GRATIS ADVERTENTIE UW KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD PvdA, CDA en burgemeester tegen één gemeente Duiveland/Bruinisse ZLM vraagt aandacht voor een zeer ernstige situatie Verhalenwedstrijd Kinderboekenweek r 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Meerderheid Duivelandse adviescommissie kiest voor één gemeente Schouiven-Duiveland Werkzaam heden aan Schroebrug en Sloebrug Dubliners naar Heinkens- zand Proces van afbraak land- en tuinbouw keren Nova Zembla-expeditie waarschijnlijk gestaakt 2 Q 3 0 5 7 dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 150e JAARGANG NR 25414 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Burgemeester A. Bergshoeff van Duiveland: 'Bestuurlijk gezien beter als er één gemeente Schouwen-Duiveland komt'. NIEUWERKERK - „Het is jammer dat dit zo loopt, want bestuurlijk gezien is het beter dat er één ge meente Schouwen-Duiveland komt". Hoewel hij res pect toonde voor de voorstanders die geloven in sa menvoeging van Duiveland en Bruinisse tot één ge meente, liet de burgemeester van Duiveland A. Bergshoeff geen twijfel bestaan over zijn eigen voor keur: samenvoeging van alle gemeenten op Schouwen-Duiveland. Tijdens de openbare vergade ring van de Duivelandse adviescommissie algemene zaken, maandagavond in het gemeentehuis in Nieu- werkerk, zorgde de stem die hij als commissievoor zitter mocht uitbrengen voor een negatief meerder heidsadvies ten aanzien van de plannen om Duive land en Bruinisse samen te voegen. Het PvdA- en het CDA-commissielid zagen samenvoeging van Duive land en Bruinisse ook niet zitten, maar het SGP/RPF- en het VVD-commissielid pleitten daar wel voor. Aangezien deze laatste twee partijen in de Duivelandse ge meenteraad samen zes zetels hebben en de PvdA en CDA sa men vijf, is aannemelijk dat tijdens de gemeenteraadsver gadering (waar definitief wordt beslist over al dan niet verder gaan met het streven naar samenvoeging van Duive land en Bruinisse) wél een meerderheid zal zijn voor de samenvoegingsplannen. De burgemeester kan tijdens een raadsvergadering zijn stem niet uitbrengen. Het rapport dat door de ge meentesecretarissen van beide gemeenten werd opgesteld naar aanleiding van een onder zoek naar de gevolgen van sa menvoeging van Duiveland en Bruinisse stond centraal tij dens de discussie in de commis sievergadering. Thrwijl de tien tallen belangstellenden op de publieke tribune vol belang stelling toeluisterden zetten de commissieleden hun standpun ten voor en tegen uiteen. In de argumentatie van SGP/ RPF-commissielid K. Hen- drikse speelde het financiële aspect een belangrijke rol. „Uit de berekeningen in het rapport blijkt dat we bij sa menvoeging van Bruinisse en Duiveland jaarlijks een paar ton voordeliger uit zijn. Dat is een goed uitgangspunt". Als motief voor samenvoeging voerde hij verder aan dat een groot deel van de bevolking in beide gemeenten uit orthodox- christelijke mensen bestaat, zodat de identiteit van beide gebieden goed bij elkaar past. Hendrikse was verder van me ning dat de vorming van één gemeente Duiveland/Bruinis se (met ongeveer 8.000 inwo ners) is te verkiezen boven één gemeente Schouwen-Duive land (met ongeveer 30.000 in woners) omdat de afstand tus sen bestuurders en bevolking daarbij minder groot zou zijn. VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart was van mening dat die afstand in beide geval len geen enkele rol speelt. Zij pleitte voor samenvoeging van Duiveland en Bruinisse omdat dat de 'minst slechte' oplossing zou zijn. ,,Het liefste zouden wij de gemeente Duiveland willen behouden. Maar als er dan toch iets moet veranderen gaat onze voorkeur uit naar sa menvoeging metBruinisse". Het WD-eommissielid zei de ze keuze te maken op puur eco nomische gronden. „In een ge meente van 8.000 inwoners kan het ambtenarenapparaat de werkzaamheden best aan". Als consequentie van haar keu ze voerde de WD-ster aan dat Schouwen-Duiveland opge deeld zou moeten worden in drie gemeenten: Zierikzee als monumentale en centrumge meente, Middenschouwen, Westerschouwen