WEEKEND RECEPT lieve mensen dier in het vizier Koper van CD-i speler krijgt encyclopedie cadeau Politiedistrict De Eilanden nu ook aangesloten op politiemeldkamer Open inschrijfdag bij DAS-Zeeland college Pers wil rustig gezin Softballers verslaan koploper Lava- strandtocht Zeeland wil waterdoorlaat voor Veerse Meer Boeiende Kunst cursussen Ter ondersteuning van de basispolitiezorg Geschnetzeltes op Zwitserse wijze WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1993 Ik moest bij hem komen, maar ik kom er niet zo graag mijn zenuwen gieren versneld door mijn maag. „Gaat u maar liggen het is zo voorbij 't zal even pijn doen maar dan bent u weer blij". Drie kwartier later was hij eindelijk klaar m'n kiezen getrokken, niet één, maar een paar. Langeweg Donderdag 26 augustus open inschrijfdag ZIERIKZEE - Eind augustus zwaaien de schooldeu ren weer open. Ook bij de DAS (Dag- en Avond school voor Volwassenen) die inmiddels deel uit maakt van het Zeeland College is dat het geval. Voor alle volwassenen vanaf 16 jaar die plannen hebben om na'de vakantie een duik in de studieboeken te ne men, is er donderdag 26 augustus een open inschrijf dag. Tussen 10.00 en 13.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur kan men bij de DAS-vestiging aan het Janne- wekken in Zierikzee terecht voor informatie. Vanaf maandag 23 augustus is de inschrijving van start ge gaan voor een MAVO, HAVO, VWO of MEAO-opleiding (met een volledig vakkenpakket) of voor het volgen van een of meerdere vakken. Met ingang van september kan men zich in Zierikzee niet alleen voor HA VO of MAVO (overdag of 's avonds) opgeven maar ook voor een MEAO-opleiding. De ze kan in Zierikzee alleen over dag worden gevolgd. Nieuw in Zierikzee is bovendien ook de MEAO in modulen. Dit houdt in dat de leerstof verdeeld is in blokken van acht weken. Per cursusjaar zijn er vier van der gelijke modulen met daar tus senin toetsweken. Cursisten die deze toetsen met goed ge volg hebben afgelegd hebben daarmee in feite al een deel van hun examen op zak. Door deze opzet behoeft de cursist dus niet aan het eind van het tweede cursusjaarnog eens een afsluitend examen over de ge hele leerstof af te leggen. In Zierikzee worden in het ka der van deze opleiding de vol gende vakken gegeven: Neder lands, Duits, Engels, commer ciële economie, bedrijfsadmi nistratie, informatica, tekst verwerken. Hierbij komen on dermeer onderwerpen aan bod als eenvoudige zakelijke com municatie, vergaderen en notu leren, bestellingen en betalin gen, offertes maken en klacht- verwerking. Maar ook zaken als boekhouden, budgettering, prijs en produktbeleid en marktonderzoek maken deel uit van de opleiding. Omdat de MEAO een rijksge- subsidieerde opleiding is zijn de kosten ervan laag. Ook kan men bij voldoende vakken een beroep doen op de studiefinan ciering WSF 18 Voor de ande re opleidingen geldt ook dat zij door het rijk worden gesubsi dieerd. Bovendien is er nog een rijksregeling tegemoetkoming studiekosten voor mensen bo ven de 21 jaar. Tijdens de open inschrijfdag kan men alles over deze opleidingen te weten komen, maar ook kan men er informatie krijgen over cursus sen tekstverwerken (wp 5.1), boekhouden (PDB) en compu- terkunde voor beginners. Voor telefonische informatie of voor het maken van een afspraak kan men bellen naar het DAS- gebouw aan het Jannewekken, telefoon 01110-16368. MIDDELBURG - De vereni ging Lava houdt binnenkort een nachtelijke strandtocht voor vrouwen. De tocht heeft eem maximale lengte van 35 kilometer en wordt besloten met een geza menlijk ontbijt in vlissingen. Voor vervoer naar het start punt kan gezorgd worden. Voor meer informatie en opgave: 01180-16301/011893095. