijzondere eisen aan muzikanten en sa menspel worden gesteld. Bo vendien worden onder invloed van de steeds verdergaande professionalisering van het fe nomeen brassband en de orgi- nele brassbandwerken in binnen- en buitenland steeds zwaardere eisen gesteld aan al le leden van de bands. Excelsi or heeft zich in de loop van de jaren weteii te ontwikkelen tot een hoogwaardig muziekgezel schap. Onafgebroken komt deze bedrag van ongeveer 20.000 gulden voor de kosten van een beheerder, die op dit moment al gedurende tien uur per week in het gebouw aanwezig is om toezicht te houden op het huidi ge gebruik. Het betreft een van de vroegere conciërges van de CSG. Wanneer de gemeenteraad het geld beschikbaar stelt, kunnen volgens commissievoorzitter en PvdA-wethouder D. van der Wekken de werkzaamheden di rect beginnen. De verenigingen die niet worden gehinderd door deze werkzaamheden, kunnen hun intrek al nemen in het gebouw en de anderen vol gen na de aanpassingen. De huurcontracten kunnen worden afgesloten wanneer de Stichting Multifunctionele Ge bouwen Zierikzee definitief is opgericht. De leden van de adviescommis sie welzijn reageerden positief op do geplande gang van za ken, zoals die door Van der Wekken werd geschetst. „Het is van belang voor Zierikzee dat het een leuk gebouw wordt", aldus commissielid R. Prager (sociaal-cultureel werk). De gemeente Zierikzee zal in de komende jaren het nodige geld in het multi-functionele gebouw moeten steken omdat' een kostendekkende exploita tie bij gebruik door verenigin gen er niet in zit. j „Ik vind het leuk om buiten te zijn, al die schepen te zien en gezellig met de mensen te klet sen over het weer en over va ren". Tussendoor loodst hij de tien tallen jachten in diverse talen naar de plaats in de sluis die hij in gedachten had. 'U mag nog wel een plaats verder'. 'Ja, so weit wie möglich'. „Het is de kunst om jn zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk schepen in de sluis te loodsen". Tijdens zijn werk houdt hij via een draagbare telefoon contact met sluiswachter de Bruine hoog in zijn kantoortje voor zijn knop penpaneel. „Daar in de verte komt nog een motorboot; kan die er nog bij". Wanneer de sluisdeuren gesloten zijn telt de assistent-sluiswachter hoe veel schepen in de sluis liggen, noteert welke nationaliteit ze hebben en of het motor- of zeil jachten zijn. Die gegevens wor den na iedere schutting inge voerd in de computer. Vele vragen Terwijl via het openen van kleppen in de sluisdeuren het water in de sluis stijgt of daalt praat hij met watersporters en beantwoordt vele vragen. 'Is hier een telefooncel? Zijn er krarften te koop? Kunnen we hier overnachten? Is het met dit weer nog verantwoord om via de Oosterschelde naar Zie rikzee te varen met een zeezie ke schoonmoeder aan boord'? Vragen die ook binnenkomen in het kantoortje van de sluis wachter, waar allerlei mensen binnen lopen. „Wij zijn hier een manusje van alles. Chauf feurs komen de weg vragen, mensen met autopech bellen hier de Wegenwacht en heel vaak wil men van het toilet ge bruik maken", aldus De Brui ne. Dat laatste is niet openbaar en ook een telefooncel is niet aan wezig bij de sluis. „Wij zijn de enige sluis in Nederland die deze voorziening niet heeft". Tussendoor houdt de sluis wachter nauwlettend de wa terstanden in de Grevelingen en de Oosterschelde in de gaten die via digitale cijfers worden aangegeven. Vanwege de getij destromingen in de Ooster schelde varieert het waterni veau in deze zeearm van onge veer twee meter boven dat van de Grevelingen tot 1,50 meter daaronder. Bij een maximaal verschil duurt het schutten on geveer 'zeven minuten. Voor sluiswachter De Bruine is dit alles routine geworden. Wan neer het drukke zomerseizoèn voorbij is krijgen hij en zijn collega het een stuk rustiger in het kantoortje bij de Bruse sluis. En hij hoopt dat er een keer een structurele oplossing wordt gevonden voor de gigan tische drukte in het zomersei zoen. „Een vierbaans weg over de sluis of een tunnel. Dat zou ideaal zijn". brassband sinds 1962 uit in de hoogste afdeling, de vaandel afdeling binnen de Koninklij ke Federatie van Muziekvere nigingen. Vorig jaar nog ver wierf Excelsior de derde plaats op het Nationale Brassband Festival in Utrecht. Naast de concourswerken wordt veel aandacht besteed aan een hoogwaardig en gevarieerd concertprogramma, waarmee in de hele regio regelmatig con certen worden gegèven. Sinds 1990 staat de band onder lei