en Brouwers haven als recreatiegemeenten en Duiveland en Bruinisse als agrarische gemeenten. PvdA-commissielid C. J. Hille- brand verbaasde zich over het feit dat het SGP/RPF- en WD- commissielid zoveel belang hechtten aan de financieel/eco nomische aspecten van samen voeging van Duiveland en Bruinisse. „We moeten ook naar de toekomst kijken. Het is toch moeilijk aan te nemen dat de hogere overheden zo maar naar schaalvergroting streven. Grotere gemeenten zijn nodig om de komende 'de centralisatie het hoofd te kun nen bieden. Wanneer er een herindeling van gemëenten moet komen kan het maar be ter gelijk goed gebeuren. Dan zijn we in de toekomst een stap vooruit, vooral op bestuurlijk niveau". Hij verweet de VVD en SGP/RPF een gesloten ge meente met een christelijke be volking in stand te willen hou den. Voor het CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek bracht het bestuderen van het rapport geen nieuwe gezichtspunten. „Er komt wel een mooi voorde lig saldo uit het rapport naar voren. Maar we zullen ook in de toekomst moeten investeren en dat is niet gering". Van den Hoek liet weten dat de Duive landse CDAfractie nog steeds van mening is dat bij gemeen telijke herindeling één ge meente Schouwen-Duiveland de voorkeur verdient boven sa menvoeging van Duiveland en Bruinisse. „We zien daar niet genoeg voordelen in". Commissievoorzitter A. Bergs hoeff reageerde diplomatiek op de verschillende meningen. „Het is goed dat het onderzoek naar de gevolgen van samen voeging van Duiveland en Bruinisse is uitgevoerd. Het geeft een aardig beeld van de consequenties. De voorstan ders geloven in fusie, men is er van overtuigd dat het mogelijk is. Ik opteer zelf voor één ge meente Schouwen-Duiveland, maar wanneer in de Duive landse gemeenteraad een meerderheid blijkt te zijn voor fusie van Duiveland en Brui nisse zal ik dat standpunt zo goed mogelijk verdedigen in het open overleg met het pro vinciaal bestuur". De burgemeester liet daar naast, duidelijk-zblijken-dat hij betreurde dat de helft van de commissieleden geen aandacht besteedde aan de bestuurlijke consequenties van samenvoe ging. „Daarvoor maakt het groot verschil uit of alleen Dui veland en Bruinisse of alle zes de gemeenten in de regio wor den samengevoegd. Bij één gro te gemeente kunnen de be stuurders full-time werken, waardoor gemakkelijker en meer professioneel gewerkt kan worden". Bergshoeff was van mening dat ook bij de vor ming van één gemeente Schou wen-Duiveland de verschillen de kernen hun eigen karakter zullen behouden. „Dat zie je nu ook bij de vier verschillende dorpen van de gemeente Duive land". Hij wees tenslotte op het voordeel dat een aantal ge meenschappelijke regelingen overbodig worden. Nadat de commissieleden in een tweede ronde hun stand punten nog eens herhaalden, kwam men tot het eindadvies. Twee commissieleden (SGP/ RPF en VVD) waren van me ning dat verder moet worden gegaan met het streven Brui nisse en Duiveland samen te voegen en drie commissieleden (PvdA, CDA en burgemeester Bergshoeff) adviseerden om dat niet te doen. MIDDELBURG - De Schroe- brug in Middelburg, over het Kanaal door Walcheren, is woensdag 25 augustus tussen 22.00 uur en 24.00 uur niet steeds beschikbaar voor het wegverkeer. In die tijd worden metingen verricht aan de tanden van de mechanische aandrijfwielen in de brug. Daarvoor is het nodig dat de brug steeds een stukje verder wordt opengedraaid. Zodra zich verkeer aandient, wordt de brug gesloten. Nadat het karwei aan de Schroebrug is geklaard, wordt dezelfde procedure toegepast aan de Sloebrug, de halfhoge brug over het kanaal ter hoogte van Vlissingen. De werkzaam heden zullen hier ook ongeveer twee uur in beslag nemen: van 24.00 uur tot 2.00 uur. HEINKENSZAND - De we reldberoemde Ierse folkgroep The Dubliners zal op 9 oktober in gebouw de Stenge in Hein- kenszand optreden. Het inmid dels traditionele bezoek van de groep aan ons land omvat maar liefst elf concerten, waaronder het concert in Hein- kenszand. The Dubliners, die in hun folk muziek eeuwen Ierse geschie denis