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit een Pers. Het is een gesteriliseerde poes die de naam Elsa draagt. Ze is lilac-point gekleurd. Deze pers is wat op zichzelf en wil het liefst wonen in een rustig gezin zonder andere dieren. Elsa is vier jaar. In verband met haar lange vacht heeft ze wat extra verzorging nodig. Ook zit er in de Kattenopvang een jonge lapjespoes, die gevonden is bij Oosterland. De eigenaar van genoemde poes. en degene die belangstelling heeft voor Elsa. kan contact opnemen met de Kattenopvang in Nieuwerkerk, telefoon 01114-1583. De hond Roscouit het Dierenasiel Schouwen-Duiveland, die van daag. woensdag, zijn tiende verjaardag viert, is geplaatst. Een leuk verjaardagscadeau derhalve. In dit asiel in Zierikzee zitten overigens twee honden en twaalf katten. (Foto: Joop van Houdt). MIDDELHARNIS/ZIERIKZEE - Philips geeft elke koper van een CD-i speler een 26-delige encyclopedie cadeau. De hele encyclopedie staat op één schijfje. Met dit gebaar wil Philips de aanschaf van een CD-i speler, die zowel de gloed nieuwe CD-i discs als photo-CD's en de bekende muziek-CD's kan weergeven aantrekkelijker maken en het spelerpark versneld uitbouwen. CD-i is de Philips vinding, waarmee de kijker program ma's op de beeldbuis naar ei gen inzicht kan kiezen en stu ren. De CD-i speler kan op elke televisie aangesloten worden. CD-i programma's zijn vastge legd op schijfjes ter grootte van de bekende muziek-CD en in middels te koop in radio-tv- zaken, platenzaken, boekhan del, sommige speelgoedzaken en warenhuizen. Het program ma-aanbod omvat nu rond de honderd titels en groeit snel aan. Er zijn titels op gebieden als muziek, games, hobby, kunst en cultuur, voor kinde ren, cursus en als naslag. De programma's zijn niet aan leef tijd gebonden. Door een overeenkomst met een Amerikaanse uitgeverij- gigant heeft de fabrikant be slag weten te leggen op de CD-i titel Compton's Interactive En cyclopedia waarop de complete inhoud van de gelijknamige 26- delige Engelstalige encyclope die is vastgelegd. Dit betekent dat de gelukkige eigenaar van de disc rechtstreeks toegang heeft tot duizenden illustraties in fraaie kleuren en tientallen muziekfragmenten van CD- kwaliteit. In totaal zijn 5200 hoofdonderwerpen en meer dan 30.000 korte beschrijvin gen op de Compton's disc vast gelegd. Naast deze overvloed aan 'in formatie kan men ook de com plete Engelstalige Webster's Intermediate Dictionary (even eens op de disc) raadplegen met ruim 35.000 trefwoorden, plus een wereldatlas, een tijd machine en een overzichtelijke index. Behalve zo'n 500 foto's telt het programma 130 beeld montages en 17 minuten video. De inhoud van de disc is bijge werkt tot 1 januari 1993. De koper van een Philips CD-i speler wordt bij zijn aankoop uitgenodigd lid te worden van de CD-i Gold Club. Daardoor kan Philips in contact blijven met de bezitters van een CD-i speler. Philips stuurt de Gold Club leden regelmatig een fraai verzorgd magazine plus titelcatalogus toe en kan men profiteren van speciale aanbie dingen. De Nederlandse fabrikant denkt dat CD-i een goede kans maakt om binnen enkele jaren net.zo populair te worden als de muziek-CD. De binnenkort te introduceren film-CD-i, met zo'n vijf kwartier digitaal beeld en geluid en interactive mogelijkheden een regelrechte concurrent van de videocasset te, moet daaraan een belang rijke bijdrage gaan leveren. ROTTERDAM - Lenny Kravitz zal 9 en 10 november een twee tal concerten geven in Ahoy' in Rotterdam. MIDDELBURG - Het water peil in het Veerse Meer moet via een apart buizenstelsel kunnen worden beïnvloed. De aanlegkosten- van een derge lijk systeem in de buurt van de gemeente Kats, worden ge raamd op 25 tot 30 miljoen gul den. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben het ministerie van verkeer en waterstaat om financiering van het project verzocht. Het doorlaatsysteem is volgens gs nodig om het Veerse Meer als watersportgebied te behou den. Het water in het meer kan niet voldoende worden ver verst. De algengroei die daar door ontstaat, vervuilt het wa ter en zorgt voor stankoverlast. Volgens de provincie is ooit af gesproken dat een doorlaat zou worden aangelegd, maar Rijks waterstaat heeft dat tot nog toe niet gedaan. Volgens milieugedeputeerde ing. A. Dek is Zeeland bereid het meer over te nemen van het Rijk. ,,Maar dan moet het wel een goed meer zijn. We willen niet direct worden geconfron teerd met een invéstering van bijna 30 miljoen gulden," aldus Dek. OUDE-TONGE - Ook de jeugdteams van HSV The Islanders zijn het voorbije weekend aan de tweede en laatste helft van de competitie begonnen. Beide aspi rantenteams boekten meteen een overwinning. De jongens grepen de winst te gen Tilburg, terwijl de meisjes dit deden in en tegen Spijkenisse. Bij de senioren zorgden de softballers voor spektakel door koploper Rowdies met 6-5 te ver slaan. slaan. Dennis Sewell wist de bal ook goed te raken. Minder Voor de allerjongste teams be gon de tweede helftvan de competitie minder voorpoedig. De jongens pupillen kregen te genstander Tilburg op bezoek. Koploper The Islanders kreeg het deksel op de neus en ver loor met 13-16. Het honkbal op gooi negental speelde een pri ma wedstrijd. Leantien Luijen- dijk wist drie vangballen te maken. Desondanks werd van opponent Feyenoord met 12-16 verloren. Werpster Marie-Louise Quispel in actie voor het aspiranten softbalteam van HSV The Islanders. De softbal senioren van The Islanders toonden tijdens hun laatste wedstrijd grensverleg gend bezig te kunnen zijn. Ifer- wijl één dag tevoren nog met 20-6 verloren was van koploper Rowdies, werd tijdens de re turn in Oude-Tbnge succesvol revanche genomen. Met een 5-5 gelijke stand in de laatste slag beurt, gelukte het de Flakkee- se dames alsnog de bezoekers uit Ridderkerk te verslaan: 6-5. Vangballen Vooral verdedigend zat het die keer goed in elkaar. Een be langrijke bijdrage hieraan wa ren onder meer zeven fraai vangballen (Natasja Huisman, Shirley Vervloet, Marie-Louise Quispel, Barbara Boerma twee keer, Annie Groenendijk en Yvonne Verbiest). Ook korte stop Joke van Hoff gelukte het, in samenwerking met invalster eerste honkvrouw, Natasja Huisman, verschillende 'nul len' te maken. De toekomstige softbal senio ren, de aspiranten, zetten even eens een overwinning op de naam. Tijdens een spannende uitwedstrijd in en tegen Spij kenisse werd met 9-10 gewon nen. Er werd goed geslagen (ze ventien honkslagen), weinig fouten gemaakt en actief hon ken gestolen. Alle meisjes had den een slaggemiddelde. Anouk Waldekker en Carola Groenendijk soorden het hoogst: 0.750. Weinig problemen kende het honkbal aspirantenteam in en tegen Tilburg. De uitwedstrijd werd overtuigend met 1-18 ge wonnen. In verdedigend op zicht was het duo Rob Emeis (werper) en Paul Zwerus (cat cher) goed bezig. Aan slag wist Jamie Eilers een home-run te ZIERIKZEE - Op twee oktober start Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei met Boeiende Kunst-cursussen. De cursussen zijn bedoeld voor mensen met een verstandelijke handicap. Eerder was de titel van de cursus Zonder Omweg, maar die naam hoorde feitelijk bij de expositie van kunst van mensen met een verstandelijke handicap die in Laren is gehou den. Het woord boeiend is ge kozen omdat het spannend is om te zien wat er allemaal voor creatiefs gebeurt in de Licht boei. Men gaat 2 oktober van start met twee groepen. De ene groep is de Creativiteitsgroep waarbij de