ding van dirigent Anno Appelo uit Oud-Beijerland. Dirigent Appelo volgde een beroepsop leiding aan het Rotterdams Conservatorium slagwerk en HAFABRA-directie. Naast zijn directie in Kloetinge is hij diri gent van Euphonia uit Goes en Brassband Rijnmond uit Rot terdam. ZIERIKZEE - Al een aantal ja ren organiseert de Protestants Christelijke Rayonschoolraad Schouwen-Duiveland een zoge naamde Appèldienst voor alle betrokkenen bij het christelijk onderwijs in de regio. De Ap pèldienst voor het cursusjaar 1993/1994 wordt gehouden op woensdag 1 september in de Christelijk Gereformeerde kerk in Zierikzee. De dienst begint om 19.30 uur. Alle leerlingen, leerkrachten, leden van de medezeggen schapsraad, ouderraden en be sturen zijn welkom, evenals ouders en andere belangstel lenden. Voorganger in deze dienst is ds. J. Smit, predikant van de NH-kerk in Bruinisse. Muzikale medewerking wordt verleend door organist C. J. Groenleer en schoolkoor Hati- kwa van christelijke basis school Samuel uit Kerkwerve. Een muzikaal intermezzo wordt verzorgd door (oud)leer- lingen van de christelijke ba sisschool Onder de wieken uit Haamstede. P. van Beveren, voorzitter van de Rayonschool raad, spreekt een kort ope ningswoord. De jaarlijks te rugkerende Appèldienst is slechts één van de activiteiten van de Rayonschoolra^d. Hoe hoog die prestaties zijn blijkt wel uit het feit dat het CJ koor op een concert voor jongerenkoren als hoogste ein digde met als 'rapportcijfer' een achteneenhalf. „Je moet proberen een min of meer 'ei gentijds' en uitgebalanceerd repertoire op te bouwen waar in vlotte en leuke nummers voorkomen. Je bouwt dan als het ware aan de identiteit van het koor", aldus Timmermans. Het CJ koor manifesteert zich heel anders dan de meeste christelijke gemengde koren en dat spreekt volgens Tim mermans de luisteraars aan. „Het luisterend publiek of de gemeente voelt het enthousias me, voelt de harmonie, voelt de bedoeling van het samen mu ziek maken, voelt de bood schap van het evangelie door de teksten en voelt ook de spanning bij de uitvoeringen", aldus Timmermans. Een be langrijke rol speelt volgens de De serie Nieuwe Natuur in Ne derland is een initiatief van de Tros op basis van beleidsuit gangspunten van het WNF. De menselijke factor in het natuur-ontwikkelingsbeleid is voor de Tros de spil in de serie. Natuur is voor de mens in alle opzichten onontbeerlijk en vooral in Nederland is er te weinig van en wat er is staat vaak hevig onder druk. Afspraak Wereldwijd bestaat de af spraak dat elk land minimaal 10 procent van zijn oppervlak te 'reserveert' voor natuur. Ne derland komt niet verder dan de helft en daarom wil het WNF met zo'n 2000 vierkante kilometer een verdubbeling bereiken. Dat betekent dat in totaal een gebied ter grootte van de provincie Utrecht aan het al bestaande natuurgebied moet worden toegevoegd. In el ke uitzending van de serie be zoekt een aantal willekeurige Nederlanders één natuuront- wikkelingsgebied Het enthousiasme en de erva ringen van de vijf 'toevallige' bezoekers bepalen voor een be langrijk deel de sfeer van de uitzendingen. In de serie ko men aan de orde: de Grensmaas in Limburg (20 sep tember), de Gelderse Poort (27 september), de Oostvaar- dersplassen (4 oktober), de Friese Wadden/Friesland bui tendijks (11 oktober) en tot slot de Zeeuwse Delta (18 oktober). De door de programmamakers uitgenodigde bezoekers krij- Op die manier doen ze mee aan een verhalenwedstrijd die on der de titel 'Hallo, hallo wie schrijft er mee' werd georgani seerd in het kader van do Kin derboekenweek die ook dit jaar weer wordt gehouden in oktober. Het betreft een initia tief van de Provinciale Biblio theekcentrales en de regionale omroepen. Het betreft een landelijke actie waarbij per provincie een schrijver is benaderd die het begin van een verhaal heeft verzonnen. In Zeeland is dat Wim Hofman. In de periode van vier tot en met acht oktober worden de verhalen beoordeeld die kinde ren naar aanleiding hiervan schreven. Kinderen die aan de wedstrijd willen deelnemen kunnen bij de bibliotheken een fom^ulier dirigent ook het vijfkoppige combo dat het koor begeleidt. Momenteel bestaat het instru: mentarium van het.combo uit drums, bas, trompet, gitaar en keyboard/piano. Hét combo hoopt binnenkort .dwarsfluit en viool toe te kunnen voegen aan het instrumentarium. De koor- en comboleden komen niet alleen uit Nieuwerkerk, maar ook uit Zierikzee, Ouwer kerk, Oosterland, Bruinisse