laten doorklinken en als "geen ander in staat zijn de sfeer van een kroeg te verplaat sen naar elke locatie waar ze optreden, vonden elkaar ruim dertig jaar geleden in de fa meuze pub O'Donoghue's in Dublin. Hun naam ontleenden ze aan een boek van James Joy ce. „De groep werd niet opge richt. De groep was er op een gegeven moment gewoon," heeft Dubliner van het eerste uur Ronnie Drew weieens ge zegd om het ongedwongen ka rakter van de oudste en be roemdste folkgroep uit Ierland aan te geven. Hierin is tot op de dag van vandaag geen verande ring gekomen. Tbt hun wereld wijde schare fans mogen ze be roemdheden als Stephan Grap- pelli, Prins Rainier van Mona co, James Galway, Kate Bush en Tbrence Trent D'Arby reke nen. The Dubliners, die nooit iets anders hebben gespeeld dan 'unplugged' verzorgen op eigen kracht een avondvullend pro gramma, in tweeën gedeeld door een pauze. Het repertoire zal, naast publieksfavorieten als: The Wild Rover, Seven Drunken Nights, Whiskey in the Jar en The Irish Rover, voornamelijk bestaan uit ma teriaal van de laatstverschenen dubbel-CD 30 Years A-Greying. ZIERIKZEE - In verband met de snel om zich heen grijpende malaise in vrijwel alle sectoren van de Nederlandse land- en tuinbouw heeft het dagelijks bestuur van de ZLM aan de Centrale Landbouw Organisatie (CLO) verzocht om een ex tra, breed CLO-overleg. Zo'n breed overleg bestaat uit de voorzitters en secreta rissen van de landelijke- en regionale landbouworganisaties en de sectorverte genwoordigers. Het lijkt de ZLM zinvol om daarbij ook de top van de Ne derlandse agro-industrie uit te nodigen om gezamenlijk te ko men tot een overlevingsplan voor de Nederlandse land- en tuinbouw. De ZLM wil dat dit „boerenparlement" vervol gens een „ruk aan de bel" geeft om de politiek en samenleving bewust te maken van de zeer ernstige situatie waarin de land- en tuinbouw momenteel verkeert. Maatregelen Van de politiek wordt ver wacht dat er ingrijpende maat regelen worden genomen om het proces van afbraak te ke ren. De ZLM vindt de volgende maatregelen noodzakelijk: Herstel van de zogenaamde spilfunctie van de granen. Dat is volgens de ZLM te berei ken door enerzijds in EG- verband te komen tot afspra ken over structurele braakleg ging van grond en stabilisatie van de invoer van graanvervan- gers en anderzijds in GATT- verband quotum-afspraken te maken over de graanproduktie in relatie tot de wereldmarkt. Maximaal gebruik te maken van de EG-fondsen is de twee de maatregel die men voor staat. Van de EG-fondsen kan volgens de ZLM optimaal ge bruik worden gemaakt wan neer de Nederlandse overheid (net als elders in de EG) bereid zou zijn de daarvoor vereiste 50 procent eigen bijdrage ter be schikking te stellen. Verder wil men temporisering en matiging van de nationale milieuregelgeving omdat de kosten daarvan voor de sector momenteel niet zijn op te bren gen. Tbmporisering en matiging van de nationale (lange termijn) natuurdoelstelling. De vrijko mende gelden komen dan be schikbaar voor land- en tuin bouw. En het beschikbaar komen van de financieringsfaciliteiten voor sanering en ontwikkeling (financiering) door samenwer king van overheid en bankwe zen. AMSTERDAM - De Neder lands-Russische expeditie die vorige week zondag afreisde naar Nova Zembla, wordt waarschijnlijk vervroegd te ruggehaald van het Russische eiland. Sinds vrijdagavond zijn alle radioverbindingen tussen de tien expeditieleden en het thuisfront uitgevallen. Omdat het daardoor ook onmogelijk is geworden om noodsignalen uit te zenden, vinden de orga nisatoren van de expeditie het onverantwoord om de groep op het eiland te laten zitten. Vol gens de coördinator verbindin gen, J. Goos van het Utrechts Nieuwsblad, wordt er zaterdag nog geprobeerd om per heli kopter een generator naar No va Zembla te brengen. „We stu ren ook een telegram mee met de mededeling terug te keren als het ook dan niet lukt om verbindingen tot stand te bren gen." Via Scheveningen Radio en het Noorse Hammerfest worden tijdens het weekeinde nog pogingen ondernomen om het radiocontact te