cursusleiding de cursisten kennis laat maken met verschillende technieken en hen toont wat er met die technieken allemaal mogelijk is. De tweede groep is de Atelier-groep. Met deze groep wordt verder in gegaan op de mogelijkheden van het teke nen en schilderen. Er wordt ge werkt met thema's. Daarbij staat het kunstzinnig aspect voorop. Voor meer informatie of opgave: 01110-12075. MIDDELHARNIS - Het politiedistrict De Eilanden van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond is vorige week aangesloten op de regionale politiemeldkamer in Rotterdam. De drie basiséenheden Putten (Spijkenisse- Bernisse), Voorne (Hellevoetsluis-Brielle-Westvoorne) en Goeree-Overflakkee (alle gemeenten) gaan voor spoedeisende politiehulp gebruik maken van de regionale meldkamer waar speciaal opgeleide politiemen sen vanuit een hypermoderne meldkamer de basispolitiezorg gaan ondersteunen. Afgelopen maanden zijn de no dige lokale gegevens van Goeree-Overflakkee, Voorne en Putten ingevoerd in de com putersystemen van de regiona le politiemeldkamer. De lokale politiebureaus op de basiseen heden worden via directe tele foonlijnen gekoppeld aan de regionale meldkamer in Rot terdam. Iedere burger die drin gend hulp nodig heeft wordt verzocht het landelijk alarm nummer 06-11 te bellen. Via dit landelijk nummer komt men binnen op de 06-11 centrale in Rotterdam. De bedoeling is dat men aan de 06-11 telefoniste kort meldt in welke plaats men hulp nodig heeft en welke hulp men nodig denkt te hebben, bijvoorbeeld: bij een overval, vechtpartij of inbraak op heterdaad de poli tie; bij brand de brandweer; bij een aanrijdihg met gewonden of een slagaderlijke bloeding op het werk of in huis een am bulance, maar ook politie. Men wordt direct doorgescha keld naar de hulpverlenende instanties die zo snel mogelijk de gevraagde hulp bieden en alle noodzakelijke gegevens van de melder, de plaats en aard van de hulpvraag vastleg- gen. De regionale politiemeld kamer kan ook zelf via directe lijnen ambulance, brandweer en andere hulpverlenende in stanties alarmeren. De nu bestaande lokale politie- alarmnummers in Hellevoet- sluis en Spijkenisse, worden op termijn buiten gebruik ge steld. De politie verzoekt een ieder dringend deze nummers niet meer te gebruiken. Dus in geval van nood of dringende hulp 06-11. In alle andere geval len de gewone bij iedereen be kende lokale politietelefoon- nummers. Op Goeree-Overflakkee wordt vanwege de uitgestrektheid van het gebied in de avond- en nachturen de telefoon op het politiebureau overgeschakeld naar in de surveillance-auto's aanwezige autotelefoons. Door deze extra technische voorzie ningen blijft de lokale politie toch 24 uur per dag bereikbaar. De burgers kunnen het gewone politienummer blijven gebrui ken, dc doorschakeling vindt automatisch plaats. Ook voor Goeree-Overflakkee geldt ech ter, dat ondanks de bereikbaar heid van hun Ipkale politie, noodhulpverzoeken via 06-11 moeten plaatsvinden. Door de omschakeling worden de laat ste banden van het oud Rijkspolitiedistrict Dordrecht met de regionale meldkamer van de regio Zuid-Holland- Zuid losgemaakt en een be langrijke stap gezet in de regio vorming binnen de politie re gio Rotterdam-Rijnmond. De drie basiseenheden in het politiedistrict De Eilanden communiceren zowel lokaal op hun portofoonnetten als regio naal via mobilofoonnetten op een tijdelijke noodverbinding die eind 1993 vervangen wordt door nieuwe regio dekkende radionetten. De komende maanden worden computerver bindingen gemaakt naar de bu reau's op de basiseenheden Voorne-Putten Goeree-Over flakkee vanaf de regionale po litiemeldkamer in Rotterdam waarmee ook de lokale politie gebruik gaat maken van de centrale meldkamercomputer