en Dreischor. Timmermans: „Het koor is er niet alleen voor jon gelui, maar ook voor wat oude ren die zich jong voelen". Het nieuwe seizoen voor het koor gaat op 29 augustus van start. Er wordt gerepeteerd in het zaaltje achter de Gereformeer de kerk in Nieuwerkerk. De re petities worden gehouden op zondagmorgen na 11.30 uur. Wie zin heeft om mee te zingen of mee te spelen is van harte welkom bij de repetities. gen een rondleiding in het be treffende gebied en vormen met hun ervaringen de rode draad in elk programma. Elk gebied wordt in zijn 'eigen uitzending' bovendien vanuit verschillende invalshoeken be naderd waarbij de presentatie van WNF-voorzitter Ed Nijpels en Leonie Sazias een bindende factor is. Historieeconomische aspecten, flora en fauna, de ac tualiteit op natuurontwikke lingsgebied, interviews met omwonenden, werkers in het gebied en biologen zijn steeds terugkerende onderdelen van de programma-serie. Ed Nij pels sluit iedere uitzending ai en zet de uitgangspunten van het natuurontwikkelingsbe: leid nog eens op een rijtje. Nederlands karakter Samen met anderen probeert het Wereld Natuur Fonds nieu we natuur op typisch Neder landse plekken met een ty pisch Nederlands karakter te realiseren. De noodzakelijke grond voor een dergelijke 'ope ratie' kan volgens het WNF ge vonden worden in de ongeveer 400.000 hectare landbouw grond die Nederland over de komende vijftien jaar teveel zal hebben. Nieuwe natuur be staat uit grote aaneengesloten, gebieden en ontwikkelt zich- als het ware vanzelf. De mense- lijke inbreng beperkt zich tot. het uitzetten van grote zoogdie ren, wilde paarden en runde ren die voor de natuurlijke be- grazing van het gebied moeten zorgen. ophalen waarop het begin van het verhaal van Win» Hofman staat. Dat kunnen zij dan op het formulier aanvullen met hun eigen versie. De verhalen dienen voor vier oktober te worden ingeleverd bij dé bi bliotheek. Zij worden dan in de eigen regio beoordeeld door een jury bestaande uit drie per sonen. Aan de hand daarvan wordt zo- wcl in de leeftijdscategorie acht tot en met tien jaar als elf en twaalfjarigen een winnaar gekozen. Deze kinderen wor den uitgenodigd om samen met een vriendje of vriendinnetje een feestelijke ochtend bij te wonen in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Tijdens deze bijeenkomst wor den de uiteindelijke hoofd prijswinnaars bekend ge maakt. ZIERIKZEE - De eerste opknapbeurt waarmee het voormalige schoolgebouw van de Christelijke Scholen gemeenschap aan de Huybertstraat in Zierikzee wordt omgevormd tot een multifunctioneel centrum begint naar verwachting in september. Het betreft schilderwerk, vernieuwing van de centrale verwarmingsketel en de toilètvoorzieningen en de aanschaf van stoelen. In een later stadium hoopt men ook de entree en de foyer van het gebouw aan te passen. Een aantal organisaties maakt inmiddels al gebruik van delen van het gebouw. Na de aanpassing zullen dat er ongeveer dertig zijn. Het multi-functioneel gebouw wordt volgens plan in januari 1994 overgedragen aan de Stichting Multifunctionele Ge bouwen Zierikzee, die nu nog in oprichting is. De stichting, waarin ook het gemeentebe stuur wordt vertegenwoordigd, gaat het gebouw exploiteren. Tijdens de openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie welzijn, dinsdag avond in het stadhuis, werd duidelijk dat voor de eerste aanpassingen van het gebouw ongeveer 450.000 gulden nodig is. Tijdens de eerstvolgende ge meenteraadsvergadering op maandag 30 augustus zal de Zierikzeese gemeenteraad wor den gevraagd dit bedrag be schikbaar te stellen. Plus een De CSG wordt een multi-functioneel centrum. (Archieffoto). BRUINISSE ZIERIKZEE BURGH-HAAMSTEDE - 'Wat is er toch gebeurd met Josje Almekinders?' Met die zin begint een verhaal waarvan de inleiding werd geschreven door de Zeeuwse kinderboeken schrijver Wim Hofman. Kinderen van acht tot en met twaalf jaar kunnen de komende weken hun fan tasie de vrije loop laten bij het afmaken van het ver haal. Tros-uitzending over belang nieuwe natuur ZIERIKZEE - Het begrip nieuwe natuur staat cen traal in vijf televisie-programma's van de Tros. Deze programmaserie maakt de omroep in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds. De serie handelt over het belang, de aard en de totstandkoming van nieu we natuurgebieden in Nederland. De Zeeuwse Delta staat centraal in de uitzending van 18 oktober.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3