herstellen. De expeditie zou eigenlijk pas op 1 september terugkeren. De groep van zeven Nederlanders en drie Russen zit sinds woens dag op Nova Zembla. Het was de bedoeling om gedurende bij na drie weken een speurtocht te houden naar overblijfselen van de overwintering van de ontdekkingsreizigers Heems- kerek en Barentsz. Die ver trokken in 1596 met twee sche pen uit Nederland met het doel een noordoostelijke doorvaart naar China, Japan en Indië te vinden. Ze strandden op Nova Zembla en brachten daar de winter door in een zelfge bouwd onderkomen: Het Be houden Huys. Twaalf mannen overleefden het. Barentsz over leed aan de ontberingen tij dens de terugtocht over zee in twee open sloepen. Het initia tief voor de expeditie ging uit van het instituut voor pre- en protohistorische archeologie van de Universiteit van Am sterdam. De uitvoering ge schiedt in samenwerking met de stichting Nationaal Comité Willem Barentsz, het Arctisch en Antarctisch Instituut in Sint Petersburg. het Archeolo gisch Instituut van de Acade mie voor Wetenschappen in Moskou en het Rijksmuseum in Amsterdam. De kosten: 1,2 miljoen gulden. Het is niet verkeerd om van beleid te veranderen als de omstandig heden veranderd zijn. Seneca Kans op een bui HET WEER Wisselend bewolkt en een enkele bui. Minimumtemp. van 12 graden aan zee tot rond 7 graden landin waarts. Middagtemp. ongeveer 1$ graden. Wind noordwest, matig, kracht 3 a 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, windkracht 5. WIEGEL De rol van Hans Wiegel in de landelijke politiek lijkt uitgespeeld. GROND 1 Het college van b en w van Zierikzee wil grond Man- huisstraat verkopen aan Beter Wonen. SCHOOL De J. L. de Jongeschool staat centraal in Uit de school geklapt. VOETBALLES Arnold en Gerrie Mühren gaven voetballes aan jeugd van Bruse Boys. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE/ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - 'Wat is er toch gebeurd met Josje Almekinders?' Met die zin begint een verhaal waarvan de inleiding werd geschreven door de Zeeuwse kinderboeken schrijver Wim Hofman. Kinderen van acht tot en met twaalf jaar kunnen de komende weken hun fan tasie de vrije loop laten bij het afmaken van het ver haal. Op die manier doen ze mee aan een verhalenwedstrijd die on der de titel Hallo, hallo wie schrijft er mee werd georgani seerd in het kader van de Kin derboekenweek die ook dit jaar weer wordt gehouden in oktober. Het betreft een initia tief van de Provinciale Biblio theekcentrales en de regionale omroepen. Het betreft een landelijke actie waarbij per provincie een schrijver is benaderd die het begin van een verhaal heeft verzonnen. In Zeeland is dat Wim Hofman. In de periode van vier tot en met acht okto ber worden de verhalen beoor deeld die kinderen naar aanlei ding hiervan schreven. Kinderen die aan de wedstrijd willen deelnemen kunnen bij de bibliotheken een formulier ophalen waarop het begin van het verhaal van Wim Hofman staat. Dat kunnen zij dan op het formulier aanvullen met hun eigen versie. De verhalen dienen voor vier oktober te worden ingeleverd bij de bi bliotheek. Zij worden dan in de eigen regio beoordeeld door een jury bestaande uit drie per sonen. Aan de hand daarvan wordt zo wel in de leeftijdscategorie acht tot en met tien jaar als elf en twaalfjarigen een winnaar gekozen. Deze kinderen wor den uitgenodigd om samen met een vriendje of vriendinnetje een feestelijke ochtend bij te wonen in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Hoofdprijswinnaars Tijdens deze bijeenkomst wor den de uiteindelijke hoofd prijswinnaars bekend ge maakt. Zij mogen hun verhaal voor de radio voorlezen. De bij eenkomst wordt namelijk rechtstreeks uitgezonden via Omroep Zeeland. In diverse kernen op Schouwen-Duive land doen kinderen via hun ba sisschool klassikaal aan de wedstrijd mee. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. a f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CQ Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZNj l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1