regio Rotterdam-Rijnmond. De surveillancevoertuigen worden uitgerust met mobilo foons die via beperkte data- comminicatie kupnen commu niceren met de politiecompu ter in Rotterdam. De regionale politiemeldka mer, maar straks ook de lokale wachtcommandant van de poli tie op de basiseenheid kan in één oogopslag op zijn monitor zien waar de verschillende voertuigen mee bezig zijn, of ze al ter plaatse zijn bij een aan rijding of weer beschikbaar voor een volgende klus. Deze vorm van communicatie vanuit de auto, via een zoge naamde statusbox moet de ver bale communicatie op het re gionale radionet sterk beper ken wat noodzakelijk is als zo veel gebruikers op één radio net werken. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Bak het vervolgens verder tot het vereiste gaar- tepunt. Neem het vlees uit de pan en blus de braadbo ter eventueel af met water of ander vocht. U heeft nodig voor 4 personen: 500 gram varkensfrican deau of 4 schnitzels 1 zeer fijngesneden ui 200 gram champignons in vieren gesneden 80 gram boter of margarine 1 deciliter droge witte wijn 1/8 liter ongeklopte slag room 1 citroen bloem zout peper uit de molen 1 eetlepel fijngehakte verse peterselie Snijd de varkensfricandeau of de schnitzels in dunne korte reepjes. Zout en peper het vlees en besprenkel het vervolgens met het sap van 1 citroen. Haal het vlees door de bloem en klop het overtollige er goed af. Laat de boter uitbruisen- en bak het bebloemde .vléés op hoog vuur snel aan alle kan ten licht bruin. Haal het vlees uit de pan en bak in de achtergebleven bakboter de fijngesneden ui en champig nons lichtbruin. Blus dit af met de witte wijn en voeg vervolgens de niet te koude -slagroom toe. Breng de saus aan de kook en breng deze op smaak met zout en peper. Voeg nu het vlees toe en laat dit gedurende ca. 4 minuten goed heet worden. Het ge recht mag daarna beslist niet meer koken. Dien het gerecht snel op en bestrooi het met de gehakte peterselie. Lekker met rösti. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1825 kJ (435 kcal) Eiwit: 32 gram Vet: 32 gram Koolhydraten; 6 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 28 juli zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- A. v. Veen, Dijkweg 17, Serooskerke (Sch.) De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- A. v. d. Velden-Koene. Johan Frisolaan 60, Den Bommel. De derde prijs: Een waardebon van f 10,- M. van Arnhem-van Geijn, G. H. Breitnerstraat 2, Weesp. De sleutelwoorden van de puzzel van 28 juli zijn: Losse tongen maken rare sprongen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 27 augustus in ons bezit-zijn Denkt u aan de postzegel! Horizontaal 1. plant; 4. is bij de ingang van elk huis te vinden: 7. agent: 8. uitvlucht; 10. snaarinstrument; 11. halssieraad met kostbare witte bolletjes, 13. schoonmaken; 14. in een blijde stemming; 16. vorst; 18. veldheer; 22. ge schilderd; 23. vlijt; 25. royaal, fleurig; 26. halfedelgesteente; 27. één van de best bewaarde vestingsteden in Nederland; 28. flink, ferm van karakte .- Verticaal: 1. soort van jachthond (Eng 2. vies; 3. water van de belangrijk ste rivier van Noordwest-Europa; 4. beheerder van een kerkgebouw; 5. ge bied binnen de beide poolcirkels; 6. plaats in België; 7. sierdek van een bed. 9. Aziatische stad; 12. land binnen de grenzen; 15. vogel; 16. spel; 17. werk tuigje om de neepjes in een muts te maken; 19. resten die je weggooit; 20. ouderwetse bril; 21. gebeurtenissen waarvan vaststaat dat ze ook werkelijk gebeurd zijn; 24. deftige feestkleren. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters in de vakjes 1, 19, 6; 14, 26, 26, 3, 19. 20; 9. 20. 19

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11